Een kanttekening Geluid van Bazuin gaat verstommen Een woord voor vandaag Bezinning op oecumene blijft noodzakelijk Baptisten in Joegoslavië financieel onafhankelijk Schoolhoofden protesteren Paus wil wereldfoiids voor hulpverlening Wapengeld besteden aan hulpbetoon ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 GELD WEER IETS DUURDER TWEE weken geleden heeft Engeland zijn disconto verhoogd. Het geld Is daardoor om het zo maar uit te drukken duurder geworden. Een disconto van 7 (het kwam van 5 op 7 is behoorlijk hoog en de kans is dus reëel, dat het geldkapitaal, dat overal heen stroomt waar de rente het hoogst is (hot money genoemd) weer Londen zal opzoeken. Dat hieraan tot nn toe nogal wat mankeerde, wil niet zeggen dat 7 nog niet hoog genoeg is, maar is louter een gevolg van het wantrouwen in het pond sterling. De buitenwereld is er namelijk nog niet van overtuigd, dat de Engelse maat regel, die later geruggestcund werd door de enorme hulp van drie miljard dollar van elf centrale banken in de wereld, voldoende zal zijn om het pond weer zijn oude luister te geven. Een werkelijke versterking van het pond zo is de gedachtegang is alleen mogelijk als de binnenlandse economie van Engeland wordt gesaneerd, als het produktie-apparaat wordt gemoderniseerd. Dit alles doet echter niets af aan het feit, dat de rente in Engeland is op geschroefd en dat er zuigkracht op het geld elders in de wereld kan ontstaan. De Verenigde Staten en Canada waren hier althans beducht voor. Vandaar dat zij ogenblikkelijk het Engelse voorbeeld volgden en hun geld ook wat duurder zijn gaan maken. Tot nu toe hebben andere landen de kat maar eens uit de boom gekeken. Ook Nederland. Dit wil overigens niet zeggen dat een discontoverhoging bij ons of in een ander land van Europa tot de onmogelijkheden zou behoren. Dat hangt eenvoudig af van de feitelijke omstandigheden: of er veel geld wegstroomt en of de binnenlandse economie een hogere rente kan verdragen. De golven van de Engelse discontoverhoging hebben ook onze lauwe westerse stranden bereikt, zij hebben ook onze economie beïnvloed. Wij merken dat niet zozeer in het wegvloeien van geld naar Londen. Maar wel in een ver sterking van de reeds bestaande opwaartse druk op de rente. Ook het beurs- klimaat is er door beïnvloed, maar dit is een hoofdstuk apart, waarop wij in dit kader niet nader ingaan. De banken hebben in de loop van het jaar tamelijk veel deviezen verkocht, een gevolg van de vraag van haar cliënten, die door de grote invoer bij het buitenland meer dan ooit in het krijt stonden en voor betaling deviezen nodig hadden. Het gaat hier om grote bedragen: van 1 januari tot en met 30 september daalde het gezamenlijke deviezenbezit van de banken met 835 miljoen. Veel hiervan was in het buitenland uitgezet. Niet alleen dat de banken door de verkoop van deviezen de buitenlandse rente derven, zij derven nu ook de hogere rente die thans in Engeland en/of de V.S. gemaakt kan worden. Het is alweer drie maanden geleden, dat de verhouding tussen vraag en aanbod enkele instellingen dwong om met een lening aan de markt te komen die 6% rente gaf. Voorbeelden hiervan zijn de PGEM en de Herstelbank. De vreugde van de beleggers is maar van zeer korte duur geweest. Er kwam enorm veel geld op die 6 lening af ook uit het buitenland zodat de geldvragende Instellingen zo wijs waren om haar rente te laten zakken. Zo lanceerde de Bank voor Nederlandsche Gemeenten reeds in september een lening van een rente van 5?4% en een ultgiftekoers van 99, waardoor het rendement op 5,86 kwam. In oktober volgde de minister van financiën met een lening die een rente had van 514 Maar daar de koers van uit gifte 98Vs was, kwam het rendement op 5,41 neer. Hoewel dus een stuk lager dan hec rendement op de lening BNG, vroeg de beurs zich toch af waarom het rendement niet nog lager was gesteld. De 5% lening van de BNG was er namelijk met boter en suiker ingegaan, zodat de markt een lager rendement beslist geaccepteerd had. De minister had hier echter een andere, eigen mening over, een mening die toch verkeerd was want de lening kreeg een ongehoord succes. In oktober begon het tij echter te keren. Daarom dat de BNG met haar lening van november niet lager dorst te gaan dan de voorwaarden van de staats lening. Het werd weer een rendement van 5,4 De weg terug is dus niet lang geworden, ook al omdat de monetaire autori teiten dit niet gaarne zagen. De economische politiek van de overheid is nl. gebaseerd op een relatief hoge rente, die de kredietverstrekking niet moet prikkelen, eerder moet afschrikken. Dat het geld thans opnieuw wat duurder gaat worden, werd deze week duidelijk geïllustreerd: de 6 lening maakte haar rentrée Zowel de Stich ting R.K. Ziekenverpleging te Zwolle als de Stichting R.K. Herstellingsoorden te Amsterdam hebben een 6 lening aangekondigd. Doordat de koers van uitgifte 99 is, komt het rendement zelfs boven de 6 te liggen. Inderdaad is het normaal dat emissies van op zich zelf goede maar in feite minder bekende, kleinere instellingen een iets hogere rente dragen dan die van grote en bekende instellingen. In dat verschil is een tikje extra risico verdisconteerd. Het oudste kerkelijke blad van ons land, De Bazuin, gaat met in gang van 1 januari verdwijnen. In het jongste nummer delen de cura toren van de Theologische Hoge school der Gereformeerde Kerken, waarvan De Bazuin het orgaan is, mee, dat het blad vervangen zal worden door een ander orgaan, dat eens per kwartaal zal verschijnen. van 100. Wij zitten dus weer hoger dan de laatste staatslening en de lening van de BNG. Het spiegelbeejït van deze ontwikkeling vinden wij trouwens terug in de daling van de koersen van de obligaties van de staat en de BNG. Gezien deze stijgende tendens is het begrijpelijk dat de gemeente Rotterdam haar lening met een rente van SH% en een ultgiftekoers van 99?i heeft teruggenomen. Afgelopen maandag had de belegger hierop moeten inschrij- Reumatiek ven. De voorwaarden van deze Rotterdamse lening liggen echter beneden Griep de huidige marktverhouding en een echec lag dus voor de hand. De Rotter-Migraine dammers moeten nu maar zien hoe ze aan voldoende geld komen, Na 111 jaar Kampen krijgt kwartaalblad dactie van De Bazuin werd gevormd door de predikanten A. Brummelkamp, C. G. de Moen en S. van Velzen. Na de opening van de Theologische School in 1854 werd het blad aan deze inrichting in oktober 1855 ten geschenke gegeven. De eerste tijd (tot 1885) werd de redactie gevormd door de docenten an de Theologische School. Daarna erd het blad verzorgd door een hoofd redacteur met verschillende medewer- Als orgaan van „Kampen" heeft De Bazuin lange jaren een grote invloed uitgeoefend in de kerken van de Af scheiding en later in de Gereformeerde Abbe Pierre was in Amsterdam AMSTERDAM Geheel onverwachts heeft Abbé Pierre, op terugreis uit de Scandinavische landen naar zijn hoofd kwartier in Parijs, donderdagmiddag een kort bezoek gebracht aan het wijkcen trum „De Eilanden" in het centrum van Amsterdam. Doel was: zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de in volle gang zijnde bouw van de ochtendspeel zaal voor kleuters op de oostelijke eilan den. waarvoor Abbé Pierre enige tijd geleden, door bemiddeling van de ,.Em- mausvrienden Nederland" een bedrag van 10.000 schonk. Bij de bouwkosten is nog een tekort van 7000. Toen Abbé Pierre vernam dat er geen gelden aan wezig zijn om de zaal naar de eisen van de Stichting dagverblijven voor het ge zonde kind, die de exploitatie op zich zal nemen, in te richten beloofde hij in januari terug te komen om zich dan per soonlijk in te spannen het benodigde bedrag van ongeveer 17.000 bijeen te brengen. Koekoek attendeert In het nummer van 30 augustus 1940 wekte prof. K. Dijk namelijk op tot gebed voor prof. K. Schilder, die door "7^ i Onredelijkc verdeling geschreven in verband met de ver jaardag van koningin Wilhelmina. De Duitse politie vernietigde op 12 j oktober het bestaande zetsel met de cliché's, waarbij onder andere de kop van het blad deerlijk beschadigd werd. Toen De Bazuin na de bevrij ding weer verscheen, gebeurde dat de eerste maal met een afdruk van delijke vragen beschadigde orgaan nodig heeft, dat geheel aan haar zelf gewijd is. Wel heeft de redactie zich altijd beijverd, om de hogeschool royaal aan haar trekken te laten komen. Maar tegelijk gaf zij zich moeite, om op breder kerkelijk en geestelijk terrein voorlich ting te geven. Dit tweeslachtig karakter kan niet meer worden volgehouden. Juist nu de hogeschool wat m< haar bescheiden hoekje te voorschijn treedt, worden aan het geven van infor matie over de hogeschool andere gesteld. Het kwartaaltijdschrift, dat gaat •erschijnen, zal informatie verstrekken >ver het leven van de hogeschool in zijn facetten. Ook zullen hoogleraars leden van de staf wetenschappelijke bij dragen leveren. De redactie van het blad, dat de naam I „Theologische School" zal dragen, wordt gevormd door de pro-rector als hoofd- redacteur, bijgestaan door de lectoren j Dekker en De Moor en de administrateur j van de hogeshool, de heer Veenendaal. Bovendien is er verband met de studen-! ten In de persoon van de praetor. De redactie zal worden geassisteerd door een redactieraad, bestaande uit ze ven predikanten. Voorzitter van deze mendaal zijn. Ook de 75-jarige ds. J. D. deeinemen de vergaderingen, die onder Boerkoel te Ede, die vele jaren redac- ipidins van rfr* D Derfden* te Rotter- teur is geweest, zal tot deze raad beho- dam-llelfshavJng?hoSden worde^ nfet ren de wettige synode van de Gereformeerde kerken in Nederland zijn, en dat al studietoelagen voor gehuwde studenten? Het Tweede-Kamerlid Koekoek (Boe renpartij) wil graag iets meer weten van hét rijksstudletoelagenbeleld, In schrlfte- dè* ministers van onder- kunsten en wetenschappen en van landbouw en visserij signaleert hij, dat Het blad moest altijd uit de Hoge- d* °v,rheld «"PPMUe van circa schoolkas gesubsidieerd worden. Dat de,3000,- verschaft aan gehuwde studenten verandering een bezuiniging meebrengt, jv00r wie de ouders zal niet verbazen, al zullen velen het 1 verdwijnen van De Bazuin met weemoed vernemen. Kampen: groep- Deddens geen wettige synode KAMPEN De kerkeraad van Kam pen heeft vastgesteld, dat sinds de „twaalf' niet meer aan de synodearbeid de echtgenoot een jaarlijkse bijdrage van 3400 le veren. Deze rijksstudietoclage van 3000.- wordt echter onthouden aan die gehuw de student, die voldoet aan bepaalde criteria van leeftijd en studieprestaties en die zelf het vereiste basisbedrag van 3400,- verdient, ook al ziin zijn ouders in staat hem dit te verschaffen. Zijn de ministers niet van mening, zo vraagt de heer Koekoek, dat het gewaar deerd moet worden, dat de student zelf dit basisbedrag bijeenbrengt? De heer Koekoek vindt, dat dit beleid het inne men van een zelfstandige positie van de gehuwde student ten opzichte van zijn ouders belemmert. Het zijn met recht de donkere dagen voor Kerstmis. Met spanning hebben we de weerberichten gevolgd. Het water j steeg hoog, hoger dan het in lang is geweest. Alle mogelijke f voorzorgsmaatregelen moesten genomen worden. En het weer is eigenlijk een beeld van onze tijd. We spreken over welvaart en hoeveel procent we volgend jaar meer moeten verdienen, maar daarachter leeft de onzekerheid. Menig mens vraagt zich af of we niet leven als in het oude Pompei. Terwijl we ons kleden voor een avondfuif, rommelt de vulkaan waarop j we leven. Maar we willen het niet horen. We proberen het dreigend geluid te verdrinken onder de harde muziek van j onze tijd. Midden in die angst spreekt God tot ons: „Zie niet angstig rondwant Ik ben uw God" (Jesaja 41 10). Het is een belofte van hulp en kracht. Maar toch ook weer niet voor allen. Er staat „uw God". De Heer van de hemel spreekt over de Zijnen, tot degenen die Hij geroepen heeftgetrokken uit het duister tot het licht, tot hen die gezegd hebben: Mijn Heer en mijn God, zoals eens de ongelovige Thomas. En toch rijkt dat „uw j God" wijder. Is Hij niet de God die alle mensen schiep? Is Hij niet de God die Zijn apostelen opdroeg alle mensen te roepen? j Die woorden „uw God", zijn een uitgestrekte hand. naar ieder die hem wil grijpen. Het is een oproep om naast Thomas neer te knielen. We lezen vandaag: Openbaringen 8. We lezen morgen: Openbaringen 9. Collecte voor Raad van Kerken Ds. F. H. Landsman Bredere raad gewenst (Van onze kerkredactie) UTRECHT De eerste zondag van december is de traditionele oecumenische zondag. Er zal dan in vele kerken gecollecteerd wor den voor de Oecumenische Raad Bewogen geschiedenis De Bazuin is daarmee de weg gegaan in roemruchte bladen als De Heraut. De Standaard en De Wachter. In de 111 jaar van zijn bestaan heeft het blad soms een bewogen geschiedenis gehad. Het blad verscheen voor het eerst op 4 augustus 1853. Doel der oprichting was ,te midden van afval en verwarring de hetgeen daar besloten wordt, niet voor j vast en bondig te houden is." De particuliere synode van Overijssel- i Gelderland zal naar het oordeel van Kampen dienen te overwegen, of haar afgevaardigden nog een poging moeten ondernemen om met de te Rotterdam vergaderende broeders tot overeenstem- blijken, dan dient de particuliere siapettjtei wiii.r te schudden'7. De°B«-l te "distanclCr-cn3" RoUerdimse l£nr'X'l5éï li MuTtakend hebben ,11e prtaiafge- Stem, die twee jat ouder w«s_en al,. vaardl'gden v,„ dil rcssort I arbeid van de generale syi ken. De kerk van Kampen Bunschoten de grootste der Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt). TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT - Menstruatiepijn TOGAL HELPT De stijging van de rente is niet aan een bepaalde reden te wijten. Verschil-Verkouden TOGAL HELPT lende krachten hebben er voor gezorgd dat tegenover de grote, bestaande j jjoofdDiin vraag naar geld het a?nbod terughoudender is geworden. Geld vragende in- stellingen zullen hier rekening mee moeten houden. P11 Beroppinsswerk TOGAL HELPTj Bedankt TOGAL HELPT j te Houten. NED. HERV. KERK Zuilichem: S. de Jong GEREF. GEM. Lutherse kerken vinden elkaar Kerk ontving steun uit F.S. (Van i i onzer medewerkers) (Van onze kerkredactie) De in Amerika bestaande orthodoxe i Lutherse Kerk. de zogenaamde Missouri- j Op de conferentie VOOl" de in- synode, onthoudt zich nog altijd van ndige 2ending van de Unie van samenwerking met de andere lutherse; 5. &D kerken, zij is derhalve ook niet Joegoslavische Baptistengemeen- aangesloten bij de Lutherse Wereldfede ratie. Tijdens de vorige week gehouden vergadering van de Amerikaanse Lu therse Kerk te Columbus (Ohio) kwam echter het een en ander naar voren met betrekking tot een gesprek van de Amerikaanse Lutherse Kerk en de Lutherse Kerk Missouri-synode over kansel- en avondmaalsgemeenschap. Bij deze onderhandelingen moet een basis worden ontwikkeld op grond waarvan een uitwisseling van predikan ten en het ontvangen van het heilig avondmaal tijdens de godsdienstoefenin gen van beide kerken mogelijk zouden zijn. Misschien zou 't zelfs haalbaar zijn een officiële kansel- en avondmaalsgemeen schap tussen alle vier Lutherse kerken door te voeren, die van plan zijn in een op handen zijnde „Lutherse Raad in de Verenigde Staten" samen te werken. De totstandkoming van de kansel- en avondmaalsgemeenschap valt echter niet onder de verantwoordelijkheid van de in opbouw zijnde Lutherse Raad. Voor kwesties van gemeenschap en eenheid der kerken zijn de kerken ieder afzonderlijk verantwoordelijk. Minister Luns is gistermiddag uit Pa rijs teruggekeerd, waar hij de jaarlijkse najaarsconferent-e van OESO-ministers heeft voorgezeten. Hij blijft nu even in ons land. zal volgende week in de Twee de Kamer zijn begroting verdedigen en gaat dan naar Brussel voor een vergade ring van de EEG-ministers. Boekenhoek ten is het besluit gevallen, dat voortaan de unie zoveel mogelijk eigen financiële behoefte zal voorzien. De conferentie werd ge houden in de stad Novi Sad. Tot nu toe werd steun ontvangen van de zendingsraad van de zuidelijke baptisten in de Verenigde Staten. „Tientallen jaren lang hebben onze broeders en zusters in de Verenigde Sta ten met geldmiddelen ons werk ge steund. evenals ze een groot deel bij droegen voor de tractementen van de predikanten", aldus reverend A. Lehot- sky. Rev. Lehotsky, een van de oud ste baptistenpredikanten uit dit land, is directeur van de Baptisten theologische school in Novi Sad. Hij noemde de con ferentie een keerpunt in de geschiede nis van het werk van de Joegoslaafse beotistenur.ie. De conferentie deed wel het verzoek in de zendingsraad in de Verenigde Staten om bij uitzondering steun te blij verion en aan het tractement van oudere predikanten, tot zij de leef- tiid zouden bereikt hebben om in aan merking te komen voor een staatspen sioen. Dit verzoek Is eveneens gedaan voor de weduwen van overleden predi kanten. Hulp van buitenaf zal ook nog verleend worden aan de theologische ho geschool in Novi Sad en aan de kerk bouw. Een paar maanden geleden werd van officiële zijde bekendgemaakt, dat bijna zeventig procent van net tractement van Zie... hier is uw God, door ds. Gabe van Duinen. Tweede, ongewijzigde druk. Uitgave T. Wever. Franeker. 6208 blz., ƒ6,90). Schepen bij maanlicht, door Willard Robertson. Vertaling drs. F. W. B. Eng- ler. Damiate-reeks. Uitgave J. H. Gott- mer, Haarlem. 222 blz., (ƒ5,90). Een verovering op de Himalaya, door Bernard Pierre. Voorwoord Sir John Hunt. Vertaling N. Brunt. Geïllustreerd. (133 blz., f4,50) Het v/as vreesselijkl, pagina's uit het Geïllustreerd Politienieuws, bijeenge bracht door Nico Polak. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam, (f 4,50) Buiten bij de dieren, door John Lang- gewoon hoogleraar aan deze universiteit staff. Illustraties Feodor Rojankovsky. in de experimentele natuurkunde. Hij zal Bewerking Harriet Laurey Uitgave werkzaam zijn in het Zeeman laborato- Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage/Rot- rium. speciaal op het gebied terdam. (ƒ5.90) experimentele hoge-energiefysica. Dr. D. Harting nu te Amsterdam aan G.U. benoemd Dr. D. Harting. groepsleider en coördi nator van het onderzoek met het proton- synchotron van de Cern te Genève, is thans enkele dagen nadat hij aan de Universiteit van Amsterdam cum laude zijn docotrstitel verwierf benpemd tot gewoon hoogleraar J de predikanten afkomstig was uit het buitenland. Hier wil men nu zelf een punt achter zetten. De conferentie van de inwendige zen ding werd bijgewoond door 49 afgevaar digden van 37 baptistengemeenten uit geheel Joegoslavië. Een comité voor de inwendige zending werd gekozen, be staande uit drie predikanten en vier le ken, die de fondsen zullen beheren, waar uit de tractementen betaald zullen wor den. Zij zullen zich eveneens bezighou den met de uitbreiding van het kerke- werk. Op de conferentie kwam men ook over een, dat men ieder jaar in november een inwendige zendingsdag zou houden en dat alle gemeenten gevraagd zal wor den een offer te brengen voor pastorale zorg en voor uitbreiding van het werk. De eerste tijd is wel te verwachten, dat tot de fondsen gesticht zijn, de predikanten een bijbaan zullen moe ten aannemen, waarbij wel voorop ge steld wordt, dat ze zoveel mogelijk tijd overhouden voor hun pastorale arbeid. Van de twintig baptistenpredikanten in Joegoslavië zijn er slechts twee of drie alleen maar werkzaam aan hun eigen kerkwerk. Het bestuur van de Vereniging van Hoofden van Scholen heeft de leden van deze organisatie opgewekt om vandaag, elk voor zich, te protesteren tegen wat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op 18 november in de Kamer heeft opgemerkt over de salaris- vand e hoofden van scholen, i een eensluidend schrijven aan de minister zeggen de leden van de vereni ging bevreemd te zijn over de uitspraak van de minister, omdat deze is gedaan, alvorens de hem toegezonden voorstellen inzake de positie van de hoofden van scholen werden besproken met de betref fende vakorganisaties. Men is verontwaardigd omdat de op redelijke argumenten berustende voor stellen blijkbaar zonder meer ter zijde werden geschoven en ongerust, omdat steeds vaker adviezen van de zijde van de volksvertegenwoordiging worden ge negeerd en voorstellen van de zijde van de vakbeweging klaarblijkelijk slecht* resultaat opleveren na massademonstra ties, betogingen en perscampagnes. Vandaag terug naar Rome van Kerken. In een brief gericht aan alle kerkeraden van kerken die bij de Raad zijn aangesloten wordt gezegd: „De situatie, ook in Nederland, dringt tot verdieping van het inzicht wat de oecumene is en ook laten we het wel we ten tot zichtbaarmaking van oecumenisch leven." In de brief wordt gezegd: „Zonder eenheid zal in deze wereld geen vernieu wing in Christus mogelijk zijn; leren we die les niet hoe langer hoe duidelijker? Maar ook: zonder vernieuwing zal de eenheid zonder inhoud en kracht zijn, hiet waard om er ons voor in te zetten. Er wordt veel over oecumene geschreven n gesproken. Helaas vaak op een •erkeerde wijze. Buiten Christus om, ;aar het schijnt." In een volgende alinea wordt van de Oecumenische Raad gezegd dat hij van buitenkerkelijke en kerkelijke kant voor vrngen wordt gesteld, waarbij hij pro beert de Juiste -weg te gaan en zoekt naar de juiste antwoorden. Zijn commissies „werken met hoofd en handen en de raad tracht in toenemende mate al dit j werk de juiste visie en inhoud te Problemen In het jongste nummer van hét blad in deze raad schrijft mevrouw dr. E. FIcsseman-van Leer dat op het ogenblik het grootste struikelblok op de weg van de oecumene niet de waarheidsvraag is, de traditie der kerken onderling, de op zichzelf heel begrijpelijke BOMBAY Op de laatste dag van zijn bezoek aan India heeft de paus een grote groep journalisten ontmoet in een gesprek met hen sprak hij de wens uit dat de landen op zullen houden met de bewape ningswedloop en hun hulpbronnen en krachten in plaats daarvan zul len wijden aan de broederlijke bij stand aan de ontwikkelingslanden. Letterlijk zei hij: „Moge elk land, dat denkt in gedachten van vrede en niet van droefenis en oorlog, een deel van zijn uitgaven voor wapens bijdragen aan een groot wereldfonds voor de verlichting van de vele problemen van voeding, kleding, onderdak en medische verzorging, die zovele mensen ondergaan. Moge var vreedzame altaar van het eucharistisch congres deze smartekreet uitgaan naar alle regeringen ter wereld, en moge God hen begeesteren tot deze vreedzame strijd tegen het lijden van hun minder geluk kige broeders. Tijdens zijn bezoek heeft de paus eer groot aantal geschenken ontvangen. Zo kreeg hij een speer van de Thcnaga- stam, een ivoren lamp, een ivoren oli fant en een paneel van sandelhout var het gemeentebestuur van Bombay. GIFTEN Op de eerste dag van zijn bezoek aan Bombay is een Indiase persfotograaf door een auto-ongeluk om het leven ge komen. De paus heeft de weduwe var de fotograaf 18.000 geschonken. Zoals we reeds publiceerden heeft hij de president van India een cheque gege ven van 180.000 gulden voor de ai van dat land. Aan de president vai Libanon gaf hij een bedrag van 144.000 gulden voor de armen. Een ziekenhuis gaf hij een apparaat voor radiotherapie, 36.000 gulden schonk hij aan een rooms- katholiek weeshuis en 18.000 gulden de parochiekerk van St. Paulus in Bom bay. Vandaag keerde de paus weer naar Lj de eigen kerk." Mevrouw Flesseman et roept op om, als men oecumenisch bezig wil zijn, de kosten te berekenen. DEN HAAG In het Hervormd H Weekblad houdt ook ds. F H. Landsman Si zich met deze problematiek bezig. Hij H schrijft over de stand van het oecume- ei nisch getij en is niet al te optimistisch gestemd. Hi! schrijft dat er het gevaar Is dat kerkelijke vergaderingen en bestu-N ren niet in beweging komen. Dan zou de stroom van de oecumenische beweging wel eens een eigen bedding kunnen graven buiten de kerkgemeenschappen H om In dit verband spreekt hij zelfs van 50 een boven- of buitenkerkelijke Bredere raad Als middel voor vernieuwing ziet ds. I hc Landsman de vorming van een nieuwe, gc bredere raad van kerken, een raad die of ook koepel kan zijn voor allerlei nu nog verspreide, los van elkaar werkende, en elkaar niet kennende interconfessionele q en interkerkelijke werkverbanden. Maar zelfs dat ls volgens de schrijver nog niet voldoende om te komen tot een k, zo eenparig mogelijk getuigenis en tot een zo krachtig mogelijke dienst in de wereld van nu. Volgens ds. Landsman j Sp vraagt de actie „Antwoord '64" om bezinning op de vraag wat er moet gebeuren om althans op plaatselijk niveau zo ver te gaan als men voor eigen gi] verantwoordelijkheid meent te kunnen jj,, en te moeten gaan, wat betreft eenheid van getuigenis en dienst Laten we ons voorstellen dat het 7 december is, maandag na Sinterklaas. Het geritsel van papier is verdioenen de vuilnisbakken zijn te vol en de beurzen te leeg. We hebben zoals alle jaren geen maat weten te houden, het was allemaal dolgezel lig. daar niet van, maar o dat geld. Maandagmorgen in rommelige huizen. Een dag die begint met een beetje schuldgevoel en veel plichten. Hoe moet dat nu? Straks weer allemaal dure dagen. Maar we nemen middenin de keet eerst een kopje koffie en dan de techniek staat nergens meer voor kunnen we allemaai zittend in onze eigen stoel zomaar met elkaar praten over die te platte portemonnaie, een uur lang. Stel het u maar voor. We nemen een hap borstplaat of marsepein en dan zegt één van ons kordaat toaar haalt dat mens de moed vandaan op deze desolate morgen :„We moeten deze maand verder maar wat zuinig aan doen". „Mens, laat me niet lachen", zegt een ander. Zuinig aan doen. Het idee. Waarmee? We moeten toch eten. ot niet soms. Nou dan". „Nou", zegt een leuk optimistje, „er valt nog best iets te versieren we kunnen het gehakt wat extra vervalsen, we kunnen met een frutseltje vlees en veel uien best iets maken wat we ragoüt durven noemen, enne....eh" .Zie je wel", repliceert zij, die in zuinigheid niets zag „enne....eh, verder kom je niet, jij met je gehakt en je uien". „Ik geloof", zegt dan een bleke muisachtige, met peinzende ogen, „ik geloof...." „Geloven doe je in de kerk", overrompelt haar een dikke moeke en ze vindt zichzelf bar leuk. Ze schudt tenminste van het lachen en knabbelt ondertussen aan een restje boterletter. „Wat geloof jij?" vraagt een ander en dat vind ik lief, want ik hou nu eenmaal meer van mensen met peinzende ogen dan van hen, die zichzelf als de populaire figuur zien. Vae.tang.e.ts en „Ik geloof', probeert de muisachtige nopeens, „Tja, hoe zal ik het zeggen, dat we de dingen positief moeten benaderen". „Hè ja" wordt er gesneerd en. „Dat slaat ook als een tang op Dirk' „We moeten", zegt een vrouw met een streng gezicht „we moeten eerst maar eens even stilstaan bij de ellende van de wereld, dan kun jij" ze wijst op de dikke, nog steeds boterletter etende moeke, „dan kun jij geen hap meer door je keel krijgen''. ,Jiad je wat?" vraagt moeke, dan vervolgt ze zuigerig: „Die dure gouden broche heb jij zeker v op Sint gekregen hè? Ach ja, in de Kongo hebben ze goud genoeg, moet je maar denken". Zei nu iemand maar iets zinnigs, denk ik. Zelf st( weet ik ook niets constructiefs te zeggen en na die opmerkingen over de ellende van de wereld zet ik bedremmeld mijn nieuwe tas wat uit het gezicht, H' net alsof ik er eigenlijk niet blij mee mag zijn. „We dwalen af, dames", zegt dan iemand met A een vergadertechnisch gezicht. Zeker een presi dente van een vrouwenbond of zoiets. „We dwalen af. We hadden het over onze platte beurzen en de ne nog voor ons liggende weken". Dan begint de spraakverwarring pas goed. We praten allemaal door elkaar. Ik hoor iets zeggen i over alle zeilen bijzetten, over de welvaart, ik ve hoor optimistische en pessimistische geluiden. jai Iemand zegt schuchter iets ouer dankbaar zijn, waar een ander dan weer overheen bluft dat dat Ve een dooddoener ts. Het uur is om voor we er erg in hebben, dl 44 contacten zijn ineens verbroken, we zijn weet de alleen. J Het probleem is niet opgelost, want we ontdekho ten, al pratende, dat achter onze lege beurs toch ge meer schuldgevoel ligt dan we eerst dachten. En st< daarachter prikken de problemen van welvaart en wereldellende ook nog. Op 7 december trekt een hete divisie weer aan het werk Laten we ondertussen nog maar eens ki denken over dit alles; want als we niet blijven denken zijn we nergens meer. Denken, in Gods- Mink v i Rijsdijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2