voor u Gelezen De eerste jaren Over mooi zijn gesproken PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 5 DECEMBER 1964 Beschouwingen over Neder landse auteurs van vijf genera ties, door W. L. M. E. van Leeu wen. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. riodieken zijn literaire opstellen. Al eerder verschenen daarvan bundelingen, o.a. „Lezende onder de lamp", „Drie vrienden" en „Nieuwe romanciers". De jongste bundel bevat ruim veertig opstel len over Nederlandse auteurs die samen vijf generaties omspannen. Frederik van Eeden opent de rij van „Tachtigers", daarna volgen de neo-romantici, de oorlogsgene ratie. de „verloren generatie" van daarna en ten slotte de jongste generatie met o.a. Mulisch, Noote- boom en Bijlsma. Het boekje maakt uiteraard geen aanspraak op volledigheid: het geeft niet een literatuurgeschiedenis, is evenmin een analyse, doch behelst een per soonlijke benadering, zoals de schrijver deze in een reeks van jaren heeft gepubliceerd. (255 blz., ƒ4.50). De opvolger, door Rcinhard Raffalt. vertaling Jan Starink en De antichrist, door Wladimlr So- lowjow, vertaling J. IV. Muntz. Uitgaven: Lemniscaat, Rotter- Zo ongeveer gelijktijdig met Hochhuths „Der Stellvertreter" verscheen van Raffalt „Der Nach- folger". Dat die twee aanvankelijk door elkaar werden gehaald, is begrijpelijk. Als men echter van beide stukken kennis heeft geno men, zal men ze nooit meer met elkaar verwarren. Raffalt heeft geen bittere kritiek, maar een vi sie die met name voor de oecu menische bewustwording van de Roomse kerk wijde perspectieven opent. Starink heeft goed vertaald en toneelgroep Ensemble heeft het stuk grote bekendheid gegeven met zijn opvoeringen. Aan het stuk is in één uitgave toegevoegd de vertaling door J. W. Muntz van Solowjows bekende opstel „De an tichrist". Ook dit houdt zich met de oecumenische positie van Rome bezig. (123 blz., 8,90* Opnieuw heeft Uris geput uit de stof, die nazi-Duitsland en de door hem ontketende oorlog heeft voortgebracht. Ditmaal een boek over het na-oorlogse Berlijn. O'Sullivan krijgt als Amerikaans gouverneur te maken met proble men als opsporing en bestraffing van nazi's. Ook is hij verantwoor delijk voor het op gang brengen van 'n grotendeels verwoeste stad. Later wordt hij overgeplaatst naar Berlijn, waar hij liefde opvat voor Ernestine Falkenstein, wier oom de belangrijkste bestuurder van het nieuwe Berlijn wordt. Wan neer blijkt dat haar vader als oor logsmisdadiger beschouwd moet worden, krijgt O'Sullivan te ma ken meteen zielsconflict. (638 blz., ƒ14.90). Dieren in de wildernis, door Franz A. Roedelberg. Vera I. Groschoff en zeventig dierenfo- tografen, Nederlandse bewerWng Han Rensenbrink. Uitgave N.V. Gebr. Zomer A Keunlng, Wage- Een buitengewoon werk. Een verzameling met foto's van hon derden diersoorten, soms gekleurd. Wat het meest boeit is de bijzon dere levendigheid der afgebeelde dieren, de natuurlijkheid van hun houdingen, het grote kunstgevoel en de liefde van de fotografen. Hoe wriemelt het leven in de wil dernis, het is alles een rijkdom, die soms blij maakt, ontroert, soms het hart toeknijpt. Te midden van dit alles de verbijsterende godlas terlijke vernieling, aangericht door de mens, tot 1 januari ƒ24,50. Laurie Caroll. door dr. A. J. Cronin. Uitgave A. W. Sijthoff. Weer van de hand van dr. Cro nin een roman met enigszins auto biografische achtergrond. Ook nu geeft hij namelijk eigen ervarin gen weer. Cronin verplaatst de lezer naar Schotland. Ditmaal gaat het over een intelligent jongetje, dat nooit volledig door zijn omge ving wordt geaccepteerd. Moeilijk heden in het gezinsleven zijn oor zaak dat hij zich niet ten volle kan ontplooien. Een levendige, vaak ook humoristische beschrijving van de mensen met wie de jongen in aanraking komt. (270 blz,, ƒ9,90) spot prenten in De Volkskrant. Zijn tekeningen kunnen vele woorden vervangen. Er was reden uit zijn werk een greep te doen. In deze uitgave is dat gedaan. Een van zijn meest „dankbare" slachtoffers, mi nister Luns, schreef een passend voorwoord, (ƒ5,90) Uit Amsterdamse dagboeken, de jeugd van Netje en Eduard Asser (1819-1833), door dr. 1. H. van Eeghen. Uitgave Scheltema Holkema N.V., Amsterdam. Boeiend en vaak geestig vertelt de auteur de lotgevallen van deze twee leden (broer en zus) van de familie Asser, die opgroeiden in de eerste helft van de vorige eeuw. Beiden hebben in een dagboek het leven in al zijn schakeringen neer gelegd. Veel citaten zijn in het Frans gesteld, zodat de lezer ken nis van deze taal moet hebben om het verhaal te kunnen volgen: het boek zou aan aantrekkelijkheid hebben gewonnen met een verta ling. De uitgave kwam tot stand met steun van het Prins Bernhard- Fonds en het Anjerfonds Amster dam. (276 blz., 15). Een kwestie van touw, door Veijo Meri. Uitgave J. M. Meu- lenhoff, Amsterdam. De vertelling van de Finse sol daat Joose die van het front komt en als enige buit een stuk touw bij zich heeft. Zo bezeten is hij van de waanidee dat dit stuk touw voor hem waardevol is, dat hij het om zijn lichaam wikkelt om te voorkomen, dat de militaire politie het vindt of dat zijn kameraden het in de verlofgangerstrein van hem stelen. Zijn medeverlofgan gers vertellen elkaar hun oorlogs ervaringen, Joose denkt alleen aan zijn touw: hij heeft het zo strak aangesnoerd dat het hem bijna zijn leven kost. De jonge Finse auteur heeft een eenvoudig en ontroerend verhaal geschreven (124 blz, 4,50 Wat u nodig hebt mevrouw Is een vriend, door Johan Fabrl- cius. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Deze nieuwe Fabricius heeft alle kwaliteiten en bezwaren van een wat volkse verteller. Het ver haal is soepel en vlot verteld, er komen rondborstige mensen in voor, die deze openheid welis waar zonder veel terughoudend heid demonstreren, maar aan stootgevend wordt het niet. Het bezwaar dat tegen de roman is aan te voeren schuilt in de te gro te vaart. De schrijver heeft zo veel routine in het neerzetten van een verhaal dat hij nergens meer verwijlt en dat gaat op den duur ergeren. (185 blz.. ƒ8,90'. De poort der genade, door Ben van Eysselsteijn. Uitgave H. P. Leopold N.V„ Den Haag. Hoofdpersoon in deze historische roman is de laatste Moslim heerser in Spanje, Emir Aboe Abdliah. Deze Mor en vórst ziet zijn kroon voortdurend verdoffen onder de aanvallen van de grondleggers van het Spaanse koninkrijk. Ferdinand van Aragon en Isabella van Casti- lië. Aan hem persoonlijk voltrekt De eerste jaren, tekeningen van Ennio di Majo, versjes van Harriet Laurey. Uitgave van J. H. Gottmer, Haarlem. Hoe laat de baby werd geboren en op welke datum zal menig ouderpaar wel weten, maar wat er in de wereld op die dag gebeurde, toen de eerste tand doorbrak en de eerste stappen werden gezet zijn onthouden we niet. Wie dit stap- voor-stap meebeleven van het groot worden wil vastleggen kan dit doen in het fleurige babyboek van oorspronkelijk Italiaanse makelij, gestoken in een lichtblauwe omslag dat tegen een vetvlekje kan. Er is o.m. plaats voor het aantekenen van gewicht en lengte, het eerste Sinterklaasfeest, het liefste speel goed, de eerste verjaardag en het lievelingseten. We misten de kin derziekten. iets wat in de loop der jaren nogal eens in het vergeet boek raakt en waar huis- en schoolarts vrijwel altijd naar vra gen. Harriet Laurey rijmde zeven passende versjes die het geheel een speels aanzien geven. Een gro te ruimte is opengelaten voor foto's bijna de helft: „Nu wordt dit boek een kinderboek om uren in Het plaatje dat bij de doop hoort laat een engeltje op een luchtig wolkje zien dat met een grote soeplepel een plons water op een verblufte baby gooit met ons zullen velen déze wijze van illus tratie niet op prijs stellen. (30 blz., 8,90) spondenne en oplossingen aan H. J. J. Slavekoorde, Goud raat 125. Den Haat Zoiets doet uiteraard remise behaalde) het héél veel bete véél fraaier had kunnen doen E< oi. goed voorbeeld kunt u vinden ■ft***#*-»*-»*#*» Over mooi zijn gesproken..., door Carla Schneider. Uitgave Helmond, Helmond. Welk jong meisje heeft het goed getroffen met zichzelf? Velen we ten letterlijk met hun figuur geen raad en hebben verdriet van een bultje, jeugdpuistjes enz. Dit boek je wil een praktische handleiding zijn voor meisjes tussen dertien en twintig jaar. Het belang van vol doende nachtrust, frisse lucht, na tuurlijke voeding, lichaamshy- giëne, huidverzorging en gymnas tiek wordt op een prettige manier uiteengezet. De schrijfster somt de gevolgen op van te veel haarlak. onverzorgde handen, diep uitge sneden pumps die de voeten totaal geen steun geven. Van de li- rustig raad in zeventien korte hoofdstukken met daarbij aardige tekeningen van gymnastiekoefenin gen en doe-het-zelf-kapsels. Aan de make-up (en een zorgvuldige verwijdering daarvan) alsmede de keuze van kosmetische artikelen wordt aandacht besteed. Voor vele meisjes-probleempjes geeft dit boekje, dat het vijfde is in de serie Helm-paperbacks „voor mo derne jonge mensen", een oplos sing. (157 blz,, ƒ2.95). Een scherp wit landschap, door Peter van Gestel. Uitgave Van Ditmar, Amsterdam. Korte verhalen, geschreven in opdracht van het ministerie van o.k. en w., van grote zeggings kracht. Het sympatieke van Van Gestel, is dat hij er zich niet afmaakt met een modern woordge bruik de verhalen zijn opmer kelijk rustig en „fatsoenelijk" maar een stevige greep op het gegeven heeft. In Dora, een ver haal van nauwelijks zeven-en-een- halve pagina, liggen tragiek en relativering zo zuiver naast elkaar dat alleen dit juweeltje de aan schaf van het boekje al rechtvaar digt. (147 blz., ƒ4,09). Grazige weiden van Wyoming, door Mary O'Hara. Uitgave M. C. Stok/Zuid-Hollandsche Uitge- versmij., Den Haag. Uitstekende roman, die speelt in het barre westen van Amerika op een van de onvoorstelbaar grote veebedrijven. Het verhaal ademt mildheid en vooral ook aandachti ge liefde voor mens en dier. Het leven van de paarden en hun ge dragingen worden zo „menselijk" beschreven, dat men voortdurend geboeid blijft. Goede vertaling van Elisabeth Gutteling on uitstekende illustraties van Toos Smeele. (303 blz., ƒ10,90) Wieland Wouters cn Dolf Kloek. Uitgaven W. D. Meinema N.V., Delft. Van deze Mei-pockets vertelt het eerste van een avontuurlijke jongen, die samen met de chauf feur van zijn vader in moeilijk heden komt wanneer anderen blauwdrukken van een straalmo tor proberen te stelen. Het twee de gaat over een meisje dat eens wat anders wil dan gewoon thuis zitten. Zij stort zich in allerlei be levenissen. Dit boekje is meer ge schikt voor oudere meisjes (188 blz., ƒ1,50 per deeltje). Dieren in Huis en Tuin, door J. G. Nicuwendljk. Uitgave Else vier, Amsterdam. Vrijwel iedereen bezit tegenwoor dig één of meer huisdieren. Vaak weet men echter te weinig af van eigenschappen, karakter en voeding van die dieren. In dit daarom nut tige boekje worden overzichtelijk, verduidelijkt met vele foto's, de verschillende huisdieren behandeld. Ook worden wenken gegeven over de huisvesting. Het gaat om bijna alle huisdieren, van aap tot hage dis en van Guinees biggetje tot wandelende tak (160 blz., 2,90). Ulf de Viking, door Palle Lau- ring. Uitgave N.V. W. van Hoe ve, Den Haag. Boek voor niet te jonge, avon tuurlijk aangelegde jongens, over de Vikingen: de zowel befaamde als beruchte Scandinavische bóe ren-zeevaarders en -rovers, die omstreeks het jaar 1000 van zich deden spreken. Het goed geschre ven boek geeft het jaartallentijd- perk „800-1000: invallen der Noormannen" achtergrond. Marie W. Vos vertaalde het uit het Deens en Jan van Wessum voorzag het van illustraties. (177 blz., ƒ5,50) De Ooggetuige, door Ernst Weiss. Uitgave N.V. De Tijd stroom, Lochem. Sublieme roman, waarin de ik figuur, de Ooggetuige, een nuch ter. doch zeer suggestief beeld geeft van de Tweede Wereldoor log Merkwaardig, dat Weiss, een vriend van de grote schrijver Kaf ka, dit boek reeds vóór de oorlog heeft geschreven. In 1940, toen de Duitsers Parijs binnentrokken, pleegde Weiss zelfmoord in een hotelkamer in de Franse hoofd stad. Vertaling van W. Wielek- Berg. (219 blz., 6,90). Ditmaal echter: alléén GOED BETER. Aan u om uit te maker etiket voor de opgaven 2. 3 I* A iA i A A AA 4 4 A HAaan B Ag MAO n 5 S E fl: Oplossingen Hieronder volgen abcdefgb Zwart aan zet speelde 1 ;n won ^daarmee. Kon dat nie Als uw koffers te zwaar wor den, door ds. Gabe van Duinen. Uitgave Zomer cn Keuning, Wa- geningen. De titel geeft de inhoud treffend weer. Dit is pastorale zorg op de man af. Bondig, zonder omwegen, rustgevend voor een vermoeid, twijfelend of opstandig hart. De schrijver moet hebben geschreven uit liefde tot de mens die toe is aan een geestelijke opkikker.. Al leen maar warm aanbevolen. (110 blz., ƒ4,90). Vmbeerejft :er. Op 1: Pf6! dret_. ook Ld5 en Dxb5, cn dat is een beetje teveel. (2) Hottcs-Hofmann. Op lPg5 volg de: 1. Lxc2 2.Pxf77? (dreigt Pd6l) met 2. O—0! Zou zwart materieel 2. Db6? (Hier heeft wit geluk, voordeel behaald hebben) 3. Dxe2 0-0 4.d6 Txf7 5.Dc4 Pf6 6.exf5 en 2.Txa dan 2 Dxf2t 3.Kh2 Dh4 met 2. 0-0! zou zwart materieel Dxe2 5JJxa8 Dxf2 6.Kh3 g5! en wit gaf het op. Niet voor niets is de zwart-speler een bekend componist (4) Janosi-Tocanlta. Na 1 Ke6? kon wit zijn toren rustig laten instaan en 2.exf6! spelen, want op 2. Kxf5 zou volgen 3.f7! Td8 •i.fBDt Txf8 5.Tflt en 6.Txf8 met ge makkelijke winst. Zwart antwoordde 2. gxf6 en stond toen na 2.Tcfl! eveneens hopeloos, weshalve hij de vlag streek. In plaats hiervan had zwart de penning met 1 Td5! 2 g4 Lc8! wérkelijk krachteloos kun nen maken Aangezien de witte toren niet wijken kan zonder pion e5 prijs te geven zou alleen overblijven: 3 exf6 Lxf5 4gxf5. waarna zwart echtr- 5.fxg7 Txf5 goe< c rijgen. Kvuiswoord-puzzel Horizontaal: 1. bekend Nederlands schilder. 5. vriend (Ind), plaats in Zwitserland, 13. taaie aardsoort, 15. landtong, 16. koemest vocht, 17. emeritus (afk), 19. ongebuild tarwemeel, 21. rijstbrande wijn, 22. slede, 23. jongensnaam, 25. filmster. 28. meisjesnaam. 29. ruk. haal. 31. tweetal, 32. telwoord. 33. kleverig door vochtigheid. 34. gebogen, 36. bladerkroon, 38. vet der melk, 40. als 19 hor.. 42 kippenloop, 43. buisvormig ingewand, 45. bekende afkorting, 47. niet gesloten, 49. plaats in Gelderland, 50. munt in China, 51. denkbeeld, 52. boshoen, 53. niet gesloten. 54. voorzetsel, 55. bij elkaar behoren de voorwerpen, 57. water in Limburg, 59. in het jaar onzes Heren (afk. Lat), 60. als 55 hor., 61. staafje om een rad vast te zetten. 63. man van Ruth, 65. achterdeel van de voet, 66. verhindering. 68. sajet (ZN). 70. maal, 71. niet vast, 72. spitse bek van een vogel. 74. vracht, 76. schijn, voorkomen, 77. gezellig, 80. buitenhaven, 81. meisjesnaam. 82. verdriet, 83. soort van antilope, 85. muzieknoot. 86. dapper strijder. 87. snoer van een hengel, 89. term bij kaartspelen, 91. hoon, 92. toverkunst, 93. graanafval (ZN). Vertikaal: 1. gemeente in Utrecht, 2. oude lengtemaat. 3. eiken schors, 4. zichtbare ader van een blad, 6. voorvoegsel, 7. tweede letter van het griekse alfabet, 8. spil van een wiel, 9. buis van een scheepspomp, 10! zwemvogel, 11. gezien (afk. Lat), 12. stijf, 14. onyer- schrokkenheid, 16. palmboom, 18. vreemde munt, 20. waardeloos ding, 21. bloedhuis, 22. bijb. figuur, 24. kenteken, 26. Europeaan, 27, ont kenning. 28. overal. 30. grote met de kor gevangen noordzeeoester. - •- ---i—•<-!—i— vertelling, in het spel, -.i. iüL vUt„, in. 44. boom, 46. meisjesnaam. 48. zandheuvel, 49. meertje, 50. meisjesnaam. 56. achting, 58. godin van de dageraad, 60. opschik, 61. vreemde munt. 62. soort van kabeljauw, 64. zijtak Moezel. 65. jongensnaam, 66 vak vereniging, 67. afstammeling, 69. zijtak Elbe, 70. eenheid voor het meten van de lichtsterkte, 71. verdriet, 73. vlaamse dichteres, 7a. fijne haren zeef. 77. algemeen ruilmiddel, 78. onbep. voornaamw 79 waterdiepte, 82. meisjesnaam, 84. achting. 86. uitroep. 87. welaan, 88. muzieknoot, 90. voornaam woord. 6. Eleazar, 8. abelmos. 9. rap port, 10. Bedford, 11. lichter. 14. apelles, 15. polenta, 16. schedel, 17. lakmoes, 20. Beets. 21. nagel. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossmgen mogen uit sluitend op een briefkaart wordei geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzploplos- sing." Er zijn drie prijzen: een van f5.- en twee van f 2.50 OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. verbaal, 3. poe ne, 5. geste. 7. epitoom. 8. Amoer. 10. Bazel. 12. nopal. 13. onder, 14. Adorp, 16. Seoel, 18. snert. 19. Dakar, 20. beneden, 22. Sië- na, 23. leges, 24. sinopel. Vertikaal: 1. Veere, 2. Lasem. 3. pantoen, 4. epistel. 5. Groenlo - VOOR PE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOf. DE JEUGO j Dag nichten «n neven Zijn we allemaal klaar gekomen met onze rijmen en surprises? Vandaag is dan toch eindelijk de lang verwachte dag aangebroken. Wat hebben we daar naar uitgezien. Hebben jullie er slapeloze nachten van gehad? 'k Ge loof het wel een beetje. We waren natuurlijk allemaal erg benieuwd wat hij voor ons mee zou brengen en of we niet mee moesten in de zak naar Spanje. Gelukkig dat er geen sneeuw lag op de daken. Tante Jos vindt het altijd maar weer een gevaarlijk karweitje hoor! Al die daken op en af, moet je je eens indenken Mochten jullie deze week 's avonds wel eens een beetje lang opblijven om naar de verlichte winkels en straten te kijken? Wat was het allemaal gezellig. Is hij al op school geweest of komt hij maandag nog een bezoekje brengen? Heeft de goeie man niemand van ons overgeslagen? Ja, en nu gaan we al gauw kerstfeest vieren. Maken jullie eens een mooie tekening over het kerstfeest i tante Jos? Niet vergeten hoor! Voor we de brieven beant woorden gaan we eerst eens kijken naar de oplossing van de puzzel. Molenaar. Abbenes. Dat vind jij toch ook wel? Leuk dat je nu weer een klein hondje hebt gekregen. Ja, ze zijn erg speels hoor! Heb je al een mooie naam voor hem bedacht? Alle- mensen wat hebben jullie veel poezen. Was het een leuk sin terklaasfeest op school? Waarom schreef jij niets An neke Montela, Leiden? Zo moeilijk is het toch niet? Vol gende keer verwacht ik echt een lange brief hoor! Geweldig dat jullie zo lang mogen opblijven, Bea van Muijden. Burgerveen. Heb jij al veel repetities moeten ken op school? Prachtig dat pappa zo goed kan spelen. Mag jij het ook leren? Fijn dat je (vriendin zo heel dichtbij j woont. Tante Jos is pas jarig geweest hoor! De prijzen gaan naar Arie Noomen den Haag en Koos Roos den Haag. Er zijn er weer jarig, hoera, hoera! Cor Bezemer. Cora v. d. Bo- venkamp, Rijnie Meel, Roelien den Ouden, Thea Roos. Connie Spaans en Jan van Wagenin- gen van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Nu krijgen de brieven een beurt. Schrijf jij voortaan als je letter aan de beurt is Adriaan Lootens, Voorburg? Waarom schreef je niets? Ook jij moet voortaan schrijven als je letter aan de beurt is Albert Moerman, Den Hoorn. Fijn dat ik een brief' van je kreeg. Geweldig dat jij zoveel konijnen hebt. Groeien; ze nu wel goed? Het is nog lang geen kerstfeest hoor! Tan te Jos houdt niet zo erg van konijnenbout. Hoe gaat het op school? Heb je al veel repeti ties moeten maken? Natuurlijk mag jij een nicht- je worden Els Molenaar. Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Je moet dan voortaan wel schrijven als je letter aan de beurt is hoor! Wat zullen jullie lekker slapen in zo'n mooi nieuw bed. Vind je het leuk op de padvinderij? Fijn voor de sint dat het nu niet zo koud is hoor Marrle Gezellig dat ik weer zo'n lange brief van jou kreeg Ant- je Nell, Wassenaar. Nou en of het nu een spannende tijd is. Jammer dat het weer zo gauw voorbij is. Grappig dat jij iedere avond moet zingen. Echt leuk hoor! Tante Jos heeft het ook al moeten doen. Fijn dat oma nu een hondje heeft. Je gaat haar toch weieens een be zoekje brengen? Prachtig dat je zo o^cchiet met het kussen. We hebben hier weer een leuke puzzel nichten en neven. Misschien heeft Sinterklaas ons wel bedacht met een mooie doos potloden of verf en kunnen we deze puzzel heel mooi maken. We gaan alle hok jes met een zwar te stip kleuren. Wat er te voor schijn komt? Ik weet het wel hoor! Zenden jul lie de oplossing in vóór dinsdag 8 december? Waarom schreef jij deze week niets Lowieke de Niet, Den Haag? Heb je het zo druk gehad? Volgende keer ver wacht ik een „hele" lange hoor! Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend Arie Noomen. Alphen aan de Rijn. Wat is een floppyspel? Gewel dig een klarinet. Krijg jij nu les? Heb je genoten van het boek? Zijn je vrienden nog ge weest? Waarom heb je de vo rige keer niet geschreven.' De volgende keer niet vergeten hoor! Jij bent maar een boffert dat je de juf op school zo dikwijls mag helpen Hans Noomen, Al phen aan de Rijn. Waarom schrijf jij niet over je verjaar dag? Heb je het niet gevierd? Zijn jouw vrienden niet ge weest? Inderdaad was jouw vorige brief te laat Nelleke van Noort, Voorburg. Geweldig dat jij orgelles van je broer krijgt. Gaat het al een beetje? Wat zal jouw pop deftig zijn met zo'n mooie rok. Heeft de Sint jou goed bedacht? Heb je al veel repetities op school ge maakt? Prachtig dat jij je oma's en opa een bezoekje hebt gebracht Addy den Ouden, Den Haag.. Wat waren ze wel blij! Jij hebt deze week een dubbel feest. Komt de Sint wel bij jou? Hoe gaat het op school? Hoe gaat het nu met jullie juf Ina van Pelt, Nieuwendijk. Heb jij de kleertjes van de pop gewassen? Wat zal ze dat fijn vinden en wat zal ze blij zijn met haar mooie nieuwe jurk jes. Jij bofte maar dat je mee mocht rijden en bij oma mocht blijven eten. Bedankt voor je gedichtje hoor! Wat heb jij wel genoten in de Scheveningse bosjes, Johan Pijl, Den Haag. 'k Geloof best dat je daar heerlijk kan ravot ten en hollen en springen. Heb je nog mooie takken gevon den? Heerlijk hoor dat jij iedere week nog kan gaan zwemmen. Jij bent maar een boffert. Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zo veel moois. Margriet Rietveld, Den Haag. Jij zal je nu wel nooit verslapen. Heb je al vóel naar de grammofoonplaat ge luisterd? Zijn de boeken mooi? Fijn dat opa ook nog geweest Heb jij al veel repetities moeten maken op school? Voor jou is het al gauw groot feest Thca Roos. Den Haag. Heb je al een lange ver langlijst gemaakt? Het is te hopen dat Arie dan weer thuis is. Dat zou fijn zijn, vind je (Vervolg) „Jongens, tot nu toe hebben we heerlijke vakantiedagen. Ook de ze dag was, ondanks de regen er een vol zonneschijn voor ons. We hebben wel reden om Gods lof en grootheid te z-ngen. Het is heerlijk dat we dat mogen en kunnen doen. Dat zal echter niet altijd zo zijn. Jullie zijn nog jong. en zoals we hier bij elkaar zijn, is het niet moeilijk en kost het geen strijd om Gods Naam te loven en te prijzen. Maar als jullie ouder worden, en op een kantoor of een werkplaats of waar ook zijn terecht gekomen, zal dat niet al tijd zo gemakkelijk zijn. Er zullen mensen komen, die jullie aan het twijfelen brengen en van God af willen trekken. Het kan hier ook gaan als in andere landen, waar het verbo den is God te dienen en waar de heerlijkheid van de mens boven Zijn heerlijkheid wordt gesteld. Daarom, jongens, moeten we trachten om als die vijand komt, paraat te zijn, zodat we hem kunnen weerstaan. Laten we heel ons leven strijden voor Zijn naam voor de naam van Jezus Christus, en Hem als onze Ko ning erkennen." niet? Leuk al die surprises ken, hoor! Wanneer krijg jij je rapport? Ik kan best begrijpen dat jij je nu een beetje te groot gaat voelen Koos Roos, Den Haag. Jij bent al 16 jaar geworden. Heb je een leuke dag gehad? Hoe gaat het nu met je hand? Is het allemaal weer beter? Koos, tante Jos wenst jou ver der heel veel sterkte en succes toe hoor! Fijn dat Arie uw verjaardag nog thuis heeft kunnen vieren, mevr. Roos Den Haag. Moet hij daar nog wel lang blijven? Prachtig dat jij al zoveel vers jes hebt geleerd Antontje Roos, Den Haag. Fijn hoor, dat jij zo'n lieve juf op school hebt. Speelt Moortje graag met jou? Is de foto mooi gewor den? Komt Sinterklaas ook op school en heeft hij wat voor jou meegebracht? Schrijf jij de volgende keer als je letter aan de beurt is Hanncke Rotteveel, Den Haag? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Wanneer ben jij jarig? Leuk dat jij een tweeling broer hebt. Prachtig dat jij zo goed je best hebt gedaan op school. door M. VAN NUIS-ZUIDEMA Na het avondgebed, waarin mijnheer dankte voor al de zege ningen. en vroeg, of God de jon gens voor de zonden wilde bewa ren. en hen leren tot Zijn eer te leven, stonden allen op. Een van de leiders had eens naar buiten gekeken. De regen had opgehouden. Nu werd beslo ten, dat ze allemaal mee mochten om de gasten weg te brengen. Onder één voorwaarde, dat ze, als ze thuis kwamen, vliegens vlug naar bed gingen. Het was een hele drukte eer allen buiten waren. „Hoe moet het nu met die paraplu?" vroeg Hen. „ik draag hem niet!" „Geef maar hier!" Han rolde hem netjes op. „Zo. nu heb ik fijn een wandelstok. Allen liepen netjes twee aan twee, en het was streng verboden van het pad af te wijken. „Wie dat doet" Mijnheer Wils wees met zijn wandelstok naar het donkere bos, dat er geheimzinnig uitzag, „wie dat doet. verdwaalt onherroepelijk en zoeken doen we niet." De pas werd er flink ingezet, en al zingend en fluitend waren ze vlug bij het Boshuis. (Volgende week verder) :®c8c*<a»c$ci<»csoi<»ctfaK»OÉfaWK3icK8c^^ SINTERKLAAS De sint is weer in 't land De kinderen zijn zo blij Ze springen hand in hand En dansen in een rij. Piet strooide noten keer op keer. Kees en Jan kregen mooie boten En zusje Toos een mooie beer. Iedere avond staat het schoen tje Bij de mooie haard. Die van Kees en Koentje Zijn de moeite waard. Nu, als alle kinderen zoet zijn Hoeft niemand mee naar Span je toe. Dan krijgen ze koek en marse pein En ook nog een letter toe. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters S t/m Z zijn aan de beurt. Ik verwacht weer veel brieven van jullie hoor! Jullie hebben nu natuurlijk ook heel veel te vertellen. Vandaag allemaal een héél prettige dag toegewenst en tot de volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 12