Oog om tand tand om in oog, Stanleystad Witte droom Wraak van de huurlingen Strijd over gasconcessie in Noordholland Detailhandel verkoopt liever geen eiéren Vlees is niet te duur, zeggen de slagers Tilburgse vrouw krijgt zes jaar voor gif moord Schillers „Maria Stuart kwam tot leven dank zij heldere regie AVRÜ-REM Geen weggeld, wel hogere belasting DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 Koopvaardijvloot ging achteruit LONDEN Uit Lloyd's register blijkt .dat de Nederlandse koopvaardijvloot in •juli 5,11 miljoen bruto-ton aan schepen boven 110 ton omvatte, of 117.000 minder 'dan een jaar tevoren. De koopvaardijvloten over de hele wereld daarentegen namen met 7.136.000 ton tot 153 min toe. Die van Groot- 'Brittannië en Noord-Ierland daalde, die -van het Gemenebest vermeerderde, de -Amerikaanse daalde, de Liberiaanse, de Noorse en de Japanse groeiden. De wereldvloot van olietankers boven de 100 brutoton nam met 3.44 min toe rtot 50.56 min terwijl de Nederlandse tankervloot met 8000 daalde tot 1.638.000. de Liberiaanse, de Britse, Japanse en -de Noorse namen toe, de Amerikaanse daalde. Fabrieksbrand in Kootwijker broek STROE Gisteravond is de chemische fabriek Denka te Kootwijkerbroek ge deeltelijk uitgebrand. De brand is ver- moedljk veroorzaakt door een olieka chel, die overdag gebruikt was voor droogwerkzaamheden. De schade be loopt waarschijnlijk enige tonnen. Soumaliot wil naar Amerika STANLEYSTAD/KHARTOEM Nu is het de beurt aan de huurlingen om wraak te nemen voor de moord op blanke gijzelaars in het gebied om Stanleystad. Kongolese regeringseenheden en blanke vrijwilligers hebben op het voetbalveld van de stad ongeveer tienduizend Kongolezen bijeenge dreven die worden ondervraagd door een speciale jury. Zij, die niet als rebellen worden aangemerkt, krijgen het recht een witte zakdoek of ccn das van dezelfde kleur te dragen. Kongolezen in Stanleystad die niet in het bezit zijn van dit „vrijgeleide", worden volgens een journalist die uit Stan leystad in Leopoldstad is aangekomen, zonder meer neergeschoten. Drie verslaggevers zijn door de huur lingen uit Stanleystad uitgewezen. Van een van hen is de camera in beslag ge nomen. waarmee hij foto's van een razzia had genomen. Volgens deze zelf- HAARLEM De N.V. Mobil OU te Rotterdam (die samenwerkt met B.P. en Gnlf) heeft bjj het provinciaal bestuur van Noordholland een concessie gevraagd Noordwester buien DE BILT Een depressie die gister middag van IJsland komende zuid- Scandinavië bereikte, is daar in de af gelopen nacht belangrijk in diepte toe genomen. De kern van de depress ie lag vanmorgen vlak ten zuiden van Oslo. Met bijbehorende front trok in de afge lopen nacht, voorafgegaan door een stormachtige zuidwestelijke wind en vergezeld van regen en natte sneeuw over ons land. Bij het passeren van het front kwam ook plaatselijk onweer Ivoor. Achter het front stroomt met stormachtige noordwestelijke winden uit de poolstreken afkomstige lucht naar ons land, waarin reeds vanmorgen hagel en natte sneeuwbuien voorkwa men. De noordwesterstorm op de Noordzee en aan onze kust zal nog ge ruime tijd aanhouden, zodat het guur weer blijft met nu en dan buien, waar van sommige met hagel of natte sneeuw. De temperaturen zullen in de komende nacht rond het vriespunt lig gen. ZON EN MAAN Vrijdag 4 december: zon op 8.30, onder 16.31, maan op 8.49, onder 16.49. Vrijdag 4 december: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 december: 3.17 v.m.; 15.29 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1 SUUOB Weers gestel dh. 1 JT'° 2f.ll.ft l iïlj Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde s De Bilt Eindhoven hagelbui regenbul nw 12 4 wnw 13 -1 wnw 7 1 w 7 -1 -1 4 ■>2 6 -2 7 -1 7 -2 4 Zd.-Llmb. Helsinki Stockholm Oslo Amsterdam regenbul O 1 -11 z 6 -0 ozo 3 5 z 13 2 wnw 7 7 wrw 10 5 nnwll 0 -13 U -4 0 1 5 1 0.3 -1 5 5 1 -1 10 Luxemb. Parijs Bordeaux TS zzw 9 -0 wzw 8 3 zzw 2 6 -4 0 1 -I 0!6 -4 0 Nice Berlijn Frankfort München ZUrich onbew. git. bew. gh. bcw. gh.bew nnw 8 9 z 8 1 zw 10 3 zw 3 1 zw 3 1 windstil 3 0 -1 0 -2 0.1 -2 0.1 -1 0.1 -4 0 Wenen Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon miut* windstil 3 z 5 o 1 d&tU '4 ■windstil 15 n 3 13 8 13 2 0 0 0 5 9 6 0 Vul horizontaal medeklinker. 2 imeertje. 3 deel van een fiets, 4 verfstof. '5 verzoekschrift, 6 benedendeel rug. 7. krijgsmacht. 8. afgelegen, .deklinker. i Bij juiste oplossing leest i 'de naam van een gemeente land. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. vermaning. 2 olie-Da kar. 3. lis-iemand. 4 dat-em-ód-o.e„ 5. is-Orleans, 6. aster-dras. 7. naar-Siena, 8. paar-aneta. 9. til-ara-ter. Vertikaal: 1. voldaan-pt, 2. Elias-saai. 3. ris-totaal. 4. meier- er-ra, 5 adem-Lr-sar. 6. na moe-Dina, 7. ik-Ada-reet, 8. na-non-ante. gr-dessa-zr. Gelder winning van olie en aardgas in groot deel van het noorden der provincie een oppervlakte van 30,000 ha, aangevraagde concessie heet Obdam. Tevens heeft Mobil OU zich verzet tegen de concessie-aanvraag Alkmaar va Nederlandse Aardolie MU. Mobil Oil voert aan, dat wanneer de N.A.M. de concessie Alkmaar krijgt, deze betrekking zal hebben op een terrein, ar Mobil Oil, B.P. en Gulf exploreren boren of dit wülen doen, zodat beide terreinen nagenoeg zullen samenvallen. Hierdoor zouden hun werkzaamheden onmogelijk worden en zij zouden niet de vruchten kunnen plukken van hun beid. de journalist vechten de honden om lijken die door de stad verspreid lig gen. Het gevaar voor een epidemie is zeker niet denkbeeldig. De linkse rebellen beschieten de rechter oever onophoudelijk. Hun vuur is echter slecht gericht. Intussen is rebellenleider Soumialot in de hoofdstad van Soedan, Khartoem, aan gekomen waar hij een wonderlijke pers conferentie heeft gegeven. In een rokerige zaal vertelde hij dat de para's en de huur» lingen alle blanken in Stanleystad had den vermoord. Volgens Soumialot waren de blanke gijzelaars veilig en goed ge huisvest. Slechts enkelen werden in gijze ling gehouden om druk uit te oefenen op de imperialistische machten achter Tsjombe. Plotseling kwam de landing en dat betekende het einde voor de blanken. Zij werden, mèt tienduizenden Kongo lezen, omgebracht. Soumialot, die zichzelf als het hoofd van de opstand beschouwt, gaf vooral Amerika, maar ook Engeland, België, Italië en Israël de schuld van het geheel. De rebellen zouden ook bij duizenden gesneuveld zijn, maar op hun beurt zou den de rebellen bijna alle para's om hel leven hebben gebracht. Een eerder ge- dane mededeling dat zesentwintig vlieg tuigen waren neergeschoten moest hij later intrekken. Dit zou een vertalings- fout zijn Commissie concludeert: (Van c i. redactie) DEN HAAG „Het merendeel der detailhandel is ongeïnteresseerd voor de verkoop van eieren. Vele handelaren slen deze verkoop als een noodzakelijk kwaad, waarbij de betrekkelijk geringe winst marge vermoedelijk ook wel een rol Dit staat te lezen in een rapport van de „Commissie Eikwaliteit", die is inge steld door het Landbouwschap, het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren en het Bedrijfschap voor de Groothandel in Eieren om een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van het consumptie-ei de mogelijkheden tot verbetering daar- i, teneinde de binnenlandse afzet te bevorderen. Erkend wordt, dat er aan de kwaliteit m het Nederlandse ei nog wel eens wat mankeert, maar „de vele distributiescha kels scheppen heel veel mogelijkheden goede eieren te verknoeien". Nieuwe aanpak r is volgens de commissie een geheel iwe aanpak op grote schaal dringend nodig. Gepleit wordt voor het in de ven koop brengen van eieren, waarvan de kwaliteit wordt gegarandeerd, bijvoor- oeeld door merkprodukten. In overweging wordt gegeven op de verpakking een datum te vermelden, bij het verstrijken van de eeieren moeten worden terug genomen om „los" te worden verkocht of in de ei-produktenindustrie te leveren. Ook de pluimveehouders kunnen aan het op de markt brengen van kwaliteits- n veel doen. doch de commissie wacht dat daarvan weinig terecht komt zolang zü voor goed bewaarde eieren niet meer geld ontvangen dan voor slecht be- Areaalheffing op pootaardappelen drastisch omhoog (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren met alge mene stemmen besloten de areaalregeling voor pootaardappelen drastisch te verho gen en wel van f80 tot f150 per hectare. Ook de exporteurs-omzethefflng werd verhoogd, nl. van 40 tot 75 cent per 100 Het Landbouwschap werd tot deze overname van pootaardappelen uit de forse verhogingen gedwongen, omdat de oogst-1963 (ongeveer 68.000 ton) f 9.800.000 heeft gekost en verwacht wordt dat ook het overname-kwantum uit de oogst-1964 aanzienlijk zal zijn. De oogst van dit jaar is namelijk weer zeer groot geweest en het gemiddele prijsniveau opnieuw aan de lage kant Er is voor overname nog een bedrag van ca. f8.900.000 beschikbaar, f 5.500.000 bij het Landbouwschap f3.400 000 bij het Bedrijfschap voor d* groothandel in aardappelen. PERSONALIA Per 16 december is benoemd tot bur gemeester van Wervershoof J. A. M. Reijnen uit Loon op Zand. (K.V.P.) Soumialot kondigde aan dat hij naar Amerika zou gaan om het Amerikaanse volk te vertellen van de bedreven gru welen. HU was er zeker van dat het volk deze imperialistische regering zou jagen, want president Johnson had vol gens Soumialot toegegeven dat hU afwist de moordpartU- Soumialot wilde ook het debat van de Verenigde Naties gaan bijwonen als vertegenwoordiger va: wettige regering van Kongo. Ongeveer driehonderd blanke gijzelaars die in Boenia hebben gewoond, zijn alle waarschijnlijkheid weggevoerd plaats die dichtbij de Soedanese grens ligt. Uit Soedan kwam het bericht dat de rebellen dit land mogen gebruiken militaire oefeningen te houden en basis voor invallen in Kongo, mochten de regeringstroepen er in slagen de opstand te dempen. Een officiële regeringswoord, voerder van Soedan ontkende dit echter ten stelligste. Premier Tsjombe is uit Parijs Kongo teruggekeerd. Hij verklaarde dat de besprekingen in Parijs zeer opbouwend waren geweest en dat hij begrip had ge vonden voor zijn en Kongo's positie Hij was verder erg vaag. Hij hoopte op morele steun, maar repte niet over een toezegging dienaangaande Piloot Starfighter begraven OSLO Majoor Willem Heytmeyer 'an de Nederlandse Kon. luchtmacht, is gisteren met militaire eer begraven op een kerkhof nabU de luchtmachtbasis Vaernes in de omgeving van Trondheim (Noor wegen) 39-jarige majoor-vlieger raakte be wusteloos achter de stuurknuppel van zijn Starfighter tijdens een oefenvlucht. Zijn stuurloos geworden toestel is daarna na bij de Noorse stad Kristiansund neerge stort. Gele paradijsvogel van Blijdorp (geschenk van Koningin) overleden ROTTERDAM Blijdorp heeft een kostbaar dier verloren. De gele paradijs vogel, die de Koningin in het begin van 1952 aan de diergaarde ten geschenke gaf. is gestorven. Naar schatting is hij achttien jaar geworden en hij heeft dus een voor een paradijsvogel hoge leeftijd bereikt, want de maximale leeftijd van dit soort ligt. naar deskundigen aan nemen. op twintig jaar. Het djer kwam in vol prachtkleed in Blijdrop aan en moet op dat ogenblik vijf jaar zijn geweest. Piet Hack volgt Leo Pagano op HILVERSUM. De KRO heeft tot opvolger van zijn verslaggever Leo Pagano benoemd Piet Hack uit Maas tricht. thans sportjournalist bij De Stem. Hij zal op 1 januari 1965 in dienst tre- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer C. Burger heeft gisteren in de bestuursvergade ring van het Produktschap voor vee en vlees de vleesprijzen verdedigd, die thans door het slagersbedrijf berekend worden. Een uitgebreide discussie was uitgelokt door de brief, die het Con sumenten Contact Orgaan aan de mi nister van economische zaken gestuurd had. De voorzitter, mr. F. G. van Dijk, betoogde dat het produktschap niet d" taak heeft de prijzen te controleren- Een aantal bestuursleden (werkne mers) vond echter wel, dat deze zaak in het oog gehouden moet worden en dat een prijzenprobleem altijd een af- zetprobleem inhoudt. De brief van het CCO werd ten slotte voor kennisgeving aangenomen. De heer Burger noemde de kwestie ongelooflijk moeilUk. HU vond, dat het CCO het wel met een bU zonder groot gemak gewaagd had het slagersbedrijf te beschuldigen van te hoge prijzen. Met statistieken kun Je alles bewijzen, aldus de heer Burger, daarmee de berekenin gen van het CCO afwijzend. HU memoreerde, dat er jarenlang geen ernstige klachten zijn geweest over te hoge vleesprUzen. Dit was een gevolg van de stabiele prijspolitiek. Zowel voot Beatle Ringo hoeft niet langer bang te zijn LONDEN De amandelen van Rlngo Starr, de drummer van de Beatles, zün (eindelijk) gepeld. De 24-jarige Ringo had al heel lang last van zijn keel en hij stelde de operatie telkens weer uit Toen het ensemble in Nederland was, ontbrak Ringo Starr op het appèl omdat hij een keelontsteking had. De Britse artsen zullen wel blij zijn. dat de Beatle-drummer nu eindelijk tot de operatie is overgegeaan. Onlangs werden namelijk in Engeland nog heel serieuze publikaties gedaan, waarin werd gezegd, dat Ringo in dit opzicht een „lichtend voorbeeld" voor vele kinderen zou kunnen zUn, omdat ook zij bang zijn om hun amandelen te laten verwijderen. „Als Ringo het doet, zullen die kinderen ook niet meer aarzelenzeiden vele producenten en consumenten als be- en verwerkers van vlees is dit de meest gunstige situatie. Na invoering van de EEG-verordeningen zijn de poppen echter aan het dansen gegaan. Er zUn grote fluctuaties in de prijzen gekomen, ten gevolge van grote voorraden in het ene land en schaarste in het andere land. De heer Burger hield vol, dat de prij zen ook nu niet te hoog zijn. HU noemde de talloze reclameaanbiedingen, waarin vlees soms beneden de inkoopsprijs wordt aangeboden. Er zün inderdaad ook be drijven, die hogere prijzen vragen, maar hiermee is dan ook de kwaliteit, de ser vice enz. in overeenstemming. „Wanneer de consument geen hogere prijs wil betalen, behoeft hij slechts 30-40 meter verder te lopen naar een volgend slagersbedrijf". Man dronk koffie met parathion 's-HERTOGENBOSCH Het ge rechtshof heeft gisteren arrest gewe zen in de zaak van de Tilburgse gif- moord en de 51-jarige vrouw O. van H. uit Tilburg veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering Op 18 november had de advocaat- generaal bij het hof bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank in Breda, dat de vrouw eveneens tot 6 jaaT gevangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling had veroordeeld wegens moord op haar man, de 55-jarige ploeg baas van de Ned. Spoorwegen Haneveer. met een landbouwvergif (parathion). Geen fantasie De vrouw heeft eerst de gifmoord ont kend. Later heeft ze bij de politie in Tilburg een volledige bekentenis afge legd, die ze echter bij de rechtbank in Breda weer heeft ingetrokken. De advo caat-generaal was van mening, dat de bekentenis zo uitvoerig en gedetailleerd was. dat ze niet gefantaseerd kon zijn. De man had zich regelmatig ten op zichte van rijn vrouw ernstig misdragen en een geestelijke had haar daarom aan geraden zich van tafel en bed te laten1 scheiden, doch deze suggestie heeft zij Sporen In een putje bij het huis zijn scher ven van Hesjes gevonden die parathion hadden bevat Zowel aan de koffiepot als aan kopjes zijn sporen van dit ver gif gevonden. De advocaat-generaal achtte zelfmoord uitgesloten De man heeft gedurende een jaar regelmatig ver giftigingsverschijnselen vertoond. Ver- Tilburgse kleuter - geheel genezen - zaterdag thuis TILBURG De Tilburgse kleuter Anita van Delft, die drie weken geleden onverhoeds in haar spel door drie agres sieve herdershonden werd aangevallen, waardoor het kindje niet minder dan 64 beten over haar lichaampje opliep, hoopt zaterdag weer in de ouderlijke woning terug te keren. Hoewel nog niet alle wonden zijn ge nezen hebben de behandelende doktoren haar weer gezond verklaard en blijkt zijn geen infectie te hebben opgelopen. DEN HAAG Schillers „Maria Stuart" als drama van de vereenza ming zo heeft Ton Lutz de opvoe ring van dit treurspel in vijf bedrij ven bij de Nederlandsche Comedie geregisseerd. Het is opnieuw een be wijs geworden, dat ook het roman tische toneel, mits het 'een weldoor dachte regie treft, die niet verloopt in opsieringen van details, ook in on ze tijd het publiek verrassend weet te boeien. Van Lutz' regie kan gezegd worden dat zij sober en verheven Nu was het verhevene wel een ideaal van Schiller en zijn tijdgenoten: maar het sobere, daaraan was men nog niet toe. Toch heeft Lutz bewezen dat ook dit werk van Schiller sober en ingetogen gebracht kan worden zonder iets in te boeten van de emotionele bewogenheid die de schrij. ver heeft nagestreefd. Ja, dat juist het stuk aan doorzichtigheid wint als recht toe recht aan tot de kern gaat, tot 15 „x*et was toch wel een leuk jooh", zegt Mar tha, „een beetje over het paard getild. Hans lijkt me meer iets voor een heel leven". Ze plaagt me met hem, met een ondertoon van arme hartelijkheid. „Ik kan natuurlijk niet er hem als man oordelen, maar hef lijkt me 'n dokter! Als ik een kaart krijg, kom ik op de receptie". „Kom alsjeblieft de hele dag", zeg ik. En dan lt me opeens in: Martha zou kunnen getuigen or mij, in plaats van Hans' neef. Dan zal er toch iemand zijn van mijn kant. Ze accepteert spontaan „Als jullie tenminste niet in groot tenue gaan. want met november verwacht ik weer een ba by". Ze zegt het stralend. Ik vraag me af of ik na anderhalf jaar al weer zo blij zou zijn. Martha is het wel. „Ik hoop dat het een meisje is, 'k heb zelf altijd zo verschrikkelijk graag een Zusje willen hebben, zie je". „Ik ook", zeg ik peinzend. Ze loopt met de fiets aan de hand met me mee tot huis, en ze belooft me deze week nog een keer langs te ko men om alvast kennis te maken met de Ter Weles. Martha herinnert zich Hans nog wel vaag van vroeger, maar ze heeft hem al die jaren niet gezien. ..Zou hij het goedvinden?" vraagt ze. „Ik kan er toch geen ongelukken by maken? Hoogstens een vlek hè?" roept ze nog als ze al op de fiets zit. Die ongelukken, dat zal wel meevallen. Ik vraag me wel af hoe ze er zal uitzien op het feest. Martha is zo ongelooflijk slordig. Er mankeert altijd van alles aan haar kleren. Een knoop eraf, een naadje los, een zoom die er uit hangt. Deze consequente nonchalance hoort zo helemaal bij Martha dat je je er nauwelijks aan ergert. Maar op onze trouwdag ziet ze er werkelijk allercharmantst uit. Ze draagt een nieuw koren- blauw positiepakje, witte nylon handschoenen en een grote witte hoed op haar rose krullen. Ik weet niet hoe onze bruiloft geworden zou zijn zonder haar vrolijkheid. Ze is zo aanstekelijk enthousiast over alles. Het is een nogal koele zomerdag, deze achten- door Heieen van Batenburg twintigste juni. De zon schijnt en het is droog; maar er staat een frisse wind. Heimelijk ben ik blij dat het geen stralend warm weer is. Ik zou het zo gauw benauwd gekregen hebben in mijn mantelpakje. Het is van een heel fijne bei ge tweedstof. Moeder is er totaal mee verzoend. „Je bent werkelijk snoezig, Wies", zegt ze tel kens. Hans was ook verrast; hij bleef zelfs een moment in de deuropening staan met het bruidsboeket in zijn hand. Het halve dorp is uitgelopen om zijn dokter te zien trouwen. De kerk is helemaal vol. Ik pro beer steeds aan Bert te denken, maar het lukt niet. Misschien voel ik me alleen maar ongeluk kig omdat ik er zo buiten sta. Ik ben niet de gene die ze menen dat ik ben. Vader, moeder en al de dorpelingen, ze houden zoveel van Hans, hun dokter, ze zijn blij voor hem. Ze kun nen in de verste verte niet vermoeden dat er een vrouw naast hem staat die niets voor hem betekent. Wees in geen ding bezorgd, maar laat al uw begeerten met bidden en smeken met dankzeg ging bekend worden bij God. Dat is de trouw- tekst. Een die al honderden bruidsparen vóór ons meegekregen hebben. Terwijl ik probeer te luisteren, mijn hoofd opgeheven naar de hoge preekstoel, zie ik mezelf in het witte glanzen de bruidskleed en naast mij Bert met zijn war rige blonde krullen. Ik kniel naast hem neer op het rood fluwelen bankje dat een beetje kaal is en afgesleten, en ik wacht op Gods zegen. Deze dag een bekroning op een moeizaam volge houden strijd. Hoe kan ik luisteren alsof deze woorden voor mij bestemd zijn. Ik zit hier toch alleen maar omdat Hij mijn echte bruidegom heeft afgeno men.En toch, later, als het aloude formulier ge lezen wordt, haken de woorden zo diep in alsof ze speciaal voor mij daar zo neergeschreven zijn: „Want Hij die Adam zijn huisvrouw ge schapen. zelf toegebracht en hem tot een huis vrouw gegeven heeft, betuigt daarmede dat Hij nog heden ten dage aan een iegelijk zijn huis vrouw als met zijn hand toebrengt'' Zo ziet Hans het, denk ik. Geloof je niet dat Hij ons bij elkander gebracht heeft, zei hij toen. Zou Hij dan Hans werkelijk aan mij hebben toever trouwd, terwijl ik Ik dwing me verder te luisteren naar de een tonige stem van onze oude predikant: „Zo mo gen zij evenwel in hun harten verzekerd zijn van de gewisse hulp Gods in hun kruis, en leven in het vertrouwen dat Hij hun zijn bijstand altijd wil bewijzen ook wanneer men zulks allerminst verwacht". O, God, laat het waar zijn, gééf dat ik hem gelukkig kan maken. Maar ik kan God niet bereiken, zelfs hier niet en nu, misschien Over onze hoofden klinkt de zegenbede van de gemeente: „De algoede God zij hun genadig en zegene hen met overvloed Heb ik me ooit zo alleen gevoeld? We worden van alle kanten gefeliciteerd. Tien tallen bekenden en onbekenden drukken ons in de consistoriekamer de hand. Pas dan ontdek ik dat er een heel stel collega's van kantoor geko men zijn. Juffrouw Tersjant is er, en Gerry met de kleine Heieen. Ze kijkt een beetje kri tisch naar mijn mantelpakje: natuurlijk herin nert ze zich mijn kostbaar bruidstoilet. Het is mee verhuisd en ligt nu ergens op de grote zol der. Ik weet niet goed wat ik ermee doen moet. „Ben je niet een beetje moe, Wies?" vraagt Hans als we eindelijk in de auto zitten. „Een beetje wel. Wat heb je enorm veel vrienden, Hans". „Ik ben er zelf verbaasd over", glimlacht hij. „En toch zal ik blij zijn als we vanavond naar huis kunnen gaan, Wies. Het is niets voor mij om zo de hele dag het middelpunt te zijn". (wordt vervolgd) de leidende gedachte, waaraan de schrij ver zelf strak heeft vastgehouden. Ton Lutz heeft deze gevonden in de eenzaamheid die onvermijdelijk komt na het misverstand in de relatie tussen men sen. Stuk voor stuk worden de personages tot deze eenzaamheid veroordeeld. De trotse Maria Stuart, de tot liefde niet in staat zynde Elisabeth, de opportunistische Leicester, de idealistische Mortimer zovelen meer: zij komen allen daar, w het gezochte of ongezochte misverstand hen leidt: alleen gaan zy hun laatste gang, sommigen reeds in het volle leven. In het slotbeeld beeldt de regisseur deze gedachte aangrijpend uit in de eenzame figuur van Elisabeth, die alleen en laten op het duister wordende toneel achterblijft, alleen in een open ruimte. Juist dit aspect van de kleine eenzai mens in een groot heelal heeft Ton Lutz laten accentueren door de wijde decors die Nicolaas Wijnberg voor hem ontwor pen had. Immense ruimten, slechts sober gestoffeerd; slechts even aangeraakt door het uiterlijk der historische situatie, maar verder er geheel op berekend om boven dit historische uit een altijd menselijke situatie weer te geven. Sober echter ook waren de acteurs in hun reacties. Geenszins statisch, geen tijdloze ideeën, inderdaad wel levende mensen, met menselijke emoties, maai toch sober in deze zin, dat zy onderwor pen waren aan de leidende gedachte var het stuk, waarvan zy geen moment df aandacht afleidden. Van de grote bezetting zij het toege staan slechts de hoofdfiguren te noe de trotse Maria Stuart door Ellen Vogel geenszins lievig gespeeld, geen sentimen teel suikergoed, maar tot het allerlaatste beheerst als een koningin. De opportu nistische Leicester in al zUn diplomatieke glibberigheid uitnemend gebracht door Han Bentz van den Berg. De idealistische Mortimer kreeg een spitse vertolking Julien Schoenaerts. De real-politische Burleigh kreeg iets volkomen eigens van Max Croiset. De sympatieke Shrews, bury werd vaderlijk gebracht door Alex van Royen en ook de ridderlijke Paulet kwam goed uit door Rob Geraerds. Maar boven hen allen uit troonde toch in volle eenzaamheid de Elisabeth zoals Ank van der Moer dit enerzyds infantiele anderzijds geraffineerd-geslepen v gestalte gaf. Zo moet de maagd-koningin blijkens haar portretten geweest zijn. Een wezen gevuld met hyper-intelligent hooi. In uiterlijk, in gebaren. In stem, in ritme, in expressie. kortom in alle aspecten wist deze actrice deze eenzaamste vai koninginnen voor enkele uren tot leven te brengen. Een creatie zoals zich heel zelden voordoet De Nederlandse Comedie, die vai stuk gisteravond in de Kon. Schouwburg de Haagse première gaf, heeft hiermee iets baanbrekends verricht: zij heeft be wezen dat een moderne benadering van de romantiek recht weet te doen aan de diepste intenties van de ongetwijfeld grote toneelschrijver die Schiller zonder bombast en poehah, maar recht op de man af. Dan blijkt het ineens spring levend toneel te zijn. Ev. Grollc. scheidene malen is hij in een ziekenhuis opgenomen, waar zijn toestand telkens weer verbeterde. Bij de bepaling van de strafmaat is rekening gehouden met de persoonlijkheid van het slachtoffer en van de vrouw, die verminderd toereken- (Vervolg van pagina 1) Overigens is nog steeds een grote vraag lanneer TV-Noordzee uit de ether zal erdwijnen. Eind volgende week komt de anti-REM-wet in het staatsblad en maximaal drie weken later wordt de van kracht. Minister Scholten kan een officier van justitie opdracht geven proces-verhaal te laten opmaken en de zendapparauur op het eiland te laten verzegelen. Maar zo eenvoudig zal de zaak echter wel niet komen te liggen. Immers, de REM-eigenaars blijft nog altijd de mo gelijkheid van een proces tegen de staat der Nederlanden. Wie de eigenaren pre- ~"~l zijn. is nooit officieel bekendge maakt. maar volgens geruchten moet orden gezocht in de richting van de grote Amerikaanse onderneming Brown and Root die talrijke dochteronderne mingen heeft. Één ervan is Brown, Root- Heerema, die zich bezighoudt met het construeren en plaatsen van booreilan- de buiten de kust Deze firma is ge vestigd in Panama. De Europese fir mant van deze onderneming is ir. Hee- rema, die samen met Ver olm e het REM- project financiert proces Verwacht wordt, dat vooral deze bui tenlandse eigenaars niet passief zullen toezien hoe TV-Noordzee uit de ether wordt verdreven. Zij zullen een proces tegen de staat kunnen beginnen, even als trouwens de heer Verolme. En dit proces zou dan wel eens jaren kunnen duren omdat waar het hier een bui-» tenlandse onderneming betreft uitein delijk ook het Internationale hof van justitie in Den Haag er zich mee zal gaan bemoeien. De vraag is dan of de REM in deze periode zal kunnen blijven zenden. Op deze vraag zal de REM ant woord kunnen krijgen door een kort geding tegen de staat aan te spannen. Hiermee zal zy dan een uitspraak van de rechter kunnen krijgen hangende het Acht de rechter verzegeling van de apparatuur door de officier van justitie onjuiste maatregel dan kan hij ge lasten deze te verbreken en zou de REM de uitzendingen kunnen voortzetten tot dat de uitslag van het proces bekend zal zijn. Wie dit proces zal voeren is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat dit de Britse verzekeringsmaat schappij Lloyd's zal zijn. die de REM negen miljoen verzekerde tegen stopzetting van de uitzendingen. Het directorium van de REM heeft tot toe geen enkel commentaar gegeven op het regeringsbesluit. Gisteravond is de REM-top in spoedvergadering bijeen geweest maar na afloop werd geen ver klaring afgegeven. Ook op de effecten beurs waren zo goed als geen reacties te bespeuren. Er kwamen slechts op be perkte schaal verkopen los, waardoor de koers een gulden omlaag ging en op f 17 kwam. De nominale waarde was zoals bekend f20. Ook de verkoop van REM- antennes ging gisteren nog gewoon door. (Vervolg van pagina 1) De C.H.-woordvoerder, de heer Melle- ma, stond nogal sceptisch tegenover het amendement-Joekes. HU erkende, dat dit voorstel meer genuanceerd is dan het weggeldsysteem, maar bet voorkomt heiaas niet een verdere verslechtering van de concurrentiepositie van het Neder landse internationale beroepsvervoer en dit punt lag de heer Mellema zwaar op de maag. llij wekte de indruk, dat ïyn fractie haar standpunt wilde laten afhan gen van het antwoord op de vraag welke maatregelen de regering wil nemen ten behoeve van het beroepsvervoer. De heer Mellema vond, dat een heffing eigenlUk gelegd moet worden waar ze sociaal en economisch het meest verantwoord is. nl. in de sector van de luxe-goederen. Hy had dan ook liever een verhoging van de alcoholaccyns gezien. De K.VJ?.-er Lucas kon niet begrijpen, dat financiering van de wegenbouw door middel van lemngen niet alleen nü, maar zeils op langere termijn naar het oordeel van de regering onmogelijk is. Over zijn met geringe bezwaren tegen de instelling van een apart fonds voor de wegenbouw wilde de heer Lucas wel (aarzelend! neenstappen. De socialist Peschar constateerde, dat er eigenlijk geen goede argumenten zijn te vinden voor de instelling van een apart wegenfonds. Een goed meerjarenplan, waarvan de uitvoering geheel uit de alge mene middelen zou moeten worden ge financierd, leek hem beter. De woordvoerders van de kleinere par tyen stelden zich kritisch tegenover het wetsontwerp op. P.v.d.A.-amendement Mej. ociiixtmus van oe P.v.d.A.-iractie kwam nog met een amendement om ook andere wegen dan rijkswegen onder de werking van het fonds te brengen. De socialism dacht hierbij met name aan de wegen binnen de bebouwde kom. „Vooral in oe grotere steden zijn de verkeerspro- oiemen minstens zo urgent en bovendien minstens zo kostbaar als op de buiten- De regering zou vanmiddag antwoor- Bij een ongeluk op de rijksweg Den HaagUtrecht bij Nootdorp ls gisteren de 23-jarige koopman T. van het Hoog uit Groot Ammers zo ernstig gewond dat hU kort na aankomst in een ziekenhuis te Voorburg overleden. De auto waarin da man mee reed werd bij het passeren van een vrachtwagen met oplegger de midden* berm ingedrukt en sloeg daar om. De be stuurder van de auto kwam met de schrik vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7