caballero Weg terug Peron niet over rozen VVVWV „Duitse kwestie voor de VN" Argentinië zit niet om hem verlegen anders dan andere Demonstratie op spitsuur in Parijs Ontsnapt uit de Oostzone W.Ë.U. vraagt steun voor principe MLF Goldwater wil nu praten met Ike en Nixon ,Top' in Moskou over conflict met Peking /ft ecft doitte \y Bandceramiek .5 DONDERAG 3 DECEMBER 1964 Buren zien hem liever gaan dan komen (Van een onzer redacteuren) JU AN DOMINGO PERON, de vroegere Argentijnse dicta tor, heeft blijkbaar geen ge lukkig ogenblik uitgekozen om zijn „come back" te beleven. De toestand in Argentinië is de laatste tijd vrij rustig. Er zijn nog heel wat ontevredenen, die met weemoed terugdenken aan de tijd, toen Peron nog presi dent was. Dat was de tijd, toen de kippen met de gouden eieren geslacht werden. Het was ech ter ook de tijd van de politie staat. Velen noemen zich in Argentinië nog peronisten, om- dat dat vooral in de tijd, dat UM Wm' CU- II Zoals de zaken er thans voorstaan i j j riet het er niet naar uit, dat Peron in verkiezingen voor de deur Dezg fotQ van Per<m dateert nog van zijn opzet zal slagen. De mensen van staan, stemmenwinst oplevert, voor 1952, toen zijn vrouw Eva stierf, wie hij het moet hebben, waarschuw- De vraag is echter, of er ook Zonder deze vrouw bleek Peron zich den hem vorige week al, dat hij te zoveel mensen zijn, die Peron het er eindelijk wat rustiger is ge worden. Mogelijk voelen zij er ook weinig voor. Peron als buurman te krijgen Buurlanden Nu de buurlanden van Argentinië geweigerd hebben, Peron toe te staan, zich binnen hun grenzen te vestigen om zijn terugkeer naar Buenos Aires voor te bereiden, zal de vroegere dic tator ongetwijfeld proberen, op andere wijze zijn doel te bereiken. Toch is het een verblijdend verschijnsel, dat zelfs president Stroessner van Para guay, die er niet voor terugschrikt,] oorlogsmisdadigers als Mengele c.s. verborgen te houden, er voor terug- schrikt. Peron te steunen. Want daar! zou het ontplooien van activitei ten, gericht op de omverwerping van het bewind in Buenos Aires, op neer j komen. Het is daarom zo belangrijk, omdat Peron in de afgelopen negen jaren heeft beseft, dat hij in eigen i persoon naar Argentinië zal moeten gaan, wil hij ooit nog eens een poli tieke „come back" beleven. Waarschuwing Voorstel voorzitter VN-Assemblee: Moeilijkheden met Djakarta? NEW YORK De nieuwe pre sident van de Algemene vergade ring van de Ver. Naties heeft gisteren aanbevolen, dat een spe- jciale commissie uit de Assemblee 'zal worden samengesteld die het probleem Duitsland moet bespre ken. Saleh. nimmer aan een Oostduitse parle mentaire delegatieleider tijdens een be zoek aan Indonesië heeft beloofd, dat zijn land zijn vertegenwoordiging in Oost- Duitsland volgend jaar tot ambassade niveau zal verheffen. Saleh heeft deze verklaring gegeven aan de Westduitse ambassadeur in Dja karta. Luitpold Werz, die gisteren een bezoek aan de Indonesische minister bracht om uitleg te vragen van een be richt, dat door het Indonesische persbu reau Antara was gepubliceerd. Volgens het bericht van Antara had Saleh tot het hoofd van de Oostduitse parlementaire delegatie. Johannes Dieck- mann, verklaard, dat Indonesië zijn ver tegenwoordiging in Oost-Duitsland vol gend jaar zeker tot ambassadeniveau zou verheffen. Company semblee de Ghanees Alex Quaison-Sac- key, over het verdeelde Duitsland. Hij zei: Naar mijn mening mag geen enkel probleem in de wereld aan de aandacht van de Verenigde Naties ontsnappen. Het feit dat Duitsland verdeeld is en dat er punten van de koude oorlog aanwezig zijn betekent, dat dit een probleem is. Ik meen dat als er een commissie ad hoe van de Algemene Vergadering wordt sa- jmengesteld om in ieder geval het pro- i bleem te bespreken en te onderzoeken hoe deze commissie er toe kan bijdra- 1 gen het vraagstuk van een verdeeld arbeiders van de staatsindustrieën Duitsland op te lossen, of als zij wil openbare nutsbedrijven hebben gisteren gpitsuurverkeer in Parijs in de war PARIJS Meer dan 10.000 Franse dat Duitsland verdeeld blijft, laat ons dat dan aanvaarden. Maar wij moeten dit probleem niet laten voortbestaan. Djakarta constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 I Intussen hebben welingelichte zegslie- den in Djakarta verklaard dat de (der de) Indonesische vice-premier Chaeroel niet te kunnen handhaven. zelf terug willen hebben. Een lid van de peronistische jeugd beweging in Argentinië vloog vorige week naar Spanje om Peron af te houden van diens voornemen, naar Ar gentinië terug te komen. De tijd zou volgens deze (onheils-) bode nog niet rijp zijn. Men kan wellicht ook zeggen, dat de tijd niet meer rijp is. Peron is niet zo jong meer. Hij is de 69 al gepasseerd en het is negen jaar geleden, dat hij uit zijn land werd verdreven. Als hij veronderstelt, dat hij zo maar naar Buenos Aires kan gaan om het bewind over te nemen van de wettige president Artu- nemen, zal het niet voldoende zijn, als'als het vu. u«= juu zijn aanhangers onder de arbeidende1 woorden te bevestigen, bevolking van Argentinië de straten op gaan om te proberen, de regering van president Illia ten val te brengen. Niet omdat zij in het jaar dat zij nan het bewind is zulke wonderbaarlijke dingen heeft gedaan, maar eenvoudig, omdat de Argentijjise strijdkrachten een machtsovername door Peron niet zullen toestaan. stapel liep. En de gebeurte n dc afgelopen dagen zijn er! om de juistheid van deze Nu kan het mogelijk zijn, dat Peron over inlichtingen beschikt, die slechts in een kleine kring van zijn aanhan gers bekend zijn. Deze zouden er op neer moeten komen, dat een deel van de strijdkrachten wellicht onder leiding van jongere officieren be reid zou zijn, zijn zijde te kiezen. Chaos Onwillekeurig gaan bij vele Argen tijnen de gedachten terug naar 1945. toen Peron aan de macht kwam. Als zovele van zijn Latijns-Amerikaanse collega's had hij zijn aankomst aan een samenzwering te danken. Hij was leider van een groep jonge officieren, die openlijk op een staatsgreep aan stuurde. Bij de verwijdering van president Castillo door generaal Rami rez in juni 1943 was hij nog op de achtergrond gebleven. Bij de paleis revolutie in februari van het volgend jaar, die generaal Farrell op de plaats van Ramirez bracht, had hij echter al de leiding. In oktober 1945 vond een nieuwe staatsgreep plaats, ditmaal tegen Peron gericht. Hij werd gevangen- echter op uit te zijn, zich naar een van de buurlanden van Argentinië te begeven om van daar uit nieuwe poli tieke spanningen in het land te ver oorzaken, die het in een chaotische si tuatie zouden storten, een situatie die gunstig zou zijn voor een politieke „come back" van Peron. Want Peron is er nog altijd van overtuigd, dat hij zonder moeite de meerderheid in de wacht zal slepen bij presidentsverkie zingen en bij parlementsverkiezingen. Waarschijnlijk heeft hij nog gelijk ook. Nog waarschijnlijker Is echter, dat de burgerlijke en politieke leiders, die nop het ogenblik in Buenos Aires de Naar verwachting zal zulks ook het j^kens „adelen (op grondwettelijke wijze dan altijd) wellicht nog Zolang er niets bijzonders aan de hand is, heeft de regering van presi dent Illia de teugels stevig in handen. Mocht er echter een situatie ontstaan, die een gevaar voor het land zou be tekenen, dan zal ongetwijfeld de lei ding van de Argentijnse strijdkrachten in actie komen om het in de kiem te kunnen smoren. Frondizi Eerder lijkt de vroegere dictator er genomen, maar werd een week later al vrijgelaten, dank zij massale de monstraties van de zgn. „hemdlozen". Deze protesten en ook stakingen werden georganiseerd door een jonge vrouw, genaamd Eva Duarte, met wie Peron later in het huwelijk trad. Deze vrouw speelde een belangrijke rol in zijn leven. Men heeft WÊ1 eens be weerd. dat Peron het zonder de steun van deze vrouw nooit tot de positie hebben gebracht, die hij zijn gisteren naar West-Duitsland snapt over een deel van de grens waarl de Oostduitsers nog geen mijnen hebben i geplaatst. De juiste plek werd niet be-; kendgemaakt. De twee meisjes behoorden tot een groep van vier personen die uit een klein dorpje vlak bij de grens gele- - gen. afkomstig was. Krachtige politieke controle Besluit wijkt sterk af van het ontwerp gebracht met een demonstratie van uur die moest dienen om hun looneisen kracht bij te zetten. De arbeiders, zowel van de communis tische als de socialistische vakbonden, kwamen samen op de drukke Place de la Republique op het hoogtepunt van het avondspitsuur. Van de beide vakbonden de meeste arbeiders in Frankrijk lid De arbeiders riepen leuzen tegen de plannen van de regering om een kernwa pen te scheppen dat meer dan 10 mil jard dollar zal gaan kosten en luisterde naar korte toespraken. Daarna ver spreidden zij zich op ordelijke wijze De demonstratie was een voorspel op een voor 11 december vastgestelde sta king van 24 uur ment, de Duitse christen-democraat Klie- sing. tenslotte nog het verwijt, dat hij zijn doen te veroveren. Haar overlijden op 26 juli 1952 was dan ook een enorm ver lies voor Peron. Na het sterven van Eva Peron werden de moeilijkheden voor de dictator uitzonderlijk groot. Zij leidden tenslotte tot een openlijk conflict met de Rooms-katholieke kerk. i - Aanvankeliik wist hii een gewapende; de Westeuropese Unie heeft giste- *en redevoering, zonder naar rtanvanseiyR wisi ny een gewapenae t- |de opvattingen van zijn collega's te Iuis- vrede met deze kerk te bewaren. In ren een beroep gedaan op alle le- teren, een land. waar 90 pet van dnjjevolj den van dc WEU en de Nave, „het beginsel te steunen van een At lantische kernmacht op multilate rale basis, die voorziet in gemengd bemande eenheden". Voorwaarde moet zijn, dat de deelnemende lan den een krachtige politieke con trole op de strijdmacht uitoefenen WASHINGTON Senator Carry Defensiecommissie van het WEU-parle- Goldwater heeft gezegd dat hij hoopt, .van de UNR, Baumel dat elk land dat I zichzelf respecteert en de middelen er Ivoor bezit, zijn eigen atoombom moet hebben. Dat moet tot internationale I anarchie leiden, in plaats van tot eenj I internationale rechtsgemeenschap, die ons| I voor ogen dient te staan, aldus de Duitse I afgevaardigde. laumel kreeg van de voorzitter der Ten slotté werd hij echter in een hoek gedreven en in 1955 gedroeg hij zich dan ook als een kat, die rare sprongen doet als zij in het nauw zit. 1945 wist In september 1955 moest hij om het vege lijf te redden naar het buiten- Peron. zoals hij enkele jaren gele- land uitwijken. Hij vond tenslotte - den werd gefotografeerd, toen hij onderdak in Spanje, waar hij leefde en rtat ze verenigbaar is met de de vele miljoenen, die hij zich VN-resoluties tegen verdere ver- geval zijn. als Peron voet op Argen- tijnse bodem zal zetten. Men zal zich herinneren, dat president Frondizi enkele jaren geleden door de mili taire leiders werd afgezet en ver bannen. nadat hij iets te toegeeflijk was geweest tegenover politici, die het peronisme in hun vaandel hadden geschreven. Het ging toen nog maar om politici, die een geslaagde poging hadden gedaan, een gouverneurspost of een parlementszetel te veroveren- De verkiezingsresultaten werden on gedaan gemaakt en er ging geruime tijd overheen, voordat de politieke zaken in het land weer een wat nor maler karakter kregen. Dat was pas het geval, toen Illia, een plattelandsdokter, er in slaagde, het grootst* aantal stemmen te be halen bij presidentsverkiezingen, die appeltje met 'de vroegere dictator te schillen hebben. Er is in de laatste jaren van zijn bewind zo het een en ander gebeurd, wat men in Argentinië niet licht zal vergeten. Militairen Het enige waarop Peron -dus nog kan hopen is het ontstaan van on enigheid in de gelederen van de strijd krachten. Wanneer hij de leiders van de verschillende onderdelen er van tegen elkaar kan uitspelen (hetgeen niet uitgesloten is) of wanneer jonge officieren zich tegen hun opperste lei ders keren, is de weg van Peron ge baand. De buurlanden van Argentinië^ door de meeste peronisten werden ge- gr jjjjjkbaar njet veel voor, Peron boycot. j |n de gelegenheid te stellen, zijn poli- ]\J't rrnnr\ocr t,eke spelletje op hun grondgebied te IN iet genoeg bedrijven. Blijkbaar hebben zij er geen Als Peron een schijn van kans wil behoefte aan. de onrust opnieuw in hebben, opnieuw de macht over te'Latijns-Amerika binnen te halen, nu Centrale comité komt bijeen Qe nieuwe O Eni wijzigingen verwacht -n TSSBm* zal het centrale conute van aei -n gen beslissing worden genomen Russische communistische partij 'rol van de „Sovnarkozen". maandag a.s. in voltallige verga- dcring bijeenkomen om te spre- Al OUCleVWeg ken over de Chinese verwerping van Chrocsjtsjcfs voorgestelde ln M°sk°u „wapenstilstand", 2. Het aanbrengen van nieuwe wijzi-| gingen in het presidium en het secreta riaat van het centrale comité, die een aanvulling zullen vormen van de veran deringen die in de novemberzitting van het centrale comité werden aanvaard. Men verwacht, dat op de bijeenkomst van maandag a.s. zal worden besloten tot het schrappen van Chroesjtsjef als lid het centrale comité. 3. Nieuwe reorganisaties in de verschil lende partijorganen, die zich ditmaal vooral aan de basis zullen voltrekken Bestudering van de economische spreiding van kernwapens. Afwijking Het besluit, dat genomen werd m tegen negen stemmen (gaullisten er. kele Britse Conservatieven) bij vijftien onthoudingen (Belgische socialisten, vele Franse niet-gaullisten en enkele Britten! wijkt iets af van de ontwerp-aanbeve- ling. Deze was ingediend door de Neder landse KVP-afgevaardigde Duynstee. na mens de Defensiecommissie van de As semblee. Dit aanvankelijke ontwerp vroeg niet om steun aan het beginsel, doch steun en deelneming aan een MLF (Multilaterale kernmacht). Op aandrin gen van de Britse socialisten werd de tekst gewijzigd. De Duitse socialist Erler verduidelijkte het amendement met de verklaring, dat men nog niet getrouwd is met de be staande MLF-plannen. die voorzien een vloot van 25 tot 30 schepen met Polarisraketten. Men heeft de tijd, zo zei hij. om vooral ook met de Britse rege ring de best mogelijke oplossing te zoe ken en de weg vrij te maken voor deelneming door zoveel mogelijk landen. spoedig een ontmoeting te hebben met generaal Dwigbt Eisenhower en Richard Nixon over de toekomst van de Republi keinse partij. Hij zei dat de ..topconferentie" oor spronkelijk donderdag over een week zou hebben plaatsgehad, maar dat deze was uitgesteld in verband met de reis van Nixon naar Japan. Goldwater hoopte dat de ontmoeting zou plaatsvinden voor dat hijzelf de volgende week naar Arizo na terugkeert. Hij blijft zich hardnekkig verzetten tegen een eventuele vervanging van de nationale voorzitter van de Republikeinse partij, Dean Burch. Deze is door Gold water persoonlijk in zijn huidige functie aangesteld na de conventie van San Francisco. Ze zullen geen kans krijgen om Burch te ontslaan, zei Goldwater, ze hebben er gewoonweg niet genoeg stem- Een aantal leiders van de partij in het Amerikaanse Congres heeft dit verzet van Goldwater tegen een vervanging van i Burch nu reeds geaccepteerd, ook zij zijn van mening dat het te vroeg is voor een dergelijk drastisch ingrijpen. BERLIJN Een Boeing 727 straal- liegtuig is woensdag het eerste straal- passagiersvliegtuig geworden dat ooit ge land is op het vliegveld Tempelhof in West-Berlijn. Tot nu toe werd dit vlieg veld vermeden door straalvliegtuigen omdat het kortere landingsbanen heeft. Het toestel landde op het vliegveld om aan le tonen dat straalvliegtuigen ge makkelijk in dit deel van Ferlijn kunnen Geschrapt Door het amendement Is voorts zinsnede In het ontwcrp-Duynstec ge schrapt, waarin werd verklaard, dat lan den die zich niet bij een MLF wilden aansluiten, zich niet tegen zo'n kern macht van een aantal andere NAVO- partners moesten verzetten. Erler nam voorts krachtig stelling te gen de gaullistische opvatting in het debt' vertolkt door de secretaris-generaal BONN In september kwamen bij verkeersongelukken in West-Duitsland 1495 mensen om het leven, gemiddeld ongeveer vijftig per dag Dit betekent een toeneming met 4.2 proeent in verge lijking met september vorig jaar. Op 26 december wordt een wet van kracht, die voorziet in automatisch verlies van het rijbewijs bij het in dronkenschap bestu ren van een voertuig en gevangenisstraf fen voor roekeloos rijden. De agenda Voorts zouden op die bijeenkomst de volgende onderwerpen worden besproken. 1. Bestudering van vraagstukken die samenhangen met het Chinees-Russische geschil en van de stand van zaken mj de internationale communistische bewe ging In dit verband zal het rapport wor den bestudeerd over de voorbereiding van de conferentie van communistische iartijen. die men half december in Mos kou'"wilde'* laten beginnen' Er_ wd besluit worden genomen over making van dit rapport. aantaMederT van het centrale comité de naar Moskou reeds heeft aanvaard. „Bide dagen die vooraf gingen aan de novemberzitting - '--1 centrale comité. De twee vorige bijeenkomsten centrale comité zijn gehouden op 14 ok tober toen Chroesjtsjef uit zijn amb ten van premier en partijleider werd ge zet - en 16 november jl Op deze laat- ste vergadering werd besloten tot de Sedert dinsdag moeten daarna bekend geworden wijzigingen in Westelijke bezoekers de opperste partijleiding en tot het weer Oost-Berlljn of Oost- verenigen van de partijorganen die be-, Duitsland per verblijfs- last zijn met de uitvoering van het land-) ,.f Westduitse mark bouwkundige en het industriële beleid Onder Chroesjtsjef had een samensmel ting van deze organen plaatsgevonden. i Katherine Sue Groce uit St. Joseph in de Amerikaanse staat Mis souri, die achttien jaar geleden waarschijnlijk door een soort van her senontsteking in een toe stand van bewusteloos heid geraakte toen zij achttien maanden oud was, Is gisteren zonder ooit tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. pari tegen Oostduitse marken inwisselen. Dc Westberlijners mogen drie mark inwisselen. De Westduitse regering heeft hierop gereageerd met een beperking van zekere handelskontakten. In de week van 22 tol en met 28 november zijn in de hoofdstedelijke ha- 165 chepe (469.290 brt) binnengelo pen en 169 zeeschepen (468.184 brt) vertrokken. In de maand november zijn aangekomen 701 zee schepen (1.746.710 brt) en vertrokken 684 zee schepen (1.714.413 brt). I De Nederlandse ambas sadeur in West-Duits land. mr. G. E. baron van Ittersum, heeft gisteren ln Bonn de tentoonstel ling „Holland-kunst heu- tc" geopend, waarop on geveer dertig schilderijen en plastieken een over zicht geven van de stro mingen in de hedendaag se Nederlandse beeldende kunst. Tegelijkertijd werd in de Nederlandse ambassade een tentoon stelling onder auspiciën van het Nederlandse mi nisterie van O., K. en W. over Vincent van Gogh geopend. Er zijn werken te zien van Kees van Bo- hemen. Boh Nleuwenhuis, I Kees Franse, Charlotte van der Gaag, en nog ve le anderen. De Zuidafrikaanse re- gering heeft geweigerd Louis Armstrong tot het land toe te laten voor een tournee die hij volgend jaar wilde maken. Er werd geen reden voor de weigering opgegeven. Ringo Star. drummer van de Beatles, Is dins dag in een ziekenhuis in Londen opgenomen. Zijn amandelen zullen worden verwijderd. Hij zal onge veer een week ln het zie-j kenhuis blijven. wel samenvalt met het gebied var de löss, betekent dit. dat de bescha ving die dit aardewerk vervaardig de voornamelijk in Zuid-Limburg was gevestigd, althans wat ons land be treft. De bandceramiek vertegenwoordig de het aardewerk van de oudste land- langrijkste woongebied vormden, bouwende bevolking in het Rijnland verschijnsel dat op zichzelf wel en in de aangrenzende gebieden België en Zuid-Nederland. Dit dewerk is gekarak- van hier hebben zij zich naar het Maasdal gericht, zodat zij in België en Zuid-Limburg zijn beland, wat om streeks 2300 v. Chr. moet zijn ge- Al bij het begin hebben we opge- •kt, dat de lössgronden hun be- klaarbaar is, omdat Europa TOCH IS HET ZO! vochtige Atlan tische fase ver keerde. Toen deze volksverhuizing plaats had. moet Midden-Europa be dekt *yn geweest met ontoegankelijke bossen; de löss gronden. waarop geen zwaar woud kan groeien, moet de trekkende bevolking uit Nieuw-Stenen tijdperk dus geschikt zijn geweest om nederzettingen te vestigen en akkers aan te leggen. Omdat de mensen echter de voordelen van de wissel bouw niet kenden, zullen de gron- teriseerd door zulke typische vormen en draagt een zó ka rakteristieke ver siering. dat het slechts kan zijn ver spreid door één be paalde stam, die het al rondtrekkend heeft vervaardigd. Waar dit aardewerk gevonden wordt, moeten dus leden van die stam heb ben gewoond en alle opgravingen hiervan leveren dus een nieuw stuk je in het grote mozaïek dat in zijn geheel de lotgevallen van die stam beschrijft. Het blijkt dan. dat we het vader- den wel spoedig uitgeput zijn ge land van de band-beker kuituur moe- raakli aithans geen bevredigende ten zoeken in de landen aan de mid- oogsten meer hebben opgeleverd, zo denloop van de Donau. al wordt een dat na korte tijd naar nieuwe grond vooraziatische invloed algemeen aan- m0Cst worden uitgezien. In die tijd genomen. Van het Donaugebied zijn |fverde dat weinig bezwaren op, want de mensen die dat aardewerk met bet land was uiterst schaars bevolkt, zich voerden, uitgetrokken naar dc zodat men eenvoudig wegging om in Balkanlanden. zoals Griekenland en een njCUwe streek een nieuw dorp te Roemenië en naar Zuid-Rusland, waar bouwen, zodra de akkers in de buurt zij invloed hebben uitgeoefend op de van de oude nederzetting waren uit- verschillcnde kuituren in die streken ccput. Van cpn permanente bevolking Ook naar het westen hebben de in de Nederlandse streken, kunnen we stammen van de bandceramiek zich dus naar aHc waarschijnlijkheid nog Verspreid en met behulp van het op- n|et spreken. Daarvan is pas spra- gegraven aardewerk kan hun trek ke blJ het volk van de Hunnebedbou- langs de Donau door Beieren nauw- wt)n en Klokbekers, van de Touw- keurig worden Vervolgens ceramiek en de Strijdhamers. H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5