Boeiende tentoonstelling van Jan Makkes in Noordwijk-Zee Te kust en te keur Senator... aanstekelijk lekker! Leidse geldleners zijn het duurst uit Sprong" naar rijksweg Studiecommissie voor huisvesting in Leiden MELWu LEIDSE CO If RAAT DONDERDAG 3 DECEMBER 19« (Advertentie) tl Jan Makkes aan het werk. NOORDWIJK AAN ZEE In hadhotel Zeerust is gisteravond een positie geopend van de Santpoortse kunstenaar Jan Makkes, die onder meer bekendheid heeft gekregen door zijn medewerking aan de televisie verscheidende dag- en weekbladen. Op de tentoonstelling, die tot en met de kerstdagen gratis is te bezichtigen, hamgen twintig werkstukken van uit eenlopend karakter en van verschillende kwaliteit (olieverf, zwart-wit aquarellen Wl. Donderdag tiet Geref. jeugdgebouw, Breestraat 19. f ■lsch uur; spreekbeurt ds. G. A- Smink. 'bij6 Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Lu- cur- xemburgs toneelgezelschap met „Woy- van aeck" en blijspel ..Ein Teschtement" s ^en VrUdag i la- Zaal Koningskerk. Noord, 7.30 uur idde ruilbeurs voor verzamelaars, zing Academiegebouw, 4 uur: inaugurele oratie prof. dr. G. R. F. M. Nuchelmans. de gewoon hoogleraar in de wijsbegeer'c iferk Den Haag: Diligentia, 8.15 uur. West- •ond ne<j Symfonie-Orkest, lige- oerd Zaterdag jaar Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 werkgroep Haagsche Comeclie met (ch) Zweedse Vijfhoek": 8.15 uur: Haagsche Hij Comedie met „Na de zondeval". Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen, apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171a tel. 20502 De dienst van dé apotheek Van B re est Smallenburg te Leiderdorp wordt ook k waar^CT^men door de apotheek Herdingh De Oegstgeester apotheek is geopend Filnu k Camera <2 en 8 uur. zaterdag 2 en 6 uur): Muiterij op de Bounty (14). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Terug uit de hel (14). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): De rode lampjes (18). Sb,. Rex (2.30. 7.15 oyd- «ehutters (14). Ie te Studio (2.30. 7 ver- '18)- we_ Trianon (2 en 8 uur» The bric (12- "ie "ver Kwai (14). W)* Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling vat ,}UI" ken van Herman Dijkstra (van 14 'zij 14 van Papengracht 6a: tentoonstelling erja- Leidse studente Christien van der Wolf lden, dot en met 31 december» ie in De Ruif, Jan Vossensteeg 59: werken 1 be- Van Hans Götze. (tot 24 december: geo- nle pend. 12-20 uur, op vrijdag, zaterdag en j het zondag van 12-24 uur). I? 9 15 De scherp- 9 15 uur)Les amants indi- neemfeestl Hoogtepunt van huiselijk ver maak, waar u zich van uw beste kant laat zien. U geelt het bes te niet alleen In kwaliteit (dat spreekt vanzelf) maar ook In stijl. U kiest streng en gaat selectie! te werk. Daarom kijkt en koopt u bij een herenmode- specialist. En daar staan wij u met raad en daad terzijde. Uw cadeau zal welkom zijn. Hij zal uw goede smaak bewonderen. Makkes is een zwerver. Hy reist schilderend en tekenend de hele wereld af. Daarbij zet hy er zich vooral toe. de sfeer van het land te proeven. Hü pro beert een Rus met de Russen, een Griek met de Grieken, een Turk met de Turken te zijn en zo ontstaat zeer afwisselend werk. sterk bepaald door stemming natuurbeeld van de verschillende lan- Opvallend is .het krachtige koloriet, hoewel de kunstenaar toch ook in zwart wit vaak een verrassend effect weet bereiken, speciaal waar het meer tech nische onderwerpen betreft. Makkes weet zich sterk gebonden het onderwerp. Het liefst gaat hy uit van schepen, staal, grondwerk en chines. Hij kan dan zeer natuurgetrouw tekenen, soms met zeer weinig eigen karakter, vaak toch ook met een per soonlijk accent, zich uitend in een eigen visie en in een beklemmende sfeerwer king. I De Santpoortse kunstenaar hoedt Een Serviër gezien door de ogen van Jan Makkes. Twee promoties aan Leidse universiteit LEIDEN De heer J. P. E. Bouwes Bavinck. geboren te Ternate (Indonesië) en thans wonende te Haarlem, van be roep chirurg, promoveerde vandaag tol doctor in dc geneeskunde. Promotor was prof. dr. M. Vink. Het proefschrift was getiteld: Over de invloed van farmaca een vastverwijdende of een vaat-1 luwende werking en over de in vloed van een fibrinolytisch enzym op i het verloop van de verbloedingsshock. De heer J Karbaat geboren te Rijs- ijk (Z.H i en wonende te Amsterdam promoveerde heden tot doctor in de gc- neeskunde. Promotor was prof. dr. P Muntendam Het proefschrift was geti-1 ?ld..Sociaal-geneeskunde beschouwin-1 en over de personeelsleden van de ■oepemmacht in Suriname en hun ge- zich ervoor de verstaanbaarheid van zijn werk prijs te geven. Hij veracht het publiek niet, maar wil het juist iets meedelen, vindt, dat de schilder zo weinig mogelijk hindernissen moet bouwen tussen zijn werk en de beschou wer. Makkes' kunst heeft iets getui- gends en zo is zij ook bedoeld. Af en toe doen zijn landschappen aan die van Van Gogh denken. Jan Makkes heeft na het mulo en het gymnasium een seminarie bezocht om voor rooms-katholiek priester te stude ren. Van de priesterstudie is hy terug gekomen om zich vervolgens te laten inschryven aan de kunstacademie te Amsterdam. Duidelyk is, dat men hier met een talentvol en veelzydig kunste naar heeft te maken, die zijn eigen rich ting evenwel nog niet schynt te hebben gevonden. Bouwvakarbeider valt negen meter en breekt been LEIDEN Gistermiddag omstreeks drie uur Is de 56-jarige bouwvakarbei der A. P. M. uit Zoeterwoude van de derde omloop van de steiger by het in aanbouw zijnde belastingkantoor aan het Stationsplein gevallen. Vermoede lijk werd de man bevangen door eer duizeling. De steiger was negen metei hoog. Met een gebroken rechterboven been en inwendige kneuzingen \yerd hij naar het A.Z. overgebracht. Botsing van brommer LEIDEN Omstreeks vijf uur gis termiddag reden twee bromfietsers, de 27-jarige E B. uit Leiden en de 20-jarige J M. v. d Z. uit Hazerswoude. op het rijwielpad langs de Kanaalweg tegen elkaar op. Bij het passeren raakten de sturen elkaar. Van der Z. werd met een gebroken linkerhand en een hersenschud ding naar het A.Z. gebracht. De Leide- naar kreeg een knieblessure. Ex-directeur sociale zaken komt er met voorwaardelijk af GRONINGEN De rechtbank heeft vanmorgen de gewezen directeur van de dienst sociale zaken te Finsterwolde. de 45-jarige J. H. Bmomenteel kelner te Groningen, veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, voor verduistering tot een totaal bedrag van f7500. De eis was anderhalf De rechtbank was van oordeel, dat slecht? enkele punten van de tenlaste legging bewezen konden worden. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van f 100,f 2.000.— af te lossen in maximaal twee jaar: per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame ge bruiksgoederen. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. GEMEENTEL IJ KE DIENST VOOR «HOEREER ER KREDIETWEZEN ST1DNUIS. LEIDER. POSTBUS ISO. IEL 20270 DEN' HAAG Wie bij een gemeentelijke kredietbank geld wil lenen, is in Leiden het duurst en in Groningen het goedkoopst uit. De Nederlandse Consumentenbond heeft dit geconcludeerd uit een vergelijkend onderzoek bij de 58 Nederlandse gemeentelijke kredietbanken. Zoals bekend kan men geld lenen by o.m. particuliere, handels- en gemeentelijke banken tegen betaling van een percentage van het geleende bedrag. Meestal noemt mei dat percentage rente, doch ook wel risicopremie, leningskosten of admini stratiekosten. Laadbak omhoog: klem in viaduct te Oegstgeest Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST Een chauffeur van een Oegstgeester transportbedrijf heeft zich gistermiddag omstreeks half één in een vrij moeilijk par ket bevonden: in zijn cabine vrij wel tegen het „plafond" van het Rijnzichtviaduct. Een zo te zien mislukte sprong naar rijksweg 4 er boven. Het ging nogal plotseling. Van de rijkswegafrit draaide de wagen linksaf naar het viaduct. Tijdens deze manoeuvre schoot de verze- keringshaak van de hefboom, die in de cabine het oliedruksysteem van de laadbak bedient. Toen de plotseling omhoog schieten de bak met een doffe dreun tegen rijksweg 4 kraakte, schoot de auto met- zes van de acht wielen de lucht in. En de geschrokken chauffeur: „Ik schrok zo, dat ik er meteen ben uit gesprongen Moeilijker Het was binnen enkele seconden ge beurd. De behoorlijk snel rijden de zandauto zat als een muur zo vast onder het viaduct. Minder ge makkelijk en heel wat langzamer was het zware karwei de schade bij het „dalen" van de auto te be perken. Hiertoe liet men eerst de achterban den leeglopen. Eén ploegje mensen belastte zich met het aan de laad bak trekken. Een ander gezelschap hield zich bezig met een takel, die de cabine in een strop hield. Zo kwam alles weer op zijn pootjes (wielen) terecht. Foto N. v. d. Horst Van de 54 gemeentelijke kredietbanken 'ier verstrekten geen opgave) berekent de Leidse de hoogste rente: 17,5 pet voor lening van f 500 (tot f 3000) met af lossingstermijn van een jaar. Betaalt men het geleende geld in 18 maanden terug, dan moet men 15.9 pet aan rente betalen, de rentevoet voor twee jaar bedraagt 14,4 In Groningen moet men voor een ter mijn van een jaar slechts de belU neer tellen: 8.9 Jtct. Daar is men echter weer iets duurder uit wanneer men het bedrag over een wat langere termijn wil terug betalen: 9,3 pet voor 18 maanden pet voor twee Jaar. Ter vergelijking nog enkele andere plaatsen (lening f 500, termijnen van 12, 18 en 24 maanden). Tot de dure gemeen- N O L E T vooh VESTEN en PULLOVERS BOTERMARKT 8—9 Begrotingsbehandeling in de Leidse raad LEIDEN De gemeenteraad begin volgende week donderdag om 2 uur me de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1965. De vergadering zal wor den voortgezet om half 8 's avonds, op vrijdag 11 december 2 uur en half 8, maandag de 14e om 2 uur en half 8, donderdag de 17e en vrijdag de 18e, ook om 2 uur en half 8. en zo nodig nog op andere, nader te bepalen tijdstippen. GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het. ook in BRILJANT Altijd voordelig. Meer tijd voor behandeling van bouwaanvragen in Leiden LEIDEN B en W achten het nood zakelijk. dat wijziging wordt aangebracht de verordening op het bouwen en slopen voor wat betreft de termUn, waarbinnen zU moeten beschikken op aanvraag om bouwvergunning. Nu het college op een aanvraag te be schikken binnen 3 weken, nadat het ver zoekschrift om vergunning is ingediend. 3 en W zijn evenwel bevoegd de be- «chikking nog twee malen, telkens voor irie weken, te verdagen. De termynen blijken onder dc huidige omstandighe den ontoereikend te zijn. Het aantal bouwaanvragen is voortdurend toege* omen. terwyi omtrent de bouwplannen jviezen moeten worden ingewonnen an de directeur Gemeentewerken, de elstandscommissie en meestal ook van de commandant van de brandweer. Het Is onvermydeiyk, dat de behandeling van vele bouwaanvragen een langere tyd in beslag neemt dan negen weken. De nieuwe Woningwet geeft nu een regeling omtrent de termyn voor be handeling van bouwaanvragen. B en W zullen moeten beslissen bin nen twee maanden na de dag. waarop de aanvraag is ontvangen, en kunnen hun beslissing éénmaal voor te hoogste twee maanden verdagen. Het Leidse college wil, vooruitlopend op de inwer kingtreding van de nieuwe wet. deze bepaling reeds overnemen in de gel dende verordening. De beslissing op de bouwaanvragen zal dan uiteriyk binnen vier maanden moeten zyn genomen. ten behoren: Oss (17,415,111,5), Haar lem (17.113,311,4), Maassluis (16,9 14,5wordt niet uitgeleend) en Amster dam, Stichting voor Krediet en Voor schot (16,416,917.4). Goedkoper kan men terecht in: Gorinchem (9.48.17.5) Appingedam (9,48,17,5). Roosendaal 9-69.69.6) en Bergen op Zoom (9.9 9,3—9). Voor persoonlijke leningen bij algemene banken, spaarbanken. boerenleenban ken moet men meestal 10 of 11 pet rente betalen. Leidse Catena-praeses was ontvoerd LEIDEN Nog net op tijd voor stallatie tot praeses senatus van de Leidse studentenvereniging Catena arriveerde de heer F. van Ieren dinsdagavond op de sociëteit Horus aan het Rapenburg. De le denvergadering was al begonnen. Tydens deze bijeenkomst zou de bestuurso* dracht plaatsvinden. Een dispuut „Melei dat kennelijk bekendheid wild krijgen, had de kandidaat-praeses de aanvang van de vergadering ontvoerd Amsterdam gebracht. Daar had de heer Van Ieren, zoals hij zei, zich lis- in zijn cortege of „beschermers" we- e ontdoen en snel de trein terug ge- n. Hij sprak tijdens de vergadering deze ontvoering zyn scherpe afkeu ring uit. In zijn openingsrede benadrukte de uwe praeses dat het komende jaar be- sissend zal zijn vopr de gemengheid de vereniging, die tot nu toe uitsluitend mannelijke studenten was. Catena neemt momenteel een experiment: meisjes zijn buitengewoon lid van de v< iging. terwijl er alleen al dit jaar 150 mannelijke studenten aankwamen. Voorts stelde de heer Van Ieren, dat hij het als zijn voornaamste taak zag de leden te activeren. Momenteel zijn velen in de gang van zaken in de vereniging geïnteresseerd. Met dat pro bleem hebben vrijwel alle Leidse studen tenverenigingen te kampen, was zijn oor- N O L E T voor HANDSCHOENEN en SHAWLS BOTERMARKT 8—9 SINTERKLAAS BIJ GALVANO LEIDEN Sinterklaas kwam gister avond in de kantine aan de RoosevelV- straat de kinderen van het personeel van Galvano's Chroomindustrie bezoeken. Hij deelde met gulle hand tractaties en pre sentjes uit. De heer Devilee's poppen theater zorgde verder voor een geslaagde Een fles wyn, likeur, cognac, gedte- tilleerd of i.d. (al of niet spec, ver pakt) vormt een ORIGINEEL EN SMAKELIJK GESCHENK steenstraat f herenstraat haariemmerstr. 304 4 e Leidse vrouw (78) slipte met haar fiets LEIDEN Gistermorgen om elf uur is de 78-jarige mevrouw A. Dieben—van Ulden met de fiets bij haar woning ojj de Hoge Rijndijk geslipt. De wielrijdster brak haar linker onderbeen. Zij werd naar het A.Z. overgebracht ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Aan de Universiteit zijn kandidaatsex. psychologie Wegen (Delft); de geslaagd de heer H. B. R. heer F van der Meer (Schiedam); de heer A. I. van Ginkel (Den Haag): mej. M. Stouthamer (Zandvoort): mej. J. M. Fossen (Wassenaar). Voor het doctoraal- ex. psychologie de heer H. J. v. d. Werff (Leiden) en de heer N. J. A. van Ouden hoven (Leiden) Voor het doctoraalex. Ned. recht de heer R. F A. Verschoor Den Haag). Toch contante boete bij parkeermeter (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nu de Hoge Raad heeft •eshst dat overtredingen bij parkeer- neters volgens de huidige wetgeving niet angs de weg van transactie met de po litie icontante boete» kunnen worden af gedaan. heeft minister Scholten een wets wijziging voorgesteld om het alsnog mo gelijk te maken. LEIDEN Er kom) een studiecom missie inzake huisvestingsvraagstuk ken. Zij zal tot taak hebben adviezen B en W te geven over de alge mene beleidslijnen voor een doelma tige woonruimteverdeling. Haar sa menstelling zal zijn (als het voorstel B en W wordt aangenomen) twee raadsleden en een vertegenwoor diger uit de kring van huiseigenaren, woningbouwverenigingen, vakbonden, middenstandscentrale, bejaarden, jon geren, maatschappelijke werksters, wencontact, studentenhuisvesting, artsen, universiteit en bedrijfsleven. t handhaving van de bestaande huisvestingscommissie, zal naar de me ning van B en W de studiecommissie moeten worden gezien als een commis- ad hoe. wie taak als volgt omschre- kan worden het uitbrengen van adviezen over de algemene beleidsiynen een doelmatige woonruimteverde ling. het daarby in studie nemen van de bestaande normen en het adviseren eventuele nieuwe nonnen. De voorzitter dient door en uit de leden te worden gekozen. Het secreta riaat kan in handen worden gegeven van een door B en W aan te wijzen amb- Teneinde haar taak goed te kunnen verrichten. zullen van gemeentewege aan de commissie de nodige gegevens verstrekt moeten worden en zal zij in de gelegenheid gesteld moeten worden incidenteel functionarissen uit te nodi gen voor het geven van inlichtingen en adviezen. Voor de goede gang van zaken komt het B en W raadzaam voor. dat de com missie haar adviezen slechts uitbrengt na de Huisvestingscommissie te hebben gehoord. N O L E T voor OVERHEMDEN en DASSEN BOTERMARKT 8—9

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3