alles se kan met celalbiiMiir Alles goed en u/el Paus sprak met leiders oosterse godsdiensten Herindeling hervormde classes is nodig Ds. W. Könemann van Cama bij auto-ongeluk gedood Londen neem* miljard dollar op bij IMF Ongewoon Kerstcadeau: kouseband van twee ton Een woerd voor vandaag sigaren uitzonderlijk goed! Volgend jaar misschien wel subsidie voor Cefa Is ambtenaar van PTT schuldig aan kastekort? Minderjarige delinquenten in Lloyd-hotel h NeJÜDAHPO 2 DONDERAG 3 DECEMBER 1964 Begroet door anderhalf miljoen BOMBAY Wat een paus, wat een ontvangst! Dit schreef het Bombayse ochtendblad The Free Press Bulletin vanmorgen ter ge legenheid van de grootse ont vangst die de paus ten deel is ge vallen. Naar schatting anderhalf miljoen mensen hebben hem wel kom geheten. Vandaag is de paus besprekingen be gonnen met leiders van het Hindoeïsme, de islam, het boeddhisme en andere niet- christelijke godsdiensten. Ook heeft hij vertegenwoordigers van andere christelijke kerken ontmoet. Hier onder bevonden zich bisschoppen van de Kerk van Zuid-India en vertegenwoor digers van de Syrische Kerk, anglikanen, methodisten en lutheranen. Verder werd de paus begroet door de president van India. Radjakrisjnan. Op het programma van vandaag staat voorts een bezoek aan tentoonstellingen van de regering en van het eucharistisch con gres, een Indisch dansprogramma, terwijl de paus vanavond op het congres zes nieuwe bisschoppen wijden zal. Geweldloosheid ird* op liegveld begroet door de Indiase vice-president dr. Zakir Hoessein en pre mier Sjastri. Hoessein zei in een toe spraak, dat India en het rooms-katholi- cisme, dat hij een van de grootste gods- diensten ter wereld noemde, dezelfde idealen van geweldloosheid nastreven. De paus, die naar Indische traditie met bloemkransen omhangen werd. legde in zijn antwoord de nadruk op zijn bewon dering voor het „grote volk van India". Hij zei. dat hij als pelgrim was gekomen, een pelgrim voor de vrede, de vreugde en de liefde. Hij sprak de wens uit, dat alle volkeren zich altijd zullen herinne ren. dat de mensen broeders zijn en God tot Vader hebben. Honderden kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders en diplomaten droegen bij tot het feestelijk welkom. In tegenstelling tot de stromende regen in Rome bij het vertrek, was het in Bombay smoorheet. Om alles in goede banen te leiden, zijn de afgelopen dagen bijna 15.000 politie mannen in Bombay samengetrokken. Zij moesten op het vliegveld in actie komen, toen 2.000 Indiërs door de afzetting heenbraken en de landingsbaan op- stroomden, om de paus beter te kunnen zien. Zonder geweld werd de menigte met behulp van bamboestokken terugge- Triomf bogen Van het vliegveld reed de paus in een open witte wagen langs een 25 kilometer lange route naar de plaats, waar het congres wordt gehouden. Langs de route, die versierd was met vlaggen, spandoe ken en triomfbogen, stonden naar schat ting een miljoen belangstellenden. In de wagen hadden ook vice-president Hoes sein en kardinaal Gracias van Bombay plaats genomen. Het was al volkomen donker, toen de paus om kwart over zeven op de plaats, waar het congres wordt gehouden, arri veerde. Hij hield een korte toespraak tot de 200.000 rooms-katholieken. die daar op hem gewacht hadden, waarin hij onder meer zei, gekomen te zijn „om u van onze broederlijke liefde te verzekeren". Tot verbazing van de aanwezigen ging hij onmiddellijk daarna over tot het lezen van een mis. Daarna reed hij verder naar het verblijf van kardinaal Gracias, waar hij gedurende zijn vier daagse bezoek aan Bombay verblijft. Gratieverzoek Vijf uur na zijn aankomst heeft de paus aan de Indische regering verzocht, de in verband met zijn bezoek gearres teerde hindoe-extremisten vrij te laten. De minister van voorlichting, mevrouw Indira Gandhi, antwoordde toen, dat zij al op vrije voeten waren. De paus zei toen, dat hij hen graag zou willen ont moeten. teiten in zijn tijdelijke residentie. Aan vankelijk zou deze ontmoeting in hel regeringsgastenverblijf Raj Bhavan plaatsvinden. In het programma moest echter een wijziging worden aangebracht wegens oververmoeidheid van de paus. Later verklaarde een woordvoerder van de regering, dat zich nog twintig de 250 extremisten, die gevangen wi gezet, in verzekerde bewaring worden gehouden. Vijf van hen waren daags tevoren gearresteerd. Het zouden de be langrijkste mensen zijn van de Hindoe Mahasabah, de militante organisatie, wier fanatici in 1948 Ghandi vermoord den. Zij hadden gedreigd met betogingen tegen wat zij noemden de „rooms-katho- lieke invasie". Van verzet tegen het bezoek van de paus is in Bombay niets meer te merken. Alleen hield een menigte van 1300 vlak bij de pauselijke route een betoging voor betere sociale voorzieningen. Dr. O. J. de Jong meent Afvaardiging is nu onevenredig „Is een classicale herindeling noodzakelijk?", vraagt dr. O. J. de Jong in het blad voor hervormde ambtsdragers „Woord en Dienst". Hij legt voldoende gegevens op tafel om aan te tonen dat menig hervormd kerklid zich met recht afvraagt of het wel juist is, dat de ene afgevaardigde op de synode spreekt namens 24.000 gemeente leden, de andere namens 96.000. Hij stelt voor dat bij een gelijkblijvend aantal leden, het aantal uit te brengen stemmen verdubbeld zal worden. De classicale indeling van de Hervorm de Kerk is reeds oud. Maar de bevol kingscijfers hebben nog al eens verande ringen ondergaan. Op het ogenblik vaar digt Friesland vijf. Groningen vier en Drenthe drie synodeleden af. terwijl vol gens de cijfers van de volkstelling van 1960 het aantal hervormden in de drie noordelijke provincies elkaar niet veel ontloopt. Wim Buvtendorp vaste medewerker van J. en E. EINDHOVEN De landelijke werk Semeenschap Jeugd en Evangelie heeft e heer Wim J. Buytendorp aangesteld als vaste medewerker. Hij heeft tot taak het coachen van de werkgroepen en het onderhouden van contact tussen de werkgroepen en het landelijk bestuur. Zijn benoeming is gevolg van de v derde opzet van Jeugd en Evangelie. De heer Buytendorp, die 29 jaar oud is. studeert theologie te Leiden. Hij was tot nu toe medewerker aan het jeugdpro gramma van de A.V.R.O. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld een krediet van 13.500.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 30 dubbel ge lede tramwagens ten behoeve van gemeentevervoerbedrijf. (Van onze kerkredactie) OOSTERBEEK Door een noodlottig auto-ongeluk is gister avond de bekende zendingspredi kant van de Christian and Missi onary Alliance (Cama)ds. W. Kö nemann, om het leven gekomen. Hij bouwde een Nederlandse or ganisatie van deze geloofszending op, die in de afgelopen jaren zes tien mensen in zendingsd'enst heeft uitgezonden. Ds. Könemann werd 59 jaar oud. Ds. Könemann die in 1905 in Ootmar- sum word geboren studeerde aan dt bijbelschool van de Belgische Evangel!- Vragen in Eerste Kamer over Lurelei cabaret DEN HAAG. Het Eerste-Kamerlic de heer Van de Vliet (lib.), heeft aan d minister van onderwijs, kunsten en we renschappen schriftelijke vragen geste! over de televisie-uitzending van het Lu relei cabaret, die de Vara op dinsdag november uitzond. Het Kamerlid vraagt of de minister d mening deelt, dat verscheidene bevo kingsgroepen zich terecht door deze ui zending gekwetst kunnen gevoelei Voorts vraagt hij of de bewindsman zij zienswijze ter kennis van de Vara wi brengen. LONDEN Groot-Brltannië nam gis teren het bij het Internationale Monetai re Fonds (IMF) beschikbare krediet van één miljard dollar op. De Britse goud- en deviezenreservers zi: in november met 39 miljoen pond sterling verminderd tot 837 miljoen pond. Naar verluidt is in november evenals in de twee voorgaande maanden toevlucht gezocht bij het aantrekken van kortlo pende leningen van centrale banken in Europa en Amerika. Die leningen zullen met het IMF-krediet worden terugbe taald. sche Zending in Brussel. Hij werd 1937 door de Amerikaanse Christian and Missionary Alliance, de grootste geloofs zending ter wereld met bijna duizend zendelingen, uitgezonden naar Indonesië. Hii begon zijn werkzaamheden op Lom bok. Na de oorlog doorgebracht te hebben m Japanse gevangenkampen, waar hij als geestelijk verzorger grote bekendheid kreeg, keerde hij enige tijd naar Nede- land terug, maar ging in 1948 weer ui.. Hij werd toen hoofd van de theologische school in Makassar. Op Lombok heeft hij meegewerkt de vertaling van het Evangelie van hannes in de Sasakse taal. Hij heeft ook jaren gewerkt aan een Indonesische bij- betconcordantie. TIEN Na enkele jaren hoofd te zijn geweest in de theologische school op Makassar, oest iiij om gezondheidsredenen naar Nederland terugkeren. In overleg met de Amerikaanse zending begon hij in Neder land een afdeling op te richten. Zijn verlangen was, om in zijn plaats tien Nederlandse jonge mensen te vinden, en te zorgen dat zij zouden kunnen worden uitgezonden. Het zijn ei nu reeds zestien geworde terwijl hij ook in Wassenaar het zendings- en conferentieoord Parousia stichtte dat tot doel heeft belangstelling voor endingswerk te wekken Er worden :elmatig conferenties voor ouderen ongeren gehouden. Vorig jaar bracht ds. Könemann met ijn vrouw een jaar in Amerika door oor rust. Toen hij in mei terugkeerde estigde hij zich in OosterbeeK om voor •1 in het oosten van het land nieuwe ontacten te leggen voor het zendings- erk van de Cama. Deze zending was •rste die de bekende afgesloten Baliem illei betrad. Daar ging de Nederlands i ts S. Smit werken. Ds. Könemann kwam om het leven ien hij bij Arnhem de Amsterdamse veg opreed en geen voorrang verleende, 'lij werd op slag gedood. De chauffeur van de andere wagen werd ernstig, twee indere inzittenden werden minder ;tig gewond. Diamant het heste inruilmiddel JOHANNESBURG J De juweliers in - Zuid-Afrika weten niet bestemd is om het been doende dure beleggmgs- meerhoe ze het hebben. uan -- i vrouw te sieren, stenen zal hebben de Er mocht eens een lad- aan de vraag te voldoen. Kerst is er een gewei- der in de kous springen Daar komt nog bij dat ir dige hausse ontstaan in en mevrouw Jansen zou de mijnen niet meer zo de verkoop van Zuidafri- zich niet herinneren dat veel diamant gevonden kaanse diamanten. Vele er een kapitaal aan haawordt als enige jaren nabobs zien deze vorm been zat. Zonde om de geleden, van belegging als de vei- kouseband met de kous Maar een veilige be- ligste remedie tegen in- weg te gooien Manlief legging is het wel. In het - zal het „kleinood wel m afgelopen jaar is de een inbraakvrije safe od- waarde van diamant met ongeveer 40 procent ge stegen. Een juwelier Het wonderlijke is dat haalt het geval het eerst in de ge- een rijke vrouw uit Jo- hannesburg die in 1954 een 8.9 karaats diamant kocht voor 3250 pond. kopers die Een week geleden werd van deze steen op 10.500 troffen zelfs die van 1960 bergen en zo heeft nog niets t na de incidenten ii peville. Het meest ongewone kerstgeschenk dat tot nu schiedenis van de Zuid toe werd besteld, is een afrikaanse diamantver- diamanten kouseband kopen een wachtlijst ter waarde van 20.000 ingesteld pond (200.000 gulden), naar diamanten Het is toch wel zeer on- 5.000 pond en meer vra- pond geschat. De drie zuidelijke en de drie noorde lijke gewesten wijzen samen 21 synode leden aan. Zuid-Holland dat veel meer hervormden telt dan deze zes streken bij elkaar echter maar tien. Brabant heeft synodelid op 24 predikantsplaatsen. Friesland heeft er één op de 45. Utrecht zendt één afgevaardigde namens 18 ge meenten. Friesland ook één namens 46. oorspronkelijke indeling in classes is door de overheid georganiseerd in de tachtigjarige oorlog. Gaandeweg werden er toen 53 classes gevormd, met als zelfstandige classis de Waalse gemeenten. In 1816 werd de opvallendste ongelijk heid tussen de verschillende gewesten weggewerkt en werd het aantal classes teruggebracht tot 44 plus de Waalse clas sis. Reorganisatie is een uitgebreid i stel opgesteld in 1947, kerkorde werd a irganisatievoor- »or de nieuwe igenomen. Dat ontwerp icale vernieuwing. Het lette vooral op het aantal predikants plaatsen en wilde de mogelijkheden tot samenwerking in regionaal verband ver groten. Dit ontwerp heeft de classes echter nimmer bereikt. Er waren te veel traditionele bezwaren en toen de nieuwe kerkorde tot stand kwam hield de synode vrij sterk vast aan de indeling van 1816, maar keerde weer terug tot het getal van de classes uit de dagen van de tachtigja rige oorlog. Kennelijk was men er in 1951 zo van overtuigd dat voorlopig geen veranderin gen meer zouden komen, dat in de nieu we kerkorde bij de overgangsbepalingen een rooster werd opgenomen dat tot het jaar 2005 de afvaardiging regelt. Volgens dr. De Jong is een nieuwe provinciale indeling niet gewenst. De opbouw van allerlei provinciale organen en het gewenste contact met de burger lijke instanties maakt deze indeling noodzakelijk. Ook uitbreiding van het aaatal synode leden acht dr. De Jong ongewenst. Maar classes zouden kunnen worden samenge voegd terwijl de dichtstbevolkte zouden kunnen worden gesplitst, uitgaande het landelijk gemiddelde van 60.000 len. Dr. De Jong is echter van mening dat vooral samenvoeging van classes op bezwaren stuit. 0. K. W.: subsidie jeugdherbergen niet verhoogd DEN HAAG Staatssecretaris Van de Laar van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is niet bereid de post van 100.000 gulden, die op de begroting voor het komende jaar voor subsidies aan jeugdherbergen is uitge trokken, alsnog te verhogen. Zo bleek gisteravond tijdens een open bare commissievergadering van de Twee de Kamer. Wel zegde hij de commissie, die algemeen op een dergelijke verho ging had aangedrongen, toe. overleg te zullen plegen met de Nederlandse jeugd herbergcentrale. Zijns inziens is het mogelijk de prijzen, die voor logies in de jeugdherbergen gelden, enigszins te ver hogen zonder aan het karakter van deze Instellingen afbreuk te doen Voor de begroting 1966 overweegt hij een hogere subsidie vast te stellen Senaat akkoord Verjaringstermijn wordt verlengd Herindeling In afwachting van een classicale herin deling stelt dr. De Jong nu voor dat de synode bij gelijkblijvend getal leden het aantal der uit te brengen stemmen zal verdubbelen. Dan zouden de acht Gel derse leden zestien stemmen kunnen brengen, de tien Zuidhollanders 32. zes Noordhollanders 14, de vier Zeeuwen vier, de vier Utrechters acht, de Friezen zes, de vier Overijselaars 10, de vier Groningers zes. de vijf Brabanders vijf stemmen en de ene Waal één stem. Om te voorkomen dat het een beetje moeilijk wordt als de gewestelijke afge vaardigden het onderling oneens zijn hoe de stemmen verdeeld moeten worden stelt dr. De Jong nog voor dat de dubbe le, drie-, of viervoudige stern aan de dichtstbevolkte classes zou kunnen wor den toebedeeld of bij toerbeurt per zit tingsperiode zou kunnen wisselen. Continu bijbellezen in Engelse kerken LONDEN Van gistermorgen tien uu tot vanmorgen negen uur hebben in ee aantal anglikaanse kerken in Engeland continu bijbellezingen plaatsgevonden. Dit was een onderdeel van een campag ne voor de verspreiding van christelij ke literatuur over de gehele wereld. De ze campagne werd onlangs ingeluid door iconingin-moeder Elisabeth. In een kerk in Holborn in het centrum van Londen werd de bijbellezing begon nen door de lord mayor van Londen, sir James Miller. Omdat het inwonertal van Schells- burg in Pennsylvania is teruggelopen tot 288, zijn de vier protestantse ge meenten in het dorp een unie, aange gaan. Het zijn presbyterianen, luthe ranen, methodisten en leden van d< United Church of Christ. Er staat een merkwaardige zin in Jesaja 40. „De Libanon is niet toereikend als brandhout en zijn wild gedierte niet ten brandoffer." Dit is een beeld dat de oudtestamentische Jood echter nau welijks moeilijkheden opleverde. Bij deze zinnen zag hij het hout gehakt en gekloofd liggen bij het brandofferaltaar in de voorhof van de tempel. Hij zag de dieren er staan om geof ferd te worden. De stapel hout was ondenkbaar hoog, en het aantal dieren niet te tellenmaar God zei: Het is niet genoeg. Zo wil Jesaja ons duidelijk maken dat wij niet tot God kun nen komen met wat wij bezitten. En evenmin kunnen wij tot. God komen met wat wij kunnen presteren. Hij zegt het heel fijntjes: ln Gods ogen zijn wij „als een druppel aan een emmer en als een stofje aan een weegschaal." We leggen bij God geen gewicht in de schaal. We zijn niet in staat de weegschaal met onze goede daden naar een voor ons gelukkige kant te doen doorslaan. Maar dan zegt Jesaja: Met wien dan wilt ge God vergelij ken?" Het beeld van de weegschaal wordt nog steeds aange houden. Wij wegen niet tegen God op. wij kunnen niet verge leken worden met zijn heiligheid. En toch kunnen we met minder niet toe. Maar dan tegen het einde van het hoofdstuk wordt gespro ken over: Wie de Here verwachten." God geeft Zijn eigen Zoon. Wij kunnen God niet gelijk worden, maar Hij wordt ons gelijk. Hij komt om onze plaats in te nemen op de weeg schaal van Gods gerechtigheid. in België BRUSSEL De Belgische senaat heeft gisteren met 124 tegen 10 stemmen en 3 onthoudingen het wetsontwerp goedge keurd waarbij de verjaring van bij ver stek uitgesproken doodstraffen wegens oorlogsmisdaden wordt verlengd van 20 tot 30 jaar. Het ontwerp werd de vorige maand reeds aangenomen door de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het ontwerp beoogt in het bijzonder de terugkeer in België van oorlogsmisda digers als de rexistenleider Leon Degrel- le, die na de oorlog een heenkomen zocht in Spanje en daar nog steeds verblijft te verhinderen. Voor „minder ernstige" oorlogsmisda digers bestaan mogelijkheden tot gratie. BeroPToingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Marken (toez.): A. A. Drast, vic. te Amsterdam-Osdorp. GEREF. KEKKEN Aangenomen naar Wassenaar: D. v. d. Meulen te Amstelveen-N.Buitenveldert. Openbaringen 6. DEN HAAG Staatssecretaris Van heeft ingediend. Het ging c der Laar (onderwijs, kunsten en we tenschappen) is bereid volgend jaar een subsidie aanvrage van de Chris telijke filmactie opnieuw in ernstige overweging te nemen. Hij deelde dit gisteravond mee bij de openbare be grotingsbehandeling in de Tweede Ka- commissie voor O., K. en W. Het de K.V.P.-er dr. Albering die hem r het niet-toekennen van subsidie de CEFA vragen stelde. In zijn antwoord vertelde de staatsse- Probleem voor Raad van beroep UTRECHT Het standpunt van de P.T.T. dat een kastekort vrijwel altijd te wijten is aan de schuld van de ambtenaar vormde gisteren een onderwerp van dis cussie voor de Centrale raad van beroep, waar de'zaak van kantoor houder Van H. uit Boekei contra de minister van verkeer en water staat diende. De kantoorhouder is door de P.T.T. met ontslag gestraft, omdat hij en zijn vrouw gelden uit de zegelkas hadden ontvreemd. De directie stelde hem te vens aansprakelijk voor een kastekort van 4500. Tegen dit laatste verzet de voormalige P T.T.-ambtenaar zich. Van dit bedrag wil hij niet meer dan f 1000 voor zijn rekening nemen. Zijn gemachtigde, de Utrechtse advo caat mr. Th. E, E. van Schaik viel de stelling aan van de P.T.T. dat wanneer een ambtenaar een tekort constateert in de onder zijn beheer staande kas, de schuld altijd bij de ambtenaar ligt, omdat de P.T.T. alle middelen verschaft om Juist en zorgvuldig beheer mogelijk te maken. Mr. Van Schaik vindt dit een boute hautaine stelling. Er kunnen zich n«" zijn oordeel bijzondere omstandigheden voordoen, zoals drukte, ziekte, nieuw Eersoneel etc., die een juist en zorgvuldig eheer kunnen bemoeilijken. Hij vroeg zich overigens af of het verschaffen van de technische middelen alleen wel vol doende is. Naar de mening van mr. Van Schaik gaat de P.T.T. volledig voorbij aan de bijzondere omstandigheden. Mogelijkheid In de onderhavige zaak is een bedrag van ƒ2500 plotseling verdwenen. De mo gelijkheid van diefstal moet men onder ogen zien. Volgens mr. Van Schaik staat het vast dat de postbestellers in Boekei over sleutels beschikten om het postkan toor binnen te komen. Hij wilde daarmee niet zeggen dat de bestellers het geld zouden hebben ontvreemd, hij wilde slechts de mogelijkheid aanduiden. P.T.T.-functionaris L. Striker trad o; als woordvoerder van de andere parti. Hij gaf als zijn mening te kennen dat hier wel degelijk een fout is gemaakt door de betrokken ambtenaar. Dat de bestellers in het bezit zouden zijn ge weest van sleutels van het postkantoor was hem niet bekend. Wanneer dit'in derdaad het geval zou zijn geweest, zo zei hij, zou dit. te danken zijn aan de nalatigheid van de ambtenaar. De Centrale raad doet over drie weken uitspraak. 30.i De cursus bleek echter reeds gedru.ct en 500 van de 1000 abonnementen wa ren reeds geplaatst. Dit was voor het departement aanleiding zich sceptisch v tegenover de subsidieaanvrage op te stellen. Daar kwam bovendien nog bij. dat het vormingskarakter van de cur- sus criterium voor toekenning van i subsidie niet volkomen duidelijk wa Er volgde tussen de staatssecretaris en de CEFA nog een briefwisseling en la ter een onderhoud. Maar dat leidde i niet tot een nauwkeurige begrenzing van het vormingsaspect. t Toch had de staatssecretaris wel de indruk gekregen dat het vonningswerk bij de CEFA-cursus op de voorgrond 3 staat. Daarom had hij voor zijn weige ring „oudgetaire redenen" aangevoerd en was hij bereid de zaak volgend jaar opieuw serieus te bezien. Voor deze toe- zegging was de heer Van Bennekom (ar>, die mede namens de heer Schuring (ch) j 1 sprak, de staatssecretaris erkentelijk. Hij 1 wilde over deze zaak echter nog weleeis met de bewindsman spreken op basis van vertrouwelijke gegevens. Vragen in Kamer Het Tweede-Kamerlid mevrouw Sln- ger-Dekker (soc) acht het z.g. Lloyd- hotel aan de oostelijke Handelskade te Amsterdam ongeschikt om als ver- 1 blijfplaats voor langer dan enkele we ken te dienen voor minderjarigen (12- 20 jaar), die met de rechter in aan raking zijn geweest. Zij informeert bij de minister van jus- fc titie naar de juistheid van berichten hier- over, die haar ter ore zijn gekomen. Zij is verder van oordeel dat plaatsing van vier verschillende categorieën minderja- L rigen in eenzelfde huia (veroordeelden, 'ft onder toezicht gestelden. jongelui die in voorlopige hechtenis zijn genomen en be- jy, paalde categorieën voogdijpupillen) niet gewenst is. p Als de berichten Juist zijn. dan wil het10 Kamerlid weten of de minister tevoren het oordeel van onafhankelijke deskundi- gen op het terrein van de jeugdcrimina- j liteit heeft ingewonnen en zo niet. of hij bereid is zulks alsnog te doen. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze tngezonden-stukkenrnbrlek kunnen door alle lezen (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft o dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redac.tlewege een korte toelichting worden gegeven. Alweer Uit uw artikel blijkt zo overduidelijk, dat dit is ingegeven door partijbelang, dat ik mij ernstig afvraag wat Opnieuw doen de samenstellers van de rubriek Zo is het toevallig enz. weer op botte wijze van zich spreken door, thans op zaterdagavond 28 november jl., met modder te gooien naar wat reli gieus is. Rooms katholicisme en protes tantisme kregen zo weer ieder hun deel. Ook al kunnen er (men .OU haast leg. worden g,p,"rsl. denkbaar meer dat een willekeurig land slachtoffers iedere willekeurige leider kan laten ac- Ik meen cepteren. Vandaar dat senator Goldwa- alles is, dat ambtenaren te wachten staat wanneer ter plotseling in het niet verdween, liefde uitoefent, wanneer ...cu wij, na jaren voortreffelijk verzekerd te Vandaar dat kameraad Stalin nooit medemensen opvoedt tot politieke ,1 o\r*ntnr,*B»r, f meer terug kan komen Vandaar, dat culturele zelfstandigheid Molse Tsjombe het nooit kan redden in neer Kongo. Zelfs niet met huurlingen. zijn geweest via de ziekenfondsen of collectieve contracten bij particuliere maatschappijen, waarvan de afrekening nimmer te wensen over heeft gelaten, 'u ineens zonodig in een algemene rege- moordenaren te redden, pen dat de Rooms-katholieke kerk zich Ik meen oprecht, dat de les uit dit aan iedereen zal vastklampen als het 1 J~* de plicht tot naasten- erom gaat haar eigen belang veilig te zwarte stellen Waarom aanvaarden al die ka- tholieken dit pure egoïsme gedachte loos? Geen concilie kan immers verhin deren dat velen nog weinig verandering i gewoon i Den Haag W. F Bingley gen) natuurlijk levensgrote fouten zonden aangewezen worden bij predi kanten, daarom behoeft de godsdienst als zodanig er toch niet generaliserend bij betrokken te wor of de heren, die zich De ongehuwden zullei. In elk gevai wel weer het kind van de rekening mjwh ijjci worden, waarbij ik slechts behoef te rubriek te worden? Het lijkt wel y'J»» ,de V»!»1'"* van de bond™ Verstandig De heer W. betoogt, dat i zóveel geschreven en gewre- het beleid van de Zuidafri- zoals zovelen willen niet: wat in Kongo gebeurde werd getoond omdat er blanken bij betro' n waren. Dat er voordien in ruim Afrikaanse landen naar schatting enige in deze honderdduizenden zwarte mensen zijn elkaar osla- e B H vergeet het in deze kerk gekomen achten? Den Haag P. Pannehakker Vrouw in het ambt dat het solidariteitsbeginsel op zichzelf kaanse regering t.o.v. de Bantoes, dat maakten er afgeslacht door rasgenoten werd ons dat de nimmer getoond en verteld, de kranten de laatste zélf t HJS Ir1 kosten bovendien niet verdedigen kan) eens zi)n? Juist in flink in het zonnetje te zetten. Zouden |jjj||| de werkgemeenschappen in de P.v.d.A. (prot. en r.k.) de ogen nu nog niet zijn open gegaan? Katwijk Waarom? Omdat daór geen politiek geen de ongehuwden niet-ambtenaren t moeten laten. Dat is een verstandig belang bij was. Waar zijn nog eerlijk- schaafde aanzien van het ziekenfondsenbesluit en voorstel. Het zou uitvoerbaar zijn. in- heid en werkelijke naastenliefde te vin- dergelijke overkomt. Bovendien wat "üen de atmosfeer rondom Zuid-Airika den in deze wereld" deze overheidsre- niet d ?rmate vergiftigd was door leugen H "1J ja u~* en bedrog, dat niemand meer weet wie oprecht is ei. wie niet. Wie wilt u aan het woord laten? De Bantoes uit Trans- geen ziel heeft; ze leeft daaro... spaarzaam melding bij de gratie van de man die ze in al j-j._ iiii.i. ^jjn bevelen gehoorzaamt. Veel „be- "'■'■"emannen anno 1964 schijnen die richting te denken. -Lij beto- Partijbelang tijd, waarin het Rijk propageert dat zo zuinig mogelijk met de centen moet worden omgespron gen? Ik zou alle betrokken ambtenaren wil- len aanraden zich ernstig te beraden, T. Duijndam alvorens zij noodgedwongen in een re geling worden geperst waarom het ergrote deel van de ambtenaren niet Alphen Concilie Zojuist neb ik het verslag over de ua> kei, die bezig zijn een modelstaat op te slotzitting van het concilie in Rome zei bouwen? Dan zeggen de tegenstanders gelezen. Mijn gedachtingen gingen steeds haar tóch weer, dat er Quislings aan het daarbij uit naar het boek Het wonder gen steeds dat Paulus de 1 Bantoes, die gevlucht zijn, zoals Luthu- li? Dan toont men weer aan, dat het Uw artikel in de courant 24 i verlegen zit Wij behoeven van prestige terroristen waren, van wie overwegingen van de bonden niet het deel door Peking is opgeleid M P. ter Meulen Kan niet meer richtsnoer neemt. Dat spreekt van zonde andert de leer en gevallenheid maar ook van de plicht tot hulp aan de naaste, óók aan de zwarte naaste. Ik meen, dat een Calvi- het rijk nist als Verwoerd dat onderschrijft. Intussen laat men ons zien welk Rotterdam wilg vuur diiiuicimi cii aueim ccu gccoi Haa„ van vertrouwen omtrent datgene wat dc uen naas ambtenaren te wachten staat, doch zi die beter weten houden hun hart vast voor de komende regeling. Immers, dat gene wat op stapel staat en u zegt het met evenveel woorden is een geesteskind van de bonden. I .JU Hji Ik wil slechts algemeen blijven en er daar ernstig reden voor 0 no wijzen dat zeer beslist met de ont- vermoeden te twijfelen. Immers geen zicht rijp waren voor staatkundige worpen regeling niet gesproken kan land heeft tegenwoordig zoveel, wat ik standlgheid. En worden van een verbetering, zeker niet zou willen voor ambtenaren wier inkomen hoger ligt dan 12.000. opgek zoals de heer Luthuli. De zaak is alleen Jau> val goed te zien, als men Gods Woord tot zaken te Rome. Want mijns inziens ver spelen over haar man. woord voeren in vergaderingen lelijk staan. „Laat ze liever" ens zo'n beschaafd heer, „thuis man vragen of hij misschien be- 1 grijpt waar zij nog geen begrip voor heeft", Bijbelkenners daarentegen weten dat vrouw al in het Oude Testament genoemd wordt als profetes, terwijl het Nieuwe Testament begint met twee vrouwen die waarlijk ook een ambt te vervullen hadden: Maria en Elisabeth Rome niet. Het gaat Hoevele vrouwen dienden Jezus door, Zijn naam te verkondigen? Denk alleen al aan de Samaritaanse vrou— die de i het boek Het wonder Bouchout van de hand van K. Sijuys. Ik zou dit toch, tot een beter alles wat zich in dit opzicht de i leder ter lezing willen misverstanden botsing tussen twee „werelden' Rome lijns inziens Is bloedbad is aangericht in Kongo door akel op- !lf- die in geen i R. Sikkema noemen, die voor een belangrijk deel Concilie II kèn laten verdwynen. Evenmin is het gen Steeds luider worden de stemmen ge nu? Dat hoord die wijlen paus Pius XII van ^el" - Amerikanen, om hulpeloze wereld uit deze onthulling kan begrij- Leiden Indien de man meer voor'ogen hieïd dat nij „zijn vrouw moet liefhebben zoals Christus de gemeente heeft liefgehad" G. van Dijk-Bosman

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2