Veel waardering en weinig kritiek in raad Rijnsburg Miljoen kilo bollen meer naar Zweden geëxporteerd Raad Zoeterwoude mist begeleidingsbrief bij de gemeentebegroting Sociale werkplaats Sassenheim NIEUWE LEIDSE COURANT 13 DONDERDAG 3 DECEMBER 1964 SCHOENEN "TEXTIEL EN MODE SLAGE R.y drogist levens^ i doelen groenten CINDERELLA BLEICHRODT DE MOOY ZANDBERGEN VAN DER MEY KROMHOUT HERWALT, het merk der elegante tassen hum!1 ALS EXTRA ST. NICOLAASVERRASSING NYLON GEWATTEERDE DAMESDUSTERS in roze en bleu gebloemd. -f OO Q ft voor de zeer lage prijs van J Een rookworst als geschenk VOLDOET ZEER GOED Let op onze prima kwaliteit Geef een FOTOGESCHENK fotoflits 13.50 6x6 camera 21,75 filmcamera 125.— Naast onze BRAADKIP van 3.50 per kg brengen wij nu ook SPECIAAL GEMEST HOLLANDSE KONIJN Bouten van 800 gram zonder kop a 4,80. Bestel voor de a.s. feestdagen nu alvast uw kalkoen. Een welkom geschenk is altijd FRUITMAND of FRUITSCHAAL Grote sortering 111111111 lil i1111 rfy Ijsbaan, hertenpark en tennis gele genheid? Enige vooruitgang bespeurd bij opvoeding der jeugd RIJNSBURG De algemene beschouwingen, gisteravond in de raad van Rijnsburg bij de behandeling van de gemeentebegroting 1965 uitge sproken, bevatten veel waardering en weinig kritiek. De kritiek die er was werd neergelegd in de vorm van wensen, waarbij de raadsleden al zelf stelden zich te realiseren, dat B. en W. voor de verwezenlijking van de plannen afhankelijk zijn van hogere instanties. Dokter Van der Laan sprak namens de AJR.-fractie. Hij meende, dat de ge meenten teveel afhankelijk zijn van lan delijke regelingen. Rijnsburg zit in een keurslijf gewrongen en zonder dat zou er meer van te maken zijn (geweest). Verblijdend Verblijdend noemde dokter Van der Laan de activiteit op woningbouwgebied. Hij betreurde de oppositie die tegen de grondpolitiek is gevoerd. Gezien de moeilijke kapitaalspositie zou dokter Van der Laan de mogelijkheden onder zocht willen zien of de tuinbouwschool niet door een andere instantie gefinan cierd kan worden. De verbanddozen kun nen wellicht bij de B.B. worden onder gebracht. Ten aanzien van de werking van de Sociale Bijstandswet vreesde dokter Van der Laan verambtelijking. Hij zag graag een raad van advies ingesteld. Wellicht is het verstandig hiervoor contact op te nemen met de diaconieën. De A.R. woordvoerder wilde ten aanzien van de ruimtelijke ordening in ons dorp vast regelen wat geregeld kan worden. Straks is een ruilverka veling niet meer mogelijk omdat In de betrokken gebieden her en der kassen gebouwd zijn. De heer T. Kralt, woordvoerder van de C.H.U.-fractie, had veel lof voor het ambtenarenkorps, de plantsoenendienst en de wonlngbouwactiviiteiten. De heer Kralt bespeurt enige vooruitgang in de opvoeding van de kinderen. De C.H.-woordvoerder was bang dat door de werking van de Alg. Bijstands wet de financiële positie van de ge meente zal worden benadeeld. Hij ver trouwde erop. dat de overheid zodanige .regelingen zal treffen dat de expansieve politiek van de laatste jaren kan worden voortgezet Hoog bi miw De bouwgrondsituatie zal wellicht noodzaken tot hoogbouw (vijf lagen, 'maar dan met een lift), groot is de vraag naar een leefbare woning voor een lage huur, Nu tijdens de hoogconjunctuur zijn er al mensen die nauwelijks de hoge huur kunnen betalen. Zwembad. Ulo-school en gymnastiek lokaal zag de heer Kralt als zeer ur gent. De heer D. v. d. Mcy (P.v.d.A.) stelde dat Rijnsburg zo dynamisch werkt dat aan nieuwe saneringsplannen al is be gonnen. voordat het een officieel plan Is. In verband met de eventuele rijks bijdrage is bet gewenst voor de Spinoza- laan een saneringsplan op te stellen De straten worden volgens de heer Van der Mey te smal gemaakt om er ook auto's in te kunnen parkeren. Het investeringsprogramma moet zc mogelijk worden aangehouden; alleen de rioolwater-zuiveringsinstallatie en de di verse doorbraken waren volgens spr. min- der urgent. Verbetering van de gemeen tewoningen aan de Hofstraat Burcht- straat is dringend gewenst. Het was dt heer V. d. Mey tegengevallen dat de dia- konieën de armenzorg zo gemakkelijk volledig wilden afstoten. Hij hoopte, dat het maatschappelijk werk interkerkelijk zal worden ter hand genomen Dringend gewenst achtte spr. een eenvoudig ver zorgingshuis voor zieke bejaarden Dit moet in Rijnburg te realiseren zijn. Dc huidige Voorhouterbrug over het Kanaal wilde spr gehandhaafd zien. ook als de nieuwe brug klaar is. De heer C. Kralt pleitte voor de aan leg van een tennisbaan, die dan 's win ters als ijsbaan kan worden gebruikt Ook deze A.R. spreker wilde hoogbouw met liften. Water van het waterleidingsbedrijf rc volgens de heer Kralt voor de bedrijven bepaald niet goedkoop. Hij pleitte voor instelling van een speciaal tarief Een zie kenboeg bij ..Avondzon" lijkt een plan. zei spr. ..dat te verwezenlijken is Zwembad De heer J Kromhout (P.v.d.A Het staat bij de burgerij in het centrum der belangstelling en 't zou zijn nut hebben, volgens de hoer Kromhout, de burgerij hiervoor ook financieel te interesseren. Het contact met de gemeentenaren wil de spr trouwens in zijn algemeenheid wat geïntensiveerd zien door folders, contactavonden e d. Ten aanzien van de recreatie stelde de heer Kromhout, dat Rijnsburg niet voldoende mee profiteer' van de toeristische mogelijkheden van de kuststrook. In zijn repliek ging burgemeester Koo- mans diep op de beschouwingen en vra- Tot dokter Van der Laan zei de bur gemeester. dat verandering van de finan- cieringsvorm voor de tuinbouwschool verder uitstel zou betekenen en gezien de lange weg die reeds is afgelegd, acht te de burgemeester dat niet gewenst ,.We zullen moeten proberen of het Rijk bij deze bouw geen uitzondering zal wil len maken voorzover het het meetellen bij de investeringen betreft" Een ruilverkavelingsplan Is Inge diend. doch heeft voorlopig geen kans. Voor een tuinbouw ontwikke lingsplan een soort voorloper van 'n herverkaveling. Is een subsidie aan gevraagd in de kosten van het plan (f 60.000) De uitspraak hierover wordt binnenkort verwacht. Het streekplan onder Rijnmond is in studie. Rijnsburg zal hierop attent moe ten zijn omdat de gemeenten zich in dit plan zullen moeten inpassen. De heer T. Kralt kreeg ten antwoord, dat ook de partculiere bouw goede voort gang maakt. Inmiddels zijn ook de vergunnin gen voor 8 bouwkaswoningen en de drie resterende woningen van aannemer J. van Merson binnen. Het hoge bouwtem- po is echter tijdelijk, waarschuwde de burgemeester. De burgemeester achtte het nog steeds op zijn plaats de ouders op te roepen de onrijpere jeugd beter onder controle te houden. „We zitten met vele honderden op een kluitje en excessen vallen dus eerder op" Een zwembad is in ons dorp hoog no dig maar het is bijvoorbeeld al zeer moeilijk een goede plaats aan te wijzen Het comité voor het dorpshuis annex sporthal is nog niet met concrete plan nen gekomen Bij de losplaats aan de Voorhouterweg zag de burgemeeste: graag een hertepark aangelegd. Over de sanering van de gemeentewo ningen aan de Burchtstraat/Hofstraat was de burgemeester nu weer wat der ontimistisch omdat de prijs is tegen gevallen Ziekenboeg Een ziekenboeg bij het bejaardencen trum vond de burgemeester meer op ker kelijk terrein liggen. Ten aanzien van de bestemming van een stuk grond tot in dustrieterrein komen B. en W. binnen kort met een voorstel. Het bestuur van de Rijnsburgse ijscluh is een half jaar terug gewezen op de mogelijkheid van een landijsbaan bij het veerpad maar tot nog toe is er geen reactie binnen Over de aanleg van een tennisbaan komt binnenkort een voorstel Over een zwembad zal misschien in '65 wat naders te zeggen zijn. Op het remise terrein op Nieuwdorp zijn flats (4 hoog' gedacht. Voorlichting over gemeenteza ken achtte de burgemeester meer op het terrein van de politieke partijen liggen De gemeente wil graag steun geven. Wethouder Landbergen ging nog eens uitvoerig in op de zaken rond dc volks huisvesting. Hoogbouw met lift? Ak koord. maar het werkt weer prijsverho gend Bovendien geeft hoogbouw weinig terreinwinst en men mag zich afvragei of de ..leefbaarheid" niet sterk vermin dert jorteursiis Engels in Rijnsburg RIJNSBURG Op maandagavond 30 november en dinsdagavond 1 decern ber werd in de tuinbouwschool het exa men afgenomen van de driejarige ex portcursus in de Engelse taal. uitgaande van de Vereniging van Bloemenexpor- teurs te Rijnsburg. De heer H P den Haan, voorzitter der vereniging, feliciteerde na afloop van het examen de geslaagden, reikte de diploma's uit en sprak de wens uit. dat de gediplomeerden in de toekomst er aan zullen meewerken de export van bloemen te bevorderen Hij dankte de leraar van de cursus, de heer G Docter. voor de lesssen. De namen van de geslaagden zijn: B Ex, In Rijnsburg is een verbluffende activiteit op woningbouwgebied te bespeuren. Wethouder H. de Mooy heeft er gisteravond in de gemeenteraad de aandacht op gevestigd, dat Rijnsburg bezig is een aantal woningen te bou wen waarover men volgens de contingenteringsnormen zes jaar zou moeten doen. Op de foto: huizenbouw gezien van de Sandtlaan af. Eigen foto. Grondbedrijf in Rijnsburg RIJNSBURG De „gewone" agenda handelde de raad van Rijnsburg gister avond in een vrU snel tempo af. Het belangrijkste punt was zoals ook te verwachten was het voorstel tot instel ling van een grondbedrijf. De heer D. van der Mey zag als voordeel niet alleen een beter Inzicht In de financiële stand van zaken, maar ook liggen eventueel uit overschotten te vormen reserves wat vaster dan wanneer ze In de gemeente lijke kapitaaldienst zjjn ondergebracht. DokteT Van der Laan zag de instelling van een grondbedrijf als het sluitstuk van de gewijzigde politiek die de laatste jaren ten aanzien van de grondaankopen is gevoerd. Burgemeester Koomans wees er op. dat de grondpolitiek geen verandering zal ondergaan. Een grondbedrijf geeft een beter inzicht en maakt dat beslissingen op betere gronden genomen kunnen wor- Wethouder H. de Mooy stelde, dat sta bieler grondprijzen nu tot de mogelijk heden gaan behoren. Bij het begin van de vergadering deel de burgemeester Koomans mee dat de oud-gemeentevoorman Filius is overleden. De raad nam een minuut stilte in acht. Het gemeentelijk sportterrein zal ook gebruikt mogen worden door de voetbal vereniging GWS uit Sassenheim. De huur werd bepaald op f 25 voor een wedstrijd van het le elftal en f 10 voor een jeugdwedstrijd. Roofoverval Alphen slechts een srrap? ALPHEN De politie is nog niets verder gekomen met haar nasporingen in verband met de mislukte roofoverval op het Alphense postkantoor. De ge dachten beginnen zich nu ook te be wegen in de richting van een grap. Op het ogenblik van de zogenaamde overval had de politie namelijk een feestje en de ..rovers" zouden dat dan hebben*! Inspecteur Groothuyse. korpschef van de Alphense politie zei ons. dat de overval wanneer deze als grap was be- dozld niet strafbaar is. K. Norel in Voorschoten over de mannen broeders 7 VOORSCHOTEN Voor de Anti-revo lutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" sprak de schrijver K. Norel gis teravond in een der lokalen by dc geref. kerk over „Confrontatie met de mannen broeders". De heer Norel ging terug tot n vroeger tijden, toen onder anderen de erkiezingsstrijd zich kenmerkte door felheid en enthousiasme. In de jaren der tig gebeurde het. dat Colijn soms wel 4 tot 5 maal per dag moest spreken en dan voor een groot gehoor. De socialisten trommel- HILLEGOM De bollenexporteurs op Scandinavië hebben gisteren tij dens een vergadering in Treslong hun toorn uitgesproken over de mannen van de TV-ploeg die het kapotmalen van de hyacinten op de beeldbuis brachten. Voorzitter K. Roozen sprak van 'n „betreuerenswaardig incident". Men meende dat de binnenlandse handel door de uitzending grote schade heeft geleden. De heer Roozen wees op de noodzaak dat de kweker de helpende hand gaat uitsteken. De exporteur moet nu orders izen omdat hij toch al niet weet hoe hij op tijd moet klaar komen. De export naar Zweden nam in verge- ijking met verleden jaar toe met een miüoen kilo Niettemin bleef de afzet onder die van 1962. Tot eind november nam Zweden bijna 7 miljoen kilo al (waarde bijna f 34.000.000). Finland 1 826.000 kg (f 9.458 000) Noorwegen 923.000 kg if 4.723 000) en Denemarken 883.000 kg (f 3763.000 In Zweden heerst In de sierteeltsector een lichte naniekstemming omdat er een miljoen kilo bollen méér is ingevoerd dan verleden jaar. De heer Roozen achtte de vrees voor een ontwrichting van de bloemenmarkt ongegrond Een poging de Zweden warm te maken voor een recla-' mesysteem als In Duitsland, strandde omdat de droogverkoop medewerking Wat betreft de betaling wil men een verandering. Een incassobureau deed in Finland al nuttig werk en in Zweden wil men dezelfde koers uit Steeds meer moeten we onze bollen verkopen aan grote ondernemingen tegen scherpe prij zen. terwijl die grote bedrijven ons min stens e%'cn lang op ons geld laten wach ten. Dat kan natuurlijk niet. Vóór 1 januari krijgen de exporteurs daarom al een contract thuis. Voor reclame komen In 1965 meer gel den beschikbaar het budget komt van vyf op zeven ton en nadat drs. A. Slootweg van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek een en ander over de voorlichting had meegedeeld, besprak men ook nog even de verpakking. Er gaan namelijk nog heel wat narcissen in juten zakken naar Zweden en komen dan nogal eens aan In een toestand die de klant niet kan laten juichen. den grote massa's op bij voor hen belang rijke evenementen (rode dinsdag!). In onze tijd is de politieke belangstel ling gering, de levendigheid en de acti viteit worden gemist De jongere genera tie staat erg kritisch tegenover de poli tiek van de oudere generatie, een nor maal verschijnsel na een oorlog. Colijn is vaak zijn werkloosheidspolitiek verwe ten. maar vergeten wordt daarbij, dat werkloosheid geen nationale aangelegen heid was. maar een internationale. Het is Colijn geweest die. ook andere landen, waarschuwde voor de hoogtijvierende autarkie die slechts rampspoed met zich zou kunnen brengen. Ook was het Colijn, die de opkomst van het nationaal-soci- alisme als een groot gevaar zag. Velen waren er in die tijd blind voor. De heer Norel ging voorts in op de di vergerende opvattingen van Kuijper en Colijn met betrekking tot Ned.-Indië. Kuijper schreef reeds over het koloniale vraagstuk en stelde, dat de koloniale re latie tussen Nederland en Ned. Indië slechts van tijdelijke aard zou kunnen zijn en dat deze relatie zo spoedig moge lijk diende te worden opgeheven. Het was een opvatting, die Colijn bepaald niet deelde. Colijn was tegen een zi. snelle emancipatie van de Indonesiërs en daar om ook tegen de Volksraad (die bij de totstandkoming van de Indische Staats regeling werd ingesteld). De inleider besprak vervolgens de par lementaire strijd, die in onze dagen zo veel minder fel is. Er zijn dan ook geen wezenlijk grote strijdpunten meer. Hij stelde vasl, dal de socialisten veel meer van hun vroegere eisen hebben laten va ren dan de anderen. Ongewenste gasten in ulo SASSENHEIM Maandagavond heb ben ongewenste bezoekers zich toegang verschaft tot de chr. ulo via een gebro ken ruit. De waarschijnlijk jeugdige gas ten hebben wel de nodige last bezorgd, maar er werd niets ontvreemd SASSENHEIM In november werd bij de Rijkspostspaarbank f 79.000 inge legd en f 90.000 uitbetaald VOORHOUT. Aan het kantoor van de PTT werd in november ingelegd f27020 en terugbetaald f28399 ZOETERWOUDE De gemeenteraad vergaderde gisteravond onder lei ding van burgemeester J. A. Detmcrs. Uit de ingekomen stukken bleek, dat G.S. hun goedkeuring hebben onthouden aan een raadsbesluit, waarbij werd vastgesteld een geldlening aan te gaan van f 200.000. G.S. wilden niet hoger gaan dan 180.000. De verordening op de heffing en in vordering van de kosten bij eerste-hulp- verlening werd gewijzigd. De tarieven zijn nu: f 5 per ongeval, f 1.50 per kwar tier en f 0.40 per kilometer, 's Nachts en zondags wordt een en ander met 25 procent verhoogd Mej. M. J. C Both werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. Op de Schenkelweg zal voortaan wachtverbod gelden, behalve voor parkeerhavens. Het uitbreidingsplan Westeinde werd gewijzigd; voor het ge deelte tussen de Dorpsstraat en de nog aan te leggen straat achter het geldt nu een bouwverbod. De weeklonen der gemeentewerklieden worden omge zet in maandlonen. De heer J. H. van de Ploeg (KVP) en de heer Westerman hielden algemene beschouwingen bij de begroting G. Bouwman. G. Ravensbergen, H. C. Ravensbergen te Rijnsburg; J Braun. E Pex, H. van Schooten tc Noordwijk: B. Hogewoning. W W Korpelshoek te Katwijk en F.. F. Knoppert te Voorhout RIJNSBURG De woningcommissie houdt voor het publiek zitting in het raadhuis maandagavond 7 december van SASSENHEIM Dinsdagmiddag zal de nieuwe sociale werkplaats te Sassenheim officieel worden geopend. Van de oprich ting in 1955 af heeft men zich moeten behelpen met de oude scholen aan de Kerklaan en Ilooftstraat. Het fraaie en ruime gebouw waarover men nu de be schikking heeft gekregen, kan wedijveren met een modern bedrijf. Dit geldt niet alleen voor het uiterlijk, maar ook voor de inrichting en outillage. Voor de produktic staat moderne appa ratuur opgesteld, dit is begrijpelijk als men weet welke ondernemingen en be drijven geregeld werken laten uitvoeren: de Ned. Spoorwegen; Ilazemeyer. Hen gelo; v. d. Heem. Voorburg; de P.T.T.; Standard Electro en dc Vicon Landbouw- werktuigenfabriek. Hieruit blijkt dat het in de werkplaats niet is „maar bezig houden". doch produktief werkzaam zjjn. Ruim 90 mensen verrichten onder spe ciale omstandigheden arbeid, aangepast aan hun capaciteiten. Door een volledige inschakeling vinden ze hier weer een nuttige bestemming en arbeidsvreugde. Noordwijksc Filmclub wat- weer bijeen NOORDWIJK De Noordwijkse Filmclub kwam bijeen in het Zinger- hotel onder leiding van de voorzitter P J Kleywegt. Als eerste onderwerp stond op 't pro gramma- ..De camera", waarbij achter eenvolgens werden behandeld de ver schillende soorten lenzen als groothoek-, normaal-, tele en zoom-lens. De werking het gebruik en de toepassing hiervan in de parktijk kwamen aan de orde. Hierna werd gesproken over hét ma- en van goede en verkeerde filmlassen. waarbij kwam vast te staan, dat een groot aantal in de handel zijnde apparaten niet juist functioneert. Voorgesteld werd dit jaar weer eens en onderlinge wedstrijd te houden. Be sloten werd een vrij onderwerp te kie- m en de duur van de film te beperken >t maximaal 15 minuten. De Amerikaanse goudvoorraad is in oktober met 37 miljoen gedaald. 1965. die op woensdag 9 december zal worden behandeld. Eerstgenoemde zei onder meer. dat zijn fractie verheugd is over het sluitende karakter der begro ting. Hij miste echter een begeleidings brief van B. en W. Voorts vroeg hij naar de aanleg van sportterreinen en tnstructiebad, de ver betering van de Zuidbuurtseweg en de bouw van een nieuwe r.k meisjesschool Voorts wees hij op de vernieuwing van de waterleiding, die meer tyd vergt dan aanvankelijk werd gedacht, op de riool waterzuiveringsinstallatie aan het West einde en op de z|Jns Inziens bestaande noodzaak voor een nieuw plan Zonne- Zwemles De heer Westerman (Vrije Lijst) vond de onderhandelingen over het voetpad in de Noordbuurt erg lang duren. Voorts informeerde hij naar de verlichting van de Vlietweg. waarna hij de wens uit sprak. dat de Geerpolder en Gelders- woude komend jaar op de waterleiding worden aangesloten. Totdat het instruc- tiebad er is. xvilde spr. graag subsidies zien uitgetrokken voor zwemonderricht voor scholieren. De heer Westerman zou het erg jammer vinden als het bouwplan- Groen op dood spoor kwam te staan Ten slotte informeerde hij naar het Industrie- De heer Pet vroeg waarom de bewo ners van park Die Leithe moeten bij dragen in de kosten van beplanting van het plantsoen. Omdat G.S geen goed keuring hebben gegeven aan het door de raad verleende krediet van f 2500. antwoordde de burgemeester. 1 n vesteringsprogrammn Het Investeringsprogramma voor ds 'aren 1965 t/m 1968 is als volgt (totale kosten ruim f 6 5 miljoen): nieuwe r.k. meisjesschool, f 400.000. 1965; reconstruc tie Zuidbuurtseweg f 600.000. I960; voet- oad Oranjelaan-5 Meilaan en voetpad Noordbuurtseweg f 80.000 1965; Water leiding Geerpolder en Gelderswoude en vernieuwing waterleiding f 300.000, 1965- instruetiebad. f 80 000. 1965: bouwrijpma- ken olan Westeinde. 1965: riool waterzuiveringsinstallatie Westeinde f2 000 000. 1965: aanleg sportvelden Nieuweweg. f 500 000. 1965: bouwrijpma- ken Loethe-gebied. 1966: aanleg weg Hoge Riindijk-Europaweg. f2.000.000 1966: archiefruimte raadhuis, f 100.000. 1967: doortrekking Weipoortseweg naar de Dr Kortmannstraat. f 250.000. 1967; tweede kleuterschool dorp. f 80 000, 1967; "ervanging openbare school, f 200.000 1968 ^,p,iw ieiro'fïcentrum voor Hervormd Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De Hervormde Gemeente houdt dinsdagavond een bij eenkomst. De heer P. van der Sterre zal de plannen voor een nieuw jeugdcentrum toelichten Voorts zullen verkiezingen van ambtsdragers plaats hebben Ouder ling-kerkvoogd K v. d. Vliet is niet her kiesbaar en notabelen A. de Jong en --ssen zijn het weL Voor de va- eature-Van Vliet is als tweetal gesteld de heren M. M Leune en J. Hulsbos Ezn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11