Witte droom REM niet als een stout jongetje in de hoek? Perón op terugreis naar Argentinië Moeder naar zieke j zoon in Hongkong I MjUMMf ?U22e lljjek Mening van VPRO over open omroepbestel 7 WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 Minder koud DE BILT. In de afgelopen nacht trok een rug van hogedruk over on landdie de wind deed afnemen. Tij dens opklaringen* kwam plaatselijk vijf graden vorst voor. In Duitsland viel hier en daar lichte sneeuw. De koude lucht is tot ver in het Middel landse Zee-gebied doorgedrongen. In tussen begon de luchtdruk in Scandi navië weer snel te dalen onder invloed van een depressie die van IJsland in zuidoostelijke richting koerst. Deze depressie zal reeds in de komende nacht boven Zweden aankomen. On der invloed hiervan zal de wind in ons land aanwakkeren uit zuidwest tot west en later ruimen naar noord west. Het front van de depressie zal met enige regen passeren. Er zal tij delijk minder koude lucht worden aangevoerd, zodat in de komende nacht vrijwel nergens in ons land vorst zal voorkomen. ZON EN MAAN Donderdag 3 december: zon op 8.28. onder 16.31; maan op 7.41, onder 16.2f Vrijdag 4 december: nieuwe maai HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 december: 2.39 v.m.; 14.52 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station Weers- gerteldh. tllfSift'ffllf Den Helder L bew. Vpenburg onbew. Vlissingen onbew. nno 4 4 0 0 nno 2 3-3 0 n 4 4-11 Eelde gh. bew. De Bilt h. bew. Twente gh. bew. Eindhoven mist Zd.-Limb. mist ozo 2 1-2 0 no 3 4-4 0 n 2 3-3 0 ono 4 3-4 0 ono 2 3 -4 0.2 Helsinki gh. bew. Stockholm sneeuw Oslo gh. bew. Kopenh zw. bew. Aberdeen zw. bew. Londen onbew. A'dam^ gh. bew. Luxemb. zw. bew Parijs onbew. Grenoble gh. bew. n 2 -8 -12 0.1 nno 2 2-12 windstil -1-4 0 nno 4 3 0 0 wzw 6 3 -3 1 n 2 5 0 0.3 ono 2 4-2 0 no 2 3 -3 0.8 nno 4 1-3 0 nno 6 2-0 1 nnw 4 9 2 10 windstil 3-0 4 Frankfort gh. bew. Müncben gh. bew. Zürich gh. bew. Locarno gh. bw.v. Wenen niet ontv. Innsbruck nletontv. Belgrado mist Athene h. bew. Rome regen n 2 2-2 1 nno 5 3 10 nno 2 1-1 0.1 windstil 0-8 0 n 6 2-0 1 ono 1 6-10 windstil 9 3 14 wzw 3 21 15 0 ozo 5 12 5 18 Madrid hl bew'. Mallorca weerlicht Lissabon motregen n 8 14 0 0 nw 14 15 10 0 nw 5 16 11 0* Kamervragen over hoeveelheid aardgas DEN HAAG De Tweede-Kamerle- den. Blaisse en Maenen (belden kath. v.) I hebben de minister van economische za ken schriftelijk vragen gesteld over de hoeveelheid aardgas ln de bodem var Ide provincie Groningen. Zij willen weten of de destijds gepubliceerde hoeveelheid van 1100 miljard m3 moet worden her» zien op grond van nieuwe inzichten. Ook deze aanvraag wordt bekeken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dezer dagen heeft minister Bot aan de federatie omroepverenigingen een wat hfj noemde concreet werkvoorstel met be trekking tot de bezetting van het derde FM-net voorgelegd. Daarin wordt geopperd, zo deelde de bewindsman gisteravond in de Eerste Kamer dat een redelijk deel van de beschikbaar komende zendtijd zal worden gevuld door de bestaande omroepverenigingen, een ander deel zal worden benut voor gezamenlijke of nationale programma's, samen te stellen door een eigen programmastaf, terwijl het dan nog resterende gedeelte inciden teel of regelmatig ter beschikking van bepaalde groeperingen of stromin gen zou kunnen komen. Voorstel voor programma's derde FM-wet Minister Bot herhaalde wat hij reeds in de Tweede Kamer heeft gezegd, lijk dat het de bedoeling is om te experi menteren. In de eerste plaats zal worden gestreefd naar programmatische openheid, d.w.z. naar het brengen van andere pro gramma's dan Hilversum I en Hilversum II gewoonlijk brengen. Gedacht kan wor. den aan lichte programma's overdag aan wat zwaardere programma's in de geest van het derde programma van B.B.C. voor de avonduren. Nagegaan zou kunnen worden of ook pers een nieuwe taak in het kader v deze programmatische openheid z kunnen krijgen. In dit verband sprak de minister kennelijk ook al denkend een soortgelijk experiment op de beeld buis over een gevisualiseerde krant, waarin alle gewone rubrieken een plaats hebben. Ten slotte zou op het derde FM- net een proef genomen kunnen worden met het uitzenden van reclameboodschap pen. Voor de interim-periode, die duurt tot de inwerkingtreding van de nieuwe Om roepwet, dient een oplossing te worden gevonden, waarbij aan bepaalde voor waarden wordt voldaan. Enerzijds moeten er de nodige garanties zijn, dat de open heid in het nieuwe bestel niet in gevaar wordt gebracht, anderzijds moeten ei zekerheden zijn voor de omroepvereni gingen, die een groot geestelijk en cultu reel goed vertegenwoordigen, opgebouwd in een lange reeks van jaren. In zijn contacten met de omroeporganisaties waj de minister gebleken, dat men ook jn Hilversum begrip heeft voor het verlan gen naar openheid. Tweede net Duidelijker dan ln zijn brief aan de Tweede Kamer liet minister Bot uitko- i, dat de regering er nieta voor voelt de pers een N.V. te laten vormen de exploitatie van de reclame op het tweede televisienet, zoals de meerderheid de pacificatiecommissie heeft gead- MADRID/BUENOS AIRES De ex- dictator van Argentinië, Juan D. Perón, heeft zyn ballingschap in Spanje van bijna vyf jaar beëindigd en is naar Paraguay vertrokken voor de eerste etappe van zjjn terugkeer naar Argentinië, dat hjj in 1955 ver liet. Perón kwam zich in 1960 in Spanje Kruiswoord-puzzel zonder zwart vestigen. By een overeenkomst tuseen Argentinië en Spanje werd dit goedge keurd, mits Perón zich niet met de poli tiek bemoeien zou, althans niet ln het openbaar. In Spanje hebben echter ruim tweeduizend Peronisten hem bezocht. Perón heeft zUn volgelingen in Argen- tinië er herhaaldelijk van verzekerd, dat htj voor het einde van dit jaar naar Ar gentinië zou terugkeren. De regeringsautoriteiten in Buenos Aires hebben vandaag meegedeeld het land af te grendelen voor zijn mogelijke terugkeer. De strijdkrachten zullen on getwijfeld optreden als dat nodig is om rgering te steunen bij de verdedi ging van de vrede in ons land", aldus de minister van dfensie. Perón was ech- an plan naar Paraguay te reizen om. dat dit het enige land in Latyns-Ameri- ka is, dat hem wel wil ontvangen. Een aantal Peronisten had de reis "zelf moord" genoemd. Horizontaal: 1. zedenles: 2. vette vloei- of - stad in W.-Afrika; 3. lus - onbep. voornaamwoord; 4. aanwijzend voor- naamw. - emeritus (afk) oder der gleichen (afk) - orient expresse (afk); S spil van een wiel - stad in Frankrijk; 6. bloem bezinksel; 7 akelig - stad in Italië; 8. tweetal - persbureau; 9. brugje een smal water - vogel - voorzet sel. Vertikaal: 1. betaald - oude inhouds maat (afk); 2. profeet - vervelend; 3. reeks - ten volle; 4. briefje van 100 gul den tbargoens) - bijwoord - deel van de mast; 5. levenslucht - ledger (afk) - iemand die treitert; 6. voorzetsel - ver moeid - meisjesnaam; 7. pers. voornaam- w. meisjesnaam - nauwe opening; 8. voorzetsel - zuster - hoekpijler; 9. ge wicht (afk) dorp (Ind) - slede. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. hekel, 4. Doorn, 8 al, 10. Ee, 12. mos, 15. elite. 17. tinne, '19. ram, 20. toe. 22. Son, 23 serre, 24. mot. 26. rek, 27. Sem. 29. Isè're, 30. telle. 31. Noë, 33. ra, 37. de. 38. enkel, 39. roman. Vert 1. hamer, 2. el, 3. en, 5. of, 6. re, 7. negen. 9. do,. 11. sim. 12. Meteren,13. sterkte, 14. ons, 16. Lagos, 16. Nobel, 21. ere. 24. mirre, 25 tel, 27 sla, 28. Meden, 32. Og, 34. An. 35. Ee, 36. Po. 37. Da. viseerd. De regering heeft hiertegen „be langrijke bezwaren". Dit betekent echter niet, dat de regering het interim-advies heeft afgewezen of in de ijskast heeft ge stopt. Integendeel, aldus mr. Bot, uit het feit, dat zij een bepaalde vorm afwijst, mag worden geconcludeerd dat zij bereid ls om van gedachten te wisselen andere vormen van exploitatie. Wanneer de R.E.M. een aanvraag een zendvergunning Indient, zal deze zoals alle andere aanvragen objectief op da eigen merites worden bekeken. Vooral voor jhr. mr. De Geer Oudegein (c.h.) was dit een prettige mededeling. Evenals de meeste andere Omzet industrie toegenomen DEN HAAG De omzet van de in dustrie bedroeg in het tweede kwartaal f 12,3 (vorig kwartaal 11,5, vorig jaar 1(1,9) miljoen. Dit cijfer is door het Cen traal bureau voor de statistiek opge maakt voor ondernemingen met tenmin ste 10 man personeel en omvat niet bouw. nijverheid en nutsbedrijven. De perso neelsbezetting in deze ondernemingen was 1.12 (v. kw. 1.13, v. j. 1,11) min. De index van de waarde der open staande orders (met eind december 1958 op 100) bedroeg voor de textielindustrie eind juni 176 (v. kw. 178. v. j. 147), pa pier en grondstoffen 156 (v. kw. 170, v. J 146), metaal 141 (v. kw. 134, v.j. 123), kleding 299 (v. kw. 71. v. j 200). schoenen (met 1961 gemiddeld 100). 182 (v. kw. v. j. 153), rubber 130 (v. kw. 100, J. 117). De index van de in het tweede kwartaal ontvangen orders (met vierde kwartaal 1958 op 100) was voor de me taalindustrie 200 (v. j. 165). textiel 126 (v. j. 110), leer en rubber 144 (v. j. 126), papier, strokarton en verwerkende indu strie 159 (v. j. 137), kleding 142 (v. j. 144). De waarde van de ontvangen bui tenlandse orders toonde een overeen komstig verloop. Faillissementen •gegeven door Van der Graaf Co) Uitgesproken: Th M van Velzen (garage) Dorpsstraat 33, Bunnlk. cur. mr. J M Gres nigt, Utrecht: H J M Pier (Toeleveringsbe drijf D.SF, fabr. machine-onderdelen), vac Straelenlaan 22, Soestdljk, cur. mr H V van Ree Baarn. sprekers was hij van oordeel, dat Neder land over het R.E.M.-eiland jurisdictie dient te krijgen, maar tegelijkertijd was hij van mening, dat er aan het R.E.M.- initiatief daadkracht en ondernemings lust ten grondslag liggen. Daarom hoopte hij. dat de R.E.M. niet als een stout jon getje in de hoek zou worden gezet, maar de kans zou krijgen om in het radio- en televisiebestel een legale rol te gaan spe- Deze opmerking van de c.h. woord voerder bracht de a.r. prof. mr. Diepen horst in het geweer. Hij kon de uitlating over de ondernemingsgeest, die aan de R.E.M. ten grondslag zou liggen, moeilijk rijmen met een uitspraak ten gunste van het onderhavige wetsontwerp, dat im mers is ingediend om een einde te maken aan de stelselmatige poging van de R.E.M. om de Nederlandse rechtsorde te onder mijnen. De a.r. spreker waarschuwde minister Bot er voor om in de overgangs tijd niet te veel concessies te verlenen. Aangezien er geen wettelijke criteria zijn, zou hij zich wel eens in de moeilijkheden kunnen werken. Predikant liet Sint leeghalen door politie MAARTENSDIJK. Op last van ds. A. J. Wijnmalen heeft de rijkspolitie gisteravond een ver baasde, maar ook wel wat boze Sinterklaas uit de pastorietuin moeten verwijderen. De oude baas had aan de predikant wil len vragen, waarom deze niets van de Sint> wilde weten. Het was hem namelijk ter ore ge komen, dat hij grote (principi ële) bezwaren had tegen de vie ring van Sints geboortedag. Voordat hij de woning van de predikant had bereikt, had deze de politie echter al gebeld, die even later verscheen om de Sint en zijn knecht met zachte hand buiten het hek te zetten. Daarbij werd hij gesteund door de cate chisanten. die allemaal voor de dominee partij trokken. Het scheelde zelfs weinig of zij wa ren de Sint aangevlogen. Ds. Wijnmalen heeft later verklaard het een „minderwaardige rel" te vinden. Brief aan minister en Kamer De 92-jarige J. Achathaler uit Amster- i dam is gisteravond uit het portiekraam van zijn op de tweede verdieping gele- j gen woning gevallen. Hij was op slag j Spontane hulp van Zaankanters j HILVERSUM Dr. J. A. de Ko ning, voorzitter van de VPRO, heeft een brief gezonden aan de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen in de Tweede Kamer en, ter kennismaking, ook aan minister Bot, waarin hij aan dacht vraagt voor enkele punten welke z.i. zeer gewichtig zijn bij de toekomstige ontwikkeling van een „open omroepbestel". Deze punten betreffen a. het crite rium voor het toelaten van nieuwe zendgemachtigden bij de technisch mo gelijk geworden zendtijdverruiming, b. het totstandbrengen van een zg. open bestel en c. de door deze beide punten in verband met de reeds onstane in terne ontwikkeling in het huidige om roepbestel versneld aan de orde ko mende vraag naar de toekomstige to taal-structuur van een (nieuwe) wet telijke regeling voor de gehele omroep. Aangaande punt a. merkt dr. De Ko ning op. dat van verschillende kanten wordt gesteld dat bij nieuwe zendge machtigden het getalscriterium zoal niet van doorslaande, dan toch wél van overwegende betekenis moet worden geacht. Rekent men daarbij niet met de cultuurwaarde van nieuwe gegadig- Clubblad bracht actie aan 't rollen SCHIPHOL Dank zij de spon tane hulp van de Zaankanters kan moeder W. Schaak-Bos uit Kromme nie zoon Martin, die met een schedel- basisfractuur in een ziekenhuis in Hongkong wordt verpleegd, gaan be zoeken. Mevrouw Schaak-Bos is gis termiddag van Schiphol naar Hong kong vertrokken, nagewuifd door een groot aantal familieleden burgemeester Provily van Kromme nie. Mevrouw Schaak op de trap van het vliegtuig dat haar naar haar zieke zoon in Hongkong zal brengen. Martin Sahaak, matroos op het vracht- 5 schip Rempang van de Maatschappij S Nederland, liep, toen zijn schip in de J haven van Hongkong lag, een ernstige 5 schedelbasisfractuur op doordat by het 5 lossen van de lading een zware takel 5 op zyn hoofd terecht kwam. Aanvan- S (keiyk werd voor zyn leven gevreesd, maar later kwam er enige verbetering 5 i zyn toestand. Gedurende de week dat Martins leven in een zyden draadje hing hield de S scheepvaartmaatschappy kontakt met 5 de familie. Elke dag werden de bezorg- de ouders op de hoogte gehouden van de toestand van hun zoon. 5 Inmiddels had een berichtje in het clubblad van de KW (Krommenie voet- 5 bal vereniging), waarvan Martin lid was, 5 onder de bevolking van de Zaanstreek 5 actie ontketend. In de plaatselyke 5 bladen werd iedereen opgeroepen me- J dewerking te verlenen om mevrouw Schaak moeder van zeven kinderen 5 in de gelegenheid te stellen haar zoon 5 in China te bezoeken. Comité Onder leiding van de burgeonëester S an Krommenie, de heer J. C. A. Pro- vily, werd prompt een comité opgericht, 5 dat binnen een week tyd dank zy hon- derden kleine en enkele grote giften van 5 veel Zaankanters bijna 6000 gulden bij- 5 eengebracht. De Stichting ..wij komen" 5 schonk 500 gulden aan het comité, welk 5 bedrag door de gemeente zelf werd ver 5 dubbeld. Mevrouw Schaak, die nog nooit in het 5 buitenland is geweest, en voor de eerste S keer een luchtreis maakt, zal afhanke- an de gezondheidstoestand van haar 5 zoon drie a vier weken in Hongkong 5 blijven. De verbiyfkosten zullen door de 5 MaatschappU Nederland worden vergoed. 5 Ook het 18-jarige meisje van Martin, Kitty Padding, was op Schiphol toén S mevrouw Schaak-Bos vertrok. Zenuw- ach tig vertelde Kitty: „Wy hadden het 5 om ons na de terugkeer van Mar- 5 tins eerste reis eind december te verlo- 5 Maar daar zal nu niets van terecht 5 komen". PERSONALIA •Aan de heer Th. C. D. Koops is op zyn verzoek per 1 januari eervol ontslag ver- leend als burgemeester van Muiden. 5 •Aan de heer J. J. Steenbakker Mori- 5 lyon Loijsen is op zijn verzoek per 1 de- 5 cember eervol ontslag verleend als bur ge- 5 meester van Benthuizen en Moerkapelle. 5 14 „Je bent een eersterangs toneelspeler, Hans, zou het nooit achter je gezocht, hebben". „Je moet eens ophouden met daar iedere keer zinspelingen op te maken", zei hij strak. „Neen, je meent het, zullen we zeggen." Hij gaf er geen antwoord op, en uiteindelijk ben ik het dan weer die mijn excuses aanbied. Hoe komt het dan toch dat, als ik lief en hartelijk wil zijn, ik juist bits ben en hatelijk? Wat moet 't worden, denk ik, als onze verloving al telkens moeilijkheden geeft, hoe zal dan ons huwelijk zijn? Het lijkt wel alsof ik zou willen dat hij van me houdt Ach nee, natuurlijk niet. maar dat ik in zijn ogen alleen maar zijn vroegere buurmeisje ben Ik ben onredelijk. Hans geeft me een thuis, ouders. Westerweerd. Zijn hart heeft hij eens aan Mary gegeven, evenals ik het mijne aan Bert. We hebben elkaar wat troost beloofd. Kon ik hem die maar geven, kon ik hem maar ergens even Mary doen vergeten. En troost hij mij? Ik moet eens ophouden met mijn gepieker. Waarom zit ik hier ook alleen op myn kamer. Moeders brief kan ik nu zo lang zamerhand wel dromen. Ik ga beneden een kop je thee drinken. Moeder vraagt me even het dorp in te gaan voor een paar boodschappen. „Neem de fiets maar", zegt ze, „het is nog een heel eindjé hier vandaan". Ik loop liever. Zomaar op de dinsdagmiddag door Westerweerd te wandelen is zo'n ongeken de vreugde voor me. De scholen zijn nog aan. De stilte is die van een vroege zondagmorgen in de stad. Ik loop in de droge greppel langs de straatweg. Als Bert ons dorp niet zo'n ho peloos gat gevonden had, zou ik er nooit zo van vervreemd zijn. Ik vond het terug toen ik hem verloor, zoals ik het eens verloren heb toen ik hem vond. Sinds kort hebben we onze eerste (zij het klei ne) zelfbedieningszaak. De Schevelinks hebben hun winkel laten verbouwen. Het praatje over de toonbank is nu verhuisd naar de kassa. Wes terweerd gaat met zyn tyd mee. Ik zoek met het mandje aan mijn arm hulpeloos tussen pud ding en vermicelli naar koffie. „Stop er maar wat in, joh, het komt altyd door Heieen van Batenburg wel van pas", zegt een gemoedelijke spottende stem achter me. „Martha!" zeg ik ongelovig en dan: „Martha!" Het gesprek by de kassa stopt even. Ik let er niet op. „Dag, Wiesje. dag bijna mevrouw Ter Wele'. „Hoe kom jij hier?" Ze proest het uit. „Kijk, ik ben niet in Westerweerd geboren en getogen, maar ik kon er niet zo lang wegblijven als jij, Wiesje Wiegerink". „Ben je dan „Sinds drie jaar de echtgenote van Leen Leve- ringa. eerzaam boer uit de Gaarden en sinds an derhalf jaar moeder van een rossig sproetkop je". „Met Leen? Toch met Leen? O, Max, wat idioot dat ik het niet wist". Martha grinnikt weer. Ze is nog precies hel meisje waarmee ik op school zat: met haar rossige, verwarde krullebol, haar vrolijke blau we ogen en een ontelbaar aantal sproeten. „Gooi een paar boodschappen in je mand en wandel met me mee naar de uitgang, anders kan juffrouw Schevelink haar aandacht niet bij het gesprek houden". Zij wijst me de vakken waar ik wezen moet. „Het is nogal een schok voor je, geloof ik", spot ze goedmoedig. „Maar je komt er wel overheen". „Een heel plezierige", zeg ik, en ik meen het. Martha is de dochter van de vroegere hoofd onderwijzer. Ik zat een poos naast haar op school. Corry en ik hielpen haar zoveel moge lijk; ze was niet dom, alleen maar speels. Altijd verzon ze iets anders om de boel op stelten te zetten. Toen wij in de vierde klas van de H.B.S zaten, Martha zat in drie, ze doubleerde in de tweede klas, kreeg haar vader een benoe- j ming naar Den Haag, tot groot verdriet van ons allemaal. Martha was ontroostbaar; ze hield zo J van Westerweerd, maar vooral, er was een ver- J rufekelijke idylle tussen haar en de ene zoon van boer Leveringa. We plaagden haar altijd i verschrikkelijk met haar Leen. Ze trok er zich niets van aan. „Ik word boerin", zei ze trots, „en alle algebrasommen kunnen de lucht in vlie- 5 gen". Langzaam herinner ik me alles weer, terwijl ik geduldig achter haar wacht tot haar volle mand is uitgepakt. Leen, de stille verlegen jon- gen. minstens vijf jaar ouder dan Martha. Nau- j welijks kenden we zijn stem, en zijn ogen zagen j alleen Martha. Toen we haar vroegen: „Wat zegt Leen, Max, dat je weggaattrok ze haar schouders wat omhoog en zei met een plechtig gezicht: „En de boer. hij ploegde voort." Wat hebben we dat later nog vaak opge- haald. Nu is ze met haar boer getrouwd en terug 2 in Westerweerd. Nou ja, Westerweerd, de boer- derij van de Leveringa's ligt in de Gaarden, wel 5 een kilometer of vier buiten het dorp. Bespied door juffrouw Schevelink staan we 5 wel een uur voor de etalage. „Dat ik dat nou helemaal niet wist", herhaal J ik. „Ik ben niet gewichtig genoeg om over te 2 praten", proest Martha. „Kijk, als je met dok- 2 ter Ter Wele in het huwelijk treedt2 „Je had me best kunnen uitnodigen voor jouw huwelijk". „Alsof ik geen moeite gedaan heb je te vin- 5 den", zegt ze verontwaardigd. „Geen mens wist 5 je adres in de stad en iedereen veronstelde dat 5 je inmiddels wel met blonde Bertus getrouwd J zou zijn." 5 Blonde Bertus, hoe woedend was Bert om die S betiteling. Hij kon haar goedmoedige spot nooit 2 verdragen. „Wat jij toch in die meid ziet", raas- 2 de hij dikwijls tegen mij. Martha heeft er geen 5 flauw vermoeden van dat het pyn doet over 5 Bert te praten. De Bert van toen. (wordt vervolgd dit toch ook groepen ails de Radiovolksuniversiteit, kerken, politieke partijen, Openbaar Kunstbezit, Teleac en Socutera. dan wordt met de komst van een nieuwe zendgemachtigde alleen een nieuw af gesloten blok in het totaal-programma gezet en verkrijgt men inplaats van openheid een versterkte afgeslotenheid. Ook acht dr. De Koning het voor de hand liggend, dat een nieuwe gegadig de voor een algemeen programma, die zich wil onderscheiden van de reeds aanwezige algemene omroepen, moeilijk iets anders kan zijn dan een zich in sterk neutralistische mentaliteit uitende component. „Ik acht dit", aldtu dr De Koning, „een verontrustende zaak, welke ve len uit diverse „cultuurgebieden" met mij met grote zorg vervult. Als Ik deze zaak onder uw aandacht breng, weet ik mij daarbij geschraagd door tal van leidende figuren uit ons volk." Minister Bot: Zo is het... heeft grens toelaatbare niet overschreden DEN HAAG De minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen meent, dat het VARA tv-programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van 31 oktober geen elementen bevatte waarmee de grens van het toe laatbare of oirbare zou zUn overschre den. De minister deelt dit mee in ant woord op schriftelUke vragen van het Tweede-Kamerlid P. Voogd 'Boeren partij) Commemaar Besch ou win gen jyokter Van Stool zal gisteravond tn zijn rubriek "Ziek zijn „.beter worden" voor de VPRO-televisie on. getwijfeld veel reumapatiënten aan zich hebben verplicht, door ruim en rustig aandacht te besteden aan de ziekte, die hen met zoveel pijn en be- lemmeringen bezoekt. De reumatoloog dr. J. J. de Blécourt voegde er het zij ne aan toe om verkeerde gedachten be- treffende behandelingen en bestrij dingsmogelijkheden weg te nemen, zo dat het dubbele betoogdat nog werd ondersteund door toelichtingen van mr. W. J, Geertsema. voorzitter van het Nationaal Reumafonds, een bemoedi gende en geruststellende indruk maak te, al werd de ernst en de intensiviteit van de ziekte zeker niet onderschat. Bij wijze van verrassing kwam ook de populaire voorvechter van de reuma bestrijding Max Tailleur nog even met een hartelijk woord voor de camera's. Een ander aansprekend programma werd later op de avond door CVK/ IKOR over Nederland 2 uitgezonden, namelijk het tweede deel van de do cumentaire reportage over protestan ten in het rooms-katholieke België. Zeer belangwekkend om aan te horen waren de langere en kortere gesprek ken met autoriteiten op kerkelijk ge bied van beide richtingen en met een aantal protestantse jongeren uit het evangelisatiewerk. De samenstellers van de documentaire lieten voornamelijk uitkomen, dat in België de tijd lang heeft stilgestaan, waar het de kerkelijke ontwikkeling betreft. Vijftigduizend protestanten wo nen hier en betekenen nog min of meer een curiositeit tussen de rooms-katho lieke .n socialistische bevolkingsgroe pen. Wanbegrip en misverstanden hou den hier de kerken nog vrij streng ge scheiden, wantrouwen en gebrek aan kennis staan een werkelijk gesprek nog in de weg. De zeer ijverige pro testanten zien in de Belgische samen leving n de eerste plaats een evange lisatie-object. De documentaire maak te hen het verwijt, dat zij, na in de laatste tijd aan waardering en positie te hebben gewonnen, hun gerespec teerde invloed toch nog niet aanwenden op maatschappelijk terrein. Dit was de nogal geprononceerde conclusie van de samenstellers. De NTS verzorgde voor en na samen gevatte reportages uit de Eerste Ka mer, om na elven over te gaan tot di recte beeldverslaggevlng. Op deze wij ze was het REM-debat goed te volgen, al werd met bijzonder weinig fantasie camerawerk gedaan: de beelden waren statisch en vr\j vervelend. Maar wie het debat tot het einde toe wilde horen, kwam voldoende aan zijn trekken. Bij punt b. merkt dr. De Koning op, dat er t.a.v. het begrip „open omroep bestel" op allerlei wijze wordt gehan teerd. Analyseren wij de huidige toe stand in de omroep, dan zien wij dat overal waar rechtstreekse communica tie tussen het programma en het be treffende „cultuurgebied" functioneert, van zelfsprekende openheid wordt be reikt. Knelpunten Knelpunten treden op. wanneer een omroeporganisatie welke een bepaald levensbeschouwelijk karakter heeft 'op zichzelf een waardeerbaar goed), zich gaat begeven op „cultuurgebieden" die naar hun aard en verschijning niet vol gens levensbeschouwelijke patronen zijn gevormd en als afzonderlijkheid be staan zo bijv. grote terreinen van kunst en amusement Dan worden de daar op afkomende en elkaar dikv.ijls claims betwistende omroeporganisaties erva ren als „verzuilende" (in ongunstige zin) en daarom als vreemde en inade quate mach tea. Zodra echter komt men tot onderlinge voor-ooördinatie en daar door mogelijk geworden gezamenlijke benadering 'zoals bijv. bij televisieto neel), of een meer normale communi catie treedt in. De conclusie zou hierbij zijn. dat de omroep niet open kan worden, door het toelaten van nieuwe blokken algemene programma's volgens het getalscrite rium ontstaan, of door toetreding van bepaalde comité's, gevormd door een lingen, maar alleen door 't vergroten en verbeteren van meer en levende communicatie tussen de „diverse cul tuurgebieden" in samenleving en pro gramma. V ertrouicensfiguren Dr. De Koning knoopt bij de toelich ting op punt c. aan bij hetgeen reeds in de motie-Kleywegt werd aangeduid. nL het uitbouwen van de omroep met vertrouwensfiguren uit de grote „cul tuurgebieden". Dat houdt z.i. ln een verder ontwikkelen van de NTS-struc- tuur door het daar reeds aanwezige in stituut van zgn. kroonleden uit te brei den. zodat gekwalificeerde figuren met nader te omschrijven bevoegdheid daar duidelijk de communicatie met de ge noemde cultuurgebieden kunnen uit brengen en verzekeren, waardoor een voor onze samenleving representatieve structuur openbaar wordt Dr. De Koning, tot hiertoe de mening van de VPRO vertolkende, denkt daar bij aan vertegenwoordigers van de sa menwerkende kerkelijke wereld, sport-, kunst-, wetenschaps- en bedrijfswereld. Persoonlijk ziet hij ln het verschiet een opbaar lichaam, waaraan bij de wet het beheer van de omroep zon kun nen worden gedelegeerd, waardoor ook een vryere houding dan nu, tussen over heid en omroep mogelijk zou worden. «anavon* Hilversum I. 402 m. 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Radiokrant 19.30 Leger des Heilskwartier 19.45 Op de man af. praatje 19.50 Negro Spirituals (gr) 20.05 Omroeporkest en soliste; moderne muziek 21.00 Leven met 65, klankbeeld over de oudere mens 2130 Ltóht instrumentaal kwintet 21.50 Kanttekeningen: actuele kro niek 22 00 Klass kamermuziek 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 2235 Klass or kestmuziek (gr) 23.10 Leven om te spre ken - spreken om te leven, lezing 23.35 Metropole-orkestlichte muziek 23.55—24.00 Nieuws 20.45 De Slangebeet, hoorspel 21.40 Stereo- fonische uitzending: Licht orkest 22.05 Licht instrumentaal ensemble 22 30 Nieuws 22.40 Volksliedjes eri balladen 22.55 Tussen stilstand en beweging, lezing rntaal ensemble muziek 23.55—24.00 Nie soliste: moderne vanavond 0.00 Journaal. VARA: lieuws 20.45 Perry Mason - Een neder- r Perry. TV-film 21.35 Voordracht kindertehuizen. NTS: J_S: 20.00 Nieu\ 20.01 Le Cid. TV-spel (in 't Frans). NCRV: 20.45 Literair kijkschrift. NTS: 21.10 Le Cid, TV-spel (ven.'). NCRV- 21.55 Attentie. NTS: 22.10—2.45 Hockey: Hokij— TV-NOORDZEE knapt het op: De ir: Mr. Magoo: 19.06 Star for Todaj verder: pauze: 2Bl<X> uur: The Saint: Spionnage in de speelzaal. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Het levende Woord 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen 8.00 Nieuws 8 15 Het bezoek het Eucharistisch portage 8.35 Out in Paus i VI i Bombay, re- ir) 850 Voor 1.. 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio 10.00 Klass gram 10.50 Het Eucharistisch congres in Bombay 11.00 45 December: t land. ge- 12.30 Me- land- en 12 33 Deze week 13.00 Nieuws 13.15 Klass kamermuziek (gr) 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Amus muziek (gr) 1435 Vader Nap hoorspel 14.50 Mo derne orkestmuziek la.25 Modern piano spel 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal en instrumentaal ensemble (opn) 17 00 Voor de jeugd 17.30 Lichte gram 18.00 Sportrubriek 18.15 Lichte orkestmuziek (gr) 18.30 Sociaal perspektief. lezing 18.40 Accordeonmuziek met instrumentale be geleiding. Hilversum n, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Lichte gram 8.50 Ochtendgym 9.00 Do groenteman 9 05 Klass gram 9.40 Morgen wijding 10.00 Lichte gram 11.00 Nieuws 1.02 Huishoudelijke zaken, praatje 11 15 Voor de kleuters 11.35 Kinderkoor 11.50 Voordracht 12.00 Lichte orkestmuziek en zang (gr) 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Dansorkest en zangsolisten 13.00 Nieuws 13.15 Mededc- Radio Kamerorkest J„,„uluw muziek 16.00 Nieuws 16.02 Van vier tot vijf: radlopragramma in een notedop 17.00 Mlnjon 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel actu eel 18.20 Uitzending van de Boeren Par tij: Tot u spreekt: de heer P Voogd, lid van de Tweede Kamer 18.30 Instrumentaal ensemble en zangsolisten. Televisie. Nederlond I. KRO: 15.00-15.45 Voor ae vrouw 16.00—16.15 Voor de kleu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7