Regering overweegt geen grondwetswijziging V.N. - Assemblee toch begonnen /ft een GuOJhte h# Optreden van VS tegen Laos Geen „nadelig" hoger tarief drukwerk Westberlijner „deed" aan mensenroof Justitie neemt maatregelen Meeste zaken tegen nazi's komen nog Antibioticawet per 1 januari van kracht rop HOE i ST Belgische parlement heeft bezwaren Vroege mijnindustrie Cijfer over hoeveelheden kernwapens Waarschuwing voor pseudo colporteurs 3 WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 Voorzitter JSOTL: UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse organisatie van tijd schriftuitgevers (NOTU), de heer J. M. Gorter, verwacht dat de tarieven voor drukwerk tot 50 gram volgend jaar zullen worden verhoogd, maar dat het tarief voor drukwerk boven 50 gram met evenveel centen zal worden verlaagd. In de gistermiddag in Utrecht gehou den jaarvergadering van de NOTU kon digde hij aan, dat voor de uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften nadelige tariefsverhogingen voor 1965 niet op het verlanglijstje van PTT voorkomen, want het gewicht van nieuwsbladen en tijd schriften ligt meestal boven 50 gram. De heer Gorter baseert deze verwach ting op het overleg dat zijn organisatie sinds september heeft gepleegd met het ministerie van economische zaken en de PTT. De NOTU wenste, vooruitlopende op de aangekondigde verhoging van de posttarieven, vergunning om de tarieven voor abonnementen en advertenties reeds op 1 januari aanstaande te verhogen. De heer Gorter kondigde voorts aan dat de uitgevers van opiniebladen de tijd rijp achten voor een c.a.o. voor opinie bladjournalisten. Er wordt naar gestreefd de mantel-c.a.o„ waarin voor vijf jaar de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn vast gelegd, op 1 januari aanstaande te laten ingaan. Een studiecommissie gaat zich daarna over de' primaire arbeidsvoor waarden (lonen en salarissen) beraden. Ministers en Koninklijk Huis DEN HAAG De regering overweegt geen grondwetswijzi ging waardoor het mogelijk wordt onder bepaalde voorwaarden een lid van het Koninklijk huis, dat de Kroon kan beërven daarvan uit te sluiten. De vraag ot bij een meer omvattende herziening van de grondwet een dergelijke ge dachte zal worden opgenomen, zal te zqner tijd worden overwo gen, zo deelt de minister van al gemene zaken, mr. V. G. M. Ma- rijnen, in een nota aan de Twee de Kamer mee. Bijlage bijlage van de nota wordt het n de ministers van staat, dr W. prof dr P. J. Oud, met betrek king tot de ministeriële verantwoorde lijkheid in aangelegenheden van het Koninklijk Huis, dat zy op 24 juli van dit jaar aan de minister-president uit brachten, openbaar gemaakt. De beide ministers van staat achten nieuwe voor zieningen om de ministeriële verant- Ghanees werd voorzitter Strijdpunten worden niet aangesneden NEW YORK De openingszit ting van de Negentiende Assem blee van de Ver. Naties is gister avond toch gehouden. Na druk overleg achter de schermen werd bekend gemaakt, dat secretaris generaal Öe Thant met de verte genwoordigers van de grote staten tot overeenstemming was gekomen over de stem procedure. Oe Thant deelde mede, dat kwesties die niet bij acclamatie kunnen worden afgedaan, tijdens het algemene debat dat twee of drie weken zal duren niet zullen worden aangesneden. Zoals verwacht, werd Quaison Sackey van Ghana tot voorzitter gekozen. Deze noemde zijn verkiezing een eerbewijs aar Afrika. Hij was gekleed in een goud- scharlakenkleurige toga. Zijn verkiezing werd met luid applaus begroet. Hij is de eerste neger, die de functie bekleedt. Sackey is 37 jaar oud, heeft zijn oplei ding in Engeland genoten en staat ook bij zijn blanke collega'» in hoog aan Malta. Malawi en Zambia werden (eveneens bij acclamatie) als lid toege laten. De Ver. Naties tellen nu 115 leden. De zitting werd verdaagd tot heden. Vanavond (Ned. tijd) zal het algemene debat een aanvang nemen. Alex Quaison-Sackey, de nieuwe voor zitter, is al meer dan vijf jaar een van de leidende woordvoerders van Ghana en van Afrika bij de V.N. In 1959 werd hij permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de wereldorganisatie. In 1962 en 1963 was hij afgevaardigde in de Veilig heidsraad. Sackey is een van de populairste en meest toegankelijke afgevaardigden Persvertegenwoordigers wenden zich BERLIJN. De 22-jarige Westberlijn- se vrachtwagenchauffeur Gerd Manthey is gisteren in West-Berlijn tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens Manthey had op 30 september 1961 een 18-jarige voormalige Oostduitse politie man, die drie weken tevoren naar West- Berlijn was gevlucht in een huurauto naar Oost-Berlijn ontvoerd. De vluchte ling werd in Oost-Berlijn wegens deser tie en vlucht uit Oost-Duitsland tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Man they was zelf negen dagen eerder naar West-Berlijn gevlucht, maar werd door de Oostduitsers niet vervolgd en kon korte tijd later naar West-Berlijn terug keren. Daar werd hij gearresteerd maar wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Pas in september 1963, toen Manthey werd verdacht van het voorbereiden van een nieuwe ontvoering, kon hij worden gearresteerd en kon de eerste ontvoe ring hem ten laste worden gelegd. DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht is voorne mens op korte termijn tot vervolging over te gaan van de gewezen SS-er P. van T. wegens verspreiding van het boek „Hitiers Kampf gegen die Minus- seele". Dit deelt minister Scholten, mede namens de ministers Marijnen en Toxo- peus, mede in antwoord op schriftelijke vragen van het eerste-Kamerlid Polak (soc.). Volgens inlichtingen van de rege ring dateert het boek van 1955 toen Het verscheen in Buenos Aires onder het pseudoniem Von Asenbach. Dc ware identiteit van de auteur is niet bekend. Wat P. van T. betreft, wordt nog mee- Sedeeld, dat deze niet betrokken was bij e uitgave van het zogeheten „Europa- front". dikwijls tot hem om nieuws van achter de schermen te weten te komen. Van 1949 tot 1952 studeerde hij politiek, filo sofie en economie in Oxford, later rech ten in Londen. In zijn vrije tijd treedt, hij graag op als drummer in een jazz- Sackey is in Engeland getrouwd en heeft vier zoons. In 1961 was hij een van de ondervoorzitters van de V.N.-Assem- blee. STUTTGART. Het grootste deel van de processen tegen nazi-misdadi gers in West-Dnitsland is nog in het geheel niet begonnen, zo heeft het hoofd van het Centrale Westduitse justitiekantoor voor vervolging van nazi-misdaden, Erwln Schuele, giste ren in Ludwigsborg Baden-Wuert- temberg) bekendgemaakt. Sinds de opening van het kantoor in Ludwigsburg in december 1958 zijn vol gens Schuele meer dan 5000 personen opgespoord die verdacht worden van na zi-misdaden. Reeds meer dan 600 geval len zijn behandeld en aan de betrokken openbare aanklager doorgegeven. Alle overige zaken die in vooronderzoek zijn zullen vóór maart 1965 aan de openbare aanklager worden doorgezonden or voorkomen dat deze gevallen zouden De verjaringstermijn wordt namelijk opgeschort wanneer dader en daad be kend zijn en voor afloop van deze ter mijn rechterlijke stappen zijn genomen. Schuele acht het uitgesloten dat na 8 mei 1965 behalve betrekkelijk kleine misda digers nog lieden die zich aan nazi-mis daden hebben schuldig gemaakt, onge straft zullen blijven. De bezetting van de centrale (elf procureurs) is met vijf pro cureurs vermeerderd om het net om nog levende nazi-misdadigers nog nauwer te sluiten voor de kritieke datum. Nederlands-Duits verdrag over continentaal plat DEN HAAG De Nederlandse am bassadeur in Bonn, mr. G. E. baron Van Ittersum, en de Westduitse staats secretaris van buitenlandse zaken, prof. Karl Carstens hebben gisteren in Bonn het Nederlands-Duitse verdrag over het continentaal plat getekend. Het verdrag stelt de grens vast tussen het Nederlandse en het Duitse deel van het continentale plat in de Noordzee buiten de territoriale wateren. Deze grens loopt van de kust naar het noordwesten ongeveer 25 zeemijl tot aan de 54ste breedtegraad, waardoor een dui delijk beeld van de situatie in het kust gebied wordt geschapen, zo stond in een gemeenschappelijk communiqué. De besprekingen over dit verdrag zijn in maart van dit jaar begonnen en wer den op 4 augustus afgesloten. De Neder landse onderhandelingsdelegatie stond onder leiding van prof. mr. W. Riphagen, juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. Voorzitter van de Duitse delegatie was prof. Meyer Lin- denberg. Trekken van grens zaak van kabinet woordelijkheid ten aanzien van Koninklijk Huis te effectueren niet nodig en zelfs ongewenst. Ook een wijziging van de grondwet, zodanig, dat in tegen stelling tot thans rechtsgevolg wordt verbonden aan een bij voorbaat prij: geven van het recht op de Kroon, mene zij met nadruk te moeten ontraden. Wel zou het volgens hen ernstige ovei weging verdienen in de grondwet ee bepaling op te nemen, waardoor het m< gelijk wordt, dat de Koning zelf ee voorstel kan doen wanneer bijzondere omstandigheden een verandering of voorziening omtrent de orde van erfop volging raadzaam maken. Een dergelijke bepaling is in 1922 uit de de grondwet geschrapt. De grens Op de vraag waar de grens ligt tussen particuliere aangelegenheden van leden van het Koninklijk Huis en die waarop de ministeriële verantwoor delijkheid betrekking heeft, wordt geant woord, dat het trekken van die grens een zaak is van de ministers, die voor hun grensbepaling verantwoordelijk zijn aan de Staten-Generaal. De Kamers kunnen de ministers niet verplichten de grens anders te trekken dan zij juist achten, doch zij kunnen wel weigeren met de door hen getrokken grens genoe- Deze grens behoort getrokken te wor- tn, waar de particuliere aangelegen heid geen openbaar belang raakt. Bi) de beoordeling biervan is ook van belang welke positie degene om wiens gedra ging het gaat ten opzichte van de Kroon inneemt. Geactiveerd Na bestudering van de adviezen van de beide ministers van staat en het ad- dat door de Raad van State is uit gebracht, is de regering tot een aan tal conclusies gekomen. De verantwoor- DEN HAAG De zogenaamde an tibioticawet zal op 1 januari aanstaan de in werking treden. Het doel van de wet is, het onverantwoorde gebruik van deze moderne diergeneesmiddelen tegen te gaan, door de handel, ook de import ervan, in controleerbare kana len te leiden. De centrale figuur bij de toepassing van deze wet wordt de dierenarts. Hij vormt het enige kanaal waarlangs eige naren van dieren de middelen kunnen verkrijgen. De laatste jaren moest een snel toene mende willekeurige toepassing van d< middelen door veehouders en pluimvee houders worden geconstateerd. Deze on oordeelkundige toepassing zou indien niet geremd zodanige proporties kun nen gaan aannemen, dat gevaren voor de gezondheid van mens en dier en econo mische nadelen moeten worden gevreesd. Bij ongecontroleerde toepassing dreigt nl. het gevaar, dat ziekteverwekkende bacteriën ongevoelig worden voor ge neesmiddelen, met als gevolg moeilijkhe den bij de bestrijding van dierziekten ziekten van de mens. Verder zouden bij steeds omvangrijker toepassing onze dierlijke produkten, als b.v. vlees en melk, steeds meer kans lopen achterblijvende sporen van bedoel de middelen te bevatten Op den duur zouden dergelijke achterblijvende sporen gevaar voor de gezondheid van de kunnen betekenen. MOSKOU De Zweedse premier, Ta- ge Erlander, heeft een uitnodiging aan vaard van de Russische regering om een bezoek te brengen aan de Sowjetunie. n '11 IMIM fnet r *t helpt en 't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL delijkheid van de ministers jn aange legenheden die het Koninklijk Huis be treffen ziet zij als een deel een niet onbelangrijk deel van de minsteriële verantwoordelijkheid in het algemeen. Door de uitbreiding van de overheids taken, samenhangend met een grotere interdependentie tussen staatkundig en maatschappelijk leven, is deze verant woordelijkheid in de breedte zowel als in de diepte zeer toegenomen, zo wordt in de nota opgemerkt. Zij wordt, mede ten gevolge van de snelle en directe werking van de huidige communicatie middelen, ook eerder geactiveerd dan vroeger het geval was. De onschendbaarheid van de koning Is een wezenlijk bestanddeel van de mo narchale regeringsvorm. Zij strekt tei bescherming van het koningschap en d« koninklijke waardigheid. Deze onschend baarheid behoeft echter een complement in de ministeriële verantwoordelijkheid, wil de invloed van de volksvertegen woordiging op het regeringsbeleid tot zijn recht komen. De minister» dienen er op bedacht te zijn de eenheid van Ko ning en minister naar buiten steeds te handhaven. Deze eenheid kan door regel matig overleg binnen de Kroon worden gewaarborgd. Staatsbelang De ministers mogen zich echter pas met de privé-aangelegenheden van de Koning inlaten, wanneer het staatsbelang daar duidelijk toe noopt Dat de eigen vrijheid en de eigen wijze van leven van het hoofd van het Koninklijk huis geëerbie digd dienen te worden staat voorop. De andere leden van het Koninklijk huis be zitten niet de Koninklijke onschendbaar heid. Treden zjj echter in het openbaar naar voren, dan zal dit het kabinet niet altyd onverschillig kunnen laten. ministeriële verantwoordelijkheid ii band met het doen en laten van ae an dere leden van het Koninklijk huis spoe dig aanwezig te achten. Zeker -ten aan zien van diegenen, die in de rij van troonopvolging verder verwijderd staan van de troon en wellicht zelfs in het buitenland wonen, kan niet licht worden aangenomen, dat de ministers verant woordelijkheid hebben". Voorlichting Tenslotte 'wordt nog gesproken over de voorlichting. Door coördinatie van de voorlichting van het Koninklijk huls en die van de regering wordt een waarborg geschapen dat de eenheid van de troon niet in gevaar komt Hiertoe zijn de functies van adviseur inzake voorlich- tingsaangelegenheden van het Koninklijk huls, directeur van de Rijksvoorlichtings dienst en perschef van dé minister-pre sident thans in een persoon (nl. die van dr. G. J. Lammers Red) verenigd. Voorstel Verbeter structuur Aan de hand van resolutie van parlement DEN HAAG Minister Luns heeft gisteren in de ministerraad van de EEG te Brussel zijn colle ga's voorgesteld, de permanente vertegenwoordigers op te dragen, een werkprogramma op te stellen voor de verbetering van de demo cratische structuur van de EEG. Dit zou moeten geschieden aan de hand van een resolutie van het Eu ropese parlement van 27 juni 1963. Naar de mening van mr. Luns kan genoemde resolutie en he( daaraan voor afgaande rapport-Furler, behulpzaam zijn, als het de ministerraad ernst is me* zijn voornemen, de democratische struc tuur verder te bevestigen. „Nu zelfs over geringe verbeteringen geen overeen stemming mogelijk blijkt, wenst de Ne derlandse regering de concrete vraag te stellen of de raad al of niet voornemens is, de positie van het Europese parlement in de nabije toekomst belangrijk te ver beteren. aldus de heer Luns. In eerdergenoemde resolutie is aange geven welke taken en bevoegdheden het Europese parlement zelf op korte er langere termijn noodzakelijk acht. Som mige van de aanbevelingen van he' Europese parlement aan de raad hebben in de vorm van formele voorstellen door een van de regeringen hun weg raad reeds gevonden. De heer Luns noemde in dit verband de wens van het parlement, een actieve rol te spelen bij de benoeming van de leden van de uitvoerende organen. In februari van mr. Luns: democratische van de E.E.G. van dit jaar diende Nederland daarom trent reeds een voorstel in. Nederland is het eens met het onlangs ingediende Duitse plan waarin staat dat het Europese parlement bij de wetgeving in meerdere mate moet worden inge schakeld. Ook steunt het het Duitse plan, het Europese parlement de bevoegdheid te geven door de gemeenschap geéloten akkoorden goed of af te keuren. De raad zou thans reeds de verzekering kunnen geven dat het parlement formeel vóór de ondertekening van associatie-akkoorden zal worden geraadpleegd. Nederland stemt in met rechtstreekse verkiezingen voor het Europese parle ment en gaat geheel akkoord met het Italiaanse voorstel waarin 1 januari 1966 wordt genoemd als datum voor deze verkiezingen, aldus minister Luns. De ministerraad van de EEG heeft besloten minister Luns' voorstel te doen onder zoeken door de permanente vertegen woordigers van de Zes te Brussel. Het zal daar echter niet vóór januari aan de orde komen. De Schelde-Rijn-verbinding BRUSSEL Zowel liberale als socialistische woordvoerders heb ben gisteren in de Belgische Ka mer van volksvertegenwoordigers bezwaren geuit tegen het Bel gisch-Nederlandse verdrag tot ver betering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn. Verwacht wordt, dat van regeringszijde van daag op de kritiek van de Kamer leden zal worrdden gereageerd, waarin zullen bepaalde garanties worden gegeven. De liberale volksvertegenwoordiger oud-Kamervoorzitter baron Kronacker bracht allereerst bezwaren naar voren tegen het feit, dat België van de nieuwe verbinding de volledige kosten zal moe ten dragen. Volgens de ramingen 3.325 miljard Belgische frank, volgens sommi gen echter 8 miljard frank of 57.6 mil joen gulden, terwijl de nieuwe vaarweg „aan Zeeland en vrijwel geheel Neder land ten goede zal komen". Bezorg het kanaal van Zuid-Beveland. Bel gië ziet in het nieuwe verdrag af alle garanties in de bestaande verdragen en baron Kronacker zei het te betreuren, dat Nederland niet de verplichting werd opgelegd het kanaal bevaarbaar te houden. Over de door België aan te gane plichting dat het in het Zeeuwse mei verloren gegane hoeveelheden zoet water zal moeten vervangen zei baron Kronac ker, dat een garantie dient te worden verkregen dat niet de voorraad zoet wa- •r in het Maasbekken, dat onmisbaar is jor industrie, landbouw en scheepvaart i gevaar wordt gebracht. De Antwerpse wethouder van havenbe- langen en Kamerlid L. Delwaide betoog de als rapporteur, dat het verdrag vooi Antwerpen van vitaal belang is. Sedert het Rijn verkeer met Antwerpen I Voor het eerst in de geschiedenis van onze na tionale luchthaven Schip hol werd binnen één jaar de tweemiljoenste passa gier geregistreerd. Of schoon vanwege het grote aantal vertrekkende en aankomende luchtreizi gers per dag niet is aan te geven op welk moment de tweemiljoenste is ge passeerd, is het zeker dat deze mijlpaal in de laat ste dagen van november is bereikt. Schiphol ver wacht in december nog ongeveer 100.000 passa giers. Eind 1963 werden 1.823.719 aankomende, vertrekkende of door gaande luchtreizigers ge registreerd. Ten opzichte van 1963 zal dit jaar een stijging van ruim 15 pro cent te verwachten zijn. I Een kop thee heeft de Londense vrachtwagen chauffeur Albert Filliw, gisteren 10.000 pond ge kost. Filliw, vermoeid van het rijden, wilde even een kopje thee drinken in een café aan de kant van de weg. Na zijn kopje thee te hebben opgedronken liep Albert weer naar zijn wagen. Daar werd hij echter op gewacht door een groep mannen, die de chauffeur overmeesterde en hem een zak over het hoofd gooide. De mannen gin gen met de auto waarin zich een lading schoenen ter waarde van 10.000 pond bevond ervan door. I Het manuscript van Schopenhauers „Die Welt als Wille und Vorstel- lung" heeft maandag op een openbare verkoping in Hamburg 180.000 mark (ongeveer 160.000 gul den) opgebracht. i In Saxierriet in het kanton St. Gall is de eer ste zogenaamde open ge vangenis van Zwitserland in gebruik genomen. Alle cellen voldoen aan de hoogste eisen en er zijn geen tralies voor de ra men. met tien procent verminderd, terwijl het voor Rotterdam met 28 en voor Amster dam met 100 procent is gestegen. De huidige positie van Antwerpen in het Rijnverkeer zei Delwaide te wijten aan de slechte verbindingen tussen de Schelde en de Rijn. Socialisten De socialistische Kamerfractie, waarin vooral de Waalse leden oppositie tegen het verdrag hebben gevoerd, zal na het aanhoren van de regeringsverklaring de finitief haar standpunt bepalen. Er is een tipje opgelicht van de, sluier der geheimzinnigheid, die lange tijd heeft gelegen over de nieuwste straaljager van de Amerikaanse luchtmacht. Dat is de Lockheed YF-12A. President Johnson heeft daarover nu ont huld, dat dit toestel een zeer grote sprong vooruit op lucht vaartgebied gaat betekenen. De machine is driemaal sneller dan het geluid, wat neerkomt op een gangetje van 3200 kilometer per Tenzij de Luxemburgse regering alsnog bereid zal blijken te zijn een aanzienlijke hoeveelheid water in de wijn te doen, zal er van een fusie van de drie Europe se uitvoerende organen voorlopig niet veel kunnen komen. De ministerraad van de EEG heeft nl. besloten niet in te gaan tegen het door het Europese parlement uitgebrachte advies, dat het er de voor keur aan geeft in Straatsburg te blijven. Luxemburg heeft als voorwaarde gesteld voor de fusie, dat het de plaats zou worden waar de vergaderingen van het Europese parlement zullen worden ge houden. Dit als compensatie voor het verlies van de Hoge Autoriteit en dui zend Europese ambtenaren, die als ge volg van een fusie naar Brussel zouden moeten verdwijnen. Frankrijk heeft ech ter geen enkele bereidheid getoond om Straatsburg van de Europese assemblee te ontdoen. In januari wordt deze kwes tie opnieuw besproken. President Johnson overweegt Eerst overleg met regering Zuid-Vietnam WASHINGTON President Johnson en zijn voornaamste me dewerkers hebben zich beraden over „het zich opstapelende be wijsmateriaal" dat Noord-Vietnam via het oerwoud in Laos steeds meer steun aan de communistische guerrillastrijders in het zuiden verleent. De president gaf ambas sadeur Maxwell D. Taylor op dracht „met spoed met de Zuid- Vietnamese regering overleg te plegen over de maatregelen wel ke genomen dienen te worden om in alle opzichten verbetering in deze toestand te brengen", aldus een verklaring van het Witte Huis. Uit de verklaring maakt men op dat de regering overweegt op te treden tegen Zuid-Limburg, het mijnbouw- en in- merkt, dat de tvpen van sommige dustriegebied bij uitnemendheid in werktuigen herinneren aan vormen onze tijd, blijkt dezelfde rol te heb- die uit de paalwoningen-kuituur (Ro- ben vervuld in het Stenen Tijdperk! benhausien) bekend zijn, zodat wordt Door de Belgische geleerde Marcel aangenomen dat deze beschaving rfp Plivrit Tl-prrl in Ififll Vil V„1 —1—1- 1__. de Puydt werd in 1881 bij het plaats- het Nieuw-Stenen tijdperk Limburg I» st r.pprtn.iri p— „lt de prehlsto- heeft bereikt en daar bevruchtend op je St. Geertruid rie daterende vuureteenindustri dekt, welke vondst door de excellen- werkt, te Belgische onderzoekers Servais de reeds bestaande industrie heeft ge- Het merkwaardige is voorts, dat Is onderzocht. De terreinen waar deze vondsten zijn gedaan liggen op het beboste plateau ten oosten van de weg Maastricht-Luik. bij Ryckholt, tussen Gronsveld en Eys- den. Daar zijn put ten aangetroffen, aangelegd door TOCH IS HET ZO! uit het Nieuw-Stenen Tijd- industrie zijn perk met het doel vuursteen te del- België aangetroffen. Omgekeerd ven. Soms waren deze puttei !f- te St. Geertruid ook zo maar een in heemse industrie zonder meer blykt te zijn geweest, maar werkelijk moet worden opgevat als een groot bedrijf, dat voor een belangrijk deel voor export werkte! De produk ten van deze groot groot deel van zijn bonden door onderaardse gangen, bijlen uit Frankrijk gevonden, wel werktuigen zijn gevonden, die bij het bewijs hoe levendig handel gebruikt. Ook is hier de mijngangen werden verkeer in die dagen al Wat dit betreft, moeten i men. al te groot vooretellen. Ook in het Behalve deze restanten uit het Stenen tijdperk trokken de kooplui er Nieuw-Stenen Tijdperk, zijn hier ook op uit om te trachten hun waren aan kultuurobjekten uit nóg oudere perio- de man te brengen, gelijk onze ver- den aangetroffen, zodat onderzoekers tegenwoordigers dit in de 20ste eeuw aannemen, dat Limburg vanaf het doen. Dat is gebleken uit een verza- quartair door de prehistorische mens meling vuurstenen voorwerpen die Tijdperk dit gebied tot een plaats langdurige bewoning is geworden. Hoe het ook zij, het onderzoek reiziger in vuursteen heeft uitgewezen, dat de vuursteen die hier werd gedolven ter plaatse tot gereedschap van verschillende voorkwam. Zodat archeologen moes ten aannemen dat op die plaats een omgeko- zijn voorraad aan ons nalatend m er conclusies uit te trekken. Andere bewoners van Zuid-Limburg traditie, zodat niet aai dere geïmporteerde vorm van kuituur wordt gedacht. Wèl heeft men opge- Nadruk verboden. de communistische bevoorradingswegen welke door de overwoekerde bergen van Laos naar Zuid-Vietnam leiden. Zover is het nog niet, want blijkens de verklaring moet Taylor nu eerst overleg met de Zuidvietnamese regering plegen. Op de conferentie deelde ambassadeur Taylor mee dat de politieke toestand in Saigon nog steeds moeilijk was, maar dat de nieuwe regering onder leiding van Hoeong vastberaden optreedt om de na tionale eenheid te verstevigen, de orde te handhaven en op het politieke, economi sche en militaire front de strijd tegen de Vietkong rebellen met kracht voort te zetten. Taylor wees er op dat de militaire moeilijkheden de afgelopen weken in de noordelijke provincies zijn toegenomen maar dat de regeringsstrijdkrachten ster ker zijn geworden en de gevechtswaarde van de Zuidvietnamese luchtmacht bijna verdubbeld is. Ruim 20.000 Amerikaanse officieren en militairen helpen het door de V.S. uitge ruste Zuitvietnamese leger. Alvorens naar de V.S. te komen heeft Taylor in een vraaggesprek gezegd dat de uitslag van de oorlog twijfelachtig is. PARIJS De Verenigde Staten heb ben de beschikking over ruim 1150 raket- atoombommen en de Sowjetunie 10.0, zo blykt uit gegevens die de griffie van het parlement der Westeuropese unie heeft verzameld uit verscheidene westelijke studies op dit gebied. Voorts bezitten de Verenigde Staten volgens deze ramingen 1110 vliegtuigen waarmee atoombommen naar hun doel kunnen worden gebracht, de Sowjetunie 1100, Groot-Britannië 180 en Frankrijk 14. De cijfers voor de raketten worden als volgt onderverdeeld: Verenigde Staten: Atlasraketten 110, Titan 108, Minuteman 650. Polaris (voor gebruik door duikbo ten) 288; Sowjetunie: raketten met mid dellange reikwijdte 750, intercontinentale raketten 200. raketten voor gebruik door duikboten 120. De gegevens zyn gepubliceerd als aan hangsel van een parlementair verslag over de stand van de Europese defensie, dat gisteren door het WEU-parlement in Parijs is besproken. AMSTERDAM In twee gevallen is procesverbaal opgemaakt wegens oplich ting volgens een procédé, waar niet ernstig genoeg tegen gewaarschuwd kan worden. Het gaat om lieden die adver tenties trachten te „winnen" vo >r uit te geven beroepen-telefoongidsen die echter nimmer verschijnen. Op deze wyze zijn vele tienduizenden guldens uit de zakkc! van goedgelovige lieden geklopt. Vooral nu de P.T.T. de beroepengidsf# alleen nog maar in de grote steden ui? geeft en voor het overige de markt vrf ls voelen vele ondernemers zich tot hM uitgeven van zulke gidsen in die regioneti -i4 i zit kaf c aangetrokken. Hier i Vaak worden door malafide acquisi teurs namen van hooggeplaatste figure! als aanbevelers genoemd. Zulks om hu! ..klanten" des te gemakkelijker mee tt krijgen. Niet alleen met „telefoongidsen" 'tan zo worden gehandeld, ook met adresboeken" kan dit het geval zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5