Paus heeft autoritaire houding aangenomen Paus kwam vanmiddag in Bombay aan Een woord voor vandaag BASTION VNKO wil via kort geding bij georganiseerd overleg 14,95 2 WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 ANDERZIJDS CHU EN SOCIAAL LINKS De rede, die A.R.P.-voorzitter dr. W. P. Berghuis een maand geleden voor het convent van zijn partij in Utrecht heeft gehouden, heeft ook buiten de anti-revolu tionaire kring sterk de aandacht getrokken. Ze inspireerde het ch. Tweede-Kamerlid H. Kikkert tot een belangwekkende beschouwing in het laatste nummer van „De christelijk-historische Nederlan der". Onder de titel Politieke verkenningen" schrijft hij het volgende: Berghuis, voorzitter van de A.R. Partij, te beluisteren of te lezen. Feitelijk doceert hij meer dan een emotioneel geladen politiek betoog te houden. De rede is goed overdacht en verdeeld in bepaalde kleurvakken met een strakke compositie. Het ge heel is gericht op een politieke con ceptie zoals die een goed a.r. par tijman moet aanspreken. Forse lij nen worden getrokken wier spits gericht is op de hoofdzaken van het politieke gebeuren van nu en in de toekomst zoals hij deze ziet en wenst Bij dit lijnen trekken vergeet hij niet de pogingen om zijn partij een eigen gezicht te geven. Het is niet de c.h. benadering van het poli tieke gebeuren, het stap voor stap bepalen van de houding in het hier en nu met een evangelische bena dering en visie. Neen, het is welbewust het pogen een christelijk maatschappijbeeld te creëren. Vandaar ook zijn wens naar een christelijk-democratische samen werking van k.v.p., a.r. en c.h.u. Vandaar zijn wens in de toekomst in staat te zijn door deze drie partijen een kabinet te laten vormen. Een dergelijk kabinet zou pas in staat zijn aan zijn a.r.-conceptie vorm en gestalte te geven. De huidige ont wikkeling geeft slechts mentale ver vlakking te zien en vandaar zijn uitroep dat er over 30 jaar wellicht een boek geschreven wordt over de flex-ibelen. HET IS ECHTER niet alleen het macro politiek benaderen van het geheel, er is ook het zich weten staan in het hier en nu en dat is minder ver af en minder verheven. Dat is de practische plaatsbepaling t.a.v. de huidige vraagstukken. Het omroepbestel, de maatschappij-struc tuur en de samenwerking met ande ren om enkele belangrijke punten te Daarop zou dr. Berghuis bij ver schil van mening kabinetten willen laten vallen. Belangrijk was ook zijn uitspraak: de a.r.p. staat in sociaal opzicht links en niet conservatief. De pers heeft veel aandacht aan deze rede geschonken. De Leeuwar der Courant vergeleek de c.h.u. en de a.r.p. bij een beschouwing over deze uitspraken en meende ons in liberale hoek te moeten plaatsen. De Volkskrant was een beetje ondeu gender in zijn beschouwing onder de titel: „Ten Geleide" en haalde enkele historische feiten voor het voetlicht. L doen en eens hier en daar een vraagteken plaatsen zonder op alle achtergronden in te gaan. Een coali tie-kabinet is niets nieuws in onze geschiedenis De jaren voor de Tweede Wereldoorlog hebben er nogal enkele te zien gegeven. Flex heeft er in zijn boek „Parade der mannenbroeders" het één en ander van laten zien. Het bewijs dat christelijke partijen ook altijd een goede evangelische politiek voeren is daar zeker niet aan te ontlenen. Iets minder zelfoverschatting zou daaruit zeker te leren zijn. Uit de botsing der meningen komt de waarheid naar boven. Zou dat ook niet het geval zijn in het samen moeten besturen en werken met an deren op politiek terrein? Is juist deze zelfkennis voor de C.H.U. niet de aanleiding geweest tot haar gou vernementele instelling en de wens naar een bredere basis dan een coa litie-kabinet. Wie was het in de maanden voor afgaande aan de verkiezingen in 1959 die uitsprak: geen brede basis meer, geen socialisten in het komen de kabinet? De C.H.U. heeft dat niet gedaan. Een nationaal kabinet trekt ons meer en werd dan ook nogal eens uitgesproken. Denk aan mr. Pollema in de Eerste Kamer. De C.H.U. bepaalt haar houding stap voor stap en is nuchter genoeg om te weten dat zij een bepaalde conceptie niet kan opleggen. Zij weet ook dat in de kleine, practi sche vraagstukken een stuk practi sche beleving van haar visie in de politiek tot uitdrukking kan worden gebracht. De vraag is voor haar evangelisch gezien wat de meest juiste benadering is. De grote poli tieke vraagstukken of het kleine beoefenen van dit kleine en prac- tisch benaderen daarvan zit het werken aan de komst van Zijn Rijk. len de kabinetten op wat dr. Berg huis de kleine dingen noemt Mede werken en zich inzetten waar er voor de C.H.U. wat te doen valt vanuit haar achtergronden, dat is onze instelling geweest. Vandaar het in 1958 intreden in het kabinet. Eerder was niet mogelijk omdat voordien zowel P.v.d.A. als K.V.P. van mening waren dat zij het alleen wel konden doen. De keuze van de samenwerkende partners in een kabinet en met na me in het lar.tste kabinet is een samenspel van veel factoren ge weest. Daarbij kan men de houding van de P.v.d.A. niet uit het oog verliezen bij de kabinetscrisis in 1958. De beroemd geworden uit spraak van dr. Tilanus: „Moet dat nu zo", sprak boekdelen. De uitspraak vooraf van enkele partijen met wie zij wel en niet wilden samenwerken, was ook een reëel gegeven, waarmee rekening moest worden gehouden. De C.H.U. had zich niet vastgelegd, maar van to voren onthouden van elke keuze. nederlaag kwam ook tot uitdrukking dat de oppositie geen kans had ge zien, ook niet op sociaal terrein, een betere conceptie te kunnen aanbie- bitter weinig. Soms staat zij links en soms staat zij rechts. Dat staan hangt af van wat zij als centrumbeweging in ons volk als haar taak beschouwt, geleid door haar diepere beginsel. Een reformatorische partij? Wie zou dat niet wensen? Maar een poli tieke partij is meer dan een aantal georganiseerde mensen christenen en/of niet christenen. Zij geeft haar bijdrage aan de politieke vorming van ons volk. Het beeld dat zij vertoont vindt men in de geestes stromingen van ons volk weerspie geld. Daar een mengeling van te maken en deze dan ook nog te her kennen, is niet eenvoudig. Ons rijst het beeld voor ogen van het Zuidhollands koffiehuis in 1908, toen daar de C.H.U. werd gesticht. Daar kwam een beeld te voorschijn dat ons volk als geestesstroming herkende. Zou een doorbraak in de politiek als in 1908 mogelijk zijn? Onmogelijk is dat niet! Dan zal echter de image, het beeld dat vertoond wordt in de A.R.P. nog moeten wijzigen. Of dat mogelijk is zonder dat zij voor de A.R.P. geestesstroming onherken baar wordt, is een vraag, die wij nu niet beantwoorden. Waarnemers: R.K. Kerk niet in de steek laten UTRECHT De protestantse waarnemers op het concilie te Rome z^jn bezorgd over de anti protestantse en anti-moderne ten- denzen van het slot van de jongste concilie-zitting. Zij zijn echter niet van mening dat het geen zin zou hebben een volgende zitting bij te wonen. „Wij moeten zorgen", zo zei prof. dr. L. J. van Holk gis teren, „dat de meerderheid van het concilie steun krijgt, zodat het voor hen gemakkelijker wordt de tyrannieke minderheid te bestrij den." Gisteren vertelden drie waarnemers in het gebouw van de Oecumenische Raad iets over him ervaringen tijdens de laatste zitting in Rome. Het waren de oud-katholieke hoogleraar, prof. dr. P. J. Maan; de emeritus-hoogleraar van Lei den. prof. dT. L. J. van Holk en de Neder lands-Amerikaanse hoogleraar in de kerk- en dogmen/geschiedenis aan de universiteit -van Harvard in de Verenigde Staten, prof dr. H. A. Oberman. Prof. Van Holk wees er op, dat op deze zitting de paus een zeer duidelijke autho- ritaire houding is gaan aannemen. Hoe wel het stuk over de godsdienstvrijheid reeds op 24 oktober op de werktafel van de paus lag. is een stemming erover toch ter elfder ure uitgesteld, ondanks het feit dat de rapporteur die dit rapport aan het concilie voorlegde een applaus kreeg, zo als nog niet gehoord was in de St. Pieter, waardoor de bisschoppen te kennen gaven wel te willen stemmen. INGRIJPEN Prof. Oberman wees op andere pun ten, waar de paus ingreep. In de eerste plaats toen op zijn uitdrukkelijke wens aan de uitspraak over de collegialiteit van de bisschoppen, diie met de paus de kerk besturen, een verklarende uitleg werd toegevoegd. Tot dat moment kon het stuk in twee richtingen worden uit gelegd. maar nu werd daarbij uitgespro ken dat het zo gezien moet worden dat de paus tegelijkertijd „pontifex maxi- mus" is en dus alleen op eigen gezag kan spreken en dat de paus in de tweede plaats hoofd van de bisschoppen is en met hen kan spreken. Op eigen gezag, over de hoofden van de bisschoppen heen Het hU ook twee veranderingen aanbrengen in het stuk over de oecumenische betrekkingen. De eerste verandering is van bijzonder be lang voor ons protestanten. Oorspronke lijk werd uitgesproken dat de protestan ten in de Heilige Schrift God vinden Die tot hen spreekt. De paus heeft dat laten veranderen In ..zoeken". Zij zoeken wel, maar vinden niet, want zij behoren niet tot de Rooms Katholieke Kerk. Daardoor worden de protestanten eigenlijk weer geheel buiten de deur van de Kerk Christus gezet. Marga Klompé sprak in Bombay over ontwikkelingshulp BOMBAY Op een studiebijeenkomst van het eucharistisch congres heeft Marga Klompé. die zoals bekend minis ter van maatschappelijk werk in ons land is geweest, gisteren verklaard dat de rijke landen en de christenen in deze landen de ontwikkelingslanden moeten helpen door meer voor hun grondstoffen te betalen en geïntegreerde hulppro gramma's aan te bieden zonder hieraan politieke voorwaarden te verbinden. Men moet voorts meer eerbied hebben voor de cultuur en de traditie van de ontvangende landen. De christenen moe ten leren „luisteren naar wat andere godsdiensten te zeggen hebben" om zo hun eigen godsdiensten te zuiveren. Mej. Klompé legde speciaal de nadruk op de betekenis van de initiatieven van de vredescorpsen van de Verenigde Sta ten en andere landen. Deze leverden volgens haar een doeltreffende bijdrage aan de ontwikkeling van de behoeftige landen en aan het ontstaan van betere verstandhouding. Reis van paus op televisie BUSSUM De Italiaanse televisie CR AI) krijgt via speciale verbindingen dagelijks reportagemateriaal binnen over het bezoek dat paus Paulus aan het Eucharistisch Cong es in Bombay brengt. De RAI stelt dit materiaal ter beschik king aan de Eurovisielanden. De NTS zal uit de toegezonden opna men drie programma's van maximaal een half uur lengte samenstellen en deze vertonen op de avonden van donderdag 3, vrijdag 4 en zaterdag 5 december a.s. telkens na afloop van het avondprogram ma op Ned. 1, dus ongeveer 10.45 uur. Enkele hoogtepunten van de reis welke paus Paulus maakt, zullen al eerder in d normale journaaluitzendingen worde verwerkt. Postzegels voor reis van de paus ROME Het Vatikaan heeft bekend gemaakt dat het postkantoor van Vati kaanstad vandaag vier nieuwe postzegels heeft uitgegeven ter gelegenheid va reis van paus Paulus VI naar Bombay De vier zegels zullen de volgendt beeldingen hebben: De paus biddend, het enorrpe altaar dat in Bombay is opge richt voor het eucharistisch congres poorten van Bombay, en de paus uitgestrekte armen bovn een kaart Azië. De postzegels zuil- n worden uitgegeven in bedragen van 15, 25. 60 en 200 lire. HANNOVER Ongeveer 55 km ten noorden van de Duitse Noordzeekust volgens een woordvoerder van een Con sortium van 10 Westduitse en buitenland se ondernemingen brandbaar gas aange boord. Het is evenwel nog niet bekend of er voldoende vai het "as aanwezie is boringen op grote schaal te beginne Het booreiland van het consortium. Louie genaamd, heeft in juni een grote „gasbel" aangeboord, die evenwel hoofd zakelijk onbruikbare stikstof bleek te bevatten. Grote belangstelling in Libanon ROME/BEIROET/BOMBAY Paus Paulus VI is vanmiddag aangekomen in Bombay na de langste reis, die een. paus ooit in de geschiedenis heeft gemaakt. Het is ook de eerste keer, dat een paus een bezoek brengt aan een der jonge staten. Onder stromende regen was de paus vanmorgen om 4 uur per auto vertrok ken van het Vatikaan naar het vliegveld, dat 29 kilometer buiten Rome aan zee i. De 67-jaar oude heerser van >-Katholieke Kerk was geheel het wit gekleed. De pauselijke auto werd geëscorteerd door zes andere auto's pauselijke gendarmes Collegialiteit strandt op de feiten (Van onze kerkredactie) De paus liet ook de zinsnede verande- jn waar gesproken wondt over het pro testantse avondmaal. Daar werd oor- et belangrijke niet de volle realiteit. Dat hield in dat de protestanten toch volgens de rooms-katholieken nog wel een stuk realiteit bezaten. Zo wilden de bisschoppen het uitspreken, maar de paus liet het veranderen in de woorden dat de westerse gescheiden broeders niet i het avond- BEDROEVEND Volgens prof. Oberman is het meest bedroevende van deze derde zitting van het concilie niet, dat het stuk van de godsdienstvrijheid een poosje werd uit gesteld. Dat stuk komt wel weer aan de orde en komt er wel door. Bedroevender noemde hjj echter het feit dat de paus over de hoofden van de bisschoppen heen de stukken kon veranderen. Nu ziet men die „collegialiteit", waarover zo lang ge streden is en die door meer dan twee derde meerderheid gewenst wordt, func tioneren op een nietszeggende manier. Nog op een vierde wijze greep de paus i. namelijk door Maria de titel te geven an Moeder der Kerk, terwijl uit de de batten op het concilie naar voren was gekomen dat de bisschoppen al wezen zij dergelijke vroomheidstitels ndet af ze toch naar de achtergrond wilden schuiven en er de nadruk op wilden leg gen dat Maria één van de gelovigen is. Nu is weer opnieuw benadrukt tegen de wil van de meerderheid in dat Maria staat tussen Christus en de kerk. REFORMATIE nieuwingen in de Rooms Katholieke Kerk hielp ons. zo zei hij, om de antipapisti sche achterban en het negativisme bij is te bestrijden. De vernieuwingen bij Rome maakte -t ons als protestanten ook gemakkelij- ar om allerlei katholieke 'niet rooms- kaïtiholieke) waarheden, die juist door de slfcrijd tegen Rome bij ons op de achter grond waren geraakt, weer een nieuwe plaats te geven in ons denken. Dat wordt i weer moeilijker. HELPEN In zijn blad ..In de Recht Straat" heeft ds. H. J. Hegger dezer dagen de vraag gesteld of het niet tijd is gewor den „dat wij aan onze protestantse waar- rs verzoeken om niet langer deel men aan een concilie, dat ons zo- krenkt in onze diepste religieuze overtuiging Geven wij niet aan de wereld een beeld van verwaterd, week weerloos protestantisme, wanneer waarnemers straks toch n trekken naar de vierde zitting concilie, dat een duidelijke manifestatie is van de „partij" en van 't pausdom?" leven. Prof. Van Holk clteerde woord dat de secretaris van kardinaal Bea, Willebrands, onlangs tegen hem zei: „Dit is een grote ons nu niet ln de steek." Dit is niet het moment meende prof. Van Holk om de waarnemers terug te trekken. Het is juist hun taak om de meerderheid steun te verlenen ln hun strijd tegen een tyran nieke minderheid. zeer kiwebsbaar is. Hij is gemakkelijk te beïnvloeden en zeer gevoelig voor wat zijn raadgevers zeggen. Niemand twijfelt aan zijn zuiverheid, zo zei hij nog, maar het is een feit dat zijn raadgevers veelal tot de conservatieve groep behoren. Daarom verwachtte hij ook niet dat deze paus de man zou zijn hervormen. geleger de Ro< langs de route naar het vliegveld politie opgesteld.. Het gevolg van de paus was reeds eerder naar het vliegveld ver trokken. De aankomst van de paus op het vlieg veld werd met trompetgeschal aangekon digd. Zijn auto reed tot voor de vlieg tuigtrap. Tegen de neerstromende regen beschermd door een paraplu, wuifde de paus naar de weinige toeschouwers en liep vervolgens de trap op en het vlieg tuig binnen. De deuren sloten zich on- Idellijk. Het vliegtuig vertrok om vijf. Het regende zo hard, dat de paus moest afzien van zijn plan om op het vliegveld een korte rede uit te spreken. Afschrif ten werden daarom op het vliegveld uit gedeeld. De paus noemde daarin zijn reis een „tocht van vrede en liefde". Hij zei met deze reis te streven naar hechtere banden van wederzijds begrip en vriend schap tussen alle volkeren. Ook deed hij een beroep op de rijke landen, om de ontwikkelingslanden te helpen in hun strijd tegen de armoede. Gewoon passagier De paus maakte de reis met een ge woon lijntoestel van de Indiase lucht vaartmaatschappij „Air India". Het Vatikaan had verzocht hem als een ge wone passagier te beschouwen. Wel droeg het vliegtuig op zijn romp het pauselijk wapenschild. De cockpit was versierd met Indiase, pauselijke en Ita liaanse vlaggetjes. Het pauselijk gezelschap in totaal bestaande uit 20 personen had de ge hele eerste-klasafdeling voor zich. In de tweede klas zaten 56 passagiers, meren deels journalisten en enkele priesters. Met twaalf bemanningsleden bevonden zioh in totaal 88 personen aan boord. Voor het begin van de reis was ver klaard. dat de paus nrijs zou stellen op pvoud. ..Maar beetje onge hoorzaam geweest ziin". zei een functio naris van de Air India. De grammofoonmuziek, die uit de luid sprekers kwam, was niet van het ge- de tweede vlucht van de paus met een straalvliegtuig. In januari reisde hij met zo'n toestel naar Palestina. Tussenlanding toen. De delegatie bracht de paus de diepe dankbaarheid van Syrië over op het vliegveld van de Libanese hoofd-1 jijn bezoek aan een Arabisch land, stad Beiroet, om brandstof in te nemen.herinnerde ook aan het lot v; De paus werd officieel verwelkomd Palestijnse vluchtelingen en aan he. door de president van Libanon, de pre-1 zet van de Syrische regering tegen de mier, het kabinet en militaire leiders. I verklaring over de Joden, die op het Ook kerkelijke hoogwaardigheidsbekle- concilie werd aangenomen, ders waren aanwezig, onder leiding van Een, ere-escorte van Syrische militaire de Grieks-Katholieke patriarch Maxlmos.straaljagers begeleidde het vliegtuig r Syrlsch grondge- toen het De regering van Libanon had groot-1 bied vloog, scheepse veiligheidsmaatregelen geno-j Op en rondom het vliegveld bevonden de paus tegen ■■PHHBHHal te enthou siaste menigte te beschermen. De helft van de Libanese bevolking is christelijk. Patriarch Paul Meouchi, de leider van de Maronieten, had de bevolking aange spoord de paus te gaan groeten. De paus werd ook begroet door een Syrische delegatie onder leiding van de minister van voorlichting Masjoer Zei- zlch naar schatting elfduizend Toen het vliegtuig de grond raakte, be gonnen in heel Libanon de klokken te luiden. In een korte toespraak in hel Frans dankte de paus voor de grote be langstelling van allen zonder onderscheid van rite of gemeenschap. Na een -i. v.-» Beiroet, pre de curie te Luister nou es, door Joost de Klerk. Uitgave Elsevier, Amster dam. Met een benijdenswaardig obser vatievermogen heeft De Klerk ge wone gedragingen van zijn zes kinderen opgetekend. Stuk voor stuk van trots en liefde tintelende vertellingen, die door subtiele stijl en verrukkelijke taal indruk ma ken. Een kostelijk boekje over deugden en ondeugden van kinde ren. in wie de lezende ouder zijn eigen kroost met een glimlach van herkenning terugziet. Een kostelij ke ,'ocket met 25 uitstekende teke ningetjes v BtaÉ fififi blz., ƒ1.90). Onder gouden vleugels, door Richard Newhafer. Uitgave Hoi- Iandia N.V., Baarn. Newhafer beschrijft de oorlog voering in de lucht in het tijdvak augustus 1943 juni 1944. Vliegers van Amerikaanse vliegdekschepen binden de strijd aan tegen de Jap pen. Een heroïsche strijd boven de Stille Oceaan, die eindigt in een overwinning voor de Amerikanen. Newhafer geeft een boeiend ver slag van dit luchtgevecht, waarbij hij de menselijke factoren niet uit het Th. de Klerk (160 Haag. Interessante familieroman, waar in zowel het dagelijks leven als de politiek en de zeden der vorige eeuw getekend worden. Een rijke liberale bankier en een verarmde conservatieve edelman denken elk hun positie te verbeteren door een huwelijk van de jonge baron met de dochter van de bankier. (250 blz., 10,90) Van een kat die te veel pre tentie had, door Marnlx Gijsen. Uitgave J. M. Meulenhoff. Am sterdam. Speels verhaal over katten, half voor kinderen en met een knipoog naar volwassenen, voor wie de ty pische Gijsen-steekjes op de Nieu we Wereld zijn bedoeld Het half wijsgerige karakter van het ver haal vindt men niet terug in de overigens voortreffelijk'? tekenin gen van Maria Severs. (40 blz. 4,50). DIALOOG Ook het gesprek Rome-Reformatie ..oet in ons land doorgaan, al is de stemming niet verbeterd. Wel is het een feit dat de Nederlandse Rooms Katho lieke Kerk veel meer openheid toont dan de Amerikaanse en ook zelfs vooruitstre vender is dan de Duitse of de Franse, volgens prof. Oberman. Maar we moeten niet denken dat we, als deze moeilijkheden op het concilie op gelost zijn, al heel dicht bh elkaar staan. In de Rooms Katholieke Kerk is nu wel het gesprek over het ambt van de bis schoppen op gang en daar zit voor pro testanten perspectief in, maar het ge sprek over het profetisch ambt is eigen lijk nog niet eens begonnen in de wan delgangen van het concilie, laat staan in de aula zelf. We moeten ook beseffen dat het ge sprek de laatste jaren niet gemakkelijker is geworden. Voor 1962 wisten we eikaars posities, aldus prof. Oberman, dat is nu anders. De kernwaarheden van de Rooms Katholieke Kerk zijn wel niet veranderd, iar zU worden anders geïnterpreteerd, zijn dynamischer geworden, vloeibaar der. Er komt nu een tijd waarin de pro testanten enorm zullen moeten gaan stu deren om werkelijk een zinvol gesprek met rooms-katholieken te kunnen voeren. J eugdorga nisa tie van C.N.V. gaat enquête houden UTRECHT Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de jeugdorganisatie van het C.N.V. „Werkende Jeugd" in 1965, gaat de redactie van het maandblad „Jonge handen" onder de jeugdige leden van de christelijke vakbeweging (15 tot en met 25 jaar) een soort enquête hou den over het vraagstuk van de introduc tie en de menselijke verhoudingen in het bedrijfsleven. „Werkende Jeugd" wil van de jonge ren zelf wel eens weten hoe zij denken over introductie in het bedrijf, beroeps keuze, schoolwijsheid en praktijk, per soonlijke contacten in het bedrijf met collega's, chefs en anderen, de band met de vakbeweging en dergelijke. Er zijn zes vragen geformuleerd. De antwoorden daarop zullen in een bloemlezing worden verwerkt en aan deskundigen ter bestu dering worden voorgelegd. Wat er daar na met de resultaten gaat gebeuren is nog niet bekend. GENEVE De secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie, de West- Duitser dr. Kurt Schmidt-Clausen er. diens assistent Carl Mau jr. is de toegang tot Oost-Duitsland geweigerd. Zij zouden hier een bezoek brengc aan een viertal kerken. De federatie, die dit bekendmaakte, zei dat de Oostduitse regering geen reden had opgegeven voor de weigering. Beroepinsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Alblas (toez.): B. J. Wiegeraad te Herkingen; te Hulst (Zld,): J. A. H. Brok. kand. te Waddinxveen; té Waarder <Z.H.>: R. C. Cuperus te Rou- veen; tc Lopikerkapel (toez.): J. C. Ter louw te Lage Vuursche; te Waardenburg- Neerijnen 'toez.): G. J. Voortman te Dussen-Hank; te Nieuw-Stadskanaal: F. J. Veldman te Drachten: te Oisterwijk- Helvoirt: H. J. v. Duyl, kand. te Hilver- GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Tweetal te Ulrum: A. Geelhoed te Zwa- gervecn-Zwaagwestelnde en E. Koop te Enumatil. Bedankt voor Ermelo: K. B. Holwerda te Zalk-Veecate. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Katwijk a. Zee: C. Smitó te Sliedrecht en E. Venema te Zwijndrecht Beroepen te Den Haag-W. (vac. C. den Hertog): dr. W. H. Velema te Leiden; te Urk: J. Keuning te Veenendaal. Bedankt voor Meppel: D. H. Biesma te Op leven en dood, door Win ston Graham. Uitgave Ad., M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij, Den Haag. Breedvoerig verhaal over een huwelijk in het achttiende-eeuwse Cornwall. Wie bereid is zich over te geven aan dit uitvoerig exposé is er een paar uur helemaal uit, maar achteraf ervaart men het verhaal toch wel als te zoetelijk. De redelijke vertaling is van Hans de Vries (247 blz., 12,50). Revolutie in Rusland, door Ro ger Pethybridge. Uitgave L. Stafleu, Leiden. Prettig leesbaar worden feiten en achtergronden gegeven van een episode, waarin zich een van de grootste onwentelingen in de we reldgeschiedenis heeft voltrokken. De lezer zal er een flinke brok informatie in vinden, maar nergens is het boek een droge historische verhandeling. Een reeks flitsende beelden die samen een uitstekende indruk geven van de gebeurtenis Zeg tot de steden van Juda: zie, hier is uw God". Zo spreekt de profeet Jesaja hoofdstuk 40). Dat is de boodschap die Jo hannes de Doper moet verkondigen. Maar tegelijkertijd is het ook de boodschap die de gemeente vandaag moet verkondigen. Dat is de adventsboodschap en tegelijkertijd de boodschap voor het genade-tijdperk. We mogen en moeten de mensen zeggen: Hier is uw God". Waar is Hij? In uw leven en het mijne. Daar moet Hij, daar wil Hij zijn. God openbaart zich door u heen. Hij wil door u en mij spreken tot de mensen die ons omgeven. De moderne mens van heden komt alleen tot geloof als hij in ons leven iets van God ziet. Daarom zegt Paulus: „Zo is dun wie in Christus is een nieuwe schepping". We mogen weer geschapen worden in het. beeld en naar de gelijkenis van God. Dat is geen kwestie van ons best, doen, streven, er voor werken, het is een kwestie van gewillige overgave, opdat God op ons Zijn stempel kan drukken. En als wij mogen zeggen door genade „Hier!" dan mogen we de mensen ook zeggen: „Uw God". God is niet alleen de God van een bepaald volk, of van de kerk. Toen Christus op aarde kwam, kwam God tot de mensen. En nu wil Hij door ons tot onze medemensen gaan en Hij wil hun zeggen: Ik ben uw God. Let er op dat hij niet zegt: lk wil uw God zijn. Hij is reeds hun God, want Hij heeft hen geschapen en Hij heeft Zijn Zoon voor hen gegeven. Maar juist omdat Hij hun God is, vraagt Hij, dat zij Hem ook als God erkennen. Dan zullen zij Zijn liefde en kracht ervaren. We lezen vandaag: Openbaringen 5. BOUCLÉ TAPIJT BASTION: gedessineerd bouclé van uiterst solids konstruktle. Breed tes 1.30 m er» 3.80 m.(broadloom).' Prijzen: f 33.50 resp. f 104.- p. str. meter. Vraag folder B2 aan Veneta N.V., Hilversum. Niet happig op aansluiting bij N.V.V. DEN HAAG Voor de presi dent van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, diende gisteren een kort geding dat aanhangig is gemaakt door de vereniging van Nederlandse koopvaardij-officie- ren. Deze VNKO een catego rale organisatie waarbij bijna vijf tig procent van de Nederlandse koopvaardij-officieren is aange sloten wil door middel van een gerechtelijke uitspraak bereiken dat ze wordt toegelaten tot het georganiseerd overleg. Op 6 november heeft de VNKO de drie erkende vakbonden, namelijk de centrale voor zeevarenden ter koopvaar dij (aangesloten bij het NWi, de Chris telijke bedrijfsgroep van zeevarenden (CNV) en de katholieke bedrijfsgroep van zeevarenden (NKV) en de raad van bestuur voor de zeevaart gesommeerd binnen drie dagen mee te delen dat ze bereid zijn de VNKO te betrekken in het georganiseerd overleg Niet begerig Het standpunt van de VNKO werd toegelicht door mr. IJ. H. M. Nijgh uit Den Haag. Hij voerde onder dat de VNKO een zeer groot van de koopvaardij-officieren in zich -gt^ dje het begerjg zjjn om ge0r- aan tafel gaat zitten. Op 7 december 1963 heeft de voorzitter van de CKV, aldus mr. Nijgh, in de jaarvergadering van de CKV over de VNKO opgemerkt dat ze rekening met haar gaat houden indien ze zich als vakbond gaat gedragen en zich een onderhandelingsplaats afge dwongen heeft. Welnu, aldus mr. Nijgh, daar is de VNKO nu ook mee bezig. Synode behandelt zaak Groningen-Z. weer in comité ROTTERDAM De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) heeft gisteren en vandaag de behandeling van de kerkrechtelijke aspecten van de zaak-Groningen-Zuid voortgezet in vergaderingen achter ge sloten deuren. De vraag, die daarbij vooral aan de orde kwam, was, in hoe verre de kerkeraad van Groningen-Zuid in een noodsituatie verkeerde, toen hij ds. Van der Ziel schorste zonder de in artikel 79 van de kerkorde genoemde medewerking van de genabuurde kerk. Blijkens het appèl-nominaal, dat giste ren openbaar was. zijn nu vijf zetels ter synode (van de 32) permanent vacant: twee van Overijssel-Gelderland, twee van Noord-Holland en een van Zeeland- Noord-Brabant-Limburg. HAARLEM De kerkeraad van Haarlem heeft de classis-Haarlem. die 12 december bijeenkomt, gevraagd om medewerking voor een particuliere synode van Noord-Holland, opdat de primi- en secundi-afgevaardigden ver antwoording van hun handelingen ter generale synode kunnen afleggen. over de neutrale vakbeweging de wederpartij gevraagd wordt is dat ze er in toestemt dat de VNKO met haar VAN OEN BRINK HOEDENNIEUWS Ds. G. j. van Reenen overleden ZAANDAM Plotseling is overleden j de gereformeerde ex-zendlngspredikant G. J, van Reenen. Hij was enige! en geleden opgenomen in het Sint sziekenhuis. Ds. Van Reenen was 59 jaar oud. Ds- Van Reenen werd op 2 januari 1905 geboren. Zijn eerste gemeente was de gereformeerde kerk van Warns en Schar], waar hij in 1930 werd bevestigd. Daarna werd hij door de kerk van Am sterdam uitgezonden naai" Indonesië voor zendingswerk in Djokjakarta. Na zijn zilveren jubileum in zendingsdienst gevierd te hebben ging hij in 1957 met emeritaat. Hij werd toen hulpprediker van de ge reformeerde kerk te Oostzaan, na eerst in Montfoort gewerkt te hebben, 'rijdagmorgen zal eerst een rouw dienst in de gereformeerde kerk van Oostzaan gehouden worden om tien uur. De begrafenis zal om 1 uur plaats vinden op de algemene begraafplaats te Baarn. Vandaag bij v. d. Brink Flatteuze nylon bontmuts Blitz heeft zich op het glibberige pad der romanuitgeverij gewaagd en wel met Jaap Stigters „Wente lend rad". In zoverre is dit een goede keus, dat Stigter indringend kan schrijven. In dit boek bedient hij zich van de flash-back-tech- niek, om des te beter de geschie denis van zijn hoofdpersoon te kunnen illustreren met zijn oor- logs(verzets)verlcden. Bemoedi gend is het boek bepaald niet, wél boeiend en een bewijs voor het talent van Stigter. '197 blz. ƒ9.90) geschreven. Een heel eerlij ke „ik" heeft de pen gevoerd, want het is een tamelijk naargees tig beeld dat hij van zichzelve schetst. Cynisch, zelfzuchtig, en niets-ontziend 8is het om eigen succes gaat. De dood van zijn beste vriend, door hem jaren verwaar loosd, doet hem echter ontdekken dat er andere waarden zijn dan hij gezocht heeft. Zo komt het dan allemaal nog een beetje "oed (183 blz. ƒ7,90). Waarheen KLM?, door rar. L. H. Slotemaker. Uitgave Elsevier, Amsterdam. De auteur, die eind 1962 de KLM verliet na een dienstverband dan 35 jaar, poogt de heeft, Uiteraard wordt aandacht besteed aan de problemen van de KLM, welke tot een gedeelteli.' overwonnen crisis hebben geleid. Dat de heer Slotemaker met me dewerking van onze nationale luchtvaartmaatschappij tot zijn analyse is gekomen, bewijst dat hij op een aanvaardbare manier uit Qt school klapt. (208 blz., ƒ6.50). Bijbels woordenboek voor pro testantse en rooms-katholieke jeugd, door Lize Stilma. Uitgave Bigot en Van Rossum N.V., Bla- ricum. Handig naslagwerkje voor school en huis. Duidelijk en beknopt worden zo'n 1500 namen en be grippen uit de Bijbel „thuisge bracht". Het woordenboek is ver lucht met foto's en landkaartjes en ds. W. A. Smit en pastoor J. A. Solleveld schreven een aanbeve lend woord. (156 bl.z, 3,95).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2