Belastingverlaging juli én 4,7 pet Spanning om „lusten en lasten** minder Daggeld lager Bankbiljettenomloop op hoogtepunt Ni Eli WE LE1D5E COURANT 11 WOENSDAG 2 DECEMBER 1964 Djibouti Een groot deel van de publieke tribune was tijdens de belasting- debatten gisteren in de Tweede Kamer bezet door leerlingen van een crusus voor gezinsverzorging, die in het kader van hun op leiding de Tweede Kamer be zochten. LZ.C.-dames dolven onderspit met 8-2 HAARLEM Het dameszevental van de Leidsche Zwemclub heeft ook fister- avond de nederlagenreeks niet kunnen onderbreken. In het Haarlemse Sport- mdsenbad ging de door Invalsters ver zwakte LZC-ploeg met 8—2 kansloos tegen NV A ten onder. De dames van de Lcldse Golfbrekers kwamen heel wat beter voor de dag en versloegen NJord iet 1—4. Een verzwakte LZC-ploeg heeft gis teravond de derde nederlaag in successie wintercompetitie waterpolo van de KNZB geboekt. De Overveense dames staken vooral op de punten snelheid en baltechn'tek ver boven de LZC-sters uit trokken dan ook verdiend na een 41 ruststand met 82 aan het langste eind. Janny Karrtebeen en Anna Swaak scoor den de Leidse doelpunten. Het damesteam van de Leidse Golf brekers heeft zich in Haarlem tegen Njord goed hersteld van de nederlaag tegen HPC. Carla Janssen kreeg van de LGB-verdediging geen enkele vrijheid daarmee was ook al het gevaar uit de Njord-aanval verdwenen Jos Aalbers Cora Blom gaven LGB de leiding 2>. Wel verkleinde Carla Janssen de Haarlemse achterstand, maar daarna drukten de Golfbreeksters door. Jos Aal- ers en Coby Hoogeboom zorgden voor e 14 eindstand. S.V.T. versloeg The Smash met 3-2 LEIDEN De gehavende herenploeg an SVL op het appèl ontbraken Peter Danz en Ton Paardcnkooper ïceft ondanks deze handicap de gister- vond gespeelde thuiswedstrijd tegen The imash (Castricum) met 32 gewonnen. a een uur te laat kon Invaller- icheidsrechter Rob Weise de aange wezen scheidsrechter had verstek laten aan en de spelers van The Smash voel en er uiteraard niets voor om onver- ichter zake naar Castricum terug te eren het aanvangssein voor de wed- trijd geven. De start van SVL was niet loopgevend. De niet zo moeilijke service The Smash konden de Leidenaars ar niet omzetten in een goede pass en dit wel eens lukte dan faalde de ct-up Aanvoerder Passchler probeerde de eerste set bij de stand 311 een ?sel. waarbij Riny Links zijn plaats noest afstaan aan Jos van Dam. maar ok dat hielp niet. De le en 2e set gingen dan ook met ïim verschil verloren, resp 815 en -15. In de 3e set kwam er echter ineens nart in het spel van SVL. Jos van Dam wam als sct-up tot bijzonder goed spel i dankbaar profiteerden dc Leidse aan- allers van de talrijke kansen. Door setwinsten van 159 en 155 ivelleerde SVL de achterstand volledig. De Castricumse ploeg kreeg in de 5c 't diverse kansen om de wedstrijd te eslissen. Bij hot wisselen van speelveld v leidde The Smash met 38 en nadat VL was ingelopen tot 910. kwam The mash door produktief aanvalsspel op latchpoinit: 9—14. SVL gaf de moed ech- t niet op en toonde in de slotfase zich ?ter tc kunnen beheersen dan de te enstander. Via 13—14. 14—15 en 16—17 esliste SVL deze set met 1917 in zijn 'oordeel en won zodoende met 32 Scheidsrechter Weise verdient een luim voor de correcte wijze, waarop hij ?ze wedstrijd, geheel onvoorbereid, heeft eleid. (Vervolg van pagina 1) De staatsecretaris van financiën, dr. Van den Berge, noemde het amende ment eerst ..geknutsel", maar wilde er zich tenslotte toch niet tegen verzetten, omdat het maar een tijldelijke nood maatregel is (voor het eerste halfjaar van '65). waarvan de kosten (f25 mil joen) uit de volgend jaar beschikbare ruimte kunnen worden gefinancierd. .Als het een permamente voorziening zou zijn geweest, die een blijvend be slag op de ruimte voor belastingverla ging zou hebben gelegd, zou ik men er vierkant tegen hebben verklaard", zo voegde hij Volgend jaar nieuw loongesprek (Van onze sociaal-economische redactie). DEN HAAG In een toe lichting op de regeringsmaatre gelen ten aanzien van belas tingverlaging en loonsverhoging heeft minister Veldkamp gister middag op een persconferentie meegedeeld, dat de regering be reid is het volgend Jaar opnieuw met de Stichting van de Arbeid over de lonen te praten, indien het volgende halfjaarlijkse eco nomische rapport van de So ciaal-Economische Raad ernsti ge aanwijzingen geeft voor een economische ontwikkeling, die wezenlijk afwijkt van die, welke thans valt te voorzien. De vraag zou dan aan de orde moeten men of (en zo ja, op welke wijze) dit consequenties kan hebben ten aanzien van de loonvorming, aldus dr. Veld kamp. Markt- en visserijberichten Visserij Cu O Het tarief voor daggeld is op 2 decem- sr van 2V4 tot 2verlaagd daar dc eldmarbk door verval van schatkistbil- ïtten als mede rente en aflossing var evestigdc schuld opnieuw verruimd is. De stand van hot schatkistpapier was 30 (23) november in miljoenen gul- ns: Promessen 573,5 f573,5), biljetten 20.6 (2620,6). On gehuwden Het wetsontwerp tot belastingverla ging bevat een geringe extra verlich ting van f 10 miljoen voor de ongehuw- den (de fiscale „strafklasse"). De hele Kamer betreurde, dat deze verlichting niet aanmerkelijk forser is uitgevallen. De socialist Peschar kwam met een amendement om de vrijgezellenbelasting op een nader te bepalen datum extra te verlagen met een bedrag van In to taal f50 miljoen. Die poging zal geen succes hebben. Staatssecretaris Van den Berge sprak net niet het „onaanvaardbaar" over maar vertelaarde wel met nadruk, er voor zo'n verlaging budgettair eenvoudig geen ruimte meer is. „Ik re deneer nu eenmaal in de ruimte ;i hij onder homerisch gelach. De regeringspartijen voelden wel, dat nu geen mogelijkheden voor de on- gehuwden meer in zitten. Dr. Lucas (kath. v.) gaf bovendien de voorkeur aan een meer gerichte verlaging van het ongehuwdentarief, namelijk speciaal behoeve van de ongehuwden vrou- boven de veertig, die een eigen home verlangen. Daarvoor voelde de staatssecretaris niets. Als er een verla ging komt, dan moet die naar zijn me ning generaal zijn. Van verschillende kanten werd er bij de bewindsman op aangedrongen om door middel van een onderzoek naar het budget van de vrij gezel de basis te leggen voor redelij ker tarief, maar met de heer Pechar zag dr. Van den Berge daar geen heil in. De socialist stelde nog voor de f 50 extra voor de ongehuwden te verkrij gen door een verhoging van de vennoot schapsbelasting, maar ook daarmee had hij geen succes. De heer Peschar kwam nog met twee andere amendementen. Eén daarvan is wel zeer vérgaand. Het wil de voor de ze belastingverlaging uitgetrokken fl miljard in zijn geheel aanwenden voor een verhoging van de belastingvrije voet met f600 meer dan de regering heeft voorgesteld. Vergeleken met- het wetsontwerp wordt hierdoor de belas tingvermindering voor inkomens tussen f 3000 cn ruim f 12.000 groter en voor hogere inkomens kleiner. Ook andere fracties (niet de V.V.D.) hadden graag een forsere verhoging van de belastingvrije voet gezien, maar aan het amendement-Peschar zullen zij hun stem zeker niet geven, omdat het de grondslag van het wetsontwerp primair de neutralisering van de pro gressie-factor aantast en dus in strijd is met het Akkoord van Wasse naar. De heer Peschar diende zijn voor stel zo laat in. dat de fracties er zich nog niet over konden beraden (voor de regeringspartijen hoeft dat beraad niet lang te duren. Daarom werd de behan deling tot vanmiddag uitgesteld. Dit gold ook voor een amendement-Peschar om de invoering van het nieuwe hogere tarief voor bijzondere beloningen (over werk. gratificaties e.d.) uit te stellen totdat het tweede deel van de belas tingverlaging van kracht wordt. Minister Witteveen verklaarde, dat de regering dit tweede gedeelte zal invoe ren „zo vroeg als conjunctureel aan vaardbaar is" (uiterste datum: 1 jan uari 1967). Staatssecretaris Van den Berge ging nog in op de bezwaren van de linkse fracties (maar ook van de a.r, Boersma) tegen de verdeling van de één miljard over de verschillen de sociale inkomensgroepen. Hij waar schuwde tegen het opereren met abso lute bedragen. In een progressie-sys teem krijgt de groep die de meeste be lasting betaalt, een overeenkomstig deel van een belastingverlaging, als men tenminste aanvaardt dat bij een derge lijke verlaging aan iedereen zo goed mogelijk recht moet worden gedaan „In een andere benadering kan ik mij slecht vinden", aldus de staatssecreta ris. Hij herinnerde er oog eens aan dat in Europa de druk van de inkom stenbelasting het zwaarst is in Neder land, met uitzondering overigens Zweden, maar daar heeft een studie commissie zeer onlangs tot aanzienlijke verlaging geadviseerd. Benzine - sigaretten De Kamer zal ook akkoord gaan met het wetsontwerp om de tijdelijke ver hoging van de omzetbelasting op siga retten en van de benzine-accijns perma nent te maken (f120 miljoen). Enthou siast was men daar niet over. De heer Scholten betreurde, met het oog op de positie van het beroepsvervoer, dat de verhoging van de benzine-accijns niet op nieuw in overweging is genomen, en de heer Boersma had liever gezien, dat de bestendiging van de indirecte be lastingverzwaringen zou zijn uitge smeerd over alcoholica en cosmetica. Het weggeld en de verhoging van college- en kleuterschoolgeld kwamen in dit debat slechts zijdelings ter sprake. Minister Witteveen zei over laatstge noemde verhoging, dat minister Bot (onderwijs) bereid is te praten over al ternatieve oplossingen „binnen het to- van de begroting van zijn departe ment". Hfj bedoelde kennelijk, dat zijn ambtgenoot desnoods een verschuiving binnen zijn begroting aan wil brengen als het hem niet lukt de lastenverzwa ringen ln de wacht te slepen. BILJARTEN Viertallencompetitie distr. Bollenstreek - 4 13—19 De Beurs 2 4 26— 6 Berg en D 2 4 13—19 Sport 2 4 18—14 Sportrust 4 12—90 KOT 2 4 16—16 De Poedel 4 10—22 De Zeek. 2 4 15—17 De Zeek. 3 4 10—22 C 4B: Zeekant IV—Amicitia IV le Haven III—Concordia III 4—4. Amicitia IV—De Parel II 2—6. Piet Gijs III— Sport III 7—1. De Zeekant IV—Sportrust n 3—5. KOT III—Centraal II 6—2. |4 26— 6 Amicitia 4 4 15—17 280 kisten ka sten scharren. 1930 kg tong en taitoot, garnalen. 25 kantjes haring. 80 kisten wijting. 290 kisten schol n se 1125 kg gar SCHKV kg: tarbot II 132, kim schol 65. 28—18, bot 3'—25, De door de regering op loonge- bied aangegeven ruimte moet gezien worden als een maximum, waarbin nen gewenste verbeteringen op ver schillend gebied kunnen worden ver wezenlijkt. Buiten deze ruimte heeft de regering echter nog een drietal andere mogelijkheden „vrijgegeven", introductie van nieuwe en verbete ring van bestaande prestatiebelonings- stelsels: b. uitbreiding van wlnstdelingsregelin- gen, gericht op bezitsvorming; c. het op experimentele wijze in on derling overleg tussen werkgevers er werknemers invoeren van systemen var vermogensaanwasdeling. Differentiatie Wat de toepassing van de mogelijk heid tot ondernemingsgewijze differen tiatie betreft acht de regering thans geen mogelijkheid tot verdere verrui ming aanwezig. Indien partijen in het vlak van de on derneming menen een dergelijke ver- betering van de arbeidsvoorwaarden te moeten nastreven, zou volgens de rege ring in de huidige omstandigheden wel licht de mogelijkheid kunnen worden overwogen om langs de weg van deling in de winst de positie van de onderne mingspensioenfondsen met het oog op toekomstige verplichtingen te versterken. Gelijke beloning Ook het beginsel van gelijke beloning oordeel van de regering, bij de beper king der loonpolitieke mogelijkheden, aan grenzen gebonden, omdat een ver- optrekking van de vrouwenionen reeds een loonkostenstijging van naar schatting 0,5 procent mee zou brengen. Deze kosten zouden eventueel in min dering moeten komen op de toelaatbare Mocht ook de Stichting van de Arbeid enen. dat een verdere doorvoering de gelijke beloning (zoals in E.E.G.-ver- band is overeengekomen) beperkt moet worden, dan is de regering bereid daar omtrent met de E.E G.-commissie in ovt leg te treden. Minimum-in komen Met betrekking tot de verhoging i ït minimum-inkomen is de regering mening dat, zolang het SER-advie6 t.i wettelijke regeling niet uitge bracht, wijziging van de moraliteiten in overweging genomen kunnen wor- Niettemin acht zij het redelijk, dat in afwachting daarvan het minimum-in komen enige verhoging ondergaat, waar bij niet wordt uitgegaan van een loon indexclausule, de normen t.a.v. leeftijd jaar) en dispensatiemogelijkheid blijven gehandhaafd en verwerking in de loonschalen wordt uitgesloten. Uitgaande van het thans geldende minimum van f 100 per week en rekening houdende met de dit jaar gegeven huur- compensatie van f2 is de regering be reid de minlmum-inkomensnorm, naast de toelaatbare loonstijging voor 1965, met f2.te verhogen, waardoor het mini- -inkomen ruim f 108wordt Ook deze verbetering zal bij de mogelijk heden tot contractsverbetering in aan merking moeten worden genomen. (Zoals bekend heeft de vakbeweging verhoging het minimum-inkomen tot f110. geëist) Niet verantwoord De regering is bij de beoordeling van de loonpolitieke mogelijkheden voor 1965 uitgegaan van het vijfde halfjaarlijkse economisch rapport van de SER, waarbij an oordeel is, dat het werkgevers- standpunt in de Stichting van de Arbeid daarvan enigszins afwijkt, en wel op het punt waar de SER uitspreekt dat de loon ontwikkeling in 1965 zal moeten worden gericht op het handhaven van het reële inkomen van de werknemers op het thans bereikte niveau. Dit zou volgens de rege ring slechts mogelijk zijn .indien de loons- erhoging 0.6 pet meer zou bedragen dan de 6 pet, die het Centraal Planbureau als tweede alternatief heeft genoemd. Op grond hiervan berekent de regering de beschikbare ruimte voor contractsver betering op 3.2 pet, die mét compensatie AOW en „overlopen" neerkomt op totaal pet loonkostenstijging. De voorstellen van de werknemersor ganisaties (algemene loonronde van 2 a 3 pet plus 4 a 5 pet contractsverbetering) acht de regering niet verantwoord in het licht van d# huidige economische ont wikkeling en de thans voorziene econo mische ontwikkeling. Ook heeft de rege ring er rekening mee gehouden, dat de feitelijke ontwikkeling der lonen in 1964 belangrijk is uitgegaan boven hetgeen voor dit jaar door het georganiseerde be drijfsleven als wenselijk en door de rege ring als aanvaardbaar werd geacht. Het gaat er thans om, zo meent de rege ring, zo spoedig mogelijk te komen tot evenwichtsherstel ln onze economie, toe de regering reeds diverse maatrege len heeft genomen. De minister van sociale zaken. dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de beslissingen van de regering met betrekking tot de loon ruimte voor volgend Jaar vanmiddag be kendgemaakt aan het presidium van de Stichting van de Arbeid, bij welke be spreking ook de ministers Witteveen (financiën) en Andrieesen (economisch# zaken) aanwezig waren. Het besluit tot vervroeging van de eerste tranche der belastingverlaging is vanmiddag bij de Tweede Kamer bekendgemaakt via nota van wijziging. Het overlegorgaan der vakcentrales komt donderdagmorgen in Amsterdam bijeen om zich regeringsmaatregelen te beraden. Ook de werkgeversorganisaties zullen zich mor gen of overmorgen beraden. Vrijdag a.s. zal de regering dan vernemen of de Stich ting van de Arbeid nog een rol bij het loonbeleid in 1965 zal willen spelen. Zo niet. dan zal het College van Rijksbe middelaars de loonpolitiek bevoegdheden (tijdelijk) moeten Bloembollencultuur Lisse LISSE De afdeling Lisse van Bloem bollencultuur heeft gisteravond het voor. van het hoofdbestuur de beursen- treegelden en vergunning tussenhandel te brengen van f 40 op f 250 per jaar met 38 tegen 9 stemmen verworpen. In de vacature van secretaris werd we gens periodiek aftreden van de heer Th. E. A. Werkhoven gekozen de heer J. J. Bos. Naar de algemene vergadering wer den afgevaardigd de heren Wm. Roos en G, C. Vreeburg. De voorzitter dankte de scheidende secretaris Wertchoven voor het vele werk het belang van de afdeling verricht. Geeft PRACTISCHE GESCHENKEN LUXE LEDERWAREN SCHOOL-, AKTE- EN BOODSCHAPTASSEN DAMES HANDTASSEN PANTOFFELS BONTLAARSJES enz. SCHOENHANDEL Schooneveldf Zn Schoolstraat 23. Telefoon 2628 VOORSCHOTEN Opgericht 1889. Gewonden langs rijks weg Oegstgeest gevonden OEGSTGEEST Naar aanleiding van twee telefoontjes, waarin men vertelde dat er langs rijksweg 4 twee gewonden lagen, ging de rijkspolitie donderdagmid dag een kijkje nemen. Op het rijwielpad langs de rijksweg, tussen de Drie Witte Palen en De Slaagh, bleek omstreeks 6.45 een verkeersongeval te hebben plaats gehad, waarbij een voetganger ernstig een bromfietser licht werden gewond. De groepscommandant van de rijks politie te Oegstgeest (tel. 01710-5222) verzoekt degenen, die inlichtingen kun nen geven en degenen die de slachtof fers hebben gevonden en de politie heb ben gealarmeerd, zich met hem in ver binding te stellen. Ds. Biesma blijft in Lisse LISSE Ds. D. H. Biesma. predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Meppel. LISSE Onder auspiciën van de afd. Lisse van de Chr. Bejaardenbond wordt donderdag om 3 uur in de grote zaal „Rustoord" een Sinterklaasmiddag met leuke verrassingen gehouden, stituut voor Latijns-Amerika. LISSE Bij de Rijkspostspaarbank te Lisse werd in november ingelegd f 75.287 en terugbetaald f 67.606 Weekstaat Nederlandsche Bank Zwak pond spekte dollarvoorraad AMSTERDAM De naderende ultimo en de verwachte extra-op- vragingen van bankbiljetten, alsmede de zwakte van het pond Sterling, hebben de banken bewogen zeer gro te bedragen aan de deviezen (vooral ponden) te verwisselen tegen dollars deze aan de Nederlandsche Bank over te dragen. Daardoor namen goud deviezen op de weekstaat van 30 november met f 287 miljoen toe tct f 7420,6 min., waarvan goud onver- f anderd f 5841,6 min., terwijl conver- f tibele deviezen van f 7133,9 min. toe- i namen tot f 7420,6 min. Het dek- kingspercentage steeg van 92.54 tot 93,16. Bankbiljetten namen met f 273 min. tot een hoogste punt voor alle tijden van f 6820,1 min. Het saldo van de schatkist daarentegen c verminderde met f 152 min. tot f 637,5 min., voor een groot deel door salaris betalingen. Hierdoor nam het tegoed der 1 banken toe met f137 min. tot f439,1 i min., nadat de dure voorschotten met f 9 min. verminderd waren tot f7,6 min. De krediietverlening van handels- en land- bouwkredietbanken overschreed eind ok- i tober het toegestane bedrag, waardoor de banken, die niet aan de normen vol deden met ingang van 15 december f 220 (tevoren 233) min. aan renteloze depo sito's moeten aanhouden. De betere positie der banken weer spiegelde zich in verlagingen van de daggeldrente van 3^ tot 214 De geld- ruim. Geldkringen verwachten de eerste 14 dagen hierin geen veran- De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 30 (23) november: Acfciva: goud 5841,6 (5841,6), vorderingen in goud 1621,6 (1345,8), buitenl betaal- iddelen 0,1 (0,1). guldensvorderingen op buitenl. 37 (38.1), papier door bank gekocht 545.4 f545.4), voorschotten 7.6 (16.2), Ned. munten 11,8 (12,9); passiva: bankbiljetten 6820,1 (6547,4), 'schatkist 637,5 (789,6), banken in Ned. 439.1 (302,5). andere ingezetenen 34 (33,9). banken iri buitenl. 64.3 (74,8), andere niet- ingezete- 2.8 (3), eaildi buitenl. geld 12,6 (13,8), Sleepboten

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11