DORP OP ROZENBURG MOET VERDWIJNEN PuwelU Witte droom Bakker bakt nog steeds z n brood r Monopolie omroepen moet doorbroken Kamer beslist nu over! belastingverlaging Infiltranten gedood Cijfers over aardgas zijn minima Haal de spons erover! 7 DESSDAG 1 DECEMBER 1964 Blankenburg heeft nog enkele maanden te leven... het vuur opgepord in de smidse. Niet om te smeden, maar om te ver nietigen. Gloeiende kolen verteren in enkele minuten een stoel die ja renlang in een van de kleine Blan- kenburgse huisjes heeft gestaan. In rook opgaan is het lot dat het dorp je Blankenburg op het veranderen de eiland Rozenburg zal treffen. Er is g*en ontkomen meer aan. Blan kenburg heeft nog een enkele maand te leven Oostelijke wind DE BILT Een depressiegebied. dat gisteren IJsland in zuidoostelijke rich ting voorbijtrok gaf aanleiding tot vorming van een randstoring boven oost-Engeland, terwijl de hoofdkern zo goed als geheel opvulde. Een front ervan nadere dinsdagmorgen ons land en gaf in het uiterste zuidwesten aan leiding tot enige regen en natte sneeuw Elders kwamen nog opklaringen voor maar doordat er meer wind was waren de minimumtemperaturen wat minder laag dan de nacht daarvoor. Verwacht' moet worden dat de depressie over Bel gië en Frankrijk naar het zuidoosten zal wegtrekken. Het neerslaggebied zal in ons land dan ook waarschijnlijk beperkt blijven tot de zuidelijke pro vincies. De winden krimpen geleidelijk verder naar het oosten, maar in Duits land komen geen lagere temperaturen voor dan in ons land, mede omdat er nog al veel laaghangende bewolking voorkomt. De temperaturen blijven dan ook ongeveer op hetzelfde niveau met in de nacht plaatselijk een paar graden vorst, maar overdag temperaturen en kele graden boven nul. ZON EN MAAN Woensdag 2 december: zon op 8.27. on der 16.32; maan op 6.30, onder 15.56. Vrijdag 4 december: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 december: 2.01 v.m.; 14.17 n.m. De 65-jarigc ex-bouwvakker W. Kleijwegt (..de laatste zeven jaar was ik brandwacht bij Verolme") zet z'n pook nog eens in de vlam mende stoelzitting. De vonken vlie gen de scheefgezakte, grauwe schouw 'k Doe het als tijdpassering", zucht ie, „de smid zit al in een nieuwe zaak in het centrum en ik ruim de boel hier wat voor hem op. Vorige week heb ik de eerste steendie 150 jaar geleden werd gelegd, eruit ge haald als aandenken". Zwarte mu- en een uitgeholde vloer zijn de duidelijke tekenen dat er heel lang gewerkt is. Voor het oude smidsam bacht is hier, op de plek waar Ro zenburg is ..geboren", geen plaats meer. Over enige jaren staat er een hypermoderne fabriek. Deze Blankenburger, lid van een •r oudste Rozenburgse families, zegt over het in zicht zijnde vertrek: „Ik heb hier altijd naar m'n zin ge woond, maar nu ben ik 't zat". Zijn dorp is niet meer wat het geweest is. Als een kleine, groene oase liggen rond het oude dorpsplein nog enkele stukjes dijk in een uitgestrekte vlak te van water, bergen zand en klei. Bijna elke dag hapjpen bulldozers HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur lilt U l? If windstil 3 -3 1 n mu J m am j 16 17 8 l 20 5 26 29 ■a iiïi Ultil i j mu L ■j L. u Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. afkeer, 4. gemeente in Utrecht, 8. telwoord. 10. water in Fries land 12. bedektbloeiende plant, 15. keur, kern. 17. kanteel. 19. viervoetig dier. 20. gesloten, 22. gemeente in N. Brabant. 23. broeikas. 24. insektje. 26. latwerk. 27. zoon van Noach, 29. zijtak Rhóne, 30. pasgang van een paard. 31. bijb. figuur. 33. deel van de mast 37. lidwoord. 38. afzonderlijk, 39. verdicht verhaal in proza. Verticaal. 1. werktuig, 2. oude leng temaat, 3. voegwoord, 5. voegwoord, •enschikkend muzieknoot. 7. telwoord, 9. muzieknoot, 11. snoer van een hengel. 12 dorp in Gelderland. 13. fort. 14. ge wicht, 16. hoofdstad, van Brits Nigeria. 18. Zweeds scheikundige, 21. vreemde 32."koning van Basan, 34. meisjesnaam 35. water in Friesland. 36. rivier in Ita lië. 37. afkorting van Dona. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. hond, 4. lans, 7. Be, 8 morel, 10. ta, 12. Ens, 14. nog, 15. pal, 16 Tl 18. me, 19. garen, 22. motie, 24 repetitie. 25. rakel. 26. nette 28, el. 30 Ti, 31. nel. 33. ara 35. ego, 37. de, 38 Breda. 40. es, 41. kram. 42. anti. Verticaal: 1. hen, 2. N.M., 3. Don, 4 leg, 5. al. 6. sta. 7. berg, 9. rog, 11. alge 13. strekel, 15. petitie, 17. lepel. 18. mo tet, 20. ara. 21, nel. 22. min 23. iet, 25 rond, 27. Enos, 29. ore, 32. eek. 33. arm 84 «da, 36. gei, 38. ba, 39. An. dorpsgrond weg en steeds blinden worden voorgoed gedaan. de i Rust is toch nog de het aangevreten dorp uitgaat. Een overstekende kip en een smalle weg vol kuilen doen denken aan een puur Hollands dorp in het polderland. Maar achter de grondhopen in de tuintjes, achter de huizen ligt een andere wereld. Het is er een van nuchtere zakelijkheid. Industrie en scheepvaart gaan zich bezighouden met Blankenburg, de plaats die Europoort- Oost gaat heten. Kleijwegt. z'n vrouw en enkele hon derden dorpsgenoten gaan in andere huizen wonen, een eind verderop, in het dorp Rozenburg. Er wordt daar intensief gebouwd om deze mensen een modem dak boven het hoofd te geven. Hijzelf heeft een huis uit de jaren der tig gekocht aan de Kerkweg. Nu nog woont hij in een klein woninkje, met de overkant van de weg een stuk je water, het vroegere Schuitengat. Hij kijkt uit op de immens grote I.C.I.-fa briek, voor hem een van de schuldi gen. Blankenburg, slachtoffer van deze tijd voelt het einde al heel lang na dere*!. De werf van Verolme op de vroegere kop van het eiland was een de eerste tekenen van het nieuwe tijdperk. Snel volgden de fabrieken elkaar in de naaste omgeving op. Europoort werd op kaart gezet. Rot terdam had ruimte nodig voor zijn in dustrie. Blankenburg moest daarvoor Het dorpsleven is kapot. Iedereen wacht op de dag dat hij of zij voor het laatst de Blankenburgse deur dicht doet. Zij die voor het leven van alledag Blankenburg moeten zorgen hebben dat op één na al gedaan. De textiel zaak is een leeg vertrek en bij de kruidenier hangen de papiergordijnen De enige die nog aktief voor de an dere Blankenburger zorgt is bakker Antonie van der Houwen (38). Met zijn drie knechts bakt hij nog steeds het brood en het banket. Hij doet dat en zestig jaar oude bakkerij, die het ernaast staande gemeentehuis (in de volksmond ,,'t Rechthuis") nog de weinige restanten van het dorpsplein is. Bakker Van der Houwen zit te sprin- •n om de vergunning voor de bakke- _.j die hy wil gaan bouwen op het in dustrieterrein. Rotterdam (dat hetzenelf- de doet. maar dan om de grond de bakker) heeft al meermalen gezegd dat hij weg moet. ..Het zal wel m« juni worden", vertelt bakker Van der Houwen. Zijn grootvader begon in in een herenhuis de bakkerij: zooi kleinzoon namen de zaak over. Twee broers van hem zitten in bakkerijen het nieuwe centrum. Met z'n drieën twee anderen bakken ze dagelijks brood voor zesduizend Rozenburgers. Bezorgen doet de Blankenburgse bak ker ook nog. „Vroeger, toen de boeren nog in de polders woonden en „De Beer" er nog was, gingen er hele vrachten heen. Nu verkoop Je evenveel en hele straat, 't Is hier wel ver anderd". Voor zijn deur heeft hij tien jaar geleden de begraafplaats zien op en. de school is dichtgegaan en vóór de oorlog werd de kerk ge sloopt, gewoon omdat ie te slecht werd- In Blankenburg zelf is nooit meer een ieuwe gekomen. Vier eeuwen Een kleine vier eeuwen heeft Blan kenburg mogen bestaan. Pas tegen het eind van de 16e eeuw schijnt men zich te gaan bemoeien met dit ge bied. Rond 1580 moeten twee pach ters op enkele platen in de Maas vo gels hebben gevangen. Deze „voge laars" wilden na korte tijd gaan be- De rentmeester-generaal van Voorne, jhr. Nicolaes van Valckesteyn. bepaal- n 1586 dat het gors ,,voortaen Roo- senburch genoemd sal worden" en stond hen toe 50 gemeten land op eigen kosten te bedijken. Een rekening van domeinen van Voorne zegt over de plaat: „Van het dorp Swartewaele, ge legen oostwaerts van den Bryele, is gegroeyt een plate, beginnende van een seecker gat genaemt Sohuere, waerdure men vaert van Maaslantse Sluys naer Heenvliet ende street mid den in de Maes tot omtrent voor het Nyelandt omtrent den Bruele gelegen, Welcke plate, nyet sijnde dan water en- de sandt, nyet dragende dan hyer en daer eenige groente ofte lange lyes, nergens bequam toe. Is eerst bij eenen ■Dirck Adriaensz., vogelaer, wonachtigh tot Vlaerdingen, in pacht genomen cker jaeren, omme aldaer te moegen vogelen mette lange lijne". Later, begin 1600, volgden verpach tingen van de Ruigeplaat en de Oost plaat (het latere Blankenburg) De Rotterdammers Arent van der Wolff, Sievert van Duynen en Hugo Spie- ringh, reeds pachters van Rozen burg, kregen de Ruigeplaat. de Oost plaat ging naar Pieter*- Jansz. Soe- tingh. In 1631 moest (de overgeble ven) Arent tussen Ruige- en Oost plaat een dam te laten leggen. Kort daarna kwamen de pachters in con flict met Brielle, omdat ze een hou ten hoofd rond de gorzen wilden slaan, ter besoherming De grondlegger van het dorpje Blan kenburg moet Willem Pietersz. Moer- geweest zijn. Hy was voor de Spanjaarden uit Vlaanderen gevlucht i kwam na vele omzwervingen op :n van de platen in de Maas terecht. Moerman was de eerste die op Blan kenburg een huis bouwde en daarin ging wonen met Maritgen Rokusdoch- ter, die hij in Poortugaal had getrouwd. Het trouwboek heeft het over Willem Pietersz. van Blankenburgh. Vermoe delijk heeft hij zichzelf en het dorp ge noemd naar het Vlaamse kuststadje Blankenberge, waar hij werd geboren Het wapen van deze stad (geopende burcht van zilver op een rood veld) is terug te vinden in dat van Rozenburg: goud twee palen van rood, de rech- met twee gouden rozen boven el kaar. de linker met een zilveren Onder Blankenburgs historie wordt nu een streep gezet, definitief. Het eind is nabij. De mensen moeten weg uit het dorp waarvoor geen ruimte is. .Troost is dat velen „het eiland" niet behoeven af te stappen Zij kunnen Rozenburgers blijven. Ned. studentenraad: Peking in de V.N. UTRECHT De Nederlandse Studen tenraad heeft zich zaterdag op een ver gadering uitgesproken voor opneming van de volksrepubliek China in de Ver enigde Naties. De raad keurde voorts de Chinese kernproeven af, evenals de door Frank rijk aangekondigde kernexperimenten in de Stille Oceaan, en verklaarde zich tegen de spreiding van kernwapens. Het dagelijks bestuur weigerde, on danks het verzoek van de raad, een officiële delegatie te sturen naar het communistische wereldjeugdforum in Algiers. Er is een commissie gevormd voor deelneming aan dit forum. De stu denten die naar Algerije zullen gaan doen dit echter niet namens de stu dentenraad. De raad besloot verder bij de regering aan te dringen op een uit breiding van de culturele betrekking met de Sowjetunie. Hij zal de regering ook vragen bezoek uit Oost-Duitsland moge lijk te maken. De raad acht het nog steeds wenselijk dat jongeren die in ontwikkelingslanden gaan werken worden vrijgesteld van militaire dienst Mr. W. J. Geertsema meent: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vanmiddag begonnen aan de open bare behandeling van het veelbespro ken wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met ruim f 1 miljard. Achter de regeringstafel zaten de indieners van het ontwerp, de minister van financiën prof. dr. H. J. Witteveen en zijn staatssecretaris dr. W. H. Van den Berge. Tevens was aan de orde het wets voorstel om de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten en van het bijeonder invoerrecht op benzine permament te maken. Daarmee is een bedrag vain f 120 miljoen gemoeid, dati aan eerderbedoelde belastingverlaging zal worden besteed. Juist vanmiddag werd bekend dat de regering het eerste deel van deze verla ging 1 juli wil laten ingaan. i de belasting verzwaring. door dat gedeelte van de inkomstenstijging (tot en met 1964) dat weer teniet is gedaan door prijs stijgingen. 2. Het extra verhogen Prins Bernhard koopt penning DEN HAAG Prins Bernhard heeft gisteren een gouden penning gekocht, de eerste van een serie van 5000 ge nummerde exemplaren, die wordt uit gegeven ten bate van het World Wild life Fund. Het initiatief om de penningen te la ten vervaardigen werd genomen door de Lions club Amsterdam centrum. Men hoopt met deze actie het World Wildlife Fund met een half miljoen gulden te versterken. Elburgse predikant is geschorst DEN HAAG Nadat de classialc com missie voor het opzicht in de classis Har derwijk de kerkeread van de Hervormde gemeente van Elburg voorlopig uitgeslo ten had van het verrichten van kerke lijke handelingen, heeft thans de Pro vinciale commissie voor het opzicht in Gelderland besloten ds. H. G. A v. d. Wiel van Elburg provisioneel te schorsen Deze schorsing geschiedt hangende het onderzoek in deze zaak. Vrijgezellen vragen verlaging belasting DEN HAAG De Nederlandse bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep en de Nederlandse vrijgezellen- bond hebben de Tweede Kamer ge vraagd te ijveren voor een zo groot mogelijke onmiddellijke extra-verlaging van de ongehuwdenbelasting en een on derzoek naar levensomstandigheden en uitgavepeil van de vrijgezellen. worden betaald). 3. Een beperkte verzachting van de pro- gressiewerking. die een extra verla ging voor de middengroepen inhoudt. De belastingverlaging uit hoofde van de koopkrachtcorrectie zal 17 pet bedragen. Alle inkomens en belastingbedragen die in de thans geldende belastingtabel voor komen, zullen met dit percentage worden verhoogd. De verhoging van de belasting vrije voet bedraagt 31 pet. De belasting heffing voor echtparen zonder kinderen zal pas bij f 3600 aanvangen (nu f 2700) en voor ongehuwden bij f 2610 (nu f 1950). Door de verhoging van de belastingvrije voet zullen 300.000 tot 500.000 personen buiten de belastingheffing komen te val len, maar zy blijven .klanten" van de fis cus in verband met de AOW-AWW-pre mie. In het wetsontwerp worden ook en kele extra verlichtlnkjes voorgesteld voor o.m. gehuwde vrouwen, bejaarden, inva liden, ongehuwden. tlsch over het realiseren daarvan. Hij verwachtte namelijk dat in september 1965 het nieuwe wetsontwerp over de omroep zal komen waarin een ,,open bestel" zal worden aangekondigd. De gelden die uit eventuele reclame via radio en televisie zullen binnenkomen, moeten volgens spr. niet alleen in de kassen van de omroepverenigingen vloeien, maar ten goede komen aan alle gebruikers van zendtijd. Mr. Geertsema hoopte ten slotte dat het komende der de F.M.-net gebruikt zal worden om te experimenteren met het ..open bestel". Anton Geesink geeft judoles op T.V. Anton Geesink gaat voor de REM-tv judolessen geven. Nog deze maand wordt een serie lesfilmpjes op het scherm gebracht door de TV-Noordzee. De olympisch kampioen zou een serie van dertig lessen willen brengen. Al thans als de REM blijft bestaan „Gesprek" tussen Jesaja en Marx BUSSUM CVK en IKOR zenden J op de avond van dinsdag 8 december 5 a s. een merkwaardige eenakter van de 5 Britse televisie, getiteld „Jesaja en 5 Marx" uit. 2 De schrijver van dit korte spel. dat 2 u die avond tussen 10.10 en 10.35 uur S op Ned. 2 kunt zien, heeft zich voorge steld hoe het zou zijn als Jesaja en Marx, twee mensen (zoals hij zegt) die bezield waren door eenzelfde visioen, t.w. een aarde waarop gerechtigheid woont, elkaar eens hadden ontmoet, patrouillevaartuig. De Indonesiërs open- gesprek, dat zij in 's schrijvers den het vuur met stenguns, waarop het 5 verbeelding dan zouden hebben ge- patrouillevaartuig terugschoot met het S voerd, is in deze eenakter waarin de gevolg dat de zeilboot zonk. een infil- Oud-testamentische profeet en de vader trant sneuvelde en drie werden gevangen van het communisme tegenover elkan- genomen. De vijf anderen zijn vermoede- der staan, verwerkt, lijk verdronken. S ROTTERDAM. Op een gister avond door de afdeling Rotterdam van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie belegde openbare bijeen komst in het Rijnhotel in Rotterdam heeft rar W. J. Geertsema, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van die partij, onder meer over het radiobe- leid gesproken. Hij zei dat dit probleem in twee vraagstukken uiteenvalt, namelijk het z.g. „open bestel" en de reclame in de ether. De V.V D. wil zeker de bestaande omroepen niet van de kaart vegen, aldus mr. Geertsema. maar er moeten nieuwe omroeporganisaties komen naast de bestaande. Het monopolie van de omroepverenigingen moet worden door» broken. Wel zullen, zei spr., alle ge gadigden voor radio- en televisiezend tijd aan „bepaalde" normen moeten vol doen. Niet alleen kwantitatieve 'het ledental) maar vooral ook de kwalita tieve normen moeten worden af gem e- de belasting- 5 ten. De oude omroepverenigingen zullen De heer Geertsema toonde zich optimis- SINGAPORE Een woordvoerder het Maleisische ministerie van verdedi- 1 ging heeft verklaard dat 1 december een zeilboot met negen Indonesische infil- tranten op vijf kilometer beoosten Singa- pore is aangehouden door een Maleisisch f Senator Leemans beweert: ticf vanavond I Actualiteiten. Aansl: Ei te Bombay 19.35 Metroj soliste: lichte muziek 20.30 Berej J; 19.00 Nieuws 19.10 icharislisch congres ole-orkest en zang- 20.00 Klass gram Aardgasleiding over Noordzee DEN HAAG. De Belgische sena tor Leemans heeft gisteravond in een interview in de Vararubriek „Achter het nieuws" verklaard, dat de cijfers die de Nederlandse regering en de Nederlandse aardolie maatschappij hebben bekendgemaakt, minimumcij- fers zijn. De heer Leemans zei zich echter niet te kunnen uitspreken over de door prof. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., genoemde cijfers, aangezien hy hierover geen Juis te gegevens heeft gekregen. De heer Leemans, die enkele jaren ge leden tijdens de vondst van de gasbel bij Slochteren blijk heeft gegeven goed op de hoogte te zyn met aardgas-aange legenheden. achtte het zeer wel mogelijk, dat de hoeveelheid aardgas in de Noord- Nederlandse bodem groter is dan tot op heden officieel is bekendgemaakt. Het bewijs hiervan wordt naar zijn me ning geleverd door de oliemaatschappijen, die zeer grote belangstelling hebben voor een voortzetting van de exploratie. In dit verband wees de Belgische senator voorts op de kosten (hij noemde een bedrag van 800 miljoen gulden) die zijn geraamd voor een boring aan de Engelse kust, alsmede de activiteiten van West-Duitsland voor boringen aan de Duitse zijde van het continentale plat. Inmiddels zijn de Britse gasraad en N.V. Nederlandse Olie Maatschappij (gasexporl') overeengekomen een ge meenschappelijke studie te ondernemen van de technische en economische as pecten van een aardgaspijpleiding over de Noordzee van Nederland naar En geland. Door deze studie zal het werk, dat tot dusver afzonderlijk is verricht, in bijzon derheden kunnen worden voortgezet. Dit besluit betekent echter niet dat de twee partijen zich verplichten om in de toe- wiirdei voordracht 20 50 Een soepel schakelen: gespdekken Omroep - THJ- MAug Gregoriaanse repertoire 22.25 Boek bespreking 22.30 Nieuws 22.40 Epiloog 22.43 Vreemd een keuze uit woord. Lichte muziek 23 35 Zang en licht nentaal kwartet 23.55—24 00 Nieuws, srsum n, 298 m. 19 00 Voor de kln- 19.05 Mue lek revue 20.00 Nieuws 20.05 Kerkorgel concert 22 30 Nieuws en medede lingen 22.40 Actualiteiten 23.00 Gesproken brief 23.05 Klass orkestmuziek (gr) 23.56— 244)0 Nieuws. vanavond les 20 00 Journaal 20.20 Car film. VPRO; 20.45 Zoek zijn beter rubriek 21-30 Voetsporen Dat is goed. Hans". Verlegen trek in zyn gezicht omlaag en geef hem een zoen. die er gens by zijn oren terechtkomt. Meteen zie ik het glundere gezicht van moeder zo haar nu voor het raam. Ik voel me op dit ogenblik gelukkig en treurig tegelyk .Ze komen van de week klaar. Hans zegt moeder. „Vader heeft vanmorgen een paar sta- lenboeken meegebracht voor het Afhang. Milten jullie straks eens wat uitzoeken, ik heb al een hele tijd zitten bladeren". Moeder is zo kinder- ijk gelukkig om onze verloving. Het kan haar !Og niet vlug genoeg gaan. Het is net of ze bang is dat er nog iets tussen zal komen. Pa Ter Wele reageerde anders. Toen we hem in onze plannen vertelden, keek hy ons alle- uei zo doordringend aan. alsof hij de reden van deze overhaaste stap wilde peilen. Pas toen ik hem vroeg: „U vindt het toch wel goed, dok ter", lachte h(j voluit en zei: „Ik kan me geen prettiger schoondochter wensen, W esje. God ge- i dat jullie heel gelukkig worden samen Tegenover hem valt het moeilijker mijn rol te spelen dan bij moeder. Zij is bij voorbaat over tuigd van ons geluk. Ze heeft dat steeds ge hoopt, en is alleen maar dankbaar dat haar wens zo spoedig in vervulling is gegaan. „Heb je je trouwjurk al in orde. Wies. vraagt ze geheimzinnig als ik even met haar in de keuken ben voor de thee. Mijn trouwjapon ligt al maanden in een gro te doos tussen dun vloeipapier. Het is een droom van een glanzende witte zyde en tule. Ik heb er weken en weken aan gewerkt. Gerry heeft hem geknipt voor me en geholpen met passen. Het was bijna jammer toen hij klaar was. Tel kens weer haalde ik hem te voorschijn en keek of hij niet gekreukt was. En dan zat ik hard op te praten: Heus, eens komt de dag dat ik je eruit haal. dan trek ik je aan en iedereen zal je bewonderen. Je moet nog even geduld hebben Ik zal hem er niet uit halen. Dat is een droom die bij Bert hoort. Bert in zijn zwarte jacquet met die hoge hoed zwierig op zijn blonde krul len In een seconde gaat het door me heen, terwijl Hans' moeder me vragend aankijkt. „Ik heb nog niets", zeg ik lachend. „Hè, gaat door Heieen van Batenbvirg u een middag met me mee de staa n!' „Hè ja." zegt ze enthousiast. „Wat wordt het. Wies?" „Geen wit. denk ik. Ik voel me geloof ik meer thuis in een of ander mooi mantelpakje of deux- pièces". Dat zegt Wiesje Wiegerink. die uren lang steekje voor steekje aan haar dure droom gewerkt heeft. Moeder is teleurgesteld. „Wit zou je zo geweldig staan. Je hebt zo'n frisse kleur. Weet je het zeker. Wies? Het was altijd mijn liefste wens. maar ik moest ervan afzien Pa's vader stierf vijf weken voor ons trouwen. Nou ja, kind, het is niet het belang rijkste hoor. We zullen vast wel iets moois vin den". Ze neemt mijn gezicht tussen haar han den en zoent me hartelijk. „Welja", zegt Hans in de deuropening. „Zetten jullie zo thee?' „Dan trekt het beter", plaag ik. „Weet u dat ik reuze voordelig klaar kom met mijn uitzet, moeder? We hebben nooit ofte nimmer een bor stel nodig". Ik doe een greep naar Hans' steile kuif, maar hij duikt weg de kamer in. Het lijkt allemaal zo verschrikkelijk echt. VI Ik heb een hevig ontdane brief uit Canada ge kregen. Niet zo'n groot wonder natuurlijk. Ik moest in één keer schrijven dat de verloving met Bert uit is, dat hij inmiddels is getrouwd en dat ik binnenkort ga trouwen met dokter Ter Wele. Het was allemaal nogal schokkend, besef ik wel. Het is goed dat je vader dit niet meer be leefd heeft, schreef moeder. Zelf geloof ik dat hij de voorkeur aan Hans gegeven zou hebben. Hij had niets tegen Bert maar ze lagen elkaar niet zo erg. terwijl hij bijzonder op Hans gesteld was maar misschien kwam dat alleen door hun gezamenlijke schaakwoede lk ben nu by pa en moeder Ter Wele in huis. Er was de hele middag visite en ik ben met mijn dikke brief naar mijn slaapkamertje geto gen om hem rustig te kunnen lezen. Vandaag over een week is onze trouwdag Hans heeft zijn kamer in de stad nog. Hij werkt allang niet meer in het ziekenhuis maar het is voor hem maar ccn wipje naar hier met de auto. Hij loopt een beetje mee met pa, die overal afscheid neemt van zijn patiënten. Ze hebben er allebei op aangedrongen dat we op huwelijksreis zouden gaan. maar Hans en ik voelen er geen van tweeën voor. Het was niet zo erg moeilijk ze wijs te maken dat we er al lebei naar snakten ons eigen huis te betrekken, dat vrijwel helemaal ingericht nu op ons wacht. „Hans popelt om zijn praktijk te beginnen, moeder, dat snapt u toch wel?" „Maar jy dan." vroeg ze, „je had het laatst nog over een vakantie in Zwitserland". „O, maar dat doen we volgend jaar, dan is Hans goed ingewerkt en Pa helemaal uitgerust om een paar weekjes de praktijk waar te ne- „Je weet niet of het volgend jaar nog kan", zei ze aarzelend. „O, zo ver is het nog lang niet", zei ik lachend. Zo ver is het nog lang niet, denk ik. Het lijkt me op het ogenblik volkomen absurd, dat ik ooit nog eens een kind van Hans zal dragen. Die gedachte duw ik liefst zo ver mogelijk van me af. Ik probeer bij de dag te leven. En de dagen zijn hier heerlijk. Ik ben zo volkomen thuis in Westerweerd, helemaal opgenomen in de dorps gemeenschap. Na al die maanden van eenzaam heid is het zo iets geweldigs weer vrienden te hebben, mensen die van je houden. Hans is har telijk en attent voor me. vooral als er ande ren by zijn. Soms hindert het me onuitspreke lijk. en dan gooi ik hem weer de een of ande re hatelijkheid toe als we alleen zyn. (wordt vervolgd) 1 Francois Villon 21.50 Oorlog en Vrede: programma over de moderne oorlogvoe- teiten. NTS: 22^5—22^0 '64 21J0 Pianorecital: Onze man in Parijs. 10—22 35 Protestanten fri komst gas te leveren of af te 1 Promotie A. Hoogerwerf en H. Klein Wassink AMSTERDAM - Mr. H. J. W. Klein S Wassink. te Wassenaar, inspecteur der 5 klass muziti belastingen, zal 18 december (11 uur in 5 IKOR/CVK: het Woestduincentrum) aan de Vrije 5 reP°i"tagi Universiteit te Amsterdam promoveren TV-NOORDZEE tot doctor in de rechtsgeleerdheid Zijn J 18JO uur: Wilhelm Teil Gessl» proefschrift luidt; „Het fiscale compro- *'r: 19 "ur:.^®p®y®vü08 uur: Uitrei- mis". Promotor is prof. mr. H. J. Hellema tekeningen Eveneens 18 december (half twee in het Cummings Woestduincentrum) hoopt drs. A. Hoo- uur: gerwerf, afkomstig uit Delft, oud-redac- °n' teur van ons blad en thans aan de V.U. J Kroaramma voor morqen verbonden, aan deze universiteit te pro- ^v»402 ™'inNC£V: 7 00< Nieid^ 2 en SOS-toenchten .10 Dagopening 7.20 Wagon Train: doch- B'U Tarwnee luziek (gr) >.15 Gewijde r 8.50 Liederen 1 de Balkan L en SOS4 de sociale wetenschappen j Klass kaï op een dissertatie van „Protestantisme en 8 ?0 Nieui progressiviteit", een politicologisch onder- 5 9 zoek naar opvattingen van Nederlandse 5 den 9 40 protestanten over verandering en gelijk- ™H7.lek .'AV 10J0 Morgendienst ll.oo'Geel heid. Zijn promotor is prof. dr. G. Kuy- Enthousiasme over feest Gedrang bij uitgaan stadion: 24 doden wijde Kerkdienst 13.00 Ni :k (gr) (om 12 30 Meded ten :uinbouw) 12.37 13.15 Licht ln- 13.35 Operetteklanken 1 gr 1 uw tjoeren en Burgers in Buiten- veen. hoorspel (herhaling van 26 no\em- 1 ber jl) 14 25 Klass kamermuziek (gr) 14.50 Gewijde klass muziek (gr) 15.50 Bijbel- 1 vertelling voor de jeugd 16.00 Jeugdland 17 15 Jazzmuziek 17 45 Stereo fonische uit zending: Lichte orkestmuziek en licht 18.10 Mete- I jeskoor n JALAPA (Mexico) Toen zondag J 00 boeren het stadion van Jalapa, een S stad in Zuid-Mexico, verlieten zyn 24 per- het leven gekomen en 33 ge- 5 lied 7 23 Lichte gram 8.00 Nieuws en socia- wond. De toestand van een aantal Is J llstisch strijdlied 818 Lichte gram 8.50 levensgevaarlijk. Ochtendgym voor de vrouw 900 Kook- >atje 9 06 Stereofonische uitzending; De boeren waren in het stadion bijeen- J Klass kamermuziék^(opn> 9.35 Klass piano- gekomen om gouverneur Fernando Lopez 5 vara* de staat Vera Cruz te huldigen 5 11 02 Voor de VPRO: Nadat de gouverneur vertrokken deelde een omroeper de boeren mede, dai S {{sten 12.25 Actual' zij uitgenodigd waren op het hoofdplein 5 behi 2 het ding: Orgelk- stad een dansfeest bij te wonen De menigte was hierover zo enthousiast J dat zij volgens een overlevende „handel- J de als. een kudde buffels in paniek Zij i die vielen werden doodgetrapt". Lang weekend in V.S.: 554 doden CHICAGO Tijdens Thanksgiving jl. S donderdag en de daarop volgende dagen het lange weekeind zijn in de Ver- enigde Staten 554 mensen omgekomen bü verkeersongelukken. Vorig jaar waren j het er 543. Licht ensemble met zangso- Meded ten tuinbouw 12 33 Voor t platteland 12 38 Stereofoc 13.15 Kalender 13 20 Stereofonische uitzen ding; Licht Instrumentaal sextet 14.40 Twee piano's: modtrne muziek 14 50 Kamerpraat soliste^ (stereofonische uitzending) 17.50 Regeringsuitzending: Ge ven en nemen. Tips voor en van wegge bruikers. Regie- Hedda van Gennep Re dactie- Rob Maas 18.00 Nieuws 18.15 Actua liteiten 18.20 Uitzending van de Boeren 1 heer P Voogd, NCRV: 17.10—17.45 Voor de kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7