Wanbetaling met een politieke bedoeling V.N.-conflict nog niet opgelost Loopt alles met f? een sisser a Gaat Krupp toch wapens maken? Akkoord mogelijk over graanprijs Houdt Johnson Hoover aan als directeur FBI? ]JX casx Ky Israëliërs spioneerden Ivoor Egypte Prestaties Stenen Tijdperk DINSDAG 1 DECEMBER 1964 (Van een onzer redacteuren) DE soep wordt gelukkig meestal niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat is ook in internationale zaken wel het geval. En er is reden om aan te nemen, dat het conflict tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie over achterstallige Russische VN-contri- butic, het bestaan van de organisatie der Verenigde Naties niet op het spel zal zetten. Naar gisteravond werd verwacht, zou de Negentiende Algemene vergadering van de Verenigde Naties vandaag nog bijeenkomen. De datum, waarop de openingszitting valt, zegt reeds, dat er iets bijzonders aan de hand is. Gewoonlijk komt de Assemblee nl. op de derde dinsdag van september bijeen net als de Staten-Generaal. In verband met de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 3 november, werd reeds in het begin van dit jaar overeengekomen, dat de Algemene ver gadering pas op 10 november bijeen zou komen. Het feit echter, dat de Sowjetunie thans twee jaar achterstallig is in het betalen van haar contributie en volgens art. 19 van het VN-Handvest haar stemrecht in de Algemene vergadering zou moeten verliezen, was er oorzaak van. dat de openingszitting werd uitgesteld. De kwestie, die vooral door de Ver. Staten heel ernstig wordt op genomen, is nog niet tot een bevredigende oplossing gebracht. Maar aangenomen wordt, dat maatregelen genomen zullen worden om te voorkomen, dat er in de volkerenorganisatie een crisis uitbreekt. VN. de 40-jarige Quaison-Sackey zal worden benoemd. Aangenomen mag worden, dat gepoogd zal worden, deze voorzitter bij acclamatie te doen ver kiezen, hoewel het reglement een ge heime stemming eist. Als dit lukt, is er ook een redelijke kans, dat een dergelijke methode zal worden ge volgd, zo lang de betalingskwestie nog niet is opgelost. De heer Oe Thant, de Birmese sec retaris-generaal van de Ver. Naties, heeft reeds gespeeld met de gedachte, dit jaar in de Assemblee alleen beslui ten te nemen bij acclamatie of met algemene instemming. Er zou tevens een werkgroep gevormd moeten wor den, die tijdens het Kerstreces een oplossing zou moeten zoeken voor de financiële crisis, waarin de organisatie verkeert. De Sowjetunie heeft zich daar echter tegen verklaard. Nederland Een ander probleem, dat de aan dacht zal vragen is de Nederlandse kandidatuur voor de Veiligheidsraad voor de komende twee jaren. Er is wel De Sowjetunie, die reeds heeft laten weten, dat zij met de Ver. Naties zal breken, als haar het stemrecht in de Assemblee wordt ontnomen, weigert mee te betalen om de onkosten te dekken, die het optreden van VN- strijdmachten in het Middenoosten en Kongo met zich hadden gebracht. De acties in deze delen van de wereld zouden buiten de Veiligheidsraad om en dus illegaal zijn ondernomen. En daarom willen de Russen niet betalen. De Sowjetunie heeft wel het deel van de contributie betaald, dat naar haar mening bestemd is voor de normale werkzaamheden van de organisatie. Het is dus bepaald niet zo, dat de Russen zich aan hun financiële ver plichtingen ten opzichte van de VN willen onttrekken (ook al betalen zij naar verhouding heel weinig). We hebben hier heel duidelijk te maken met een politiek probleem, dat al vele jaren sluimert, maar dat opnieuw ac tueel geworden is door de demonstra tieve wanbetaling van de zijde van de Sowjetunie. Men zal zich herinneren, dat de Russen in de eerste jaren van het bestaan van de VN het werk van de Veiligheidsraad lam legden door een veelvuldig gebruik van het vetorecht. De VN-Assemblee heeft toen op voor stel van de westelijke mogendheden besloten, zelf handelend te zullen op treden. als de Veiligheidsraad niets zou kunnen doen om problemen aan te pakken, die de wereldvrede bedreigen. Intern. Hof Formeel staan de Russen echter bij zonder zwak, als zij een scheiding maken tussen contributie voor de VN en bijdragen voor bepaalde militaire acties van de organisatie. In het Handvest van de VN wordt gesproken over „kosten van de organisatie, die door de leden gedragen zullen worden, zoals ze verdeeld worden door de VN- Assemblee". In 1961 was er al reden om hier een duidelijke uitspraak over te krijgen. Het Internationale gerechtshof te Den Haag heeft toen uitgemaakt, dat alle onkosten van de VN, ook die voor acties als in Middenoosten en Kongo, tot genoemde „kosten van de organisa tie" gerekend moeten worden. Deze uitspraak werd met een meerderheid van tweederden door de VN-Assemblee geaccepteerd. De Sowjetunie en Frankrijk weigerden zich hier echter bij neer te leggen. Frankrijk omdat het het niet eens was met de inmen ging van de Ver. Naties in de zaken van Kongo. De Fransen hebben zich beweerd, dat onze regering e, .vl echter nog niet erg druk gemaakt, j band met enkele gecompliceerde pro- omdat zij pas op 1 januari in gebreke bl®men als het conflict tussen Indone- gesteld kunnen worden Zij wachten l?'?.en Maleisië en de rassenkwestie in rustig af. wat er met de Sowjetunie Zuid-Afrika niets voor zou voelen, gebeurt. Want het is duidelijk, dat d*ze kandidatuur na te streven. Het Frankrijk geen enkel gevaar loopt, als tegendeel is echter het geval Al bijna met betrekking tot de Russische ach-leen jaar geleden heeft onze regering terstalligheid een compromis wordt de eerste stappen genomen om zoveel bereikt. mogelijk steun te vinden voor de kan- Ididatuur van Nederland voor de West- Zulk een compromis kan bereikt europese zetel, die thans door Noor- worden. als de Russen bereid zijn, een deel van hun contributie over 1965 nu vast te betalen. Ook zou dit kunnen gebeuren, als zij een bepaald bedrag willen betalen voor een of ander vaag omschreven doel (bevordering van vrede en veiligheid in de wereld).; Dan zou de „deadline" van twee jaar weer even worden verschoven en zou er tijd gewonnen zijn om een defini tieve oplossing te vinden. Dean Rusk wegen wordt bezet. Men kent de ge schiedenis: in 1960 was het zo goed als zeker, dat Nederland voor de derde maal lid van de Veiligheidsraad zou worden. Portugal, dat nog nooit deel Oe Thant had uitgemaakt van de raad, gaf toen de wens te kennen, voor de Westeuro- pese zetel in aanmerking te mogen komen. Nederland kon dit verzoek moeilijk negeren en stemde er mee iri, op voorwaarde, dat het in 1962 in aanmerking zou komen. In dat jaar maakte de kwestie Nieuw-Guinea het echter onwenselijk, dat Nederland de kandidatuur zou nastreven. Ons land maakte toen echter opnieuw het voor behoud, dat het na Noorwegen in aan merking wilde komen. Nu is het zo ver. En Nederland heeft dit jaar inderdaad al het moge lijke gedaan om een meerderheid van tweederden achter zich te krijgen. In de Veiligheidsraad is de laatste tijd een tendens waarneembaar om strij dende partijen met elkaar te verzoe nen. Het opvallende is geweest, dat de leden van de raad na de behandeling van een probleem eerder dankbaar heid dan haat oogstten van de strij dende partijen. Dit is ook reeds het geval geweest, wat de kwestie Malei sië betreft. Vandaar dat Nederland de kandidatuur niet schuwt. Koehandel? Of Nederland de zetel ook zal krij gen moet nog worden afgewacht. In Den Haag neemt men aan, dat zulks wel het geval zal zijn, maar dat nog niets als vaststaand mag worden aan genomen. Er zijn nl. drie zetels van de Veiligheidsraad in het geding: 1. de Westeuropese, waarvoor alleen Neder land kandidaat is, 2. de Latijns-Ame rikaanse zetel, die ook geen moeilijk heden oplevert en 3. de Arabische zetel (thans door Marokko bezet), waarvoor zich twee kandidaten heb ben gemeld, te weten het Arabische land Jordanië en het Afrikaanse land Mali. Dit laatstgenoemde land gaat uit van het standpunt, dat Marokko een Afrikaans land is. dat de Afrikaanse landen veel talrijker zijn dan de Ara bische en dat daarom een Afrikaans land recht op de zetel van Marokko heeft. De mening van Mali weerspie gelt wellicht wel de huidige situatie in de wereld. Zij is echter niet in over eenstemming met de bepalingen van het VN-Handvest. zoals na negentien jaren met zoveel dingen in de VN het geval is. Wij wijzen slechts op het feit, dat de Veiligheidsraad nog slechts elf leden telt, terwijl de volkerenorga nisatie reeds 112 en over enkele weken waarschijnlijk al 115 leden telt (meer dan tweemaal zoveel als bij de oprich ting het geval was). Jordanië kan mo gelijk rekenen op de steun van de Are- bische landen, de oyerige Aziatische landen en de communistische staten Nederland behoort tot de Westeuro pese landen, die de kandidatuur van Jordanië steunen. Het is dus niet uit gesloten, dat Jordanië een meerder heid van tweederden behaalt. Ook be staat echter de mogelijkheid, dat geen van beide landen deze meerder heid kan halen. Als zij weigeren, elk met een termijn van een jaar genoe gen te nemen, kon wel eens een koe handeltje worden gemaakt, waarbij de door Nederland nagestreefde zetel be trokken zou kunnen worden. VN-troepen Tenslotte nog een zaak. die in de komende zitting van groot belang kan worden. In zijn jaarrapport heeft de heer Oe Thant de aandacht gevraagd voor het feit, dat verschillende landen hem hebben aangeboden, militaire eenheden ter beschikking van de VN te stellen om te worden ingezet op plaatsen in de wereld, waar de we reldvrede wordt bedreigd. Hij juicht deze ontwikkeling toe en wil graag van de Assemblee weten, op welke wijze hij een organisatie mag opzet ten, waarin deze eenheden kunnen worden ondergebracht. Men zal zich herinneren, dat ook Nederland een (marine-) eenheid ter beschikking wil stellen. Op Canadees initiatief hebben in Ottawa 23 landen deze zaak be sproken. Tot die landen behoorden ook India, Egypte en Ghana. De vijf grote mogendheden waren voor dit gesprek niet uitgenodigd. De belang stelling voor het Canadese initiatief blijkt zo verrassend groot te zijn (ook al met het oog op de moeilijkheden, waartoe de VN-acties in het Midden oosten en Kongo hebben geleid), dat de heer Oe Thant om een mandaat heeft gevraagd om de mogelijkheden voor de VN te kunnen bestuderen. Het is niet de bedoeling, dat er een permanente VN-macht wordt ge creëerd, die ergens wordt gestation- neerd. of er nu wat te doen is of niet. De aangeboden eenheden blijven in het land, waar zij thuishoren, totdat j zij ergens worden ingezet. De nu aan de gang zijnde ontwikkeling wordt met grote belangstelling gevolgd. Te meer omdat ook de Sowjetunie zich dit jaar al eens heeft uitgelaten over de wenselijkheid van een VN-vredes- macht. Maar toen was premier Chroesjtsjef nog aan het bewind. TEL AVIV. In Israël is een spiona- gegroep ontdekt die werkte voor de i Egyptische inlichtingendienst. Er is o.a. een Israëliër, Baruch genaamd, gearres teerd. die in Italië Egyptische agenten i heeft ontmoet. Er werden geheieme do- cumenten van militaire aard op hem I gevonden. Dit is maandag in kringen rond de Israëlische politie vernomen. De zaak staat los van de affaire Loek. de „man in de koffer". Onlangs is nog een Israëliër gearresteerd toen hij naar Egypte wilde vluchten. Hij is beschuldigd van spiona ge. Baruch had een textielfabriek die on danks een aanzienlijke lening van de regering failliet ging. Hij werkte na deze zakelijke mislukking voor de Egyptena- ren. Vorige week werd hij in Haifa ingerekend toen hij op het punt stond naar Italië te vertrekken. Hjj behoort tot een bekende oude Joodse familie en zijn arrestatie baarde daarom opzien. LONDEN. De Engelse minister van defensie, Dennis Healy, heeft gisteren met enig voorbehoud gezegd dat de La- bourregering zal proberen het Britse Rijnleger in Duitsland weer op zijn volle sterkte van 55.000 man te brengen. meest omstreken buitenlandse bases te houden: Aden in Zuid-Arabië en Simons- town in Zuid-Afrika. ESSEN Het feit, dat Alfried {Juezeugbau, Krupp drie ondernemingen aan zyn industriële rijk heeft toege voegd, heeft de vraag doen rijzen, of hij misschien toch de vervaar diging van wapens in het achter hoofd heeft. Hoewel van de zijde van Krupp wordt gezegd, dat dit niet zo is, hebben twee van de nieuwe maatschappijen althans de mogelijkheid, wapens te vervaar» digen voor de 400.000 man tellende Bundeswehr. Zoals men weet heeft Krupp in 1951 gezworen nooit meer wapens te zullen maken. Speyer, die een onder afdeling werd van de Vereinigte Flug- technische Werke in Bremen. Krupp is met 40 procent de grootste aandeelhou- verklaring van Krupp is ge zegd dat toevoeging van Heinkel aan VFW een belangrijke stap is voor de kostenverlaging, omdat onderzoek, ont wikkeling en produktie worden gecoör dineerd waardoor de concurrerende po sitie van de Duitse vliegtuigindustrie wordt versterkt. De Westduitse regering heeft herhaaldelijk dit soort concentra ties van vliegtuigbouwers aangemoe digd omdat ontwikkelingskosten voor kleine maatschappijen te hoog zijn. :n van de twee, de Atlas-werke A.G.. Bremen, is tegen 50 miljoen mark in het bezit van het Krupp-concern gekomen, nadat zij op een haar na een grote or der voor het vervaardigen van tanks had gemist. De andere is de Ernst Heinkel Schroeder nu naar Pari ■ijs BONN/BRUSSEL West ucraiiuEi _uw „IR Duitsland zou vandaag in Brussel, j sproken. De Oostenrijkse kwestie zjjn EEG-partners mededelen, dat het met de landbouwers overeen stemming heeft bereikt over de politiek inzake de gemeenschap pelijke graanprijs in de EEG. De ze overeenkomst houdt volgens een bericht uit Bonn in, dat West- Duitsland bereid is. de Duitse graanprijs van 1 juli 1967 af te verlagen, teneinde hierdoor het vaststellen van een uniforme Eu ropese graanprijs mogelijk te ma ken. Krupp is, als eigenaar van zijn con cern, wettelijk niet verplicht zijn finan ciën bloot te geven, maar het Handels- blatt, een leidende Duitse financiële pu- blikatie, meent dat hij het publiek moet vertellen welke plannen hij heeft met de onder zijn beheer zijnde fabrieken die wapens kunnen maken. Het blad schrijft: „Hoewel deze grote en aan tradities rij ke Duitse onderneming niet zonder re den de reputatie had „het arsenaal van het Reich" te zijn, is de haat waarmee Krupp af en toe wordt geconfronteerd duidelijk van irrationele aard. Gevreesd moet worden dat dit soort campagnes nu gaan herleven. In het eigenlijke Krupp-concern zijn geen wapens ge maakt en worden ook geen wapens ge maakt, maar een deel van het produk- tie-program van Atlas-werke maakt pro- dukten die onder bewapening vallen. Krupp mag niet aarzelen om duidelij ke inlichtingen te geven over de beleg gingsplannen voor deze fabrieken. noemde. Hij sprak op de o^ningsrdUingUaaS^A^eJ'ÏSaiêm'op'de°%ll«ri£ van de vergadering van de Westeuropese 11 ,j?t cn(GLnw so rm dik en 15 Unie. ter eeleeenheid van het tienjarigr=nd ghet wintersportcentrum Col zijn nuiaige d'Ampezzo Veertig cm sneeuw maakte het autorijden over de Brennerpas tussen •^rs Oostenrijk en Italië hachelijk, maa: (ie-1 pas bleef open. De Alpenpassen 1 Stelvio, Giovo. Pennes. Sella, Gardena Falzarego zijn gesloten. bestaan van deze In Brussel konden de E.E.G.-minis het niet eens worden over het associa verdrag van Nigeria met de E.E.G. de toekomstige betrekkingen van de ge- Naar Parijs Intuss is bekend geworden, dat Schroe der-. de Westduitse minister van buiten landse zaken, op 9 december in Parijs zal arriveren voor besprekingen met zijn Franse collega. Couve de Murville. Daarna gaat Schroeder naar Engeland Voor ziin bezoek aan Parijs heeft Schroe der nog een reis raar Rome gepland. Men beschouwt de bespreking in Parijs als een politieke zet. bedoeld om de in druk weg te nemen, dat de minister aan stuurt op een extra nauwe samenwer king met de Ver. Stater en Engeland Op het ogenblik vertoeft dr. Erich Mende, (ie Westduitse vice-kanselier. tevens minister voor zaken geheel Du land hetreffende is. in Parijs. Hij zal vijf dagen blijven en generaal De Gaulle - Touve de Murville ontmoe ten. De MIJ De Franse minister leverde gisteren op nieuw kritiek op de M.L.F (Multilate rale kernmacht', die hij een nodeloze complicatie van de westerse defensi Voortaan zonder visum naar Israël dat de Beneluxlanden enerzijds Israël anderzijds dezer dagen te Jeruza lem een overeenkomst hebben onderte kend ter vereenvoudiging gersverkeer. De overeenkomst treedt op 8 december in werking. Op grond van dit akkoord zullen Ne derlandse. Belgische en Luxemburgse onderdanen voor een bezoek van maxi maal drie maanden aan Israël geen visum meer nodig hebben. Hetzelfde geldt voor Israëlische onderdanen die de Benelux landen bezoeken. Koning Konstantijn van Grieken land en zijn 18-jarige gemalin koningin Anne Marie hebben in Engeland een kijkje genomen in de Shepperton-filmstudio's. Zij ontmoetten daar de acteur Richard V/idmark ,die in de film ,,The Bedford Incident" de rol van een Amerikaans marine officier zal spelen. WASHINGTON Het Witte Huis heeft liet bericht van Newsweek ont kend, als zou president Johnson besloten hebben, J. Edgar Hoover te vervangen als directeur van de FBI, het Federale bureau van onderzoek. Het weekblad schreef, dat Hoover een controversele figuur is geworden, niet alleen voor linkse personen, maar ook voor oude bewonderaars. Hoover heeft 18 november verklaard dat dr. Martin Luther King jr. „een van de meest notoi re leugenaars van het land" was. Ook viel hij het rapport van de commissie- Warren aan, waarin kritiek werd uitge oefend op de rol van de FBI Jn de gebeurtenissen die voorafgingen aan de moord op Kennedy. Een van de ontgoochelde bewonderaars van Hoover zou volgens Newsweek pre sident Johnson zijn, die de vorige week zou hebben besloten, een nieuwe direc teur voor de FBI- te zoeken. Newsweek merkte ook op, dat Johnson in mei een besluit tekende, waarbij in het openbaar belang het verplichte aftreden van Hoo ver (wanneer hij 1 januari 70 jaar wordt) werd teniet gedaan. Hij verze kerde Hoover ook. dat hij de FBI kon blijven leiden, zolang hij, Johnson, in het Witte Huis was. Formeel Zuiver formeel geredeneerd heeft de Sowjetunie op het ogenblik al niet meer het recht, aan stemmingen in de Assemblee deel te nemen. In de Engel se tekst van het VN-handvest wordt gezegd, dat een land in dat geval „niet het recht om te stemmen behoort te hebben", terwijl de Franse tekst spreekt van „niet kan deelnemen aan de stemming". Dit automatisch verlies van het stemrecht behoort eigenlijk te worden doorgevoerd. Maar dan zit de organisatie der Ver. Naties meteen middenin een levensgroot conflict, dat haar einde kan betekenen. Vandaar dat een handeling, die het uitsluiten van de Sowjetunie tot gevolg zou hebben, tot elke prijs zal worden ver meden. De eerste stemming heeft be trekking op het kiezen van een voor zitter. Het staat vast. dat de vaste vertegenwoordiger van Ghana bij de Clibo-flitser voor Click en Clack ƒ11,-. Isi-flltser (Incl. etui) f14.-. Tully-flltser (Incl. etui) ƒ24.75. Agfalux-flitser (incl. etui) f 33,-. I Twee Oostduitse jon gemannen zijn er zon dagavond bij Escliwege in geslaagd onder een ha gel van kogels van de Vopo's naar West-Duits- land te vluchten. De jon gemannen, die ongedeerd waren, hadden tevoren een waarschuwingssys teem buiten werking ge steld. Hulpvaardige omstan ders hebben zaterdag avond een bromfietsdief tweemaal bevrijd. Het begon toen een 16-jarige fietsenmaker uit Utrecht bij het Rcmbrandt-thca- ter een bromfiets stal. De 17-jarige eigenaar uit Vleuten zag het en te zamen met twee vrienden zette hij de achtervolging in. Het drietal kreeg de fietsenmaker snel te pak ken. maar omstanders die in de mening verkeerden dat zij getuige waren van een ongelijke strijd van een onschuldige jongen tegen drie vechtersbazen, bevrijdden de dief. die zich prompt uit de voeten maakte. Een paar straten verder kregen zijn ach tervolgers die het zo gauw niet wilden opge ven hem weer te pak ken. Maar de geschiede nis herhaalde zich weer. Weer werd de dief door hulpvaardige omstanders bevrijd. De politie kon de fietsenmaker later echter arresteren omdat zijn sig nalement bekend was. Men moet rijk zijn om in onze tijd slank te kun nen blijven. Slankheid is in feite het imago van de rijke man, zo schrijft het gezaghebbende Britse blad Tailor en Cutter. De oorzaak is dat trombose onder hoog betaalde di recteuren de noodzaak heeft aangetoond van een dieet en omdat slank-zijn een statussymbool is. Een andere reden is dat het thans de dure luxe le vensmiddelen zijn die eiwit bevatten. Iemand die zich voedt met oes ters, zo gaat het blad verder, en met biefstuk ken, krijgt veel minder calorieën naar binnen dan iemand die het met brood en boter moet doen. Het blad consta teert dat er een merk waardige ommekeer van het imago is. Terwijl eens de rijken dik waren en de armen mager, zijn nu de rijken mager en de armen dik. 3 In Bremerhaven heb ben gisteren drie gemas kerde mannen twee leden van een warenhuis be roofd van 191.000 mark, die naar de bank zouden worden gebracht. De litie vertelde dat een de personeelsleden het warenhuis door i_„ kogel werd geraakt. De kogel veroorzaakte echter geen ernstige verwondin gen. Do Cl bo-, Isï- on Tully-flitsers in kleurrijke cadeausets „flitsklaar" verpakt met 5 lampjes PF 1 en i batterij. Vraag Uw fotohandelaar naar de uitvoerige Agfa-krant. I n Agfa/Gevaert A.G. 1679) Wij. die alle mogelijke werk tuigen tot onze beschikking hebben, kunnen ons moeilijk voorstellen wat primitieve mensen allemaal kunnen tot stand brengen, zonder dat zij over die geperfectioneerde hulpmid delen beschikken. Daarom is het goed dat er zo nu en dan eens ijverige onderzoekers op uit trekken om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de prestaties die buiten onze ge- mechaniseerde we reld worden Eén hen was F. Sehested, die door proeven bewezen heeft dat voudige hulpmidde len verbazingwekkende resultaten verkregen kunnen worden. Vlakke granietsteen gaf hij een eerste ruwe behandeling met water en scherpe kiezel vervolgens gebruikte hij zand steen voor het slijpen van dit stuk graniet en tenslotte wist hij met een wetsteen van schiefer een volkomen glad en gepolijst oppervlak op het graniet te bewerkstelligen. De bijl uit het Stenen Tijdperk, die hij zich voorgenomen had te vervaardigen, was toen gereedgekomen zonder enig ander hulpmiddel dan de natuur ge boden had. Wie een stuk graniet bekijkt en zich voorstelt dat door schuren en slijpen daaruit een blad van een bijl zou kunnen groeien, zal zeker terug schrikken voor al het werk dat ge daan moet worden. Toch valt zeker dit erg mee. want Sehested stelde vast, dat het eerste polijsten van een vuurstenen bijl. bij een dagtaak van 6 uur (hij legde dus wel èrg moderne maatstaven aan!) binnen een week zou kunnen worden ver richt. Voor een mens uit het Stenen Tijdperk lijkt mij dit een gering tijd verlies voor een zo belangrijk werk tuig! Belangrijk was de stenen bijl on getwijfeld. ook al kunnen wij. die het liefst met chroom- en nikkeistaai werken, ons dat moeilijk voorstel len. De Indianen van Noordwest- Amerika vellen grote boomstam men door wiggen in het hout te drij ven en de Eskomo's splijten het drijf hout. dat spaarzaam op de kusten aanspoelt, door een rij van dicht naast elkaar liggende gaten in het hout te boren. Maar de mensen uit de Steentijd waren al minder primi tief en gebruikten de bijl, die zeker door de vuistwig is voorafgegaan. (Het is daarom zeker niet uitgeslo ten. dat werktuigen die door de ar cheologen vuistwiggen worden ge noemd. destijds van steel wa- lichtere b(j- :yn geweest, voorlopers TOCH IS HET ZO! van de dere collega's Maar goed, die echte stenen bijl was een geweldige verbetering. Rei zigers. die bij primitieve volken de stenen bijl hebben zien hanteren, stonden dan ook verbaasd over de prestaties die hiermee werden ver richt. Ten overvloede heeft Sehested ook nog proeven genomen met oude stenen bijlen uit Denemarken en hij toonde proefondervindelijk aan. dat 26 dennen ter dikte van 20 cm in 10 dagen geveld konden worden. (In de oorlog legde ik een dergelijke den met een houthakkersbijl in een kwar tier om: maar we willen op deze plaats niet bewijzen, dat het tegen woordige gereedschap beter is. maar dat de mens uit de Steentijd met zijn gereedschap dragelijke presta ties kon verrichten). Dc tijd die Se hested nodig had om uit de gevelde bomen balken te maken en daarvan een houten huis te bouwen, vorder de uiteraard wat méér tijd, maar alles bij elkaar viel het toch erg mee, want er gingen slechts 81 werkdagen in zitten. Een aangezien de primitie ve mens wel geacht kan worden met de stenen werktuigen handiger te zijn omgegaan dan de tegenwoordi ge proefnemers, mogen we veronder stellen dat hij zijn huis nog in korte re tijd kon bouwen. Uitsluitend en al leen met stenen gereedschap! En heeft u wel eens gehoord van de vuursteenindustrie te St. Geer- truid die in de Steentijd grote ver maardheid had? H. Pétillon. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5