DE DOKTER aan 't woord RYNBENDE'S VIEUX «L Nieuwe school voor Rijn-, kust- en binnenvaart Zuid-Afrika isoleren Personeel gestichten en gevangenissen misnoegd PAN-ORTHODOXE BERG NAAR MOHAMMED-CHRYSOSTEMUS Tiara voor de armen ging naarAmerika Een woord voor vandaag Unesco centrum Nederland bestaat vijftien jaar AEG MIGRAINE DINSDAG 1 DECEMBER 1961 Eerste paal geslagen in A'dam Plaats voor 240 leerlingen i vinden AMSTERDAM De veertien jarige Laurens Staal, leerling van school, de dagnijverheidsschool voor de Rijn-, kust- en binnenscheepvaart Koningin Wilhelmina, heeft gister morgen te Amsterdam de eerste paal geslagen voor een nieuwe school van de Stichting koninklijk onderwijsfonds voor de scheep vaart. kan worden voldaan aan de behoefte te komen tot een roomskatholieke- en een protestants-christelijke dagnijver heidsschool" Naar het zich laat aanzier zal de roomskatholieke school in Rotter dam worden gevestigd, terwijl de protes tants-christelijke school huisvesting zal J ;uwe „Oranje-Nassau- De nieuu'e school, gelegen aan de zuid-oost zijde van de Slotersplas in de westelijke tuinsteden, zal plaats bie den aan 240 internaatsleerlingen en is opgezet ter vervanging van de oude veerboot Koningin Wilhelmina, die met een capaciteit voor 120 leerlin gen te klein is geworden. De kosten van grond, bouw en inven taris van de nieuwe school, die de naam Oranje Nassau krijgt, zullen ongeveer zes miljoen gulden bedragen, évenveel als voor de school die thsns in Rotter dam wordt gebouwd. Het ligt in de be doeling beide scholen in september in gebruik te nemen. Samenwerking Tijdens een ontvangst na het slaan van de eerste paal zei de heer P. J. A. Voorwinde, voorzitter van de Stichting, dat diepgaand overleg met de Stichting katholieke dagnijverheidsschool voor de scheepvaart, de Nationaal christelijke onderwijs vereniging en de Christelijke vereniging tot steun van onderwijs V erzoeningsgeschenk voor Londense kerk LONDEN In een plechtige kerk dienst heeft de Wéstduitse ambassadeur bij de Britse regering, dr. Hasso Etzdorf, een groot houten kruis als zoeningsgeschenk van de Bondsrepubliek overgedragen aan het bestuur van de in de oorlog verwoeste kerk St. Mary le Bow, die nu weer hersteld is. De preek werd in het Engels gehouden door de landsbisschop van Hannover Hanns Lilje. Tijdens de kerkdienst, die ook werd bijgewoond door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Arthur Ramsey, de bur gemeester van Londen en andere hoge autoriteiten, werd een cantate van Mi chael Dress uitgevoerd. De componist, een neef van Dietrich Bonhoeffer, heeft teksten van zijn oom gebruikt. Ledenvergadering baptistenjeugd Ds. J. van der Sar overleden (Van onze kerkredactie) BRUINISSE Plotseling is overleden de hervormde predikant ds. J. van der Sar, die sinds 1961 de hervormde ge meente diende. Ds. Van der Sar werd ruim 51 jaar oud. Deze predikant heeft in zijn leven drie gemeenten gediend. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1943 slaagde voor zijn kandidaatsexamen. Enige tijd was hij hulpprediker te Delft. In 1944 werd hij in het ambt bevestigd te Moerdijk. Drie jaar later vertrok hij naar Pernis om in 1961 intrede te doen in Bruinisse. De begrafenis is bepaald vrijdag om half drie op de Algemene Begraafplaats te Bruinisse. (Van medewerkster) ZWOLLE Zaterdag werd de leden vergadering van het Centraal Comité van de siicht.ng Nederlandse baptisten jeugd beweging gehouden, waar algevaardigden van diverse jeugdafdelingen aanwezig waren. Belangstellenden werden ook ge zien van de nog niet bij de N.B.J.B aangesloten afdeling Zutfen. Namens de Uniecommissie der Baptisten Gemeenten in Nederland was ds. F. E. Huizinga van Hengelo gekomen evenals ds. J. Broer tjes, predikant-directeur van de „Vin- kenhof". In zijn openingstoespraak maande de voorzitter ds. J. Bouritius de gaven, door God gegeven, te gebruiken. Heel veel mensen in deze tijd van welvaart kennen niet meer de zin van het leven. Er is vaak een grote leegte en het is de taak van ons als jongeren aan de wereld bekend te maken, dat deze leegte gevuld kan worden door de liefde van Jezus Christus te aanvaarden. Hierin moeten we actief zijn. In Zijn kracht zullen we dit kunnen zijn. Vervolgens deelde de voorzitter, die aftrad, nog mee, dat de jeugdraad het verzoek aan ds. M. G. Boeschoten te Amsterdam heeft gericht een benoeming tot algemeen jeugdleider te aanvaarden. Beroepingswerk VED. HERV. KERK Beroepen te Klazienaveen (toez.): F. J. Veldman te Drachten; te Hengelo (Gld.) te Hillegom. Bedankt voor Ermelo (4de p.p.): C. A. Korevaar te Rotterdam: voor Ooltgens- plaat: R. de Bruin te Zetten-Andelst GEREF. KERKEN Beroepen te Wildervank: P. J. Wes- terneng te Oosterzee. Bedankt voor Delft (vac. dr. G. P. Hartvelt): K. A. Firet te Assen; voor Leeuwarden (vac. H. v. Rhijn): E. Jan- CHRIST. GEREF KERKEN Tweetal te Arnhem: H. C. v. d. Ent te Middelharnis en E. Venema te Zwijn- GEREF. GEM. Beroepen te Wolfaartsdijk: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Kampen: P. E Staveren te Oudebildtziil (Fr.). EVANG. LUTH. KERK Drietal te Gouda-Bodegraven: mr. D. G. Hoevers te 's-Gravenhage. C. Pel te Am sterdam en B. G. Te Winkel te Kruis land (N.B.). V.N.- commissie: NEW YORK De uit elf leden be staande bijzondere apartheidscommissie van de Verenigde Naties heeft in een verslag aan de algemene vergadering de praktische isolering van Zuid-Afrika van de rest van de wereld voorgesteld. In het verslag wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad dwangmaatregelen zou moeten nemen. De Algemene Vergade ring zou dit mogelijk moeten maken door te verklaren dat de toestand Zuid-Afrika een ernstige bedreiging i de vrede betekent. Tot de 16 aanbevelingen die de apart heidscommissie in haar verslag doet, behoren een verbod op de uitvoer van olie, rubber en chemische produkten naar Zuid-Afrika en een verbod op de invoer van goud, diamanten en ijzererts uit dat land. Onvoldoende vergoeding Nijpend gebrek an werkkracht (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Onder het per soneel van vele gestichten en hui zen van bewaring heerst groot misnoegen over het beleid dat ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den wordt gevoerd, zo bleek in de jaarvergadering van de Groep Gevangenispersoneel van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Door leden uit diverse delen van het land werd geconstateerd, dat het gevan geniswezen zich weliswaar in een stroom versnelling bevindt, doch dat het perso neelsbeleid daarmee geen gelijke tred houdt. In vele gestichten en huizen van bewaring heerst personeelstekort als ge volg waarvan op de werknemers vaak een extra beroep moet worden gedaan. Steeds minder mensen zijn bereid om dienst te doen op zaterdag of zondag, terwijl ook de nachtdiensten al minder in trek zijn. omdat tegeno-— J Reeds in april 1962 is de toelage v onregelmatige diensten bij het rijk hoogd, maar voor het gevangenisperso neel gebeurde te dien aanzien nog niets definitiefs. Wel werd een voorschot ont vangen. De taakonderzoeken voor de schillende functies duren al jaren, het-1 geen niet zozeer te wijten is aan een trage gang van zaken bij het ministerie van justitie, maar. zo menen de bonden, meer aan het ontbreken van voldoende coördinatie van de zijde van het minis terie van binnenlandse zaken „Door het niet-beslissen van dit mi- j nisterie is de gang van zaken met be trekking tot de taakonderzoeken in ern stige mate vertraagd, als gevolg waar van bij „justitie" geen slagvaardig per soneelsbeleid kan worden gevoerd." zo werd in de N.C.B.O.-groep geconcludeerd. Ds. J. Firet met emeritaat Voorlopig nog geen gesprek met Rome Er komt voorlopig nog geen theologisch gesprek op hoog ni veau tussen de Oosters-Orthodoxe Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk. De vluchtige broederkus, in januari gewisseld tussen pa triarch Athenagoras van Constan- tinopel en paus Paulus VI blijkt geen begroetingskus geweest te zijn op de vooravond van een die de vorige maal de conferentie boycot- kende duidelijk: „Wij denken e VICTOR (Van onze kerkredactie) gesprek, maar een voorlopige afscheidszoen. De hooggestem de verwachtingen aan het begin van dit jaar, dat zeer binnenkort rooms-katholieke en oosters-cr- thodoxe theologen met elkaar zou den gaan praten, zijn tot een fata morgana geworden door de be sluiten die op het eiland Rhodos zijn genomen. Voor de derde maal in vier jaar tijds kwamen de Oosters-Orthodoxe Kerken op Rhodos bijeen om zich te bezinnen op wel vertegenwoordigd. Slechts één van de 15 kerken, die Athenagoras erkennen als geestelijk hoofd, bleek af wezig te zijn, namelijk de Orthodoxe Kerk van Albanië. De verhoud ng tot de Rooms Katholi ke Kerk is in oosters-orthodoxe kringen altijd een heet hangijzer geweest. Vooral de kerk die van meet af aan mee wilde doen met de Wereldraad van Kerken, de Grieks-Orthodoxe Kerk, zet op dit punt haar voet schrap. Op de vorige conferen tie wilde metropoliet Chrysostemus zich zelfs niet laten vertegenwoordigen. Vol gens het weekblad Time is hij deels bang voor de macht van Rome. maar deels ook jaloers op de groeiende invloed triarch Athenagoras in de Oosterse-Or- thodoxe Kerken ONDERWIJSBENOEMINGEN Aagtekerke A. J. Pater te Lunteren terdam (W.) mej. G. C. Kr«~ - Nijverdal: Ermelo te Leeuwarden; Haarlem 's-Gravenhage en mej A. Pos Breda: Velo ZEGE Het opmerkelijke van deze derde pan orthodoxe conferentie, die onder leiding stond van de rechterhand van Athenago ras. metropoliet Meliton, was dat de conferentie werd beëindigd met een tocht van de deelnemers naar Athene om me tropoliet Chrystostemus te bezoeken. Hoewel mohammed-Chrystostemus zijn afgezanten gezonden had, besloot deze oosters-orthodoxe olympus de oude pri maat van Griekenland te bezoeken. Maar de berg behoefde de boosheid van deze „mohammed" niet te vre2 want hij had zo zorgvuldig alle actie's de richting van Rome vermeden, dat Chrysostemus de resultaten van de Rho- kodim als victor uit het strijdperk te voorschijn Hij was de man die het Russisch veto aan de vergadering van prelaten v legde: „Eerst moet het einde van Vaticaans concilie afgewacht worden, besluiten of een gesprek met Rome heeft." Hij kreeg vooral de steun de Serven. Polen en Roemenen. Het ging deze oosters-orthodoxe kerke lijke leiders er niet in de eerste plaats >m af te wachten welke oecumenische tappen de Rooms Katholieke Kerk zal ïemen, maar veeleer om wat Rome zal besluiten te doen ten opzichte merendeels kleinere Oosters-orthodoxe i e zich eeuwen geleden bij de Latijnse kerk hebben gevoegd, maar nog steeds een doorn zijn in het orthodoxe BITTERE PIL ir Rome wel wat bittere pil afwijzing is verguld in het perscommu niqué van de Rhodos-conferentie met de opmerking dat een theologisdh gesprek grondig voorbereid moet worden en dat eerst het juiste klimaat geschapen moet worden om tot een werkelijk vruchtbare dialoog te komen. Daarom krijgen de plaatselijke orthodoxe kerken verlof broederlijke betrekkingen met rc te knopen. Maar het is n et aan ti dat de plaatselijke „pope" erg enthou- NEW YORK Rooms-katholie- schenken. Dat zou een elegante gouden, deels zilveren tiara die de plukten er de vruchten de pans had zijn kroon terug. Iets dergelijks is inderdaad ge beurd. Alleen keert de tiara niet de kluizen van Vaticaan- ar gaat hij naar de Ver gde Staten. Kardinaal Spellman heeft namelijk bekend gemaakt dat worden omgesmol- de paus vijf dagen na zijn symbo len. Vele rooms- lisch gebaar de „tiara van de ar- Amerxka heeft geschon- paus aan de armen wilde geven. Op 13 november legde hij hem tijdens een godsdienstoefening in het kader van het concilie op het terug altaar. Het was bedoeld als een stad. symbolisch gebaar van hulp armen. „Zal de tia ten?" vroeg katholieken in ons land meenden dat niets minder dan dat het be- ken. wijs zou zijn dat de Rooms Katho lieke Kerk werkelijk alle pronk en praal wilde afschaffen om t voor de armen te worden. Maar leden, die wat meer cy Volgens deze conservatieve kar- kerk dinaal kreeg hij het pronkstuk „uit dankbaarheid voor alles wat de Amerikanen ten behoeve van de siast zal zijn, de tijd voor ee niet gekomen is. Positiever zijn de resultaten pan-orthodoxe conferentie waar het gaat om contacten met de Anglicaanse Oud-Katholieke Kerk. Zowel voi gesprek met de anglicanen als met de oud-katholièken zullen interorthodoxe theologische commissies worden be noemd. die het gesprek kunnen beginnen. In deze gesprekken kan de vraag naar volledige integratie van de Anglicaanse en Oud-Katholieke Kerk met de Oosters- Orthodoxe Kerken aan de orde komen want deze kerken kennen reeds vorm van intercommunie. Ds. A. M. Lindeboom en ds. J. P. linger met emeritaat STAPHORST De gereformeerde predikant, ds. A. M. Lindeboom, heeft om gezondheidsredenen vervroegd emeri taat aangevraagd. Ds. Lindeboom werd - '911 te Gorinchem, waar zijn vader Lindeboom predikant was. gebo- Hij studeerde aan de Vrije Univer siteit theologie. In 1946 werd hij predi kant te Kantens. Vandaar vertrok hij in 1953 naar Twijzel, om in 1960 intrede te doen in de kerken van Staphorst en Rouveen Van zijn hand zijn verschillen de publikaties verschenen LEMELERVELD De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) heeft bewilligd in het verzoek van zijn predikant ds J. P. Unger, hem emeritaat te verlenen. Ds. Unger werd in 1897 geboren. Hij aanvaardde zijn ambt in 1930 in de Gereformeerde Kerk te Brui nisse Nadat hij zich daar had vrijge maakt. vertrok hij naar Lemelerveld, hij in 1946 zijn intree deed. (Van c e correspondent) BERGAMBACHT. Ds. J. Firet heeft bij de classis Gouda van de Gere formeerde Kerken tegen 1 maart 1965 emeritaat aangevraagd als predikant. Hij hoopt dan 70 jaar te zijn. Ds. Firet. die voorheen het onderwijs diende, onder meer aan het doofstommen insttuut „Effatha" werd eerst op latere leeftijd predikant. In 1950 verbond hij Deze laatste arbeid breidde zich in de loop der jaren sterk uit. Ds. Firet leidde hiervoor samenkomsten door het hele land, gaf catechisaties, bediende doop er avondmaal en bevestigde huwelijken Daarom heeft in 1962 de kerkeraad van Bergambacht, op verzoek van de deputa- ten voor de geestelijke bearbeiding van doofstommen, besloten haar predikant geheel voor dit werk af te staan. In vezen is ds. Firet echter nog steeds -•redikant van Bergambacht, hoewel hij nmiddels in Scherpenzeel is gaan wonen, en als zodanig zal hem op 1 maart volgend jaar emeritaat worden verleend. Protestmars van 300 rabbijnen NEW YORK. Driehonderd rabbijnen hebben een stille mars naar de hoofdze- ;1 van de Verenigde Naties gehouden, m te protesteren tegen de godsdiensti- e en culturele discriminatie tegen 000.000 Joden in de Sowjetunie. Het verkeer lag stil, toen zij in rijen van vier punt bij de Russische V.N.- r het plein voor de hoofdzetel der Verenigde Naties liepen. De rabbijnen, die niet in ambtsgewaad aren, droegen een groot spandoek mee, waarop een beroep op de heersers der Sowjetunie werd gedaan om de gods dienstige en culturele rechten van de 3.000.000 Joden te herstellen. Bereid in de woestijn de weg des Heren, hoort Jesaja roepen. We weten dat die woorden slaan op Johannes de Doper, maar we zouden ze teveel verengen, als we ze alleen op hem laten slaan. Hij heeft de komst van Christus voorbereid. Maar als de evangelisten het levensverhaal van Christus op schrift hebben gesteld, worden de apostelen er op uit gestuurd om ook de weg des Heren te bereiden. Zij moeten over de horizon trekken om mensen op te roepen Christus een plaats te geven in hun hart De weg des Heren gaat van hart tot hart. Daarom worden die woorden in deze adventstijd ook tot ons gesproken. Advent is niet alleen de tijdwaarin we ons klaar maken om het feest van Christusgeboorte te vieren. Dan zou deze tijd weinig zin hebben. Advent is de tijd waarin wij in het bijzonder die boodschap moeten laten horen. Denk er aan, slcap nietChristus komt tot u. Betekent dat nu dat iedereen zijn leven moet gaan verbete ren? Wil het zeggen dat we ons best moeten doen om zo goed mogelijk te worden, opdat we Christus kunnen ontvangen? In het geheel niet. Dan zouden we juist geneigd zijn Hem nog even buiten de deur van ons hart te laten staan, omdat we nog niet helemaal klaar zijn. Maar als de bruid uit het Hoog lied eindelijk wel klaar is, is de bruidegom verdwenen. Het betekent juist dat we de deur van ons hart moeten openzetten en zeggen: „Heer, kom binnen en help mij te doen wat ik alleen niet kan" We lezen vandaag Openbaringen 4 vers 1 tot 11. Boekenhoek Alles over konijnen, door C. F. Dam. Geïllustreerd handboek voor sport en nutfokkers. Tweede druk. Uitgave P. van Belkum Az., Amsterdam. (184 blz., ƒ6.90). Ferme jongens, Een „Wie is wie" voor beginners, door Jan Blokkér. Uitgave Heijnis N.V. Amsterdam. (104 blz., ƒ2,50) Dichter in New York, door Federicq Garcia Lorca. Vertaling Luc. Tournier, illustraties Corneille. Uitgave Heijnis N.V., Amsterdam. (101 blz., ƒ4,90). Zo onderhoud ik mijn auto, eenvoudige handleiding, door B. H. Heldt. Uitgi Broekman De Moris N.V., Amsterdi dOO blz., ƒ4,90). Bedrijfsmechanisatie, economie van mens en zijn werktuigen, door J. Aninga. Uitgave Scheltema Holkema N.V., Amsterdam (174 blz., 18). Roem der rijkdom. Samenstelling Geertje de Vos, illustraties Jan van Wes- sum. Uitgave Andries Blitz, Laren (ƒ4,25) Geluk is niet te koop, door Toos See ker. Illustraties Henk Evertzen. Helm pocket. Uitgave Helmond, Helmond. (125 blz., 1,50). Betty krijgt haar zin, door Martin Be rends. Illustraties H. van Giffen. Helm pocket. Uitgave Helmond, Helmond. (120 blz., 1,50). Dikkie Kwik, verteld en getekend door Piet Broos. Helm-pocket. Derde druk. ""ive Helmond. Helmond. (128 blz., Wonderwereld der insekten, door Kees Spierings. Helm-encyclopedie. Uitgave Helmond. Helmond (128 blz., 1.50) Dankbaar De directeur van het Unesco centrum Nederland, mr. F. H. Tunnissen, zei gis terochtend tijdens een persconferentie, waarop hy het ontstaan en de ontwikke ling van de Unesco toelichtte, dankbaar te zijn dat er altijd weer Nederlandse bedrijven of instellingen zijn die bereid zijn manifestaties, die aan een viering een bepaald cachet geven, waarvoor het centrum zelf geen geld ter beschikking heeft, te betalen en aan te bieden. Onder auspiciën van de nationale Unes- .3 commissie is het Unesco centrum Ne derland belast met het bevorderen van internationale samenwerking op het ge bied van onderwijs, wetenschap en cul tuur, in het bijzonder door in Nederland de kennis te verbreiden omtrent de Unesco en haar werkzaamheden en zo doende het werk van de internationale organisaties dichter bij de mensen te brengen. Dit geschiedt o.m. door film voorstellingen, lezingen en tentoonstel lingen. Daarnaast verwerft het centrum ook fondsen. vieux speciaal*** N.V. DISTILLEERDERIJ V/„ SIMON RYNBENDE ZONEN SCHIEDAM In de afgelopen 15 jaar heeft het on geveer een miljoen gulden bijeenge bracht, een bescheiden bedrag, meende de heer Tunnissen. maar het geld komt voornamelijk uit particuliere bron. Ver geleken met de opbrengsten uit andere landen, met name de Verenigde Staten, blijkt Nederland nog een goede positie In het programmaboekje is een voor woord opgenomen van de minister van O.. K. en W„ mr. Th. H. Bot, die o.a. schrijft dat het centrum er in is geslaagd zich op bewonderenswaardige wijze van zijn taak te kwijten, getuige de vele en veelsoortige activiteiten die het in zijn bestaan heeft ontwikkeld en het begrip, dat het centrum en zijn doelstellingen in Streven naar samenwerking op onderwijsgebied AMSTERDAM Het Unesco Centrum Nederland zal ter gele genheid van zijn 15-jarig bestaan op 3 december in het Concertge bouw te Amsterdam een officiële herdenking houden, waar het Frysk orkest onder leiding van Nico van der Linden een concert zal geven. De directeur-generaal voor de kunsten en culturele be trekkingen van het ministerie van O., K. en W., mr. H. J. Reinink, zal een herdenkingswoord spreken. Mede in verband met dit 15-jarig jubileum kreeg Amsterdam de pri meur van de reizende Unesco-tentoon- stelling „The art of writing", die tot 1 februari volgend jaar te bezichtigen zal zijn in het Nederlands instituut voor nijverheid en techniek. De ten toonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling en de toepassing van het schrift in alle delen van de wereld vanaf de vroegste tijden tot heden. Voorts zal het Unesco centrum Neder land een geïllustreerd herdenkingsboek je uitgeven. aangeboden_door enige be- drijven. Het concert wordt gesponsord door de N.R.C.-Nationaal kasregisters N.V., die dezer dagen 75 jaar bestaat. WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 blad b*I llnkubovM ap de envelops ..Medlsehe rubriek". Antwoord op vrngen van algemeen belang wordt In dez« rabriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording alei lang* deze weg gewenst Is, geschiedt per brief. Migraine behoort tot de groep van hoofdpijnen veroorzaakt door de bloedvaten in de hersenen, waartoe ook de hoofdpijn behoort die door bloed drukverhoging ontstaat. In percenten uitgedrukt .1 de migraine bij alle mensen met chroni sche hoofdpijn de tweede plaats in met 36 pet. De meest voorkomende hoofdpijn wordt door de bloeddrukverhoging veroorzaakt, namelijk 42 pet. Migraine kende men met zekerheid reeds sedert het eind van de eerste eeuw vóór Christus, want Aretaeus van Cappadocië beschreef de „in aanval len optredende eenzijdigde hoofdpijn" reeds. Onge- t 50 jaar later noemde Galenus het „hemicra- waaruit het woord „migraine" is ontstaan; de- uitdrukking betekent nu een primaire, unilatera le (dat is eenzijdige) hoofdpijn. Migraine verloopt in aanvallen. Een typische aanval begint doorgaans morgens bij het opstaan en is gekenmerkt door n eenzijdige bonzende pijn, meestal met grote prikkeldheid, misselijkheid en braken. De hoofd pijn wordt vaak voorafgegaan door stoornissen van het gezichtsvermogen, zoals lichtflitsen en hel-ge- kleurde vlekken of lijnen Deze voorboden duren meestal ongeveer 10 tot 30 minuten en komen zeer plotseling op, nemen snel in heftigheid toe, zodat de patiënt gedurende enige tijd moeite heeft met zien, doch dat is niet bij elke lijder hetzelfde. Wanneer een gedeelte v.in het gezichtsveld verblind is, zal de lijder een tijdelijk veilig heenkomen moeten zoeken, neemt. De hoofdpijn lokaliseert zich in de tegenover gestelde zijde van de verblinding. Gedurende de aanval worden duizeligheid, prikke lingen in handen of voeten, lichtschuwheid en over gevoeligheid bij aanraken van het hoofd (haarpijn) waargenomen. De aanval kan reeds na een uur over zijn doch kan ook wel enige dagen aantouden. Migraine komt vaak familiair voor. De persoonlijkheid van de lij der is vaak gekleurd door diep verborgen liggende overgevoeligheden, spanningen of vijandigheden. Doorgaans heeft hij of zij een tot perfectionisme neigend karakter, dat onder spanningen werkt en een grote behoefte heeft aan erkenning. Bij gaat de migraine vaak optreden in samenhang met de menstruatie. Na de „overgang" verdwijnen ook meestal de migraineaanvallen. De migraine hangt waarschijnlijk samen met een periode van grotere geestelijke inspanning en is dan een onderdeel van verschillende klachten Eigenaardig is echter dat de migraine zelden tijdens de inspanningen optre den, maar meestal pas wanneer een ontspanning na inspanning is ingetreden Dat migraine vaak op de vrije dagen of in de vakanties optreedt, is dan ook lang geen zeldzaamheid, en kan daarom vaak roet i het eten gooien bij de vrijetijdsbesteding. Overleg kerken in Brussel BRUSSEL Vertegenwoordigers van protestantse en anglikaanse ker ken van de Euromarkt-landen en van Groot-Britannië hebben een commissie opgericht, die voorbereidende maatre gelen zal moeten treffen tot de benoe ming van een vaste vertegenwoordi ger van die kerken in Brussel, het cen trum van de Europese gemeenschap pen. De bijeenkomst, waar dit besluit werd enomen, was samengeroepen door de .'ederatie van protestantse kerken in België. Voorzitter was de secretaris-ge neraal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. E. Emmen. In de commissie, die nu is opgericht, zijn de oecumenische raden vertegenwoordigd van België, Frankrijk. Groot-Britannië, Italië. Ne derland en West-Duitsland. De bedoelde permanente vertegen woordiger in Brussel zal onder andere de opdracht krijgen, de kerken in te lichten over de ontwikkeling in de lan den der gemeenschap en de oecumeni sche contacten onder hen, die in Brussel werken, te bevorderen. Zijn bureau zal gevestigd worden in het kerkcentrum, dat de protestants-evangelische gemeen te te Brussel gaat bouwen. Op de instelling van een permanente ertegenwoordiging van de protestantse kerken in Brussel was sterk aangedron gen, toen bekend werd. dat de paus een nuntius zou benoemen bij de Europese gemeenschappen. Rectoraatsoverdracht KAMPEN Op maandag 7 december zal in de aula van de Theologische Hoge school der Geref. Kerk (vrijgemaakt) aan de Broederweg te Kampen door prof. dr. L. Doekes na het uitspreken Hoe de migraine precies ontstaat is eigenlijk nog patiënten zeer zinvol zijn. niet geheel bekend. Wel is het duidelijk, dat er aanvankelijk een vernauwing van verschillende bloedvaten in de hersenen optreedt, die verantwoor delijk gesteld moet worden voor de „voorboden" van de aanval. Na deze vernauwing treedt een verwij ding van de hersenbloedvaatjes op, waardoor de ge- voelszenuwtjes in de bloedvaten worden gerekt. De ze rekking zou de hoofdpijn geven. Het za) nu wel duidelijk zijn waarom de behandeling van de mi graine moeilijkheden kan geven. Geeft men name lijk eerst vaatverwijdende medicijnen, dan kan men daarmee de „voorboden" wel te lijf, maar de ech te aanval speelt men in de hand en omgekeerd geldt Overigens richt men de behandeling op de ernst van de aanval. Heeft men met een lichte aanval te doen dan kan een asperinetablet of een APC tablet goede diensten bewijzen, terwijl er legio hoofdpijn tabletten in de handel zijn, waarvan enkele soorten zinvol zijn. Men zal het beste na het innemen van genoemd tabletje een half uurtje in een donkere en rustige kamer gaan liggen, hetgeen de werkzaamheid zeker verhoogd. Bij heftiger aanvallen zal men zijn toevlucht kunnen nemen tot zogenaamde „moeder korenpreparaten" die in vele vormen in de handel zijn, zowel In injecties als zetpillen en tabletten. Men kan het beste de huisarts om een recept hier voor vragen, aangezien er voor sommige- mensen wel bezwaren zijn tegen het gebruik van deze medi cijnen Vooral het tot oplossing brengen van even tueel bestaande conflictsituaties kan voor migraine-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2