Drie pet en belastingverlaging juli? Orde op zaken in Chaani Nieuwe kans voor de Stichting Afrika wil bijeenkomst van YN-raad over Kongo Geen compromis in Yer. Naties Vandaag voorstel van regering over de lonen in 1965 Commentaren Hoogstens 4,7 procent Regering en Kamerleden zoeken naar compromis Dingdag 1 'december 1964, 45ste jaargang (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De werkgevers en werknemers in Nederland zouden van daag van de regering te horen krygen wat in 1965 met de lonen mag ge beuren. EEen loonsverhoging van drie procent vonden de werknemers te laag en zeven procent was voor de werkgevers te hoog. De regering moest nu uitkomst brengen. Meest droog De Bilt verwacht tot woensdagavond: Wolkenvelden, maar ook plaatselijk opklaringen. Op de meeste plaatsen droag weer, overwegend matige wind tussen zuidoost en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). In kringen van de vakbeweging a het vanmorgen mogelijk geacht dat de regering de Stichting van de Arbeid overweging zou geven over te gaan tot algemene loonsverhoging van i drie procent, waarmee dan de premie stijging voor de a.o.w. ruimschoots zou zijn gecompenseerd. Daarboven zou per bedrijfstak bezien moeten worden of er meer mogelijkheden aanwezig zijn r een verdere verbetering van de ar beidsvoorwaarden met als maximum bij voorbeeld vijf 5 zes procent, waarin dan de genoemde drie procent is begrepen. Voorts zou het minimum weekinkomen op f 110 gesteld moeten worden en zou de regering akkoord moeten gaan met een verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting per 1 juli van het volgend jaar met circa 500 miljoen gulden, welke v namelijk de inkomenspositie van (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG Doorvoering van de eerste tranche der voorgenomen belasti ïgverlagi i g per juli 1965 en een loonstijging ten hoogste 4.7 procent (inclu sief 1.5 procent compensatie voor de te verhogen AOW-AWW-premie), ziehier deb elangrijkste maatregelen, die de regering hedenmiddag heeft afgekondigd om uit de impasse met betrekking tot het loonbeleid te ge raken. De regering zal vrijdagmiddag opnieuw een bespreking met de Stichting van de Arbeid hebben te vernemen of het stichtingsbestuuh bereid is op deze basis zijn loonpo litieke bevoegdheden voor 1965 uit te oefenen. Wat de loonruimte betreft heeft de regering de Stichting van de Arbeid drie mogelijkheden gelaten, t.w.: 1. een algemene loonmaatregel per 1 ja nuari a.s. tot compensatie van het te compenseren deel van AOWAWW- premieverhoging ten bedrage van 1,5 procent met daarnaast de mogelijk heid tot loonsverbetering in de con tracten tot maximaal 3,2 procent 2. een grotere algemene loonmaatregel per 1 januari, gepaard gaande met een verlaging van de ruimte voor con tractsverbetering. 3. een algemene loonmaatregel per 1 ja nuari a.s., die zowel betrekking heeft op de AOW—AWW-compensatie als op een verbetering van lonen. Regeringstoezicht Surinaamse TV- stichting PARAMARIBO. Het Surinaamse gouvernementsblad maakt de statuten be kend van de Surinaamse Televisie Stich ting, die zich met alle televisieaangele genheden bezig houdt, van uouw tot pro gramma. De geldmiddelen zullen behalve uit het stichtingskapitaal bestaan uit bij dragen van openbare fondsen en particu lieren en uit subsidies. Een raad van toe zicht zal onder richtlijnen van de minister van algemene zaken werken. Deze kan zich alle nodige gegevens doen verstrek- bepaalde gevallen beslissen. De drie leden worden elk benoemd door verschillende ministers. De minister van algemene zaken benoemt en ontslaat in overleg met twee andere ministers de di recteur. Groot rabberverbruik De wereldproduktie van natuurrub ber bedroeg in september 102.500 long ton en uit voorraden is 10.000 ton afge leverd. dooh het verbruik was 197.500 ton met inbegrip van de ruwe ramingen de Russische en Chinese invoeren, groot 17.750 en 16.250 ton. In de eerste 9 maanden was de produktie 1.625.000, aflevering uit voorraden 76.000 en het verbruik 1.637.500 met inbegrip van 92.250 e> 127.750 ramingen van Russische en Chinese invoer. De voorraden waren eind september 740.000. Produktie en verbruik van synthetische rubber be droegen in september 235.000 ton, in de eerste 9 maanden was de produktie 2 062,250 en het verbruik 1.950.000, Op 30 september waren de voorraden 490.000- laagst betaalden ten goede zou komen. Voor de werknemers met de grotere ge zinnen (die het minst profiteren van de belastingverlaging) zou nog gedacht kun nen worden aan een extra optrekking van de kinderbijslag. Bij een dergelijk pakket, dat uiteraard geen gevolgen zal mogen hebben voor dt prijzen, zullen de werkgevers waarschijn, lijk zeer bedenkelijk kijken en zal de vakbeweging niet enthousiast ja knikken, maar beide partijen zullen misschien wel bereid zijn het op een dergelijke basiè opnieuw te proberen. De Stichting van d< Arbeid zou dan toch een actieve rol kun nen blijven spelen bij het loonbeleid. De werknemers zouden dan immers mogen rekenen op een redelijke verbetering. Aangenomen mag worden dat minister Veldkamp en de regering er iets aai: legen is, de Stichting van de Arbeid ook voor 1965 actief bij het loonbeleid te bli ven betrekken. De voorstellen van regering zouden daarom meer suggesties inhouden waarover verder gepraat kan worden, dan absolute beslissingen w aan niet meer te tornen valt. Vrijdag heeft er een gesprek plaats tussen de Stichting van de Arbeid en delegatie uit de ministerraad. Woensdag en donderdag is er dan intern overleg bij de werkgevers- en werknemersorganisa ties. Zo vergadert morgen de verbonds raad van het C.N.V. en komt donderdag het overlegorgaan van de drie vakcen- tralen bijeen. De Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko, breed zwaaiend met zijn hoed. bij aankomst in New York voor de opening van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. NEW YORK/PARIJS/LEOPOLDSTAD/BRUSSEL veertien Afrikaan se delegaties bij de Ver. Naties, waaronder Algerije, Guinee, Boeroendi Kongo Brazzaville, hebben gisteren in een brief aan de Afrikaanse groep een spoedbijeenkomst voorgesteld van de Veiligheidsraad om de toestand in Kongo te bespreken. Wat precies behandeld moet worden is nog niet duidelijk, maar men neemt aan dat bet gebruik van de para's en van huur lingen veroordeeld zal worden. Wat dit laatste aangaat, premier Tsjombe heeft in Parijs meegedeeld, dat er geen Afrikaanse staat is, die geen Moskou is tegen uitstel NEW YORK De Sowjetunie heeft zich gisteren uitgesproken te gen bet voorstel van secretaris-ge neraal Oe Thant om de kwestie van de schulden aan de Ver. Naties en bet stemrecht in de Algemene ver gadering uit te stellen. Of de Algemene Vergadering van de V.N. vandaag inderdaad zou beginnen, zoals de bedoeling was, stond vanmorgen nog niet vast. Secretaris-generaal Oe Thant zou in de loop van de dag hier omtrent een beslissing nemen, nadat de vertegenwoordigers van verschillende groepen van landen hun inzichten om trent het geschil over het stemrecht zul len hebben kenbaar gemaakt. De Russische houding werd in een for mele verklaring bekend gemaakt enkele minuten voordat de Russische minister van buitenlandse zaken de voorstellen op een werklunch met zijn Amerikaanse col lega Rusk zou bespreken. Frankrijk had eerder doen weten, „zeer terughoudend" het plan te denken. „Normaal'' Oe Thant heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat hij de Russische ver klaring niet ziet als een verwerping. Naar zijn mening is een compromis geenszins uitgesloten. Opmerkelijk was, dat het hoofd van de Russische delegatie. Fede- renko, tot verslaggevers zei, dat er altijd nog besluiten by acclamatie genomen kunnen worden, daar dat de „normale gang van zaken is in de Algemene Verga dering". Een woordvoerder van een der com munistische landen zei dat er geen rege ling mogelijk is zolang de Amerikanen „een zwaard boven ons hoofd houden". Als de Ver. Staten zouden terugkomen op hun houding, dat art. 19 automatisch moet worden toegepast, zou een billijke oplossing heel goed mogelijk zijn. Ame rikaanse diplomaten legden intussen in deze kwestie een voorzichtig optimisme aan de dag wat betreft de kans op vergelijk. bl'anke adviseurs heeft, hetzij Russen, Fransen of Amerikanen. „Zij die Kongo verwijten gebruik te maken van bui tenlandse militaire adviseurs, zijn de eerste die ze zelf gebruiken", aldus pre mier Tsjombe bij zijn bezoek aan Parijs Vanmiddag zou hij door De Gaulle ont vangen worden. Hij deelde verder mee, dat Kongo Leo- poldstad zal deelnemen aan de topconfe rentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die volgende maand in Addis Abeba wordt gehouden. Tsjombe zei niei of hjj zelf naar deze conferentie zou gaan. Ook hier zal het probleem van de para's en de huurlingen wel de hoofdschotel vor- Gevraagd of hij het wel raadzaam oor deelde zyn land op dit moment te verla ten zij Tsjombe dat zyn troepen de toe stand byna meester waren. Maar de berichten blijven binnenkomen dat rebellen in de omgeving van Stanley - stad blijven aanvallen. Zij zouden het vliegveld voortdurend bedreigen ei huurlingen die zich hier hebben ingegra- hebben dringend versterking nodig. Hoewel commandant Hoare gezegd heeft, dat de toestand niet gedramatiseerd moei worden, zei een van de huurlingen dat an de 200 blanke soldaten er nog maar in de strijd waren. Regeringstroepen zijn er wel in ge slaagd om twee plaatsen in Noordoost- Kongo te veroveren, Boenia en Mambas- i. De blanken die hier gewoond hebben, zijn vermoedelijk weggevoerd naar Watsa. andere gelegenheid wisten rege ringstroepen veertig gijzelaars te be'vrij- In Leopoldstad zijn gisteren vijf Neder landse missionarissen aangekomen. Het zijn de paters Peters, Siebelink, Van Tongerloo. Rooyakkers en de heer J. Schoolmeester uit Akeri. Over het lot van ongeveer vijftig missionarissen van Ne derlandse afkomst verkeert men nog in het onzekere. Vele honderden familieleden hebben 'anmorgen de terugkeer meegemaakt van de eerste Belgische para's, die aan de reddingsactie in Kongo hebben deelgeno- De geheimzinnigheid van het ver trek had nu plaats gemaakt voor luidruch tige begroetingen. i 540 para's worden in tien vlieg- Achterstand Het van Oe Thant bevatte be vriezing van alle stemmingen van de Algemene Vergadering tot de zitting in februari, na een verlengd Kerstreces, zou worden hervat. Het Russische stemrecht staat op het spel omdat de Sowjetunie nog 52.6 miljoen dollar schuldig is in verband met vredesoperaties van de V.N. Deze schuld is gelijk aan de bijdrage van de Russen van twee jaar. Volgens art. 19 verliest een dergelijk lid het stemrecht in de Assemblée. (Zie voor een uitvoerige beschouwing pagina 5). Indonesische tabak niet naar A'dam BREMEN De Indonesische tabaks- markt blijft ook in de toekomst in Bre men en gaat niet terug naar Amster-. dam. In een perscommuniqué heeft de Duits-Indonesische tabaksmarkt in Bre men gisteren berichten van die aard uit Nederland onjuist genoemd. In deze be richten was gezegd, dat tot het terug gen van de markt naar Amsterdam besloten was in verband met de Neder lands-Indonesische financiële onderhan delingen. In de verklaring wordt onder streept, dat Indonesië ook in de toekomst via Bremen zijn tabak zal verkopen. Zo als bekend heeft Indonesië zijn tabaks- markt als gevolg van het politieke con flict met Nederland in 1959 van Amster dam naar Bremen overgebracht. tuigen van Ascccnsion via Las Palmas naar Brusesl gevlogen. Vanmorgen om tien uur waren zij allen weer op Bel gisch grondgebied terug. De eerste die het vliegtuig verliet was kolonel Laurent de commandant van het bataljon. Na hem daalden 55 para's de trap af, gekleed in camouflage-uniform, het automatische wa pen aan de schouder. Het baltajon werd vanmiddag door ko ning Boudewijn geïnspecteerd, een plech tigheid die door koningin Fabiola, prins Albert prinses Paola en leden van de re gering werd bijgewoond. De Belgische CVP-afgevaardigde en territoriaal agent voor voormalig Kongo, Antoine Saintraint, heeft Amerika er van daag van beschuldigd voorbarig bevel ge geven te hebben een einde te maken aan de reddingsactie in oostelijk Kongo. Stapvoets en met veel hangen en wurgen is gisteren een lichtmast van 35 meter door de nauwe straatjes van IJsselmonde ge transporteerd. Deze lichtmasten, waarvan er zestien gemaakt wor den in de jabriek van Verolme in IJsselmondeworden geplaatst op het zuidelijke verkeersplein bij de Van Brienenoordbrug. De tocht verliep zonder hindernis sen, al was er in de bochten heel wat te manoeuvreren. Op de mast zelf wordt een bordes gemon teerd van 6Ms ton met een door snede van negen meter. Het bor des heeft een hoogte van vijf meter, zodat in totaal het hele gevaarte veertig meter hoog zal worden. Op het bordes zullen 2i booglampen gemonteerd worden. De 57-jarige W. A. de Vreede uit Delft is gisteren in de N.V. Koninklijke Neder^ landse Gist- en Spiritusfabriek te Delft met zijn arm in een centrifuge gekomen. Hij werd hierbij zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis is overleden. Wegenfonds en weggeld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er is enige hoop, dat regering en Tweede Kamer het deze week toch eens zullen worden over de financiering van het in te stellen Rijkswegenfonds. De weg geldheffing kan de Kamer niet ac cepteren, maar enige leden van een bijzondere Kamercommissie hebben vorige week tijdens een mondeling overleg met de ministers Van Aart- sen en Witteveen en staatssecretaris Van den Berge een alternatieve op lossing voorgesteld, die de bewinds lieden niet zonder meer hebben af gewezen. Blijkens het thans verschenen verslag m genoemd overleg stelden de Kamer leden voor hel weggeld te vervangen door de volgende lastenverzwaringen: 1. 'erhoging van de belasting op benzine net 1 cent per liter, wat ongeveer f25 miljoen zou opbrengen en waardoor de lasten per auto gemiddeld met ongeveer f25 per jaar zouden toenemen. 2. daar- verhoging van de motorrijtuigen belasting over de hele lijn met f 25 per jaar. 3. ten slotte een extra verhoging van de motorrijtuigenbelasting op dieselauto's et f50 per jaar. De totale last voor personenauto's, al dus de Kamerleden, zou dan uiteraard isselen met het benzineverbruik, maar gemiddeld ongeveer f50 bedragen. Die dieselauto's zou f75 per jaar bedra gen, ongeacht het verbruik van dieselolie. De genoemde bedragen zouden eventueel nog nader berekend moeten worden om en opbrengst van ongeveer f75 mil joen te komen. De ministers meenden, dat een derge lijke oplossing technisch wel te verwe zenlijken zou zijn. Zij waren gaarne be- een en ander nader te overwegen. Zij betwijfelden echter of de oplossing voldoende recht zal doen aan de concur rentieverhoudingen tussen benzine- en dieselauto's. Ook wezen zij er op, dat de gemiddelde afstand, die een personenauto ns land aflegt, ruim 18.000 km per jaar bedraagt, wat bij een verhoging van de benzineprijs met I cent per liter en bij een gemiddeld benzineverbruik van 1 liter op 10 km neer zou komen op ruim f 18 extrabelasting per jaar, dus minder dan de f25 die de Kamerleden noemden. Het voorstel van de Kamerleden ls nog niet geconcretiseerd ln een amendement. Het werd tijdens het overleg ook niet ge presenteerd als officieel voorstel, maar meer als denkbeeld. Vanuit de commissie vestigde men er de aandacht 'op, dat men zich nog aan geen enkele oplossing wilde binden. De ontknoping kan dus pas deze week tijdens het openbare Kamerdebat over het wetsontwerp tot instelling van het Rijkswegenfonds worden verwacht. De regering heeft zowel tegen het hef fen van opcenten op de motorrijtuigenbe lasting als tegen een verhoging van de benzine accijns bezwaren. Zij meent dat het beroepsvervoer in beide gevallen'veel zwaarder zal worden belast dan bij weg geldheffing het geval zou zijn. Bij een verhoging van de motorrijtuigenbelasting zullen buitenlanders echter niet meebe talen, bij verhoging van de benzineaccijns wel. Kiest men voor laatstgenoemde maatregel, dan betekent dit, dat ook de motorrijtuigenbelasting op dieselauto's moet worden verhoogd. Tegen het ach terwege laten of beperken van de „diesel verhoging" wil de regering ernstig waar schuwen. Daardoor zouden immers de ben- zine-auto's gediscrimineerd worden, wat lot grote moeilijkheden in het beroeps vervoer zou leiden. YTANDAAG, enkele maanden na de Tweede, krijgt ook de Eerste Kamer gelegenheid publiekelijk over de R.E.M. te oordelen. Niet onzeker is dat het ook ditmaal op een veroor deling zal uitlopen. Zoals de R.E.M. het doet, kan het na melijk niet. Zij heeft gebruik ge maakt van een situatie waarin nog niet wettelijk was voorzien, maar dat wat zij deed ontoelaatbaar moest heten, was ook zonder wet wel duide lijk. Die wet komt er nu. De behandeling in de Eerste Kamer betekent de nadering van de afslui ting. Te hopen is dat men het bij de R.E.M. nu zelf ook mooi genoeg zal vinden. Men heeft toch al heel wat publiciteit weten te verwerven. Gaat men voort, dan is men straks officieel strafbaar. Wat ons omroepbestel be treft, stellig kan het door grotere openheid nog winnen. Want dan krij gen al diegenen die nu kritisch zijn gestemd, gelegenheid te bewijzen wie zij achter zich hebben. Op het leveren van dat bewijs hebben de critici recht. Maar de mogelijkheid dat het bewijs geleverd wordt, kan ook de aanhan gers van het bestel alleen welkom zijn: allen krijgen nu de kans zich zo sterk te betonen als werkelijk het geval is. (YOK op deze plaats mag een woord van weemoedige dankbaarheid niet ontbreken bij het sterven van de schrijver Anne de Vries. Hij was onze vriend, niet in de laatste plaats om dat hij de vriend was van al onze kinderen. Van de kinderen heeft hij verteld, zoals ze leefden en opgroeiden in de streek waarmede hij zich, terecht, verknocht gevoelde. Zijn Bartje is een begrip geworden. Maar hij heeft ook aan de kinderen verteld. En daarbij van het mooiste wat aan de kinderen verteld kan wor den van de bijbel en van wat daar in staat. Wie dat kon als De Vries moest wel hebben voldaan aan die wonderlijke eis die dezelfde bijbel ons allen stelt, willen we waarlijk het geluk vinden te worden name lijk als een kind. Hoezeer heeft hij overigens door zijn schrijven ook ouderen rechtstreeks aan zich verplicht. Voor boeken als de zijne geven we graag het merendeel van wat vandaag van de persen komt. Die boeken heeft hij ons gelaten, ook nu hij zelf zo onverwacht werd op geroepen. T)E KONGO zal ons nog lang hezig- houden, schreven we onlangs, herinnerend aan de last die onchris telijke nalatigheid in het verleden ons allen vandaag heeft opgelegd. De koloniserende volken van weleer zien zich thans geplaatst voor de plicht, zich van ingrijpen te onthou den. Dit leidt tot vreemde gevolgen, die op hun beurt elementen van dis criminatie in zich schijnen te bergen. Hoe immers te denken van een be schermend handelen dat zich alleen of voornamelijk tot de blanken uit strekt? Dat handelen was noodzake lijk en onvermijdelijk. Maar hebben we onszelf niet moeten betrappen op een zucht van verlich ting toen al die honderden blanken waren bevrijd, terwijl we wisten dat voor talloze anderen, zwarten, de hel bleef voortduren? Alsof wij daarmee niet of in elk ge val minder van doen hadden. Inderdaad, het moet worden toege geven dat het een houding zou zijn geweest van welhaast bovenmense lijke solidariteit om anders te han delen dan nu is geschied. Dat kon, op het menselijke vlak, ook van nie mand worden verlangd. Maar dat de beperkte actie juist door haar beperktheid menselijk discri minerend was, lijkt ons niet voor be twisting vatbaar. ZentrA HOR LOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A (Tüta) ?^.(jDA' ingang van X december aal in Chaam een einde komen aan dl "f* de voltrekking; van wettelijke huwelijken. Sinds de arrestatie van de eerste ambtenaar J. K. in de fraudezaak mede-plichtige van de gemeente-ontvanger J. R.. was er in het Brabantse dorp, bnitfn burgemeester-secretaris A Schram, geen ambtenaar van de burgerlijke stand ^7 w2™dat he- SS?1 ••"elastinghuweltfken'. tegen het ein^van het jSr "?g toenemen, is besloten de heer A. J. M. van Berkhoven tot tijdelijk ambtenaar van de burgerlijke stand te benoemen, omdat K inmiddels is geschorst. Tevens heeft het gemeentebestuur besloten een kasgeldlening van voorlopig drie ton aan te gaan in verband met de geconstateerde fraude Het de™t naSj/d !Sf "J a?wacll,ing van de definitieve conclusies uit het on derzoek naar de verduistering van de gemeentegelden door de verificatiedienst van de vereniging voor Nederlandse gemeenten, aldus burgemeester Schram

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1