Herinnering is gaaf gebleven Players In Vietnam geen drastische stap id Verschil tussen hem en Adenauer P. Compromis in V.N. over schuld van Sowjetunie? 1\TI1SUW Komplot ontdekt in Braziliaanse staat GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. Air Union als deel de E.E.G. van Nieuwe rechtse Duitse partij opgericht Erhard en de boeren zijn 't nog niet eens Actie zwarte zes werd goede verkeersles Doelbewuste surveillance verkeerspolitie Aardschokken in Johannesburg Italiaans plan voor Europese eenheid Th een. &on£e Kij, HAMER EN STEEL MAANDAG 30 NOVEMBER 1964 Winston Churchill negentig jaar (Van een onzer redacteuren) CHURCHILL staat vandaa, weer eens in het centrum van de belangstelling. Vestigde hij eens alle aandacht op zich als de man, die een keer wist te brengen in het verloop van de Tweede Wereldoorlog, nu is het zijn negentigste verjaardag die de gedachten van zeer velen weer naar hem doen uitgaan. Het is een zeer hoge leeftijd, vooral voor een staatsman als Churchill, die vele jaren achter een onder bijzonder zware druk heeft geleefd. Meer dan 20 jaar geleden werd hij in Afrika door een beroerte getroffen. Hij was toen bijna geheel verlamd en zijn medewerkers vreesden het ergste. Deze wonderlijke man herstelde echter spoedig. Nog maar tien jaar geleden trad hij af als premier en vorige maand nam hij pas afscheid als lid van het Lagerhuis. En nu is hij dan 90 jaar geworden, tien jaar bo ven de leeftijd, waarop men al tot de zeer sterken gaat behoren. De laatste jaren heeft Winston Spen- Churchill- nauwelijks meer een rol 1 enige betekenis gespeeld op het ritse politieke toneel. Hij maakte geen eel meer uit van de conservatieve ka- lnetten. die tot vorige maand in Enge- aan het bewind zijn geweest En i het Lagerhuis hoorde of zag mer •ijwel nooit meer iets van hem. Ach- de schermen waren zijn activiteiten geringe omvang. Wellicht >eft de vervanging van Macmillan door louglas Home nog wel iets te maken de opvattingen, die Churc- acht jaar geleden op aandringen '*Van Churchill werd gepasseerd, toen 'V/veen opvolger voor Eden moest worden jjbenoemd, ook nu niet in aanmerking „Cicwam. En al met al is het de vraag Bstff Churchill, die nooit heeft kunnen i (ihebben, dat Butler als verkiezingsstra- eeg de Conservatieve partij na winningen leidde, er verstandig fljofaan heeft, hem tot tweemaal toe „bui- spel" te laten zetten. Adenauer 'U1 Dit is echter verleden tijd. De Conser- atieve partij is onder leiding van Eden Macmillan van jaar tot jaar achter- it getippeld, ondanks het feit, dat zij D economisch opzicht op enkele gm« inkingen na toch de wind heeft i „Yjehad. De Britse kiezers hebben hieruit un conclusie getrokken, vooral toen leek, dat de nieuwe premier, Douglas niet de man was, die tot hun erbeelding kan spreken. Dit neemt niet eg, dat Churchill een wijzer houding eeft aangenomen dan dr. Konrad Ade- l, auer, de vroegere Westduitse bonds- j_). anselier. Deze is niet alleen tot zijn ijni 'ste jaar „blijven zitten" omdat hij de Tian niet mocht, die hem zou moeten pvolgen Hij heeft ook alles in het werk t p esteld om dr. Ludwig Erhard politiek (1 elachelijk te maken. En zelfs nu kar sp»' ij het op 88-jarige leeftijd niet nala- JJPTtn, zijn opvolger vo< A ie .in de hoop, dat lezingen van september volgend jaar its °g „s aat gaat uitkijken. andere kanseliers-kandi Beperking Churchill is zo verstandig geweest, er elf op tijd mee op te houden. Zo jong 'as hij toen ook niet meer. Maar hij oonde begrip te hebben voor de be- •erkingen, die een hoge leeftijd nu een maal iedereen oplegt. Adenauer heeft dat tot zijn schade moeten ervaren. Voordat hij gedwongen werd, het kanse lierschap aan Erhard over te dragen, waren vele zaken in het politieke moe ras terecht gekomen, omdat Adenauer ze op hun beloop liet. Ook zijn eenza me avontuur met generaal ^e Gaulle, met de gevolgen waarvan Erhard thans zit opgescheept, is er om te laten zien hoe het niet moest. Deze grote fout heeft Churchill gelukkig niet gemaakt. Dat tekent zijn ware grootheid. Adenau- daan. Maar hij tijd, die niet besefte wanneer het zijn tijd was geweest. Churchill was echter een staatsman, die ver boven de reld van zijn tijd uitgroeide, een met visie, zoals er in onze menselijke samenleving maar zelden een komt Churchill, heeft gisteren lachend het venster van zijn Londense woning geposeerd voor fotografen, terwijl menigte mensen hem juichend en gend hulde bracht. Hij beantwoordde de hulde door te zwaaien door het open venster van zijn woning in Hyde Park Gate naar de verscheidene honderden ensen die zich daar verzameld hadden. Lady Churchill en een verpleegster hielpen de oude staatsman naar het ven ster. Ondanks de koude motregen stond hij daar ongeveer drie minuten voor het nemen van de foto's. Terwijl hij daar stond kwam het oude vuur weer plotse ling boven. Wat ongeduldig duwde hij de VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS ■nhhmnmmi Vandaag bij v. d. Brink Verrassend teenager model in modern im. bont /-v r- in vele kleuren IT"y O Amsterdam Rotterdam Den Haag Kalvers tr. 23 - K. Hoogstr. 7- Spuistr. 42 armen van zijn vrouw weg. Glimlachend zwaaide hij naar de mensen. Toen wer den de gordijnen weer op hun plaats feschoven en iedereen dacht dat hij ver wenen was. Maar als een oude acteur kwam hij terug het venster werd opnieuw geopend en Churchill leunde naar buiten terwijl het applaus aanzwol. Het viel de mensen op dat hij niet de traditionele sigaar in de mond had. Sommige van de mensen hadden wel twee uur gewacht op dit moment. Zater dag begonnen reeds honderden geluk wensen uit de hele wereld binnen te komen. Postboden zeiden dat dit de §rootste hoeveelheid post is geweest die e oorlogsleider ooit op een verjaardag ontvangen heeft. De 54 kg zware verjaardagstaart welke door Lady Churchill besteld was. werd pas vanochtend bezorgd. De in Boeda pest geboren mevr. Maria Floris bakt reeds 23 jaar de verjaardagstaarten voor Churchill Ook de koninklijke familie behoort tot haar klanten. In de bijna 15 kg fruit verwerkt. De taart is 20 cm hoog NEW YORK Bp de Verenig de Naties geaccrediteerde diplo maten verwachten, dat de Sowjet unie en de Verenigde Staten tot overeenstemming over het Sow- jetstemrecht zullen komen om een twist bg de opening van de zitting der Algemene vergadering te vermjjden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk en zijn Russi sche ambtsgenoot Andrei A. Gromyko zijn reeds in New York gearriveerd. Zij zullen in verband met de 13 weken du rende zitting van de algemene Vergade ring enkele weken in New York ver blijven. Vandaag zouden zij tezamen de lunch gebruiker. ->mmige diplomaten ge loven, dat zij dan een plan van secretaris generaal Oe Thant zullen aanvaarden om botsing te vermijden over de Russi- veigering om de kosten van de V.N. operaties in Kongo en het Middenoos- ;n te betalen. De Verenigde Staten stellen zich op het standpunt, dat de Sowjet-unie niet in de gelegenheid gesteld mag worden te stemmen tenzij zij betaalt Volgens de zegslieden wil Thant dat de vergadering alle belangrijke zaken zonder hoofdelijke stemming bij algemeen akkoord afdoet om vervolgens voor Kerstmis tot begin fe bruari uiteen te gaan terwijl een com- ;e en de ecretaris-generaal bespre- i ter beëindiging v 1 het g Tweehonderd a rres ta ties BRASILIA In de staat Rio Grande do Sul is de noodtoestand afgekondigd na ontdekking van een complot tegen de veiligheid van de staat. Rio Grande do Sul grenst aan Uruguay, waar sinds de revolutie verscheidene leden van de vorige regering, leiders van de Arbeiderspartij, een toe vlucht hebben gevonden. Tot hen behoren met name de afgezette president Joao Goulart en diens zwager, Brizzola, die doorgaat voor een pro-Castro-figuur. een communiqué wordt geen mel ding gemaakt van arrestaties, maai volgens berichten uit Porto Allegro hoofdstad van de staat, zouden twee honderd verdachte personen zijn aange houden, en zouden alle wegen onder controle van het leger staan. Volgens dezelfde bronnen zouden de organisa toren van het komplot, dat ontdekt werd door de militaire veiligheidsdienst op :rond van inlichtingen uit Montevideo, iet doel hebben gehad onlusten te ver wekken in Rio ae Janeiro en in Sao Pa ulo. In politieke kringen hebben de be- SCHIPHOL Italië en Neder land zijn het er over eens, dat zo men ooit er al in zal slagen een Air Union op te richten deze onder aegis" (bescherming) van de E.E.G. moet worden gebracht en naar de staatssecretaris van ver keer en waterstaat zaterdagmiddag op Schiphol bevestigde dan dus als een onderdeel van de E.E.G. kan worden beschouwd. Staats secretaris Keyzer keerde terug van een tweedaags bezoek aan Rome. Hij was daartoe door de Italiaanse regering uitgenodigd Ook de algemene Europese vervt problematiek was in Rome onderwerp van gesprek geweest. De discussies met zijn Italiaanse ambtgenoot waren voor de heer Keyzer kennelijk goed verlopen. Ik kan met vreugde constateren, zo zei hij althans op Schiphol, dat Nederland meer zoals tot dusverre jarenlang Verklaring van Johnson 38,t AUSTIN (Texas) Preside»l ^'Johnson heeft zaterdag op zijn cjferste persconferentie na de ver- fkiezingen verklaard geen „drama- 2>tische mededelingen" te verwach tten na het huidige overleg in de ^Amerikaanse hoofdstad over de toekomstige politiek ten opzichte I ''Van Vietnam. Hij keerde zich ook tegen speculaties ion dat de oorlog in Zuid-Vietnam tot Noord- m«Vietnam of Laos zou kunnen worden uit gebreid. Hij noemde dergelijke specula- "ïs voorbarig. i De president noemde het Amerikaanse optreden in Kongo noodzakelijk. Wij den ken dat wij honderden en duizenden men senlevens hebb gered. Hij sprak de uit dat degenen die zich aan gru- nofweldaden hebben schuldig gemaakt voor de rechter kunnen worden gebracht. Johnson zei nog dat hij geen plannen heeft voor samenkomsten met de nieuwe Sowjet-leiders of president De Gaulle, zei dat geen land aan beide kanten de Atlantische oceaan meer dan de VS heeft gedaan .n het streven naar Europese eenheid te steunen Hij beloof de dat deze steun za' voortduren Ik ge loof dat de At'ai ische alliantie pas aan not begin staat an de periode ningsverschillen zijn meningsverschillen tussen volken die in de verschrikking van de oorlog geleerd hebben dat de vrijheid van elk de vrijheid van alle vereist. Ik zie met rtrouwen uit naar de op lossing van de huidige meningsverschillen en de nieuwe bevestiging van de eenheid welke zo zeer in ons aller belang is, aldus de het geval is geweest een geïsoleerde po sitie in het Europese vervoer inneemt. En daarmee doelde hij niet op het ver voer in de lucht, doch op de internatio nale binnenvaart, op het wegvervoer en dat per spoor. Er is een streven geweest om bindende maximum en minimum ta rieven vast te stellen, maar in zo'n maat regel heeft onze staatssecretaris nooit heil gezien. Het effect ervan zou in de diverse landen totaal verschillend zijn, zo zei hij, zonder meer tarieven toepas sen is ondoenlijk. Niet alleen bij zijn gesprek in Italië, doch ook in andere landen meent de heer Keyzer een groeiend begrip op te mer ken voor de Nederlandse positie. Ver voer is voor Nederland iets ander- dan voor de overige Europese landen, nl. een export produkt. Het is een uitzonderlijk moeilijke zaak voor een land indien men in dat opzicht alleen staat. Ik vind het zeer verheugend, dat Nederland nu in Europa beslist geen geïsoleerde positie meer inneemt. HANNOVER In Hannover Is zater dag een nieuwe rechtse partij opgericht onder de naam „Duitse Nationale Demo cratische Partij". Tot de oprichters be hoort Adolf von Thadden, leider van de rechtse „Duitse Rijkspartij". De oprich- tingsvergadernig werd dooro ngeveer 700 rechtse politici bijgewoond. De partij, bedoeld om West-Duitsland's „nationale krachten" te verenigen, wenst dat er een einde komt aan „de leugen dat Duitsland alleen schuldig is (aan de tweede wereldoorlog*". Voorts wordt ge- eist dat men ophoudt met de „eenzijdige processen" tegen oorlogsmisdadigers. KOEALA LOEMPOER West-Dults- land en Maleisië hebben een overeen komst getekend op grond waarvan de Lufthansa Koeala Loempoer en Singapo re mag aandoen en de ..Malaysian Air ways" op Duitsland mag vliegen. richten over het „komplot" geen ver bazing gewekt. Het is namelijk bekend dat Brizzola de revolutie, die Joao Gou lart ten val heeft gebracht, nooit als vol dongen feit heeft willen aanvaar<fen. Waarnemers wijzen er op dat de aan eenschakeling van crises en „komplot- ten" een permanente opwinding in stand houdt, terwijl de regering in Bra silia meer dan ooit behoefte heeft aan rust en stabiliteit om haar politiek van financiële sanering tot een goed eind te brengen. Afgezet President Humberto Castello Branco zei in een boodschap aan het Congres dat de militaire autoriteiten bij hun on derzoek naar de gebeurtenissen in de staat Goias „parallelle subversieve be wegingen" hadden ontdekt in de staat Rio Grande do Sul in het zuiden van Brazilië. Het congres was bijeengeko men om de vraag te bespreken of het de afzetting van de gouverneur van de staat Goias, Mauro Borges, zou goed keuren. De president had eerder in de week federale interventie in de staat Goias gelast en de gouverneur ervan beschuldigd communistische subversie ve actie toe te laten. Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter- sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het voile aroma genieten van superieure tabakken. Als U een echte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Enquête onder automobilisten VOORTHUIZEN Als afslui ting van de actie Zwarte Zes, die de afgelopen maanden door rijks politie en het Verbond voor veilig verkeer werd georganiseerd ter BONN Na een vergadering van bestrijding van de zes veelvuldig twee-en-een-half uur zijn bondskanselier j voorkomende fouten op de auto- ikele van zijn ministers pn a» I - 1 r Erhard. afgevaardigden van het Westduitse Boi renverbond uiteen gegaan zonder dat zij het eens waren geworden over een kom- promisvoorstel voor een Europese graan prijs. Volgens goedingelichte kringen bleven de boeren staan op een graanprijs van 450 mark per metrieke ton. De regering had een verlaging voorgesteld van de huidige 475 mark (de hoogste op de Europese markt) tot 440 mark. In het plan-Mansholt is sprake van 425 mark. De boeren liggen volgens deze kringen et de regering voorts overhoop over de subsidies, die zij met elfhonderd miljoen mark jaarlijks verhoogd willen zien. De huidige landbouwsubsidies bedragen reeds 2,5 miljard mark. De regering wil niet verder gaan dan achthonderd mil joen. Zij wil de boeren een volledige compensatie voor hun inkomstenverlies garanderen wanneer deze bereid zijn hun graanprijs tot 440 mark per ton te laten zakken Vandaag zou de zaak opnieuw worden besproken. lokomotieven ter waarde van 27.7 mil joen mark leveren. Indonesië krijgt ge- makkeljke betalingsvoorwaarden voor deze bestelling, welke eind 1966 geleverd moet worden. snelwegen, zijn ruim 1500 automo bilisten geënquêteerd over hun JOHANNESBURG Johannesburg heeft gisteravond twee scherpe aard schokken gevoeld. Het grootste deel van de woonwijken in het zuiden van de stad werd in duisternis gehuld. Het verkeer raakte volkomen in de war, muren scheurden en ruiten vielen in scherven. Volgens de directeur van het observa torium in deze stad zijn de schokken vermoedelijk een bijprodukt van mijn- bouwoperaties geweest. Een onbekende belde de politie echter op en vroeg: „Wat hebben de saboteurs nu weer opge- ROME Italië heeft zaterdag een aantal stappen voorgesteld om in drie jaar tijd tot Europese poli tieke eenheid te komen. Het voor stel was vervat in een nota welke de minister van buitenlandse za ken, Giuseppe Saragat, overhan digd heeft aan de ambassadeurs van de overige vijf E.E.G.-landen en die van Groot-Britannië. In het I Giovanni Iandolo heeft een slimme manier ge vonden om zijn zonen te helpen met het stelen van auto's. Giovanni, die op een elektriciteitscentrale werkt in Palermo, Sicilië, laat op een bepaald uur van de avond de electri- citeit in een bepaalde wijk uitvallen, zodat zijn zonen, bijgestaan door en kele vrienden de auto's konden stelen. Het ging een tijdje goed, totdat de politie het in de gaten kreeg. Giovanni en zijn zonen werden gisteren gearresteerd. I De 25-jarige Schotse weduwe, Cathie Conolly, heeft zaterdagavond het wereldrecord „twisten" dat met 100 uur op naam van de Fransman Pierre Gaston stond, op 101 uur gebracht. Cathie Conolly, die moeder is van drie kinderen, was dinsdag middag begonnen. I De douane te Haelsing- borg, in het zuiden van Zweden, heeft gisteren een grote hoeveelheid routine-onderzoek een Belgische vrachtauto vonden d e Zweedse douaniers dertig kisten waarin een grote hoe veelheid flessen rum en cognac zat. De bestuur der van de vrachtauto, een Belgische motorcou reur, die op weg was naar Finland, is gearres teerd. I De 78-jarige in Chicago (VS) wonende verzeki- ringsbeambte, Lawrence Goddard, heeft van de rechtbank toestemming gekregen zijn vermogen van 6 miljoen dollar aan 25 vrienden te schenken. Zijn familieleden krijgen geen cent van het geld, omdat zij niet zo harte lijk voor hem zijn ge weest. Zijn vrienden wa ren dat wel en daarom wordt zijn vermogen on der hen verdeeld. Dit ge beurt nog tijdens zijn le ven zodat hij kan zien hoe zijn vrienden van h geld kunnen genieten. voorstel wordt gezegd dat Groot- Britannië via de Westeuropese Unie volledig op de hoogte gehou den dient te worden van de stap pen naar Europese politieke een heid. Voorgesteld wordt een reeks topconfe- ïnties van regeringschefs en van minis- -rs te houden, zodat een verdrag voor ?n Europese politieke unie voor 1 janu- _-i 1968 opgesteld kan worden. Volgens Italiaanse zegslieden gaat het voorstel uit van een volledige democratische ge meenschap van de zes, welke zal open staan voor Groot-Brittannië en alle Europese landen, die de regels daarvoor aanvaarden en in staat zijn de verplich tingen na te komen. Volgens de opvatting van de Italiaan se regering moet een Europese politieke integratie bijdragen „tot vermindering van de internationale spanning, tot het totstandkomen van een practischc soli dariteit met de ontwikkelingslanden tot versteviging van de betrekkingen i sen Europa en de V S." Voorgesteld wordt dat in de komende drie jaar de E.E.G. regeringsleiders op zijn minst eenmaal per jaar zullen bij eenkomen en hun ministers van buiten landse zaken elke dri maanden. Ver der zouden ook de minister van O.K.W. conferenties moeten houden. Deze ver gaderingen zouden voorbereid worden door een speciale „politieke commissie" teneinde tot een gezamenlijk politiek programma te komen. In Rome zegt dat het Italiaanse voorstel soepele: eenvoudiger van opzet is dan dat de Westduitse kanselier Erhard. ook die mening dat hun rijstijl, van de andere weggebruikers, gunstig werd beinvloed door de actie. Onjuist invoegen op de snelwegen werd door 78 pet. van de automobilisten genoemd als een van de zwarte zes fouten; zes van de tien ondervraagden noemden daarna links uitwijken bij ingehaald worden. Als minst belangrijke fout werd te langzaam rijden beschouwd (9 pet); onjuist invoegen daarentegen als de belangrijkste (39 pet.), gevolgd den (34 pet.). door links uitwijken bij ingehaald wor- Het verbond voor veilig verkeer trekt als voorlopige conclusie uit de gehouden enquêtten dat voortzetting van de op een groep weggebruikers gerichte pe riodieke acties van belang is. Het Ver bond zal de eerste maanden van het komende jaar bijzondere aandacht be steden aan de bromfietsen. De rijkspolitie is versterkt in haar me ning dat een doelbewuste surveillance, die gericht is op het menselijke falen en de feiten inzake de nakoming van de gedragsregels, de verkeersveiligheid zal bevorderen. Het belangrijke gege ven dat bjj de automobilisten een ze kere mate van onbekendheid kan be staan ten aanzien van het invoegen on de autosnelwegen, is voor het Verbond voor veilig verkeer aanleidin te onder zoeken of dit ook het geval is bij an dere verkeersfouten. die door verschil lende groepen weggebruikers worden gemaakt. Vier maanden „de grond itW NICE De ^-jarige roedvrouw Josiane Laures of de 35-jarige winkelier Antoine Sennie zou vandaag bij Nice „de grond ingaan" om daar vier maanden lang in volstrekte eenzaamheid te leven. De vroedvrouw en de winkelier het is nog niet bekend wie het eerst zal gaan, een van beiden gaat in elk geval een paar dagen later naar beneden willen hiermee toekomstige ruimtevaarders hel pen hun eenzaamheid in de ruimte te Senni neemt een blok hout mee waar van hij iets moois wil maken. Mej. Lau res is van plan te gaan schilderen en naar haar lievelingsmuziek te luisteren. Zij zullen geen contact met de buitenwe reld hebben. Voor noodgevallen is echter een telefoonverbinding aangelegd. Britse interesse voor Nederlands aardgas? In Londense zakenkringen werd giste ren vernomen dat de Britse Gasraad zich beraadt over een Nederlands aan bod dat twee alternatieven bevat voor de levering van aardgas. De Nederlandse aardoliemaatschap pij zou de Britse Gasraad aangeboden hebben het gas ln vloeibare vorm in tankers te leveren of via een pijpleiding onder de Noordzee. 1678) „Wat is een werktuig?" dier met behulp van een steentje de vroeg een etnoloog zich in een diep «luiting van haar broedhol aan- zinnige bui af. Hij meende het dichtst stampt, zal moeten erkennen, dat de bij de waarheid te kunnen komen hamer in principe ook door sommige door de werktuigen als projekties dieren uitgevonden en gebruikt kan van menselijke organen te kenschet- worden. sen, projekties die de mens in staat Nu is een losse steen op zichzelf stellen iets te doen. wat anders on- niet de meest doeltreffende vorm die mogelijk of moeilijker gedaan zou een hamer kan hebben. Ter wille van kunnen worden. Dienovereenkomstig de slag dient het werktnig aan een -is_ de hamer de steel te zijn bevestigd, en dan staan net als de zag de etnoloog in projektie van de ge balde vuist, in een lepel die van de holle hand. We znllen deze ge noeglijke filosofi sche beschouwing niet storen door de vervelende vraag, van welk orgaan de boor, zaag, vijl of TOCH IS «ET ZO! schaaf dan wel projekties zijn, noch tijd bekend zullen we de hinderlijke opmerking methoden v lanceren dat volgens deze zienswij- staan die ze geen enkel werktuig een nieuwe bewerking zon mogelijk maken, want in principe zou die bewerking al past als destijds, door ons kunnen worden verricht, zij het dan met meer moeite. Deze ver onderstelling is, zo niet onjuist, dan toch in ieder geval bestrijding vatbaar. vorige maal de bijl opnienw voor het probleem, waar in de vroegste tijden van onze beschaving toch de steel aan het stnk steen kan hebben vastgezeten. Er zijn wat hamer- stelen uit de Steen- het blijkt, dat er twee bevestiging hebben be- e raken er al aan ge wend ook thans nog door primitie- volken precies zo worden toege in het ene geval heeft de hamer- steel een vrij groot grondvlak, waar op de steen komt te rosten, dit hand- gefundeerde vat kan met een touw of leren rie men vrij stevig tegen een steen wor den bevestigd, mits in de steen gleu ven worden gemaakt om het touw houvast te geven. Een andere, des tijds gangbare bevestiging, die mo- tenteel ook nog in gebrnik Nu ligt de zaak met de hamer wel erg eenvoudig. Ieder mens die een niet te massaal voorwerp aan gedrukt wil hebben, zal daar met hei lichaam tegen aan duwen, of met de indianen in Chili ontstaat door vuist er op slaan (misschien ook wel taaie tak. die in een groef met de vlakke hand, als hij zijn steel past. knokkels wil sparen). Helpt het slaan buigen met de hand niet, dan kan ee voorwerp hier hulp bieden, zodat op droog is. ontstaat op deze hetzelfde moment de hamer is ge- dubbele steel, die uitermate vast om boren. Overmatig veel vernuft is de hamerkop sluit, zodat daarmee de hamerkop heen te de uiteinden aan elkaar te binden Vooral wanneer het hout zich in sommige gevallen van stenen blijkens de proeven die of stokken als slagwerktuig zich herinnert, wat we enige jaren dat geweldig mee. geleden over de graafwesp Amophi- la urnaria geschreven hebben, welk Nadruk verboden zijn genomen, valt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5