alles kan met CBtabei/Br Een kanttekening ds. J.C. van Dongen In Buitenveldert groeit uniek laboratorium fe; Een woord voor vandaag Kirchentag 1965 in teken van openhen Georganiseerde behoort voordeel te genieten Juiste vertaling moet beslissen VRIJDAG 27 NOVEMBER 1961* KERK EN POLITIEK J^ET nieuwe geschrift van de hervormde synode „De politieke verantwoorde- van de Kerk" moet men niet beschouwen als een geheel op ziohzelf staand stuk. Zoals „Woord en Wederwoord" een vervolg is op het kernwapenrapport (dat zelf weer een aanvulling was op een herderlijk schrijven van 1952), zo is naar ons besef de brochure over de politieke verantwoordelijkheid een vervolg op het herderlijk schrijven uit 1955 „Christen-zijn in de Nederlandse samen leving". Vergelijking valt ten gunste van het nieuwe boekje uit. In de voortgang van het gesprek over de (politieke) organisatiekeuze worden de argumenten vóór christelijke organisatie duidelijker gehoord en ook als geldig erkend. In „Christen-zijn in de Nederlandse samenleving" werd betoogd, dat de christen tot taak heeft om „waar maar enigszins mogelijk, de opdracht Gods te vervullen midden in de wereld, tezamen met anderen arbeidend aan de opbouw van een verantwoordelijke samenleving". De synode wilde niet stellen, dat daarom de aansluiting van christenen bij niet-confessioneel be paalde organisaties een algemene regel moet zijn, maar enige voorkeur daarvoor leek toch wel uit het geschrift te spreken. Voor de vermaning van de doorbraakaanhangers was één alinea voldoende, maar voor de vermaning van de leden der christelijke organisaties had de synode een halve pagina nodig. Opmerkelijk was de miskenning van het wezen der christelijke partijen. „Niemand heeft kunnen duidelijk maken, dat de zakelijke verschillen, die de huidige democratische partijen gescheiden houden, samenvallen met de scheiding tussen hen, die aan het gebod Godsgehoorzaam en hen, die daaraan ongehoorzaam zijn." Stelt men het voor alsof de verschillen tussen de partijen slechts van zakelijke aard zijn, dan behoeft het „gelovig geweten van de enkeling" zich hierover ook niet zo druk te maken. Gelukkig heeft de synode thans deze oppervlakkige gedachtengang losgelaten. Zij heeft geluisterd naar prof. Van Ruler, die in 1958 heeft geschreven dat de kerk zich niet van het probleem mag afmaken door te beweren, dat politieke partijen alleen bezig zijn met puur praktisch-technische rege lingen. „Achter elke politieke regeling steekt een visioen. Elk politiek woord heeft een gehalte van profetie. Elke politieke daad heeft een gehalte van heiliging." De synode zegt het nu de Utrechtse hoogleraar na, dat de politieke partij geroepen is om deel te nemen aan de profetie en de heiliging. Zij moet de waarheid uitspreken aangaande de dingen van het individuele en gemeen schappelijke welzijn en meewerken aan de inrichting van het leven vanuit deze waarheid. Deze zinsnede willen we graag in verband brengen met wat enkele pagina's verder staat: het christelijk geloof heeft steeds verwezen naar het Woord Gods, dat de waarheid is. De christelijke politieke partij wil ten volle reke ning houden met de beloften en de eisen van Gods Woord. Ook als politieke partij erkent zij, evenals de kerk dat doet, als geestelijke achtergrond van het leven van de staat, dat wat God ons in zijn woord heeft geopenbaard. De kerk, aldus de synode en we noteren dit dankbaar kan deze over wegingen alleen maar beamen. Bovendien „kan zij moeilijk het gewicht van de overwegingen ontkennen", dat ook een organisatie zich in gehoorzaamheid aan God moet onderwerpen en beroep op zijn Woord moet open laten We willen dit laatste nog eens graag onderstrepen. Het is het argument, dat de Verbondsraad van het C.N.V. op 27 augustus 1955 aldus treffend formu leerde: „Onze eerste opmerking is daarom, dat de kerk naar onze overtuiging geroepen is te verkondigen, dat niet alleen de grondslag en de norm van het persoonlijke handelen, maar óók de grondslag en norm van het handelen van organisaties moeten beantwoorden aan de eis van Gods Woord." Grote belangstelling Doctorstitel voor Van onze kerkredactie UTRECHT Aan de Rijksuni versiteit promoveerde gisteren ds. J. C. van Dongen bij prof. dr. J. C. Hoekendijk op een proefschrift ge titeld „Vervreemding en dienst". Ds. Van Dongen heeft de laatste jaren een studieopdracht gehad van de vroegere Federatie van dia- konieën, die nu is opgegaan in de hervormde generale diakonale raad. Hij is op latere leeftijd in Leiden theologie gaan studeren, nadat hij eerst een tiental jaren in de handel was ge weest. Sedert 1940 diende hij de gemeen ten van Lichtenvoorde en Zutphen, was hij als predikant verbonden aan het dia- k-nessenhuis in Rotterdam en predikant directeur van de stichting Kerkelijk-so- ciale arbeid in Utrecht. Over verschillen de aspecten van zijn werk heeft hij in binnen- en buitenland gepubliceerd. In de laatste jaren was hij in het bijzonder bezig met een studie over de revalidatie an lichamelijk gehandicapten. Proefschrift In zijn proefschrift heeft ds. Van Don gen nagegaan hoe de term vervreemding, nadat deze in de vorige eeuw al door Karl Marx in omloop werd gebracht, in deze eeuw tot een „herkenningswoord" van onze tijd kon wden. We komen de term nu tegen in vrijwel alle mens wetenschappen: blijkbaar is daarmee een veelbetekenend signalement van de he dendaagse mens gegeven. Boekenhoek Spiegel van de Nederlandse poëzie, 1900-1940, door Victor E. van Vriesland. Tweede druk. Uitgave Meulenhoff, Am sterdam. (685 blz., ƒ9.50) Waarop letten bij het schrijven in het Nederlands?, door drs. W. Diemer. Tweede druk. Uitgave Stabo, Delden (231 blz., ƒ5.90) 5000 zinnen ter verbetering, door drs. W. Diemer. Derde druk. Uitgave Stabo. Delden (ƒ6.10) Ik heb nu een scooter en de achting van het hele personeel, samengesteld on der het oog van Rob Peters. Uitgave Blitz, Laren 3,75( Economie, theorie en werkelijkheid, door R. K. Bosma, medewerking drs. P. J. C. Vrinte. Uitgave Stam, Haarlem. (162 blz., ƒ5,95) De kaars, drie kerstvertellingen door Willem Brandt. Uitgave Tijdstroom, Lo- chem (35 blz., 3.90) McGregor en het dode dorp, door Ted Viking. Flamingo. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. (189 blz., 1,95) hoff, Amsterdam. (191 blz., 1,95) Angst, spookverhalen verzameld door Tim Maran. Flamingo. Uitgave Meulen hoff, Amsterdam. (192 blz., 1,95). Laarzen en laarsjes, door Guy de Mau passant. Flamingo. Uitgave Muelenhoff. Amsterdam (189 blz., ƒ1,95) Auto-Bas, door Mies Bouhuys. Teke ningen Carol Voges. Uitgave Spaarne- stad, Haarlem (70 blz., 3,40) Jamie, door Jack Bennett. Vertaling J. van Oosten. Lutine-reeks. Uitgave Spaar- nestad, Haarlem (181 blz., ƒ5.50) Slalom met de dood, door Eline Capit. Lutine-reeks. Uitgave Spaarnestad, haar- lem. (132 blz., ƒ4,90). Bijzondere V.U.-architectuur AMSTERDAM In Buitenvel dert, waar het nieuwe centrum van de Vrije Universiteit verhijst, wordt door de faculteit van de wiskunde j en natuurwetenschap pen een laboratorium gebouwd, dat uniek voor ons land en mis schien wel voor de gehele wereld genoemd kan worden. Het ge bouw, dat 250 meter lang is, ver toont een „kamstructuur" en wel zo, dat het hoofdlichaam naar ach ter en deels naar voren uitsteken de vleugels heeft. Deze bouw maakt het mogelijk een eigen sfeer en leven te scheppen in de zeer verschillend geaarde onderdelen van de faculteit van de wiskunde en de natuurwetenschappen. Prof. dr. C. C. Jonker, hoogleraar in de natuurkunde die met zijn collega prof Coops aan de opzet van dit gebouw een zeer groot aandeel heeft gehad vertelde dat sedert 1958 aan de plannen voor dit laboratorium is gewerkt. Bij de vele intensieve besprekingen heeft men zich steeds op het standpunt gesteld, dat in het nieuwe laboratorium alle sub-faculteiten zo veel mogelijk zou den moeten samenwerken, waarbij nauw keurig werd afgewogen, wat gemeen schappelijk gedaan kon worden en wat beslist niet gezamenlijk verricht diende te worden. Vandaar dat er enerzijds ge streefd is naar centralisatie en ander zijds naar decentralisatie, wat bijvoor beeld zeer duidelijk tot uiting komt in de opzet van de technische diensten. Tegenover de vervreemding heeft de inwendige zending, halverwege de ne gentiende eeuw, in de figuur van Wi- chern diakonie als het specifieke herken ningswoord van de kerk geplaatst. In deel II (Diaconia alienatorum) wordt nagegaan in hoever ook nu weer de kerk in een samenleving, die door vervreem ding gekenmerkt is. temidden va voorhanden instanties die zich zorg voor de mer- bezighouden, zoals geestelijke gezondheidszorg, het maat schappelijk werk, enz. weer dienstbaar zal kunnen zijn. Aan het proefschrift zijn twintig stel lingen toegevoegd, waarvan de negen tiende luidt: „Me' het ontstaan van mo biele en permanente oecumenisch-paro- chiële projecten zal van meet af aan rekening moeten worden gehouden bij het antwoord op de vraag: Mogen wij nog kerken bou en voor afzonderlijke kerkformaties?" Belangstelling Voor deze promotie was bijzonder veel belangstelling zodat deze plaats vond in de grote aula. De promovendus, die zijn zilveren ambtsjubileum reeds in het zicht heeft werd bijgestaan door twee zonen als paranymphen. De promotor, prof Hoekendijk, prees zijn omvangrijke dis sertatie <250 pagina's), die nog slechts bescheiden selectie biedt uit het vele bestudeerde materiaal. Het is, zo zei deze hoogleraar, een persoonlijk boek, waarin u in gesprek komt met de auteurs die u citeert. Hij strekt zich uit over vele disciplines. Ook andere hoogleraren pr® ;n de studie. Als kritiek werd geuit dat de taal van het boek moeilijk is (prof. Hoekendijk) dat de probleemstelling soms schuil gaal achter een vermoeiend aantal citaten (prof. dr. J. de Graaff), dat de eigen inzichten soms wat onduidelijk naar va. komen (prof. dr. H. Jonker). Nieuw werk a een vrij langdurig beraad keerde de senaat in de aula terug en kreeg ds. Van Dongen te boren, dat besloten was hem de doctorstitel toe te kennen. In zijn fellcitatiewoord vertelde prof. Hoeken dijk dat dr. Van Dongen reeds begonnen is aan het schrijven van eer. geschiedenis van de inwendige zending. Het eerste deel van dit werk, dat bijzonder belang rijk zal zijn voor de theologische facul teitcn, is reeds klaar. Na het uitreiken van de doctorsbul volgde een zeer druk bezochte recep tie, waar wij onder meer zagen prof. dr. H. Kraemer, prof. dr. G. C. van Niftrik, de praeses van de hervormde synode, ds. P. G. van den Hooff, ds. F. H. Landsman, dr. J. van Klinken van boratorium en het geologisch instituut gelegen gedeelte dat bestemd is voor alle onderafdelingen van de scheikunde3ureau. mejuffrouw dr. M. C. Hol r 8llie?, 1" v«6indende kelder Is ge- teyn de Oecumenische Ra ad c> bouwd De bovenbouw zal hier. zo spoedig ,e,e [^rechtse predikanten. 'Lectoraat moderne kerkgeschiedenis nu professoraat AMSTERDAM Aan de Universl- telt van Amsterdam is prof. dr. W. F. Golterman benoemd tot gewoon hoog- j leraar in de geschiedenis van het christendom in de 20ste eeuw, inzon- derheid betreffende de onderlinge verhoudingen der kerken. Prof. Golterman, die in 1898 in Den Haag werd geboren, volgde aanvankelijk een ambtelijke loopbaan, doch begon in 1929 te Leiden de studie in de theologie, die hij aan de Universiteit van Amster dam in 1933 voltooide. Aan het semina rium der Algemene Doopsgezinde Socië teit werd hij opgeleid tot predikant. Hij diende achtereenvolgens de doops gezinde gemeenten van Makkum-Witmar- sum, Amersfoort en Amsterdam, tot hij in 1946 werd benoemd tot bijzonder lec tor vanwege het seminarium der Alge mene Doopsgezinde Sociëteit aan de Uni versiteit van Amsterdam. Tevens nam hij het voorzitterschap der sociëteit op zich, terwijl hij in 1953 de functie van studie secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken ir Nederland aanvaardde. In 1960 volgde zijn benoeming tot ge woon lector aan de universiteit welke nadat hij eerder in dat jaar tevens be noemd was tot bijzonder hoogleraar van wege het doopsgezind seminarium thans is omgezet in een benoeming tot gewoon hoogleraar met dezelfde leerop dracht. Prof. Golterman promoveerde In 1942 in Amsterdam op een proefschrift over „De godsdienstwijsbegeerte van S. Hoek stra Bz.n.". verder publiceerde hij o.a. „Liturgiek", „Eén heer, één kerk" en „Eenheid in de chaos der kerken". Farizeeën komen Jezus verzoeken. Ze komen met de vraag j het een man geoorloofd is zijn vrouw weg te sturen, waarrm hij getrouwd is. Ze weten het antivoord. En Christus wijst hi erop dat zij het weten. Daarom vraagt Hij: „Wat heeft Moa u geboden?" Maar Hij blijft niet stil staan bij wat Mozes gezej heeft. Hij Zelf geeft hun ook een antwoord. Hij wijst erop d het gebod van Mozes gegeven is met het oog op de hardhtj $j van hun harten. Het gebod van Mozes is aangepast aan h) hart van de mensen. De eis van God, zoals Christus q formuleert, is eigenlijk veel scherper. God heeft twee mensj samengevoegd en wat God samenvoegt mag dè mens nij rj scheiden. Maar het gebod van Christus is niet harder of zwaarder da P® het gebod van Mozes. Christus legt immers de nadruk op feit: „Wat God heeft samengevoegd..." Een huwelijk is nif maar zo een bij elkaar wonen van twee mensen, die besloti ag hebben lief en leed te delen. Christus laat zien, hoe God g; Eg interesseerd is in deze mensen; hoe Hij Zelf hen bij elk^H brengt. Het gebod van Christus niet scheiden wat Ga samengevoegd heeft is gebaseerd op Gods genade. Want c God gestaan heeft aan het begin, wil Hij ook staan aan h einde en wil Hij ook al die stappen daartussen mee uolgeji-l Hij wil er bij zijn, altijd van het begin tot het slot. En dan de oplossing niet dat we maar proberen het met elkaar vol houden, maar dat we op Zijn hulp mogen rekenen. We lezen vandaag: Maleachi 1 vers 1 tot 14. Herv. geref. jeugd ging fusie aan Zullen ook Oostduitsers komen CONCILIE STELDE GENÈVE TELEUR GENÈVE De Wereldraad van Ker ken heeft er haar teleurstelling over uitgesproken, dat de Rooms-Katnolieke Kerk nog geen definitief standpunt heeft kunnen innemen betreffende de gods dienstvrijheid. Als een grote meerder heid van de bisschoppen op het concilie voorstander blijkt te zijn van godsdienst vrijheid, zou men denken, dat de tijd was gekomen, om een van de moeilijkste problemen in de betrekkingen van de Rooms-Katholieke Kerk met de andere kerken op te lossen. „Het is daarom teleurstellend, te moe ten constateren, dat de laatste zitting van het concilie geëindigd is, zonder een stemming over dat onderwerp, zodat er voorlopig nog een grote mate van onze kerheid blijft bestaan over het rooms- katholieke standpunt in deze zaak", aldus de verklaring van de Wereldraad. Een lijn De diverse laboratoria zijn niet geor dend als afzonderlijke eenheden, ma" i heeft ze tegen elkaar aangeschov de bouwkosten te drukken en plaats op het terrein te winnen. De opeenvol ging van de laboratoria en werkruimten vertoont een lijn. die het onderzoek de dode naar dat van de levende natuur aanwijst. In het begin van het complex treft men het wiskundig seminarium aan en dan volgen de laboratoria voor natuur kunde, sterrenkunde en scheikunde (zo wel voor anorganische-, analytische-, fy sische, organische- als voor biochemie). Daarna komt het instituut voor geologie waarvan een deel bestemd is geochronologisch onderzoek en slotte de laboratoria voor zoölogie en botanie. Het volgend iaar zullen in gebruik wor den genomen: het wiskundig seminarium; het natuurkundig laboratorium en het cy clotrongebouw: net geologisch instituut: het botanisch laboratorium en het zoölo gisch laboratorium. Op het ogenblik is de situatie nog zo, dat van het tussen het natuurkundig la- Naast het laboratorium staat een spe ciaal gebouw voor de versnellingsmacht- j nes van het natuurkundig laboratorium.'. Het wordt momenteel inwendig afgewerkt zal het volgend jaar gereed zijn. Hier- j in wordt sinds september een door Phi-1 gebouwd cyclotron gemonteerd. Be-1 december wordt het voornaamste deel1 deze versneller, de grote 130 ton we-1 gende magneet die geheel in de werk plaatsen van Philips is gebouwd en afge werkt geïnstalleerd. Om dit gevaarte uit de fabriek te krij- ;n is een dag nodig en dit is ook het „;val voor het transport Eindhoven-Am sterdam en voor het binnenbrengen van de magneet. De versneller wordt geplaatst en bunker met een betonnen muur anderhalve meter dikte. De uit dit apparaat komende bundel wordt door een gat in de muur naar de experimenteer- hallen geleid, die ook weer omgeven zijn door beton van dezelfde omvang, zixlat de MM uiterste voorzorgen voor de vetligheidke,| M zijn genomen. De versneller is van een zeer moderne constructie, waardoor niet alleen de snel heid. maar ook de aard van de deeltjes die versneld worden, gevarieerd kan wor den. De bundeling van deze deeltjes in de uitwendige straal is bijzonder goed en hun intensiteit maakt het mogelijk om er velerlei soorten van proeven mee te doen. In hetzelfde gebouw wordt de neutro nengenerator, die al tien jaar lang in het oude laboratorium goede diensten bewijst, opnieuw opgesteld, zodat deze machine onder aanzienlijk verbeterde omstandig heden kan werken. Vicaris in ISoorwegen OSLO Na uitvoerige onderhandelin gen heeft de predikantenbond van de kerk van Noorwegen besloten vicares Ingrid Bjerkas als lid op te nemen. Voor tot stemming overgegaan Concilie stelde r.k. studenten zeer teleur UTRECHT In een brief aan het Ne^ derlands episcopaat heeft de Unie var. rooms-katholieke studen ten verenigingen in Nederland uiting gegeven aan een ge voel van teleurstelling en onbehagen de gebeurtenissen in de laatste week het concilie. In de brief, waarvan een gedeelte door de Volkskrant wordt overgenomen staat onder meer, dat de gebeurtenissen in de laatste week van het concilie de rooms- katholieke studenten hebben beschaamd in hun gelovig vertrouwen. Als toelich ting hierop worden door de studenten worden moest eerst een wijziging statuut aangebracht worden Ook hier vóór moest gestemd worden: 169 leden waren voor de voorgestelde statutenwij ziging en 89 tegen. dialoog! Waarom niet de bevestiging van algemeen gevoelen der Kerk ten aan van de collegialiteit der bisschoppen der leiding van de Paus? Waarom in de plotseling gewijzigde formuleringen terugstappen op de weg naar de werkelijke oecumenische gezind' he id? Waarom moeten de Kerk en de we- reld nog langer wachten op de erkenning van de vrijheid van de menselijke per soon, in zijn bestaan in de wereld, en zijn antwoord op zijn geschapen zijn in de keuze van zijn godsdienst? De brief van de studenten sluit met de volgende zin. „Met oprechte verontwaar diging hebben wij kennis genomen van deze gang van zaken, die tot verdriet en grote teleurstelling heeft geleid bij zeet vele concilievaders, waarin wij een weerspiegeling zien van de teleurstelling en het onbehagen in de gehele katholieke wereld en daarbuitn" De voorbereidingscommissie voor de twaalfde Kirchentag, die van 28 juli tot 1 augustus 1965 in Keulen zal worden gehouden, heeft het een en ander meege deeld over haar plannen. Cen traal wil men in alle aktivitei- ten de eis stellen, dat de verdedi gingshouding van het protestan tisme plaats moet maken voor een zo groot mogelijke" openheid. Bij deze Kirchentag zal men zoveel mogelijk de nieuwe opzet handhaven, die vorig jaar in Dortmund het eerst is toegepast. Ook nu weer zullen 's morgens ongeveer tachtig diskussiegroepen in alle delen van Keulen onderwerpen bespre ken, die de onderwerpen van de open bare samenkomsten nauw raken. Er zijn vier werkgroepen gepland met referaten en forumdiskussies. Voor deze werkgroepen zijn al vier thema's ge noemd, die nog door het presidium van de Kirchentag moeten worden goedge- De eerste groep zal zich bezig houden met het thema „Theologie. Bijbel en gemeente". Hier zal het vooral gaan om de vraag naar de praktische betekenis van de Bijbel voor de gemeentearbeid. In de tweede groep zet men de dlskussie - voort, die in Dortmund begonnen is over takelijk geworden door de uitbreiding de „Kerkhervorming", waarbij de plaats van het werk en de toename van de I van de kerk in de moderne wereld aan gezamenlijke activiteiten. de orde komt. Tj;d'"s ,dt vergadering op de „fusie, „Katholicisme, protestantisme en athe- het thema van de derde groep, "en met de strijd tussen geloof en ongeloof. De vierde werkgroep zal de problematiek eenheid der kerken bestuderen. i bestuur gekozen - ds. L. Roetman te Gouda terstaande bedragen op: Albïasserda... 1.758,37. Leerbroek 663,55. Rijsoord ƒ1.689,50. Voorschoten ƒ327,60. Woer den 2.337,18, Genderen 353.75, Sleeu- wijk 485.20. De opbrengst van 125 lokale comlté.s is 109.518,75. In 1963 was dat 93.952,04. Weer avondsameiikomsten Een speciale groep zal zich in twee grote samenkomsten bezig houden met de vraag „Joden en christenen", ter wijl nog twee forumbijeenkomsten het thema „Afhankelijkheid en vrijheid in de arbeidswereld" zullen bespreken. De Juristen vakcentrales in studie UTRECHT De juristen van de drie vakcentrales hebben' een stu die gemaakt van het probleem van de ongeorganiseerde werknemers en de mogelijkheid van een belo ningssysteem, waardoor de georga- niseerden enig voordeel genieten van hun vakbondslidmaatschap. De beste oplossing van de vele moge lijkheden wordt nu nader onder het oog gezien. Dit heeft de secretaris van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond. de heer P. Damming. gis teren op het congres van zijn hond in Utrecht bekent' gemaakt. „We zul len de broedende kip nu maar niet de heer Damming De ANAjB stelde als eerste vakbond vorig jaar bij de loononderhandelingen voor het loon van de georganiseerden met een gulden per week te verhogen. Di voorstel vond evenwel geen genade in de ogen van de werkgevers, maar de ANAB hoopt nu dat het resultaat van de studie van de drlj vakcentralen een basis voor nieuw overleg zal ople- Over de pensioenvoorzieningen zei ANAB-voorzitter Sake van der Ploeg nog. dat hij het waardevast makeD van de pensioenen belangrij"ker acht dan het verlagen van de pensioenleeftijd tot 60 jaar. Dat acht de ANAB geen haal- o bare kaart. De he r Var der PloegVolgens dr. Schmidt-Clausen dergelijk concilie geen imitatie grote avondsamenkomsten, die in DojL mund zeer gewaardeerd werden, zullt ook nu weer gehouden worden. r In de voorbereidingscommissie zlttf. ruim honderd theologen, sociologen, dagogen, ekonomen en publicisten, leiding heeft de intendant van de Wei duitse radio, dr. Klaus von Bismard Aan de voorbereidingen werken Oostduitsers zoveel mogelijk mee. hoopt, dat het ln de huidige sfeer i ontspanning tussen Oost en West mo lijk zal zijn, dat ook Oostduitse prottj tanten aan de Kirchentag in Keulen a len kunnen deelnemen. Classis Amersfoort" is voor P.S. AMERSFOORT De classis Amei foort, een van de twee classes van h provinciaal ressort Utrecht van de Geri, formeerde Kerken (vrijgemaakt), h stappen gedaan om te komen tot particuliere synode van Utrecht. Volgej een voorstel, ingediend door de kerkt van Amersfoort-Centrum en Nijkerk, zoi den op deze particuliere synode ds. j Veltman en oud. G. van Oord, zich aan de werkzaamheden van de s de hebben onttrokken en de synode t tijdig hebben verlaten", ter verantw ding moeten worden geroepen. De a: re Utrechtse afgevaardigden werden „v^ 0) zocht ook ter particuliere synode aanwv zig te zijn". Dit voorstel werd door j classis aanvaard met veertien tegen y stemmen. De minderheid was niet tegen houden van een particuliere synode, mai D* wilde, dat dan alle Utrechtse synodewaa: den zonder onderscheid in de "gelegaDe heid zouden moeten worden gesteld cjfarr verantwoording te doen van hun handj lingen ter synode. Onder degenen, die de classis ter pa. ticuliere synode zullen vertegenwoordig gen, werd niemand van de minderhe gekozen. ALKMAAR De kerkeraad heeft sta) pen ondernomen, om te komen tot e< 'll Ëarticuliere synode van Noord-Hollan ®rl e kerkeraad heeft tevens zijn predikai ds. Joh. Strating. die dezer dagen et. beroep naar Appingedam heeft aangem men, verzocht voorlopig geen zitting I nemen ter genera1- fltf— "J is de secundus Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.H.) Boer): J. v. Sliedregt te Baarn. GEREF. KERKEN Beroepen te Brussel (vac. E. H. Nagel' drs. S. A. Boonstra te Rijswijk (Z.H.); ti Wassenaar: D. v. d. Meulen te Amstel veen-N.. Buitenveldert. Bedankt voor Krommenie: C. E. Broek te Nieuwleusen. GEREF. GEM. Tweetal te Wolphaartsdijk: A. Hofmar Zeist en G. Schipaanboord te Apel <h z Beroepen te Woerden: Zeist. A. Hofman tf kerken te vernieuwen? 'Deit'er vraag werd dezer dagen opgeworpe door de secretaris-generaal van de Lu|vr therse Wereldfederatie. Schmidt-Clausen, in een lezing. De Re formatoren in de zes*icnde i den zich veel voorgesteld van een conjtn cilie tot vernieuwing va de kerke: nooit gekomen is. toonde zich een voorstander nieuwe organisatie van de pensioenvoor ziening. Met name zou hij graag de ad ministratiekosten. die bij de bedrijfspen sioenfondsen verloren gaan. in pensioe nen willen omzetten door de AOW-uit- kering te verhogen. Vatikaans concilie moeten zijn. maaom geheel op reformatorische leest moetei zijn geschoeid. De stem van de Refor k matie in de oecumenische dialoog zou door zo'n concilie duidelijker gaat Is het niet meer dan een legende, dat Luthe'. op 31 oktober 1517 zijn 95 stellingen heeft aan geslagen aan de slotka pel van Wittenberg? Ge lijk wij onlangs bericht ten, zijn er enkele kerk historici, die menen, dii te kunnen stellen. Het sterkste argument, dat zij hebben, is dat Luther zelf nergens (voorzover bekend) ge sproken of geschreven heeft over het aanslaan Het oudste getuigenis, dat wij daarvan hebben is van Luthers medewer ker, Philippus Melanch- thon, die er over spreekt in de gedachtenisrede, die hij na Luthers dood heeft gehouden aan de universiteit van Witten berg. De protestantse kerkhis toricus prof. D. Meinbold te Kiel meent nu echter toch een uitspraak van Luther te hebben gevon den, die de historiciteil van het verhaal zou kun tien bewijzen. In een brief aan Spalati nus, hofprediker van keurvorst Frederik de Wijze, uit Luther zijn te leurstelling over het feit dat zijn tegenstanders een disputatie met hem over de 95 stellingen ontwijken, hoewel hij ze „voor de poort" uitgenodigd heeft. Deze brief Is gedagtekend 15 februari 1518. Men heeft Meinhold •chter tegengeworpen, dat de Latijnse uitdrukking „ante fores" behalve door „voor de poort" evengoed door „in het opgenbaar" kan worden vertaald. De kwestie is belang rijk, omdat die kerkhis torici, die de historiciteit van het aanslaan betwij felen, minder ongunstig oordelen over de rooms- katholieke autoriteiten die een diskussie met Luther over zijn stellin gen uit de weg gingen. De Pelgrim, door Michael Se- rafian. Ambobock. Uitgave De Fontein, Utrecht. De figuur van de huidige paus wordt in dit boek op verdienstelijke wijze beschreven. De schrijver wil een blik achter de schermen van de tweede conciliezitting geven. Paus Paulus zou toen in een val zijn ge lopen, die slim door curie-kardina len als Ottaviani zou zijn opgezet. Zo konden bureaucratische en con servatieve machten, die gedurende het pontificaat van Johannes „in de riolen van Rome weggespoeld wa ren", weer veel van hun invloed herwinnen. Het boek leert ons be halve paus Paulus ook de curie kennen. (311 blz., 10,90). Meerwijk, door Walter Brccd- veld. Uitgave De Fontein, Utrecht. Een familieroman, volgens een klassiek patroon opgebouwd. De schrijver weet in sobere vertel trant de geschiedenis van een godsvruchtig Brabants geslacht ooeiend weer te geven. Door de aard van bet boek, waarin steeds weer nieuwe karakters opduiken, De Ereedveld meestal met weinig middelen aannemelijk weet te ma ken, wordt eentonigheid verme den. (279 blz. 9.75). Hannibal en Esmeralda, door Suzanne Faith-Ell Svensmark. Vertaling F. J. Padt. Uitgave N.V. W. van Hoeve, 's-Graven- hage. Hannibal en Esmeralda zijn twee jolige poesjes, die de allerkleinste peuters met hun „avonturen" best zullen amuseren. Het boekje, uit gegeven in het Kramerfonds, zou men een stripverhaal in nieuwe opzet kunnen noemen (één pagina tekst, één pagina met bijzonder aardige tekeningen. (28 blz. ƒ4.90). De dolle trams, door Jean A. A. Schalekamp. Uitgave Contact, Amsterdam. De zeven vreemde verhalen, in deze bundel bijeengebracht, maken terecht aanspraak op deze onder titel. De meeste zijn grillig zonder te verrassen. Ernstiger bezwaar is het kwetsende, grove woordge bruik. (112 blz., 4,50). Het Evangelie van Lukas. door prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel. Uitgave Boe kencentrum N.V., 's-Gravenbage. Dit boek wil geen kommentaar zijn en geen stichtelijke lektuur, zegt het „Woord vooraf". Wat het wél is kan men beter ervaren dan beschrijven. Dat is dan een zeer goede ervaring. De schrijver, die- vele jaren het Lukas-evangelie las en bestudeerde, laat de rijpe vruchten daarvan meegenieten. Verrassend, duidelijk, nieuw, boei end. (438 blz., 18,90). Detective Omnibus, door Ellcston Trevor. Uitgave Hollandia N.V., Drie vertaalde detectives in één band van de bekende schrijver van Britse origine, resp. De Stilte van de Dood, Koningin in Gevaar en De Radeloze Raadsheer. De laat ste naam staat voor Hugo Raads heer, tegenvoeter van het gebrui kelijke type particuliere detective, maar wel intelligent en vooral slim. De laatste eigenschap doet hem avonturen beleven zonder dat hij ooit van een wapen gebruik be hoeft te maken. <560 blz., 10. Binnen blijven bezig blij ven, door Ruth Zechlin. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Dit boekje biedt i„. die gevallen uitkomst. Het bevat boeiende knutselkarweitjes en leu ke spelletjes. De benodigde mate rialen kosten bijna niets: ze zijn in elk huis te vinden. (129 blz.. f 6.90) Meesters der vertelkunst. Uit gave J. M. Meulenhoff, Amster- tende een keuze uit de literaturen van Japan, Polen, Hongarije, Ier land en Spanje, is even voortreffe lijk als de eerste. Het korte ver haal uit de negentiende en de twintigste eeuw wordt hier in handzaam formaat tot de lezer ge bracht, die steeds ontvankelijker biijkc voor dit genre. Extra loffe lijk is het dat de verzamelingen vooraf worden gegaaan door dege lijke inleidingen, die bijvoorbeeld het begrip voor vertellingen uit Japan en Ierland verhelderen (per deel 2.90). De boekaniers. Dick Drcux. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. In 21 verhalen tekent de schrij ver van historische romans de boekaniers uit de vervlogen eeuwen. Uit deze geschiedenissen blijkt, dat onze voorvaderen niet altijd van die beste brave burgers waren, zoals schoolboekjes wel eens willen doen geloven. De ver halen. die zich laten lezen als historische romans, geven tegelijk een goede kijk op het bonte leven van vroeger. Het boek. dat tot stand kwam door de medewerking van de Stichting Prins Hendrik, afdeling Scheepvaartmuseum te Rotterdam, wint aan waarde door de treffende illustraties <304 blz., f 11.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2