Nieuwe Leidse Courant Rebellen in Kongo slaan terug Honderd blanken nog gevangen Hulp van Moskou aan N.-Vietnam? Belgische Nu para s moeten Dr. A. Vondeling in Hoogeveen: Gasbel is mogelijk vier biljoen m3 S4I IEN terugtrekken: Weer wijzigingen in KLM-top Van der Wal wordt opvolger Albarda Commentaar Vrijdag 27 november 1964, 45ste jaargang Enkele buien De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen, i dan buien. Dr. E DIEMER CHRISTEKJK-NATIONAAl DAGBLAD i hert In teghenspoet" Koudere nacht. Morgen overdag over het algemeen iets lager temperaturen dan vandaag. Matige aan de kust morgen af en toe krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 p.w. 0,78, p.m. 3,35,N p.kw. 10,05, JJIachtendien-,' b®2orging 18.00—19.00 HOOGEVEEN De voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka- ner, dr. A. Vondeling, heeft gisteren n een vergadering van de PvdA- Niet onaanzienlijke bedragen voor Het Landschap DEN HAAG Op de begroting 1965 van de provincie is f 150.000 uitgetrok- ien voor bijdragen in rccreatieprojec- en door de stichting het Zuid-Hollands Landschap. In een toelichting wordt gezegd, dat i verband met lopende aanvragen nog andere voorstellen voor niet onaanzien- ijke aan de orde zullen komen. Verder is nog f 100.000 uitgetrokken oor eventuele aankoop van terreinen oor berging van ongewenste roerende aken en voor het aanbrengen van bo- ilanting rondom autokerkhoven. Deze osten zullen zoveel mogelijk later ver- laald worden. De storting in het fonds voor subsidies ■n behoeve van de restauratie van mo- ns is gehandhaafd op het vorig jaar ot f70.000 verhoogde bedrag, aangezien Ie verplichtingen van het fonds aan iet einde van 1964 de middelen naar ver pachting nog met rond f50.000 zullen ivertreffen. In de ramingen is ook begrepen een iidraee van f20.000 in het exploitatie- het recreatieschap de Oude skort v: ■laas. Voorts irengen het 3 uitgetrokken an beplantingen op terreinen voor recreatie aangekochte goede- f 75.000, alsmede f 25.000 voor overige eatieve voorzieningen aain deze ob- ecten. ZentrA HORLOGES meesterwerken van z tot a In één oogopslag Hitiers dood geconstateerd pag. 9 Militaire kolonnes pag. 9 Fotoprijsvraag: weer een oplossing pag- 13 Langzame vergiftiging pag. 15 Estec pag. 15 Kamer: Defensie pag. 17 TV in KLM-toestellen pag. 17 Sport Pag- 19 afdeling te Hoogeveen verklaard te verwachten, dat de NAM en de rege ring binnenkort bekend zullen ma ken, dat de aardgasvoorraad in het Noorden van het land tweemaal zo groot is als is medegedeeld. Er worden volgens dr. Vondeling al weer hogere cijfers genoemd door som mige deskundigen en er zijn er zelfs, die de vermoedelijke omvang van de gasbel schatten op 4 biljoen kubieke meter. Men zal zich herinneren dat de heer Vondeling verleden jaar heeft beweerd, dat de gasbel waarschijnlijk het dubbele bed,raagt, van wat door de NAM en de regering was bekendgemaakt De heer Vondeling zei, dat bij die nieuwste ver wachtingen waarschijnlijk rekening is gehouden met een voortgezette en ver fijnde verkenning van het aardgasveld. In dit verband wees hij er tevens op dat bij oliewinning in Nederland nieuwe methoden worden toegepast, waardoor de opbrengst veel groter wordt dan een tijd geleden voor mogelijk werd gehou den. Enquête ..De regering zal nu ook wel hebben begrepen", aldus dr. Vondeling, dat de overeenkomsten met de oliemaatschap pijen veel te royaal zijn en dat de ge meenschap onvoldoende aan haar trek ken komt. Wij zullen binnenkort in de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid moeten overwegen, of er geen parlementaire enquête dient te worden gehouden om precies aan de weet te komen of 'de regering door de oliemaat schappijen wel tijdig en volledig Is In gelicht Het gaat hier om zulke fantastisch grote belangen en bedragen, dat ik mijn ongerustheid of beter onzekerheid weg genomen wil zien. Dit alles doet niets af aan mijn bewondering en waardering voor de volharding, waarmee het onder zoekingswerk is en wordt verricht. Mijn beweringen werden destijds als niet ge loofwaardig gesignaleerd. De overeen komst met de oliemaatschappijen was te royaal, omdat die cijfers opgemaakt zijn naar de oorspronkelijke geraamde hoe veelheid van 150 miljard kubieke me ter." N.S. gaan situatie bij Westervoort bezien UTRECHT. De Spoonvegongevallen- ■aad gaat binnenkort de spoorwegsitua- ie in Westervoort in ogenschouw nemen. Deze beslissing is genomen in afwachting van de vraag of de raad eventueel openbaar onderzoek zal gaan instellen naar de treinbotsing bij Westervoort, waarbij op 31 augustus jongstleden vijf sen om het leven kwamen en 30 den gewond. Zoals bekend botste op dit enkelsporige baanvak een Duitse perso nentrein tegen een Nederlandse nadat de Duitse machinist een onveilig signaal gepasseerd. Staatssecretaris Keyzer heeft kortgele den reeds aangekondigd, dat het systeem van automatische treinbeïnvloeding, dat in voorbereiding is, als een afdoende op lossing mag worden beschouwd voor situatie als bij Westervoort. Koning Boudewxjn van België en koningin Fabiola zijn in hun land teruggekeerd, nadat zij hun bezoek aan Iran hadden afgebroken in verband met de situatie in Kongo. Terwijl de Koning zich op de lucht haven van Brussel onderhoudt met een vluchteling, wiens vrouw in Stanley stad is gedood, klemt een ontroerde koningin Fabiola zijn kindje tegen zich aan. Op de Leusderweg in Amersfoort vanmorgen de 12-jarige scholiere C. v Dam uit Amersfoort door een truck itiet oplegger overreden en op slag gedood. Het meisje, dat met een vriendinnetje naar school fietste, viel omdat hun stu ren in elkaar verward raakten. Haar vriendinnetje werd licht gewond. MllilMlMl VOLAUTOMATISCHE Golven omspoelen de midscheeps van de Noorse tanker Stolt Dagali, die na een botsing met het Israë lische passagiersschip Shalom bij New York in tweeën is gebroken. Zestien bemanningsleden zijn met het achterschip in de golven ver dwenen. STANLEYSTAD/BRUSSEL/KAIRO Nu België op het punt staat, zyn paratroepen uit Kongo terug te trekken, dreigt de chaos daar nog groter te worden. In Stanleystad zijn de rebellen al tot een grote tegenaanval over gegaan. Voorts bezetten zij de mijnstad Poenia, een belangrijke plaats langs de hoofdweg van Kindoe naar Stanleystad. Het verlies van Poenia illus treert de moeilijkheden van de regeringstroepen, hun terreinwinst te con solideren. Deze vechten dan ook zonder veel vertrouwen in de uiteindelijke uitslag van de strijd tegen de rebellen. Intussen worden de honderden Europeanen, die thans nog diep het oerwoud van Kongo in handen van de rebellen zijn, nog steeds met afslachting door de bloeddorstige op standelingen bedreigd. De mogelijk heid bestaat, dat de Belgische para's, die gisteren 200 van de ruim 300 blanken in Paulis bevrijdden, nog enkele andere landingen zullen uit voeren om nog zoveel mogelijk gij zelaars te kunnen redden. In Brussel verklaarde Paul Henri Spaak, de Belgische minister van bui tenlandse zaken, dat de paratroepen uiterlijk volgende week woensdag in België zullen zijn teruggekeerd. Van daag of anders morgen zullen de para's naar de Kongolese basis Kamina zijn overgebracht. Hij schatte het aantal Belgen, dat in noord-Kongo in handen van de re bellen is gebleven op enkele tientallen. Toen was echter nog niet bekend, dat de rebellen bij Paulis waarschijnlijk ongeveer 110 blanken mee naar het oerwoud hebbengenomen, toen zii voor de oprukkende para's moesten terugtrekken. Voordat Paulis werd veroverd hadden de rebellen 21 blanken letterlijk afge maakt. Het aantal slachtoffers onder de blanken in de oostprovincie is daardoor tot 52 gestegen. De blanken zijn echter niet de enigen, die het slachtoffer zijn geworden van de haatcampagne van de rebellen. In en om Paulis werden in de afgelopen weken ongeveer vierduizend Kongo lezen afgeslacht, omdat zij zich niet voor de volle honderd procent wilden inzetten voor de Simba's (leeuwen), zoals de rebellen zich noemen. Gisteren werden er nog 300 Kongolezen gedood. Hierbij hebben zich de gruwelijkste tonelen afgespeeld. Ook de vluchte lingen, die gisteren uit Kongo in Brussel arriveerden, vertelden over de beestachtige manier, waarop de rebel len blanken en niet-blanken hadden ge dood of verminkt Voor vervolg zie pag. 17) Twee van vijfling ademen moeilijk PARIJS Twee van de vier nog le vende baby's van de onlangs in Parijs geboren vijfling, de meisjes Catherine en Monique Sambor, hadden gisteren moei lijkheden met hun ademhaling. Alle vier de zuigelingen liggen in couveuses. Een bekendmaking van het Franse mi nisterie van volksgezondheid luidde dat de beide nog levende jongentjes, Thierry en Dominique, het iets beter maken. Him ademhaling schijnt wat gemakkelijker te gaan. DEN HAAG Mr. H. Albarda, j bestuur president-directeur van de KLM, zal op een nader te bepalen tijdstip zyn functie neerleggen. Dr. G. van dei Wal, thans plaatsvervangend presi dent-directeur, zal hem opvolgen. Met ingang van 1 mei 1965 zal drs. J. A. van de Kamp, directeur-gene raal van de IBM Nederland, toetre den tot de directie. Per gelijke da tum zal ir. J. Luymes, algemeen be drijfsdirecteur van de KLM, wor den voorgedragen a!s directeur van de vennootschap. Dit heeft vanmorgen de heer R. J. Vogels, onderdirecteur op een inderhaast belegde persconferentie meegedeeld na mens de raad van commissarissen en dc directie der K.L.M. Mr. Albarda zal pas aftreden, op eer tijdstip waarop dit „naar het gemeen schappelijk oordeel van commissarissen en directie met de belangen van de K.L.M. te verenigen is", aldus de heer Vogels. Mr. Albarda werd in juni vorig jaar op verzoek van het kabinet en de commissa rissen bereid gevonden onder moeilijke omstandigheden voor enige tijd het pre sident-directeurschap te bekleden. Hij vice-voorzitter van dc raad van comi sarissen en maakte hiervan reeds ze- tien jaar deel uit. Dr. Van der Wal zal zijn nieuwe functie aanvaarden na de inwerkperiode vai nieuwe directeuren en het aftreden mr. Albarda. Het is nog niet bekend ir. Luymes als bedrijfsdirecteur zal op volgen. Op 1 mei 1965 zal de K.LJVL-directie dus worden gevormd door: mr. H. Al barda, president-directeur, dr. G. van dei Wal, plaatsvervangend president-direc. teur, ir. F. Besan^on, ir. J. Luymes en drs J. A. van de Kamp, directeuren. De heer Josephus Antonius van dc Kamp, econ. drs. werd op 13 december 1920 geboren. Na een middelbare school te Amsterdam te hebben bezocht, trad hij in dienst bij I.B.M., de Nederlandse ging van de Amerikaanse Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij N.V. Kor1 daarna werd hij instructeur met als taak de vertegenwoordigers te assisteren bij het uitwerken van administratieve pro blemen. In 1943 werd hij benoemd tot hoofd van het I.B.M. Service Bureau te Amster dam. In 1946' begon hij zijn economische studie aan de Universiteit van Amster dam en behaalde na vier jaar zijn docto raal. Hij keerde by I.B.M. terug als ver tegenwoordiger. In 1954 werd hij be noemd tot directeur van het districtskan toor te Amsterdam. Spoedig daarna assis teerde hij de toenmalige directeur-gene raal van de I.B.M., de heer J. W.Schotte, bij de dagelijkse leiding. In 1958 werd hij commercieel directeur en kort na die be noeming trad hij tevens op als plaatsver vangend directeur-generaal. Per 1 januari 1960 werd hij directeur-generaal van I.B.M. Drs. J. A. van de Kamp bekleedt enige bestuursfuncties w.o. die van lid van het hoofdbestuur van de American Chamber of Commerce in- The Netherlands. Be stuurslid van het Nederlands Instituut voor efficiency (Advertentie) „Sunspray" „Hidden Treasure" Amerikaanse tapijtsoorten waa van de pool bestaat uit 100% ACRILAN 366 cm breed, vanaf 146,- p. m. bulthuis Interieurverzorging BOTERMARKT 23 de Kamp i De heer Johan Luymes is op 23 septem ber 1905 in Den Haag geboren. Hij ging, na. zijn HBS-opleiding aldaar, aan de Technische Hogeschool te Zürich werk tuigkunde studeren. In 1929 behaalde hij het diploma werktuigkundig ingenieur en bleef daarna tot 1932 als wetenschappelijk assistent aan die hogeschool verbonden. In maart 1932 trad hij in dienst der K.L.M. als. a^sistetit-dief van de motoren afdeling. Op 1 maart 1934 werd hij chef van de lijndienst- Hij volgde in oktober 1948 de heer Henk Veenendaal, een der naaste medewerkers van Plesman, op als hoofd technisch be drijf en werd op 1 januari 1949 onder directeur. In de nieuwe organisatie der luchtvaart maatschappij is hij op 1 augustus 1963 adjunct-algemeen bedrijfsdirecteur ge worden en op 1 januari van dit jaar alge meen bedrijfsdirecteur. In die functie is hij belast met de dagelijkse leiding van het luchtvaartbedrijf. DE minister van defensie en zijn drie staatssecretarissen kunnen met voldoening op het debat over hun begrotingshoofdstuk terug zien. Kregen zij bij hun eerste optreden in de Tweede Kamer, kort na het geruchtmakende vertrek van de he ren Duyverman en Van den Wall Bake, niet meer dan het „voordeel van de twijfel", thans had de twijfel voor vertrouwen plaats gemaakt. De duidelijkste illustratie daarvan gaf de woordvoerder van de PvdA, die zich uiteraard zo kritisch moge lijk opstelde, maar niettemin ver klaarde, dat zijn fractie deze keer niet tegen de salarispost van de mi nister zou stemmen. Vooral met zijn toezegging dat hij zal trachten verbetering te brengen in het beloningssysteem voor de dienstplichtigen, heeft de bewinds man een goede beurt in de Kamer gemaakt. Wanneer er geen sfeer van vertrou wen zou hebben geheerst, zouden de minister en zijn staatssecretaris voor de landmacht er inzake het tank- vraagstuk niet zo gemakkelijk zijn afgekomen. We kunnen ons namelijk moeilijk voorstellen, dat de Kamerle den die (evenals wij) van hun be zorgdheid op dit punt blijk hadden gegeven, door staatssecretaris Haex overtuigd zijn geworden. De staatssecretaris betoogde, dat de honderd miljoen gulden extra, die nodig zonden zijn voor de omwape- ning van alle tanks, beter kunnen worden besteed. Maar waarom dit zo is en wat dan de alternatieve aan wending van deze honderd miljoen is. maakte hij toch niet goed duide lijk. De bezwaarde Kamerleden namen er genoegen mee, zelfs de c.h. heer Kik kert, op wiens suggestie om nu reeds een paar honderd nieuwe tanks aan te schaffen de bewindslieden niet eens waren ingegaan. Hij vond het voldoende wanneer zij zijn betoog nog eens wilden nalezen. In elk geval weten we nu, dat de ontwikkeling van de zogenaamde Post-'70 tank voorspoedig verloopt, zodat er geen reden is om te vrezen dat we lang met verouderde tanks moeten rondrijden. Voorts vernamen we uit bevoegde kring, dat de uitwerking van de twintig ponder niet moet worden on derschat. Ook tegen het frontpantser van de T 54 en T 55 tanks kan men met dit geschut wel succes boeken, zij het slechts op een zeer beperkte afstand. We nemen er gaarne acte van en hopen nu maar, met de even eens bezorgde Kamerleden, dat het besluit om slechts twee van de vijf tanks met 105 mm geschut uit te rus ten, juist zal blijken te zijn. Omdat het hier gaat om de vraag van oor log of vrede, voegen we eraan toe: moge de toekomst het ons nooit le ren. Morgen laatste dag! C.i,,) ORGELDEMONSTRATIE in HOTEL NOORDZEE BOULEVARD 72. KATWIJK AAN ZEE MOSSEL VERSTEEGE ZOUTMANSTRAAT 53° - DEN HAAG - TELEFOON 070-323995 MOSKOU/SAIGON De Sow- jetunie lieeft de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam ten scherpste veroordeeld en eist de on middellijke beëindiging van de pro vocaties tegen dit land. Zjj is bereid aan Noord-Vietnam de nodige hulp te verlenen, „want zij kan niet on verschillig blijven voor de voortdu rende bedreiging van Noord-Viet- nam door de Verenigde^ Staten", al verklaring van het Russische persbureau Tass. Volgens dit persbureau hebben Ameri kaanse toestellen op 18 november een aanval uitgevoerd op een gebied in de provincie Kwang Bin in Noord-Vietnam en bij deze luchtaanval zouden drie vlieg, tuigen van de V.S. zyn neergehaald. Tass zegt voorts dat Amerika' de akkoorden van Genève strikt in acht behoort te neirjen. De luchtaanvallen op Noord-Vietnam maken deel uit van een voorbereid plan met het doel de militaire acties in Indo-China uit te breiden. „Een dergelijke politiek van militair avontuur vormt een flagrante schending van de akkoorden van Genève en is tegen het internationale recht', aldus het Russische persbureau. Waarnemers in Moskou merken op dat de nieuwe Russische waarschuwing drei gender en preciezer is dan die van augus- het incident van de Golf var Tonkin. Eiland bestookt De Amerikaanse aanvallen op 18 vember zyn niet de eerste van deze maand. Het Noordvietnamese persbureau weet te melden dat in de nacht va op 26 november Amerikaanse en Zuid- vietnamese oorlogsschepen een uur lang het Noordvietnamese eiland Con-co ten noorden van de 17de breedtegraad, heb ben bestookt. Intussen blijft de crisis in Zuid-Viet- nam, ontstaan door de acties tegen de nu drie weken oude regering van premier Tran van Hoeong aanhouden. De relletjes van gisteren waren van dien aard dat de regering het nodig vond de staat van beleg voor de hoofdstad af te kondigen. Het zwaartepunt ligt nu bij de onderhan delingen. De regering heeft duidelijk laten weten, dat zij van plan is nieuwe onlusten te voorkomen. Zij heeft brigade generaal Pham van Dong tot militair gouverneur van Saigon benoemd. Hij zal de orde moeten bewaren Recreatieruimte voor de jeugd ontoereikend LUNTEREN - Het tekort aan recrea tievoorzieningen voor de jeugd op vakan tie en in het bijzonder het tekort aan voorzieningen op en om de kampeerter reinen is het onderwerp geweest van een conferentie, die in het congrescentrum De Biye Wereld in Lunteren is gehouden door de Stichting Recreatie en de Neder landse kampeerraad met ruim 100 verte genwoordigers van overheid, bedrijfsle ven en particuliere instellingen. Men kwam tot de slotsom, dat in een land als Nederland met zijn wisselend weer vooral voor de jeugd aanvullende recreatievoorzieningen onontbeerlijk zyn Men dacht hierbij aan overdekte ruim- ti, waar de jeugd by slecht weeer en avonds de gewenste ontspanning kan vinden. Om dergelijke voorzieningen tot stand te brengen zullen de ondernemers van vacantiebedrijven, de organisaties op het gebied van de recreatie, de jeugdor ganisaties en de overheid moeten samen werken. De Stichting Recreatie en de Neder landse Kampeerraad zullen deze ge dachte nader uitwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1