UG\ Meer geld voor arme landen? BeST DAMPO Kamermeerderheid tevreden met toezeggingen minister „Duitse lonen in ons land onmo •gelijk PvdA-moties kansloos Royal vision: tv aan boord KLM-toestellen KLM hoopt op mager winstje volgend jaar I oor jaarsbeurs groter dan tien maal eerste SENMOET DE EGYPTENAAR KONGO Economie en Financiën V VRIJDAG 27 NOVEMBER 1961 (Van onze parlementaredactle) De staatssecretaris voor de ontwlkke- iphulp, dr Diepenhorst, voert bespre ngen om te komen tot verhoging van t bedrag, dat op de begroting voor 1965 de hulp aan onderontwikkelde lan- Is uitgetrokken. Naar verluidt zou het gaan om een drag van vijftien miljoen gulden, n vijf miljoen gebruikt zou wor- oor het ontwikkelingswerk van nding en missie Berichten als zou een beslissing zijn genomen, wor- door de woordvoerder van buiten- udse zaken voorbarig genoemd. Zoals men zich herinnert was de Twee- Kamer zeer slecht te spreken over het drag, dat voor ontwikkelingshulp was [getrokken. Op 9 oktober aanvaardde een motie-Smallenbroek, waarin zij de gering verzocht om een aanvullend be. otingsvoorstel in te dienen op een zo- ndg tijdstip, dat met de extra hulp 1965 een aanvang zou kunnen tirden gemaakt. Premier Marijnen zeg- toe, dat de regering zich zou beraden •r de vraag welke financiële mogelijk, len er daarvoor waren. Nederland wordt caravan-minded AMSTERDAM Ons land telt thans schatting circa 30.000 caravans, bijna een caravan op iedere hon- rd gezinnen. Blijkens het onderzoek de ANWB vorig jaar heeft ingesteld r de vakantiebesteding van het Ne- rlandse volk gaat reeds twee procent alle vakantiegangers met een cara- op stap. Dit staat in een artikel in t jongste nummer van het orgaan van RAI. Nederland wordt meer en r caravan-minded en alle tekenen ijzen er op, dat ons land in dit op- het eerste gelid loopt. Het Cen- aal Bureau voor de Statistiek regi- reerde tien jaar geleden nauwelijks iOO kampeerwagens en dit aantal is de laatste vijf jaar (1959-1964) ver- rievoudigd. verkouden Soldijverhoging dienstplichtigen DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft giste ren haar voldoening uitgeshproken over de verklaring van minister De Jong, dat hij bereid is te proberen nog in de zittingsperiode van dit ka binet een eerste stap te zetten in de richting van een wedde voor dienst plichtige militairen. Op korte termyn ïn aanmerkelijke soldijverhoging niet mogelijk, maar daar wilden KVP, VVD, AR en CH zich wel by neerleggen, dit in tegenstelling tot socialisten, pacifisten en communis ten. P.v.d.A.-woordvoerder Wieldraaijer diende een motie in om de inkomens positie van de soldijgenietenden reeds per 1 januari te verbeteren, in afwachting definitieve regeringsmaatregelen ter hoging van de soldij tot het weddepeil van de beroepsmilitairen in gelijke rang. De heer Wieldraaijer kwam nog met een tweede motie. Daarin verlangt de P.v.d.A. van de regering maatregelen, die tot een algemene verkorting van de diensttijd zullen lelden. Zo n verkorting Is volgens de socialisten mogelijk en gewenst en ver dient de voorkeur boven een ruimer vrij- stellingsbeleid. Beide moties komen volgende week dinsdag in stemming en zullen opgetwij- feld door de Kamer worden verworpen. De P.v.d.A. kan alleen rekenen op de stemmen van P.S.P. en C.P.N. Bij de replieken van het begrotingsdebat defensie hebben de heren Moorman (kath.v.), Maenen (kath.v.), Couzy (lib.) Walburg (a.r.) en Kikkert (c.h.) de mo ties al zonder voorbehoud van de hand gewezen met termen als „voorbarig' „volslagen prematuur", „geen behoefte aan" e.d. C.H,-woordvoerder Kikkert vond 't op z'n zachtst een eigenaardige politiek de P.v.d.A. om van het beloningsvraag- stuk. waarin de socialisten bij vorige ge- Prof. S. Posthuma meent: (Van onze soc.-economische redactie) SCHEVENINGEN „Optrekking an het nominale loon aan dat van luitsland met negatie van het loon- eil in andere landen, waarmee Ne erland eveneens moet concurreren, n met voorbijzien van alle andere actoren, die het economisch even- richt mede bepalen, zou een volledige ntwrichting van de Nederlandse conomie ten gevolge hebben''. Aldus verklaarde prof. S. Posthuma, november jl. gepensioneerd als direc- )ur van de Nederlandse Bank. gister- uiddag in de in het Kurhaus gehouden Igemene vergadering van het Centraal ociaal Werkgevers Verbond. Prof. 'osthuma weer erop, dat bij een ver- elUking van de Nederlandse lonen met Duitse specifiek Nederlandse om land ighed en niet uit het oog mogen rorden verloren. Zo dienen wij bijv. groter deel van de nationale bespa- ingen te bestemmen voor woningbouw in de ons omringende landen het I is. Deze tendens wordt versterkt oordat de behoefte aan woonruimte unstmatig gestimuleerd wordt door uunsubsidies. Tijdig beslissen Prof. Posthuma, die sprak over de ooruitzichten van de Nederlandse eco- omie in de nabije toekomst, zei verder dat middelgrote en kleine bedrlj- zich erop zullen moeten instellen Geel. Staten: Luchtvervuiling beperken door aanleg bossen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Ged. Staten doen aan Ie bestrijding van de luchtvcrontrelnl- Ing wat zij kunnen. ZU beschikken niet sancties, die tegen industrieën die lit euvel veroorzaken kunnen worden ge. ei het lid van G.S. 1. de Ruyier-de Zeeuw, bij de benanae- ing van het streekplan Rechter Maas ever in de provinciale staten. Het was nevrouw Bos (comm.) die in haar naidenspeech had geïnformeerd naar de Qogelijkheid van dergelijke maatregeiec egen bedrijven. Met dit vrouwelijk statenlid was de ledeputeerde het eens dat de woning- niet de dupe mag worden van ae lichtvervuiling. De heer J. Borgman, die fok de luchtvervuiling in het geding hao 1'raoht met name voor wat betreft dc •pen zone tussen Vlaardingen en Maas- uuis, kreeg te horen dat luchtvervuiling tan worden beperkt door aanleg van •ossen, In het algemeen zal nauwlettend do in luchtvervuiling moeten worden utudeerd als het gaat om het plannen |V*n nieuwe wijken. Met deze opmerking onderstreepte m«- Ivrouw De Ruyter het standpunt van G,S. |dat de aangegeven uitbreidingen van jSohiedam. Vlaardingen, Maassluis en "laasland slechts kunnen worden uitge voerd als de wooncondities zo goed mo gelijk zijn Daartoe zal in de komende jjaren de verontreinigingsgraad van de lucht moeten verminderen, dat de lonen verder zullen stijgen, ook wanneer van een inflatoire ontwikkeling geen sprake meer zou zijn. niet alleen dit jaar maar ook in volgende jaren. Wie zich daarop niet tijdig instelt wordt uitgeschakeld, aldus de ex-bankdirec teur. En wie binnen het kader van zijn onderneming aan de grenzen van auto matisering en rationalisering is geko- zal moeten zoeken naar mogelijk heden van samenwerking en fusionering. Voor de werknemer betekent dit dat zijn loonsverhogingen een reële basis krijgen en niet geleidelijk weer door een stijging van de kosten van levensonder houd of door een abrupte devaluatie worden teniet gedaan. Kansen weggeld gestegen DEN HAAG De kansen van het weggeld zijn aanzienlijk gestegen, zo verneemt het ANP in politieke kringen. Zulks niet, omdat deze maatregel ten behoeve van het Wegenfonds in politie ke kringen en bij de minister symphatie zou ondervinden, maar omdat nog geen bruikbaar alternatief kon worden gevon den. Verhoging van de wegenbelasting of een extra accijns op motorbrandstof fen zouden, naar werd berekend, hogere lasten op het verkeer gaan leggen dan weggeld. Aangenomen kon worden dat een andere wijze van heffing vooral een te zware druk op het beroepsvervoer zou leggen. Dit wil men niet. omdat hierdoor zo vel concurrentievervalsing in het - voer als een opwaartse druk op de prij zen van consumptiegoederen veroor zaakt zou kunnen worden. PERSONALIA Mr. G. L. A. Veling. ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot ambassadeur in Soedan. De directeur van het rijkskuststation Scheveningen-radio, te IJmuidcn, de in specteur der PTT C. van Geel, is per 30 november eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 maart 1965 is be noemd tot algemeen directeur van de Rudolph-stichting te Achterveld, mr. M. K. Krijger, secretaris van de raad voor kinderbescherming te Assen, Mr. Krijger volgt drs. R. A. C. Mulder op Drs. Mul der blijft als staffunctionaris voor de psy chologische dienst aan de inrichting ver bonden. (Van onze parlementsredactie) legenheden niet of nauwelijks waren g interesseerd, nu zo'n stunt te maken. De a.r. afgevaardigde Walburg had zelfs principieel bezwaar tegen een motie, die de soldij tot de beroepsschalen wil op- trekken. „Tussen de dienstplichtige en d( beroepsmilitair bestaat toch echt wel ver schil in kwaliteit en dat moet in de wedde tot uiting komen". Overigens was ook de heer Walburg een warm voorstander van een aanmerkelijke soldijverhoging. Minister De Jong had sich 's middags bereid verklaard een hoge prioriteit toe te kennen aan vrijstelling van eerste oefe ning wegens „broederdienst" aan de derde zoon van een gezin in plaats van aa vierde, zoals nu geschiedt. Hy verwacht hierover een commissoriaal interim- rapport en hoopt op grond daarvan dan nog vóór 1 januari een gunstige beslis sing te kunnen nemen. Verder zal hy ln 1965 een begin maken met bet realiseren van de rechtspositie der dienstplichtigen in verband met de sociale voorzieningen. Voor deze toezeggingen toonde 'de Kamermeerderheid zich erkentelijk. Zü wenste (ook m.b.t. de diensttydverkor- ting) de minister niet te dwingen ln eer richting, die hü (nog) niet kan gaan. De aanvaarding van de P.v.d.A.-moties meende de minister ten sterkste te moe ten ontraden, maar dat nam niet weg, dat hij voor de pleidooien voor soldij verhoging en dienstverkorting toch alle begrip had. „Als ik Kamerlid was zo aan uw kant staan", zo liet hij de pleiters weten: een opmerking waaruit de socialist Wierda nog staatsrechtelijk venijn tracht, te te zuigen. Het hele vraagstuk van de dienstplicht, zo zei de minister, is volop in beweging en het gaat niet aan het beraad daarover in de Commissies Dienstplicht-aangele genheden en Dienstplichtvoorzieningen te doorkruisen. Het is niet verstandig in deze overgangssituatie beslissingen te nemen over bepaalde facetten en daardoor de toekomstige oplossing van het héle vraagstuk te bemoeilijken Quitte Wat de diensttijdverkorting betreft, het rapport daarover van de Commissie Dienstplichtaangelegenheden kan begin volgend jaar worden verwacht. Met de conclusies kan dan nog bij het oproepen van de lichting die in 1966 moet opkomen, rekening worden gehouden. De minister wees erop, dat d« krijgs macht nog steeds kampt met een tekort aan dienstplichtigen, dat aan het eind van dit jaar nog 24.000 bedraagt. Daar door moet vooruitgegrepen worden op lichtingen, die eigenlijk nog niet aan de beurt zijn. „Pas met ingang van 1966, wanneer de geboortegolf loskomt, spelen we ongeveer quitte. Dan zijn we de vooruitgreep kwijt en kan ook een ander vrijstellingsbeleid met ruimere normen worden gevoerd". Als het aantal beroepsmilitairen groter wordt, de jaarlichtingen van de geboorte golf zich aandienen en tengevolge van dit alles minder dienstplichtigen zouden kunnen worden opgeroepen, wordt de eis van een ruimere financiële compensatie aan de opgeroepenen klemmender. „Maar dat hangt allemaal af van de vraag of we er in slagen meer beroepspersoneel en kort-verbanders aan te rekken", aldus de minister Terloops merkte hij op, dat in geen enkel land een wedde voor dienstplich tigen bestaat. „Zelfs niet in het rijke Amerika, waar een dienstplichtige twee en een halve dollar per dag verdient, be paald geen bedrag om van te gaan bras- Staatssccretaris Haex kon de Kamer nog meedelen, dat binnenkort een nieuwe regeling voor de oefentoelagen zal wor den afgekondigd. Ze bevat belangrijke verbeteringen. De oefenvergoeding van een ongehuwde dienstplichtige soldaat wordt verhoogd van een kwartje tot f 1.25 per dag, die van een gehuwde beroeps sergeant van f 1,20 tot f 4.70 per dag en die van een gehuwde eerste luitenant van f 1,50 tot f6,50 per dag. „Onbevredigd" Het antwoord van de minister en de staatssecretarissen Van Es (marine), Den Toom (luchtmacht) en Haex (landmacht) op de vragen en opmerkingen die de Kamer dinsdag had gemaakt, nam xnkele uren in beslag, maar gaf de heren Wierda (soc.) en Couzy (lib.) geen voldoening. De V.V.D.-er bekende, dat het betoog van de minister een gevoel van onbevre digdheid bij hem had achtergelaten, dat het weliswaar op aangename wijze de bezwaren had gerelativeerd, maar in de grond van de zaak toch vrij vaag De heer Wierda zei het nog scherper: „Mijn bezwaar tegen de minister hij zo'n aardige man is, die op een char mante manier populaire wijsheden debi» teert en daarbij de indruk weet te wek ken, dat hij lastige vragen exact beant woordt Ondanks zijn kritiek vond P.v.d.A.-woordvoerder het niet nodig nu een uitspraak tégen de minister te doen. Vorig jaar had hij dat wel ge daan; toen diende hij een amendement in om het salaris van de bewindsman met een gulden te verminderen, daar mee tot uiting brengend dat de P.vd.A geen vertrouwen in de minister had. „Met dit soort uitspraken moet rr niet te vaak komen, dan verliezen hun kracht", zei de heer Wierda. De K.V.P.-er Moorman bracht hem hulde. „De P.v.d.A.", zo constateerde hij, „keert nu terug naar haar oude stellingen. Ik zie het salaris van de be windslieden van defensie weer boven de kim komen. Ik zou hen willen toe voegen: gebruik het vooral goed, want het is tegenwoordig wel de moeite waard". Marine Staatssecretaris Van Es deelde de eerste Nederlandse nucleaire onder zeeboot omstreeks 1971 gereed kan zyn. Er zijn er voorlopig twee gepland, later zullen er stellig meer moeten ko men. De grotere efficiency van deze boten weegt ruimschoots op tegen het feit, dat de materieelkosten tweemaal de personeelskosten ruim anderhalf maal zo duur zijn als by conventionele onder zeeboten. De nucleaire voortstnwingsin- stallatie voor bovenwaterschepen kan ir Nederland worden vervaardigd, die voor de onderzeeboten niet. Staatssecretaris Haex sprak tanks. Hij zei, dat het besluit om niet alle Centurions (maar slechts twee op elke vijf) van het zwaardere 105 kanon te voorzien, niet is ingegeven door geldgebrek. Het is een kwestie van juiste besteding van de defensiegelden. Naar aanleiding van vragen verdediging van Suriname verklaarde minister De Jong, dat er geen aanleiding is om te spreken van tegen dit rijksdeel gerichte activiteiten. Bij zijn bezoek Suriname was hem gebleken, dat de daar aanwezige krijgsmachteenheden uit een oogpunt van beveiliging voldoende kun nen worden geacht. Staatssecretaris Van Es voegde hieraan toe, dat wel overwogen is een oorlogs schip naar de kustwateren rond Suriname te zenden, maar dat daartoe niet is be sloten omdat het opnemingsvaartuig vol doende is voor de beveiligingstaak. Ver sterking kan altijd vanuit Nederland of het Caraïbisch gebied snel worden aange voerd indien de situatie daartoe noopt. Minister De Jong ontkende nog, dat Suri. 2 uit het Koninkrijk dreigt te treden als het geen eigen strijdmacht zou krijgen. Bruidspaar van 87 en 73 jaar STRIJEN Twee bewoners van het bejaardencentrum „Avondrust" hopen op 10 december in het huwelijk te treden. De bruid is de 73-jarige mej. N. Ruitenberg. De bruidegom is de 87-jarige heer T. Bokma. De bruid is nooit eerder gehuwd geweest, de brui degom is weduwnaar. De K.L.M. heeft in een van de DC-8 machines, welke ingezet wor den op de route naar de Verenigde Staten, t.v.-toestellen geïnstal leerd voor de passagiers. Het ge luid komt door via hoofdtelefoons. De toestellen zijn geïnstalleerd boven het hoederek, zo, dat men over het gangpad heen' kijkt. Op de foto: een beeld van de cabine van de DC-8, de Albert Plesman", met de gemonteerde monitors. Eerste proef met Albert Plesman SCHIPHOL Sinds maandag is een van de DC-8 vliegtuigen van de KLM, de Albert Plesman, uitgerust met een aantal televisie-toestellen. Via deze toestellen brengt de KLM een eigen programma voor haar pas sagiers. De „Royal Vision". Wanneer deze proefneming slaagt zullen ook de overige DC-8 toestellen televisie aan boord krijgen. De beelden zijn ongeveer 30 x 3< DEN HAAG De K L M. heeft over het derde kwartaal f 24.8 miljoen winst behaald of f 8.8 min. meer dan een jaar tevoren. Hierdoor is het verlies 'N PRACHTIG CADEAU: 100°/. SCHEERWOL! UTRECHT De voorjaarsbeurs 1965, die van 8 tot en met 16 maart Utrecht zal worden gehouden dc grootste die in het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs ooit is georgani seerd. De beurs zal in totaal bijn; 103.000 vierkante meter beslaan, evenveel als de totale omvang van de KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND!» eerste tien voorjaarsbeurzen uit dc begintijd (1917-1927). Om deze beurs te herbergen heeft d< Jaarbeurs tijdelijk de beschikking ova een speciaal terrein aan de weg dei Verenigde Naties. Dit terrein is al ver hard en ingericht. In de internationale voorjaarsbeurs 1965 zijn de vakbeurzen voor bouw, intern transport en verwar ming opgenomen, die samen 65.000 vier kante meter beslaan, dat wil zeggen een oppervlakte diie twee maal zo groot is als die van de laatst gehouden bouw- beurs in 1962. Op het terrein der Verenigde Naties wordt de sector werktuigen, materiaal en transportmiddelen voor bouw, wegen bouw. mijnbouw waterbouw en grond verzet ondergebracht en op het Croe- selaanterrein komen de sectoren bouw materialen en onderdelen, transportmid delen voor haren- en overslagbedrijven, industrie en openbare diensten, machi nes en apparaten voor verwarming, lucht behandeling en stookinrichtingen (met onder meer een compleet aanbod van de aardgasapparatuur op een oppervlak te die driemaal zo groot ie als in 1962). en een aantal collectieve landeninzen- dingen. Julianahal De Julianalaan wordt, zoals gebruike lijk, in beslag genomen door de sector duurzame gebruiksgoederen: elektrische huishoudelijke apparaten, kook- en koel apparatuur en verlichtingsartikelen, haarden en kachels. In de Vredenburg-gebouwen zullen weer talrijke groepen gebruiksartikelen worden geëxposeerd, zoals koffers en le derwaren, rokorsbenodrigdheden. goud, zilver, uurwerken, glas, kristal, aarde werk, kunstnij verheidsartikelen, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoed en sportartikelen, film en foto. Op een deel van de parterre komen buitenlandse col lectieve inzendingen, die gericht zijn op gebruiksgoederen. Hiervoor hebben In donesië. Hongarije. Rusland, Oostenrijk, Luxemburg cn Zuid-Afrika zich al in geschreven. over de eerste 9 maanden gedrukt tot f 6 (vorig jaar 40,3) miljoen. De ver- voersinkomsten waren in het derde kwartaal f 12,6 min. of 7 hoger dan een jaar tevoren, de overige inkom sten f 2.9 min of 17 Zoals minister Van Aartsen al by de begroting van verkeer en waterstaat zei, verwacht de K.L.M. dit jaar toch nog f 15 tot 20 min. verlies (v. J 55 min.). Voor het laatste kwartaal wordt dus nog verlies verwacht Dit is geen ongewone gang van zaken in de luchtvaart, daar in het eerste en laatste kwartaal aan merkelijk minder passagiers worden ver. voerd dan in het volle seizoen. De beladingsgraad (percentuele be zetting van de vliegtuigen) nam toe van 50,6 tot 57 pet voor het derde kwartaal en tot 51,4 over de eerste 9 maanden Hieruit blijkt dat de K.L.M. zich lang zaam herstelt Zij rekent erop dat dit zal voortgaan en hoopt voor het volgend jaar voor het eerste sinds jaren weer op een mager winstje. groot. De zitplaatsen ztfn met een aparte geluidsinstallatie met koptelefoon uitge rust, zodat iedere passagier naar verkie zing het geluid zal kunnen ln- en uit schakelen Hij kan daarmee tevens naar een apart stereofonisch muziekpro gramma luisteren De televisie aan boord van het vlieg tuig is een zogenaamd gesloten circuit systeem, dat evenals de programma's, die vertoond worden, van bepaalde op dit gebied gespecialiseerde firma's wordt gehuurd. Via dit medium worden door het bedienend personeel ook mededelin gen van algemene aard aan de lucht reizigers doorgegeven De KLM neemt deze proef in pavol- ging van de twee grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen T.WA en Pan American. (Vervolg van pagina 1) Onder de vluchtelingen bevond zich de Nederlandse non, zuster Annemarie Merkens. Zij vertelde koning BoudewiJn en koningin Fabiola van aanrandingen, mishandeling en marsen door de straten, waartoe naakte gevangenen werden ge dwongen. Ongeveer twintig nonnen wer den uitgekleed en naakt de straat op ge stuurd. De rebellen randden verschillende zusters aan. toen die weigerden met hen mee te gaan. Leiders Intussen zijn de leiders van de rebellen i Stanleystad er blijkbaar in geslaagd, m goed heenkomen te zoeken. Men ge looft, dat zij niet per auto zijn gevlucht, dat zij uitgeweken zijn naar de linker oever van de Kongorivier, die nog handen is van aanhangers van Sou- mialot. Aanvankelijk werd gemeld, dat Sou- mialot in Boeroendi was aangekomen, de ambassadeur van dat land in België heeft dit bericht tegengesproken. Christophe Gbenye, de president" van het opstandellngenbewind heeft in een telegram aan zijn „minister van buiten landse zaken" Kanza in Nairobi gemeld, 'n veiligheid te zijn". Hy deelde mede, dat hy en andere op standelingenleiders als Soumlalot, Moelele en Olenga (die blijkbaar nog leeft) naar Soedan probeerden uit te wij ken. De gouverneur van Stanleystad, Arajaboe, die de opstandelingen heeft ge steund, ls gearresteerd en naar Leopold- stad overgebracht. belogingen In verschillende landen hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan tijdens anti-Amerikaanse en anti-Belgi sche betogingen. In Kaïro sloegen de be togers de ramen van de Amerikaanse am bassade stuk en staken zij de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand. Ook in Praag gingen (voorna melijk nlet-blanken) nogal te keer by de Amerikaanse, Belgische en Britse am bassades. Rood-China heeft laten weten, dat het alle mogelijke maatregelen zal nemen de Kongolese rebellen te helpen. Ook Joegoslavië heeft zich gekeerd tegen het optreden van België en de Ver. Sta ten. Vluchtelingen uit Kongo hebben in Brussel gezegd, dat de Nederlandse en Belgische consuls in Stanleystad, Franc- en Nothomb, onvermoeid voor de belangen van alle blanken zijn opgeko- in de beproeving, die vier maanden duurde. Winst Oostzee, verlies Hillegersberg AMSTERDAM Ondanks stijging an kosten, hoofdzakelijk voor beman ning verwacht de Stoomvaart-Mij. Oost zee een behoorlijke verbetering van he! exploitatiesaldo, zodat zij niet alleen de normale afschrijvingen hoopt te dek ken doch ook een redelijke zuivert winst te behalen. De verzekeringspen ningen van de verbrande Ootmarsum brachten bovendien een aanmerkelijke boekwinst. (Over 1963 was het dividend 4 procent). De Stoomboot-Mij. Hillegersberg kon de sterk verhoogde kosten niet goed maken door hogere vrachtarieven. Bo vendien brachten de deelnemingen be langrijk minder op zodat zij de nor male afschrijvingen niet ten volle kan dekken (Over 1963 was het dividend 6 procent) Beter resultaat Synres HOEK VAN HOLLAND De resul taten van Synres zyn bij het bedrijf en de dochters gunstiger dan in 1963. In ver band met de toeneming van het ver bruik van fitaalzuuranhydride is beslo ten de produktie te verdubbelen. Met de mogelijkheid was reeds rekening ge houden. zodat dit met een betrekkelijk geringere investering kan geschieden Men hoopt eind 1965 hiermee gereed te zijn. Dividend HVA-Etliiopië op zelfde hoogte AMSTERDAM Aandeelhouders van HVA-Ethiopië hebben het dividend over het 31 augustus geëëindigde boekjaar be paald op 7.20 Ethiopische dollars per aan deel van 60 (vorig jaar idem voor oude 0 voor de nieuwe aandelen). Dien tengevolge zal de HVA-Maatschappijcn NV. 4.824.000 (v.j. 4.017.600) Eth. dol lars dividend ontvangen, of 6.9 (5,7) miljoen. Excelsior werkt samen met Duitsers OOSTERHOUT De N.V. Metaalbui- zenfabriek Mij. Excelsior is tot voille overeenstemming gekkomen met Röhren- und Schweisswerke Gebr. Fuchs te Sie- gen-Kaan in West-Duitsland over een technische en commerciële samenwer king. Excelsior belast zich daarbij met de alleenvertegenwoordiging in Neder land voor Fuchs' stalen buizen en andere prod uk ten en Fucht krijgt alleenverte genwoordiging voor door Excelsior in samenwerking met Replubic Steel ver vaardigde X-tru-coat-buizen in West- Duitsland met inschakeling van haar dochter Indufer G. m. b. H. te Zürich )k in Zwitserland Tevens komt er nau- e samenwerking bij de technische ont- ikkeling van beide buitenfabrieken ier programma's elkaar aanvullen. Fuchs vervaardigt namelijk gelaste sta len buizen in de afmetingen 4" tot en met 12". voornamelijk voor hogere druk- gasdeidingen, terwijl Excelsior tot 4" gaat. Statuten wij zi ging DEN HAAG. Op 16 december zul len aandeelhouders van Gemeenschap pelijk Eigendom een statutenwijziging behandelen betreffende opnaamstelling van gewone aandelen, intrekking van preferente winstdelende aandelen en wijziging van de winstverdeling. Beide soorten aandelen zijn niet meer in de officiële notering opgenomen en 90 pro- zent van het geplaatste kapitaal is in handen van de Friesch-Groningsche Hy potheekbank, welke bereid is de overi ge pref. winstdelende aandelen tot 16 december over te nemen tegen 230 pro cent, dezelfde koers als die van het bod van 3 september 1962.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17