Witte droom Estec Noord wijk over 3 jaar 800 man personeel PwieM Geen aanslag op arbeidsmarkt Streekplan status, waaraan vrijdom van belastii bollengebied in de knel w'""i I Ouders achten rijweg normale speelplaats Twintig jaar eis voor vergiftigen van vrouw Meer geslachtsziekten na komst buitenlanders Opland zet spotprenten Luns in ,Te kijk' Tieners kozen favorieten ER lj VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 X verbonden. DEN HAAG Het Europees cen- jum voor de ruimtetechnologie, jtec, dat geprojecteerd is in Noord- fjjk, zal ongeveer 800 employés rijgen. Van de 250 academici zul- in er wellicht vijf tot tien Neder- tnders zyn. Het merendeel (80 tot 0 procent) van de 450 HTS-ers en tgere technici komt uit Nederland. Ie werving wordt landelijk opgezet, fan de overige honderd personeels- (den, (kantoorpersoneel), zal alleen Ie secretaresses uit het buitenland jomen. Dit deelde het lid van Gedeputeerde Haten van Zuid-Holland, mr. H, van Riel, fvens voorzitter' van de coördinatiecom- Enkele buien 1 DE BILT De depressie bij Schot- ind is de afgelopen 24 uur verder iepte toegenomen en heeft zijn weg ervolgd in de richting van de Noorse ust. De luchtdruk in het centrum lerd ongeveer 965 mb. Rond dit rum stak een zware storm op die chter geconcentreerd bleef in een be- rekkelijk klein gebied. Op de eilanden poor de Schotse kust werden gemiddel de snelheden van SO a 90 km per uur aemeten. Aan de Nederlandse kust werd de bind niet sterker dan 6 Beaufort. In tussen bereikte het front van de depres sie vanmorgen met reL Achter het front stroomt koudere bceaanlucht binnen, waarin af opklaringen voorkomen. Op de oceaan heeft zich aan de noordflank van krachtig hogedrukgebied waarvan het centrum midden op de oceaan ligt een westelijke stroming ingesteld. In de stroming zal een randstoring mor de wind en buiigheid tijdelijk doen ZON EN MAAN Zaterdag 28 november: zon op 3.21. i P"d toene; ft"- 16.35; maan op 1.41, onder 14.49. Vrijdag 4 december: HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur RECREATIE missie voor Estec mee, naar aanleiding vragen, die het Statenlid mr. J. Wilkens (WD) had gesteld. Het personeel van Estec zal van zijn salaris geen belasting behoeven te betalen. De salarissen moeten worden gebaseerd op het nvicau van de salarissen van zeer bekwame mensen bij goed betalende on dernemingen in ons land, waarbij dan wel rekening wordt gehouden met de belastingvrijdom. DELFT Een aanslag op de arbeidsmarkt hoeft iet te worden verwacht. Een probleem dreigde wel in Delft, maar het kon vlot worden opgelost. De Estec zal nog wel paar jaar in Delft blijven gevestigd, r de fundering van de gebouwen niet de eisen voldoet. In Noordwijk bleek die grondslag wel aanwezig voor het be drijf, dat zich bezig houdt met apparatuur voor het doen van metingen mingen in de ruimte en west-Europese landen samenwerken: Zweden, Denemarken, Engeland, Neder land, België, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Italië. Mr Van Riel zette uiteen, dat Estec niet in het oosten van het land kon den gevestigd, omdat de buitenlanders als eis stellen, dat hun kinderen internationale school moeten kunnen, terwijl de uitwisseling in de groep weten, schapsmensen niet mag worden gehin derd door ver van een vliegveld te wonen De vestiging in Noordwijk houdt ook niei in. dat Estec op de omgeving is gericht. Mr. Wilkens had de s uitgesproken, Mr. Wilkens had ook gewezen op het recreatiebelang, dat door de vestiging var Estec in Noordwijk opzij wordt gedron gen, terwijl juist dit jaar het streekplan bollengebied door de Kroon werd goed gekeurd. Gedeputeerde mevr. mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw vestigde de aandacht op de procedurekwestie, nu Estec Noordwijk is geprojecteerd, wat volstrekt in strijd is met het streekplan. De rege ring had met een noodwetje kunnen maar heeft dit niet gedaan. De ge meente Noordwijk heeft reeds goedkeu ring voor bouw ten behoeve van Estec gegeven, middels een ontheffing van het streekplan. Deze goedkeuring moet nog het fiat van Gedeputeerde Staten krijgen. Mevr. De Ruyter benadrukte, dal tegenover de Staten, die het streekplan vaststellen, het hoogst onélegant zou dit fiat te geven. De regering zal het provinciaal bestuur duidelijk moeten tonen, dat het een nationaal belang is, dat Estec in Nederland en in Noordwijk komt. Tevens zal de provinciale adviescom- issie armee akkoord moeten gaan, dat de provinciale goedkeuring wordt ver strekt en dat het streekplan wordt ge wijzigd. Met de wijziging van het streekplan bollengebied is nog zeker een jaar ge moeid. Het provinciaal bestuur wil dit plan thans tegelijk behandelen met het streekplan Oude Rijnmond, dat wordt Estec heeft de plannen voor vestiging in Noordwijk zo opgezet, dat in januari 1965 wordt begonnen met de bouw het eerste gebouw, dat in 1966 gereed zal komen. Thans werken in Delft onge' 250 mensen bij Estee. Over drie jaar zal de vestiging in Noordwijk gereed moeten zijn en zal het personeelsbestand zijn op gevoerd tot 800 man. dat Estec hooggekwalificeerde krachten uit de Nederlandse industrie, zou weg trekken, mede door de internationale Êi lï De Bilt Twente Eindhoven Zd -Limb. Luxemb. Parijs loble Rh. bew. Berlijn Frankfort München Zürlch windstil -7 -12 0.1 z 3 3 -3 0.5 windstil 19 windstil 20 windstil 21 Simon V. in arrest AMSTERDAM De auteur S V. f36) is gisteravond aangehouden op verden king van handel m de marihuana. Hij zou een kantoorbediende uit Luntercn de 25 gram marihuana hebben gegeven, die in diens auto werd gevonden. De jongeman werd toen aangehouden. Hij had de ma- Anagram-puzzel Agfa Isoly Dit is de succesvolle 4x4 camera: 16 opnamen op een gewone rolfilm. Keus uit 3 uit voeringen. Isoly Junior f 26.-. Isoly I f 38,-. Isoly Ha (afgebeeld) I I I De Isoly Junior, I en Ha In kleur- rijke cadeausets .knlpklaar'verpakt. j Staten te gast in eigen huis DEN HAAG Provinciale Staten van Zuidholland hebben gisteren rechtens vergaderd in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Ze waren nu eens niet de gasten van de Rijksoverheid, ofschoon ze jaren niet beter hebben geweten. Provinciale Staten van Zuidholland hadden geen behoorlijke vergaderzaal, sedert het provinciehuis tijdens de tweede wereldoorlog werd verwoest. De rijks overheid was het provinciaal bestuur tér wille. De Provinciale Staten mochten wel in de ridderzaal vergaderen. Die zaal is niet alleen mooi. maar ook ondoel matig en tevens niet warm te ttoken. Het provinciaal bestuur was er evenwel blij mee. Laat nu de archivaris van de provincie ontdekken, dat in 1815 de Staten van Holland hun gebouw aan het Binnenhof beschikbaar hebben gesteld voor ver gaderingen van de Eerste Kamer. Dat werd anderhalve eeuw geleden zonder voorwaarden gedaan. Eén e was: dat de Staten van Holland er kon den blijven vergaderen. Dat de zaal later in handen van de rijksoverheid kwarr, veranderde hieraan niets, want allt servituten, lasten en rechten b lever beslaan. Vandaar, dat vandaag de commissaris der Koningin in de provincie Zuid holland. mr. J. Klaasesz. rechtens op de zetel troonde onder het grote portret, dat de schilder J. A. Kruseman J.zn maakte van Koning Willem II. Hij keek alsof hij te gast was bij zichzelf. Drukke overweg in Utrecht dicht De overweg in de Blauwkapelseweg in Utrecht is het komende weekeinde van zaterdagochtend zeven uur tot maandag morgen zeven uur gesloten wegens her stelwerkzaamheden aan de bevloering. De overweg is een belangrijke schakel in de verbinding UtrechtHilversum en wordt dagelijks door enkele duizenden auto's paseerd. Het verkeer moet zaterdag zondag omrijden over de Kardinaal de Jongweg en de Mr. Tripkade in Utrecht om via de nieuwe wijk Overvecht de Blauwkapelseweg weer te bereiken. Betere opvoeding hard nodig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meeste onge vallen met kinderen gebeuren in de leeftijdsgroep van 3 tot 7 jaar. Dit is een van de conclusies die tc lezen zijn in een belangwekkend geschrift dat de Ned. vereniging bescherming voetgangers bet licht heeft doen zien. Een niet minder belangrijke conclu sie is dat ouders van „ongevalskin deren (kinderen die een verkeerson geval zijn overkomen) bijna altijd te vroeg blijken te zijn opgehouden met het toezicht op hun kinderen terwyl de laatstcn op straat zijn. Te vroeg wil in dit verband zeggen met ongeveer het vierde in plaats van met het zesde jaar. Er schort voorts nog heel veel aan inzicht bij de ouders: ze beseffen doorgaans in de verste verte niet hoeveel en welke gevaren hun klei ne kinderen dagelijks lopen. Zo achten vele ouders het heel nor maal dat hun kinderen gewoonlijk het trottoir èn de rijbaan (sic) als speelplaats gebruiken. Verder blijkt dat speelplaat sen door de gemeente Ingericht veel te weinig gebruikt worden: ze worden slechts een enkele maal benut Indien 7.e niet verder dan vijf blokken verwij derd zijn van de woning van het kind. Het bovenstaande zijn gegevens uit een door de Ned. vereniging bescherming voetgangers overgenomen Canadees rap port inzake het voorkomen van verkeers ongevallen bij kinderen, die het eerste deel van haar publikatie beslaat. De vereniging, of liever het door haar ingestelde comité kleuterbescherming heeft verder een enquête ingesteld onder kleuterleidsters in ons land. omdat die strategische positie bij de verkeers- opvoeding der kleuters Probleem Deze enquête wees uit dat de meeste leidsters de verkeersveiligheid voor de kleuter als een probleem aanvoelen loorgaans stukken beter dan de .betref fende ouders. Het niet kennen van de specifieke tekortkomingen bij kleuters met betrek king tot het verkeer komt bij ouders fzle ook het eerder reciteerde Canadese rap port) herhaaldelijk voor. Ouders onder schatten enerzlids het gevaar en ander- ziids de mogelijkheden In het verkeer van de kleuter. Nog lang niet alle kleuterscholen .doen" aan verkeersopvoeding. Ook ouders worden onvoldoende voorgelicht De kleuterleidster, zo besluiten de con clusies. dient bij de verkeersopvoeding gesteund te worden door objectieve, we tenschappelijk verantwoorde voorlich ting. De leidster moet onder meer kun nen beschikken over oefen- en leesmate riaal alsmede over voorlichtingsmiddelen t.bv. de ouders. De publikatie is voor een rijksdaalder verkrijgbaar bij de Ned vereniging be scherming voetgangers. Van Montfoort- laan 11. Den Haag. Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar ..Harcle'egoïst speelt comedie 's-HERTOGENBOSCH De officier van justitie bij de rechtbank, m Booster, heeft gistermiddag twintig jaar met aftrek geëist tegen de 45-ja- rige loondorser C. P- uit Grave. In ja nuari van dit jaar heeft hij zijn echt genote, de 49-jarige M. van Haren, on het leven gebracht door haar herhaal delijk koffie te laten drinken, waarin hij een thalliumhoudend rattenverdel- gingsmiddel had gedaan. De loondor ser heeft een volledige bekentenis af gelegd. De voorgeschiedenis van dit drama be gon in 1955 toen de vrouw ziek was er haar nicht J. V, tijdelijk het huishouden met vier kleine kinderen heeft verzorgd. Er gingen toen in de familie al praatjes over een verhouding tussen verdachte V.. doch verdachte ontkent ten stelligste dat er toen reeds iets verkeerds zou gebeurd. Hij heeft voor het eerst meer dan familiaire toenadering tot haar gezocht, toen op een feestavondje een zekere T avances bij zijn vrouw maakte. Deze T.. een employé van de Ned. Heide- mij.. heeft zijn vrouw herhaaldelijk be naderd en zou. toen zij weigerde daarop in te gaan. gezorgd hebben dat hij zijn werk bij de Heidemij is kwijtgeraakt. Ge leidelijk groeide bij hem het verlangen van zijn vrouw bevrijd te zijn. Ten slotte vatte hij het plan op haar te doden Hij heeft met V. gesproken over het ensce neren van een auto-ongeluk, doch zij achtte dat voor hemzelf te riskant. Op Eerste Kerstdag van het vorig jaar is hij tot het besluit gekomen haar te vergiftigen en in de loop van januari heeft hij het rattenbestrljdingsmiddel ge- kocht. Pijnen Toen de vrouw de eerste dosis in haar koffie had gedronken bespeurde hij nog geen uitwerking. Doch na de tweede dosis klaagde zij over pijnen in haar ge hele lichaam. Die pijnen zijn steeds he viger geworden, doch ondanks dat heeft verdachte haar nog viermaal een dosis het vergif toegediend. Toen zij ten slotte in het Canisiusziekenhuis te Nijme gen moest worden opgenomen, heeft hij ook aan de specialisten niets gezegd wat tot herstel van de patiënte had kunnen leiden. Enkele weken later is de vrouw n het ziekenhuis overleden In ztfn requisitoir heeft mr. Booster •erdachte op bewogen toon zijn afschu welijk misdrijf voorgehouden: „Hier Is gedood die goed was voor haar gezin en geacht werd door ieder die haar kende. Er was van haar kant geen enkele reden die tot deze moord kon lei- den. slechts het feit dat verdachte zijn nicht begeerde is de oorzaak geweest. Daartoe was zijn vrouw een hinderpaal en heeft hij haar als een rat opgeruimd' De officier van justitie noemde verdachte een hard en onbetrouwbaar egoïst, die tot het laatste moment in zijn gezin ook daarbuiten komedie heeft gespeeld. Tegen de vrouw werd zes maanden ge- eist. Boekhouder krij gt l1/a jaar voor fraude en diefstal ROTTERDAM De rechtbank heeft gisteren de 23-jarige Rotterdamse boek houder J. A. U.. wegens verduistering van f 50.000 en diefstal van f 22.000, ten nadele van een Rotterdms automobielbe drijf. veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek (Eis: twee Jaar). Door zeer ingenieuze manipulaties uit te halen met de administratie eigende U. zich de afgelopen vier jaren bedragen toe, in totaal een halve ton, uit twee be langrijke kassen, die hij beheerde. In juli trachtte de boekhouder opnieuw een grote slag te slaan. Hij liet zich op een avond insluiten in het gebouw waar hij werkte, opende daarna de brandkast en verdween met f 22.000. Hij werd kort daarna gearresteerd. Utrechtse arts blijft volhouden: Minister: uit de lucht gegrepen UTRECHT Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft de opmerkingen van de Utrechtse artsen-raadsleden, de he ren Goddefroy (soc.) en L. Hardy (kath.v.) als zou de komst van bui tenlandse werknemers het aantal ge slachtsziekten in Nederland hebben doen toenemen bestempeld als vol komen uit de lucht gegrepen. Raadslid Hardy, huisarts te Utrecht, blijft echter bij zijn mening, omdat de praktijk steeds meer met bui tenlandse werknemers te maken heeft, die met venerische ziekten bij hem ko- Vyf jaar geleden was er in feite geen sprake meer van geslachtsziekten, zodat volgens hem het verband beslist niet toevallig js. De heer Hardy kon het zich wel voor stellen dat het ministerie bezwaar had tegen het gelegde verband, maar het pro bleem is nu eenmaal levensgroot. De raadsleden Goddefroy en Hardy baseerden hun opmerkingen tijdens openbare commissiebehandeling van het Utrechtse begrotingsbedrag op brief die de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid aan alle huisartsen en ipeciaiisten heeft gezonden met het ver- :oeK, medewerking te verlenen aan een enquête over 't voorkomen van geslachts ziekten in Nederland. Uit deze brief trok- ie artsen raadsleden de conclusie dat de buitenlandse werknemers de oor zaak konden zijn van een enorme toene ming van het aantal gvallen van vene rische ziekten. Deze conclusie komt vol ledig voor rekening van de artsen, zo meent het ministerie, omdat in de brief :t geen woord over de werknemers was gerept. De bedoeling van de hoofdinspecteur is, vast te stellen hoe op het ogenblik in Nederland de toestand is met betrekking de geslachtsziekten. Aangezien ons land geen aangilteplicht kent, is de hulp ingeroepen van de artsen en hun gevraagd melaen hoeveel gevallen van vene rische ziekten in hun praktijk voorkomen, hoeveel buitenlanders er onder de pa in zijn en hoe groot het aantal men- is dat de ziekte in het buitenland heeft opgeiopen. Een dergelijke enquête is ook in 1959 gehouden. Het onderzoek wordt nu her naald. omdat in een groot aantal landen ernstige bezorgdheid heerst over de daar geconstateerde toeneming van dergelijke ziekten. Dat de Utrechse raadsleden ver- >and legden tussen de toeneming van deze :iekten en de buitenlandse werknemers noemde het ministerie gisteren „onbegrij pelijk". DEN HAAG Het internationaal perscentrum Nieuwspoort dreunde van de lach bij de opening van de tentoonstelling „Luns" van volks- Uit de woorden van de eerste rij moe-: ten de woorden van de tweede rij wor den gevormd. De beginletters van dei woorden uit de eerste rij vormen del naam van een plaats in Groningen. 1. houtrolletje teug. 2. karakter i op die plaats. 3. water in Limburg iemand de achtig geven welke hem toe-i komt. 4. telwoord klinknageltje. 5. plaats in Limburg wortel. 6. aante kening klank. 7. klap kan men uit] drinken. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Ze flitsen in mijn gedachten voorbij, de jaren van hopen en wachten. Het einde weten voor el- een goed begin is. En toch niet kunnen losla ten. Een soort bevrijding, zei hij zelf. Arme Hans. Hij mag het dan een volkomen zakelijke overeenkomst tussen ons vinden, als ik het doe, dan wil ik het goed doen, dan wil ik hem er gens een beetje gelukkig maken, een goede ka meraad zijn. Hij zal een thuis hebben, kinderen die het huis vullen met hun vroliike stemmen. Hans als man! Ik huiver onder de warme de- icens. Krampachtig knijp ik mijn ogen samen om de tranen tegen te houden. Bert, ik hoorde toch bij jou. Ik hield toch van je. Hoe kun je geluk kig zijn in de armen van die ander? Voor jou was ik niet bang, ik verlangde alleen maar naar Je. Begreep je dan niet dat ik ook verlang de? Ik haat Hans met zijn stugge gezicht en zyn dwaze borstelharen, zijn grote grove ge stalte. Ik kan niet met hem trouwen, al werd ik koningin, ik kan het niet. De volgende morgen is het toch allemaal weer anders. Er zijn een paar moeilijkheden op Kantoor. In de eerste plaats laat de boekhou- me bij zich komen om te praten over een pensioenverzekering. „De zaak heeft zeer gunstige regelingen. Ik had gedacht dat je er nu wel iets voor zou voelen. Hoe langer je wacht, hoe hoger de maandelijkse betalingen worden", zegt mijnheer Boogaardt. Ik word razend om dat woordje nu. Dat be tekent: nu je waarschijnlijk je hele leven hier zult blijven O. alsjeblieft, bespaar me een baan met pensioen, met zo'n veertig eindeloos duren- jaren voor je. „Het spijt me, mynheer Boogaardt. ik heb heel andere plannen, u zult er binnenkort wel meer van horen", zeg ik koel. Dat is dat! Ik kan nier nu met goed fatsoen niet blijven. Dat kan me niet schelen ook. 's Middags vang ik een stuk van een gesprek op van twee typistes van kamer 4. „Dan heeft het blijkbaar ook niet zo erg diep gezeten", zegt Suze met een verheerlijkte inte resse. „Ze gaan nog deze maand trouwen", onthult Joke, alsof ze het meest fantastische sprookje door Heieen van Batenburg vertelt. „Zal je je dan even genomen voeien". „Tooh wel zielig eigenlijk. Ze heeft ook geen ouders meer!" Met hoofden als boeien buigen ze zich over hun machines als ik naar binnen loop. Kan ik dan toch maar niet beter met Hans trouwen? Welk risico neem ik? Alsof ik nu gelukkig ben! 's Avonds ga ik niet naar Joosten. Ik doe mijn maal met patat en een bal gehakt. Waar om laat ik Hans vergeefs wachten? Hü rekent er natuurlijk op dat ik kom. Maar ik kan een voudig niet verdragen dat dit zo'n prachtige op lossing voor me is. Hij hoeft niet te menen dat ik er gretig op inga. Trots wijs ik hem af. Ik wil mijn eigen weg door het leven zoeken. Be zat ik maar zoveel moed. Ik weet dat ik zal toestemmen en daar veracht ik mezelf om. De volgende avond haalt Hans me af met de auto. „Voor het geval je weer een avond wilde vas ten," zegt hij lachend. „Het spijt me." antwoord ik kleintjes, „ik kon niet tot een besluit komen". „Maar daarvoor hoefde je toch niet weg te blijven." Hij start de motor. „Joosten, of wil je eens ergens anders het dagmenu proberen?" „Het liefst Joosten, of jij moet graag Hij schudt het hoofd. Zo rustig en kalm is Hans. Die steile borstelharen passen toch wel bij hem. Mijn angsten van de voorbije nachten lijken zo vaag en veraf. „Denk je er nog net zo over als zondagavond. Hans?" vraag ik plotseling. „Ik ben steeds meer gaan hopen dat je ja zult gaan zeggen. Hier is ons dierbaar eethuis. Of zullen we eerst nog een eindje omrijden en wat praten?" „Nee. nee .straks maar". Als we weer buiten komen, zegt Hans. „We kunnen een eind gaan lopen, of met de wagen, wat je wilt." „Lopen dan maar", beslis ik. Het is nog behoorlijk koud. al is het dan bij na lente, vooral als je pas buiten komt, maar ik houd het toch op lopen. Ik heb geen idee wat Hans liever doet. We lopen eerst een heel eind van elkaar af, reuze ongelijk natuurlijk. De drukke Herestraat door, de brug over, al maar zwijgend. Hij moet nu maar eens beginnen, denk ik koppig. Het spijt me dat ik toch de auto niet gekozen heb, hier langs het water van de Stationsweg staat een ijzige wind. Plotseling grijpt Hans mijn arm en steekt die zonder meer door de zijne, myn wollen want in zijn grote bruine glacéhandschoen. „Zo kunnen we misschien gemakkelijker pra ten". zegt hij. Wat is hij groot- Hij torent bo ven me uit. Hij regelt meteen zijn passen naar de mijne. Dat is hij gewend met Mary, gaat het door me heen. „Begin jij dan maar", zeg ik. „het is zo moeilijk." „Ben je al enigszins tot een besluit gekomen?" vraagt hy aarzelend. „Ik denk dat ik het doe, maar of het goed is?" „We zouden er iets goeds van kunnen maken", zegt Hans. „Het is nog heel iets anders of je een beetje met elkaar bevriend bent, dan dat je als man en vrouw haper ik. Hij blijft ineens stilstaan en dwingt me hem aan te kijken. „Je kunt wel een klein beetje vertrouwen in me hebben, Wiesje", zegt hij zacht. „We hoe ven toch niets te forceren. We hebben allebei het verdriet in ons. Kunnen we elkaar dan niet een beetje troosten? Juist omdat we alles van elkaar weten. Ik ben waarschijnlijk een ver schrikkelijke egoïst, maar jij bent de enige met wie ik het aandurf. Ik ken je". „Je kent me helemaal niet". „Dat zal toch iedere dag beter worden." (wordt vervolgd) krant-tekenaar Opland. De expo sitie werd geopend door minister Luns. De politieke machine aan het Binnenhof was een tijdje stilge legd, omdat kamervoorzitter Van Thiel en de meeste fractieleiders zich dat evenement niet wilden laten ontgaan. Politiek en satiriek tekenaar Opland, wiens gebaarde gelaat eerder een jonge heilige doet vermoeden, nam op vleu gels van fantasie en eruditie onze mi nister van buitenlandse zaken met de tekenpen onder schot. Bijzonder raak, vond de heer Luns, die met groot ge noegen de tientallen spotprenten, haast meer dan levensgrote afbeeldingen als Sinterklaas, politiek artillerist, cavale rist en marineman met M L.F, langs de wanden en zelfs in de dakvensters be keek. ..Ik hoop alleen maar. dat Opland met M.L.F. „Met Luns Fooruit" bedoelt" zijn commentaar ir het openingswoord, waarin hij tevens met zwier van de bij zonder gave vorm van zijn neus ge waagde. „Humor, speciaal politieke humor, is een groot goed", zo vona de bewindsman, die met vreugd de grote naam en repu tatie van Nederlandse politieke prenten in het buitenland vermeldde. .De politieke prent is bijzonder nuttig om problemen duidelijk en snel aa krantenlezer dooi te geven, zonder ge voelens van afkeer op t*. wekken", al dus minister Luns. En Godfried Bomans, die in een me. ternij doorspekte Inleiding het eerste exemplaar van het Opland-boekje „Te Kyk" met geruchtmakende politieke prenten (voorwoord: minister Luns, de minister van buitenlandes zaken aanbood, voegde daaraan toe „Humor overwonnen ernst", waarmee de heer Luns het volkomen eens vas. Ofschoon de Nederlander in het buitenland wordt aangezien voor een doodernstig, hard werkende en ietwa' vervelend mens „wat heeft minister Lu.is een incasse ringsvermogen" vond Bomans. DEN HAAG. Voor het vierde achter. :nvolgende jaar hebben de Nederlandse teenagers hun favorieter gekozen, via de populariteitsverkiezingen van een maand blad voor jonge mensen. Deze enquête werd georganiseerd door notaris F. H. Reuvekamp Glllc te Den Haag. Je Nederlandse winnaars van dit jaar werden Willeke Alberti by de zangeres sen (35 6 pet). Rob de Nijs b;i de zangers (43.3 pet). De Blue Diamonds bij de vo cale groepen (20.2 pet), de Dutch Swing College Band bij de jazz-orkesten (66.9 pet), het Vara-dansorkest bij de grote or kesten (29.2 pet), de Jumping Jewels bij de combo's (55.9 pet). Tijd voor teenagers bij de radioprogramma's (27.3 pet), Top of Flop in de rubriek tv-programma's (54.7" pet) en Joost de Draayer bij de disc- jockeys (46.4 pet) Als Nederlandse topsong kwam uit de bus De winter was lang, van Willeka Alberti. In de groep buitenland gingen de eerste plaatsen naar Cilla Black. Cliff Ri. chard. Beatles. Dave Brubeck, Norrie Pa- ramor. Shadows. Top Twenty, Bonanza, Chris Howland en de Beatles-tophit It's been a hard day's night. Doris Day en Cliff Richard waren de favoriete filmster van de teenagers. Samenwerking van ANP en Antara DEN HAAG Het Algemeen Neder lands Persbureau ANP en het Indonesi sche nationale nieuwsagentschap Instituut Antara hebben een overeenkomst tot we derzijdse bijstand gesloten. In een gezamenlijke verklaring, welke te Djakarta werd getekend door Pandu Kartawiguna, voorzitter van de uitvoe rende raad van Antara en mr. J. Jolles, president-directeur van het ANP. wordt gezegd, dat de basis is gelegd voor ver dere contacten en betrekkingen in het belang van de beide agenschappen bij de uitvoering van hun taak als nationale nieuwsbureaus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15