Leiderdorps toekomst in beeld Hervormde Gemeente Noordwijk aan Zee vierde openingsfeest Nieuw jeugdcentrum gaat „De Rank heten 'Een grote dag waarvan lang gedroomd was Erehaag in Leiderdorp Achttiende eeuwse muziek in kerk te Leiderdorp Met systeembouw sneller naar realisering plannen EUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 gestel, tot zijn grote spijt wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Hij had graag nog eens in het midden van zijn oude gemeente geweest op zo'n grote dag als deze. De heer J. F. Samsom verzorgde de dag sluiting. Politie vangt drie vliegen in één klap LEIDEN De Leidse politie heeft gis teren drie vliegen in één klap gevangen. Het waren drie jongemannen die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan in braak en/of diefstal. De aanhoudingen werden met enige tussenruimte verricht. Tussen de middag ontvreemdden in brekers uit een winkelkast van een sport, zaak aan de Rijnsburgerweg een bedrag van 48 gulden. Enige tijd later betrapte de politie een 23-jarige opperman uit Leiden op diefstal in een school. Zijn ka meraad kon de benen nemen, maar werd later op de dag aangehouden. Het bleek een 26-jarlge opperman. Het tweetal bleek de inbraak ook op zün kerfstok te hebben. Aanvankelijk had de politie als com pagnon van de 23-jarige opperman, een 24-jarige Leidse inpakker aangehouden. Bij het aan de tand voelen bleek deze op 19 november in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt een bankbiljet var gulden te hebben ontvreemd. NOORDWIJK Het was gisteren voor de Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee een uiterst gedenkwaardige en vreugdevolle dag. De bekroning werd gezet op jaren van inspanning en grote ijver door de officiële opening van het nieuwe jeugdcentrum aan de Golf' baan. Terecht werd aan deze gebeurtenis grote aandacht geschonken. Zowel 's middags bij de eigenlijke overdracht als 's avonds bij de dankdienst en de feestbijeenkomst was de belangstelling dan ook bijzonder groot. 's Middags waren tal van genodigden ,n bet nieuwe gebouw aanwezig bij de H-erdracht. De heer S. Miedema gaf een ■tvoerig overzicht van het ontstaan van Ie plannen tot bouw van een jeugdhuis n de uitwerking daarvan. „Onze jeugd verenigingen kwamen door gebrek aan iergaderruimte in de knel en moesten Weral verspreid bijeenkomen Was het janvankelijk de bedoeling een bescheiden inderkomen voor de jeugd te stichten, |ve zijn blij dat uiteindelijk dit fraaie touwwerk uit dc bus gekomen is. Hulp Alleen hadden wij dit nooit aangekund, maar dankzij de hulp van het rijk. pro vincie, gemeente en kerkelijke instanties pebben wij dit ter hand kunnen nemen In is dit gebouw uitgegroeid tot een groot èomplex met kerkzaal, een waardig ge- Ineen tecentrum". De heer Miedema bracht dank aan dc keer H. J. Krijger, die het gebouw heeft bntworpen en die met groot optimisme jtn bereidwilligheid 'aan de wensen lemoetkwam. Vele vrijwilligers hebben aan de bouw leholpen en hebben, met de aannemer, de heer Jac. van der Niet, ervoor gezorgd. Hat dit gebouw is verrezen. I „Nu is de tijd gekomen dit centrum aan He kerkeraad over te dragen. Het is de be koeling dat twee commissies het beheer lullen voeren, één die de jeugdzaken blijft behartigen en één die voor de bloitatie zorgt. Met de wens dat dit huls zal mogen die ben tot bevordering van dc komst van het Koninkrijk Gods, overhandigde de heer Miedema de sleutel aan de voorzitter van He kerkeraad, ds. D. Keuning. j 'Ds. Keuning aanvaardde dit enorme ge- Schenk, zoals hij het noemde, met grote (dankbaarheid. Dit gebouw is een monu- 'ment van dienstbetoon aan de hele ge beente. Ds. Keuning dankte allen die aan de bouw hadden meegewerkt. Feest Herv. Vrouwenvereniging werden aan geboden een katheder en en Avond maalstafel, mevrouw Van Rooyen Wulf en notaris S. Pasma onthulden naar ontwerp van de kunstenaar Krijn Giezen geknoopt wandkleed, no taris Pasma schonk de luidklok met automatische luidinstallatie, architect Krijger ontving een album met foto'j van 't jeugdcentrum, van de leider var het kerkewerk onder de Duitsers in Ne derland, ds. H. Fischer te Rotterdam, was er een Duitse kanselbijbel, de Ge rei. Jeugdraad van Noordwijk aan Ze« schonk een wandspiegel en zo waren er nog tal van cadeaus ter verfraaiing van het gebouw, teveel om op te noemen. Bewondering Ds. W. Hoekstra, thans predikant te Eindhoven, één van de grote stuwkrach- an de bouw, gaf uiting aan zijn blijd schap. Hij zei vooral bewondering te heb ben voor het door Krijn Giezen ontwor pen wandkleed, dat het Evangelie zou kunstzinning en schoon, maar ook duide lijk vertolkt. Hij deelde voorts mee. da ds. N. J. Cupédo, thans te St Michiels- Tenslotte werd in het nieuwe gebouw een feestavond gehouden, waarbij gele genheid werd geboden het gebouw te be zichtigen. De belangstellenden weraen verwelkomd met vrolijke muziek van De Echo der Duinen en onthaald op koffie met gebak. De groite kerkzaal was stampvol toer de heer S. Miedema de bijeenkomst Een aantal meisjes maakte op originele wijze de naam van het nieuwe gebouw bekend. Het zal „De Rank" heten, zang- en oratoriumvereniging Soli Deo Gloria zong enkele fragmenten uit Die Schöpfung van Joseph Haydn en ook werd een film gedraaid van de bpuw van he jeugdcentrum, begeleid met toepasseliiki muziek van organist Joh. Zweers. Er were spontaan meegezongen. Een hoogtepunt was de aanbieding van geschenken. Een ware stroom van goede gaven vloeide aan. Namens de Bromfietsongevallen in Leiden LEIDEN Gisteravond om tien ove: zes zijn op de Lammenschansweg eei 36-jarige bromfietsende Leidse vrouw ei een 22-jarige bromfietsende Zoeterwoud- Se zeeman met elkaar in botsing geko men. De vrouw brak haar linker sleutel been. de zeeman liep een flinke bloed uitstorting boven het linker oog op. Bei den zijn per EHD naar het AZ gebracht. Om kwart over acht week op het rijwielpad langs de Hoge Rijndijk ter hoogte van perceel 280 een 15-jarige fiet sende scholier naar de middenweg uit, daarmee een aanrijding met de 16-jarige bromfietsende scholier L Rieschenbosch 'eroorzakend. De 15-jarige kreeg ware, de 16-jarige een licht* hersen schudding. Beiden zün naar het A Z vei Braiidweeravond voor Leidse N.I.R.I.A. LEIDEN De afdeling Leiden van hi Niria (Nederlands instituut van register- ingenieurs en afgestudeerden van hogere technische scholen) vergaderde gister avond in restaurant Van der Heijden. De heer S. W. Hagedoorn, commandant de Leidse brandweer, sprak over brand preventie. Het voorkomen van brand is et belangrijkste taken van de brandw omvat wel 95 pet van de door de brand- verrichte arbeid. Een goede uitvoe- ring van deze taak zal de noodzaak daadwerkelijke hulpverlening verminde- :n, aldus de heer Hagedoorn. Hij ging nader in op de hedendaagse industriële ontwikkeling en de produktie van kunststoffen en chemische preparaten, die steeds hogere eisen stellen aan brandweerkorpsen. De causerie werd verduidelijkt met kele films. DEN HAAG De minister van justitie heeft een commissie ingesteld met de op dracht hem van advies te dienen vraag in hoeverre het Wetboek van Straf vordering wijziging of aanvulling behoeft. Tot lid van deze commissie is ook be noemd prof. mr. J. M. van Bemmelen. hoogleraar aan de Rüksuniversiteit Leiden. LEIDERDORP Ruim 25 kinderen van de eerste en tweede klas van de zondagsschool hebben gisteren een ereboog gevormd voor juf frouw Lenie Bloemendaal. Deze trad in het huwelijk met de heer Guus Bosman. Mej. Bloemendaal heeft zeven jaar leiding gegeven aan een zondagsschoolklas. Onder leiding van de heer en me vrouw Van Tilburg stonden de kin- deren gistermiddag keurig in een dubbele rij met versierde stokken op het plein van de Geref. Kerk waar ds. F. Minnema het huwelijk (Eigen foto) Utrechtse Hypotheekbank: Uitgeloot is 14.039.700 aan pandbrieven van verschil lend rentetype, ook van de Nationale, Hollandsche en de Zuid Nederlandsche Hypotheekbank. Deze kunnen tot nader bericht doch uiterlijk op 29 december verwisseld worden tegen 5% pand brieven Utr. Hyp. Bank a 99% Blij De burgemeester, mr. G. F. W. v lerckel. zei. dat het gemeentebestuur iteeds naar streeft te steunen wat ief onder de bevolking leeft. „Wij zijn blij dat de kerk een belang- 'Ijke plaats inneemt midden in een volle- ontwikkelde moderne wijk. Aan dp l van enkele spreuken wenste de bur gmeester tenslotte dat dit jeugdgebouw |altijd aan zijn bestemming zal blijven be- itwoorden. Een lange rij van sprekers voerde ver- ivolgens het woord, onder wie de heer M. Peen namens Louis Bouwmeester, ds. H. A. van Bottenburg, ds. A. Smits, ds. J. van ïevrouw J. v. d. Nietvan Royen, mevrouw Hazenoot, de heer C. Plug na mens Soli Deo Gloria, en de heer L. van Duyn namens de Chr. Bejaardenver. Vele goede wensen werden geuit 's Avonds werd een dankdienst gehou den in de herv. kerk aan de Hoofdstraat, waarin voorging ds. D. Keuning. Deze sprak naar aanleiding van Genesis 12 vs „Abraham bouwde aldaar een altaar". De aartsvader bouwde een altaar, ee offertafel als dank aan God die hem had geleid, een merkteken. Ook wij moeten dankbaar zün voor dit huis dat door sen gebouwd is als een opdracht tot dienstbetoon. Dit gedenken is geen hoog moed, maar een leven uit het besef dat de aarde eh haar volheid des Heren is Dit huis moet eem teken zijn van wat komt, de mdeuwe aarde waarop gerech tigheid zaïl wonen. Het moet daarom een dienende functie hebben. Wij danken voor wat verricht werd, ge- LEIDERDORP In de gereformeerde kerk verzorgden het West-Neder lands Symphonie-Orkest (o.l.v. Sam Swaap) en de gecombineerde zang koren „Hart en Stem" (Leiderdorp) en „Prinses Juliana" (Scheveningen), beide onder leiding van Truus Massaar-Van Driel gisterenavond een con cert. Het programma vermeldde werken van drie leden der familie Bach en Ricciotti. Op het eerste gezicht leek het optre- ;n van twee dirigenten, in dit verband, wat vreemd. Het concert werd daardoor wel heel duidelijk tweeledig, vocaal en zuiver instrumentaal. Achteraf is het met die heterogeniteit nog wel meege vallen. al werd een echte eenheid-door- innerLiJke-verwantschap. toch niet be- Uiterlük verwant waren deze compo sities wel, afgezien van de bekende Sin- fonia in Bes van Joh. Chr. Bach, die vanwege de volledig doorgebroken ga lante stijl, ook in de vorm van het an dere werk verschilt. De beide koren zongen twee cantates van Johann Sebastian Bach een kerst- cantate (142) „Uns ist ein Kind geboren" en de nieuwjaarscantate, „Fallt mit Danken" uit het Weihnachts-oratorium. Persoonlijk stellen we de eerste, zeker in muzikaal opzicht, hoger dan de an dere, die meer de indruk van. zil het zeer knap beroepswerk maakt zonder sterke overtuiging voortgebracht De beide koren stonden, door het orkest, wat breed uit, waardoor de eenheid van klank, mede door de akoestiek van de ruimte, lang niei altijd tenvolle werd bereikt. Men zong wel beschaafd, met voldoende duide lijke uitspraak en de dirigente be stuurde, zoals van haar verwacht kan worden, met bekwaamheid. In 142 vonden we de tempo's wal traag. Bjj een grotere snelheid zou alles nog levendiger hebben geklonken. Dit gold ook voor het slotkoraal van de Nieuwjaarscantate, dat overigens door de gevoelige interpretatie wél aansprak. Van het solistenteam (geen van vio len vaklieden) trof ons de sopraan An- ny Zuurmond door haar. vooral in de moeilijke echo-aria's „Flösst, mein Hei land" beheerste voordracht en goed bruikte mogelijkheden van een klank rijke stem, het sterkst. Ook de alt, Truus van Dongen heeft een mooi getimbreerd geluid, maai intonaties komen te vaak van onder ol tot stand. Het goede begrip bleek wel aanwezig. De heren Hans Tonntno (tenor) en Hans van Balen (bas) hebben goede stemmen, die zich echterr niet geheel vrij-bewegen, het minst bU de tenor, die kennelijk moeite had met rustig treffen en accentueren. De zegging bleef daardoor onzexer Alleen in de laatste aria van de nieuwjaarscantate werd de zang overtuigender. De bas maakte ons duidelijk, dat hll muzikaal begrip heeft en zün stem i wikkelingsmogelijkheden. De hoboïst Rijkle van der Heide celleerde o.a. in het echo-aria-obligaat en het andante van Johann Chr. Bach. Een vaardig en oprecht kunstenaar! Het orkest speelde vrü slordig in het wel interessante, maar qua bedoe lingen niet volledig tot uitgroei geko men Concerto I van C. Ricciotti, (1681 1756) van wie we noch het oeuvre nóch de biografie kenden. Van Phillipp Emanuel Bach werd de Sinfonia III, een mooi overgangswerk, helder en doorgaans stipt gespeeld. De koorbegeleidingen waren als regel prij zenswaardig. Men paste zich meestal nauwlettend bij de zang aan. Na afloop ontvingen dc drie dames bloemen. Joh. van Wolfswinkel LEIDERDORP Zoals wij de laatste twee weken uitvoerig berichtten, begint medio 1965 een volgende belangrijke fase van Leiderdorps toekomsU Dat is dan het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan. Zijlhof, waar niet minder dan 389 eengezinswoningen en 1618 meergezinswoningen (flats) zijn geprojecteerd. Tevens komt er een winkelcentrum van 14 zaken. Van deze imponerende uitbreidingsplannen is het ons gelukt een vrij duidelijke tekening te doen vervaardigen, waarop de hoofdzaken zijn aangegeven. De tekening behoeft o.a. weinig betoog. Men kan zich oriënteren op de brug gen, de Rijn, de Persant Snoepweg, de Rijksweg en de provinciale weg 5 (naar Oude Wetering). Plan Ter Mey is bestemd voor onge subsidieerde woningbouw, de z.g. vrije sector. Dit terrein is al geruime tijd bouwrijp en de aannemers wachten slechts rijksgoedkeuring af om er te gaan beginnen. Er komen 304 eengezins- en 18 meergezinswoningen te staan. Plan ouderzorg, naast het „oude" Zijlkwartier is aan voltooiing toe. Van de hier geprojecteerde 216 eengezins- en 162 meergezinswoningen (resp. 157 en 12 gesubsidieerd) zün er bijna 300 ge realiseerd. In plan Berendrecht komen dezer da gen de eerste woningen gereed24 koopwoningen (met premie). De volgen de contingenten, 24 woningwet- en 54 premiewoningen, komen successievelijk gereed en zullen waarschijnlijk in sep tember alle zijn opgeleverd. In dit plan zijn kortelings nog 42 (universiteits-), 18 (vrije-sector-) en 36 (premiewoningen, 12 verkoop) in aanbouw gekomen. Het gearceerde vierkant in dit plan is de plaats van de nieuwe geref. kerk. waar over wij enige tUd geleden uitvoerig schreven. Duidelijk zichtbaar is de Engelendael, de zeer brede vierbaansweg, die Persant Snoepweg met provinciale weg 5 (ver lengde komt via de volgend jaar te bou wen brug in Leiden uit) gaat verbin den. Aan de Engelendael komen m plan Zijlhof vele flats van variërende hoogten te staan (van 4 tot 12 lagen). Het hierin getekende blok geeft aan waar een r.k. kerk wordt gebouwd. De Houtkamp Aan de overzijde van de Engelendael liggen uitbreidingsplannen, die wel in voorbereiding zijn, maar die eerst na 1965 aan de beurt komen. Een uitzon dering hierop vormt De Houtkamp, het ca. 20 ha grote dorpspark, waarin' het nieuwe gemeentehuis is gedacht. Het omvat verder een 200 lange vijver met een boulevard-promenade er langs en vele andere attractieve punten. Men gaat dit plan (2,5 miljoen) in vijf etap pes uitvoeren, waarvan de eerste vol gend jaar al de raad moet passeren. Tenslotte nog een aanduiding van het plan Winkelhof, waar 120 middenstan ders zich kunnen vestigen, een bioscoop e.d. De gemeenteraad krijgt de gedetail leerde plannen voor Binnenhof (onge- ver 1100 -woningen begin 1965 ter goed keuring voorgelegd. Hier blijkt dus ook al schot in de zaak te komen. Omvangrijk Een en ander geeft wel enigszins een indruk van de omvangrijke uitbrei dingsplannen van Leiderdorp. Bedenkt men dat de gemeenteraad op 2 januari 1960 zijn goedkeuring hechtte aan het uitbreidingsplan voor de Zijllaan en Meyepolder, dan zal het duidelijk zijn hoe snel de verwezenlijking hiervan tot stand is gekomen tot dusver. Met een kleine 300 woningen in aanbouw, mag Leiderdorp zich nog steeds tot de snelst uitbreidende gemeenten noemen (9000 inwoners) Ook voor de Leidenaren is deze ontwikkeling van groot belang. De bouwgrond-arme Sleutelstad zal in de nabije toekomst woningbouwcontin- genten aan Leiderdorp afstaan, die de ze uoor de Leidse woningzoekenden zal realiseren. Met een vast voorne men systeembouw te doen toepassen bij de verwezenlijking van de duizen den woningen, die met een verhou ding van 1/3 woningwet, 1/3 premie- bouw en 1/3 vrge-sector, ziet het er hoopvol uit. Een plezierige bijzonder heid is dat alle bouwgrond voor de uitbreidingsplannen al bij de gemeen te Leiderdorp in eigendom is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5