VVD tegen, AR-CH principe vóór MLF 111 robinsen Regering moet de knoop ontwarren Loonbeleid leidt te veel de aandacht af van PBO P.v.d.A. zegt nog niets Bedrijven zien planning veel te eenzijdig SOLDIJ Loon- en prijsbeleid zijn niet te scheiden SENMOET DE EGYPTENAAR Slechts gedifferentieerde loonvorming de oplossing DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 Kalm defensiedebat in Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer is tegen de vorming van een multilaterale kernmacht. De AR is er in pcinpe vóór, de CH in principe niet tegen, de KVP staat er positief tegenover en de PvdA wil er zich nu nog niet over uitspreken. Deze conclusies kon men gisteren trek ken na de eerste ronde van het Tweede-Kamerdebat over de defensiebe groting voor 1965 en de defensienota die minister De Jong in juni heeft ingediend. ,.De MLF is militair overbodig en biedt politiek geen oplossing. De op bouw ervan zal gaan ten koste van de conventionele strijdkrachten, die een versterking broodnodig hebben" zo liet het oordeel van de WD-woord voerder gen. b.d. Couzy zich samen vatten. Zijn fractie heeft zich altijd zeer wel bevonden bij de exclusieve bevoegdheid van de Amerikaanse pre sident om over het gebruik van kern wapens te beslissen. Een heel ander geluid liet de anti revolutionaire dr. Geelkerken horen. In de felle Russische campagne tegen de MLF en in de aanbevelingen van hoge westerse militairen als gen Lemnitzer zag hij een krachtige ondersteuning van het standpunt van de voorstanders van een multilaterale kernmacht. ..Boven dien, onze bondgenoot Amerika zal ons toch heus geen loze noot aanbieden". Deelname aan een MI,F achtte dr. Geel kerken voor ons land van bijzondere betekenis. Wij worden ons meer bewust van onze verantwoordellikheid voo: kernbewapening, omdat we daadwerke lijk „inspraak" krijgen met betrekking tot het gebruik van die waoens. Dat de V.S. sterk genoeg zUn om met hun kern wapens elke vijand te vernietigen, achtte dr Geelkerken geen reden om andere NAVO-landen niet bil de kernbewaoe- nxng in te schakelen Eenzelfde redene ring kan men immers ook ten aanzien van de conventionele wapens volgen De c.h afgevaardigde mr. Bos consta teerde. dat de MLF-Droblematiek on doorzichtiger is dan ooit. Het ene plan volgt het andere oo en de meningsvor ming over deze materie vormt geen toon beeld van Atlantische verbondenheid. In tegenstelling tot gen. Couzy meende mr. Bos, dat de militair-strategische beteke- nis van een MLF niet los kan en mag worden gemaakt van z'n politieke waar- d«. Het ging hem te ver te snreken van ..militaire overbodigheid". Ook al is de MLF militair een beseheiden aanvulling .op het beschikbare potentieel, de psycho logische waarde mag niet worden onder schat. De moeilijkheden zitten niet in het militaire vlak. maar ln de politieke vormgeving De CH-fraotie is er ln prin cipe niet tegen dat er een MLF komt. maar geeft de voorkeur aan een MLF mét dan aan een zónder Engeland Met het niet-deelnemen van Frankrijk had mr Bos zich al verzoend. Het Is niet mogelijk gebleken met dit land tot een bevredigend compromis te komen. KVP-woord voerder vice-adm. Moor man had geen behoefte diep od net vraagstuk in te gaan nu nog geen con creet politiek en militair project Is ge presenteerd. Zijn fractie waardeert de MLF-gedèchte positief, maar wenst zich over de uitwerking nog niet uit te spre ken. Ook de spreker van de PvdA-fractie. kol. Wierda. waagde zich niet aan een uitspraak, zeker niet nu het laatste MLF-plan weer wat op de achtergrond schijnt te zijn geraakt. Hij gaf er de voorkeur aan de ontwikkeling en vooral het resultaat van de komende bespreking Johnson-Wilson af te wachten. Intussen -rlangde hij met mr Bos van minister De Jong, dat deze over de militaire aspecten van de MLF-proble- matiek de Kamer beter zal informeren tot dusver is geschied De gemengde bemanning van de multilaterale kern- vloot achtte de heer Wierda niet van principiële betekenis en in ieder geval geen struikelblok. Admiraal Nelson won de slag bij Trafalgar nfet manschappen lit tweeëntwintig landen Instemming Was er vorig jaar bij de begrotings- behandeling nogal wat politiek rumoer rond het defensiebeleid (de verticale opbouw van het apparaat en het daar- verband houdende ontslaa van ie chef Generale staf V. d. Wall Bake) gisteren viel daar weinia van te be speuren. Het debat kabbelde rustia voort en minister De Jong noch ziin drie staatssecretarissen zullen het van- jdoogr. bij de beantwoordina van de vragen, moeilijk hebben. De Kamer meerderheid bleek veel waarderina te hebben voor de defensienota, die. naar i. een goed inzicht geeft in de behoeften en kosten van ons defen sie-apparaat. „De minister heeft ons vertrouwen in hem en zevens zvn eigen positie in het kabinet en het parlement versterkt", vopd de heer j Moorman. zwaren van de heer Wierda richtten zich vooral tegen de verdeling van de gelden over de drie krijgsmachtonderdelen. Vol gens hem krijgen de land- en luchtmacht te weinig en de marine (die peperdure nucleaire onderzeeboten gaat bouwen) te veel. Dat was min of meer ook de mening van de heer Couzy. De heer Moorman betreurde de voortgaande ver mindering van de korpsen mariniers en commando's. „Men maakt daarmee het moreel van deze korpsen kapot". Een punt dat de aandacht van vrijwel alle sprekers had. was de toestand van de Centurion-tanks. Men maakte zich daarover nogal wat zorgen De heer Wierda vond, dat de regering ruiterlijk moet toegeven dat het niet-vervangen van de tanks alleen maar een kwestie van geld ls. De heer Moorman was het met het regeringsstandpunt eens. maar drong er wel op aan „zoveel mogelijk" Centurions van het zwaardere 105 mm- kanon te voorzien (de minister wil twee an de vijf Centurions per peloton ver- apenen) De heer Couzy vond zelfs, dat alle tanks met het 105 mm-kanon moeten worden uitgerust Daartoe zou desnoods verschuiving in de begroting moe ten worden aangebracht De heer Kik kert ging het verst: hij gaf de minister dringend ln overweging het geld, dat an de verwapening zal worden be steed, te gebruiken voor de vervanging éénderde deel van het Centurlon- park door „interim-tanks", die de periode tussen de Centurion en de komende Amerikaans-Duitse „wonderlank" zouden moeten overbruggen. Woord en weerwoord Zoals te verwachten was Kwam tijdens dit debat ook het aanvullende herderlijk schrijven van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk over de kernbewape ning („Woord en Wederwoord") ter Defensie in de Kamer: de bewinds lieden De Jong en Haex. sprake. De heer Kikkert (c.h.) zei ook tegen dit geschrift nog bezwaren te heb- 11, maar toch vond hij het al met al i betere bijdrage tot de „atoomdiscus- dan de eerste publikatie. „Het geheel duidelijker voor ons komen te staan de positieve punten (b.v. het afwij- i van dienstweigering) zijn beter Uit de verf gekomen". De ch.-afgevaardigde vond „Woord en Wederwoord" een „pro fetisch getuigenis", dat een ondersteu ning betekent van de taak der legerpre- dikanten en dat kan bijdragen tot oplos van het conflict Bos-Diekerhof. Voor de houding die de regering in dit con flict heeft aangenomen had de heer Kikkert alle waardering. PROF. VAN ZUTHEM VOOR NIVE: Meer aandacht voor overleg gevraagd UTRECHT. De planning in het bedrijfsleven is eenzijdig. Sociale fac toren en wensen zijn niet of nauwe- lijks object van planning. Men zou bij planning bijvoorbeeld kunnen denken aan zinvolle arbeid, ont plooiingsmogelijkheden, democrati sering enz. Dit heeft prof. dr. H. J. van Zuthem lOKi van ae afaeling sociale research in de AKU, gisteren in Utrecht ver klaard op de eerste van dé twee na- jaarsefficiencydagen van het NIVE. Vol gens he planning het beleid. Sociale planning moet dan ook hulpmiddel zijn bij de reali sering van het sociale ondernemings- Het ontbreken daarvan kan volgens spreker worden toegeschreven kort ruime arbeids markt, de betrekkelijk geïsoleerde po sitie van de onderneming en het den ken daarover, de individualistische in stelling en een gevoel van machteloos heid. Vele sociologen klagen dan ook dat de sociale ontwikkeling is achter ge bleven. Er zijn tegenwoordig grote ver anderingen, het tempo is sterk toege- de onderneming neemt een ge wijzigde plaats in de samenleving in en iderueming is thans onderhevig al van externe invloeden. Kritiek Vele concepties, die ten grondslag liggen aan het ontwerpen van produk- tieprocessen en de daaraan verbonden ganisatievormen staan bloot aldus prof. Van Zuthem aan ernstige kri tiek. Over het algemeen heeft men een te pessimistische kijk op de werkende Er zou naar zijn oordeel meer aandacht moeten worden geschonken overleg. Het dragen van verant woordelijkheid, het arbeidstempo, belo ning, leiding geven etc. De onrust die en daar over automatisering be staat, zal voor een groot deel kunnen worden weggenomen als meer aan so ciale planning wordt gedaan; wanneer sociale planning enige zin wil hebben, moet het bedrijfsleven zich bewust so ciale doelen stellen. De neiging hiertoe is echter niet groot, aldus prof. Van Zuthem. Pro gr i anima Hij pleitte voor een nadere concreti sering van sociale doeleinden. Begrip pen als „goede menselijke verhoudin gen" en „ruime ontplooiingsmogelijkhe den" zijn te vaag. Het zal nodig zijn een urgentie-programma op te stellen voor concrete objecten; een dergelijk sociaal urgentie-programma komt tege moet aan de behoefte aan een duide lijk sociaal beleid, het is een middel om tussentijdse voorstellen te beoorde len en bij de opstelling kunnen belang hebbende instanties, zoals vakbeweging en ondernemingsraad worden ingescha keld. (Vervolg van pagina 1) Het vraagstuk van de beloning der dienstplichtigen is zeer onlangs aan dt orde gesteld in rapporten van K.V.P.- er P.v.d.A.-commissies. De P.v.d.A.- publi catie noemt de regeling van de soldij „principieel onjuist" en in de Kamer ge bruikte de heer Wieldraaijer gisteravond dezelfde formulering. Het huidige belo- ningspeil is zijns inziens niet meer aan vaardbaar. Het leidt tot allerlei onbillijk heden. De dienstDlichtige militairen ver- keren ten opzichte van hun leeftijdgeno ten die niet hoeven od te komen, in eer uiterst ongunstige positie, vooral finan cieel. Dit probleem zal in de toekomst nog meer gaan „klemmen", omdat eer toenemend aantal vrijstellingen is te ven wachten. Het is in strijd met een recht vaardige lastenverdeling, dat de vrijge- stelden in de burgermaatschappij eer redelijk loon verdienen, terwijl de dienst plichtigen, die toch al zulke offers ten brengen, met een fooi worden afge scheept De heren Maenen (kath.v.). Walburg la.r.) en Kikkert (c.h.) stemden met deze redenering in. maar gingen in clusies minder ver dan de heer Wiel draaijer. die van minister De Jong nü al een voorstel verlangde lot toepassing van de salarisschalen voor het bei oepsperso- neel op die dienstplichtigen. Weliswaar pleitte ook de heren Maenen. Walburg en Kikkert voor een wedde ten behoeve van de dienstplichtigen, maar zy begrepen, dat de daarvoor noodzakelijke gelden niet m één keer op de begroting kunnen wor den gebracht Zij verlangden, (lat de rege ring op korte termijn althan^ een begin zal maken met de oplossing van het vraagstuk. De zaak moet nu eindelijk eens uit de sfeer van het commissoriale overleg. Ook de heer Van Dis i.s.g.) drong op een aanzienlijke verruiming van de soldij, waardoor zijns inziens de weer zin tegen de militaire dienst zou kunnen worden verminderd. De V.V.D.-er Couzy vroeg aandacht voor het Zwitserse systeem, waarbij een evenredige verde ling van lasten wordt verkregen door het heffen van een „woerbelasting" op vrijge. stelde dienstplichtigen. Met uitzondering van de K.V.P. spra ken de andere regeringspartijen zich duidelijk uit over een verkorting va: diensttijd. Wel vroegen zij minister De Jong de mogelijkheden tot verkorting tensiever te onderzoeken. Dc heren Walburg (a.r.) en Van Dis (s.g.) brachte nog het vloeken krijgsmacht ter sprake. Dc heer Walburg geloofde er niets van dat onder militairen meer gevloekt wordt dan in de burger maatschappij. Het is een specifieke Ne derlandse volkszonde. Maar web verlang de de a.r. spreker van de minister „weldoordacht plan" om het vloeken het leger tegen te gaan, „want er is geen zonde die God meer vertoornt". De heer Van Dis bepleitte eerbiediging zondag bij oefeningen en toestemming aan militairen om 's maandagsmorgens vroeg van weekendverlof terug te keren indien zij om godsdienstige redenen niet op zondag willen reizen. Minister De Jong en de staatssecretaris, sen zouden de Kamer vanmiddag ant woorden. Omzeilt Philips de prijsregels? DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mevr. Brautigam (PvdA) zal in de Tweede Kamer aan de staatssecreta- an economische zaken in verband met de onverbindendverklaring van be- e voormen van individuele vertica le prijsbinding vragen stellen overver- koopvoorschrifnte van Philips voor be paalde produkten. Zij wil weten, of het is, dat „een groot concern te Eindhoven" met ingang van 1 decem- aanstaande detailhandelaren zal binden aan zeer strenge regels voor de verkoop van bepaalde produkten lit concern en dat bij niet-naleven daarvan de detailhandelaren een deel hun korting kunnen verliezen of levering uitgesloten kunnen wor den. Mocht dit waar zijn. dan wilme- v Brautigam de mening van de staatssecretaris vernemen over deze erkoopregels. „gelet op de onverbin dendverklaring van bepaalde vormen individuele verticale prijsbinding, die op 1 december ingaat". nisler. autoschoen Behaaglijk warm door de originele vachtvoering. In zwart en bruin juchten. Maten 6 t/m 12. Minister Veldkamp: (Vervolg van pagina 1) De tijd gaat nu wel heel erg drin gen in de bepaling van het voor 1965 te voeren loonbeleid. Immers, per 1 januari a.s. lopen talrijke cao's af en in diverse bedrijfstakken zijn de loononderhandelingen al aan de gang. Niettemin acht minister Veldkamp het noodzakelijk dat door het kabi net bij het ontwarren van de loon politieke knoop gedegen voorberei dingen worden getroffen. „Daarom zal eerst dinsdag het definitieve standpunt van de regering aan presidium van de Stichting vai Arbeid worden bekend gemaakt", zo verklaarde bewindsman gister avond na afloop van een middag van uiterste spanning aan het loonfront. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het kabinet, mede door de veelheid van de onderwerpen, die in de minis terraad aan de orde zijn, vrijdag niet met de loonpolitiek klaar komt. Dan resten nog slechts de zaterdag en maan dag. Bovendien moeten, aldus minister Veldkamp, ook de bewindslieden, die zich niet dagelijks met ons loonpolitieke systeem bezig houden, voldoende tüd hebben om zich een gedegen oordeel te W erkgeversvoorzitter Wemmers (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG „Het mislukken van bet loonoverleg in de Stichting van de Arbeid moet voor een niet onbelangrijk deel op rekening x de regering worden geschreven. Zij heeft de fout gemaakt het loon- prysbeleid los van elkaar te willen zien, terwijl zulks voor de werk gevers volslagen onmogelijk is, ei volkomen in strjjd zou zijn met het uitoefenen van het ondernemerschap. Geen enkele ondernemer kan zich veroorloven zijn uitgaven drastisch te verhogen zonder daarvan de sequenties te kennen". Dit commentaar gaf de voorzitter van het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers, (oud-minister) H H. Wemmers, ons gisteravond desge vraagd op de recente ontwikkelingen i het loonoverleg. De heer Wemmers zei het te betreu- in, dat door het loskoppelen van loon- prijsbeleid de regering overeenstem ming in de stichting de facto onmoge- heeft gemaakt. Want daardoor móesten de werkgevers terugkomen op hun standpunt, dat zij wel bereid den kunnen zijn iets verder te gaan dan de aanvankelijk aangeboden loon- ronde van 3 procent. De voorzitter van het V.P.C.W. n een soepeler houding ten aanzien m het loonbeleid onmogelijk, indien daarbij niet tegelijk voor bepaalde be drijfstakken de mogelijkheid zou wor den geopend om loonkostenstijgingen ir de prijzen door te berekenen. „Dc werkgeversorganisaties hebben niet tot taak zorgen te hebben over sterke dernemingen als Philips, maar hun gen moeten wél uitgaan naar bedrij- NIJMEGEN Overheid en bedrijfs leven zijn naar de mening van de heer J. Koster, voorzitter van de Neder- landsche Bond van Christelijke Schil derspatroons, blijkbaar zo geboeid door het vrijwel altijd in beweging zijnde loonbeleid, dat er geen tijd nieei overschiet om de vraagstukken var de publiek-reehtelijke bedrijfsorgani satie serieus te bekijken. De heer Koster, die gisteren deze op merking maakte op de jaarvergadering van de bond was van mening, dat de ervaring, die met een groot aantal schappen is opgedaan toch wel groot genoeg is om thans verbeteringen te brengen. Er zou een grotere mate van democratisering moeten komen, waardoor organen in andere bedrijfs takken ook makkelijk tot stand komen ies J. Koster beducht vooi moderne arbeidsslaven (Vai redactie) Met betrekking tot het loonbeleid vroej de heer Koster zich ook af. hoe lang he nog duren moet. voordat het gezond ver stand gaat spreken en de duizenden „door" hebben, dat elke loonsverhoging voor een groot deel door de fiscus v opgeslokt cn een ander belangrijk deel in de prijsverhogingen verdwijnt. Zeu' het ons niets, aldus de heer Koster, dut een ongehuwde werknemer in het schil dersbedrijf, die bruto f 162 per week ver dient, slechts met ruim f 100 naar huls gaat. Op dit loon wordt 33 nrocent r lasten ingehouden Zy het met schroom en eerbied vi het ambt van de overheid, vroeg de m Koster zich af, of c' onbegrensde bege te van de overheid, het algemeen belang te dienen, niet voert naar een samen leving, waarin de persoonlijke verant woordelijkheid plaats gaat maken voor een kille onverschilligheid. Ondanks de welvaart wordt een samenleving gescha pen, die nog slechts bestaat maar niet ieer leeft. Maatschappij-visie De voorzitter geloofde, dat thans drin gend een maatschappij-visie nodig ls. die het knellende juk van de welvaart verp licht en de mens weer in staat stelt te genieten van zijn welvaart. De heer Kos ter signaleerde een onrustbarende toe name van het aantal ziektegevallen, ls ei misschien, dank zij tarifiëring en andere geoorloofde en ongeoorloofde vormen beloning een modern slaveydom ge kweekt? Is de werkelijke zin cn waarde va arbeid, die nodig is om tot een zt arbeidsvreugde te komen, dermate bleekt, dat „men de macht niet heert om van de vruchten van zijn arbeid te genieten?" Leidt een verkeerde arbeias- instelling tot geestelijke en lichamelijke storingen? Vragen, die de heer Koster de moeite waard vond om er een onder zoek naar in te stellen. Bewondering had hij voor dc wijze, waarop drs. Bonda in zyn boekje ..Volks kracht ln gevaar" actuele vraagstukken aan dc orde stelt. God verhoede, aldus de heer Koster, dat onze jonge mensen dwalen omdat wjj, te midden van aardse goederen, de geestelijke veerkracht missen om studie te maken van de zin en de waarde van de arbeid. Vermogensaanwas- deling De heer Koster was het er mee eens, dat, willen we uit het slop komen, chris tenwerkgevers en christenwerknemers zich zullen moeten bezinnen op de struc tuur van de onderneming en een zaax als de vermogensaanwasdeling. De voorzitter van de chr. schildersbond was van mening, dat de zaak van de ver mogensaanwasdeling zoveel principiële kanten heeft, dat het goed zou zijn, dat eerst in het Convent van chr. soc. organi saties hierover gesproken wordt alvorens binnen de Sociaal-Economische Raad een standpunt wordt bepaald. ven. die het moeilijk hebben", aldus de heer Wemmers. die verklaarde, dat de werkgevers vorig jaar „in een val" zijn gelopen, omdat eerst over de lo nen en pas daarna over de prijzen werd gesproken. De 73-jarige M. J. Steketee uit Zut- phen is gistermiddag, toen hy op zijn bromfiets in botsing kwam met een auto te Eefde dodelijk gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweek hij aan zyn verwondingen. kunnen vormen. ,.Het is zaak de huidige (nieuwe) problematiek rustig, stap voor stap, te bekijken, waarbij niet alleen slechts cijfers in de beschouwingen zul len moeten worden betrokken. Ook de wyze waaroD de mogelijkheden (kun nen) worden uitgevoerd zijn van be lang". De minister verklaarde voorts, dat de regering zich tot dusver beoerkt heeft tot-het aangeven van een algemeen raam van doelstellingen. Thans zal het kabinet zich sneciaal over de loonpoli tieke mogelijkheden moeten uitspreken. Eenstemmigheid Met nadruk verklaarde de bewinds man. dat het door minister Andriessen m.b.t. het prijsbeleid ingenomen stand punt door het kabinet gedeeld wordt. ..Er is niemand mee gediend, wanneer door het scheppen van ruimte in de pryzen nieuwe loonsverhogingen een verdere inflatie in de hand werken". Ir Bosma. de werkgeversvoorzitter in de Stichting van de Arbeid, verklaarde na afloop van het mislukte overleg in dit orgaan, dat het beslist niet de be doeling van de werkgevers is geweest om het prijsbeleid te „misbruiken" voor een soepeler loonbeleid. Zij hoopten echter, dat de regering op dit terrein enig soulaas zou kunnen bieden (met name voor de economisch zwakkere be drijfstakken). waardoor de kans op over eenstemming in de stichting groter zou zijn geworden. Overigens waarschuwde de heer Bosma er voor het misbruiken van de onderhandelingen al te drama tisch te zien. „Het is wel eens gezond dat men weet, dat de werkgevers de grenzen van het mogelijke kennen", zo hU. Verdeeldheid Wat het te voeren prysbeleid betreft huldigen de werkgevers in landbouw en middenstand echter een ander standpunt dan hun collega's in de industriële sec tor. Drs. N. A. Vaandrager, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité, verklaarde namens de drie centrale land bouworganisaties en de drie samenwer kende middenstandsbonden, dat zij niet de kritiek van de industriële werkgevers op het prijsbeleid onderschrijven. „Een soepeler prijsbeleid zou de deur openen voor directe inflatie", aldus de heer Vaan drager, die zich afvroeg of de Stichting de Arbeid onder de huidige omstan digheden wel het aangewezen orgaan is primaire verantwoordelijkheid voor het loonbeleid te dragen. COMMENTAAR VAN FIET C.N.V.: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG „De hele discussie in de Stichting van de Arbeid over het loon beleid. voor 1965 heeft onweerlegbaar bewezen, dat het pleidooi van de vakbe weging voor bedrijfstaks- en onderne mingsgewijze differentiatie verantwoord is. Uit de betogen van werkgeverszijde is duidelijk gebleken, dat er grote schillen in mogelijkheden zijn. Waarom dan niet een loonbeleid gecreëerd dat op de omvang van deze verschillende mo gelijkheden inhaaktf' Aldus verklaarde ons gisteravond de voorzitter van het Chr Nationaal Vakver bond, de heer J. van Eibergen, in een commentaar op het mislukken van het loonoverleg in de Stichting van de Ar beid. En hij voegde daaraan toe, dat de vakbeweging zo lang mogelijk gepro beerd heeft het loonbeleid voor 1965 die richting heen te koersen door geen per centage te noemen. Daarin had de moge lijkheid gelegen dat de diverse bedrijfs takken met loonsverhogingen uit de bus zouden komen, die ook gedragen konden worden. Op basis van een algemeen per centage echter ontstaat de situatie, dat sterke bedrijven te weinig en ziwake be drijven te veel loon betalen. 20 PROCENT De secretaris-Ioondeskundige van het C.N.V., de heer C. A. Bakker, illustreer de dit met enkele opvallende cijfers. Gis termorgen is de vakbeweging begonnen aan onderhandelingen in een bepaalde bedrijfstak, waarbij als uitgangspunt een loonstijging van 19 a 20 procent is gede- Nieuwe wetsontwerpen Bijlmermeer DEN HAAG Miniter Toxopeus is door de Koningin gemachtigd een wets ontwerp voor te bereiden tot samenvoe ging van de gemeenten Ankeveen, -Gravenland en Kortenhoef tot een euwe gemeente 's-Gravenland. alsmede wijziging van de grenzen van Hilversum, Naarden, Weesp en Weesperkarspel. Een ander wetsontwerp wordt voor bereid om de gemeente Weesperkarspel op te heffen en het gebied met een deel Ouder-Amstel, tot'de eerste dinsdag september 1974 aan Amsterdam en daarna aan de gemeente Diemen toe te voegen. Binnen twee maanden zullen G.S. van Noordholland en de gemeenten hun oor deel kenbaar maken. Verwacht mag worden dat de minister daarna de Konin gin machtiging zal vragen voor intrek king van het wetsontwerp inzake de Bijlmermeer, MO-examens Duits MO. B: UTRECHT Geslaagd J Groenenberg (Hoek vj UTRECHT Geslaagd; economie M.O.: Fiolet (Amsterdam), J G Kemmene (Lel- >n). P van der Meuten (Bovenknijpe). J F M Nieuwland (Zaandam), L P M Onder water (Oss); Staatsinr M.O.. L E Groene- ■oud (Zaandam). A P J M Zoutekouw (Berghaven). UTRECHT Geslaagd: staatsinrichting MO: J, J. Oljans (Leeuwarden en J. H. Naait (Hengelo). DEN HAAG GeslaagdWiskunde MO. (Genderen.N.BJ, S Freeke (Rijs. (Amsterdam), J van der La: den Hartog (.Berkel en Rodenrijs), J Roe- i (Apeldoorn) en J H Blumer Uit- poneerd. In andere bedrijfstakken wordt gesproken over 10 of 12 procent. Er zijn echter ook bedrijfstakken, waar derge lijke percentages als uitgangspunt onmo gelijk zyn. „Bij een gedifferentieerde loonvorming haalt de vakbeweging verbeteringen, die er „in" zitten, maar bij een algemene loonronde is zij gedwongen ook loonstij gingen te halen, die er niet „in" zitten", aldus de heer Bakker, die verder zei on rust via actiecomité's e.d. te verwachten, indien de regering met een algemene maatregel zou komen. Z.i. is de kans dan heel groot, dat er in verschillende be drijfstakken en ondernemingen aanzien lijk meer dan de door de vakbeweging gevraagde 7 procent wordt gegeven op welke wijze dan ook. Naar de mening van de heren Van Eibergen en Bakker mag nu van de rege ring verwacht worden, dat zij een open oog zal hebben voor het feit dat prach tige doelstellingen op zichzelf weinig zin hebben indien niet ook de omstandighe den worden geschapen, waarin die doel stellingen reëel zyn te verwezenlyken. „Behalve verstand, zal er in de komende dagen veel wijsheid nodig zyn en dit geldt voor alle betrokkenen", aldus de C.N.V.-voorzitter. Na 24 jaar zoeken Dochter en vader - beiden doodgewaand - vonden elkaar weer (van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Na ruim 24 jaar zoe ken en wachten hebben een vader en een dochter elkaar weer teruggevonden. Het is de 67-jarige Willem vd Zaal van de Maaskade in Rotterdam, die bericht kreeg van Engelse vrienden, dat zyn doodgewaande dochter Selina in Enge land een gelukkige huismoeder is en van diezelfde vrienden vernam de dochter dat haar vader, waarvan ze meende dat hy in 1940 omgekomen was by het bom bardement op Rotterdam, nog leefde. Eind 1919 werd Selina geboren. Eerst bleef de heer Van der Zaal met zijn Britse vrouw in Engeland wonen, maar later vestigde het gezin zich in Rotterdam. De vrouw kon niet aarden in Nederland en vestigde zich later met haar dochter weer in Engeland. Zij kwam daar in 1936 bij een auto-ongeluk om het leven. Seli na kwam toen bij een tante in Engeland in huis. Vader en dochter onderhielden een regelmatige briefwisseling, die ech ter abrupt onderbroken werd door het uitbreken van de oorlog. Naspeuringen van het Rode Kruis in Den Haag en de Nederlandse consul in Londen bleven zonder resultaat. Tijdens een Rijnreisje dat hij onlangs maakte, ontmoette hij het Engelse echt paar Clewley. Zij beloofden hem in En geland naar zijn dochter te informeren. Zy vonden spoedig de woonplaats van Selina en Willem van der Zaal in Rotter dam werd bericht gezonden dat zijn dochter leefde en dat hij er acht klein kinderen bij had gekregen, van wie er een getrouwd was. Nog deze week zal Willem van der Zaal zijn doodgewaande- dochter weer in de armen kunnen sluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17