wat is wijsheid? Witte droom UILTJE Bakkerijstichting wil vrije prijsvorming m m ?U2ielU ullillj&o In voorjaar 1966 eerste bewoners in Het Dorp Molière ,Asmodée'\ analyse van huwelijksmoraal tëfèiYfèïti. IS DONDERDAG 26 NOVEMBER 1964 Broodbezorging loopt gevaar B. Rooi vink doet suggestie van „vastrecht" (Van een onzer verslaggvers) DEN HAAG De Nederlandse Bakkerij Stichting wil liberalisatie van het broodprijsbeleid, omdat de kostbare en loonintensieve broodbe- vorging, die de Nederlandse consu ment volgens de stichting kennelijk maar node wil missen, gevaar dreigt Ie lopen. Dit is de. strekking van een toe spraak, die de heer J. B. A. Hurk- nans voorzitter van de Nederlandse Bakkerij Stichting gistermiddag in het Schcveningse Kurhaus tydens een persconferentie heeftg ehouden. Over het vraagstuk van de brood- S rijzen in verband met de distributie eeft ook het A.R.-lid van de Tweede Kamer, de 'heer B. Roolvink zijm visie fegeven, die een progressieve sugges tie inhield. Om de bezorging te waarborgen en een algemene prijsverhoging niet te zeer ten laste van de consument met grote gezinnen te laten komen, izag de lieer Roolvink als eventuele oplossing een geringe prijsverho ging van het bezorgde brood, naast de betaling van een zogenaamd vastrecht (bijvoorbeeld per week) van hen die het brood bezorgd wil len hebben. Het is uiteraard nog volkomen onbekend of de suggestie van het Kamerlid ooit gerealiseerd zal kunnen worden. De ge dachten van de N.B.S. gaan vooralsnog slechts uit naar een zekere vrijheid van prijsvorming, onder controle van het ml-' nisterie van economische zaken, zoal# dat ook in enkele andere bedrijfstakken het geval is. „Wij willen nieuwe spelregels", aldus de heer Hunkman®, die de toekomst van de broodibezorging maar somber inziet wanneer er geen prijsverhoging wordt doorgevoerd, die naar alle waarschijn lijkheid gemiddeld ongeveer 2 cent zal moeten bedragen. Personeel en materiaal, maken het be zorgen van brood duur, terwijl de dis tributie in de moderne hoogbouw en villawijken weer extra moeite en kosten met zich meebrengt En juist op die plaatsen is huls-aan-huisbezorging nood zakelijk, omdat er vaak maar een zeer gering aantal verkooppunten in d« nieuwbouwwijken is. De heer Hurkmans pleitte voor de vrijheid, op gedifferentieerde wijze (af hangend van plaats, kosten en moeite) Aanwakkerende wind DE BILT. Het front dat de be grenzing vormt van de zachte lucht en koudere polaire lucht drong tot in Ne derland door. Dit had in de noorde lijke provincies tot gevolg, dat de afgelopen nacht de temperatuur tot het vriespunt daalde. In het zuiden van het land bleef het echter nop dicht bij tien graden. Intussen is aan het I front een depressie tot ontwikkeling gekomen, die van de Azoren naar Schotland koerste en sterk in diepte toenam. Om zeven uur vanmorgen was de druk in het centrum gedaald tot 990 I mb. Het ziet er naar uit, dat de de- I pressie nog verder uitdiept en af gaat zwenken vaar het oosten in de richting het Skagerak. Rond het centrum ontwikkelt zich een stormveld. In ver- I band hiermee wordt verwacht, dat de wind het komende etmaal in ons land sterk zal aanwakkeren en aan de kust later mogelijk stormkracht zal berei- I ken. Verder zal een frontenstelsel met regen passeren. De zachte lucht wordt dan verdreven en na de frontpassage stroomt koudere maritieme lucht bin- ZON EN MAAN Vrijdag 27 november: zon op 8.19, onder PU o K2- 11 16.35; maan op 0.25, onder 14.32. Vrijdag 4 december; nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 27 november: 9?0 v.m.: 22.02 n.m. hivul-puszel de bezorging in de broodprijs te calcu leren. „De regering zou zich van deze maatregel moeten distantiëren, zij het dat zij uiteraard wel een wakend oog op de toepassing van deze vrijheid moet hebben" aldus de voorzitter van de NJ3.S. De heer Roolvinik deelde mee dat dit jaar 20 tot 30 pet van de verkoopprijs van brood wordt uitgemaakt door Oe bezorgingökosten. In 1913 lag dit per- percentage op 8, terwijl het in 1930 12 bedroeg. Hy veronderstelde dat een drastische prijsverhoging op bezorgd brood het be gin van het eind *ou kunnen betekenen, omdat velen wellicht over zouden gaan tot het halen van brood, wat ten slotte zeer inefficiënt zou werken. Met inachtneming van een zo groot mogelijke rentabiliteit van het broodbe- drijf, een goed geregelde positie van de werknemer en vrijheid van de consu ment (om te kopen in de winkel of te laten bezorgen) kwam hij ten slotte tot de suggestie een geringe prijsverho ging te combineren met een bij broodbe zorging te heffen vastrecht. Ook deze suggestie verlangt dus een zekere vrij heid van de bakkers en broodhedrijven wat betreft de prijsvorming. De heer Hurkmans veronderstelde ech ter, dat het gedifferentieerde karakter de prijsvorming toch wel beperkt blijven tot streken en steden onder ling, omdat een totale vrijheid in deze irreëel leek. ook al in verband met de concurrentie. De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft reeds contact opgenomen met de minister van economische zaken. I Bij het spoedig verwachte contact zal SenoritaS Van 121/2 t/m 18 Ct allereerst door de stichting de vrijheid ten, opzichte van de broodbezorging op financieel terrein ter sprake worden gebracht. sigaren van 20 t/m 33 ct Proefcomplex volgend jaar gereed ARNHEM Al alles goed gaat kunnen in het voorjaar van 1966 de eerste bewoners worden toegelaten tot Het Dorp. Het bouwkundige ge deelte is thans voor ongeveer de helft nagenoeg besteksgereed, zodat de bouw in het voorjaar van 1965 kan worden begonnen. Over enkele we ken begint men met het opzetten van een proefcomplex, dat ruimte zal bieden aan negen personen. Aan dit complex bestaat grote behoefte, lar men in een korte, expermimentele fase de nodige ervaringen ten aanzien de toepassing van technische voor zieningen op wil doen. Dit wooncomplex zal vermoedelijk in het najaar van 1965 gereedkomen. Directeur mr. W. P. Bijleveld verklaar de dat het gehele project over vijf jaar voltooid zal zijn. Totdusver hebben zich ruim 450 aspirant-bewoners voor Het Dorp aangemeld. Omdat in het gebouwen complex slechts 400 gehandicapten Kun nen worden ondergebracht moet selectie worden toegepast. Een commissie is daar om ingesteld die zal beslissen over de toelating van de bewoners tot Het Dorp. Alleen de beoogde grondruil met het aan Het Dorp grenzende terrein van de vereniging Kleuterzorg levert nog moei lijkheden op. Tussen de twee partijen is totdusver nog geen overeenstemming .be reikt. De Stichting Het Dorp hoopt dat spoedig dit probleem van de baan is; een vertraging kan het bouwschema in de war gooien. De heer Bijleveld bracht nog eens in herinnering, dat de actie destijds 22 mil joen gulden had opgebracht. In dit bedrag is ongeveer anderhalf miljoen aan nog niet gehonoreerde goederen en diensten begrepen. Het percentage toezeggingen dat niet gehonoreerd zal worden achtte de heer Bijleveld echter klein. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I sa éi j V i ïËils, sa.lslzl Twente Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Luxemburg 13 1 1 Teddy Scholten zal Ned. Songfestival presenteren BUSSEM De NTS heeft Teddy Seholten bereid gevonden, in februari 1965 de voorronden en de finale van het Nederlandse Songfestival dat aan het Eurovisie Songfestival voorafgaat, te presenteren. Zij zal de deelnemende vocalisten in leiden en ook verder meedoen aan het arrangeren van de wedstrijd voor de camera's. Zo keert Teddy weer terug in de activiteiten voor het internationale Songfestival In 1959 won zij in Cannes de Grand Prix Eurovision en sindsdien heeft zij met dit jaarlijkse evenement niet meer te doen gehad. Overleg systeem kleuren-tv. in Hilversum HILVERSUM De ad hoe-groep J! welke in 1961 op initiatief van de 5! BBC werd ingesteld ter bestudering van het kleurentelevisie-systeem het- welk Europa het gunstigst kan ge bruiken, zal van 7 tot 10 december hier vergaderen. De groep, welke de internationale EBU-commissie voor de kleurentelevisie zal voorlichten omtrent de technische kwaliteiten van de drie in onderzoek zijnde sys temen, hoopt in Hilversum tot een beslissing te kunnen komen. Alleen de West-Europese landen welke actief aan de oplossing van het probleem meewerken. t.w. Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Engeland. Zwit serland en Nederland, zijn in de ad hoe-groep vertegenwoordigd. Elk der genoemde landen heeft in de groep een eigen vertegenwoordiger van PTT. in- 5! dustrie en omroep. Voor Nederland hebben zitting dr. ir. J J Geluk (om- roep), de heer P. de VLaam (NTS), dr. J. Haantjes (industrie) en ir. F. Maar- leveld (PTT). Voorzitter van de groep >j is de Duitse prof. dr. R Theile, direc- teur van het Instituutvoor omroep- techniek in München. Zoals men weet vormen op het ogen- blik drie systemen onderwerp van een vergelijkende studie. ,nl. het Amerl- kaanse NTSC. het Duitse PAL en het Ij Franse SEC AM Zowel in laboratoria als door expe- rLmenitele uitzendingen (in verschil- j; lende landen) 'worden de systemen thans beproefd door bepaalde storende effec- ten toe te voegen. Belangrijke aspecten daarbij zijn: het opnemen van beelden op video-(ampex-) band, de stabiliteit en de prijs van het ontvangtoestel, ont vangst onder slechte condities en de studio-, zender en transmissietechniek. Er zijn reeds demonstraties gegeven in Engeland, Frankrijk, WestDnitsland. Italië en Nederland. Ook ls het Euro- vislenet beproefd met de verschillende kleurslgnalen. Nieuwe demonstraties zün nog te verwachten in Eindhoven. Parijs en ev. Moskou. Zoals bekend hoifden tot nu toe Duitsland en Frankrijk vast aan him eigen systemen. Engeland en Neder land hebben zich uitgesproken voor het Amerikaanse, waarmee zij thans expe rimenteren. De overige landen wachten alvorens voorkeur uit te spreken op de beslissing, welke de commissie in haar eerstvolgende vergadering, half april 1965 in Wenen te houden, zal nemen. De ad hoe-groep zoekt ook samen werking met de omroeporganisatie OIRT van de oost-Europese landen, want het is gewenst .dat wanneer men komt tot kleurentelevisie in Europa, alle landen kunnen samenwerken in uit wisselingsprogramma's en dat men dan ook ev. kan komen tot transatlantische uitwisseling met Amerika. Mede daar voor voelt de ad hoe-groep wel voor 't Amerikaanse systeem Dr. Geluk deelde ons mede. dat „de drie systemen lood om oud ijzer zijn" en dat het Amerikaanse tenminste het voordeel heeft, reeds 11 jaar beproefd te zijn, al begint de klenrentelevisle daar in de laatste Jaren pas werkelijk op gang te komen. Zoals wij onlangs al meldden telt Amerika thans op 65 miljoen toestellen 3 miljoen kleurenontvangers. Het vol gend jaar, zo voorspelt de Amerikaanse industrie, zouden het er 5 miljoen kun nen zijn. Tweederde v; se avondprogramma's networks gaan thans aandragen om haar de gretige mond te vullen. Vandaar, dat meer dan ooit de klassieken van het toneel herleven: tragedieskluchten en blijspelen uit vervlogen tijden worden opgesmukt en ons met moderne beeldmogelijkheden voorgezet. Heel handig heeft de Duitse televi sie die mogelijkheden uitgebuit om een levendige versie van Molière's George Dandin" te makeneen groep uitnemende acteurs en actrices,ema- kelijke filminlassen en een goed na tuurlijk décorzo wilde het wel iets aantrekkelijks worden onder regie van Dietriech Haugk. De AVRO liet ons deze tragl-kome- die gisteravond met goede ondertiteling op Nederland 2 zien en men kon zich bij de geschiedenis van de domme boer en de listige adeleen gelief de controverse voor spotzucht in de 17e eeuw best amuseren. Toch... men maakte eens te meer van Molière's bittere satires een kijkspelletje dat in feite niemand meer iets te zeggen heeft. D KRO besteedde in zijn sportrubriek veel aandacht aan de Olympische Spe len voor minder-validen. Eindelijk, Eindelijk, mogen we wel zeggen, en dat slaat dan niet op de KRO alleen, maar op de televisie in haar geheel de pers was in deze de beeldomroep Mounties niet meer in Carrell-show HILVERSUM De Mouties, die Rudi Carrel lange tijd op voortreffe lijke wijze in zijn shows hebben geassi steerd zullen hun medewerking aan deze shows gaan beëindigen, omdat het werk hun tezeer overlaadt. Een der Mounties, Fred Plevier, die pas ziek is geweest moet zich ontzien. NCRV-televisiespel vanavond: BUSSUM Alleen de naam Fran cois Mauriac is al voldoende om de aandacht te boeien voor het spel van zijn hand, dat de NCRV vanavond op Ned. 1 uitzendt. Wij kunnen dan de kennismaking ervaren of hernieuwen met zijn eerste toneelwerk dat in 1938 werd geschreven: Asmodée, ge naamd naar de demon uit de oud- Perzische literatuur, de duivel die de slotenheid in het gegoede milieu hangt en waar de buitenwereld veraf schijnt te zijn Beleefde Mauriac zijn jongensjaren tegen de eeuwwisseling, de gebeurtenis sen in Asmodée heeft hij gesitueerd in 1938, maar het landschap en de aard van de Provence is daarmee nauwelijks gewijzigd. Het gezin bestaat uit Marcelle en daken oplichtte om te kijken, wat haar drie kinderen. t het oudste meisje 17 jaar telt. verder uit de huis- ieraar en een gouvernante. De proble men beginnen, wanneer in het kader /an de jongerenuitwisseling een EngeL ie jongeman komt logeren. De jongen toont zich geïnteresseerd n het dochtertje Emmanuele. maar Mar celle zelf ls nog jeugdig genoeg om haar hart te verliezen aan Spectaculair verjaarsgeschenk Negentig jaar amusement - tv.-show voor Churchill i de Amerikaan- der drie grote kleuren de HILVERSUM Ter ere van de 90ste verjaardag van Sir Winston Churchill heeft de BBC een ander half uur durende televisieshow vervaardigd, waarin op spectacu laire wijze negentig jaar amuse ment is verwerkt. Dit originele geschenk voor de op 30 november verjarende rusten de staatsman zal op de vooravond van zijn verjaarsfeest in alle West- Europese landen tegelijk worden vertoond. De NTS neemt de uitzen ding van de KRO over voor Neder land. Dit televisieprogramma, dat de titel „Ninety years on" kreeg, kostte de BBC niet alleen veel ferk, maar ook veel geld, nl. om en nabij 200.000 gul den. Het is niet helemaal meer een ver rassing voor Sir Winston, want voordat men de plannen ging uitwerken, heeft de BBC eerst zijn toestemming voor de onderneming gevraagd. Churchill gaf die gaarne en toonde zich er mee inge nomen, dat de show op dezelfde avond in geheel West-Europa op 't scherm zal komen. De uitzending is op 29 novem ber gesteld, omdat men niet kan ver wachten, dat de 90-jarige zelf op de avond van zijn verjaardag naar de televisie kijkt. Men krijgt In dit programma een overzicht van alle topshows, welke in bijna een eeuw tijds in Engeland wer den gespeeld. De verbindende teksten tussen de fragmenten werden geschre ven door de befaamde auteur Terence Rattigan, en gastheer is de geliefde Britse televisiester Noel Coward, die zelf ook een bijdrage levert door het zingen van zijn beroemd geworden liedje „Mad Dogs and Englishmen". daaronder in de gezinnen gebeurde. Toch mag men niet al te grote ver wachtingen koesteren van dit toneel spel, want al won Mauriac de Nobelprijs voor literatuur, de enorme kracht van zijn romans weerspiegelt zich slechts in zijn toneeloeuvre. Twee elementen spelen telkens rol in zijn toneelstukken: de omstandig heden van zijn kinderjaren (Mauriac Harry, die als het ware eei gelooft sterk in het jeugdtraiima) en vreemde wereld meebrengt, zijn bewondering voor de psycho- Het conflict is geboren. Maar tussen analyse. Door het laatste boeten echter de spanningen door slipt de figuur van zijn stukken in aan beweeglijkheid en de huisleraar: een verwrongen persoon handeling: het gesprek wordt hoofdzaak, ljjkheid die zijn priesterstudie niet heeft In de dialoog en monoloog pluist hij de kunnen afmaken en zich op griezelige ziel van zijn figuren uit en stelt hij Wijze heeft ingeweven in het gezins hun geestelijke reacties scherp. patroon. Hu heeft een soort cultus van Zo worden deze figuren als het ware verering opgebouwd rondom Marcelle, monumenten van de conflictstof welke dje aan zjjn vleierijen noch aan zijn hij aanvat. Het is hun onmogelijk, te duistere bedreigingen kan ontkomen, ontkomen aan de psychische ondergang Maar de kwellingen welke deze As- welke zij tengevolge van de getekende modée uitdenkt en toepast beperken situatie al in zich dragen. zich niet tot Marcelle alleen, ook Em- Deze grondslag van xijn werk open- manuele, de gouvernante en anderen baart zich ook in het spel Asmodée. De ziet hij als zijn prooi, satan, die ,,het dak van het huis licht' nu is de huisleraar Blaise Couture, het ge- MXOloCZettillg ,in dat bjj Maart is dat va» de jon«e Gerard Ke][ers di, voor weduwe Marcelle de B.rtba. de NCRy jjjj heeft een goede rolbt- zetting gekozen, want voor de figuur van Marcelle engageerde hij Ank van Dat gezin woont en hier appelleert der Moer die uitermate geschikt is Mauriac aan zijn eigen jeugd op een voor zo'n emotioneel-geladen rol en kasteel in Zuid-Frankrijk, midden in de Coen Flink zal de fatale huisleraar ge- be- stalte geven. Liane Saalborn zien wij als de gouvernanate, Etra Coster als Emmanuele en Arnold Gelderman als de jonge Engelse gast. Kritische kijkers zullen mogelijk be denkingen voelen rijzen bij dc reacties van de geteisterde gezinsleden, zy zullen vooral de houding van Marcelle niet altyd als logisch kunnen aanvaarden. Dat zou voor de hand liggen, want Mauriac speelt als het ware met hun inzicht en wil, het aantonen van zijn moraal gaat hem vóór alles, scherp- Ook zal hij het zijn, die gedurende de analyserend heeft hij opgang en onder show Sir Winston de gelukwensen van gang al van te voren bepaald, de BBC, welke dit sesehenk vergezel- Niettemta gel0ïe„ „jj, dat ons van_ avond een interessante voorstelling staat te wachten van Asmodée. Wie het wat luchtiger aan wil doen ..Ninety years on" is een aantrekke- heeft ook keus: om 7.35 op Ned. 1 de lijk, vlot en heel bont geheel geworden Hillbillies, om 8.01 uur op Ned. 2 waarin meer dan twintig bekende ster- Lucille Ball-show en bij de NCRV-radio ren uit de showwereld optreden insket. Steravond met spelletje. Sfeer bossen, waar de typische sfeer len, aanbiedt Aantrekkelijk Z(j stammen o.m. uit de periodes van de drie oorlogen, waarin Churchill als staatsman een belangrijke rol speelde: de Boerenoorlog en de beide wereldoor logen. Dat klinkt merkwaardig, maar toch is In die donkere tijden het mu- sement altijd doorgegaan, heeft toen zelfs hoogtepunten bereikt Men zal de prima ballerina Margoi Fonteyn zien dansen, de operazangeres Margret Elkins horen en de comedian- ten Arthur Askey, Jimmy Edwards en Ted Ray in actie zien. Wat het beeld betreft is er een ge lukkige combinatie gevonden van foto montage in documentaire stijl en „le vende" showfragmenten. Zo wordt bijv. een selectie van liedjes uit de tijd van de Boerenoorlog gezongen in een decor, dat een troepenschip op weg naar Zuid. Afrika voorstelt (men kan daar over denken zoals men wil, de Engelsen ge ven hun eigen visie op de oorlogsge beurtenissen), en songs uit de wereld oorlogen resp.^in een Franse bunker achter de frontlinie en een kazerne- Televisie, kantine In Engeland. In het jaar waarin Churchill zijn 12e naai. ncr\ verjaardag vierde was de show „The ao^ c^n1 Mikado" sterk populair: men ziet er nu NCRV: 20.. gedeelten uit, evenals uit „The merry 22.50—22.55' vanavonë. Hilversum L 402 m. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Sportoarade 19 30 Voor de jeugd 20.00 Nieuws 20 05 Stereofonische uitzending: Kamerorkest en solisten: klass en moderne muziek 20.55 Het levende lijk, hoorspel 22.30 Nieuws en mededelingen 22.40 Actualiteiten 23.05 Discotaria: nieuwe gram 23.5524.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Radiokrant 19.30 Geeste lijke liederen (gr) 19.45 Op de man af. praatje 19.50 Lichte gram 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel (VUI) 20.35 Samen uit - samen thuis, gevar programma 22.00 Rondom het kind: pedagogische ether leergang 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverden king 22.55 Boekbespreking 23.00 Kerkorgel- Nobelprijswinnaars in ver ding. lezing 23.5524.01 vanavond Nederland I. 19.30 Barend de foor kinderen 19.35 De Bever- s, TV-film. NTS: 20.00 Jour- 20.20 Pa Pinkelman en Tante eeldverhaal 20.25 Attentie. pTS Moto, speelse film fantasie. '5 Asmodee, toneelspel. NTS; Nanette" „Oklahoma" Mijns dat het Bert. Ik Horizontaai woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. hoofd deksel, 2. viervoetig dier, 3. oude vlakte- „Weet je zeker dat Bert, dat jullie definitief uit is?" begin alsjeblieft niet weer ove: weet het heel zeker." .,Maar als je zo lang verloofd geweest bent het zou toch kunnen dat. hij zou toch. „Nee", zeg ik gekweld. „Hij trouwt de acht entwintigste van deze maand. Is dat definitief genoeg?" „Sorry Wies. Is het zo heel gek," zegt hij peinzend, „dat Westerweerd, dat ons beider fiasco kent, hieruit een nieuwe romance wil zien opbloeien?" „Ze weten niet dat we daarvoor beiden te ge desillusioneerd zijn," zeg ik kort, maar mijn hart hamert. De droom wandelt door me heen. Ik loop met een boodschappentas door het dorp. Dag mevrouw Ter Wele, zeggen ze, want ze durven me geen Wies je meer te noemen; ik open de deur voor de patiënten en maak een praat je met ze in de wachtkamer. „Zou je het niet aandurven, een huwelijk met mij op basis van onze hechte, jarenlange vriend schap?" Hij heeft een nieuwe sigaret opgestoken en als ik geen antwoord geef, gaat. hij rustig verder: „Het overvalt je natuurlijk verschrik kelijk en ik vraag ook helemaal geen directe be slissing, tenzij je heel zeker weet dat het neen moet zijn." „Hoe weet je dat je later nooit meer eens „Daar ben ik niet bang voor", zegt hij rus tig. Hij is nog altijd vervuld van Mary, weet ik. Hij kan zich eenvoudig niet voorstellen dat dat voorbij zou gaan. „Ik heb je niet zo erg veel te bieden, Wies. Je zou een thuis hebben". „Je gaat je toch niet opofferen voor mij als- door Heieen van Batenburg jeblieft!" vraag ik verschrikt. „Zo moet je het niet zien. Begrijp je niet dat het moeilijk voor me is, alleen naar Wes- fipi n^ïiiNr vorigf PU77FI i terweerd te gaan? Het is ook om vader en moe- Horizontaal: 1. Vere, 5. bast, 9. tor-'der. Ze hebben machtig veel verdriet gehad, ment, 11 natte, 13. stele, 15. ares, 17. Iran, Om Corry en later om my. Nooit een keer heb- 18. pan, 19. antenne, 21. Sneek, 22. pien- ben ze me iets verweten. Vader heeft de prak- ter, 24 arm, 26. Eede, 27. Bree, 28. trede, tijk aangehouden, ook toen hij het lichamelijk 30. drost, 31. lidgras, 32 lege, 33. akal. j ailang niet meer aankon. Ik wacht nog altijd Vertikaal: 2. Etten, 3. rots, 4. ere, 5. j jongen, zei hij als ik erop zinspeelde bes, 6. antiek, 7. stern, 8. knap, 10. gene, I J, 7waa_ wprd r)e wen-? van miin 12. Arabier, 14. Langres, 16. sneep, 19. ant, "e'. llem werd. De wens van myn <0. ter, 21. snedig, 22. pets, 23. edele, 24. vader is vervuld. Moeder is er natuurlyk ook 'irosa, 25. Metz, 27. brak, 29. Ede, 30. blij om. Maar ze piekert nog. Weet je dat moe der hartpatiënte is?!' „Nee, en wil je daarom O, Hans, ben je bang, dat ze. „Er is helemaal niets van te zeggen. Maar zo'n aanval kan zioh herhalen". Ik zit stil voor me uit te staren. Dus daarom wil hij trouwen, dat ze haar kleinkinderen nog zien zal en vreugde kan beleven aan de kinde ren van haar zoon. „Maar als ze zou weten „Dat hoeft ze niet te weten. We kennen el kaar al zo lang, Wies", pleit Hans. „Wil je er over denken?" Ik knik. Hij zet de motor weer aan en zwijgend rijden we naar Groningen. We maken niet eens een afspraak, zo vanzelfsprekend is het dat we elkaar weer bij Joosten zullen ontmoeten. Wir sind alte Kameraden. I'k snap niet hoe ik aan dat wijsje kom, maar het dreint aldoor in mijn hoofd sinds Hans is weggegaan. Dat is al bijna een uur geleden. Ik ben meteen in bed ge kropen maar het licht brandt nog. Wir sind alte Kameraden. Mevrouw Ter Wele. Mevrouw Ter Wele-Wiegerink. Alweer een W: W. ter Wele- Wiegerink. Wat moet ik doen met mijn leven. Hoe dik wijls heb ik me dat afgevraagd. Nu heb ik het antwoord. Algemeen geacht en bemind dokters vrouw van Westerweerd. Liefst moeder van een stuk of vier kinderen. Dienstmeisje of werkster aanwezig. Ik veracht mezelf omdat ik niet met een geweigerd heb, vooral omdait ik hoogstwaar schijnlijk niet weigeren zal. Ik kan weer terug naar Westerweerd. ik kan weer zwerven door de polders. Ik zal al de oude bekenden terug zien, niet als een eenzame Wiesje Wiegerink zon der verloofde of ouders of vrienden, nee als me vrouw Ter Wele. Ik kan teruggaan naar het huis waar de liefste herinneringen van mijn jeugd liggen. Mijnheer en mevrouw Ter Wele zullen me met open armen ontvangen. Ze hielden altyd al van me. Ik heb dan weer een vader en moe der. De hele kliek op kantoor zal me benijden. Ik vrees dat ik te laf ben om neen te zeggen, om de eenzaamheid te kiezen, deze kamer en het kantoor en Joosten de drie punten waar mijn leven omheen cirkelt. Maar daarom ben ik niet blind voor de ande re kant. Wat wil het zeggen: een huwelijk zon der liefde? Ik kan er wel een beetje roman tisch over dromen, maar hoe is de werkelijk heid? Een man naast je die vervuld is van een andere vrouw. Kilometers ben ik verwijderd van zijn droombeeld van schoonheid en elegan ce. Ik met mijn eeuwige molières en donker blauwe coat, mijn slobbertruien en lange broek. Ik ben niet het type vrouw dat hem ooit zal boeien. En toch, een huwelijk sluit je niet voor vijf jaar. Ben ik er zeker van dat ik nooit ofte nimmer van een andere man zal houden? Het lijkt me nu ondenkbaar, maar kan het daarom niet? Met Hans is dat waarschijnlijk anders. Hans is verschrikkelijk trouw. Ik moet proberen alles helemaal door te den ken. Het is zo'n warwinkel in mijn hoofd. Ik trek de dekens verder over me héén. Misschien val ik toch in slaap als ik het licht uitdoe. Het is nog lang geen morgenavond zes uur. Het wordt een nacht van dromen en waken. Telkens schrik ik wakker. Iedere keer is er een ander punt waar ik op strand. Wat weet ik van Hans? Ik probeer me de jaren te herinneren toen wij nog kinderen waren. Waarom speelde hy zo dikwijls met ons? Corry mopperde daar wel eens over. Bah nee hoor, zei ze dan, ga jij met je vriendjes spelen; je hoeft toch niet al tijd mee te doen? Je merkte nooit dat hy een vriendje had. Toen ik hem jaren later terugzag in Groningen, vond ik hem zo stil en een beet je schuw zelfs. Maar is hij niet altijd co ge weest. Durfde hij alleen maar bij ons twee klei- ne< meisjes, zijn wilde fantasieën vrij spel te la ten? Hij was nu net helemaal geen type voor een vrouw als Mary. Hoe heeft hy haar nog zo lang vast weten te houden? (wordt vervolgd) Aangezien Churchill zijn opleiding begon als leerling van de Harrow Public imn School, zullen alle leerlingen die nu de school bezoeken het sluitstuk van de 18 show verzorgen, door samen het school. uur: lied te zingen. Zij zullen daarbij hun f^rniauei - traditionele avondkleding dragen, want magnetisch* u weet: de Britse scholen schrijven uniform voor discussies Achter .55 East Side - West Side, TV- Victory at Sea: Het - (Informatief); 22.00 „The New Breed": Herinnering aan Programma voor morgen Er bestaat in alle IVest-Europese lan den grote belangstelling voor dit BBC- programma. Aangezien de KRO deze zondagavond aan de beurt van uitzen den was, plaatste deze omroepvereni ging de sliow op haar programma, maar ook de andere omroeporganisaties ble ken er dermate in geïnteresseerd, dal men besloot de uitzending onder NTS- Meded ten behoi vlag te plaatsen. En dat zondagavond JH? Meisjeskoor en instrumentaal a.s„ op Ned. 1. 12 5a Rram I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten 7.10 Dagope ning 7.20 Amus muziek (gr) 7.45 Radio- 8.00 Nieuws 8.15 Lichte gram 8.50 kwartet 9.00 V tanden 9.40 Klz_ kestwerken (.gr) 10.30 Morgendienst Amus muziek (gr) 11.15 Voor oudere luis- 5 12.00 Licht instrumentaal trio 12.30 tualiteiti REM-dcbat Eerste Kamer op televisie DEN HAAG Op dinsdag 1 decern- samerde ber a.s. zal de NTS tweemaal een sa- Ministe: menvatting van het REM-debat in de preekt Eerste Kamer uitzenden en wel des °Pbouw avonds tussen 6.30 en 7 uur betreffende de middagzitting en daarna tussen 10.30 en 11 uur aangaande de avondzitting. Regionaal magazine begint 7 januari BUSSUM Haar voornemen vol gende zal de NTS op donderdag 7 ja nuari 1965 op Ned. 1 beginnen met uitzending van een wekelijks regionaal magazine, dat telkens 20 minuten zal duren. Hiertoe wordt dezer dagen by het bureau Programmazaken in Hilver sum officieel opgericht een afdeling Regionale Televisie, welke eigen produktie> werken. dichiten 15.0= 15.30 Voor de vrouw 16.00 Musicana: muzi kale herinneringen 16.30 Duizendschoon- Meeldauw en virus, lezing 16.45 Portugese pianomuziek (gr) 17.00 Muziek-verzoek- programma voor de middelbare school 18.00 Voor de oudere jeugd 18.30 Fanfare-or kest. 18.50 Regeringsuitzending- Mens en samenleving. Mr, N. Vos de Wael van het Maatschappelijk Werk itselijke maatschappelijke 7.23 Muzikèle ochtendpost (gr) 8.00 Nieuw_ en socialistisch strijdlied 8.18 Muzikale ochtendpost (verv) 8 50 Gym voor de vrouw 9.00 Te land en te water, een infor matief programma voor weg- en waterweg- gebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA; 10 00 Schoolradio 10.20 Lichte gram 11.00 Nieuws 11.02 Voor de kleuters 11.15 Voor de vrouw 11.55 Fluit en piano: mo- befne muziek 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw 12,30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 33 Actualiteiten 12.38 Het najaarsmuziekfeést van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen 12.55 Tentoonstellings agenda. AVRO: 13.00 Nieuws 13.15 Mede- S™;, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Saxofoonkwartet: mo derne muziek 13.55 Bij de tijd en bij ae ™rjiSopsïisïïrDi5s.:Lj^ssii en d* Tonge Gids, klankbeeld 16.40 Voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15