Nadelige invloed van actie in Kongo Tegenstellingen nog groter ranstruita Spaak: „Ik weet niet hoe men morgen oordeelt Zuidafrikaner wil trouw blijven aan zijn beginsel Drie miljard dollar voor steun aan pond sterling Gevangenen in V.S. muiten Regering kondigt staat van beleg af in Saigon Nederland bevindt zich in een overgangsfase ft ggft (kostte tij, DONDERDAG 26 NOVEMBER 196» Weer paginaruil Trouw-Die Burger (Van een onzer redacteuren) Tk weet niet hoe men morgen oordeelt. Ik weet echter dat ik mijn plicht heb gedaan. Mijn geweten is gerust". Deze woorden van Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, waren op het moment dat zij gesproken werden, typerend voor de situatie in en met betrekking tot Kongo. Hij was zich er blijkbaar terdege van bewust, dat de herinnering aan de tragedie van Stanley - stad spoedig zou vervagen en dat een toenemende kritiek hem niet bespaard zou blijven. Deze kritiek zal van velerlei aard zijn, maar het verwijt dat men het langst zal horen, is dat een Europese mo gendheid het heeft gewaagd, ^ich gewapenderhand te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van een onafhankelijk Afrikaans land. De tegenstelling tussen blanken en niet-blanken zullen met name op het Afrikaanse contingent toenemen als gevolg van de reddingsactie van de Belgische parachutisten. En gevreesd moet worden, dat ook de ontwikkelingen in het toch al door onrust ver scheurde Kongo er ongunstig door beïnvloed zullen worden. Als de paratroepen uit Kongo teruggetrokken worden, zal premier Tsjombe weer alleen staan met zijn niet al te betrouwbare en niet tegen zijn taak opgewassen Kongolese leger. En wat in Stanleystad is ge beurd, zou zich ook op andere plaatsen in Kongo kunnen voordoen. Amsterdam Het zuidafri- kaanse onafhankelijke prot. chr. dagblad Die Burger en het prot. chr. dagblad Trouw hebben vandaag voor de tweede maal pa gina's geruild. Evenals vrijdag 13 december 1963 bevatten de geruil de pagina's artikelen over de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Ook bevindt zich nu weer de heer Tobi Boshoff, redacteur van Die Burger, in ons land om de komen de dagen hier de reacties te pei len op die artikelen en de resul taten daarvan naar zijn blad te seinen. „Nederland zal meepraten. Het gaat om de vrijheid van een leidinggevend volk van Airika" luidt de kop boven het hoofdartikel op Die-Burger-pagma in Trouw. In dat artikel staat o.m.: „Wat is de waarheid? De waarheid is dat de blanke Zuid-Afrikaners ook in een uiterst moeilijke situatie proberen om trouw te blijven aan hun eigen grondbe ginselen. Deze principes hebben zij gemeen met de Westerse volkeren waaruit zij gesproten zijn: zij willen anderen vrijmaken zonder nochthans in dat proces hun eigen duurgekochte vrijheid te verliezen. Het besluit: wat zullen de Westerse mogendheden doen en wat zal Nederland doen? Zullen zij hun bloed- en geestverwanten in Zuid-Afrika bij de vervulling van deze bijna bovenmenselijke taak helpen of hinde- Gesprek De politieke commentator van Die Burger. Dawie, geeft een reeks „regels voor het gesprek Nederland - Zuid- Afrika". Enkele daarvan luiden: Veron derstel nie, omdat die Nederlander jou taal- en stamverwant is, dat hy makliker jou standpunt sal insien of steun nie. Die pynlikste misverstand verrys juis tussen niense wat veronderstel is om mekaa- A:" beste te verstaan. De organisatie der Verenigde Naties heeft in de afgelopen weken op zeer. opvallende wijze verstek laten gaan. Dat kon ook niet anders. Want de volkerenorganisatie is door het optre den van de communistische en tal van Afrikaanse en Aziatische landen tot machteloosheid gedoemd. Al deze lan den zijn er sedert juli 1960, toen Kon go in een recordtempo onafhankelijk was geworden, op uit geweest, in dat land een bewind aan de macht te bren gen, dat anti-Europees, anti-westers van iaard zou zijn. Eerst werd Loemoemba gesteund, toen deze een terreuractie te gen alle blanken begon. Daarna schaar de men zich met alle mogelijke middelen 'achter Gizenga om de positie van pre- [mier Adoela te vermijden. En nadat Gi zenga achter slot en grendel was ge plaatst zette men alles op de kaart van Gbenye, de man die verantwoordelijk moet worden gesteld voor hetgeen zich tenslotte in de afgelopen dagen in Stan- lleystad heeft afgespeeld. Voordat de [blanken aan de beurt waren, hadden reeds enkele duizenden Kongolezen tij dens terreuracties van de rebellen het 1 leven verloren. Drama's als zich In Stanleystad heb ben voorgedaan, werden vier jaar lang voorkomen door de VN-troepen, die zich in het land bevonden. Enkele maanden zijn deze strijdkrachten ech ter vertrokken en sindsdien hebben de rebellen in sommige delen van Kongo _J vrij spel. Weigering Hoe men ook mag denken over het optreden van de VN-troepen in Kongo en hoe ondoeltreffend dit vaak is geweest, een feit is, dat zij als politieleger een belangrijke taak had. Het was dan ook bijzonder ongelukkig, dat in het begin van dit jaar wegens geldgebrek moest worden besloten, de VN-strijdmacht vooi Kongo te ontbinden. Men zal zich herin- neren, dat secretaris-generaal Oe Thant zijn best gedaan heeft om financiële mid- j delen te vinden om het optreden van d( j Ver. Naties in Kongo te kunnen prolon geren. Hij is daar echter niet in geslaagd, omdat met name de Sowjetunie, Frank rijk en nog enkele andere landen wei gerden hun aandeel in de kosten te be talen. Zoals men weet vormt deze kwes tie thans nog een zeer belangrijk strijd punt tussen de Ver. Staten en de Sowjet unie. De Amerikaanse regering is nl van mening, dat de VN-Assemblee vol gende maand de landen, die hun bijdra gen aan de organisatie van de VN niet be talen, het stemrecht moet ontnemen. Het is duidelijk, dat de gebeurtenissen laatste dagen door de Ver. Staten zullen worden aangevoerd om aan te tonen, dat de moeilijkheden in Kongo voornamelijk te wijten zijn aan de weigering Sowjetunie moreel en financieel achter de VN -bemiddeling in Kongo te staan. Aan de andere kant zullen de Russen in de actie van de Belgische parachutis ten een bewijs zien voor hun stelling, dat de aanwezigheid van VN-troepen in Kongo slechts zou moeten dienen om lie wankele bewind van de „neo-kolonlalisti sehe" premier Tsjombe voor de onder gang te behoeden. gisch-Amerikaanse optreden tegen Stan leystad aangrijpen om de Afrikaanse en Aziatische landen tegen de Verenigde Staten op te zetten, ook wat betreft de kwestie van de achterstallige bijdragen de toelating van Chinese communisti sche afgevaardigden in de plaats van de •ertegenwoordigers van Tsjang Kai Sjek. Intussen ziet het er naar uit, dat Tsjombe een moeilijke tijd tegemoet gaat. De Belgische parachutisten moeten Stanleystad verlaten, zodra vaststaat, dat geen blanken meer door opstandelingen bedreigd worden. Dat kan wellicht deze week nog het geval zijn. Zodra deze troepen vertrokken zijn, moeten de door blanke huurlingen aangevoerde Kongole- troepen zich maar weer zien te red den. Men moet dan rekening houden met de mogelijkheid, dat de rebellen, die zich de wijde omgeving van Stanleystad in de bossen hebben teruggetrokken na het ek van de Belgen weer in actie zullen komen. En ook wanneer de troe- an Tsjombe erin zouden slagen, de stad en het vliegveld in hun bezitte houden, dan moet het vooralsnog als uitgesloten worden geacht, dat de gehele Oostprovincie weer onder het Moeilijk Paul Henri Spaak, de Belgische mi nister van buitenlandse zakendie deze week de moeilijkste beslissing van zijn leven moest nemen. Tsjombe, de premier van Kongo, ge fotografeerd toen hij in Cairo werd vastgehouden. de centrale regering te Leopoldstad wordt gebracht. In bepaalde bolwerken kunnen de Kongolese troepen zich hand haven, dank zij de hulp, die de Verenig de Staten de regering van Tsjombe biedt in de vorm van transportvliegtuigen en dergelijke. Voor grootscheepse operaties in uitgestrekte gebieden heeft de premier echter te weinig troepen, waarop hij kan vertrouwen. Daar komt nog bij, dat Kongo in het noorden en in het oosten wordt begrensd door landen, waarvan de politieke leiders de regering te Leopoldstad vijandig ge zind zijn. Dezen hebben zelfs min of meer openlijk de zijde van de opstande lingen gekozen. Dit laatste geldt ook ten aanzien van Jomo Kenyatta, de rege ringsleider van Kenia, die nota bene voorzitter is van de commissie van Afri kaanse landen, die tot taak heeft, te ;n dat de buurlanden van Kongo zich niet met de problemen van dat land inlaten. Versneld Het ziet er naar uit, dat verschillende Afrikaanse staten een nog vijandiger houding zullen aannemen tegenover de pogingen van Tsjombe, het gezag van zijn regering over alle delen van Kongo uit te breiden. Nog krachtiger dan heen zal men proberen, een eind te maken aan de militaire steun, die de premier met name van de Verenigde Staten ontvangt. Ook in Leopoldstad zelf zullen de ontwikkelingen niet stilstaan. Naarmate de overtuiging veld wint, dat militaire middelen geen oplossing kan worden gevonden voor de proble- waaronder Kongo gebukt gaat, zal het steeds meer de vraag worden, of Tsjombe zich als premier zal kunnen handhaven. En de mogelijkheid bestaat, men hem op een bepaald ogenblik niet langer als premier zal aanvaarden om opnieuw een poging tot „nationale verzoening" in het werk te kunnen stel len. Dit alles is geen rechtstreeks gevolg van de actie van de Belgische parachutis ten tegen Stanleystad. Wel moet worden aangenomen, dat dit militaire optreden van blanken tegen niet-blanken, hoe be grijpelijk ook uit overwegingen van menselijkheid, een reeds aan de gang zijnde ontwikkeling heeft versneld. NEW YORK Engeland en elf andere landen hebben woensdag bekendgemaakt, dat er regelingen getroffen zijn om 3 miljard dollar beschikbaar te stellen tot steun aan Groot-Britannië, dat vastbe sloten is het pond sterling te ver dedigen, zo werd door de Federal" Reserve Board en het Amerikaanse ministerie van financiën mede gedeeld. lingen waren getroffen yoor de beschik baarstelling van 3 miljard dollar tei dersteuning van het pond sterling. Hieraan wordt deelgenomen door de centrale banken van Oostenrijk, België, Canada, Frankrijk, West-D,uitsland, Ita lië, Japan, Nederland, Zweden, Zwitser land en de Verenigde Staten, evenals door de Bank voor Internationale Beta lingen (BIB). In het totaal is een lening begrepen van de Amerikaanse export import bank. De zo juist beschikbaar gestelde kre dieten staan los van de bestaande kre dieten der centrale banken, waarop de laatste maanden getrokken werd .en die binnenkort zullen aflopen. Deze laatste kredieten zullen worden afgelost wanneer de komende trekking op het internatio nale monetaire fonds zal zijn geschied. Ook staan de gelden los van de miljard dollar trekking, die Engeland van het internationale monetaire fonds zal krij gen aan het eind van deze maand, onder een bestaande stand-by-regeling. De noemde landen en de BIB namen snel maatregelen om een massale tegenaan val te doen op de speculatieve verkopen van het pond sterling, de trekking op het IMF, waarvan de maximum looptijd drie jaar kan zijn, zal de Britten in staat stellen alle uitstaande kortlopende kredieten van centrale banken, met begrip van de Federal Reserve Bank, af lossen. Het nieuwe programma voor steunver lening aan het pond sterling leidde snel tot een gunstige reactie in Newyorkse financiële kringen. De notering voor het loco-pond steeg vrijwel onmiddellijk. De ze werd 2.7875 bieden, tegen gisteren bij slot dollar 2.7863 per pond sterling, en een dieptepunt woensdagochtend van dollar 2.7859. In Wall Street was men algemeen de mening toegedaan dat de nieuwe regeling definitief een einde maakt aan alle ge ruchten over een mogelijke devaluatie van het pond sterling in de naaste toe komst. In antwoord op een vraag of de bekendmaking elke kans op een Britse devaluatie definitief doet verdwijnen, zei een woordvoerder van de Federal Reser ve Bank: „Zeker". die Afrikaners weet wat hulle doen. Hij voel 'n soort verantwoordelikheid vir wat hier gebeur. As jy self geen sekerheid het nie, kan jy dit ook nie an hom gee nie. Ver van alle Nederlanders is behep met jou rassevraagstukke hulle is besig met andere dinge. Heelparty weet meer van althans sommige aspekte van Suid-Afrika meer as jy self. In albei gevalle is opdringerigheid nogal gevaar- "k, en in andere gevalle ongewens. Moenie tenoor 'n Nederlander kwaad word nie, behalve met opset. Weiger niet om boos te worden op een Afrikaner. Hij verwacht het zo half-en- half. Dr. Bruins Slot De artikelen op de Trouw-pagina in Die Burger zijn van de hand van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur Trouw. Zijn artikel „Vrijheid voor blank en zwart" besluit dr. Bruins Slot: „De emancipatie van achtergebleven volken voltrekt zich niet binnen de oude kaders, bijv. die van de stamgemeen schap. Die achtergebleven volken, gecon fronteerd met de moderne cultuur zoeken nieuwe gemeenschapsvormen. Het volkomen archaïstisch om deze mens de moderne cultuur in te leiden binnen het oude kader waarin hun werkelijke leiders niet meer geloven. Men loopt hier achter de feitelijke ontwikkeling aan. Dat is de fout van de Bantoestans, Transkei voorop. Als men wat met de Bantoes in goede samenwerking wil terecht brengen, moet men hen accepte ren op gelijk niveau en proberen zoveel mogelijk van hen op dat niveau te brengen. Het probleem van de blanken in Zuid- Afrika is niet dat zij de Bantoes als gelijken aanvaarden, maar wel is het dat zij ze zo spoedig mogelijk tot hun gelijken maken. Daar zou wel eens een wonder uit voort kunnen komen: de harmonisatie van blank en zwart. Als dr. Verwoerd dat eens klaar kreeg. Welk een dienst zou hij dan niet alleen Zuid-Afrika, maar aan de hele wereld en aan de kerk van Christus bewezen hebben". Gevolgen Nu bevindt de Sowjetunie zich in een weinig benijdenswaardige positie, omdat zij wat Kongo betreft niet alleen te maken hebben met de Verenigde Staten andere westelijke landen, maar ook met de Chinese communisten. Het zijn vooral deze laatsten, die een vaste greep hebben op de extremistische groeperin- in tal van Afrikaanse landen. Dit ook het geval met het „bewind" v. Gbenye, die als blankenhater een goede leerling van zijn Chinese meesters blijkt te zijn geworden. Ook in de Sowjetunie maakt men er zich de laatste tijd ernstig zorgen over, dat de Chinese communisten dwars door de wereld een scheidingslijn willen trekken tussen blank en blank. In Peking laat men er geen twijfel over bestaan, dat ook de Russen tot hel blanke ras behoren en dat zij als wester lingen beschouwd moeten worden. Ir Moskou kan men dus niet zo fel van leei trekken als men in Peking doet Zij veroordelen de actie van de Belgische para's dan ook als een „imperialistische daad, die erop gericht is, de nationale bevrijdingsbewegingen in Kongo te pletteren". En als over enkele weken de Algemene Vergadering van de Ver. Naties weei bijeenkomt, zal de Sowjetunie het Bel- Opnieuw onrust in Zd.-Vietnam Alle scholen en rozebotteljam van Zwaardemakei is zo 'gezond universiteit gesloten SAIGON De Zuid Vietnamese eerste-minister Tran van Hoeong heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd nadat zich in de straten van de hoofdstad wanorde lijkheden hadden voorgedaan, waarbij vele personen werden ge wond en handgranaten werden ge worpen. Er is voorts een uitgaans verbod van zeven uur afgekondigd en alle scholen en de hoofdstede lijke universiteit zijn tot nader order gesloten. Dc betogingen begonnen voor eer boeddhistisch gebouw.'Verscheidene hon derden scholieren en studenten gewa pend met stokken en projectielen raak ten slaags met de politie, die een school had willen ontruimen. Toen de politie door de menigte onder de voet werd ge lopen kwamen de parachutisten opdagen. Granaat De demonstranten, die niet opgevvas- :n waren tegen deze harde para's, vluchtten een boeddhistisch gebouw bin nen van waaruit zij de ordebewaarders met stenen bleven bestoken. Er ontplof ten zelfs twee granaten op straat, waar door enige parachutisten werden ver wond". Kort na het middaguur kwam er :n „staking van het vuren" tot stand. Maar twee uur later begon het weer. De betogers gingen weer de straat op met de bedoeling zich aan te sluiten bij de studenten die in het centrum van de stad een nieuwe demonstratie organi seerden. De politie kon dit echter nog op tijd verhinderen. Taylor De relletjes begonnen toen re Ameri-| kaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Taylor, naar Washington was vertrokken voor overleg met zijn rege ring over de toestand in Zuidoost-Azië. Taylor verklaarde voor zijn vertrek, dat. bevolking en leger van Zuid-Vietnam vastbesloten zijn de ..agressors" te ver drijven. Om het succes te verzekeren, aldus de ambassadeur, is het evenwel noodzakelijk dat alle volksgroepen zich I eensgezind achter de regering scharen. I Volgens Taylor hebben de huidige leiders ,,de basis gelegd voor een representatie-1 ve en democratische regering", I NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Z.-Afrika krijgt toch vliegtuigen van Engeland LONDEN De Britse regering zal een contract voor de levering van 16 „Buecaneer"-vliegtuigen aa n Zuid- Afrika honoreren, zo heeft premier Wilson woensdag in het Lagerhuis verklaard. Hij sprak niet over de le vering van nog 14 „Buccaneer"-toe- stellen waarop Zuid-Afrika optie zou hebben, maar zei dat „verder geen contracten met Zuid-Afrika zouden worden gesloten". De Britse premier voegde er nog toe dat zijn regering de verscheping reserve-onderdelen voor de 16 toestellen zo nodig zou bekrachtigen. Op 17 november had Wilson bekend gemaakt dat Groot-Britannië in verband met de apartheidspolitiek van de Zuid- afrikaanse regering geen wapens meer aan dat land zou leveren. Hij sprak zich toen echter niet uit over de levering voor de „Buccaneer"-straaljagers vo Zuidafrikaanse marine, die reeds besteld. Waarschuwings- stakin» van Belgische artsen BRUSSEL De Belgische ziekenhuis artsen zullen vrijdag een waarschuwings staking van een dag houden, zo heeft hun nationale vakbond woensdagavond bekendgemaakt. Dit gebeurt uit protest tegen een onlangs aangenomen wet waardoor volgens de artsen hoge kosten en dage inkomsten zijn ontstaan. Zij wil len ook meer zeggenschap in het bestuur van de ziekenhuizen. Ongeveer de helft van de 12.000 Belgische artsen werkt minstens een deel van hun tijd in de ziekenhuizen. In april staakten de artsen 17 dagen lang; uit protest tegen nationale ziekteverzekeringswet, die gens hen de inkomsten der artsen be snoeide. Op 25 juni werd tenslotte eenstemming bereikt. PETROS Woensdagmiddag heb ben 148 gevangenen zich ingesloten in de kolenmijn die bij de gevangenis van Brushy Mountains in de Ameri kaanse staat Tennessee behoort. Zij hebben drie bewakers als gijzelaars meegenomen en hebben laten weten dat zij niet te voorschijn zullen komen voordat zij de staatscómmissaris voor het gevangeniswezen, een advocaat, journalist en een postinspecteur hebben gesproken. De directie van de gevangenis heeft niet gezegd waarom de laatste eis werd gesteld. Even later deelden de opstande lingen mee dat zij tevreden zouden zijn als zij alleen de staatscómmissaris konden spreken. De directie heeft te kennen gegeven dat dit zal gebeuren wanneer de gevangenen naar hun cellen terugkeren en de gijzelaars vrij laten. DORTMUND De Nederlandse vreemdelingenpolitie heeft gisteren de 56jarige Duitse advocate Marianne Kreuzer naar de grens geleid overgegeven in handen van de Duitse justitie. Mevrouw Kreuzer werd eind september in Amsterdam gearresteerd in verband met de- overval op een juwelierszaak aan de Heiligeweg. Wit, bont, fijn, wol, nylon - én de vette overall. De Constructa 100 Volautomaat heeft er een éigen programma vool Voor wol een afwijkende draaicyclus met hoge waterstand, voor da overall, het beroemde kookwas- programma (wérkelijk 100 gra den Celsius, tien minuten lang.) Andere sterke punten van da Constructa 100: extra droog- effect, volautomatisch en een sterk hart voor een lang leven. Vraag demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am- sterdam. Telefoon 020-947484* kan kookwas koken Marjolin in Europees parlement: STRAATSBURG Nederland bevindt zich in een overgangsfase waarin het herstel van het econo mische evenwicht vrij sterk zal af hangen van de uitkomst dei- huidige loononderhandelingen, zo heeft Robert Marjolin, vice-voor- zitter van de EEG-commissi^, woensdag in het Europese parle ment verklaard. Marjolin zei dit in het jaarlijkse gro te debat van het Europese parlement met de Europese ministerraad en de Europese executieven, dat dit jaar stond in het teken van de inflatiebestrijding. Wat Nederland betreft, merkte hij voojrts op, dat dit het enige land van de ge meenschap is, waar vertraging van dt stijging der overheidsuitgaven, die men in Brussel was overeengekomen, nog niet aan het licht treedt. Doch hij had kennis .genomen van de Nederlandse verklaring waarin voor het volgend jaar beterschap werd beloofd. De Nederlandse KVP-afgevaardigde Ph. C. _M- van Kampen heeft het debat de Europese chris- I Het dit voorjaar door de Tsjechische regering geïntroduceerde liften met coupons is een succes geworden. Ruim 23.000 jonge mensen hebben ge bruik gemaakt van het systeem volgens hetwelk de lifters kaarten met coupons kopen, die goed zijn voor 3.000 km. De coupons worden aan automobilisten gegeven, die stoppen om jonge Tsjechen een lift te ge ven. De automobilisten leveren de coupons in bij het jeugdblad Mldada fronta. Een van de ge nummerde coupons wordt in december getrokken en de automobilist, die de coupon ingeleverd heeft, krijgt een nieuwe Skoda wagen. Bovendien zijn er prijzen voor de 60 auto mobilisten, die de meeste kilometers met lifters hebben gereden of die de meeste lifters hebben vervoerd. I De Arabische Liga is niet blij met de film „Er bestaan nog slaven" van de Italiaanse regisseur Roberto Malenotti. De film handelt over de sla venhandel in het Nabije Oosten en in Afrika. In de film worden voorts de regeringen van de be trokken landen scherp bekritiseerd. De bij deze Liga aangesloten landen hebben de vertoning van de film in hun gebied verboden. I Koning Boudewijn van België, die samen met koningin Fabiola een staatsiebezoek gebracht heeft aan Perzië, heeft, toen zijn vliegtuig op doorreis naar België in Athene stopte, zich het ongenoegen van kroonprinses Irene van Griekenland op de hals gehaald door zich te ver slapen. Kroonprinses Ire ne die op het vliegveld op het Belgische vorsten paar wachtte, vertrok zichtbaar verstoord toen de vorst niet kwam op dagen. Zij heeft een uur in de wachtkamer door gebracht. I De voo raanstaande Russische jurist en gewe zen rechter van het In ternationale hof in Den Haag, Yewgeniy Alexan- derowptsj Korowin is gisteren op 73-jarige leef tijd in zijn woning in Moskou overleden. Koro- staand Russisch deskun dige op het gebied van het internationaal recht en was lid van de Russi sche Academie van we tenschappen. ten-democratische fractie een onder zoek gevraagd naar de mogelijkheden om een Europese loonpolitiek In te Hij dacht aan een loonpolitiek op ba- is van de gemiddelde produktiviteits- stijging in de zes gemeenschapslanden. Het hanteren van zo'n vorm zou er toe kunnen leiden dat industrietakken of ge- meenschapslanden met een hogere pro- duktiestijging dan het gemiddelde de voordelen hiervan zouden doorgeven in de vorm van prijsverlaging. Staking in Britse havens afgelast LONDEN De staking van de 65.000 Britse havenarbeiders die 1 december zou beginnen, is woensdag na een verga dering van vakbondsleiders met de ha venarbeiders afgelast. Dc arbeiders hebben ingestemd met een loonsverhoging van omstreeks 9,50 per week, die 1 ring. havenindustrie. De commissie was door de regering-Wilson ingesteld nadat be sprekingen tussen de vakbonden en werkgevers over salarisverbetering wa ren mislukt. Cliina gaat niet in op voorstel-Thant PEKING Communistisch China heeft dinsdag Oe Thants idee verworpen om landen, die niet in de V.N. vertegen woordigd zijn, als waarnemers de bij eenkomsten van de volkerenorganisatie en haar organen te laten bijwonen. Het „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, liet dins dag nogmaals weten dat China volstrekt niets te maken wil hebben met de V.N. zolang „vertegenwoordigers van Tsjiang Kai-sjeks kliek" niet uit alle organen van de volkerenorganisatie gestoten zijn. Van de zijde van het V.N.-secretariaat is de vorige week meegedeeld, dat secre taris-generaal Oe Thant met zijn opmer king over waarnemers niet de vestiging van volledige waarnemersmissies op het oog heeft gehad, maar het verlenen van visa aan individuen die als waarnemer zouden kunnen optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13