P co CONSTANT Regering handelt niet in sfeer van matiging 1 ik 1 O O CITROENGENEVER Nog meer verontrusten over „sociaal links" ER Ontvoerd' kind snel terecht De Gaulle: één Europa onafhankelijk van VS Informatie via U-2 vluchten 7a e&a fcaafce VAN DEN BRINK HOEDENNIEUWS DIRK EN WILLEM 5 MAANDAG 23 NOVEMBER 1964 Calvinisme bepaalde rooms-katholicisme in Nederland UTRECHT Dc Nederlandse rooms- katholieken onderscheiden zich van hun geloofsgenoten in het buitenland door ^en rigoreuze naleving van de moraal theologische normen, die dc kerk voor wij schrijft. Dit is een gevolg van de eeuwen lange invloed van het calvinisme op de Nederlandse rooms-katholieken. betoogde de Leidse hoogleraar in ciologie. prof. óv F. van Heek za- n voordracht voor de Ver- Historische Demografie. eeld de politieke de rooms-katho- wikkeung van de rooms-katho- ons land. Partijvorming, vak- schoolstrijd zijn duidelijk ge- ijn duideli het calvinistische ,d. Men kan daarbij niet zeggen, vol- - prof. Van Heek. dat deze calvinis- invloed op de mentaliteit van de •rlandse rooms-katholieken een aan- :atholieke geboortecijfer. Bij >ek dat hij verrichtte in de aek. bleek hem dat de overwe- ooms-katholieke gemeenten de geboortecijfers hebben, de over- n iet-room s^katholieke gemeen de laagste. Hier was een opmerke- uitzonderinghet tijdelijk Neder- "Clfcen. Juist in dit gebied met een .erl'andse rooms-ka tholieke bevol- s het geboorteniveau zeer laag. H. H. Wemmers over loonproblematiek Gelijke beloning jaar uitstellen OOSTERBEEK „Wie enkele weken geleden de behandeling van de A.O.W.-verhoging in de Tweede Kamer heeft gevolgd zal |niet de indruk hebben gekregen, dat bij de regering de sfeer van matiging, die zij van het bedrijfs leven verwacht, al aanwezig is. Anders was op een andere wijze gereageerd op de verlangens uit de Kamer om de A.O.W.-uitke- ring nog eens met 100 te verho gen en daarmee de ruimte voor het bedrijfsleven nog weer verder te verkleinen. Bovendien legde de regering de suggestie om de moeilijkheden, voortvloeiende uit het gebrek aan ruimte, wat te verzachten door de ingangsdatum van de belastingverlaging te ver vroegen, naast zich neer". EST r? ontotiuxrtt* a Drink uit of thuis die opwekkende Bootz Citroengenevcr Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. A.R. Statencentrale Delft: rVan een onzer verslaggever*) VLAARDINGEN Ook bij de leden van de Anti-Revolutionaire Statencentrale Delft, die zaterdag middag in Vlaardingen haar jaar- D rM^ergadering hield, bleken de ge- Df\llinoec'eren nog verontrust over het a yak „sociaal links" dat dr. W. P. Berg- rlUhuis de A.R.P. heeft toegeschreven. eds jJs de terugloop van het aantal gepl partijleden (in de centrale Delft vierhonderd in zes jaar), zo klonk het uit de vergadering, niet te wijten aan dergelijke uitspraken? Het Tweede Kamerlid de heer P. C. Elfferich, die naar Vlaardingen was gekomen om antwoordman te zijn op een politiek vragenuurtje, had er eigenlijk naar weinig behoefte aan op deze iwestie diep in te gaan, maar hij Jitkwam daar niet aan. Persoonlijk vond heer Elfferich het helemaal zo erg liet als de partijvoorzitter eens iets zegt raar we allemaal wakker van worden en fflderzijds constateerde hij dat het anti- ent, onhebbelijke t vooraanstaande •goudschaaltje te evolutionaire volk ewoonte heeft alles iguren zeggen op et eggen: „Ik sta er soms versteld van wat de heer Beernink allemaal betoogt ls geen christelijk-hlstorisch man rich druk om maakt. De meeste mensen die zich storen bepaalde uitdrukking hebben de rede waarin zij gebezigd werd niet gelezen." Ds. G. Bouwmeester - (66) overleden (Van verslaggevers) Overigens vroeg het Tweede Kamerlid zich wel af of het nu werkelijk nodig is dat een partijvoorzitter nog steeds twee maal per jaar verplicht is een rede uit te «preken. Ook zou de heer Elfferich het prettig vinden als de redevoeringen persklaar waren op het tijdstip dat ze worden uitgesproken. Hierdoor zou voor komen kunnen worden dat uit kranten verslagen onjuiste indrukken ontstaan. Meer aspecten ROTTERDAM In de afgelopen nacht overleed i.i het ziekenhuis Eudokia ds 1©Ig. Bouwmeester, sedert 1 oktober jl. emeritus-predikant der Gcref. Kerk van Rotterdam-Centrum. HU werd 66 jaar. Ds Bouwmeester studeerde in Kampen van 1923 tot 1928, stond vervolgens in Andel en Giesscn-Rijswijk (NB) en se dert 1931 in Rotterdam, waar hij de nes- het predikantenlea-m was. Op 18 1010B'"oktober jl. nam hij afscheid van zijn ge- >ok dilmeente' knielt Ds Bouwmeester genoot landelijk be kendheid om zijn brede kennis en zijn studiezin. Met name in de tijd van de Vrijmaking, toen de Geref. Kerk (vrij gemaakt) zich afsplitste, O belangrijk geweest. Ook •I ledene hpkend door ziin Ursinus Uiteraard leverde het vruchtbare vra genuurtje nog veel meer politieke aspecten op. Zo gaf de heer Elfferich een motivering van zijn Bijlmermeer-amen dement en vertelde hij dót er een studie gaande is om de mogelijkheden van een wijziging in de wetgeving met betrek king tot de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie te bezien. Over het recente geschrift van de Hervormde synode: „De politieke verantwoordelijkheid van de kerk" had de heer Elfferich nog geen mening, evenmin als over de rede van prof. dr. H. Bergema op het najaars partij convent. Over het eerste niet omdat hij het geschrift nog niet had gelezen niet op de krant wilde afgaan, en o de rede van prof. Bergema niet omdat hij onvoldoende op de hoogte was van de vroegere en huidige situaties in Indone sië. Wij zijn in de regel veel te vlug met onze oordelen klaar zonder voldoende kennis van de feiten, vond de heer Elfferich. Dr. A. Veerman, die de vergadering voorzat, vatte het zó samen: „Het ontbreekt in onze. partij wel eens aan goede coördinatie, maar daar wordt binnenskamers aan gewerkt. In deze tijd is duidelijkheid meer dan ooit nodig. Maar aan de andere kant is er billijkheid nodig om te kunnen begrijpen dat de duidelijkheid er nog niet altijd is. We moeten met elkaar zoeken naar een nieuw beleid en niet te veel verwachten dat „de leiding" dit wel zal doen." De goed bezochte vergadering herkoos de aftredende bestuursleden dr. A man (Rijswijk). J. G. van Oosten ('s- Gravenzande) en G. van Vliet (Maas dijk) en verlengde bij acclamatie met jaar de zittingsperiode van mejuf frouw E. O. van Rijs (Delft). zijn optreden ledene bekend door zijn vertaling van de Ursi- J deze beide kerkvaders en over Johannes a Lasco en John Knox. Zijn publicitische arbeid in zeer veel bladen beslaat een wijd terrein Van de vele functies die ds Bouwmees ter bekleedde, zijn te noemen: lidmaat schappen van de generale en de parti culiere synodes, van diverse deputaat- schappen van zend'nssbesturen plaatse lijk en landelijk, curator van de Theolo- iderlU lische Hogeschool in Kampen Enkele weken geleden moest ds Bouw meester in Eudokia worden opgenomen It verband met het overlijden komt de kerkeraad van Rotterdam-C vanavond oni acht uur in spoedvergadering bijeen Atrium. ïhuil cx'.t: Nleï (Van onze sociaal- economische redactie) Tot deze uitspraak kwam de o )orzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, hedenmiddag in zijn openingsrede voor de twee daagse najaarsconferentie van deze organisatie in ,fDe Bilderberg". De heer Wemmers achtte het overigens nog te vroeg om te zeggen of een be perking van de overheidsbestedingen slagen zal. Konsekiventies De voorzitter van het V.P.C.W. betoog de, dat ook de overheid een eigen verantwoordelijkheid heeft voor het loonbeleid en dat zij in de eerste plaats alles zal moeten nalaten wat dit beleid doorkruist. Hij dacht daarbij vooral aan de salarispolitlek voor de ambtenaren. „In de afspraken, die in 1965 zullen gelden voor het bedrijfsleven, zal geen ruimte aanwezig zijn om aan allerlei bijzondere situaties (met name aan achterstanden) tegemoet te komen. Ik meen, dat ook de overheid als grootste werkgeefster in ons land hieruit de konsekwenties zal moeten trekken", aldus de heer Wemmers, die verder meende, dat de overheid al het verdere zal moeten doen wat in haar bereik ligt om een zodanig klimaat te scheppen, dat het voeren van een loonbeleid wordt begunstigd. „Past het nu in zulk een beleid", zo vroeg hij zich af, „dat de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid op dit ogenblik komt met op zichzelf wellicht bijzonder goede plannen, waarin al weer beslag wordt gelegd op een belangrijk stuk van de ruimte in 1966, terwijl het loonbeleid voor 1965 nog geen merkbare gestalte heeft gekregen?" On verteerbaar Sprekende over de loononderhande lingen in de Stichting van de Arbeid verklaarde de heer Wemmers, dat de voorstellen van de vakbeweging, naast de onaanvaardbare 7 procent, enkele onverteerbare punten bevatten. Reali sering van de zgn. ondernemingsge wijze differentiatie zou, in de huidige nog steeds sterk overspannen arbeids markt, de individuele ondernemer onder een zodanige druk zetten, dat op langere termijn ernstige moeilijk heden voor zijn concurrentiekracht niet kunnen uitblijven. Ook een optrekking van het minimum-inkomen tot f 110 per week op basis van de loonstijging in 1964 boven de 10 procent, die voor een belangrijk deel juist door de invoering van het minimum-inkomen werd veroorzaakt, noemde de werkgeversvoorzitter on verteerbaar. Jaar uitstel Realisering van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen achtte de heer Wemmers al evenzeer ongewenst, omdat dit in verscheidene bedrijfstakken een verdergaande kostenstijging met zich mee zal brengen. „Zou het, gezien de bijzondere situatie waarin onze econo mie verkeert en gelet op de waarschu wingen die de Europese Commissie bij monde van de heer Marjolin tot Nederland heeft gericht, niet voor de hand liggen, dat de regering een jaar uitstel van deze zaak bepleit?" zo vroeg hij zich af. (Zoals bekend, is in E.E.G.- verband overeengekomen de beloning voor mannen en vrouwen geleidelijk aan op gelijke voet te brengen). Wat de vermogensaanwasdeling betreft leek het de heer Wemmers vanzelfspre kend, dat van werkgeverszijde niet op wensen dienaangaande van de vakbewe ging wordt ingegaan zolang het onderling werkgeversberaad daarover niet is afge sloten. Over de prijzen zei de heer Wemmers, dat het prijsbeleid aan de orde komt zodra men in het loonbeleid verder gaat of verder moet gaan dan de beschikbare ruimte. „Het is echter voor de ondernemer geen oplossing. Hij voelt de strenge hand van de binnen- of buitenlandse concurrent, die hem een voudig belet een hogere prijs te krijgen". De vraag besprekend of het bedrijfsle ven maar niet alle verantwoordelijkheid voor het loon- en prijsbeleid naar de overheid moet verleggen zei de VP.C.W.- voorzitter, dat dit het laatste is waartoe gekomen moet worden „Het is een wezenlijk belang dat wij zoveel moge lijk zelf bepalen wat er in 1965 met de lonen kan gebeuren en dat wij ook de uitwerking en het toezicht op de gemaakte afspraken in eigen hand houden, mits natuurlijk de resultaten van het overleg in de Stichting van de Arbeid dit mogelijk maken", aldus de heer Wemmers, die overeenstemming nog niet acht uitgesloten, omdat de vakbeweging een zodanige wijziging in haar wensen heeft aangebracht dat een basis voor verder overleg aanwezig werd geacht. Deze wijziging betreft met name de afgrenzing naar boven, die naar het oordeel van de werkgevers noodzakelijk is om in 1965 een verantwoord loonbeleid te voeren. „Zonder een duidelijk maxi mum voor het totaal der aan te brengen loonsverbeteringen is toezicht van de Stichting van de Arbeid op de resultaten van de onderhandelingen in de bedrijfs takken en ondernemingen onmogelijk", zo zei de heer Wemmers. V ergaderingen over lonen en prijzen DEN HAAG De komende week is er een serie vergaderingen die. of recht streeks verband houden met het loon beleid, of nauw bij dat beleid zijn be trokken. Een deel van die vergaderin gen is reeds weken geleden vastgesteld, zonder dat men toen kon weten dat juist in deze periode het laatste woord over dat loonbeleid zou moeten kunnen wor den gesproken. Vandaag en morgen zijn de leden van het Verbond van Protestant-christelijke werkgevers in Nederland voor de jaar lijkse besloten ledenvergadering in Oosterbeek bij elkaar. Morgen komen de voorzitters van de bij het Centraal sociaal werkgevers-ver- bond aangesloten organisaties tezamen om, onder leiding van de voorzitter van dat verbond, ir. J. Bosma, directeur van de N.V. Spanjaard te Borne, werk geversvoorzitter van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, het aan gekondigde interne beraad te voeren over hetgeen de werknemersvakcentralen in de Stichting concreet hebben voor gesteld. Woensdag a.s. des middags wordt het beraad in de Stichting voortgezet. Woensdagavond komt de Vakraad voor de metaalindustrie bijeen om de bespre- kiingen over de nieuwe cao voor hand arbeiders voort te zetten. De vergade ringen van de vakraad worden dit jaar geleid door de werkgeversvoorzitter van die raad. ir. K. van der Pols. directeur van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij N.V., vice-voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, lid van het bestuur van de Stichting van de arbeid. Donderdag wordt in het Kurhaus te Scheveningen de jaarlijkse openbare ledenvergadering gehouden van het C.S.W.V. Daar houdt ir. J. Bosma, voor zitter. zijn jaarrede. Over een door werkgevers gewenste bespreking over het prijsbeleid staat op noment nog niets vast. HAMBURG Het gehele Westduitse opsporingsapparaat is In actie gekomen om te zoeken naar een kind van vijf Jaar, dat aan de zorgen van een babysit was toevertrouwd. Toen de actie een keer goed op gang begon te komen kon zij worden stopgezet: de babysit ver scheen met het kind dat zij voor een paar dagen bij zich had willen laten logeren bij het ouderlijk huis. Zij had alleen vergeten een briefje voor de ouders achter te laten. Mejuffrouw Irmler had de blonde Holger Luthje donderdag meegenomen op een wandeling. Toen aan het einde van de dag van beiden geen spoor te bekennen viel, waarschuwde de vader, zelf politieagent, de autoriteiten. Men vreesde een ontvoering en het signale ment van de vrouw en het jongetje werden op grote schaal verspreid. Zo zou VERLOVINGSRINGEN MET,.. BRILL ANTEN. Constant introduceert de allernieuwste Nederlandse mode in verlovingsringen. Het traditionele goud, verrijkt met de kostbare schoonheid van brillanten. Ga bij uw juwelier deze nieuwe Constant-creaties (Claudia en Madeleine) eens bekijken. U zult zien: het zijn de mooiste, de modernste verlovingsringen die u vinden kunt Maar er fS meerl Uw juwelier heeft een Constant-boekje met meer dan 40 modellen, waaruit u rustig thuis uw keuze kunt maken. Ook de afdeling Publiciteit van de Constant Fabrieken te Rotterdam zendt u dit prachtige boekje graag toe. Schroder wil weg openhouden WASHINGTON De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroeder, heeft zaterdag bij zijn aan komst in Washington gezegd dat het voor „Frankrijk mogelijk moet blijven vroeg of laat toe te treden" tot een multilatera le kernmacht van de NAVO. De Westduitse minister, die drie dagen besprekingen zal voeren met Amerikaan se regeringsfunctionarissen, was van mening dat de verschillende deelnemers aan een dergelijke strijdmacht gelijke rechten zouden moeten hebben. Frank rijk had volgens Schroeder nooit be zwaren geopperd tegen Duitse deelne ming aan een MLF, maar de Duitse houding begrepen. Tot de andere vraagstukken die de Westduitse minister zal bespreken beho ren de Kennedy-ronde, de betrekkingen tussen Oost en West, het Duitse vraagstuk en de kwestie-Berlijn. Frankrijk houdt voet bij stuk Beroep op Bonn niet deel te nemen aan MLF STRAATSBURG De Franse president De Gaulle heeft gisteren ter gelegenheid van het feit dat deze stad 20 jaar geleden op de Amerikaans journalist: Rusland zwakker dan Chroesjtsjef voorgaf NEW YORK De Amerikaanse journalist Charles Murphy schrift in het tijdschrift Fortune, dat de Amerikaanse geheime dienst over gegevens beschikt waaruit blijkt dat de militaire kracht van de Sowjetunie niet zo groot is als de Russische autoriteiten en met name ex-premier Chroesjtsjef het hebben doen voorkomen. Chroesjtsjef zou gedurende de tijd dat hij aan de macht was gepoogd hebben het Westen te overbluffen. Hij zou voornamelijk de indruk hebben willen vestigen dat Rusland veel i strategische Bison-mommenwerpers bezat dan het geval is. In feite zouden er maar negen van dergelijke toestel len zijn, maar door telkens andere bases op te geven zou Amerika zand in de ogen zijn gestrooid. Het Fortune-artikel vervolgt: De Sow jetunie heeft inderdaad, eerder dan de V.S., reusachtige intercontinentale raket ten gebouwd. Er bleek echter, als gevolg van een rekenfout der betrokken Russi sche technici, een wanverhouding te be staan tussen het vermogen dezer raket ten en de bijbehorende kernwapens. De raketten bleken veel groter en krachti ger te zijn uitgevallen dan nodig wa: geweest. Zij werden hierdoor moeilijk verplaatsbaar en verloren daarmee een groot gedeelte van hun doelmatigheid, aldus Charles Murphy. Een groot gedeelte van deze inlichtingen werd verkregen door middel van de U-2- spionagevliegtuigen. De eerste U-2-basis was, zoals bekend, in Groot-Brittanm" I Op vele spoorwegsta tions in Moskou worden goede zaken gedaan met lege flessen. Wanneer een trein binnenkomt staan er op het station mannen met zakken te wachten om Ie lege flessen op te halen die dan worden ingeleverd tegen statie geld. Uit sommige treinen worden tegen de duizend flessen gehaald. Het sta tiegeld per fles bedraagt tussen de 12 en 18 kopeken. De winkeliers zijn er blij mee, omdat er een tekort is aan flessen voor melk. wodka en mineraalwater. De politie en conducteurs doen een oogje dicht omdat nie mand anders de flessen van de stations wil ver wijderen. Een en ander over deze clandestiene flessenhandel staat uit voerig in een artikel in het Moskouse blad West- sernaja te lezen. I In het Amsterdamse burgerziekenhuis heerst op het ogenblik een mierenplaag. De mieren hebben in de tunnels, waardoor onder meer verwarmingsbuizen lopen gunstige omstandigheden gevonden voor een snelle voortplanting. Op zoek naar voedsel lopen zij in keuken, gangen en zie kenkamers rond. De di rectie heeft infcssen een in Dr. Zhivago. In deze verfilmde roman van de Russische schrijver Pas ternak zal zij de rol van Tonia vertolken. De op namen van de film wor den volgende maand in Spanje gemaakt. Het noorden en westen van de staat New York zijn de Óekraïnse gisteren geteisterd door Iwan Franko. zware sneeuwstormen. Op specialist in zuiverings- werken in de arm geno men. I Een nieuw passagiers schip, het grootste van de Russische koopvaardij vloot, vertrekt begin deze maand naar Europa voor een cruise van enkele dagen. Het schip is ge noemd dichter, Het kan 750 passagiers sommige plaatsen lag pak van 90 cm dik. Ten zuiden van Buffalo strand den ruim 200 automobilis- dc ten, doordat een gedeelte i de van een autosnelweg onhe- Charlie gaanbaar werd. Na vele kaans filmdebuut maken voortzetten. konden zij hun reis Dit reuzendier beweegt zich frank en vrij in het Siberische Khyeyr-meer, althans wanneer we de verhalen geloven van de Russische bioloog Gladkhyh, die samen met andere wetenschaps mensen het ondier zag opduiken en er deze tekening van maakte. Wellicht is hier sprake van een eigen Sow jetmonster van Loch Spoorwegstaking VS uitgesteld WASHINGTON De vakbonden van spoorwegpersoneel in Amerika hebben op verzoek van de minister van arbeid besloten de nationale spoorwegstaking, die heden zou be ginnen, uit te stellen. De loononder handelingen zullen worden hervat. ingericht. Daarover dreigden echter poli tieke moeilijkheden in het Verenigd Koninkrijk te ontstaan. De Amerikanen hebben de U-2-toestellen toen in snel tempo naar andere bases overgebracht. Het is nu zo dat de Amerikaanse geheime dienst over een twintigtal U-2's beschikt, terwijl de luchtmacht er een aantal bezit, doch hoeveel precies is niet bekend, aldus het artikel in Fortune. Vandaag bij v. d. Brink Modieuze O O CH bontmuts im. nerts Bijpassende cravate 14,95 Amsterdam - Rotterdam Den Haag Kalverstr. 23 - K. Hoogstr. 7 - Spuistr. 42 Duitsers heroverd is, in een toe spraak nogmaals op de noodzaak gewezen dat West-Europa op het gebied van defensie niet afhanke lijk dient te zijn van de Verenigde Staten. De president die gisteren zijn 74- ste verjaardag vierde, gaf de Bondsre publiek de raad zich bij Frankrijk aan te sluiten om op deze manier een verenigd Europa te vestigen dat mij is van alle politieke invloeden Hij doelde hiermee op een verenigd Europa los van Amerika. Hij waarschuwde voorts dat een West duits besluit om zich aan te sluiten bij de door de Amerikanen uitgedachte mul tilaterale kernmacht van de NAVO een ernstige slag zou toebrengen aan dit streven. Over de militaire verdediging van Europa zei de Franse president nog dat ln het tijdperk der kernwapens „ons oude vasteland slechts behouden kan blijven doordat Europa zichzelf vindt". Dit geldt, aldus De Gaulle, met name voor de organisatie van zijn militaire verdediging. Bovendien is het slechts zo mogelijk een waarlijk Atlantisch bondge nootschap in stand te houden", zo zei hij. Omtrent de betrekkingen tussen het Westen en de Oosteuropese staten verklaarde het Franse staatshoofd: „In de Oosteuropese communistische staten vol trekt zich thans een ontwikkeling op binnenlands en buitenlands gebied, die zijn oorsprong vindt in de krachtige aandrang van inwoners en volken dezer landen, die hun waardigheid willen herwinnen en meester willen zijn over hun eigen lot". „Het is slechts deze ontwikkeling die op zekere dag wellicht zal leiden tot een wederzijdse toenadering en het ontstaan van een evenwichtig en samenwerkend Europa, dat zijn eigen vraagstukken afhandelt en zijn reusachtige hulpbron nen aanwendt voor de vooruitgang en de vrede", zo besloot De Gaulle zijn rede in Straatsburg. Ontvoerd meisje dood gevonden TOPEKA Het stoffelijk overschot ran het zeven jaar oude negermeisje Gladys Johnson is zaterdag in een veld gevonden een week nadat zij op straat grote wonde op wijst ontvoerd werd. Zij had t tussen de schouders hetgeen Am* bijl vermoord dat zij William F. Zimmer, een 45 jaar oude blanke wisselwachter, die van de ontvoe ring verdacht wordt, bevond zich in het gerechtshof, waar hij probeerde tegen borgtocht vrijgelaten te worden, toen het lijk gevonden werd. Zimmer heeft na zijn arrestatie ontkend iets met de ont voering te maken te hebben. 1673). De vraag, waarom de eer ste graven van het Hollandse Huis voornamelijk met de naam Dirk ge tooid werden, zou een verklaring kunnen vinden in het verschijnsel, dat Dirk in het begin van de middel eeuwen in onze streken de meest voorkomende naam was, op de voet gevolgd door Willem. Erg veel ver klaard is er dan nog niet, want de vraag, die onmiddellijk gesteld zou kunnen worden luidt: „Waarom naam Dirk zo po- Volgens dr. P. J. Meerstens dankte de naam Dirk zijn glans destijds aan Theodorik de Gro te. koning der Oost- Goten uit het geslacht der Amalen, die in de vijde eeuw een rijk sticht te dat zich uitstrekte over Italië met Sicilië, Dalmatië. een deel van Pan- nonië, Binnen-Noricum en Raetië. Deze Theodorik is de lieveling van de Duitse heldensagen geworden en werd onder de naam Dietrich von Bern het middelpunt van een sagen kring (waarbij we over het hoofd kunnen zien, dat de toevoeging „Bern" een lelijke verknoeiing van Verona is). Dat de eerste Hollandse boeren- graven naar deze grote Germaanse held genoemd werden is, gezien in het licht van de veroveringen die zij wilden maken, alleszins begrijpelijk. Toen deze naam in de volgende gra venhuizen niet meer werd voortge zet, boette hij aanzienlijk aan popu lariteit in en bleef alleen in boeren geslachten nog gebruikelijk. De naam Willem, die zijn stempel heeft ge legd op vele luisterrijke vorsten van het Hollandse, Beierse en Henegouw se Huis en door talrijke Oranje-vor sten werd gedragen, plaatst ons voor grotere moeilijkheden. De naam Wil- TOCH IS «»i-T ZO! lem, is in de middeleeuwen ook in Frankrijk en Engeland sterk verbreid geweest, wat op zichzelf nogal ver wonderlijk is, omdat er geen alge meen bekende beilige van die naam is geweest. Dat de naam veelvuldig voorkwam in graven- en vorstenhui zen, is wellicht te verklaren door het lichtende voorbeeld dat Willem de Veroveraar op het punt van gebieds uitbreiding heeft laten zien. Volkomen vreemd in onze streken was destijds de naam Floris, die noch op een traditioneel Ger maanse, noch op een specifiek Chris telijke oorsprong kan wijzen. In de tijd van de Gonden Eeuw schijnt Floris tot de meest voorkomende namen te hebben behoord, want zoals wij over Jan. Piet, of Klaas spreken, zo had Cats het over Jan, of Floor, of Pier, of Klaes. Kennelijk hebben latere geslachten Floor hier tussenuit ge haald, omdat hij wat ongewoon aan deed. Anderzijds is het zeer wel mo gelijk, dat Cats deze knaap er tus sen heeft gevoegd om de dichtregel vo! te maken, maar ook in dat ge val zal hij daarvoor toch wel de meest gebruikelijke naam gekozen hebben. Trouwens, ook Hooft gebruik te deze naam herhaaldelijk. Hoe het ook zij, Floris behoorde oorspronkelijk niet tot onze namen schat en het verschijnsel dat deson danks een aantal van de eerste Hol landse graven die naam droegen, kan dan nok alleen verklaard worden door vroegtijdige import, veroorzaakt door „Floris ende Blancefloer". Nu we de namen der graven heb ben nagespeurd, zouden we ook wel eens kunnen zien, hoe Holland eigen lijk is ontstaan. (Nadruk verboden). H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5