Nieuwe jLeidse Courant „Doodt gijzelaars als para's komen" „President" Gbenye gaf opstandelingen opdracht: Blanken opgesloten in kamp Osio twintigduizend gulden zoek Brits disconto 2 pet. hoger )uitse tv-toestellen bij duizenden gesmokkeld In één oogopslag Philips gaat advies voor prijzen geven Wereld herdacht dood van John Kennedy Auto's in botsing: vier slachtoffers Commentaar Twintigduizend betogers bestormden scheepswerf llrecteun F. DIEMER (oofdredacteurr Dr. E DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh i* ghablevaa mlin hert In teghenspoet" Maandag 23 november 1964, 45ste jaargang Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot dinsdagavond! Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk wat regen, morgen enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Over wegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) OPSTAND IN KONGO VENLO Een dief heeft kans gezien ch twintigduizend gulden toe te eige- die klaar lagen om naar de bank te orden gebracht. Het geld was afkom- ig uit een supermarktbedrijf aan de leesstraat. Het was door het winkel- eisje uitgeteld en als pakketje in het rntoor gelegd. De dief is waarschijn- n de straatkant af ingeklommen LONDEN Het Britse bankdisconto van 5 tot 7 procent verhoogd met het og op het tekort op de betalingsbalans, at volgens de regering tot f8 miljard kan iplopen. De Bank van Engeland ver gaarde dat dit in de eerste plaats j^schied is om de internationale positie ran het pond nu dit het op de interna- jonale wisselmarkt zwaar te verduren leeft, te verstevigen. De minister van financiën, Callaghan. al in het Lagerhuis een verklaring afleg- Het ministerie zei. dat dit niet de Dorbode is van enigerlei andere maat hei is de grootste verhoging sinds juli 961, toen de regering gedwongen was i versoberingscampagne. De koers van het pond is 23 november 2.78V4 gestegen tot $2.78%. De ude koers was de laagste sinds 8 jaren n was op het peil, waarop de Bank van Ingeland verplicht is, het pond te steu- Men neemt aan dat de Bank vrij- ag voor 30 tot 60 miljoen ponden ekoaht heeft LEOPOLDSTAD/BRUSSEL/NEW YORK/MOSKOU Terwijl in Leo- poldstad overleg werd gepleegd over het inzetten van Belgische paratroe pen ter bevrijding van de blanke gijzelaars in Stanleystad, kwam ver ontrustend nieuws binnen, dat deze mensen uit de door opstandelingen bezette stad waren weggevoerd. Aangenomen wordt, dat de ongeveer 1500 gijzelaars (van zeventien nationaliteiten, merendeels Belgen) nu zjjn op gesloten in een kamp te Osio, op 14 km ten zuiden van Stanleystad. Dit kamp deed de laatste jaren dienst als politieke gevangenis. Intussen zijn op het eiland Ascen sion, waar de Belgische paratroepen vorige week zijn gearriveerd, strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De toegang tot de Amerikaanse ba sis op dit Britse eiland (op 4.000 km van Stanleystad) in de Atlantische Oceaan, is streng verboden. Premier Tsjombe verklaarde gisteren in Leo- poldstad, dat er van agressie sprake zal zijn als db para's zonder de toe stemming van zijn regering tegen de opstandelingen in Stanleystad zouden optreden. Hij voegde er aan toe, dat zijn regering „met ingenomenheid een eventueel verzoek om te mogen landen zou bestuderen". Christophe Gbenye, de leider van de Kongolese rebellen, heeft de beschuldi ging geuit dat een Amerikaans vliegtuig gistermiddag Ponthiërstad gebombar deerd heeft, waarbij verscheidene men sen gedood zouden zijn. Gbenye deed een beroep op de Belgi sche senaat en premier Kenyatta om stappen te doen om „verdere bombarde, menten" te voorkomen. VER. NATIES In New York heeft secretaris-gene raal Oe Thant laten doorschemeren, dat het Kongolese probleem opnieuw rijp is om door de Ver. Naties behan deld te worden. Het voornemen van België, de Ver. Staten en Engeland, zo nodig Belgische paratroepen naar Stanleystad te zenden om de gevange nen te bevrijden, zou de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengen. Een bijeenkomst van de Veiligheids raad zou Oe Thant niet willen vragen. Hij zou namelijk de bevoegdheid hebben zelf maatregelen te nemen ten aanzien van al wat naar zün mening de interna tionale vrede en veiligheid ln gevaar kan brengen. Het is dan ook nog niet zeker of de para's inderdaad ingeschakeld zullen worden om te pogen, de gevangenen te bevrijden. Vanochtend werd in Leopold- stad de mededeling ontvangen dat de op standelingen van „president Gbenye" op dracht hebben gekregen, alle blanke gij zelaars te doden, zodra de eerste Belgi sche parachutisten zouden verschijnen. Maakt men geen gebruik van de para's, dan moet men wachten tot de militaire kolonnes die van twee kanten oprukken, Bende bij Almelo door politie verrast ALMELO De Nederlandse douane- echerche heeft met de Duitse politie en smokkelaarsbende ontmaskerd die e laatste tijd Duitse tv-toestellen klan- estien over de Nederlandse grens bij Jmelo bracht. De „winst" bedroeg 30 ot 40 pet van de nieuwwaarde. Naar chatting nestellen ebracht. De chef was de 23-jarige Hamburger die wachtend voor een gesloten over leg bij Almelo, met andere trawanten ingerekend. De smokkelaars maakten lebruik van verlaten, onbekende zand weggetjes. Was de grond erg nat dan ont- zich niet met hun wagens zono üg door landerijen van aldaar wonende loeren te rijden, die de vernieling var iun land trachtten te voorkomen door sta- draden over de grond te spannen. De smokkelaars knipten de draden echter (de sporen waren onvoldoende uitgewist) kwamen rechercheurs op het spoor van de bende. Voor de overweg bij Venne- brugge werden de niets vermoedende smokkelaars ingerekend. Er zijn reeds be kentenissen afgelegd. Omzet confectie toegenomen AMSTERDAM Voor de Nederlandse confectie-industrie is 1963 in vele opzich ten gunstig geweest. De omvang der pro- duktie nam 6 pot en de omzet 9 pet toe. De geldswaarde van de omzet was f 1511 miljoen, waarvan f 175 (vorig jaar 153) min, uitvoer. De stijging ging in de eer ste helft van 1964 voort. Cefa: zonder subsidie ver der pag. 2 De Gaulle: één Europa pag. 5 Rusland zwakker dan Chroesjtsjef toegaf? pag. 5 Wemmers: regering niet matig pag. 5 Loonchaos dreigt pag. 7 Wat weet u van uw eigen dorp? pag. 7 Sport pag. 8, 9 eh 11 Stanleystad hebben bereikt Men houdt Een Rode Kruis-delegatié wil de op standelingen niet toelaten. In Nairobi (hoofdstad van Kenia) is Thomas Kanza gearriveerd, die zich minister van bui tenlandse zaken van de opstandelingen- regering noemt. De onderhandelingen die zaterdag zouden beginnen, hebben nog steeds geen aanvang genomen. Kanza voert alleen besprekingen met president Kenyatta OPMARS De twee militaire kolonnes die op weg zijn naar Stanleystad. naderen het bol werk van de rebellen uit het noorden en het zuiden. De rebellen worden dus be dreigd door een tangbeweging. Zij kun nen nog slechts in oostelijke richting ont snappen. zolang de tangbeweging niet voltooid is. Verwacht wordt, dat dit laat ste uiterlijk woensdag het geval zal zijn. In het noorden hebben de troepen van Tsjombe Basoko bereikt op 280 km van Stanleystad. Het was het laatste belang rijke punt op de weg, die langs de Kon- go-rivier naar het bolwerk van de re bellen loopt. De Sowjetunie heeft de Ver. Staten er van beschuldigd, bommenwerpers en andere wapens te gebruiken in directe gevechtsoperaties tegen Kongolese strijd krachten. Die vechten tegen de „mario netten-regering" van premier Tsjombe. Kongo zou bezig zün, een tweede Viet nam te worden. Ook op andere weste lijke landen werd kritiek uitgeoefend. De terechtstelling van de 36-jarige Amerikaanse zendeling-arts, dr. Carlson, die door de Kongolese opstandelingen ter dood is veroordeeld, is voor de tweede maal opgeschort. Radio-Stanleystad ver klaarde dat dit is gebeurd „ingevolge verzoek van „president Kenyatta" Kenia", waaraan werd toegevoegd: „Uit eerbied voor Afrika hebben wij dit verzoek ingewilligd" Ook zou de terechtstelling opgeschort jn „om onderhandelingen mogelijk te (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Voor de tweede maal heeft de N.V. Philips aan de 4000 handelaren die Philipsproduk- ten verkopen, per brief nieuwe ver koopvoorwaarden bekendgemaakt. Dit in verband met het losmaken der verticale prysbinding op 1 december voor een aantal elektritechnische ar tikelen. Het bedrijf zal in het vervolg in plaast van vaste prijzen richtprijzen geven. Ver wacht wordt dat deze gelijk zullen zijn aan de huidige prijzen. Het staat de han del vrij van deze prijzen af te wijken, als hij maar niet beneden de inkoopprijs gaat. De handelaren moeten in hun adver tenties en etalages hun "vrije verkoop prijzen" steeds met een enkel bedrag aan duiden. Reducties en kortingen mogen niet worden gesuggereerd; dit om ondui delijke prijsvergelijkingen te voorkomen. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat ogenschijnlijk voordelige aanbiedingen in werkelijkheid dikwijls veel minder aantrekkelijk zijn. Houdt de handelaar zich niet aan deze directionele verkoop waarden. dan behoudt Philips zich het recht voor. de handelskortingen te ver lagen en zelfs de erkenning als Philips- handelaar in te trekken. Nederlander onder slachtoffers van vliegongeluk STOCHOLM Een van de slachtof fers van het vlieg-ongeluk dat vrijdag avond bij Aengelholm in Zuid-Zweden is gebeurd, is de Nederlander mr Dirk J. Bakker, die sinds 1957 ln Zweden werkt. Hü maakte deel uit van de Zweedse raad voor personeelsadmini. stratie in Stockholm. De Amerikaanse zaakgelastigde in Nederland, Fisher Howe, heeft op de President Kennedylaan in Amsterdatn het Kennedy-monu ment onthuld, waarvoor geld bij eengebracht is op initiatief van de heer W. Booker. WASHINGTON Overal ter we reld is gisteren het feit herdacht dat eei. jaar geleden de Amerikaanse president John F. Kennedy werd vermoord. Op het militaire kerkhof Arlington bij Washington stroo.riden duizenden naar het graf en legden daar bloemen en kransen. In een groot aantal kerken hield men herdenkingsdiensten. DALL \S. Honaerric.i mensen kwa men naar de plek wa^r president door kogels werd troffen Zij legden er bloemen en Kransen. Om één uur (het AMSTERDAM. De Amerikaanse zaakgelastigde. Howe, hec'' op de Presi dent Kennedylaan het Kennedy-monu ment onthuld. Tientallen Amsterdammers legden bloemen aan de voet van Jacqueline Kennedy, de weduwe de president, bleef met .aar kinderen thuis in haar flat in New York. Uit alle windstreken stromen blijken van mede leven binnen. „getrainde Huisartsen moeten thans atletenzijn DEVENTER In medische kringen heerst onrust over het feit dat vele pas afgestudeerde artsen het zware, gebon den huisartsenberoep afwijzen. Deze ten dens zal sterker worden wanneer zoals in Deventer steeds meer flatgebouwen verrijzen die vijf verdiepingen hoog zijn en geen lift bezitten. Dit schrijven plaat selijke artcn in een adres aan de ge meenteraad. Op deze manier kan het beroep van huisarts alleen worden uitgeoefend door „getrainde atleten", die bereid zijn (aldus het adres) voor het ziekenbezoek dage lijks ongeveer 1000 trappen te beklim men en weer af te dalen. De Zuidafrikaanse minister van tenlandse zaken, Muller, wordt begin deze week in Den Haag verwacht belangrijke besprekingen met minister Luns. De onderhandelingen over de vrij lating i>an de blanke gijzelaars in handen van de Kongolese rebellen vinden plaats in het buitenverblijf van premier Kenyatta, 50 kilome ter buiten Nairobi. Van links naar rechts: Diallo Telli, secretaris generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid; Elino Mathu, Kenya's expert voor Kongo-za- ken; premier Jomo Kenyatta en de Amerikaanse ambassadeur William Attwood. Drogerij met kopra van uitgebrand schip door vuur verwoest AMSTERDAM Een opslagplaats an nex drogerij van de firma Enthoven en De Jong aan de Hillegommerdijk in de Haarlemmermeer is vannacht door brand verwoest. Oorzaak is vermoedelijk broei. In de drogerij werd kopra behandeld, van het Indonesische vrachtschip Tjo- kroaminoto dat onlangs in de Amster damse haven uitbrandde. De schade wordt geraamd op 4 a 5 ton. De drogerij was vrijwel nieuw. Na brand in 1959 was zij herbouwd. LEERDAM Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's oj de rijksweg 15 tussen Rotterdam er Den Bosch ter hoogte van het res taurant Leuven onder de gemeente Herwenen, zijn gisteravond streeks half zeven vier personen om het leven gekomen. De toedracht van het ongeluk is nog vrij raadselachtig. De rijksweg is ter plaatse wel vrij smal. maar van een on overzichtelijke situatie, een kruising of enig ander obstakel is geen sprake. De verkeerspolitie hefcft tot dusver alleen kunnen vaststellen dat de auto uit Wij- chen. die in de richting van Den Bosch reed, met grote snelheid op de andere rijbaan is terecht gekomen. De slachtoffers zijn de 22-jarige A. J. M. van de Heuvel uit Wijchen, A. C. H. Hendriks (24) uit Nijmegen, H. A. Husson (26) eveneens uit Nijmegen en mevrouw S. M. Versluis (30) uit Arkel. Min of meer ernstig gewond werden: D. K. Duyzer (42), mevrouw D. Duy- zer-Klop (41), W. J. Duyzer, A. J. Ver sluis (37). allen uit ArkeL, en W. I. A. Klein (23) uit Nijmegen. NIJKERK. Zaterdagmiddag Is de 78-jarige A. van den Akker, toen hij per fiets de Frieswijkstraat niet ver van zijn oning overstak, door een passerende auto gegrepen. Hij is aan de gevolgen overleden. UITGEEST. Zaterdagavond zijn twee bromfietsers met elkaar ln botsing gekomen op het fietspad langs de pro- inciale weg. De heer M. H. Sjouw (36) uit Wormer, overleed later in het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam. De andere bromfietser werd vrij ernstig ge- ond in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. VENLO. Zaterdagmiddag is de 60- jarige mevrouw A. Timmermans over leden aan kalendampvergiftiging. Haar het eerste slachtoffer. Hij werd woensdagmorgen door een zoon levens loos in hun noodwoning aangetroffen. AMSTERDAM In het Wilhelmina- gasthuis Is in de nacht van zaterdag op zondag de 65-jarige huisvrouw A. T. Brinkhuizen-de Jong overleden. Zij raakte zaterdagmiddag ernstig gewond, toen zij plotseling tussen twee gepar keerde auto's de Hagedoornwerd in Am sterdam-noord opliep en aangereden werd door een bus van het gemeente lijk vervoersbedrijf. PURMEREND. De 22-jarige G. de Ruiter uit Beets is in de nacht van zater dag op zondag om het leven gekomen, toen hij op de Edammerweg nabij War der. met zijn motor slipte en in de sloot langs de weg belandde. Men neemt aan dat hij eerst met zijn hoofd tegen een betonnen duiker is gevallen en vervol gens bewusteloos in de sloot is gerold. Gistermorgen vond men het stoffelijk overschot nabij de motor die in de berm lag. OOTMARSUM De 23-jarige brom fietser H. B. J. Koehorst uit Lattrop is gisteravond onder de buurtschap van Oud-Ootmarsum met zijn bromfiets uit de bocht van de weg gevlogen en om het leven gekomen. gTAATSSECRETARIS Van de Laar heeft subsidie voor de Cefa om „budgettaire redenen" ge weigerd, aldus Cefa-voorzitter D. Boon op de zaterdag te Hilversum gehouden algemene jaarvergade ring. Hoewel dit voor de Cefa een pijn lijke beslissing is, valt er een licht zijde te signaleren. Immers, de staatssecretaris heeft niet laten we ten, dat hij de Cefa niet subsidiabel acht. Trouwens, dat zou ook wel moeilijk zijn, want de vereniging, die in het 17de jaar van haar be staan een 2500 filmvoorstellingen per seizoen belegt en met de film vormingscursus boeiende beelden 500 cursisten heeft aangetrokken, heeft haar bestaanbaarheid en be staansrecht ruimschoots bewezen. De culturele taak van de Cefa, met name waar het de filmvoorlichting en filmvorming in positieve zin be treft, staat aldus buiten kijf. Onzes inziens zou het dan ook van de staatssecretaris eleganter zijn ge weest, indien hij dit aspect van de zaak niet verzwegen, maar in zijn schrijven tot uitdrukking had ge bracht. Maar goed, ook zwijgende heeft de staatssecretaris de subsi- diabiliteit van de Cefa vastgesteld. Evenwel, de „budgettaire redenen" van de staatssecretaris komen in een vreemd licht te staan als men in rekening neemt, dat hij (zoals voorzitter D. Boon mededeelde) te gelijkertijd het subsidie van twee andere organisaties verhoogde. Als er een te beperkt budget te verdelen valt, ligt het eerder in de rede de subsidies pondsgewijze te verdelen, eventueel de subsidies der anderen iets te verlagen om een nieuwe gegadigde, die daar princi pieel recht op heeft (hetgeen niet wordt bestreden) ook in de gelegen heid te stellen zijn waardevol werk te kurwen voortzetten, en zeker niet subsidies van twee andere organi saties te verhogen ten koste van een derde. Wat hier geschied is, geschiedde ten koste van de Cefa en hiertegen past een scherp protest. Geen AMX-voertuigen meer naar de troep DEN HAAG Sinds enige maanden wordt er (met uitzondering van de lichte tanks) geen enkel voertuig van de AMX- familie meer aan de troep verstrekt. Ge pantserde personeelsvoertuigen en geme chaniseerde houwitsers worden, als zij van de Franse fabriek in ons land aan komen, ondergebracht in opslagplaatsen. De legerleiding hoopt dat men in maart de verstrekking aan de onderdelen kan voortzetten. Eerst wil men een goed over. zicht krijgen van de mankementen aan de voertuigen en naar verbetering stre- Glasfabriek moet 175 werknemers ontslag geven NIEUW-BUINEN De concerndi rectie van de Verenigde glasfabrieken heeft zaterdag aan de ondernemings raad van de tot dit concern behorende Nieuw-Buiner glasfabrieken, voorheen Meursing en Co., meegedeeld, dat in verband met sluiting van de oude oven in de fabriek ongeveer 175 werknemers uit dat bedrijf zullen moeten afvloeien. Evenals in 1963 toen ongeveer 150 werknemers moesten afvloeien is er voor de 175 thans ontslagenen werkgelegen heid in een der andere fabrieken van het concern te Schiedam, Leerdam en Maas tricht. RITA) ..Ik heb de voeten van de poes geverfd. Nu kunnen we steeds zien waar zij heen loopt." BREGENZ Twintig duizend betogers hebben zaterdag een scheepswerf aan een meer bij Brc- genz bestormd en een plechtigheid waarbij een schip te water zou wor den gelaten in de war gestuurd uit protest te gen de naam van het schip. De demonstranten be zetten de scheepswerf en pakten de officiële ge nodigden hardhandig aan of troffen hen met torna-1 ten en rotte eieren. Ver scheidene politiemannen werden onder de voet gelop-n en gewond. Aan leiding tot al deze ellen de was het voornemen van de Oostenrijkse fe derale autoriteiten het schip naar dr. Karl ReD- ner te noemen, de eerste president van Oostenrijk na de oorlog. De autori teiten van de provincie Vorarlberg wilden het naar hun gewest noemen. De socialistische mi- nister van vervoer, Otto Probst, kon de scheeps werf niet bereiken en moest de tewaterlating afgelasten. Het- schip werd later door de beto gers zelf te water gela ten, waarbij de naam Renner veranderd werd in Vorarlberg. Provincia le autoriteiten verklaar den dat de betoging niet gericht was tegen dr. Kenner, maar tegen de inmenging van de federa le regering in interne za ken van de provincie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1