Witte droom Jubileumconcert werd hulde aan Nederlandse muziek ETHERGOLVEN W oningbouwcorporaties moeten meer armslag Vier dagen in november rouw om een president Beschuldigingen over en weer twee r.k. bonden Verruiming van beheersvrijheid R M ZATERI) VG 21 NOVEMBER 1964 DE BILT. Dit weekeinde liggen eézrifu,y weeen hogedrukgebied met b is Irusfiff en overwegend droog weer, men Inlfl0r hierin komen veel wolkenvelden eil voor. Dit betekent dat dit weekeinide 20n maar weinia -s zal krijgen 'door te breken. De zachte oceaanlucht k Jgeeft temperaturen van 12 graden, het. "'geen flink boven normaa' is voor no- ..Jtiember. In deze toestand komt voor- ^n3'op'® u,e'n'0 verandering. De afgelopen r£1™|u)eek is wel winters reweest in vrijwel geheel Scandinavië waar de laatse dn- Ma3gen tot dicht bij Denemarken sneeuw is gevallen. ZON EN MAAN j Zondag 22 november: zon op 8.11. onder 3111 16 40; maan op 1912- onder 1137 Maandag 23 novemor: zon op 8.13, onder 16.39; maan op 20 24, onder 12.35. Donderdag 26 november: laatste kwar- HOOGWATER SCHEVENINGEN wEF Maand voorwaardelijk voor schuld ongeluk j De 32-jarige timmerman P. van der V. uit Puttershoek die veertien dagen ge- leden voor de rechtbank in Dordrecht terecht moest staan omdat hü aansprake- ap lijk werd geacht voor een verkeersonge- luk waarbij drie doden te betreuren wa ren, is veroordeeld tot een maand voor waardelijk met twee jaar proefty'd en ontzegging van de rybevoegdheid voor zes maanden. De eis was een maand. 1 De timmerman had met een busje een aantal collega's vervoerd. Op de dijk in Maasdam was hU met een snelheid lega's zün door dit oneeluk omgekomen. Zestigjarig Residentie Orkest DEN HAAG Het jubileumconcert Tussen haakjes het zestigjarige Residentie-Or kest gisteravond in de Schcveningse Kurzaal is een hulde aan de Neder landse muziek geworden. En dat dit gebeurde in aanwezigheid van de Koningin, vele ministers, staatssecre tarissen en verdere hoge autoriteiten alsook van vele leden uit het Corps Diplomatique en natuurlek verte genwoordigers uit het gehele mu ziekleven van ons land, stemt tot oprechte vreugde. Een Nederlands orkest onder derlandse dirigent koos Nederlandse muziek voor zijn feest. Voor deze durf mag men de organisatoren dankbaar zijn. Want het is helaas nog altijd zó. dat i het eigen land de eigen muziek einig geëerd wordt en dat bij derge lijke officiële gelegenheden het liefst ek van over de grenzen (hoe ge niaal ze dan ook mag zijn) gepresen teerd wordt. Het Residentie-Orkest heeft wel bewezen, dat het zijn taak zijn plicht verstaat! De Koningin werd ontvangen door burgemeester Kolfschoten, de is van de Koningin mr. Klaassesz de voorzitter van de Vereniging Vrienden van het Residentie-Orkest, mr. D. J van Gilse. terwijl Andrea Otterloo. dochter van dirigent Willem van Otterloo. bloemen aanbood. Na het Wilhelmus, dat schuchter meegezongen werd. zette het Residentie-Orkest de Symfonische Suite uit de muziek de Electra van Alphons Diepenbrock in en het werd een bijzonder mooie gespannen weergave met een brillant orkestspel. Ook in de Derde Symfonie van Pijper hoorde men het orkest op zijn allerbest. Trouwens beide ken liggen Van Otterloo nauw aa hart en wat dit betekent, weten de trouwe orkest bezoekers wel. Daarna volgde de huldiging. Staats secretaris van O. K en W. drs. L. J. M. v.d Laar, kwam als eerste het orkest feliciteren. „Het Residentie-Orkest een begrip' geworden-en het behoort tot de toonaangevende orkesten van u-creld." De regering is hiervoor z dankbaar en heeft zijn dankbaarheid willen tonen. Hij deelde mede. dat het de Koningin behaagd had de heer L. Sons. derde concertmeester, en de heer L. de Ruyter, aanvoerder der tweede violen, te benoemen tot ridder in dt Orde van Oranje-Nassau. Onder dave rend applaus spelde bij beiden de ver sierselen op. „Proficiat et ad muitos anpros" zei hij tot slot. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten sprak een kort woord van hul de en dankbaarheid namens de stad Den Haag. „Voor ons Residentie-Or kest is een grote toekomst weggelegd." Namens het Residentie-Orkest bedankt de voorzitter jhr. E. J. van Holte de eer, aan het Residentie-Orkest be- Men zal het ons wel niet kwalijk gen nemen, als wij vonden, dat hierna pas het muzikaal interessantste deel begon. Want toen werden twee nieuwe Nederlandse werken ten doop gehouden. een jubileum concert. waarop twee van onze promi- nenste componisten hun nieuwe werken laten horen. Dat waren dan het Piano concert van Kees van Baaren en Sym fonische Klankfiguren van Henk Ba- dings. In het Pianoconcert van Kees Baaren was natuurlijk Theo Bruins de solist. Wie zou deze bijzondere goede compositie beter hebben kunnen spe len! Ja zeker een uitnemend werk stuk schreef Kees van Baaren. helder geformuleerd, geserreerd en van een contrastrijk sentiment. De piano begint met het materiaal te etaleren de daaruit volgende ontwikkeling leidt tot prachtig gevonden constructies. Wij hopen van harte dit werk vaker te mgj DEN HAAG Een jaar is het ge- be. leden: John Fitzgerald Kennedy bij jppjj een feestelijk bezoek aan Dallas/ Texas lafhartig neergeschoten. Om half een viel het schot, om één uur even! stierf de president: vrijdagmiddag 22 november 1964. Binnen enkele ogenblikken was heel de wereld van i het vreselijke nieuws in kennis ge bracht. De wereld is klein geworden. r j Radio, televisie, film, bandrecorder en al die andere middelen van de mo derne techniek maken het mogelijk dam. het moment zelf te beleven als oog- getuige. J Nu een jaar later heeft David L. Wol per alles wat er van dit fatale bezoek aan Dallas op enigerlei wUze was vastgelegd I en van de vier dagen, die daarop volgden i in een machtige film samengebracht. Geen materiaal heeft hü onbenut gela- j ten. Zelfs opnamen van smalfilmcamera's heeft hij weten te gebruiken en dit alles >on heeft hij samengevoegd in één doorlo- 1 pend filmisch verslag, van de eerste mi nuut tot de laatste. De voorbereiding van het bezoek aan Texas. De ons vreemd aandoende uitbundige vreugde van de j Texassers met hun drukke gedoe, hun I vreemde geschenken, hun provinciale gewoonten. De veiligheidsmaatregelen in j Dallas zelf. De voorbereiding van het goed verlopen van het verkeer bij de te verwachten massale toeloop. Een opge- wonden stad verwacht zUn president. Men kan als het ware reconstrueren wat de moordenaar die dag gedaan heeft Daarna het onverwachte schot. De plot- selinge algemene verwarring, de ov haaste tocht naar het ziekenhuis, hel factie gekomen onderzoek doer de politie en zo maar voort: alles wat sindsdien bekend geworden is van deze afschuwe lijke, onbekookte daad, waarvan de mo- tieven nog steeds in het duister liggen De aanslag van Jack Ruby op I.ee Os- wald. Ook van hem de overhaaste tocht naar het zelfde ziekenhuis, waarheen zijn slachtoffer vervoerd werd. De be grafenis van Oswald, slechts betreurd door zjjn vrouw en zün moeder. Uiteraard ook de weerslag gebeuren in heel de wereld. De plechtige begrafenis van president Kennedy in te-r genwoordigheid van talloze staatshoof den. En ten slotte nog enkele beelden uit het leven van John F. Kennedy, niet ge drukt door de staatszaken, maar onbe zorgd met zün vrouw en twee kinderen Deze film is een historisch docu ment van de eerste orde. Nog alle uiterlijke gebeurtenissen kan zeggen: wij hebben het alles gezien. De film „Vier dagen in november' werd gistermiddag voor een aantal genodigden uit diplomatieke kring toond in het Metropole-theater. Wan en waar deze film in openbare vertoning zal komen, kon door de importeur nog niet gezegd worden -Dat hij gistermiddag in kleine kring ver toond werd, was bedoeld als een eer betoon aan de nagedachtenis van d« die nu een jaar geleden zo ver raderlijk werd vermoord: John F. Ken nedy de menselijke presiieni. var wiens dood heel de wereld met af schuw kennis nam. De film is daarv indrukwekkend document Ev. Grol le horen: het doet misschien voor 't eerst vreemd aan. maar dat verdringt wel bij veelvuldig beluisteren. Over Badings' Symfonische Klankfiguren kon- we minder enthousiast zijn. In 't begin goochelt hij wat met op electro- nische muziek lijkende klanken, maai gauw een breed getrokken melodie op. die wel heel veel herhaald wordt, zonder dat dit een dwingende noodzaak lijkt. En warempel, daar duikt zelfs even Ravel op! Na Van Baaren werk te dit werk als een anticlimax. Het Residentie-Orkest speelde bijzondere toewijding en enthousiasme en samen met Van Otterloo werd het door het publiek langdurig toegejuicht. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Nu KABO boos op ARKA DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel (KABO) heeft gis teren besloten niet meer deel te men aan de besprekingen die tijd tot tijd werden gehouden tus sen het dagelijks bestuur var KABO en dat van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenver- eniging (ARKA). Van de zijde van de leiding van de KABO werd gistermiddag meegedeeld dat dit besluit is genomen wegens ..de vernederende en onwaarachtige wijze waarop door de voorzitter van ARKA in het openbaar over onze ganisatie is gesproken". Het hoofdbe stuur van de KABO. dat in buitengewo ne vergadering bijeenkwam, heeft het oog op een aantal opmerkingen vai ARKA-voorzitter, mr G- A A. Boot. op het congres van zijn ve ging te Groningen. De besprekingen tussen de twee rooms-katholieke ambtenarenorganisa- ties blijven geschorst, zolang de ARKA die uitlatingen niet herroepen heeft, al dus de voorzitter van de KABO, de heer A, C. M. WeUters. De KABO wijst de beschuldiging de heer Boot van de hand als zoi bond zich niet aan een afspraak hebben gehouden om bepaalde zaken niet te pu bliceren. In het begin van dit jaar is tussen de twee organisaties overeenge komen dat over eikaars beleid en opvat- Noord holland kan woningcontingent niet realiseren HAARLEM Gedeputeerde Staten in Noord-Holland delen de met de heer Th. Laan (kath.v.), die als lid Provinciale Staten vragen had ge steld. de ongerustheid dat het aan de provincie Noord-Holland voor 1964 toe gewezen contingent woningwetwoningen niet gerealiseerd kan worden. De oor zaak ligt voornamelijk in het feit dat vele gevallen de aannemingssommen de door de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid aangehouden toetsingsprijs overschrijden. Deze prijs levert voor een aantal gemeenten grote moeilijkheden op. Bovendien ontbreken vele voldoende bouwrijpe gronden. Ver is er van de zijde van het depar tement van volkshuisvesting nog geen goedkeuring gekomen voor een aantal woningen. Aan de gemeenten in Noord-Holland aren 6.900 woningen toegewzen. Tot met oktober waren er hiervan 3.568 goedgekeurd. 1.064 aanvragen voor wo ningen zijn nog in behandeling. tingen niet in denigrerende zin zou wor den gepubliceerd. De KABO heeft zich aan deze afspraak gehouden, nooit is afgesproken dat niet zou mogen worden gesproken over verschillen van opvat ting, aldus de KABO. De KABO acht tenslotte een uitlating van mr. Boot waarin deze verband leg de tussen kardinaal Alfrinks voorstel met de communisten te gaan praten en de bereidheid van de ARKA door te gaan met het gesprek met de KABO „vernederend en kwetsend". Mr. Boot heeft gisteravond desge vraagd gezegd niet te weten wat hü zou moeten herroepen. De heer Weijters heeft nagelaten bij de bron na te gaan wat precies was gezegd en wat er pre cies mee werd bedoeld. Voorts ver klaarde de ARKA-voorzitter zich bereid overal, op elk gewenst tijdstip en tot elk publiek er nader over te spreken. Ontvanger Chaam verduisterde ton BREDA De op verdenking van malversaties aangehouden gemeente ontvanger van Chaam, J. C. R. heeft gisteren tijdens zijn verhoor tegenover de officier van justitie verklaard, dat hij in totaal ongeveer 100.000 gulden heeft verduisterd. De rijkspolitie, die het onderzoek verricht, deelt mede, dat zij wegens de uitgebreidheid van het onderzoek nog geen enkele mede deling kan doen over de juistheid van dit bedrag. Wel staat volgens de poli tie vast dat deze verduisteringen reeds verscheidene jaren aan de gang waren en dat zij mogelijk waren door de vele valsheden in geschrifte die er gepleegd zijn. Door de geraffineerde wijze, waar op een en ander gebeurde, was het. aldus de politie, zelfs de verificatie- dienst van de Vereniging van Neder landse Gemeenten niet mogelijk eer der deze zaak aan het licht te brengen. Slechts na het opzetten van de finan ciële administratie van de gemeente Chaam zal het mogelijk zijn om achter alle knoeierijen te komen. Of er meer personen bij deze knoeierijen betrokken zijn kan de politie wegens de uitge breidheid van het werkterrein van ver dachte nog niet vaststellen. Daar ver dachte de financiële administratie van het comité van de Acht van Chaam niet had. is er geen geld ten nadele van dit comité verduisterd. Ook de verzekeringsadministratie van verdach te bleek in orde te zün. Politie betreurt ongeluk met duim arrestant AMSTERDAM De 31-jarige Am sterdamse koopman J. de V.. die oo het hoofdbureau van politie met zün duim bekneld raakte toen een celluikje werd dichtgeslagen en het eerste kootje er van moest laten afzetten, is het slachtoffer geworden van een ongeluk^ Dit is de conclusie van een onderzoek dat naar deze zaak is ingesteld door de centrale recherche van de hoofdstede lijke politie en de rijksrecherche. Het proces-verbaal is aan de Justitie voor gelegd. De politie betreurt dat de koop man, die vorige week donderdagnacht gearresteerd was op verdenking van diefstal van een fiets niet direct genees kundige hulp heeft gekregen. NCRV-klankbeeld over topprestaties in de sport ictuallteiti aal 19.33 de klok dertiei HILVERSUM De Olympische leus „Citius. Altius. Fortius" vormt de titel van een radioklankbeeld dat Jaap van 3er Zwan maakte voor de NCRV en zangsolisten 22 a dat gewijd is aan de vraag of toppres- Nieuws taties in de sport ooit aan grenzen zul- SP^ len zijn gebonden. Er zijn nog meer vragen: kunnen de toch al zo scherpe records altijd maar weer worden verbeterd en is het goed, dat topprestaties nog verder omhoog worden getrokken In het klankbeeld wordt getracht, hierop antwoorden te vinden. Ook zal Lichte de samensteller zich samen met enkele 1 deskundigen verdiepen ln aspecten van de fysiologische en de psychologische kanten van het uitvoeren van topsport. Voor deze gesprekken zijn o.a. uit genodigd dr Rijsdorp. rector van de Haagse Academie voor lichamelijke op voeding en prof. Jongbloed. De tien kamper Eef Kamerbeek en de zwem ster Ria van Velzen zullen hun visie TelcvisU op topsport gevenen^ ook vertellen. d' Branclpun: »«n«vonë ziek 20.30 Rieleksen 14 00 Ni n kerk en wereld klass gram 23 55 vanavond hen betekent. Het klankbeeld is te beluisteren op woensdag 25 november 's avonds van 9.40 tot 10 uur. Wie weet wat van Jan Swammerdam? BUSSUM Wie weet nog. welke in teressante figuur schuilgaat achter de naam Jan Swammerdam? Wie kent nog de levensloop van deze veelzijdige we tenschapsbeoefenaar uit de Gouden Eeuw. die een eenzaam en afgezonderd bestaan leidde, eerst theologie studeer de maar daarna de medicijnen koos en ten slotte bioloog werd, maar te vens filosoof en dichter Prof. dr. H. Engel, hoogleraar in de zoölogie en blo-historie, maakte speciale studie var diens werk. In prograi 00 Journaal. KRO: 20.20 20.50 Midavondserenade: amus 2135 Bo.nanza. TV-film 22.25 nabeschouwing. NTS: 22 40—22.45 lick van Dyke Show 2055 Combo: jif. NTS: 21.20—22.10 Hoe maakt TV-NOORDZEE doemden; 23.30 u Programma voor zondag Hilv« VENT VAN KERKEN: 10.00 Gereformeerde kerkdienst. KRO: 11.15 Medaillon, klank- rijk portret aan de hand van wetenswaar- Jan Swammerdam dl?e feiten ui: °e muziekgeschiedenis 12 Boekbespreking 12 20 De Springplank: ül J°nSe artiesten 12.45 Marsmuziek (gr) 12 50 ding in de televisiereeks ..Wat zegt zo n Buitenlands commentaar 13 00 Nieuws 13.10 naam u nog?" ditmaal verzorgd De drie Musketiers, licht programma 13.30 door de NCRV zal prof. Engel de Voor de jeugd 14.00 Bariton en piano: klass betekenis en de genialiteit H j™*-*- landse geleerde Zoals gewoonlijk wordt het program- sagciT 16.30 ma uitgezonden onder NTS-vlag en wel Concilie. IKOR: 17.00 Hervc op de avond van dinsdag 24 november dienst isoo 18.30 Zingt het Conclusie van commissie-De Roos: DEN HAAG De Nederlandse woningbouwcorporaties dienen n armslag te krijgen. Ze moeten niet worden beschouwd als instellingen die uitsluitend hun werk vinden in de bouw van woningen voor de eco nomisch zwakste groeperingen. Ze moeten volledig kunnen deelnemen aan de activiteiten op het gebied van de volkshuisvesting, eventueel ook daar waar op commerciële basis reeds een voorziening plaats vindt. De maatregelen die hun een volledi ge ontplooiing mogelijk moeten maken, dienen zowel in als buiten het finan ciële vlak te liggen, de corporaties moeten een duidelijk belang krijgen bij de resultaten van hun bedrijfsvoering door versterking van hun financiële po sitie en verruiming van de beheers- rijheid. Tevens zal het nodig zijn dat de interne structuur van de corporaties wordt aangepast, evenals de inrichting an het bestuur en de verhouding tus- in de bewoners en het bestuur. Dit zyn enige conclusies uit het rap port dat de op 31 oktober 1958 inge- selde commissie-De Roos thans heeft uitgebracht aan de minister van volks huisvesting en bouwnyverheid. Het rapport beoogt dat als de zelfstandig heid van de corporaties wordt opge voerd en ze hun activiteiten gaan breden, er een nauwe samenwerking zal moeten ontstaan, zowel tussen dt corporaties onderling als tussen de cor poraties en de landelijke federaties. De commissie is van mening dat ei altijd een algemeen toezicht van dt overheid gehandhaafd zal moeten blij ven. Ze stelt verder dat het essentië le probleem bij het verschaffen var reële zelfstandigheid aan de corpora ties is, het niet kunnen beschikken o toereikende eigen geldmiddelen. Er daarom een financiële sanering nodig. De financiële positie van de corpora ties moet zodanig worden versterkt, dat staat zijn individueel of gezamen lijk hun bezit in stand te houden en tt verbeteren. De corporaties moeten bo vendien de risico's kunnen dragen die uit de exploitatie van het bezit voortko- Beslist niet. En toch zou ze onmogelijk ge weest zijn als vrouw van onze dokter, als schoondochter van de Ter Weles. Dat zit niet zozeer in haar schoonheid of haar luxe kleding. vrouw van de wereld. Een kleine godin. Bü haar past de man die zich uitsluitend aan haar kan wijden, met massa's geld en tijd. Niet iemand als Hans. met een omvangrijke platte landspraktijk. Misschien is het beter zo. Ik het niet dat te zeggen. Ik haat zelf zulk soort troost. „O, wat ellendig allemaal." zucht ik hardop. Hans heeft een sigaret opgestoken. „Misschien vind jij dat idioot. Wies", zegt hij langzaam, „je bent er kapot van, en toch op of andere manier is het een bevrijding, die eeuwige spanning ,Een soort opluchting," zeg ik, het is Jij dus ook?" vraagt hij verrast. „Maar jul- Dacht je dat je zes jaar verloofd kon zyn zonder spanningen?" Het is donker in de auto. We kunnen eikaars gezichten niet eens goed onderscheiden. Maar misschien komt het nog meer doordat je alle bei in hetzelfde schuitje zit. Ik ben nog nooit zo vertrouwelijk met Hans geweest. We scheel den te veel in leeftijd. En sinds mijn zeven tiende ging ik immers met Bert. „Wat ga je nu doen, Wies?" vraagt Hans. „Doen? Ik wou dat ik het wist. Je weet. ik heb het reuze bij de N.V., maar het hangt me de keel uit als een zielig geval bekeken te worden. Het wil ineens niet meer. Maar wat moet ik zo gauw. Ik wou dat ik me ergens op gooien kon. zoals jij. Iets waar je alle lege uren mee vullen kunt. Ik weet het nog alle maal niet," zeg ik ineens een beetje kregel. Verdraaid, hij hoeft me nou ook niet als een zie lig geval te bekijken. Ik vind mijn weg heus wel. Hans buigt zich voorover om zijn sigaret uit te maken. „Zal ik ook e"»ns voor je denken?" vraagt hy. „Dat is f.oed", zeg ik moe. in de geschiedenis is men zo nabij een dergelijk gebeuren geweest, maar des- Nu heb ik de droom verloren. Deze drie ondanks blijft de onbeantwoorde maaiden, waarin ik vrijwel niemand anders ont- vraag: waarom werd deze man neerge- moei heb dan mijn collega's op kantoor en juf- schoten? Dc historie bergt veel raad- frouw Tersjant. had ik Bert nog. Ik trok de seis in haar schoot, ook dan als men'kleren aan waarin hij me het liefst zag en ik door Heieen van Batenburg kocht de bloemen waar hij van hield. En ieder telefoontje op kantoor kon voor mij zijn. Ein deloos fantaseerde ik onze verzoening. Bert, die me opwachtte in mijn kamer, die binnenviel bij- Joosten, die evenzeer naar mij verlangde als ik naar hem. En plotseling is hij een vreemde geworden. Mijn gedachten krijgen geen toegang meer tol hem. Ik herinner me alleen nog maar al die te dere ogenblikken uit de vc»3rbye jaren, maar an ders. Zoals ik aan vader denk, met machteloos verdriet om het onherroepelijke. Ik besef heel goed dat ik iets moei gaan doen. Het is de zoveelste avond dat ik op mijn ka mer zit en denk en niet verder kom. Bert heeft zo mijn leven gevuld, dat ik nu geen raad weet n et mijn tijd. Wat deden we dan altijd? We hebben samen 'n enorm smyrnakleed geknoopt. Ik geloof dat we er anderhalf jaar aan bezig ge weest zijn. We gingen ook dikwijls weg, naar Berts ouders of naar Gerry en Charles. Een goe de film of een concert. Vooral de laatste tijd zaten we maar weinig samen hier. Vroeger las Bert dikwijls voor als ik aan het een of ander zat le prutsen. Ik heb niets over nu hy weg is. Alles lag in zyn sfeer. Hoe kan ik nu nog naar Charles en Gerry gaan, sinds ik weet dat Bert daar ook nog komt. Wat iioet ik gaan doen? Ik zie mezelf ouder worden in deze kamer. Mijn leven, dat zich zal afspelen tussen de Kraneweg en de Grote Markt. Als ik dat bedenk, verstijf ik van angst. Ik be hoor nu tot de eenzamen voor wie zondags gebe den wordt in de kerk. Jammer dat het zo wei nig helpt allemaal. Ik probeer het spottend te denken, maar dat lukt niet echt. Ergens is het verlangen er weer by te horen. Wees eerlijk Wiesje, je wrokt tegen God, om dat Hij je Bert ontnomen heeft, omdat jullie geen huis konden vinden. Ik wilde me niet over geven aan Bert omdat ik Gods goedkeuring niet kon missen. Zelfs aan Bert heb ik nooit goed kunnen uitleggen dat ik niet werkelijk ge lukkig kan zijn zonder die openheid, zonder het vertrouwen. Vader bad het 's morgens altijd aan tafel: „La ten Uw ogen open zijn over ons huis. deze dag" en 's avonds: „in de nacht die wij tege moet gaan." Zo wilde ik het met Bert. Elke dag de bede: „Laten Uw ogen dag en nacht open zijn over ons huis". Ons huis! Voor we dat huis vonden, hadden we God en elkaar al verloren. Waarom, waarom? Misschien kan ik nog eens met Hans praten, ik benijd hem omdat hij tenslotte toch iets van zijn leven gaat maken. Hij heeft een doel. We hebben elkaar niet meer gezien na die ene avond. Dat is alweer bijna een week geleden. Al die dagen ben ik niet naar Joosten gegaan. Niet dat ik hem daar nu zo dikwyls ontmoette, soms zagen we elkaar in maanden niet. maar ik wilde geen risico nemen. Nu snak ik ernaar met hem te pratèn. Op kantoor zeg ik toch heus ook wel eens wat en toch heb ik het ge voel dat ik al dagen lang totaal gezwegen heb. Er moet iets gebeuren. Ik stik in deze een zaamheid. Misschien weet Hans iets. Hij heeft beloofd voor me te denken. Wat zou hij kunnen doen voor me? Hoogstens een andere baan op een ander kantoor, maar die kan zelf ook nog wel vinden. Waarom heb ik me ook nooit op iets geworpen? Vanaf de schoolbanken was ik tevreden met een goed betaalde kantoorbaan en twee vrije dagen aan het einde van iedere week. Waar ik nu vrijdagsmiddags al tegenop ga zien. Dan toch emigreren? Naar moeder en de broertjes? Waarschijnlijk zou ik er niet blijvend welkom zijn. Moeder is tenslotte hertrouwd en het zou er toch op uitlopen dat ik weer alleen ergens op kamers zou wonen, in een vreemd land. Nee, ik kan het nooit in ernst overwegen. Als ik dan toch alleen moet zijn, dan liever hier in Groningen. Bert, denk ik, o Bert, maar de verbinding is verbroken. Een dag later ontmoet ik Hans weer bij Joos ten. Hij zit al aan een tafeltje. (wordt vervolgd) zou graag verwezenlijkt zien dat het voorschrift wordt ingetrokken, dat de batige exploitatiesaldi in de eerste plaats dienen te worden aangewend tot terugbetaling van de bijdrage die ten behoeve van het desbetreffende com plex woningen is uitgekeerd. Verier stelt ze voor dat de corporatie "5 pro cent van de met de exploitatie verkre gen batige saldi zal mogen houden. Deze saldi moeten in het belang van de volkshuisvesting een bepaalde be stemming krijgen. Verder zal naar de mening van de commissie het in het woningbesluit ge noemde gemeenschappelyke fons moe ten worden opgeheven en vervangen door een centraal fonds. 25 Procent van de door de corporaties met exploitatie verkregen batige saldi zal in dit fonds moeten worden gestort De commissie heeft verder een aan tal voorstellen gedaan om een nieuwe activiteit van de corporaties te stimu leren. Zo geeft ze in overweging om de corporaties ook een taak te geven ]de huisvesting van die bevolkings groepen die niet op woningwetwoningen zyn aangewezen. Zo'n optreden zal zich moeten kenmerken door de verplich ting, dat zowel een corporatie als haar leden of aangeslotenen die een woning len, aandeel in de financiering ne- Er dient een centraal woning- bouwfinancieringsinstituut in het leven worden geroepen, hetwelk corpora ties gelden zou moeten lenen en dat onder leiding zou staan van de drie federaties van corporaties. Dit insti tuut zou zijn middelen moeten krijgen ïen belegging van daarvoor in aan merking komende fondsen der corpo- Zoals bekend heeft de commissie-De Roos in 1960 een interim-rapport uitge bracht. De in dit interim-rapport ver vatte adviezen werden destijds door de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid volledig opgevolgd. er de thans gegeven voorstellen inzake het opvoeren van de zelfstandig heid van de corporaties bestond in de commissie geen eenstemmigheid, daar- hebben enkele leden (dr. A. Hen- kemans. directeur van (Nationaal Grondbezit N.V. en mr. Bruijn, direc teur van dc N.V. Utrechtse- Hypo theekbank) een minderheidsrapport uitgebracht. De daarin vervatte aanbe velingen gaan minder ver. Deze min derheid komt onder meer tot het voor stel liet wettelijke voorschrift tot te rugbetaling van genoten bedragen te handhaven, dit met uitzondering van gedeelte van dc bydragen voor na 1945 gestichte woningen. Agenda Tweede Kamer De Tweede Kamer behandelt volgen de week dinsdag in plenaire openbare vergaderin de begrotingen-1965 voor justitie en volkshuisvesting en bouwnij- verheid, die beide enkele weken gele- den al in openbare commissievergade- ring zijn besproken. Woensdag en don- derdag a s. is de begroting van defensie de orde. Daarby komt ook de in I juli verschenen defensienota aan de orde Dit stuk behandelt onze militaire politiek op langere termijn. Er zijn volgende week geen openbare commis- i sievergaderingen. De Eerste Kamer bespreekt volgende I week dinsdag ojn. een wyziging van de wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereni- ging en vergadering. J Woord voorbedachte lied 18.50 De kerk werk. reportage 19.00 De open deur NCRV: 1030 Veel gevraagde gewijde muziek (gri 20 00 Nieuws 20.07 Meditatie. KRO: 20.15 Internationale volksliederen 20 35 Wat de vrouw wil, hoorspel 2130 Klass kamermu- tieuws 22.40 Epiloog 22.50 Instr ■nsemble: llcht-klass werkjes 23.10 Muzl. •an de Lage Landen, muzikale lezing 23.55 sportmededelini,... lied 8.18 Voor het platteland 8.30 Weer of geen weer. gevar programma 9.45 Gees telijk leven, toespraak 10.00 Instrumentaal ensemble: klass muziek 10.30 Ad rem 10.50 Klass orkestmuziek (gr) 11.25 Lichte ro mantische muziek. AVRO: 12.00 Licht or kest en zangsolisten 13.00 Nieuws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.15 Die schokkende dag ln november, een kort programma over John F Kennedy 13.25 Knipperlicht, een programma alle uitzending: moderne n Kostef rllijk tend- (VI) 18 45 P; Residentie-Orkest en eolist: |15.5» Harpspel (gr) 18 00 iez-vous. cabaret 16.30 VARA: 17.00 Dansmuziek (gr) 17.30 Voor de jeugd sportuitslagen 18.05 Sport- 18.30 De kerkdienst lezing rlanco 19.30 Korte keric- lek 23 5 Televisie. Nederland I. NTS: 15 45—16.45 Documentaire Herdenking John F Kenne dy 16 45—17.00 Pauze CVK: 17.00—18.00 Gereformeerde kerkdienst 19.30 Smog. de sluipmoordenaar, documentaire over de beruchte Londense mist 19.55 Kort filmpje 20.00 Journaal 20.05 Sport in beeld VARA: 20.30 De wereld van vandaag 20.40 Impres sie uit Brussel 20 45 Rudi Carrell Show 21.30 De moedwillige vergissing TV-spel In de Malgret-sorie. NTS: 22.45—22.50 Jour naal. Nederland n. NTS: 19 30 De Tljdseapsule TV-fÖm voor de jeugd 20.00 Journaal 20.03 Tom Ewell Show. TV-film 20 30 Vrouwen rechten een misdadige dwaasheid. Engelse TV-NOORDZEE Programma voor maandag ning 7 20 Oude kamermuziek (gr) 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radio krant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek (gr en opn) 8.30 Lichte gram 9 00 Verzoek programma voor de zieken 9.35 Waterstan den 9 40 Voor de huisvrouw 10.10 Klass gram 10.20 Rondom het Woord: theologi sche etherleergang 1.05 Lichte gram 12 00 Musette-ensemble en zar.gsoltsten 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Meded ten inbouw 12.33 Or- 12 53 Gram. gelcoocert: populai.— eventueel actualiteiten 13.00 Nieuws 1315 ïuziek 1335 tal ensemble: Lichte orkestm' se volkswijst es (gr) 14 05 Schoolradio"?!.'^ Oude gewijde muziek (opn) 15 00 Lichte gram 15 30 Lichte orkestmuziek (gr) 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal ensemble- Oude en klass liederen 16.50 Gram 17 00 Voor de kleuters 1715 Voor de Jeugd li.30 Lichte gram voor de tieners 17.50 Regen nesuitzending: Culturele ontmoetin- gen io Suriname en de Nederlandse Antll- Sprekcr Rudy Bedacht 18.00 Marlniers- 182Q ÜJt_ send lm ie tijd. Eon /an de Pari; ntkrofoon ge Koninklijke Mar Party i de Arbeid. Bij üied 8.18 Lichte t zending: Kttss kar fonische W hSd S:°ik heid. overdenking. VARA: 10 00 Voor de K""1100 Nieuws 11.02 Literair ingsoliste 12.25 Actualttei insemble 1 en 12.30 Meded t JB| uInbouw 12.33 Voor het platteland"1238 .icht instrumentaal trio 13 00 Nieuws 13 15 'oor de mlodenstand 13 2n Elektronisch irgel: lichte muziek 13.45 wikken en we ren praatje 14 00 Grenen uit de muziek- 1- ïikale lezing 14 30 Het de hoorspel (herhaling 17 50 Militair c 18.15 Actualiteit taal trio 18 45 G jl) 15.45 Clavecimbe'recital muziek 16.00 Nieuws 16 02 So- Zestig minuten voor boven de Oude liedjes 17 15 Licht piano- g uit de Betuwe iar 18.00 Nieuws Licht instrumen- Openbaar Kunst- uitzend in

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7