We ironiseren het gezag tot Bromsnor-typen Naar betere uitoefening van dokterspraktijk NAVO-conferentie wil studie van kernwapens Strafsanctie stakende ambtenaren gevaarlijk Verandering van namen Jjt e&»t doafcc lij, Arts beslisse in voordeel van verzekerden r Turkjje Zij ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 19f| Huisartseninstituut kan van start (Van r verslaggevers) De Verenigde Staten worden nogal eens als ons „voorland" beschouwd, waarmee bedoeld wordt dat ontwikkkclingen en daarmee samenhangende problemen die thans een rol spelen zich straks ook bij ons zullen aandienen. Welnu, i studiereis door Amerika kunnen ma ken heeft ons doen zien dat de huis arts aldaar inderdaad op zijn retour is, wat leidt tot een minder goede gezond- «Jteid. Dr. F. J A. Huygen zei dit vanmorgen 13als voorzitter van het Nederlands Huis-| artsen Genootschap dat in Utrecht verga- derde. Hij vroeg zich in zijn rede af wat de oorzaak van deze teruggang overheidszijde de commissie Huisartsen is ingesteld, die van advies zal gaan dienen over organisatorische en andere voorzieningen welke tot een betere taak uitoefening van de huisarts zullen kun nen leiden. Minstens even verblijdend is een subsidie dat het zozeer begeerde Huisartseninstituut tot werkelijkheid kan maken. Daarmee bezit het genootschap deskundigen centrum hun volledige werkkracht verwezenlijking van al deze idealen zul len kunnen geven. Federatie V.M.Z.: Positie huisartsen niet ondermij nen Een belangrijke factor noemde hij dat: l'TRECHT - In het ziekenfondsbestel i« een uitoefenen van de gehele ge-|heefl de huisar(s ecn centrale plaats. De w ï5 - - !ie 4 VanFederatie van ziekenfondsen VMZ ral 'de patient als zyn geeigende centrum j dan geen medewerking verlenen aan verlaten en tracht hfi n.. in zijn eigen bet ondermijnen van de sleutelpositie de huisarts in het geheel van de verlaten en tracht hij woning of andere praktijkruimte t het ziekenhuis met de specialist te I gezondheidszorg? concurreren. In feite ontbreekt het hem aan geloof in eigen specifieke taak waar in hij zijn ideaal zou kunnen stellen. Vandaar ook de teruggang van het aantal ,11 huisartsen in de V.S. Gaat het ook in ons land deze kant uit? Dr. Huygen merkte alleen op hoe blij hij is dat het N.H.G. reeds enkele jaren geleden begon zich te bezinnen op de de huisarts. De hoofdvraag die ig oefenen? Een belangrijk onderdeel van dit on derzoek zal zijn de praktijk van een i aantal huisartsen „door te lichten", waaruit praktische adviezen ter verbete- ring kunnen resulteren. Meer vakcontact Woorj tussen huisartsen onderling en tussen huisarts en specialist zal hiertoe een bijdrage zijn. als ook de resultaten van een onderzoek onder patiënten. riï° v! Een ander belangrijk punt bij het stre- ven naar verbetering van de huisartsen praktijk is het terrein van de scholing: een specifieke opleiding tot huisarts ïtalte dienen te krijgen? Hoe moet de ijscholing van praktiserende huisartsen ter hand genomen worden, alsmede hun voortdurende nascholing? Belangrijk acht dr. Huygen dat van Dit zei dr. H. A. J. J. M. Speleers, voorzitter van de federatie, tijdens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering van deze organisatie, naar aanleiding van de geopperde mogelijkheid om bij invoe ring van de volksverzekering tegen zwa re geneeskundige risico's de zogenaamde lichtere risico's uit de ziekenfondsverze kering te verwijderen. Hij vindt het volstrekt onjuist om de huisartsenhulp tot deze lichtere risico's te rekenen. Over de in uitzicht gestelde volksver zekering tegen zware geneeskundige risi co's zei hij verder, dat het object van deze verzekering dient te bestaan uit die risico's die tot nu toe niet of slechts ten dele door de ziekenfondsen kunnen wor den gedekt. Met name de verpleging van ongeneeslijke geesteszieken, de zorg voor zintuigelijk gehandicapten. Wat de uitvoering van deze volksver zekering betreft, acht de heer Speleers de ziekenfondsen de aangewezen instel lingen om daarmede te worden belast, mede gelet op het reeds bestaande admi nistratief apparaat met bijbehorende ge neeskundige controle. Nieuwe opleiding verpleegsters noodzakelijk Weinig respect - wèl vertrouwen (Van redacteuren) ging e de de verplegenden behartigt, zuster Hörchner, heeft vanmiddag met klem een wettelijke herziening van de opleiding voor het diploma-A ziekenver pleging bepleit Zij noemde een dergelijke herziening broodnodig wil men in de pas blijven, zowel nationaal als internationaal. Er zijn al besprekingen gaande zo kondigde zuster Hörchner aan op internationale basis tussen de diverse verpleegstersor ganisaties in de Europese landen om ter aanzien van de inhoud van de basis opleiding en ten aanzien van de voorop leidingseisen richtlijnen op te stellen dat een eventuele gelijkstelling van diploma vorm zal kunnen krijgen. Zuster Hörchner zei dit bij de opening de vanmiddag in Utrecht gehouden g_j de federajje Binnen nog talrijke wensen op zou bijvoorbeeld graag zien aat er een breed opgezet en systematisch onderzoek van door verple genden uitgeoefende functies zou worden ingesteld en dat er een wettelijke rege ling van een tuchtrecht voor verplegen den wordt getroffen. jaarvergadering de federatie leve.. ander terrein. Men Twee studenten in de biologie, de heer A. P. van der Meché en mejuffrouw M. E. Jacobi, waren- het niet alleen eens over de studierichting, die zij kozen, maar zij bereikten bovendien een akkoord voor het leven, met andere woorden: ze gingen gis teren trouwen. Dat gebeurde dan op een originele manier. De receptie werd gehouden in het Vogelhuis van de Amsterdamse dierentuin Artis. Het Cambodjaanse buitenlandse zaken heeft gisteren meege deeld, dat een Cambodjaanse patrouille dinsdag in gevecht is geweest met Zuid- namese militairen. De Zuidvietname- ter sterkte van twee gevechtsgroepen en Cambodja binnengedrongen in het Kompongrau-district. Nadat de Cambod jaanse militairen versterking hadden ge kregen, hadden de Zuidvietnamezen zich met medeneming van hun gewonden op Zuidvietnamees gebied teruggetrokken. Nieuwe fusie in vliegtuigbouw o c5 Duitsland ESSEN. De firma Krupp heeft gedeeld dat de Ernst Heinkel Flugzeug- bau Gmbh met handhaving dochteronderneming Vereinigte Flugtechnische Werke wordt. De VFW is ontstaan uit de Weser-Flug- zeugbau GmbH en de Focke-Wulf GmbH. In de VFW wordt deelgenomen door het Krupp-concern. de United Aircraft Corp. in de Verenigde Staten, de Hanseatische industriebeteiligungen GmbH en de fami lie Heinkel. Het kapitaal van VFW be draagt ongeveer 22,75 miljoen mark. De groep beschikt over zes bedrijven e~ heeft 9000 man personeel in dienst Assemblee in Parijs geëindigd PARIJS De parlementaire N.A.V.O.-conferentie is gisteren geëindigd zonder partij te kiezen in de meningsverschillen rondom de plannen voor de M.L.F., een multilaterale vloot, uitgerust mee kernwapens. De conferentie, waar aan tweehonderd afgevaardigden uit de vijftien N.A.V.O.-landen hebben deelgenomen, heeft een re solutie goedgekeurd, waarin vrij blijvend gepleit wordt voor ernsti ge studie van alle vraagstukken die samenhangen met het pro bleem van kernwapens en van al- Prof. Samkalden in rede te Utrecht: UTRECHT De oud-minister van justitie prof. dr. J. Sam kalden vindt de aan het stakings verbod voor ambtenaren en spoor wegpersoneel gekoppelde straf- De vraag „what is in a name" Ieder weet voorts, dat Simon de wordt herhaaldelijk geciteerd om aan naam Tetrus ontving. Zo zijn er tal- te tonen dat aan een naam geen we- rijke voorbeelden, waarbij we nog zenlijke betekenis behoeft te worden vouden bunnen voegen de nieuwe toegekend. Wie echter i neemt „Romeo cn Julia" i speare goed te lezen, zal ontdekking komen dat de schrijver genoemd, in plaats van geringschatting juis' betekenis 1 die Jozef van de farao ontving hij onderkoning van Egypte Daniël die Beltsazar werd kent (acte II hiermee op één lijn staat het „nomen est omen" der Ro meinen. waartegen ons slordige „als het kindje maar een naam heeft" wat erg nonchalant af steekt. Toch geloof ik niet. dat wij zo on verschillig tegeno\ 2). Volkoi tckenis die TOCH IS WT ZO! kend. De „andere mens" die naar vo ren trad door het verbond met God (Abraham), door stryd (Jacob) of door de ontmoeting met Jezus (Simon) moest uitgedrukt worden In een nieu we naam. Omge- i»s staan, keerd is het ook mogelijk dat volgens als wij doen voorkomen. Wanneer bij het scheppende principe de nieuwe het voorstellen een naam verkeerd naam een andere wezen moest formu- wordt overgebracht, haast de betrok- leren of stimuleren. De gedachtcn- kene zich altijd de gewenste cor- wereld die hierachter ligt is in ieder rcctie aan te brengen. Dat is slechts geval aanzienlijk rijker dan onze een kleinigheid, die tekenend is. En volledige negatie, uitgedrukt in „als we vertikken het helemaal om de het kindje maar een naam heeft", naam van een ander te dragen, of Diezelfde gcdachtcnwereld leeft toe te staan dat een ander zich met nog voort bij de naamsverandering onze naam siert. Kortom, ondanks die pausen ondergaan bij hun troons- voorgewende onverschilligheid zijn bestijging en bij religieuzen, wan- we zó met onze naam vergroeid, dat neer zij tot de orde toetreden. Of de hij een deel van ons wezen schijnt naamsverandering van moderne heer- uit te maken. Bij primitieve volken sers (Stalin, Tito) in dit verband ge- geldt dit in nog veel sterker mate. héél veronachtzaamd kan worden Hiermee in tegenspraak schijnen blijft een open vraag. Hoe strijdig de naamsveranderingen, waarvan de het ook schijnt te klinken, het is best Bijhei bij herhaling melding maakt, mogelijk dat. behalve practische en Abram werd Abraham, toen God politieke motieven, ook restanten hem in het verbond had opgenomen van een oorspronkelijk zuiver ge en gelijktijdig werd de naam van Sa- voelde gedachte hun werking heb- rai gewijzigd in Sara, die koningen ben doen gelden. (Te bewijzen of te van voll: ?n zou voortbrengen. En toen verdedigen is dit niet. daarom s.v.p. Jacob de voor zijn leven beslissende liever geen brieven hierover.^ strijd gestreden had. moest zijn O ja, naam veranderd worden in Israël „want gij hebt gestreden met God en mensen cn gij hebt overmocht". (Nadruk verboden). H. Pétlllon. sanctie in ons moderne rechtssy steem onjuist en gevaarlijk. Ze richt zich naar zijn oordeel in haar opzet tegen wat juist het meest noodzakelijke kan zijn in de overheidsdienst: de heerschappij van het zedelijk oordeel over macht en bevel. Hy verkondigde deze mening vanoch tend in een inleiding over het stakings verbod voor ambtenaren en spoorweg personeel tijdens de ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in Utrecht gehou den algemenee vergadering van het Al gemeen comité van overheidspersoneel. lijkheid wordt onthouden tot het laten wegen van zijn gewetensoordeel over het opgedragen bevel. Juist hij zal daaraan in moeilijke omstandigheden meer dan anderen behoefte hebben. Daarom acht prof. Samkalden de sinds 1903 nauwe lijks toegepaste strafsanctie overbodig en grievend. Discriminerend is de sanc tie vooral ten opzichte van hen, van wie de voortzetting van voor de samenleving vaak onontbeerlijkcr werk. niet onder strafbedreiging wordt afgedwongen. GEEN OVERLEG Prof. Samkalden herinnerde eraan, dat het stakingsverbod met strafsanctie va riërend van een half tot vier jaar is ont staan in een tijd, toen de thans gebruike lijke instrumenten van overleg tussen werkgevers en werknemers goeddeels on bekend waren. Toch heeft de stakings vrijheid van arbeiders altijd juridisch af gestoken tegen het stakingsverbod voor ambtenaren. In de dialectiek van de rechtsontwik keling is de kloof tussen stakingsvrijheid en stakingsverbod volgens prof. Samkal den evenwel minder onoverbrugbaar ge bleken dan het oorspronkelijk leek te zullen worden, want de strafbepalingen van artikel 358 bis enz. zijn zelden toe gepast. ..De slinger van de klok der rechtsont wikkeling. die te ver naar rechts is door geslagen. moet weer naar links", zo con cludeerde prof. Samkalden, die de in druk heeft dat een wettelijke regeling en waarborging van de stakingsvrijheid in de luchtzit. In alle andere lidstaten van de Europese gemeenschap bestaat de er kenning van deze vrijheid reeds. De 79-jarige weduwe A. M. W. Pel- van Gestel heeft van donderdagavond omstreeks acht uur tot gistermorgen half elf met haar benen nagenoeg in de vlam men van een gashaard in haar woning ir de Duifstraat te Utrecht gelegen. Een pensiongast ontdekte de vrouw gistermor gen. Zij is met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. De vrouw donderdagavond onwel geworden. Ie mogelijkheden om tot een be vredigende oplossing te komen. De Belgische, Deense, Noorse en IJslandse afgevaardigden, alsmede één Italiaanse socialist, onthielden zich van stemming. De voorzitter van de militaire missie van de Assemblee, de Brit Fitzroy Maclean, legde er de nadruk op dat de ze uitspraak de deur open laat voor on derhandelingen van alle belanghebben den. Dat was ook de lijn'van een be toog van de Nederlandse socialistische afgevaardigde kolonel Wicrda, die de stemming nog verklaarde, dat er verstandig aan deed zich niet vast te leggen op de huidige MLF-plannen. De komende besprekingen van president Johnson met de Britse premier Wilson zouden wellicht nieuwe mogelijkheden openen, zo verklaarde hij. Deze politieke uitspraak sloot de t naamste discussies van de conferentie van dit jaar af. De militaire commissie heeft slechts twee routineresoluties ge produceerd. waarin opnieuw gepleit worgt voor meer aandacht voor standaardisatie gemeenschappelijke wapenproduktie meer steun voor de mobiele, inter- geallieerde brigades, de zogenaamde .NAVO-brandweer". die snel overal in het uitgebreide NAVO-gebied kunnen worden ingezet. Ze werden met algeme- stemmen goedgekeurd. ECONOMIE De economische beraadslagingen van de NAVO-assemblec hebben hun neer-j slag gevonden in een resolutie, waarin het grote, zo niet essentiële belang van handelsbetrekkingen met Oost-Europa j wordt erkend. De afgevaardigden wensen j bevordering van de handel, uiteraard in j nlet-strategische goederen, met die Oost- j europesc landen, die zich. zoals Polen en Tsjechoslowakije, ontwikkelen in de richting van meer internationale sa- len werking en vreedzame betrekkingen. De parlementaire NAVO-conferentie heeft voorts voor het eerst het belang erkend van ..vredesonderzoek". In een afzonderlijke uitspraak wordt aanbevo len dat nationale en bevoegde interna tionale wetenschappelijke instituten het vitale probleem van de oorzaak der in ternationale conflicten bestuderen en hun bevindingen aan alle internationale auto riteiten mededelen. Tanker voer omhoo" C in de Westerschelde HANSWEERT De onder Liberiaanse vlag varende tanker World Glade (15.675 brt) is gistermorgen in dichte mist in het nauw van Bath omhoog gevaren. Later op de dag is het schip op eigen kracht vlot gekomen. Ondanks een beschadigde schroef kon de tanker zijn reis voortzet ten. Het schip was uit Antwerpen naar zee vertrokken. Hoe staat in ons land de ge middelde bestuurde tegenover zijn bestuur? Dat is één der vele vragen die een nog jonge weten schap als de bestuurskunde tracht te beantwoorden door in allerlei hiervoor in aanmerking komende gebieden .,de temperatuur op te nemen", door dus in dit verband peilingen, metingen te verrichten. Zowel uit studie als uit research kunnen voor de belangstellende leek onthullende dingen naar vo ren komen en daarom zouden we daar eens wat over willen filoso feren om dan ten slotte aan te dui den waar al deze en andere be- ken ook. stuurskundige onderzoekingen nu eigenlijk toe dienen; in welk perspectief ze moeten worden geplaatst. Dezer dagen kregen wij de ge drukte toespraak in handen die prof. dr. H. A. Brasz te Den Haag vorige weck hield by de aanvaar ding van zijn professoraat aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In die rede stonden zulke gezel lige en ook voor de leek interes sante opmerkingen naast uiter aard ook veel zwaardere stof die we ongemoeid hebben gelaten dat we daar met hem nog eens over hebben nagepraat. Zo ont stond dit artikel waarin iets ver teld wordt over onze verhouding tot de overheid en waarin van de gelegenheid gebruik wordt ge maakt om over het belang van de bestuurskunde in te lichten. succes uit vai door middel i te maken. Integendeel, dit hele „mechanisme bevordert alleen maar het „doe gewoon" dat inderdaad het Nederlandse bestuur lijke en ambtelijke gedrag in belang rijke mate bepaalt. Vandaar dat het bestuursapparaat in ons land bij voor keur werkwijzen zal bezigen, die ook in En zolang dat overheidsapparaat nu maar „gewoon" blijft doen, kannen de onderdanen heel wat verdragen, sterker nog: geven zij die overheid hun ver- vloede nog e Het is best leuke stof en daarom gankelijke verhalen kunnen we een ieder van harte aanra den om nog even door te lezen. Temeer, daar het ook hem of haar aangaat Welnu, er wordt wel eens gezegd dat ieder volk de overheid heeft die het verdient, en het Nederlandse volk maakt daarop natuurlijk geen uitzonde ring. Wie de verhouding tussen overheid en volk hier te lande met één woord zou willen typeren kon de term „gemeen zaamheid" gebruiken. Anders gezegd: Alleen grappig? Is dit soort gefilosofeer alleen maar interessant en misschien wel grappig? Natuurlijk niet. We betraden hier even Hoe gemeenzaam Nederlanders hun een voor de buitenstaander nogal aan- verhouding tot de overheid zien wordt sprekend terrein van de bestuurskunde, met name duidelijk in verhaalfiguren de wetenschap die onder meer de ver- die de overheid representeren, zoals houding overheid-onderdaan onderzoekt, veldwachter Flipse in Dik Trom, Brom- Waarom? Eenvoudig gezegd: om de be snor in de populaire t.v.-kinderstrip stuurskunde verder te brengen en daar- Swiebertje, en Bulle Bas_ i r Tom Poes. Domme jongens bijdrage te kunnen leveren tot het zo democratisch en doelmatig mogelijk functioneren van het bestuur. In kleiner verband kan dit betekenen toetsing van allerlei argumenten uit de Al deze symbolen van het overhelds- praktijk die bij disputen over grenswij- gezag worden versimpeld tot nogal dom- zigingen van gemeenten in het geding jongens, die steeds geneigd zijn WOrden gebracht. Bijvoorbeeld: wat i_ achter de feiten aan te lopen en die met er waar van het argument dat sprake hun figuur nooit raad weten. Ook in zou zijn van een lokale gemeenschap, t.v.-serie voor groten zoals Stadhuis staat het plaatselijk bestuur dicht bij de zijn hier in tegenstelling met elders helemaal niet bang voor onze overheid, hetgeen historisch kan worden verklaard. We hebben immers slechts met hele gróte tussenpozen en dan nog korte perioden met bij- op stelten komen mijdelyke veldwachter (die brave nen bestaan niet eens meer) vai slome soort tegen. Let wel bepaald niet iuci ui - ironiseren van dit soort figuren, die V zonder onvriendelijke Tom "het nu nog daarom ook prompt op wonderbaarlijke daarv plezierig te zeggen) bestuur- wnze hun taak toch noe naar behoren **!- bevolking en zo ja in hoeverre. Meer globaal gesproken: in hoeverré is de opvatting werkelijkheid dat van alle bestuur het zuiver plaatselijke het dichtst bij de bevolking staat? Enzo- gedurende 2 t gaat ons volk daarbij voorts. De toetsing van al die aspecten een tot het bittere eind vereist onderzoek, enquetes ter plaatse wetenschappelijke verwerking deren kennis gemaakt? Eerst de Span jaarden in de zestiende eeuw, vervol gens de Fransen in de achttiende eeuw en pas nog de Duitsers in de twintigste Niet beïnvloed Deze totalitaire manieren van bestuur wyze hun taak toch nog naar behoren Misschien nog belangrijker io x«=- blijken te kunnen vervullen. Gezag is search in het kader van mogelijke struc- goed-yader- turele veranderingen die het bestuur in de toekomst zal moeten ondergaan. gezag blijft nu eenmaal landse stelregel volk wars is van totalitaire systemen zo is het ook wars van totaal gezags verlies. Er is dus een zekere gemeenzaamheid te bespeuren bij de gemiddelde Neder- jteÉar zijn instelling tegenover lander als r lagen ons volk wel heel slecht naeten overheid gaat trachten te ontleden, ook helemaal niet bij onze volksaard en En da?rin ,pas,1 yolk°men de houding ook helemaal niet bij lokten van onze kant uit. Maar ons vertrouwen bestuursapparaat Invloed. Hetgeen echter helemaal niet wil zeg gen dat het overheidsgezag in ons land bijzonder hoog zou staan aangeschreven. Neen. zo zijn wij nu ook weer niet we kankeren juist graag op wat we „ambtenarij" noemen, ergeren ons over „langzaam malende molens", kortom, hebben voor het overheidsapparaat niet ï?-,?éél veel resPect- wat alleen al moge blyken uit het sociale aanzien dat hoge re ambtenaren genieten in onze ogen. Qua prestige vinden we ze namelijk niet ver afstaan van leraren technische school en van onderwijzers l.o. Enkele voorbeelden van dit ver in mentaliteit tussen ons land er. „a omringende landen. In tegenstelling met daad inict" nn Slifif; Iv„ld,e.r knoefmen- MbSWbü worden door het feit dat er nu zelfs sprake kan zijn van een al di Blijven we voor het gemak i de gemeentelijke sfeer dan kan de vraag worden gesteld hij wórdt door tal van deskundigen gesteld wat moet er in de komende vijftig jaar met de ongeveer duizend gemeentelijke bestu ren gebeuren zoals ze thans reilen en 0c- Functioneert deze wyze van plaatse- opzichte van de bestuurden in te nemen, lijk bestuur nog goed, niet alleen met Een interessante vraag in dit verband is het oog op het heden maar vooral in of in ons land de sterk ontwikkelde toekomstig opzicht? Moeten alle ge- subsidiepraktijk en meer in het alge- meenten „opgedeeld" worden in tachtig gebieden voor onze overheidsinstellin- lokale bestuurseenheden, zoals hier en gen is weggelegd, geen uitingen van die daar reeds wordt betoogd? Of zou de hulpvaardigheidshouding genoemd kun- echte democratie pas goed gaan functio- nen worden. neren by het instellen van districten, In elk geval treedt het dwingende dat zijn bestuurslichamen die tussen karakter van het overheidsoptreden, dat provinicie en gemeenten zouden instaan, immers in wezen zo strijdig is met onze zoals weer door anderen wordt gesteld? weinig autoritaire instelling (we blijven wón.JSTdïïFÏJS: Bii de weging van dit alles genoemde hulpvaardigheidshouding op nogmaals: .hierboven werden slechts enkele aspecten van het wijde arbeidsveld genoemd wil de bestuurskunde de onontbeer- Wedij ver taliteit wèl diepe sporen heeft getrok ken en men de neiging heeft deze er ÏÏKJS MSJTÏÏÏ ongege" SSSS malend een nnmlaif tsieuingen opdoffer tegen kunt géven. Of wa.t te denken van Groot-Britannië, waar je 2 ford-Engels al hóórt zeggen: „The King niet edele wedijver tussen overheidsin- n particuliere organisaties ier onlangs politie en ver- keersbond hebben gedemonstreerd. hulp- zijds door het verzamelen van ITdan steeds meer feitenmateriaal, an derzijds door de vruchten van (hopelijk) steeds meer denk arbeid. «•li „n een ui,drukking die onmiddellijk geneigd zijn te ironise- de prins geen kwaad ren tot: „Van Uitzonderingen daargelaten kan in het land als algemeen van onze overheid worden gezegd dat gezagsdragers en ambtenaren hun houding in belangrijke mate laten bepalen door de al enkele malen geme moreerde gemeenzame instelling der onderdanen. En dit sluit bij voorbaat al Simpele mannetjes gelijk Bromsnor, die u hier naast Swiebertje ziet doen het bij ons volk goed als overheidsdienaren. Kijk me zo'n Hermandad nu toch eens aan: zoudt u respect kunnen hebben voor iemand die altijd zegt dat-ie de wet is, die een kepi van voor de eerste wereldoorlog draagt en onderworpen, buik vooruit, in de houding springt als een nóg hogere gezagsdrager hem nadert? I De inwoners van Skop je waar zich vorig jaar een verschrikkelijke aard beving heeft voorgedaan, renden gisteravond in paniek de straten op, toen de stad door een krachtige aardbeving werd getroffen. Er werd echter geen melding ge maakt van schade of per soonlijke ongelukken. Het was de 589ste aard schok in het gebied van Skopje sinds vorig jaar toen de stad voor een groot gedeelte werd ver woest. I De aardbeving die in maart van dit jaar Alas ka trof heeft tot gevolg gehad dat daar de groot ste bodemstijging plaats had die ooit werd waar genomen. De zeebodem voor de kust kwam onge veer vijftien meter om hoog. Gehele bergen wa ren soms anderhalve me ter verschoven. De eilan den Montague en Latou- che kwamen tussen de viereenhalf en negen me ter bij elkaar te liggen. Dit heeft een geodetisch onderzoek aangetoond. I Aanhangers van aarts hertog Otto van Habs- burg hebben gisteren op diens 52e verjaardag, één der toegangspoorten van het slot Hof burg in Wenen, de voormalige residentie der Oostenrijkse keizers, met kettingen afgesloten. De twee woningen van twee socialistische minis ters ondergingen hetzelf de lot. De brandweer moest er aan te pas ko men om de kettingen te verbreken. De daders lie ten bovendien nog pam fletten achter waarop stond dat „Otto van Habsburg niet voor eeuwig uit het land kan worden gehouden". I Koning Bondewijn en koningin Fabiola hebben gisteren in de Perzische stad, Isfahan, een groots welkom gekregen. Het Belgische vorstenpaar dat een staatsiebezoek brengt aan Perzië, werd op het vliegveld verwelkomd door talrijke autoriteiten onder wie de gouverneur van de stad, Ahmed Pars. Later op de dag bezoch ten Koning en Koningin de historische gebouwen van de stad, waaronder de 1000 jaar oude moskee van Juma. Duizenden mensen stonden langs de route waarlangs het vors tenpaar de autotocht maakte. mr. H. B. J. Waslander, heeft vanmiddag een beroep gedaan op de medische stand om wanneer bij het beoordelen van een patiënt met betrekking tot uitkeringen verschillen van mening ontstaan, een be slissing in het voordeel van de verzeker de uit te laten vallen. De heer Waslander sprak op een bij eenkomst, waar hel feit werd herdacht dat de SVB 25 jaar geleden haar hoofd gebouw aan de Apollolaan in Amsterdam m gebruik heeft genomen. Hij zei verder er verheugd over te zijn dat de gelegen heid om de sociale wetten in het belang van de verzekerde ruimer toe te passen en eventueel op genomen beslissingen terug te komen is toegenomen. Zweedse officieren Malden aan straf ontkomen ^'5® ?weedse officieren, die in dienst van de VN op Cyprus voor de Turken hebben gesmokkeld, zijn gisteren toen zij op doorreis naar Trrkije, op uitnodi ging van een Turkse krant, in Kopenha gen aankwamen door de politie aange houden. Na het verhoor door de politie zijn de twee officieren naar de poli tie zegt uit vrije wil naar Stocholm teruggegaan. De luitenants Hjalmarsson en Linh verklaarden, dat zij de Zweedse autori teiten op de hoogte hadden gebracht van hoger beroep hun voorgenomen zijn tegen hun vonn;s I HSL gegaan en bevinden zich hangende de uitspraak van het hooggerechtshof, op vrye voeten. Van deze situatie hadden zij gebruik willen maken. Zij zijn aanvan kelijk tot twee jaar veroordeeld, maar hun straf werd verminderd. Miljoenenorder voor Zweedse telefoonmij. GILZE-RIJEN De Zweedse telefoon maatschappij L. M. Ericsson, met een grote vestiging in de Brabantse gemeente Gilze-Rijen, heeft van Saoedi-Arabië een order ontvangen, waarmee ook het Bra bantse bedrijf van het concern zal zijn gemoeid. De order betreft de levering van tele fooninstallaties tot een bedrag van 35 min. De order is geplaatst in het kader van de modernisering en de uitbreiding van de telefoondienst in Saoedi-Arabië. Het project omvat onder meer centrales voor ruim 40.000 lijnen. De installaties zullen binnen 5 jaar moeten worden vol tooid, aldus een mededeling van de Ne derlandse vestiging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5