E Hl s. Blad EENS? Uw ervaringen als Sinterklaas <Slndy (£)pen briel Mevrouw C. van Aartsen-Stap vervult liefste wens Kunstbloemen met geur ZATERDAG 21 NOVEMBER 1961 IW i In een pijnlijke situatie be vond zich de heer H. S. te V. toen hij in de functie van Sin terklaas een rooms-katholiek kinderziekenhuis bezocht. ,JDe rondgang in dit ziekenhuis was niet alleen een groot feest voor de kinderen, maar ook voor Sinterklaas zelf. Immers, hij is een groot kindervriend. De kinderarts en een paar nonnen waren zo vereerd met het be zoek dat zij gezamenlijk Sin terklaas in het ziekenhuis rondleidden. Op een kamertje lagen twee jongetjes van ca. zeven jaar die een dag tevoren uit een zigeunerkamp in het ziekenhuis waren opgenomen, 's Morgens hadden zij zich bij het wassen reuze vermaakt met het fonteintje in hun ka mertje; na het wassen stond het water op de vloer! De arts lichtte mij in en vroeg om mijn gezag als Sinterklaas te laten gelden. Toen de knapen mij zagen komen, begonnen zij uit volle borst Sinterklaas liedjes te zingen. Op hun snuit jes was te lezen van: ,J)e Sint kan ons nog wel meer vertel len. maar zolang wij zingen kan hij moeilijk wat zeggen!" Nu ze zongen niet mooi, maar wel keihard, alle versjes die ze kenden in één adem door. Van Sint': gezag kwam niet veel terecht. In een volgend zaaltje liet de arts de couveuses zien en vertelde het een en ander ervan. Sint antwoordde daar op: ,Jk weet dat, want mijn zoontje heeft ook in de cou- t Van Aartsen om 's middags, de kinderen uit school komen, achter het theeblad met die koperen theeketel te zitten. En natuurlijk gebeurt het daar. als alle moeders, dat de kinderen te vreden knikken als ze thuiskomen bij het zien van de wachtende moeder en dan.... spoorslags weer vertrekken met of naar vrienden en vriendinnen! Huishoudelijke puzzels worden ministersvrouwen niet gespaard, want dit in tegenstelling met de ambassades, ze hebben geen staf van personeel. Ze zijn al blij met een hulp een paar ochtenden in de week of een extra helpende hand wanneer er thuis ontvangen moet worden. Ons eterijtje buitenshuis is vooï haar dan precies even feestelijk als het voor iedere huisvrouw is om zonder zorgen van kokerij en af ters allemaal samen overigens toch in een restaurant. Gewoon om eens samen te praten zonder dat het een officiële vergadering is! Ze vertelt me nog meer van vroeger. Over de jaren dat zij in het diaconessenhuis Bronovo in Den Haag haar verpleegstersoplei ding kreeg. Een werk dat ze met hart en ziel gedaan heeft. Wanneer een patiënt ziek was en dan lang zaam opknapte! Ze zegt ervan: „Dan had je echt het gevoel, dat je er toch in alle bescheidenheid een klein stukje toe bij had mogen Bescheiden Verrassing voegt 2 Da heer De Graaf heeft ons met een weids gebaar het Kasteel inge loodst naar het torenkamertje. Er is daar nog een verrassing. Het grote Kasteel kan moeilijk over handigd worden, maar er staat een porseleinen bonbonière met een afbeelding van het Kasteel en dat miniatuur is voor de Kasteelvrou- Het is afgesproken, de lunch moet licht zijn. Bij het bestuderen van het menu wordt de vis over geslagen. Er volgt een bekentenis: „Ik houd niet van vis, tenminste niet van de vislucht. Mijn man plaagt me wel eens. dat hij als hij buitenshuis eet en kan kiezen, al tijd vis neemt: omdat hij dat thuis te kort komt! Wat niet helemaal waar is, want toen dit jaar op maandagavond de eerste nieuwe haring te koop was, ben ik gauw in de rij gaan staan om er een voor hem te veroveren! Maandag is zijn visdag, dan eten de minis- Dit ene zinnetje is tekenend voor haar karakter: vriendelijke be scheidenheid. Ze heeft aldoor een vriendelijk woord klaar voor wie kleine dienst bewijst en i wens heeft, bijvoorbeeld aag uit de zon wil zitten, er direct aan toen: „Ten- Het komt uit diezelfde geaardheid voort, dat ze het laatste extra werk dat ze met plezier ceed, los heeft gelaten. Ze was bestuurslid van een bejaardente huis. Dat hield in, er geregeld bezoek brengen en wat met de bejaarden praten. „Ik moest dat in verloren uurtjes doen en kon dan niet lang genoeg blijven. Dan krijg je iets gehaast en daarmee doe je dus degenen, die tegen je wil uit praten. tekort W^imeer we nog langer blijven genieten, waar we allebei best zin in hebben, dreigen er echter ook weer anderen tekort gedaan te worden, het klokje waarop de kin deren thuiskomen nadert namelijk. En wat er ook gebeurt, mevrouw Van Aartsen stelt zich als eerste taak dar in het hoekje in de voor kamer te zitten naast de theeketel en me» een luisterend oor. Maar wie zou durven beweren, dat zo ets eigenlijk ook niet een „kas- teelvrouweschap" betekent? Daar heb je ze nu, Sindy, het tie ner-popje met het erhte haar, een garderobe om van te watertanden en een persoonlijkheid die alle tieners op slag verliefd doet zijn. Sindy is op het ogenblik het einde. Geen wonder, want alle ontluikende vrouwelijke liefde kan het jonge meis je botvieren: kleer tjes aantrekken, opze schil- 'erkleedmogelijk- len ein- je kunt bedt Kunstbloemen, speciaal rode rozen, geïmpregneerd met een parfum, dat niet noodzakelijk de geur van de bloem behoeft te verspreiden zijn thans zeer en vogue in Londen. Men kan deze bloe men als corsage dragen. De meeste koopsters gebruiken deze geurende kunstproduk- ten echter om ze tn de kast tussen de kleren te leggen of zo maar in de slaapkamer neer te zetten. Naar men zegt, behouden ze maanden lang hun geur. Geef ons maar een zakje lavendel, dat blijkt even doeltreffend. del. ruilen r tjes van je vriendin die ook een Sindy bezitEen spijker broek en vlotte trui, ondergoed, schoen tjes, babydoll of paardtenue zijn te koop voor de garde robe van dit tiener idool, leuk en onge vaarlijk voor uw gro te dochter. Droomt ze van gouden muil- tjes, goudkleurig tasje met parel en een kettingarmband Sindy: voor 6,25 een hele party-dress met poppenplaten- speler op de koop T^EN van de laatste woorden van de vorige Open Brief was overgave. Dat woord had ook het meest accent. Het was een mooi sluit-woord aan het eind van een brief, dat zeker, maar ik heb het toch niet gebruikt om een fraaie punt te zetten. Zeker een 7-tal brieven om me heen sporen me aan om door te gaan. Hoe de onderwerpen van de brieven ook uiteenlopen, dit heb ben ze gemeen: ze hebben alle ingezien dat het inderdaad wel zaak is zich van overgave aan taak. van bereidheid tot het gege ven leven bewust te zijn en o, wat een vondst, wat een geluksge voel als je dat maar eerst eens een keertje ziet maar dat na dat Inzicht dan nog niets is gebeurd als er niet wordt voortgegaan. 0, u moet niet denken dat ik dat nu letterlijk uit de brieven „puur". Het duurt soms een tijd voor uit de vele omwegen een paadje is gevonden waarlangs ik de gedachte uit de brief kan voort zetten. Als iemand schrijft dat zij meent goed te doen met weigeren aan een begrafenis van een fami lielid deel te nemen omdat dit fa milielid nimmer tot haar kerk heeft behoord (en dan heel veel gewe tenskwesties van al of niet huiche len als je stil aanhoort wat een „andere" dominee zegt, zo van: wie zwijgt stemt toe, etc. etc.», dan duurt het even voor ik uit het geheel ga snappen dat hier iemand met overgave een kerk is toege daan, en niet alleen een kerk. maar een haars inziens zuivere gedachte. Als iemand anders ver telt dat zij komend uit een zware Gereformeerde hoek (de woorden zijn van haar. de nadere omschrij ving van het kerkgenootschap laat ik hier weg. u weet wel: herken ning!) met lust en liefde haar ge zin verzorgt, wast, strijkt, de bo terhammen voor mee-naar-school smeert, alles voor man en kinde ren over heeft „echt overgave* maar zich niet kan uiten, ook denkt dat ze het niet kan. want „bij ons thuis hebben we dat niet geleerd", en me nu vraagt: u had r laatst over in uw brief dat een vader met zijn dochter voorlichtingskwesties praat. samen geen stroom ontketende, een stroom die door hun anders-zijn toch voor de hand lag, ja, kijk. dat wil er bij mij niet in. Waar zo straalt en toch is er niets anders gebeurd dan dat een mens, een groep mensen een wijze van overgave heeft gevonden die hen bijzonder goed ligt zoals we allen, als we maar ernst maken met essentiële zaken, eigen wijze in eigen van God gegeven per gedachten soonlijkheid zien duidelijk worden. J Maar overal hetzelfde gevaar: dat we onze overgave aanzien voor boodschap: dat onze gedachte het wat vaag), hij wist dat ik dit volhouden niet zou kunnen, onze dochters naar de m lopen tegen de twintig en hebben 0p slagen Ju dkaar wagen en het met elkaar ken zoals wij denken. Dat een samengaan dat consequent doordenken, ma gesproken alle kans deren krenken. erkering. ik via de kronkel var. mogelijk! tot de conclusie dat hier dan (alle huwelijken orden van dag tot dag bewaard, p»; stand gehouden), waar is dat J stilge- haar dag. legd, als er niets uitgaat? Kinderen hebben bete gedachten hebben de'gehuwde" huisvrouw en doet met ergave haar werk. Het vult dag, en nu, vanuit zichzelf ziende op haar ervaring, is zij tegen het buitenshuis werken van de gehuwde vrouw. De ander is ook huisvrouw maar werkt enkele per week buitenshuis. Dit die kinderen, samen meele de hele voorlichtingskwestie is H onnozel deeltje van het ganse werk geeft haar in haar overgav fifij"" zoveel plezier dat zij gewoon niet kan begrijpen hoe ze ooit :n-leven met kinderen dat bij hun geboorte be- iiivv4 gint en geen minuut later, laat zonder heeft gekund. Nog kleine twintig jaar latei Voorlichting is niet meer dan een moment af en toe in een nooit aflatend gesprek, enfin, dat weten we allemaal; wat ik ook weet, en meer dan ooit leer beseffen door hier te schrijven en te luisteren, is dat men een diep-ingrijpende ver gissing kan begaan en toch geheel te goeder trouw vervuld van overgave zijn. Want natuurlijk is ook een familielid gaan begraven iets dat een veel milder en liefde- overgegeven meenden te doen, i voller behandeling vraagt dan de krenkt hen ongeweten. Want het ijzeren consequentie van brief- menselijk tragisch. zij ziet in haar enthousiasme neer, met al de zwaarte van een gedegen mening, op haar die in haar huis houden plezier heeft. Een dominee die lauwheid te lijf wil in de kerk, ziet methoden, zoekt en vindt mogelijkheden, ont moet collega's die het met hem eens zijn, en, wild-enthousiast als hij is. ontwikkelt hij zijn plannen. Hij botst daarbij op tegen de do- die het óók altijd goed schrijfster. En daar zit nu, ik be hoef er niet meer brieven om aan te halen, heel het menselijk tragi- ook iemand wel degelijk alles wil sc^®- i hij doet dit met luisteren op elkaar worden, ja, dat ze onder slaande ruzie met de diverse ouderlijke huizen trouwen, voor uit, het is niet mooi maar ik kan erbij, dat zij gewaarschuwd wor den voor „dat loopt mis", ook goed. 't is begrepen; maar dat zij neeft, is zijn overtuigingskrach nooit verder groeiden, dat de een groot: de blijdschap straalt aannam dat bij haar kerkgenoot- zijn gezicht, hij zal en mc schap behoorde dat wat zij was: over praten. We kennen dit v niet pratend, en dat hij zich daar Pinkstergroepen, wat voel je jezelf niet tegen verzette! en met haar soms niet minnetjes omdat jij niet overgave, dan kan het zijn dat hij. met die overgave als uitgangspunt, iets vindt: een wijze van formule ren. een manier om te lev En als hij dan dit alles eenmaal zo dat wie een vondst doet en deze met overgave wil overdragen, eigenlijk een stelling beklimt, hoe irenisch en prettig hij ook is. Met andere woorden: we raken ons mens-zijn niet kwijt. Onszelf niet. onze parmantigheid eigenwijsheid en onwil tot Of toch. daaglijks. n lormuie- - s gevonderX (S Ir veuse gelegen". De arts rea geerde prompt met: ,floe is 1 mogelijk, de Sint heeft ook een zoon." De nonnen schoten in een daverende lach, en hik kend van het lachen gingen wij naar de volgende zaal." De heer P. S. te d. H. schrijft: „Eén St. Nicolaasavondje is ons I allen lang bijgebleven. We had den nl. een ongetrouwde schoon zuster van ca. dertig jaar, en die wilden wij eens extra verras We hadden een parapluie haar gekocht en die verborgen we in een kostuum dat kostuum werd gemaakt; aan de knop van de parapluie was een klerenhanger bevestigd, hierover een sport hemd, vest en colbert gehangen, en geheel opgevuld met papier. Daarna bovenbroek en een paar kousen stevig opgevuld, en de broek aan het sporthemd ge naaid. Als hoofd gebruikten wij een ballon met masker en een pet er op. Het geheel werd ge completeerd met schoenen en das Wij woonden in een vrij donkere straat. Een van mijn broers was met de pop stilletjes naar buiten gegaan, had de pop tegen de voordeur geplaatst en toer. gebeld. Wij zeiden: .«Toe I.eentje, ga jij eens even kijken?" Zij beleefde de schrik van haar leven, toen daar op eens bij het openen van de deur die pop in haar armen viel. Ze vloog i tinnen en riep: „Kom eens gauw, er ligt een dronken vent in de gang!" We hebben met z'n allen i.die dronken vent" naar binnen gesleept en toen mocht Leent je zei» de man ontleden, om tenslot te de parapluie te vinden. We hebben er nog lang^ pret gehad", eindigt Worst Mevr K. te P. speelde a Sint in de hongerwinter. De sfeer van die tijd kenmerkt zich wel in haar verhaal: „Voor onze vijf kinderer speelde ik Sinterklaas. Ondanks alle ellende maakten wij ervan wat wij konden. Een kennis had ons gevraagd of wij ook een bezoek bij zijn baas een slager wilden brengen. Al dus geschiedde. Ik sprak met e oud, beverig stemmetje, de slager kwam er maar niet achter dat kon zijn. Hij bleef mij m aankijken en vroeg ten slotte zachtjes: „Wie bent U eigenlijk?" „Sinterklaas" fluisterde ik terug. „Ja, ja, leuk", zei hij, „maar bent U nu?" Ik antwoordde weer hetzelfde, hij vroeg het daarna nog drie keer, met gelijk resul taat. Toen wij weggingen kreeg Zwarte Piet vijf gulden en tegen mij: „Als U zegt wie U bent, krijgt U een hele worst." Vindt U het gek, dat ik het toen 7n kon Sinterklaas nog een deaulje thuis brengen dat beslist in weinig huizen gegeven werd die avond." Hond „Wij hebben een hond die voc mij als ik thuis kom, de krant e mijn pantoffels haalt, begint c brief van dhr. L. K. te M. Nu speelde ik eens voor Sinterklaas voor mijn drie zoontjes. Toen ik in vol ornaat binnenkwam vloog de hond op mij af met mijn pan lof Iels in zijn bek. Ik duwde hem met mijn staf weg, toen ging hij iuia blaffend een krant halen. Toen ook die versmaad werd, prong hij luid blaffend tegen mij op. Mijn oudste zoontje zei toen met een angstig stemmetje: „Sinterklaas, U moet niet boos op Tomnvc (de hond) worden, het komt denk ik omdat U bijna net eender praat als mijn papa!" Mevr. B. te P. schrijft ons hoe haar man ieder jaar voor Sint speelt voor de kinderen van personeel van de zaak waar werkt. Zij gaat dan dikwijls r om van het feest te genieten. „Een lach kan in een klein hoekje zitten." Dit lezen wij uit het verhaal van de heer T.W. te d. H. „Ik zit in het bestuur a een mondorgel-club. Op het jaar feest hadden wij ccn program mapunt met vraagtekens. Het was eind november en de ver: sing op het feest zou dan zijn dat Sint-Nicolaas optrad. Onze accc deonist zou voor Sint spelen dan op het podium diverse Sin terklaasliedjes spelen. Het vraag teken was aangekondigd (zaal met vijfhonderd mensen) en Sint kwarr op. Natuurlijk een donde rend applaus. Meisjes gingen de zaa' door en iedere bezoeker kreeg een speculaaspop aangebo den. Sint stond inmiddels op het toneel vanzelfsprekend met mij ter en baard, en begon lustig de a.verse liedjes te spelen. Maar- steeds wanneer hij de accordeon uit- en introk, bleef zijn baard t tussen zitten, met het gevolg dat zijn mijter verschoof of dat zijn baard meeging. Hier had nie mand op gerekend. Wij hebben ons slap gelachen en Sinterklaas lachte het hardst. Nog maanden daarna werd ;k meermalen op straat aangehouden: „Man, man, wat hebben wij die avond gela- UIT DE KINDERMOND Onze jongste van 3% jaar staat vol aandacht dc regenboog te be kijken. „Wie heeft dat gemaakt?" vraagt hij na een hele tijd. „De Here Jezus." Waarop hij entbou- siast uitroept: „Wat heeft Diè dan een mooie kleurpotloden!" Mevr. M. A. te D. Eens stonden wij naar het koeien melken te kijken. Voor een stads kind (onze oudste dochter van vijf jaar) is dit een moeiljjk te vatten gebeuren. Vraagt ze: „Papa, kun nen die koeien niet zélf plassen?" C. van N. te D. We aten vanillc-vla uit een I je. Ik zei: „Wat is die vla t lekker, zo kun je ze zelf toch niet koken." Eddy van vjjf jaar: „Nee hè. Mam, zulke vla kan alleen de Heere God maar koken, want Die kan alles." Mevr. E. v. E. te R. „ALS IK NOU TOCH MAG KIEZEN", zegt mevrouw C. van Aartsen-Stap, wan neer we met haar een afspraak maken om ergens onder een gezellig etentje het inter view te hebben, „dan zou ik graag naar Kasteel Oud-Wassenaar gaan en een paar uur kasteelvrouwe spelen." Haastig voegt ze er aan toe: „Een kopje koffie drinken is al mooi genoeg, hoor!" Een kleine samenzwering met de directeur van Oud-Wassenaar, de heer G. de Graaf, en de droom kon werkelijkheid worden. Het kopje koffie kwam ook, maar dat was pas na vele uurtjes, waarin van de culinaire prestaties van de kasteelkeuken oprecht genoten was. Een kasteelvrouwe zit niet aan ee&.tafeitje in een restaurant en daarom was het „torenkamertje" voor ons gereserveerd. Met crème damast bespannen wanden, een Venetiaans kroontje, uitzicht op het park en een tafel voor twee. 1 «1 De ochtend is grauw en mistig, J j j l maar wanneer we onderweg zijn L II] breekt plotseling de zon door. Dat J 'betekent behalve de torenkamer het terras en de hele tuin om in bezit te nemen! v»n Het afscheid thuis heeft nog rerkelj even voeten in de aarde gehad. ook i Twaalf jarige dochter Wilna liet :rd om haar uit met in haar armen de 140 bl pikzwarte dwerpoedel Orsino, die klaaglijk jankte omdat de vrouw weggaat. Orsino is de lieveling en de tiran van huize Van Aartsen. Hij wenst aandacht. Het moeilijk ste ogenblik is voor hem wanneer de minister 's avonds thuis komt, zen want dan richt alle aandacht zich op man en vader. Orsino heeft nu leen methode uitgevonden om toch «r. r zijn aandeel te krijgen. Zodra de op, d« sleutel in het slot klinkt, nestelt hij geko^z'ch demonstratief in de stoel hel Éfj MÊjk jjj h" mbobe'kèn! ^Paardrijden Fontei Dit huiselijke beeld is kenmer- kend voor het gehele gesprek, waarin het gezin het hoofdmotief :hljnllj vormt. Er is de hobby van Wilna: iet h« paardrijden. Ze is lid van een i buité ponyclub en brengt ieder vrij uur als d bij de paarden door. Thuis merken om w ze er overigens ook genoeg van. van i Haar kamer is, zoals haar moeder Plas d vertelt, niet alleen gevuld met alle laatl attributen, die deze sport met zich te f meebrengt, maar ook vervuld van ea een onmiskenbare paardengeur, de zestienjarige zoon Jozias de nodige kritiek ontlokt op gepaste tijden. Jozias is een Zeeuwse naam, zo legt zijn moeder me uit, die alleen in Zeeland, het stamland van zijn vader, voorkomt en een variant is op Josua. Is minister Van Aartsen voor Wilna de gezellige man, die in de vakanties er zo heerlijk met je op uittrekt; voor Jozias is hij de vraagbaak bij het huiswerk in de oude talen van de gymnasiast. Dat is wel 's avonds laat meestal, want voor zevenen is de minister nooit thuis. Een enkele keer spant me vrouw Van Aartsen wel eens sa men met de secretaresse van de minister om hem vroeg naar huis te krijgen. Geen eenvoudige zaak! In de avondlijke gesprekken worden de ervaringen van de dag uitgewisseld. Mevrouw Van Aart sen probeert ook van haar kant het nieuws in te brengen al is het misschien alleen maar wat over de huishoudelijke belevenissen. „Want", zegt zij, „op die manier blijft hij toch betrokken bij wat er in ons gezin gebeurt en tegelijk leidt het af van alle problemen, waarmee hij dag aan dag te maken heeft." Problemen VAN BLOEM EN PLANT geejt de winter kleur Nog niet zo lang geleden was een gevel, 's winters met de oranje bessen van de vuurdoorn getooid een bezienswaar digheid, die de voorbijgangers deed stil staan. Geen wonder dat de populariteit van deze heester sterk is gestegen, want meer en meer ontstaat im mers de behoefte aan groen en kleur in de win terse tuin. Zelfs in gemeenschap pelijke tuinen van nieuwe huizen blokken zien we ze tegenwoordig toegepast, om al die gelijkvormige steenmassa's te T-Fw breken en de hui zen toch iets eigens te geven, want geen Als dc twee planten ontwikkelen contrast zich precies gelijk. vuurd» een huis te helpen. Waar Van Aartsen dan nega tief op moest antwoorden, al was het alleen al, dat de gemeente en niet de minister zich bemoeit met de toewijzing van woonruimte. En als er dan gezegd werd: „U hebt gemakkelijk praten, u woont in een reuzenhuis", dan heeft me vrouw Van Aartsen wel eens ge zegd: „Komt u gerust kijken". De ministeriële woning telt zes ka mers. een bovenhuis aan de ra- zenddrukke Van Alkemadelaan in Den Haag. Gelukkig is de buurt heerlijk en hoort men aan de ach terkant de vogels zingen. „Ik ben in Amersfoort opge groeid. We hadden een huis met een tuin en ik heb echt nooit kunnen dromen, dat ik nog eens in een huis zonder tuin terecht zou komen, 'tls misschien gek. dat ik het zeg. maar ik dacht dat huis en tuin gewoon bij elkaar hoorden." Huizen zien is een liefhebberij van mevrouw Van Aartsen. Zo kwam ze ook op het idee van een interview op Kasteel Oud Wasse naar. .Als ze door het land rijdt, vertelde ze, dan denkt ze vaak: „Zullen we misschien nog eens hier wonen?" Een ministersschap is een tijdelijke „baan". De vier ja ren, waar minister Van Aartsen nu aan bezig is, zijn, volgens zijn vrouw, werkelijk de laatste vier. Haar man is, al verwisselde hij zijn departement dan van Volks huisvesting en Bouwnijverheid met dat van Verkeer en Waterstaat, de zittenblijver van het huidige kabi net, met de ministers Luns en Toxopeus. Hij is ook officieuze senior van het kabinet. Een kwestie van hof felijkheid, omdat de echte „senior" onze vrouwelijke minister is. Het scheelt slechts enkele maanden en bovendien, wie vraagt een dame naar haar leeftijd? Samen club De minstersvrouwen hebben een club samen. Dat is traditie. Waar de mannen dag aan dag met elkaar te maken hebben willen ook de echtgenoten een team vormen. Toen het nieuwe kabinet gevormd was. zijn ze eerst eens bij elkaar op de thee geweest ter kennisma king. We hebben een jong kabinet en de gezinnen van de ministers zijn jong. Wat een wederzijdse be langstelling voor eikaars kinderen geeft. Nu gaat de club iedere maand gezamenlijk een excursie maken, altijd iets wat met het werk van een der ministers te maken heeft. Mevrouw Van Aart sen bijvoorbeeld heeft een dag r.aar^ de Deltawerken georgani- In het vorige kabinet heerste onder de dames een even goede sfeer. Toen het afscheid naderde, heeft men voor mevrouw De Quay een geschenk verzonnen, zelfge maakt! Het is een groot kleed, ontworpen en getekend door me vrouw Visser. Van iedere minis tersvrouw waren de activiteiten in beeld gebracht en ieder heeft dat beeld zelf geborduurd. Voor me vrouw Van Aartsen waren het: de loper op de trap van het boven huis, de miljoenste woning met vlag in top, de kinderen en dc gezellige koperen theeketel. De Latijnse naam is Pyracan- tha en die heeft iets te maken met „vuur" en „doom", type rend voor deze groenblijvende, stekelige schone, die onze gevel in een tijd, dat alles kaal is, in vuur en vlam weet te zetten! Eigenlijk is de vuurdoorn he lemaal geen klimplant, al zien we haar, wonderlijk genoeg, zel den als heester toegepast. Door de lange takken die zij maakt is ze als leistruik echter bekend geworden. Maar het is begrijpe lijk dat ze steunsel vraagt in de vorm van een houten rek, ge galvaniseerde draden of harmo nicagaas. Aanbinden blijft nood zakelijk. omdat zelf hechten er niet bij is. Dat de vruchten lang blijven hangen, bij een zachte winter zelfs tot het voorjaar, is alleen maar verheugend, tenzij de lijs ters er zich aan te goed doen. Waar men dit merkt zal dan ook een visnet als bescherming over de oranjepracht aangebracht moeten worden. Pyracantha coccinea variëteit Lalandei was jarenlang favoriet als gevelversiering, waarvoor ze zich door haar groeiwijze prachtig leent. Een groot be zwaar bleek echter haar vat baarheid voor schurft. Hoeveel planten kregen er geen zwarte verkleuring van de bessen of deze verdroogden geheel. Daar is wel wat tegen te doen en als :n het voorjaar een radiowaar schuwing klinkt voor tijdige schurftbestrijding bij appels, geldt dit tevens voor de vuur doorn. De aangegeven spuit- middelen worden juist voorbe hoedend verspoten, waarbij herhaling om de tien dagen noodzakelijk is. Als schurft eenmaal aanwezig is valt ze moeilijk te beteugelen. Variaties Gelukkig zitten de kwekers niet stil en zijn er nu varië teiten in de handel, die niet vatbaar blijken te zijn. Dit zijn o.a. „Orange Glow", Orange Charmer" en Gol den Charmer". Voor de koop van een vuurdoorn moeten we ons tot een bonafide boomkweker wenden, om goede planten uit stek en in pot gekweekt te krijgen. Op een warme zonnige plaats ontwikkelt ze zich het mooiste, \ooral in niet te vochtige, goed Doorlatende grond. Vooraf goed spitten en zo nodig de grond verbeteren met bladaarde of compost en oude mest. Niemand hoor je ooit over de bloei en toch zijn de meidoorn achtige, roomkleurige bloem- schermen ir mei juni de v u-melding waard. En vol be lofte voor de bessenpracht. die in augustus al gaat kleuren! Waar wel eens bevriezings verschijnselen worden waarge nomen, kan dit in de nawinter vercorzaakt zijn door, te snel ontdooien in de warme zon. Na Kerstmis wat sparregroen van de Kerstboom over de takken ranbrengen kan nooit kwaad! Maar de nieuwe soorten zijn inder vorstgevoelig! Wegwijzer in de strijk-doolhof De Nederlandse Huishoudraad Anna Paulownaplein 7 in Den Haag, heeft de uitgave klaar van een „Wegwijzer voor strijk ijzers. strijkplanken en strijk- machines". Hierin zijn algemene richtlijnen opgenomen voor aan schaffing, toepassing en onder houd van strijkmateriaal en ook een overzicht van typen en mer ken strijkijzers, strijkplanken en strijkmachines die in ons land te koop zijn. In de doolhof van merken en prijzen wijst de NHR de weg. De gemiddelde huisvrouw met twee, drie of vier kinderen besteedt per week twee uur en vijf en dertig minuten aan strijken, voorwaar geen kleinigheid. Kan door ver antwoorde aankoop op die tijd be knibbeld Worden? Zoekt u het eens in een strijkijzer met tempe- ratuurregelaar die bovendien de mogelijkheid tot stomend strijken biedt. Let dan wel op het verwij deren (en de mogelijkheid daar toe) van ketelsteen. Ook de strijk- machine komt meer en meer in de belangstelling. Er zijn verschillen de typen in de handel. Er is een Zweeds import-exemplaar. die ƒ395,- kost. De strijk wang (te ver gelijken met de zool van het strijkijzer) is van verchroomd metaal, hij is te bedienen met dc arm, heeft twee temperatuurregel- knoppen. bezit een controlelamp en weegt 19 kg. De handeling komt neer op het invoeren, glad- leggen, verleggen en glad houden van de te strijken stof. U kunt erbij blijven zitten. Een paar zak doeken of kleedjes, luiers of vin gerdoekjes kunnen tegelijkertijd gestreken worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15