Het was niet het bloed, het was de gruweldaad ZONDAGSBLAD m BER ZATERDAG 21 NOVEMBER 1964 Nieuwe Leidse Courant De Dood zat in u en ge wist het niet, Hij scherpte 't mes al en ge wist het niet Gij en uw jonge vrouw, gij schertste en lachte - Hij mikt naar 't hart u en hij mist het niet. ALBERT VERWEY Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd; er is een tijd om te haren en een tijd om te ster ven, een <tijd om te planten en een tijd om het geplante uit te rukken, een tijd om te doden en een tijd om te helen, een tijd om af te breken en een tijd om op te bouwen, een tijd om te wenen en een tijd om te lachen, een tijd om te rouwklagen en een tijd om te dansen, een tijd om stenen weg te werpen en een tijd om stenen bij een te verzamelen, een tijd om te omhelzen en een tijd om zich van omhelzen te onthouden, een tijd om te zoe ken en een tijd om te laten verloren gaan, een tijd om te bewaren en een tijd om weg te werpen, een tijd om te scheuren en een tijd om dicht te naaien, een tijd om te zwijgen en een tijd om te spreken, een tijd om te be- i een tijd. om te haten, een tijd van oorlog en i tijd van vrede. PRED. 3:1-8 rTERUGBLIK OP KENNEDY'S LEVEN tip-** <hede JtaaiHet was niet het bloed, ïpraïtet was de gruweldaad..." Met deze woorden typeer de Huber, de geestelijke aan de dodelijk ge- Kennedy de laat- sacramenten toedien- lijfje in de operatiezaal van Dallas, zijn gevoelens hij de stervende Kennedy naderde. Nauwelijks een half uur later werd de gehele we reld geconfronteerd met AAlde volbrachte gruweldaad, en onderging zij de schok dat déze gruweldaad was mogelijk geweest. Dat was no.|22 november 1963. ing te' ontvangen die verbijstering bracht: i,v. jin 1914 de moord op aartshertog denier Franz Ferdinand, in 1932 de moord op president Doumer van Frank- rijk, in 1934 de moordaanslagen op Van Sleicher, Dollfusz, koning ag 28 Alexander van Yoego-Slavië en minister Louis Barth, en dan noe men wij nog slechts enkelen uit de lange reeks van hen wier dood de gehele wereld beklemde en in .rouw dompelde. WERELDBURGER DMaar zelden heeft een moord zoveel indruk op de wereld ge maakt als toen de drie schoten in (Dallas weerklonken. Een wereld 1 BcTi. tot wie de boodschap "begon tw,„|, p]uü ls door te dringen dat geestelijke af- - standen overbrugd moesten Moskou en Washington gezamen lijk de vrede hadden te dienen, in overleg met Londen en New Delhi, met Parijs en Bonn en alle andere j hoofdsteden, was nauwelijks in Iwij. eigenlijk eerst bij zijn dood, plots beseften, dat hij i wellicht de eerste president van Amerika was geweest, die méér was dan een Amerikaan, iemand •aling die tévens een Berlijner, een Europeaan, een werkelijke wereld burger en wereldregeerder per Her- het Witte Huis worden beëdigd, maar het zou een rooms- katholiek zijn van Ierse afkomst! Kennedy's verkiezing bracht niet alleen een nieuwe generatie aan het bewind, maar ook een nieuw programma. Het was typerend dat Kennedy in zijn optreden en politieke wen sen volgens de Amerikanen als twee druppels water op zijn repu blikeinse tegenkandidaat Richard Nixon leek: beiden waren van Ier se afkomst; beiden studeerden ge schiedenis, rechten en staatsweten schappen; beiden waren ze gedu rende de Tweede Wereldoorlog marineofficier in de Stille Oceaan; beiden werden ze in november 1956 voor het eerst in het Con gres gekozen; beiden waren ze stadsmensen en gesloten naturen. Maar wat tevens aan de kiezers opviel was hoezeer hun politieke doeleinden eigenlijk identiek wa ren: beiden wensten, met handha ving van de eenmaal ingenomen oositie van Amerika, een ontspan ning in de verhouding met Rusland Hier kon slechts één ding beslis sen: niet het programma dat bei den vertolkten, maar de wijze van uitvoering ervan. Beslissend scheen hierbij dat Nixon een enorme ervaring had als vice-president, terwijl Kennedy pleitte dat hij aan niemands poli tiek gebonden was. Kennedy zag zeer wel in dat zowel zijn partijgenoot Truman als zijn tegenstander Eisenhower on vergankelijke verdiensten hadden gehad, en dat zij gedurende hun ambtsperiode een bijna niet te dragen verantwoordelijkheid tors ten. Maar desondanks constateerde hij dat de koude oorlog van Tru man via een reeks prestigeverlie zen van Eisenhower een nieuwe aanpak eiste, die gekenmerkt zou worden door groeiend internatio naal begrip, waaruit mede her nieuwd respect voor Amerika en de gehele vrije wereld diende te ontstaan. De hoopvol begonnen pe riode van Eisenhower eindigde im mers met de Japanse agitatie tegen Eisenhowers plechtig aangekondig de bezoek aan dat land, een be zoek dat tot smaad van Amerika op het laatste ogenblik moest wor den afgelast. NIEUWE ADVISEURS In een televisiedebat antwoordde Ook Johnson legde op de partij- Kennedy met het opsommen van Terwijl nu Nixon Eisenhowers ergadering van Los Angeles bij aue mensen die reeds jong in de politieke conceptie voor de buiten- herhaling een dergelijke verkla- politiek een hoge rol speelden, en landse politiek trouw bleef tijdens ring af, maar toen het erop aan- hij voegde eraan toe, dat wanneer de verkiezingen, maakte Kennedy kwam, aanvaardde hij het aanbod Truman gelijk had Columbus bekend dat hij zich van geheel van Kennedy om als tweede man Amerika niet had mogen ontdek- nieuwe adviseurs zou voorzien in het Witte Huis op te treden. ken. wanneer hij eenmaal in het Witte Johnson, op het partijcongres Huis zetelde. Kennedy overwon alles wat te- van los Angeles^nog een fel te- Zoals president Franklin Roose mislukking. Daarom "verklaarde hij bij baat: „Ik zal me onder geen ring Is er niet één, waarop ik terug zal komen. Ik zou een kandidatuur voor het ambt van vice-president den niet aanvaarden." Ver i: gelooft u, dat het land In een wereld waarin men rijkdom wel een voorrecht, maar niet altijd een aanbeveling acht, had men de jeugdige miljonairs- zopn aanvankelijk met enige re- lt= st- serve zien optreden, vrezend dat f^ncierd,"werd hij tn "l937"Ame- i heeft vele veldslagen de oorlog heeft ÏS zich verder op de achtergrond houden. Na ih 1932 de verkiezings actie van Roosevelt te hebben ge- verloren financlerd. werd hij in 1937 Ame- Maar 'de strijdlustige Kennedy zijn verkiezing misschien te veel rikaans ambassadeur in Londen, net njet af te blijven dingen naai °"8e"a.^.e *oen d~e eerste plaats. Toen Johnson in "r" nn OOTi- de strijd op eigen reeds grijzende to daarbij sprak: „De Kennedy aanwenden. steunde op de successen van fa miliehiërarchie en familiekapi taal. Maar het was opvallend dat zijn gezag aldra niet bleek te zijn dan dat van zijn beide voorgangers Eisenhower en Truman. En toen hij eenmaal de Cubacrisis achter de rug had, wist de wereld, dat hij niet al- I leen bereid was de verstarde digd i politieke fronten opnieuw langs belani *e 9aan om de concrete situaties hij viel er in 1940 bij Churchill op tii IPJ drong de oorlog te beëindigen, WCJ minder omdat Hitier deze reeds gewonnen weVdd^heeft""^^'^'^^^!^ de vader haren al min of meer vergrijsd hebben. Sindsdien van Kennedy, die nog leeft, in politicis een dood man: hij kon het van Kennedy: „Tk heb altijd ge- geld leveren maar moest verder dacht. dat het meer aankomt op toezien, zonder ooit te laten be- wat er onder die haren zit." merken dat hij nog bestond. Zijn John, Robert en Teddy leeg op te meten en in bespreking te deel doorhem^™d.VolTUS: GODSDIENST nair gemaakt, en het enige wat zij zelf konden doen was via hun aan- Ten slotte de Amerikaanse wetgeving De laatste r« geven, maar dat hij op deze bewijzen dat zij werkelijk sociaal daat die verkenning weg, hij ons het Witte Huis had terwijl hun partijgenoten gedongen, was de democraat Al- allen als een pionier voorging, opmerkten dat do Kennedy's zo fred E. Smith, maar hij was in ook bereid was een krachtig rÜk waren, dat zij het in ieder 1928 door Hoover verslagen. Nadrukkelijk verklaarde Ken nedy liever zijn ambt te zullen neerleggen dan zich ooit onrecht matig door Rome te laten beïn vloeden, en tijdens de voorverkie zingen was daarom zijn conclusie: „Ik hoop dat geen enkele kiezer op grond van mijn geloof voor of te laten klinken, als hij door tegenstanders gechanteerd b.gi werd- ging om het adagium van politieke coëxistentie in realiteit om te zet ten. De hulde aan een vertegen woordiger van een jonge generatie, die op hoog niveau, rekening hou dend met oude factoren, een nieu we politiek inleidde, was hem nog niet gebracht: ze zou hem bij zijn dood toevallen, maar zó overtuigd als wellicht geen staatsman ooit aan zijn baar ten deel viel. Hij was jong, dat was eigenlijk het enige wat men van hem in Europa wist, toen zijn kandidatuur voor het presidentschap van de Verenigde Staten in 1960 bekend werd. In de loop van het jaar werd duidelijk dat hij mede door zijn innemende persoonlijkheid, sympathiek karakter en aantrekke lijk uiterlijk met groot elan zijn tegenstanders binnen zijn partij er toe bracht zijn candidatuur te steunen: namen van wereldbe kendheid als oud-president Tru man, mevrouw Eleonor Roosevelt, I Johnson, Stevenson en Humphrey steunden, na aanvankelijke tegen stand, zijn poging het Witte Huis te veroveren, en republikeinse te genstanders met grote kwaliteiten zouden door hem worden overwon- GEEN GEHEIM Opvallend was voorts dat hij er geen geheim van maakte dat hij ihet presidentschap van de Ver enigde Stoten bepaald ambieerde: hij wilde met zijn hele hart presi dent worden, en suggereerde niet zich door vrienden te hebben laten •verhalen. Hij maakte het woord waar van zijn grootvader J. Ken nedy: Come in the first, second is failure: wees de eerste, de t hem: „Senator, bent i het presidentschap kunt ianuari lQfil van mijn gtriuu. nt aanvaar togen mij zal stemmen." Het einde was dat zijn protes tantse rivalen Johnson en Hum phrey (die in januari 1965 samen het presidentschap zullen gaan uitoefenen) binnen de democrati sche partij door de rooms-katho- kwade van Amerika zou verande ren, merkte hij op: „De nieuwe grens waarover ik spreek is niet een reeks van beloften en aanbie dingen het is een reeks uitda gingen." WEDLOOP Daarmee werden de min of meer negatieve accenten van de politiek van Foster Dulles en Dean Acheson (hoezeer in'vroe ger jaren wellicht noodzakelijk) voor de naaste toekomst voor zichtig afgewezen, om daarmee een poging te doen tot een nieuw initiatief te komen inzake de buitenlandse politiek, waar van volgens velen de teugel aan de moegeworden handen van Eisenhower was ontglipt. Ken nedy wilde alle historische scheidslijnen en feiten een plaats geven in zijn beleid, maar wenste voorop te stellen dat het niet om een koude oorlog tégen Rusland ging, maar om een wed loop mét Rusland. Kennedy ken de de crisishaarden, en somde ze openlijk op: Cuba, Ghana, Ja pan, Laos, Polen en Berlijn, In diamaar hij voegde eraan toe: „Boze uitvallen tegen de mannen in het Kremlin kunnen een poli tiek niet vervan gen." miljoenen landgenoten de schijn heeft voort te komen uit verachte lijke eigenschappen als vrees, slap heid, eigenbelang en gebrek aan overtuiging, terwijl die politieke wending juist het gevolg is van het inzicht de aanvankelijke strijd langs duidelijker grenslijnen en met concrete idealen voor ogen voort te zetten. Het is uiteraard even begrijpe lijk dat diverse leiders van de naoorlogse politiek van beide Amerikaanse partijen Kennedy's politiek aanvankelijk afwezen, me de omdat hun gezamenlijke beleid met deze nieuwe politiek indirect werd bekritiseerd, als dat de we reld tijd nodig had kijk te krijgen op Kennedy's nieuwe aanpak. Dat hij echter allerminst bereid was de hoofdlijnen van Truman en Eisen hower prijs te geven, bewees zijn houding in de Cuba-crisis, en zijn reis naar West-Berlijn, waarbij hij tot de West-berlijners de onverge telijke woorden sprak: „Ich bin auch ein Berliner". Het zal Kennedy niet zijn mee gevallen dat men hem van slap heid en gebrek aan moed heeft verdacht, temeer omdat het pro bleem moed en karakter in de politiek voor hem levenslang één der kernproblemen Van hieruit valt verstaan wat zijn briljante gespannen, door persoonlijke vijandigheid.en mogelijk door onbegrip van het grote publiek. Maar hij heeft zijn rust, zijn vei ligheid, zijn belan°-, zijn invloed en zelfs zijn... populariteit op het spel gezet... Hij is belasterd en beledigd om de motieven die hem zijn aangewreven. Hij zal voortaan weten dat miskenning een noodza kelijk element vormt van alle ech te roem: hij zal voortaan weten dat laster en belediging onverbre kelijk r»et de overwinning samen gaan. Misschien leeft hij nog lang, misschien doet hij nog veel. Maar dit is het hoogtepunt. Hij kan nimmer uitstijgen boven wat hij vandaag doet." Ik geloof dat de meeste politici eerst groot zouden kunnen worden, wanneer zij de geschiedenis ken den; en ik geloof dat de meeste historici eerst werkelijk geschiede nis zouden kunnen schrijven wan neer ze zelf soortgelijke worstelin gen en conflicten hebben gekend en beleefd als de mensen die zij in het groot moeten beschrijven! Het is opmerkelijk dat Kennedy zich in dit boek als jong politicus heeft rekenschap gegeven van de spanningen waarin een groot poli ticus zal verkeren; wellicht zijn wy ook daardoor, ook nu hij is heen gegaan, nergens dichter bij hem, door dit boek woord voor woord te lezen. Dit boek beschrijft het on stuimige landschap waarin de politi cus, waarin de j" ZJ^j- de volgende opmerkingen op Ken- een braintrust, een groep geleerde nedy af: "C°lumbus was zeer ze- specialisten, die hem in alles van vader, die honderden miljoenen ker een gr0ot zeevaarder maar advies dienden om zijn New Deal bezit, kon hem geld leveren voor president heeft hij het nooit uit te voeren, zo wilde Kennedy gyp "erkiezingsactie, maar moest gebracht. Napoleon was een groot ook een braintrust hebben, om ziin hij inauguratie, op de koude winter morgen van 20 januari 1961 op merkte: „Laten wij dus opnieuw beginnen aan beide zijden be seffend dat vriendelijkheid geen teken van zwakheid is, en dat op rechtheid altijd bewezen moet worden. Laten wij nooit onder handelen op basis van vrees. Maar laten wij nooit bevreesd zijn om te onderhandelen." Fair Deal uit te voeren, gebruik makende van de nieuwste resulta ten van wetenschappelijk onder zoek: niet de platgetreden paden, niet de reeds beproefde inzichten, maar nieuwe initiatieven, nieuwe pogingen en nieuwe wegen wilde WENDING Op duidelijke wijze liet Kennedy tibial tijdens zijn verkiezingsredevoerin- snedige antwoord MiilZ„ „„t* ni,uw. gen blijken dat ook houding jegens de Russen nodig was, een houding van meerdere welwillendheid, die echter verant woord was omdat Amerika en zijn bondgenoten sterk waren. Boze uitvallen, onmachtige geirriteerd- c, zijn godsdienst. heden en vijandige afkeer moes- katholieke kandi- ten overwonnen worden, opdat ander klimaat zou komen, waarin ook het Amerikaanse krachtsvertoon méér indruk zou maken: „Een buitenlandse poli tiek die er alleen in bestaat dat wij tegen de Russen glimlachen als zij ons aangenaam zijn en het voorhoofd fronsen als zij dat niet zijn, is ontoereikendOveral ter wereld en vooral in jonge na ties komen jonge mannen aan de macht, mannen die door de erfe nis van het verleden niet gebon den zijn, mannen die zich niet la ten verblinden door oude angsten, door gevoelens van haat en riva liteit, jonge mannen die leuzen, oude misleiding en vooroordeel van zich kunnen afschudden." Tegenover hen die hem beschul- Het is heel duidelijk dat de ac centverschuiving die Kennedy aan bracht in de Amerikaanse buiten landse politiek aanvankelijk door velen werd aangezien voor weifel achtigheid, voor irenisme dat ge vaar liep de aanwezige overtui ging op te offeren aan de brutali teit van de vijanden van Amerika en de gehele vrije wereld, kortom voor principiële vaandelvlucht Wij die het optreden van Goldwater hebben kunnen volgen, beseffen thans wellicht beter dan voorheen welke wending Kennedy aan de Amerikaanse politiek en geschiede nis heeft gegeven. In werkelijkheid echter getuigt de wending die Kennedy aan de politiek gegeven heeft niet alleen van inzicht, maar ook van moed. Zijn inzicht blijkt duidelijk uit het feit dat wij vooral nü inzien, dat de wereld aan een heroriënta tie toe was, en het is gelukkig geweest dat deze door Kennedy is geleid, die tevens voorkomen heeft dat deze heroriëntatie zou worden afgedwongen na zware strijd, een strijd die méér kwaad had gedaan aan de beslistheid van het Westen dan welke nadelen ook van Ken nedy's initiatieven. In de tweede plaats getuigt het van grote moed wanneer men een politieke wending bewerkstelligt, die aanvankelijk in de ogen van hij persoonlijk gewor steld heeft. In 1952 leed Kennedy aan een ruggemergaandoening, waaruit voor hem resulteerde een zware operatie, die hem aan dc rand van het graf bracht, terwijl het ernaar uitzag dat hij levenslang op kruk ken zou moeten lopen, een schrik beeld waarover hij eens opmerkte: „Ik sterf liever dan dat ik mijn hele leven met die dingen blijf rondstrompelen." Maar ook in deze jarenlange ziekte betoonde hij zich moedig en vooruitstrevend: op zijn ziekbed schreef hij, geholpen door enkele vrienden, in 1955 te Palm Beach zijn boek „Profiles in Courage", dat in 1961 bij Elsevier in Neder landse vertaling verscheen onder de titel: „Moed en Karakter in de Politiek". In dit boek vindt men diverse gedachten van Kennedy terug, die hem ook tijdens zijn president schap voor ogen moeten hebben gestaan. Hoewel hij aanvangt met de be kentenis „Ik ben geen vak-histori cus", valt op hoezeer Kennedy thuis is in de Amerikaanse ge schiedenis, en hoe hij een diep invoelingsvermogen blijkt te bezit ten ten aanzien van persoonlijkhe den en problemen. Met name blijkt steeds weer dat zijn aandacht zich concentreert om het type staats man dat de moed had tegen de gangbare mening in moedig en ka raktervol te zijn. MOED Als thema van het boek in het volle licht plaatsen, liet hij voorin et boek de rake typering plaatsen van Edmund Burke over de staatsman, welke uitspraak het gehele boek als in een machtige greep tezamen houdt: „Hy kent de valstrikken die over zijn pad zijn verteld, n ven blijk eerder van een g zou verwachten, d die de veertig nog van het boek is direct recht op de man af ir de overwegingen ge- n een rijpheid die men •ijze staatsman n van iemand niet gepasseerd Hij vangt aan net de moed te typeren als „de meest bewonde renswaardige der menselijke deug den", en vervolgt met direct het punt aan te snijden dat de politiek immoreel dreigt te worden door mogelijke lafheid en baatzucht, waarbij Kennedy opmerkt: „Moe ders zien misschien nog steeds graag haar liefste zoons tot presi dent opgroeien, maar volgens een beroemd Gallup-opinie-onderzoek van enkele jaren geleden wilden zij niet dat zij er politici bij wor den." Maar hij keert zich ook tegen de oppervlakkigen. Allereerst tegen de in één woord onkundigen, waartegen hij op merkt: „Ik ben ervan overtuigd dat door de gecompliceerdheid van de staatszaken en het beroep dat van zoveel andere zijden op het publiek wordt gedaan, tal van moedige politieke daden groot en klein die vrijwel dagelijks in de Senaat worden verricht aan de aandacht ontsnappen". Maar daarnaast keert hij zich eveneens tegen de rechtlijnigen, diegenen die in hun rechtlijnige oppervlakkigheid menen dat voor een beginselvart mens ieder com promis verboden is. Tot hen spreekt Kennedy: „Wij moeten elk compromis niet al te gauw als immoreel veroordelen. De vraag is alleen hoe en met wie wij com- Vlak voor het dodelijke schot de president zou treffen rijden dc president, zijn vrouw en gouver neur Connolly door Dallas. Ontroerd maar beheerst staat de familie Kennedy te wachten op het moment dat zij zich bij de stoet zal kunnen aansluiten. promissen zullen aangaan.Ze ker, wij zullen in de komende tijd compromissen nodig hebben. Maar het zullen zakelijke en geen prin cipiële compromissen zijn, of dit althans behoren te zijn. Wij kun nen met ons politieke standpunt schipperen, maar niet met onszelf". Kennedy betoont zich in dit boek reeds de profeet, die duide lijk maakt dat in deze gecompli ceerde wereld de waarheid ook het compromis met al zijn gevaar lijke risico's openlijk moet aandur ven, en dat hij daartoe in het publiek, en waar nodig tegenover het publiek, de imed moet hebben simpele redenaties en beloften af te wijzen: „De fanatici en extre misten en zelfs zij die naar eer en geweten onwrikbare principes aan hangen, zijn altijd teleurgesteld als hun regering zich niet haast al hun beginselen in wetten vast te leggen ca die van hun tegenstanders uit te bannen Natuurlijk zou het veel gemakkelijker zijn indien wij allemaal volgens traditionele poli tieke schema's konden blijven den ken." Daarmee zijn slechts enkele cita ten van Ken: dy zelf weergege ven; minstens zo belangrijk is het beeld dat hij van diverse Ameri kaanse staatslieden schetst, waarbij treffende uitspraken worden geci teerd uit hun geschriften en rede voeringen. Opvallend is hoezeer Kennedy steeds weer onderstreept dat wij de ethiek van de staatsman minder simplistisch dienen te beoordelen dan wij plegen te doen, want dat ook een staatsman die compromis sen najaagt (en men kan zeggen dat het zijn dagwerk is) een moe dig en groot staatsman kan zijn: „In geen enkel ander beroep dan de politiek wordt verwacht dat iemand zijn eer, zijn prestige en de loopbaan welke hij heeft gekozen op één kaart zetDaarom zullen in de toekomst alleen de zeer moe digen in staat zijn de harde en onpopulaire besluiten te nemen die nodig zijn, willen wij er het leven afbrengen in de strijd met een machtige vijand een vijand met leiders die zich vrijwel niet om de populariteit van hun gedragslijn behoeven te bekommeren, die zich weinig behoeven aan te trekken van de openbare mening, die zij zelf naar hun hand zetten en die zonder dat zij een terugslag bij de verkiezingen behoeven te vrezen hun burgers kunnen dwingen him vreugde van het ogenblik op te offeren^ aan de glorieuze toe- GELOVIG Deze indring de uitspraken, die essentiële facetten weergeven van de levende Kennedy, wiens levens taak te herdenken toch altijd ge steld behoort te worden bóven de herdenking van zijn verschrikke lijk dood in Dallas, zouden nog slechts zijn aan te vullen met de herinnering a:.n het feit dat Ken nedy een intens gelovig Christen was. die de boven dit artikel ge plaatste tekst uit Prediker zich da gelijks voor ogen hield. Hier valt te denken aan de woorden die hij bij zich droeg toen hij Dallas Linnenreed, woor den die hij had willen uitspreken, maar nooit meer heeft kunnen uit spreken, woorden, voor ons des te waardevoller, omdat ze zijn diep ste levensbelijdenis bevatten als één der leiders van zijn land, zijn generatie en het christelijk geloof: „Wij in dit land, van dez» generatie, zijn eerder door bestemming dan door keuze de wachters op de muren voor de wereldvrijheid. Wij vragen daarom dat wij onze macht en onze vera ntwoordelijkheid waardig mogen zijn, dat wij on ze kracht met wijsheid en te rughoudendheid mogen gebrui ken en dat wij in onze tijd en voor altijd het aloude visioen van vrede op aarde, van goede wil jegens onze medemensen vervuld, mogen verwezenlijken. Dat moet altijd ons doel zijn en de rechtvaardigheid van onze zaak moet altijd de basis zijn van onze kracht. Want, zoals lang geleden al geschreven werd: Als de Here de stad niet bewaart, vergeefs waakt de wachter".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13