Nieuwe leidse CoMramt ZEVEN PROCENT ONAANVAARDBAAR Werkgevers over compromis-voorstel van vakbeweging: Commentaar Jong echtpaar op scooter omgekomen Toch nog kleine kans op een akkoord Deining aan Britse hof om opstellen prins Charles Nu secretaris van Ophemert gearresteerd Marokkaan - in - kist nog een mysterie Hangbrug bij Europoort CALEX Regering spraken en REM niets af Koning Gustaaf was in oorlog sterk pro-Duits Donderdag 19 november 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIFWER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD estigh is ghebleven rt in teghenspoet" Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking met af en toe wat mot regen en hier en daar mist, maar morgen voornamelijk in de noordelijke helft van het land ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west. Zacht weer. HET O WAUBACH De 24-Jarlge heer La- lers uit Nlcuwenhagen (L) cn zjjn 23- jarige echtgenote mevr Lamers-Plantaz zijn in de afgelopen nacht omgekomen bjj een verkeersongeluk De heer Lamers reed met zjjn scooter tegen een stil staande auto. Kort na het ongelnk Is het echtpaar overleden. Zij waren ln augus tus getrouwd. VEENDAM De 78-Jarige heer H Spijker is gisteren bij het per fiets over steken van de provinciale weg Veendam- Hoogezand door een personenauto aan gereden en gedood. De bestuurder van de auto en een passagier liepen verwondin gen op. GELDERMALSEN De 36-jarige C. an Dijk uit Wadenoyen is dinsdagavond op de weg Geldermalsen-Tiel door een personenauto aangereden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. De bestuurder heeft verklaard de wielrijder niet gezien te hebben ROTTERDAM Gisteren is de 41- jarige metselaar R Piest uit Nieuwer- kerk aan de IJssel tijdens werkzaam heden in de nieuwbouwwijk .Prins Alexanderpolder" om het leven gekomen, fïij was aan het werk op een drie meter loge stelling, heeft door onbekende jorzaak zijn evenwicht verloren en is lorover naar beneden gevallen. DEN ILP De 4S-jarige J. Rol uit Landsmeer, is met zijn motorfiets tegen een bus gereden. Hij was op slag dood. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie werknemersvakcentrales hebben het loonover- leg in de Stichting van de Arbeid gistermiddag gered door toch met een concreet percentage-voorstel te komen, namelijk: verhoging van de con tractuele lonen met maximaal 7 procent per bedrijfstak. Hoewel dit voor stel door de werkgevers prompt unaniem als „absoluut onaanvaardbaar" van de hand werd gewezen is er thans opnieuw een (overigens nog steeds kleine) kans op overeenstemming. De werkgevers gaan zich de komende dagen beraden, waarna het stichtingsbestuur de volgende week woensdag middag weer bijeen komt. Het gesprek met de regering, dat a.s. zaterdag zou worden gehouden, is afgelast. Wel zullen de werkgevers woensdiajg informeel overleg met de re gering plegen (in het bijzijn van de vakbeweging) en van het resulataat hiervan zal goeddeels afhangen of zij de volgende week met tegenvoorstellen zul'len komen, dóe verder overleg met de werknemers zinvol maken. Dat de kans op overeenstemming door deze ontwikkeling nu weer groter is dan vo rige week vrij algemeen werd aangeno- kan ook worden afgeleid uit het feit dat werkgever^ en werknemers de avond van de 30ste novemiber ever voor eventuele verdere onderhandelin gen hebben vrijgehouden. ze nieuwe ontwikkeling is mogelijk geworden omdat de vakcentrales besloten hebben terug te komen op hun aai keljjk streven dc loononderhandelingen ditmaal maar geheel, zonder dat vai venaf een percentage werd „opgelegd", Klassebewust en volbloed democraat Tij moet maar eens met zijn vader praten" LONDEN Buckingham Palace noemt het maar betreurenswaardig dat een Duits blad Der Stern is overge daan tot publikatie van enkele opstel en prins Charles. „Hij is nog maar schooljongen en bovendien geeft hij in het opstel over de democratie niet zijn eigen mening weer, maar iamenvatting van de gedachten van de Britse historicus William Lecky". Hoe het zij, de Britse pers die ders niet zo gauw rumoer rondom de coninklijke famile aangrijpt om de ko- ommen te vullen, belicht een ander ispect van de zaak. Volgens de links- jeoriënteerde Daily Mirror heeft de Advertentie Amerikaanse Puzzle-Race nu ook in Nederland jen Amerikaanse rage verovert ons land: e Ijnutsel-puzzel. Grappig <en ook leer- laami speelgoed voor de kinderen, die Van kleurige stukjes plastic leuke figuur- bouwen. zoals auto's, schepen en iegtuigen. Bij navraag is ons gebleken, dat dit rste speelgoed verkrijgbaar is bij ionig soepen. j aankoop van een pakje soep van de >ogse fabrikant wordt nl. gratis zo'n tnutsel-puzzel verstrekt. Een initiatief met het oog op Sinterklaas, zeker r vele Nederlandse consumenten op s gesteld zal worden. In één oogopslag Ook in Nederland een protestantse communau- teit pag- 2 Pius XII beschuldigd pag. 2 MLFetc. pag. 11 Vele wijzigingen in Rusland pag. H Veel minder kolenhaar- haarden verkocht pag. 11 Eén tegen allen pag. 13 Paard eet hoed pag. 13 Anti-REM onwettig? pag. 13 Lyn-DVVS (1-3) pag. 15 Machtige walserij ge opend pag. 15 functie van de pers Is vooruitstrevender dan die van de hertog van Edinburgh. „Prins Charles moet hierover maar met zijn vader praten", suggereert het blad. De Prins is van mening, aldus het Duitse blad Der Stern, dat wanneer de staatszaken in hoofdzaak aan de ho gere klasse toevertrouwt, het land ten minste gevrijwaard blijft tegen bepaalde soorten kwaad, die kunnen ontstaan uit corruptie ln de lagere klassen van de ge meenschap. ..Zelfs wanneer het zou gebeuren HHpv. m ■P w tmt x ln de hogere klasse gebrek aan intellect zou zijn zij is vatbaar voor klassevoor oordeel. zij heeft zich bij politieke be noemingen aan corruptie schuldig ge maakt dan zal waardigheid en klasse- bewustzijn haar toch nog altijd vrijwa ren tegen ernstige corruptie en haar le den hebben in feite altijd de voorspoed in hun land op het oog". De opvatting dat een democratisch land altijd de regering krijgt die het verdient, wordt door prins Charles gesteund. Pers en radio, „zelfs al zijn zij dikwijls op dringerig en brutaal", beschermen de be langen van het publiek tegen zijn rege ring door te zeggen wat er gebeurt, aldus de Prins OPHEMERT De 42-jarige gemeen tesecretaris. tevens ontvanger van op hemert is op last van de officier van justitie te Arnhem aangehouden. Hij wordt verdacht van onregelmatigheden Door een uitgebreid onderzoek van het centraal verificatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten is men het een en ander op het spoor ge komen. De gemeentesecretaris werd naar Tiel overgebracht, waar hy op het politie bureau tijdelijk werd Ingesloten. aan de bedrijfstakken over te laten. Toch hebben zy dit verlangen nog niet helemaal opgegeven, want gisteren werd de werk gevers voorgesteld van de genoemde 7 procent een nader overeen te komen deel gedacht werd aan 2 a 3 pet) als een ver plichte loonronde af te kondigen. Dit per 1 januari. De rest zou dan moeten worden aange wend, ter beoordeling van de bedrijfstak- Ken, hetzij voor directe loonsverhogingen, hetzij voor verbeteringen in het secun daire vlak. Als voorbeelden werden ge noemd: verhoging van de vakantietoeslag met 2 pet, verwerking van één of meer huurtoeslagen in de cao-lonen en afschaf fing van de gemeenteclassificptie. Een en ander tegelijk met de vernieuwing der Hoger minimumloon Als konsekwentie van een en ander ga ven de vakcentrales voorts uitging hun wens het minimumloon, dat thans f 100 per week bedraagt, te brengen od f 110, waarin dan tevens een dit jaar t.a.v. deze lonen ontstane achterstand 4 pet is begrepen. Op het lijstje var vakbeweging staat verder:* het plan tot invoering van vermogensaanwasdeling grotere vrijheid voor doorvoering van dernemingsgewijze differentiatie. Als c „concessie bij voorbaat" werd meegedeeld dat „de vakbeweging bereid is dit jaar al te zien van verdere arbeidstijdverkor ting Tijdens het gesprek van gister middag lieten de werknemers doorsche meren niet ongenegen te zijn te praten over langer dan een jaar lopende cao' (18 maanden bij voorbeeld), terwijl zi tenslotte meedeelden m.b.t. hun verlan- gens een voorbehoud te willen maken met het oog op mogelijke nieuwe prijsontwik keling als gevolg van eventuele maat regelen in EEG-verband 10 a 13 procent De werkgeversvertegenwoordi=ers hi de Stichting van de Arbeid spraken eei biddelijk „onaanvaardbaar" ovei voorstellen van de werknemers uit. Zü becijferden, dat verhoging van de lonen met 7 pet zou neerkomen op loonkostenstijging van tenminste 13 pet. hetgeen door de werknemers werd bestre den. Zij becijferden een loonkostenstijging ongeveer 10 pet, (zodat, zoals bü der gelijke berekeningen vaker ls gebleken de waarheid wel ergens in het midden zal liggen). Naar de mening van de vakbeweging il er van een 7 pet-verhoging slechts eer beperkte reële loonsverhoging overbllj In de eerste plaats moet de comoen satie voor de premieverhoging AOW. AWW er af (2.3 pet inclusief het werK- geversaandeel), alsmede ca. 0.5 pet aar. premieverhogingen in andere sectoren de sociale verzekering. Verder moet worden gerekend op een verdere a werking van prijsverhogingen. „Iets" verder Niettemin lieten de werkgevers w dat zij wel „iets" verder zouden willen gaan dan hun aanvankelijk voorgestelde loonronde van 3 pet, doch in welke zij tot concessies bereid zyn zal o.m hangen van het nu te voeren informele overleg met de regering, waarbü stellig ook het prijsbeleid ter sprake zal komen. an de bereidheid daartoe onder de leden der werkgeversorganisaties. In de wandelgangen van het SER-gebouw ver luidde. dat de werkgevers in landbouw middenstand ln geen geval verder zouden willen gaan dan 4 pet Onder de industriële werkgevers schijnt nogal schil van mening te bestaan, hetgeen erklaarbaar is, omdat in diverse arbeids- schaarse bedryven de bereidheid tot het geven van meer loon groter is dan in on dernemingen. die met hun werkkrachten zo moeilijk zitten. Vandaar, dat de werkgeversorganisaties ook eerst hun le den willen polsen voor zy verder met de vakcentrales gaan praten. Intussen hebben zy gistermiddag al wel duidelijk te verstaan gegeven, dat er van dere verruiming van de onderne- gsgewijze differentiatie geen sprake zal kunnen zijn. Minister bevestigt: Europoort in 1972 geheel voltooid (Van onze parlementsredactte) DEN HAAG Minister Van Aartsen erwacht. dat de Europoort-werken Id 1972 geheel gereed zyn. De nieuwe ha- zal echter al in 1970 zyn voltooid. De werken in oostelük en midden-Ro zenburg zullen volgens de plannen in klaar komen. De minister deed deze mededelingen gisteravond in de Tweede Kamer. De ontwerpen voor de nieuwe havendammen by Hoek van Holland vrijwel gereed. DOME De twee secretarissen van de Egyptische ambassade in de Italiaanse hoofdstad, die verantwoor delijk zijn voor de „ontvoering" van de Marokkaan Josef Dahan (30), wiens werkelijke naam echter Massoed Look is, zijn gisteren op bevel van de Ita liaanse regering naar Egypte gevlogen. Er is intussen een krachtig protest gediend bij de Egyptische ambassa deur. Abmen Masjin, die verklaarde het gebeurde zeer te betreuren. De Romeinse politie zoekt nog een motief voor de mislukte ontvoe ring van Look, die afkomstig is Petah, dertig kilometer ten noorden van Tel Aviv. Look, die vloeiend Ita liaans. Frans. Duits, Engels en breeuws spreekt, zou volgens de politie een „dubbelspion" zijn geweest. HU zou zoals we al meldden wel voor Israël als voor Egypte hebben gespioneerd. In Israël heeft Look omvangryk strafregister op zyn naam Look heeft tegenover de politie klaard. dat hy zich maandag bij een de twee Egyptische diplomaten heeft be klaagd over de geringe geldelyke belo- (Van Rotterdamse redacteur) ROTTERDAM De mogelijkheid bestaat dat zich in de toekomst over de Waterweg en het Calandkanaal reusachtige hangbrug zal spannen. Dit project past >n Pen nieuwe v in de rijkswaterstaat die een studie maakt van de oeververbinding Waterweg en Nieuwe Maas. In deze was aanvankelijk de z.g. Euro tunnel gepland, schakel in de z.g. Dam- menroute tussen Den Haag en Vlissin- gen. Thans echter is een plan ontworpen n op de route van Amsterdam naar de Delta (langs Den Haag via de Efi tot Hoek van Holland en verder over de Grevelingendam naar Schouwen en de Oosterscheldedam naar Walcheren) een brug in te passen. t zou dan een brug moeten worden een type, dat in ons land nog niet bestaat. Official dealer Leiden e.o. ning, die hy van de Egyptische geheime dienst ontving. Een van hen had geantwoord, dat zyn werk geen grotere materiële beloning waard was Hy had Look daarop voor de keus gesteld om hetzy zijn banden de Egyptische geheime dienst te verbre ken. hetzy terug te keren naar Kairo. Look had het laatste verkozen, omdat hy bang was dat de geheime dienst maatre gelen tegen zijn gezin (vrouw en viei kinderen) zou nemen. Schoolhoofd in arrest wegens onzedelijke handelingen KRUISLAND Leerlingen van d jongensschool van het Brabantse dorp Kruisland, behorende tot de gemeente Steenbergen, hebben gisteren van het schoolbestuur een brief voor hun ouders mee gekregen, waarin de ouders wordt gevraagd de kinderen te vertellen dat het schoolhoofd, de 35-jarige heer J. V., wegens ernstige ziekte geen les meer kan geven. In werkelijkheid is hij op staande vóet ontslagen en ingesloten, verdacht van onzedelüke handelingen met minder, jarige leerlingen. Het schoolbestuur heeft in de brief aan de ouders ook verzocht na te gaar. of het schoolhoofd ook handtastelyk is op getreden tegen hun kinderen. Bij het politie-onderzoek is komen vast te staan dat V. zich al jaren met deze praktyken heeft beziggehouden. Juwelendiefstal in etmaal opgelost AMSTERDAM De Amsterdamse centrale recherche heeft gisteren in een café in de hoofdstad de 30-jarige ker misreiziger A. W. van M. aangehouden onder verdenking betrokken te zyn ge weest bij de dinsdagochtend in een Hil- versumse juwelierszaak gepleegde dief stal. Eergisteren heeft de Amsterdamse politie in verband daarmede reeds de 23-jarlge venier J. Z. en de 25-jarige voeger S E., beiden uit de hoofdstad, gearresteerd Boven links een kijkje in de kist, waarmee men trachtte Joseph Dahan (onder) naar Kairo te ver zenden. Onder elkaar naast de joto van de kist de diplomaten, die hiervoor gisteren werden ge arresteerd. Boven: Abdel Moneim El Keklawy, onder Selim Os man El Sayed. beiden eerste se cretaris op de ambassade van de V.A.R. in Rome. (Van onze parlementsredactie) „Volmaakt onjuist". Dat ware letterlijk de woorden, die minister Bot (o„ k. en w.) bezigde toen hij werd geconfronteerd met een sensa tioneel opgemaakt bericht in de bla den van de Grote Provinciale Dag bladpers (tot welke combinatie o.m. de Haagsche Courant en het Leidsch Dagblad behoren). In dit be- bericht werd niets minder beweerd dan dat de regering een geheime af spraak met de REM heeft gemaakt. Wanneer de REM zich vóór de af kondiging van de z.g. anti-REM-wet BESTUUR van de Stichting de Arbeid heeft zich giste ren voor de tweede maal beraden over de loonontwikkeling voor vol gend jaar. Wanneer we zeggen, dat er gisteren resultaten zijn geboekt, is dit te positief uitgedrukt. Ook zijn er zelfs nog geen verwachtingen ge wekt. Alleen kan gezegd worden, dat nog niet is gebeurd, wat algemeen werd gevreesd, namelijk dat partijen zouden volstaan met het opnieuw kennis nemen van eikaars reeds eer der ingenomen standpunten. Deze onderling sterk afwijkende standpun ten had men dan op papier kunnen zetten om ze zaterdag bij de rege ring in te leveren. Dit laatste is gistermiddag niet ge beurd. Partijen hebben hun goede wil getoond en ernstig eeprobeerd een klein stapje dichter bij elkaar te komen. Dat stapje is niet goed ge lukt. maar er ls een poging gedaan en men heeft aan het slot van het gesprek de poging om elkaar te vin den niet opgegeven. Besloten werd het gesprek volgende week woens dag voort te zetten. De centrale or ganisaties van werkgevers en werk nemers hebben het nog niet opgege ven en de kans ls nog steeds aanwe zig. dat men het zonder de regering eens wordt over de loonstijgingen in 1965. Deze instelling van partijen tegen over de moeilijkheden was gisteren de grootste winst. Niet de gedachte, de eigen verantwoordelijkheid voor het loonbeleid af te schuiven naar de regering, heeft voorop gestaan, maar de gedachte de eenmaal ver kregen verantwoordelijkheid, indien enigszins mogelijk, ook werkelijk te dragen. Bij de keuze tussen de mogelijkhe den: het overleg volgende week voort te zetten en zaterdag niet naar de regering te gaan of zaterdag wel naar de regering te gaan en het overleg maar op te geven nog voordat het overleg wezenlijk begonnen was, heeft het bedrijfsleven voor de eer ste mogelijkheid gekozen. De rege ring krijgt nu een telefoontje, dat de afspraak van zaterdag niet door kan gaan. waarover zij trouwens niet rouwig zal zijn. Het is de regering liever, dat het bedrijfsleven met een eenstemmig besluit komt, dan dat de regering eenzijdig een loonmaat regel moet treffen. Wel zal er de komende dagen nog informeel overleg worden gepleegd tussen werkgevers en regering, met name zullen hierbij de prijzen aan de orde komen. Reeds eerder hebben wij in onze krant het belang van de prijzen kwestie met betrekking tot het loonbeleid aan de orde gesteld. Een loonsverhoging die geheel verloren gaat tengevolge van prijsverhogin gen, kan beter achterwege blijven. Maar een verantwoord globaal prijs beleid zou behalve het voorzichtig afremmen van prijsverhogingen ook prijsverlagingen kunnen uitlokken. Een enigszins laten vieren van de prijzenteueel behoeft dan nog niet altijd verlies te betekenen. Aan de loonkant zou het zowel psychologisch als materieel winst kunnen beteke nen. Bij die psychologische winst moet dan ook gedacht worden aan het voorkomen van de noodzaak, dat de regering zelfstandig een loonmaat regel treft buiten het bedrijfsleven om en aan het feit, dat de Stichting van de Arbeid niet buiten spel komt te staan. (Advertentie) LONDEN Uit documenten is gebleken dat koning Gustaaf van Zweden zijn volledige medewerking heeft gegeven aan de doortocht van de Duitse Hoepen door zijn land. De Zweedse vorst heeft, zo blijkt uit de documenten die in Engeland zijn gepubliceerd, gedreigd met aftreden als hij in dit besluit zou worden tegengewerkt door de regering. De betrekkingen tussen Zweden en Nazi-Duitsland worden uit de doeken gedaan in een memoranda van Viktor I'iinz zu Wied, die in de tweede wereldoorlog ambassadeur was in Stockholm. Deze documenten zijn in handen gevallen van de Britten. Aanvankelijk kreeg het Duitse verzoek om doortocht door Zweden van de troepen die naar het bezette Noorwegen moesten, tegenwerking van de Zweedse regering. Maar ambassadeur zu Wied riep daarna de hulp in van de Koning. Deze gaf zijn persoonlijke goedkeuring, aldus de ambassadeur. Koning Gustaaf verklaarde bij deze gelegenheid dat de regering zou toestemmen omdat hij gedreigd had anders te zullen aftreden. De Zweedse vorst liet wel merken dat hij verwachtte dat Duitsland dan ook. na deze goedkeuring, geen verdere eisen zou stellen. Een tijdlang was de Koning bang geweest voor Duit se bezetting van Gotland, zo stond in de documenten die de Britse regering heeft gepubliceerd. Voorts blijkt nog dat koning Gustaaf Hitler had bedankt voor diens strijd tegen het communisme. uit de ether zou terugtrekken, zou de maatschappij voor een concessie in aanmerking komen. Op politieke waarnemers ln Den Haag maakte het bericht direct een ongeloofwaardige indruk en dat niet alleen omdat een dergelyke koehandel hen in de Staat der Nederlanden onbe staanbaar voorkomt. Men herinnert zich de Troonrede, waarin wordt meege deeld dat de regering streeft naar een spoedige oplossing van het vraagstuk van de reclame in de televisie. De com merciële televisie, zoals deze door de R.E.M. wordt bedreven, valt geheel buiten het gezichtsveld. Commerciële televisie is door de regering èn parle ment nadrukkelyk afgewezen. Daar om zou het wel heel vreemd zijn wan neer de gedachten van de minister van o. k. en w. thans wel in deze richting gingen. Intussen moet hert zeer wel voor mo gelijk worden gehouden dat de R.E.M. die zelf zegt van niets te weten een concessie zal aanvragen. Zoals be kend is de stichting TROS gevormd, die dezer dagen trots kon melden dat zij 100.000 „deelnemers" telt. Mogelyk zal zij zich by de minister presenteren als een organisatie, die blykens haar aan hang vergelijkbaar is met de omroep verenigingen en op grond daarvan een zendmachtiging vragen. Invoering van het commerciële element in de zend tijd van de TROS zou pas na verstrek king van de zendmachtiging actueel Nederlandse bijdrage VN-macht op Cyprus: Nederland heeft besloten een vrijwil lige bijdrage van 118.000 dollar te le veren ter bestryding van de kosten tot het handhaven van het V.N -politiële - ger op Cyprus, aldus is door de VN gisteren bekendgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1