>Eén tegen allen" na kritiek aangepast Na Bolsward komt Emmeloord Meer zendtijd - andere prijzen Kamervragen over moord Fluxuskolder: triviaal, steriel en destructief Glanzend feestconcert van 40-jarige N.C.R.V. Boetes geëist tegen directie van DAF FEEST 7 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 De hele Noordoostpolder, wat wil zeggen: Emmeleroord en alle tien omliggende dorpen, zal woensdag avond in het strijdperk treden tegen ..de eenzame vragensteller" M. C. Doeleman uit Zierikzee. Het uit Bel gië overgewaaide, massale televisie spel Eén tegen Allen is, na de eerste ervaringen de vorige maand in Bolsward, echter wel door de NCRV aangepast. De kritiek, maar ook de zelfkritiek, hebben tot enkele wijzigingen geleid, welke voornamelijk gericht zijn op verbetering van de regie en de beeld buiskwaliteit. De chaotische taferelen, die uit het Friese stadje de huiskamer binnendrongen, wil men door het beter in bedwang houden van toestromend publiek zoveel mogelijk trachten te voorkomen. De inspanningen van de burgerij komen hierdoor beter aan hun trekken. Het zelfde geldt voor de kijkers, die uiteraard nieuwsgierig zijn naar de inhoud en het verloop van het spektakelstuk. Dick van Bommel, hoofd Gevarieerde Programma's van de N.C.R.V., kondigde gisteren ln Emmeleroord aan dat het spel een half uur langer zal duren tien over negen tot tien over half elf hoewel de wedstrUdtUd drie kwartier zal blijven. Toch wordt een tijdwinst acht minuten verkregen, omdat de tien vragen vóór de aanvang van de compe titie sullen worden gesteld. Een andere verandering is dat voor elke goed beantwoorde vraag een bedrag van honderd gulden (te bestemmen voor een liefdadig doel) aan de bevolking zal wor den uitgekeerd. Tot dusver kon alleen bij goed beantwoorden van ólle vragen dui zend gulden worden gewonnen, zomede een zilveren televisie-trofee in de van een burcht, die door een pietepeuterig mannetje wordt belaagd. Het gevolg van de laatste wijziging dat Bolsward toch nog negenhonderd gulden krijgt, omdat het stadje acht vra gen goed beantwoordde en één antwoord, dat net iets te laat binnenkwam, door de jury geschonken kreeg in verband met de thans geldende tijduitbreiding. De bur gemeester. die op „de dag van Emmeler oord" met honderd supporters in de Bus- sumse studio aanwezig hoopt te zijn, zal dit bedrag voor de camera in ontvangst KLM GEEFT REDUCTIE OP VRACHTZENDINGEN De KLM deelt mede, dat zij behoudens goedkeuring van de betrokken regerin gen met ingang van 1 januari een reduc tie van twaalf procent zal gaan verlenen op vrachtzendingen binnen Europa en tussen Europa en Noord-, Midden- en Zuid-Amerika voor goederen, die worden verzonden in containers van de opdracht gevers. Deze nieuwe regeling geldt vooi zendingen van meer dan honderd kilo gram. De containers zullen wel aar paalde eisen moeten voldoen. (Van onze speciale verslaggever) Als andere, spel-verbeterende maatre gelen moeten de uitbreiding van de nemers der jury ter plaatse worden gezien (van 2 naar 5), het meer rekening houden met de krapte der beschikbare tijd door de reporters en het beter invoe- ran spelleider Dick van Ruler, die op „de dag van Bolsward" tussen beide par tijen in bleef hangen, omdat hij onvol doende was ingelicht. Problemen Het blijft een moeilijke zaak, dit mas sale spel", aldus Dick van Bommel. „Men dient de kijkers zo min mogelijk te ont houden, doch er kunnen zich onvoorziene omstandigheden voordoen. In Bolsward stonden er steeds zoveel mensen voor de vaste camera's dat de mensen, die zich met de „doe"-vragen bezig hielden, dik wijls buiten de lens bleven, of er slechts eer gebrekkige wijze op kwamen. Duidelijk is dat we in elke plaats, waar het spel gaat spelen, andersoortige pro blemen zullen krijgen. Het spel als zo danig is echter een groot succes, getuige onder meer de vele reacties, die we krij gen. Het bewijst bovendien dat men niet alleen de wat luchtere Belgen er warm or kan krijgen, maar ook de als nuchter boek staande Nederlander". Dat één opvoering van Eén tegen Allen 50,000 gulden kost, ontkende Dick van BommeL Voor de man, die hem schreef: ,Moet daar nou m'n dure kijkgeld naar oe". had. hij uitgerekend dat het volle iur ontspanning van'Bolsward tegen een kostprijs van lVz cent per t.v.-toestel ge leverd was. Het ging niet. zo stelde hij, de salarissen van alle tachtig medew kenden en de afschrijving van het mate riaal in het kostenbedrag te vercalcu- leren. Eén tegen Allen verslond lijk minder dan bijvoorbeeld een show programma van een uur. Drie peuters Er was nog een vrouw, die hem ge schreven had, of de „Bolswarder brei- lapjes" 93 stuks niet naar haar kon den worden opgestuurd. Ze had drie peu ters, voor wie ze wollen dekentjes breide, maar doordat het zulke handenbindertjes waren, schoot ze veel te langzaam op. Het verzoek was naar de burgemeester Bolsward doorgestuurd, doch Dick Borrimel vreesde dat de lapjes in strijdgewoel verlof^Q,..of vqrregend wa- Emmeleroord, waar het spel op deel van de grote Deel zal worden op gevoerd en waar vier camera's de beant woording van de „doe"- en de „denk"- vragen zullen registreren, waakt zorgvuldig over zijn strategische gehei men. In alle omliggende dorpen staan mensen en dingen klaar om de heer Doelman te verschalken. Voorzitter de ..Raad der Wijzen' is burgemeester F. A. Panthaleon Baron van Eek; leider van het uitvoerend comité is ir. E. J. Kloosterman, rijkslandbouwconsulent de Noordoostpolder. Zon na regen VEN RANDSTORING van de storm depressie bij IJsland lag van morgen bij zuid-Engeland en trekt naar noord: noordwest-Duitsland. Hierdoor kan er vandaag tijdelijk nog meer enige regen pallen, morgen gevolgd door wat meer zonnige perio den. De lucht die wordt aangevoerd, is onstabiel zodat er plaatselijk een bui mogelijk blijft. De krachtige zuid westenwind blijft zachte oceaanlucht aanvoeren. Dit voor het eerst na drie weken waarin het steeds te koud bleef voor de herfst. Nu stijgen de middagtemperatw tot 12 a 14 graden Celsius. ZON EN MAAN Zondag 15 november: zon op 8 00. onder 1649: maan op 15.34. onder 2.02. Maandag 16 november: zon op 8.01 der 16.48: maan op 15.51. onder 3.19. Donderdag 19 november: volle rr Hoogwater Scheveningcn 15 november 11.36 v.m.: n.r 16 november 0 10 v.m.: 12 34 n.n Zo u woensdagavond 30000 benarde inwoners van de N.O.P. zoudt kunnen willen helpen volgens de spelregels mag het allemaal hier zijn de telefoon nummers, die voor het verkrijgen informatie vrij worden gehouden: 2044. 2346, 3122, 3247 en 3348. alle in Emmeler- oord, dat als kengetal 05270 heeft. Het Tweede-Kamerlid Berkhouwer lib.) heeft aan de minister van justitie gevraagd of het waar is, dat de Vlaar- dingse psychopaat W. v d. S. die daags na zijn ontslag uit de psychiatrische inrichting Oud-Rosenburg op 27 okto ber zijn echtgenote om het leven bracht ontslagen is uit de inrichting, zonder dat tevoren overleg gepleegd was met de huisarts, hoewel deze daarom gevraagd had. Voorts vraagt het Kamerlid of V. de S. op 12 november weer „genezen" is verklaard. De 23-jarige C. Rijnsbui-ger uit Leiderdorp is gisteren in de Maria- stichting in Haarlem overleden aan de verwondingen die hij 's ochtends ten gevolge van een verkeersongeluk had opgelopen. De heer Rijnsburger vloog op de Leimuiderdijk bij Burgerveen met zijn auto uit de bocht en raakte daarbij ernstig' gewond. De Fluxusgroep heeft met een pop-artistieke vertoning gisteravond in het Kurhaus ook in Den Haag zijn wansmakelijke teerling geworpen. Amsterdam is al eerder aan de beurt geweest. De Fluxusgroep bestaat uit een stel jongelieden uit vele landen, die er schijnbaar behagen in scheppen uren lang op het podium door te brengen onder het uitvoeren van de meest bizarre toertjes. Croquetten en gehakt, ballen op de grond laten vallen, bellen blazen uit een toetertje. papieren lin ten doorknippen, hun voeten wassen, zich half uitkleden, roken, kauwen en gewoon maar staan, met of zonder maskers voor. Ondertussen lopen her en der wekkers af. rumoert het publiek, dat voorname lijk uit de meest imponerende nozems bestaat, op luide toon en wordt er wat af en aan gelopen over het toneel. Dit alles wordt gebracht onder zeer Indrukwek kende namen, die bij voorkeur in het Engels zijn gesteld, voorafgegaan door de al even verbijsterende namen van de pre sentatoren, die schijnbaar uit alle wind streken naar het Kurhaus zijn gekomen. Het geheel is niet waard om veel ruimte van onze kolommen te vergen. Maar ik zou nog een paar opmerkingen willen maken. Ambulance in '24 minuten van R dam-Zuid naar Rijswijk (Van onze Rotterdamse redactie) DE ROTTERDAMSE POLITIE heeft gistermiddag een stunt uitgehaald door een ziekenauto binnen 24 minuten van het Zuiderziekenhuis in Rotterdam te bege leiden tot Rijswijk. In de ambulance lag een beademingspatiënt die naar het Haagse Zuidwal-zickenhuis moest worden overgebracht. Om 16.42 uur kwam het verzoek van de GG en GD de meldkamer van de politie binnen. De RT 5 (een Volvo Amazone) bevond zich op dat ogenblik op de Abraham van Stolkweg. Negen minuten later was de wagen al bij het Zuiderziekenhuis Binnen de minuut was het konvooi op weg. Er werd nog even een vergissing ge maakt, die geen tijdverlies opleverde. Er vertrokken namelijk twee ambulances tegelijk in dezelfde richting. De chauffeur van de politicwagen merkte dat pas in de Maastunnel. Hij reed toen achter inplaats van vóór de juiste ziekenauto. Om precies 17.16 uur werd de ambulance in Rijswijk voor begeleiding overgegeven aan de Haagse politie. In Rotterdam moesten voor dit sneltransport nog acht andere politieauto's worden ingeschakeld om tijdig de Maastunnel en vele kruisingen vrjj te maken en om op bepaalde punten voor afzetting zorg te dragen. HET WEER ES EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt Eindhovei Kopenhagen regen Parijs Bordeaux Grenoble 10 0 12 vindstil 14 8 windstil 15 Hier staan nog netjes geordend de wekkers van het gisteravond in het Scheveningse Kurhaus gehou den Fluxus festival. Tijdens de uitvoering van de Fluxusgroep hingen de apparaten her en der verspreid langs de ballustTade van het balkon. Zo nu en dan liep er een ratelend af, waardoor het ..stuk voor wekkers" van Bob Lenz wel een wat versnipperd karakter kreeg. Het is onduidelijk waaruit de drang om dit volslagen gemis aan enige positi- viteit te manifesteren, voortkomt. Of het nu ..protest-expressie" is tegen een oudere generatie, zoals sommige menen, of zo maar zeer ..onontpopte art", het lijkt niet erg belangrijk. Of het ver schijnsel tragisch is of zo maar zonder meer te verwerpen, doet ook nauwelijks ter zake Het is klaarblijkelijk zo. dat de men taliteit. waaruit deze waanzin voort komt, of hij nu in de grond van de zaak serieus is of niet, verstoken is van iedere positiviteit en daardoor onmiskenbaar negatief is. De Fluxusgroep appelleert aan lege conservenblikken, omspoeld door deca dentie en een negatieve sexualitelt En omdat het zodoende volkomen destruc tief is. moet het zonder meer verwerpe lijk genoemd worden. Het ls dan ook on begrijpelijk dat mensen als Mlscha Men gelberg en Bob Lenz zich voor deze tri viale onzin lenen. Ik geef toe dat er zo hier en daar een spoor van een grapje viel te constateren, maar deze verdienste viel volkomen weg tegen de absolute steriliteit van het pro gramma in het algemeen Ten slotte nog dit: Wat de Fluxus groep heeft gebracht is al tientallen jaren oude koek. Het dadaïsme bloei de korte tijd in de schoot van dezelfde baarlijke nonsens en heeft verhou dingsgewijs noa tot meer positiefs ge leid dan de Fluxusbeweging ooit zal kennen. En verder is het al weer een paar joar geleden, dat de keizer der experimentelen, Lucebert, een gedicht voordroegdoor een glas water over zijn hoofd te gooien. En daarom is het al met al maar te hopen dat de hele inboedel van Fluxus explodeert, zoals het rotje, dat de heer Wim T. Schippers tot slot van de vluch tige Fluxusavond afstak onder de titel „Ekonomisch Konsert". D. V. Mening van KRO Twee nieuwe psalmcomposities In het zojuist verschenen program mablad van de KRO wordt In een hoofdartikel de mening van deze om roeporganisatie gegeven aangaande de nieuwe activiteiten van groeperingen, die de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen om zendtijd willen „De geschiedenis herhaalt zich", aldus het. artikel, „want in de jaren 1962/'63 hebben we al gezien, hoe allerlei zich toen nog ronduit commercieel noe mende groepen en groepjes het on derling niet eens konden worden en dus maar ieder voor zich zendtijd gingen Er wordt daarna aandacht gevraagd voor een nieuw aspect in deze po gingen: het streven naar vorming van een stichting met begunstigers of „een heuse"' vereniging met leden, zodtft men de minister kan bewijzen, dat vele kijkers (en luisteraars?) zich achter de initiatiefnemers scharen. „Wij menen", aldus gaat het artikel verder, „dat deze besluiten blijk geven van het verstandige inzicht, dat geen minister die willekeur wil vermijden, de schaarse zendtijd anders kan ver delen dan met hantering van het zgn. getalscriterium als de belangrijke maat staf. Het uitgangspunt Cals-Höppener schijnt nu ook voor de nieuwe zend- gegadigden zo met het beste, dan toch het enige j>olitiek-haalbare te zijn en dat getuigt' van zin voor de werkelijk heid". Eveneens spreekt de KRO als haar mening uit, dat in het bijzonder de „nieuwe Televisier-club" wel alles op alles zal zetten om ook vele rooms- katholieken achter zijn vanen te ver zamelen, maar dat het duidelijk is dat het achterland van Televizier voor de minister bij eventuele zendtoewijzing slechts betekenis kan hebben, als aan enkele voorwaarden is voldaan en dat één van die voorwaarden behoort te zijn dat de kijker een keuze doet als hjj zijn omroeporganisatie bepaalt. l&aMccZ Het is een glanzend feestconcert geworden, dat de NCRV gister avond bij de viering van haar veer tigste verjaardag in het Amster damse Concertgebouw aan haar ve- voering op het feest van de omroepver eniging, die zo veel voor zijn muziek gedaan heeft, overgekomen en htf kwam Marinus Voorberg, het Groot Omroep koor, het Radio Filharmonisch Orkest dc soliste Sophia van Santé, v «anavona 19.00 Nieuws 19.10 - feesteditie 19.30 De Messias. In de pauze (±20.20): In de oorspronkelijke ■eugde: hoogtepux 22.00 Een ten uit de jarig jubl- klok dertienslaa 22.15 Franse ch; Instrumentaal sept< 95 Trammelant in Loeren it programma 2100 Socia- aar 21.15 Wereldradioweek jazzmuziek 21.45 Als de i bloed hoorspel naplaten: licht 23 55—24.00 Nie 22.30 en zangsolisten rmzikaal progra vrienden aanbood. Zo zorgzaam partij eigenlijk iets te laag lag, be- als zij het programma had samen- voor de «stakende weergave. gesteld. :o zorgzaam had zij ook uitgenodigd. Uit oll€ knngen, die den muzlek waarin allm en i«ler«n met de NCRV in enig opzicht te ma- g, pas kWam. plet van Egmond zette in ken hebben, waren de gasten ge- met een Intrada voor orgel in de komen en naast de officiële autori- manier van Jan Zwart, het Groot Om- teiten zaten vertegenwoordigers roepkoor kreeg het eeizte dee^ daarna kwamen de sopraan Riggina Beekman nan andere omroepverenigingen, en da ba! „eni Driessen aan de beurt. van allerlei organisaties op cultu- Het n.C.R.V. Kinderkoor, met een eigen reel gebied, enz. Een bont gezel- sopraantje. was ook van de partij en voor het N.C.R.V. Vocaal Ensemble had Boekei een naar de amusementsmuziek geschreven stuk bewaard met begelei ding van stringbas en drums, waarna het slotkoraal met de eigenlijke koraal melodie als c.f. op de proppen kwam. schap, dat in hetluisterenthousias- JJMMSÏEESS me toch een eenheid vormde. niet.high-brow-luisteraars. Marinus In het programma had de N.C.R.V. Voorberg liet deze Cantate met zwier enkele facetten van haar muziekleven zingen, de enige methode om er het tot uiting willen brengen en men vond grootste effect mee te behalen en hij deze opzet in de keuze der werken en toonde in deze beide koorwerken zijn der componisten alsook in ldie der uit- grote kwaliteiten als koordirigent, voerenden weerspiegeld. Zijn kwaliteiten als orkestdirigent Een van de meest bekende N.C.R.V. konden wij minder bewonderen. In de muziekfiguren, Marinus Voorberg, diri- b-moll Suite van Bach, waarin de geerde het concert, onder de vele uit- fluitist Adriaan Bonsel solieerde, kwa- voerenden stonden het N.C.R.V. Vocaal men nog al eens te vlugge en te om- Ensemble (door Voorberg opgericht), regelmatige tempi voor, waarop het het N.C.R.V. Kinderkoor van Marius kleine ensemble uit het Radio Filhar- Borstlap alsook de organist Piet van monisch Orkest wat nerveus reageerde. Egmond. En in de uitvoering van Mendelssohns r.nmnnr;t;e-nnjranh*~n Ait Vioolconcert werd de situatie soms be- speciale concert ontvingen Ernst Pep- £ktekwSd cS'i! pZestn.Te hZnt *ool^ d. nikste ral gespeeld heeft en Meitldort herkennen, zijn beste prestatie Boekei. die vooral naam maakt met leverde h« hlEr nlet zijn composities voor harmonie en Dra. H. E. Kokee van den Berge fanfareterwijl de heer c. Rijnsdorp, Programma voor morgen die voor onze lezers geen introductie hllvcrsum l 402 m. dcor: a.oo Nieuw» behoeft, de opdracht kreeg de tekst 8 15 Goede morgen: actualiteiten, muziek te schrijven voor het koorwerk van en een lezing 8.45 Inleiding 1op de vroeg- Meindert Boekei. Was het niet alsof inleiding Hoog de N.C.R.V. met dit concert wilde mis jo.os Hoogmis '11 15 Lichte gram 12.10 getuigen van de krachten in het pro- Boekbespreking 12.20 Lichte orkestmuziek testants-christelijk muziekleven? 13T0 Krachten, die door het Bijbelwoord De drie musketiers, licht programma 13-30 geïnspireerd worden! Voor de Want zowel Ernst Pepping als de Por heren Boekei en Rijnsdorp kozen een 1130 psalm als onderwerp van een compo- fter sitie, nl. psalm 139 en psalm 8, beide tage 14.00 Wereldradioweek tate 14.35 Pianorecital: lanse muziek 15.00 De «r lezing 15.05 Lichte -uitslagen 1630 NCRV: 1 Filharmonisch orkest: moder- .-j gewijde muziek 18 20 Geestelijke huis muziek 18.40 Gespre pastorie 19.00 Televisie. Nederland I: NTS: 19.00 Week- journaal NCRV: 19.30 Barend de Beer 1935 NTS: 20.00 Jc 1 Tante Polle- ntie 20.50 Va- e 2230 Is God er om in te grijpend lezing. NTS: 22.40— 22 46 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Wat zegt zo'n naam u nog, documentaire 2030 Komt 1 vrienden in den ronde, muzikaal programma 20.36 22 10 Slachtvee. TV-spel. TV-NOORDZEE 18.30 uur: Rin Tin Tin en het goudtrans- verschillend van aard, de eerste meer 17 00 naar binnen gekeerd en nadenkend, de 18.00 l ander openhartiger, „luidkeelser". En dit verschil in karakter kwam ook sterk x^orgèlconcert:''ic.ïass r in de composities naar voren. daags geloven, lezing l9,au aam^u»: geestelijke liederen 20.00 Nieuws 20.07 Me- Dat Pepping een ingewikkelder com- ditaUe. KRO: 20.15 Stereofonische uitzen- positie zou schrijven, lag voor de hand. ding: Wereldradioweek 1964: om leer. Hij gebruikte koor. alteoio en orkest en JjïïJIgf jf* L?cSe muzidc 2335 Lichte hij weeft deze drie „draden" tot een gram 23.55—2400 Nieuws, mooi weefsel, dat alleen hier en daar Hilversum IL 298 m. VARA. 8.00 Nieuw», wat zwakke plekken toont door een te sportmededelingen en socialistisch stnjd- veelvuldlge toepassing van hetzelfde g£fmfna8 9.45^Geestelijk leven, toespraak, procédé in polyfonie en melodie. Maar IXOR: 10 00 Kinderdienst 10.30 Hervormde natuurlijk staat de compositie op het kerkdienst 11.30 Vraag r 5 Alle- 1 antwoord 11.40 in het hanteren van het materiaal zyn kunst is m de voornaamheid fn"^-wer«ad i3.17 Mededelinget gedachte en ln de polyfonie techniek 13^q carrousel, een progi heel wat meer waard dan die van Boe- kanten opgaat 14.10^ Resi kei. Pepping was door deze eerste uit- Geen premies ingehouden Voor de economische politierech ter te Den Bosch, heeft gisteren de zaak gediend tegen de directie van de DAF te Eindhoven. Deze was te gen haar aangespannen om een prin cipiële uitspraak te verkrijgen over /raag, of het een werkgever is toegestaan om premies van sociale verzekeringen niet op het loon van de werknemers in te houden. Zoals bekend was met name van de zijde van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond aan het bedrijf 'eten dat er zwarte lonen werden 68 ..Feest afgelopen, meneer Appelaar? Ik ben Middelkoop, we kennen elkaar, geloof ik, wel. Ik kwam hier vanmorgen vroeg ook langs toen de erepoort werd opgericht. Zodoende heb ik enige interesse gekregen." „Ja, 't feest is afgelopen", klinkt het gedepri meerd. ,,'t Zou tijd worden ook. Ik heb liever tien jaar hard werken dan één zo'n feest avond." ,Dan slacht u mij wat. En? Nog wal ge beurd? We kennen de Mussenstraat. De buren maken 'r soms nog bonter dan de mensen zelf. Ik heb nu net nog een stelletje uit elkaar ge jaagd." „Gebeurd? Volgens de politie misschien niet. Volgens mij veel te veel. Dronkenschap, lieder lijkheid, machtswellust, chantage. Ik ben er misselijk van. ik moet naar huis. de ruimte hebben." „Heeft er misschien een onder de tafel gele gen? Er werd me een bont verhaal opgedist, zo pas. Er zou er zelfs een dood zijn. Mussen- fantasie natuurlijk. Maar mag ik misschien even kijken? Alleen maar om 't hoekje van de deur. Ik geloof er zelf natuurlijk geen steek van." „En ik de dader zeker", zegt Frans met ver moeide spot. „Omdat ik zonder regenjas de bui inga en met zenuwachtige handen naar m'n fiets zocht. Maar ga gerust uw gang. Even kij ken, of ze de knip niet op de deur hebben ge daan." Brigadier Middelkoop treedt binnen en kükt de kleine, rommelige voorkamer rond. Een vuile walm van rook- en dranklucht drijft om hem „Daar hebben we ingezeten, de hele avond", hoont Frans. „Kijk, daar zit-ie, de dappere held van 't feest." Appelaar hangt in een leunstoel versuft, een brede pleister boven zijn slaap. Hij merkt de in de Mussenstraat door MAM. Renes Boldlngh vreemde niet eens op. Een snork werk zich roche lend los. „Was hij 't? Lag hij onder de tafel?" fluis tert Middelkoop. „Hij was T\ „Had iemand hem gevloerd, dat u weet?" „Hij vloerde zich zelf, hij kon niet meer op benen staan. Van alles door elkaar gedron ken. 't Gebeurde net bijtijds, want ik was van plan een stoel op zijn hoofd kapot te slaan. Hij beledigde mijn moeder. Dat heeft hij veertig jaar lang gedaan. Hulde aan de bruigom!" „Nou, hij heeft 'em knap om. Dat kennen In de keuken klinkt 't bekende gerinkel van kopjes en glazen, begeleid door jonge vrouwen stemmen. „Is moeder daar ook?" „Jawel, met twee van mijn zusters. Die ook nog zien, meneer?" „Niet nodig, meneer Appelaar. Mijn hele komst was gelukkig overbodig, merk ik." „Och, daar is u politieman voor. Maar wacht eens, misschien kunt u ons helpen. Mijn zusters zijn bezig mijn moeder te overreden met mij mee te gaan. 'k Heb 't zelf ook geprobeerd, een taxi is zó besteld, we spelen 't met zijn allen niet klaar." „Vertrouwt u 't niet, vannacht? Zij met hem samen in huis?" „Niet alleen vannacht. Ze moet voor langere tijd hier vandaan om tot kalmte te komen. Dit is geen leven meer, brigadier. En 't heeft nu veertig jaar geduurd, volgens ons. is 't welle tjes". „Veertig jaar is een lange tijd. En als 't dan niet botert Alsof ze zich geroepen voelt, zo prompt komt Anna Appelaar de voorkamer binnen. Middel koop groet haar, zoals men een dame begroet. „Uw zoon kwam net naar buiten, toen ik hier langs kwam. Hij heeft me gevraagd even bin nen te komen, om te schuilen voor de bui." Even luistert Anna Appelaar naar de slagre gen, die losgebroken is en die nu en dan over stemd wordt door het doffe dreunen van dedon- ,,'t Is noodweer", zegt ze, zonder noemens waardige belangstelling. Middelkoop vat de koe bij de horens. „Zeg mevrouw Appelaar, zou u nou strakjes niet eens met uw zoon meegaan? Meneer hier belt om een taxi en u rust bij uw schoondochter ;ens helemaal uit. Dat heeft u gerust wel ver diend na veertig jaar." Een zo wijze glimlach speelt over Anna's ge laat, dat de beide mannen zich schamen over hun doorgestoken kaart. „Ik kan hier niet weg gaan. Om verschillende dingen niet. En ook niet, omdat hij me morgen nodig heeft. Wie zal mor gen die pleister losweken, als ik 't niet, doe? Met een pleister gaat-ie nooit naar zijn werk. Nooit". (wordt vervolgd) betaald, omdat van de premies voor de ziektewet niet zoals gebruikelijk de helft werd ingehouden (van 7.3 procent van het loon), doch slechts één procent. De r.k. en de christelijke bonden waren echter van mening, dat hier niet van zwarte lonen mocht worden gesproken, doch van sociaal gevoel. De directeur van de sociale dienst van de DAF, drs. J. Schrober, verklaarde ter zitting dat de DAF bepaald geen zwarte lonen no dig heeft om personeel aan te trekken. Hij ontkende niet dat de gewraakte maat. regel genomen is. doch wel dat zij in strijd zou zijn met de voorschriften Wordt het tegendeel bewezen, dan zal de directie de regeling onmiddellijk on gedaan maken. Mr. Lemmens. die namens de loontech- nische dienst als getuige was gedag vaard, verklaarde dat de maatregel van de DAF in zoverre onrust in het be drijfsleven teweeg heeft gebracht, dat sommige werkgevers hebben geïnfor meerd, of zij insgelijks konden handelen. Anderen vonden het minder prettig, dat de DAF een dergelijke aantrekkelijke regeling keilde. De officier van justitie betoogde dat ten aanzien van de ziektewetpremies de bindende voorschriften zijn overtreden. Men kan tegen die voorschriften be zwaar hebben, maar dat is in de rechts zaal niet ter zake. Er waren tWfee ge vallen als voorbeeld ten laste gelegd. Voor ieder daarvan eiste de officier f 10.000 boete, waarvan f 9 000 voorwaar delijk. De officier van Justitie had tevens een dagvaarding uitgebracht wegens een soortgelijke regeling met betrekking tot de pensioenpremies. Waar de bepalingen daarvoor in de c.a.o. echter niet bindend zjjn verklaard, zag hjj geen overtreding. HU eiste op dit pnnt vrijspraak, dan wel ontslag van rechtsvervolging. Met deze laatste els kon de raadsman, mr. N. Kappeyne van de Capelle uit Amster dam zich geheel verenigen. Over de ziektewetpremie zelde de raadsman, dat hU nergens, noch in de c.a.o. noch in de wet, heeft knnnen vinden, dat een werk gever verplicht ls om premiegelden in te houden. HU bepleitte een spoedige vervanging van de thans vigerende, slecht geformuleerde c.a.o. De politie rechter zal 20 november vonnis wUzen. .langsoltsten 15.30 Country and Western Music (gr) 1630 Sportrevue 17.00 Licht instrumentaal en -vocaal ensemble. VARA: 1730 Voord e jeugd 17.50 Nieuws, sport- litslagen en sportjour lending: Wal forum 19 35 Vrij jrlog 20.45 (gr) 21.55 Tour d'Europe, toeristisch programma over wintervakantie 2230 Nieuws 22.40 Actua liteiten. mededelingen en sportuitslagen 2e klas voetbal 23.00 Omroeporkest en radio- koor- klass muziek 23.55—24.00 Nieuws. Televisie. Nederland I: RKK: 11.00—12.00 Hoogmis. NTS: 15.00—17.00 Die Meister- singer von Nürnberg. opera (3e acte, opn) CVK/IKOR: 19.30 Leer om Leer. TV-cate- chisatie. NTS: 20 00 Journaal 20.05 Sport in beeld AVRO: t 30 'n Avondje uit met gevar programma 21.25 Een zwanezang. TV spel 21.55 Kunstgrepen. NTS: 22.25—22 30 Journaal. Nederland II. NTS: 19 30 De Tijdtcap- sule programma voor de jeugd 20.00 Jour naal 20 05 Tom Ewell Show 2030 Inkeer. TV-film 21.20 Inspecteur Mask, een Joe- goslavisch tekenfilmpje Sport in beeld. TV-NOORDZEE 18.30 uur: Robin Hood: De st plaatsvervanger: 18 59 uur: Z Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Oude orkestmuziek (gr) 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nieuws 3 15 Gewijde muziek (gri 8.30 Lichte gram 8 45 Op hazentoeren: liedjes over jacht jagers (gr) Wat* tuinder 1230 Meded igsoliste* eded ten 12.33 Llch- eventueel ac- laliteiten 13.00 Nieuws 13.15 Licht Instru- ïentaal trio 13.30 Operetteklanken (gr) Gewijde muziek (gr) 16.00 Bijbéloverden- king 1630 Vocaal ensemble 16.50 Klave cimbelrecital: 0ude muziek (gr) 17.00 Voor de kleuters 17 15 Voor ue jeugd 17.30 Lichte gram voor de jeugd 17.50 Regeringsuitzen ding: De jaarbeurs in Suriname: Spreker: A J M JudeU 18 00 Kerkorgelconcert: klass en moderne muziek 1830 Uitzending van de Christelijk Historische Unie. Van avond spreken de heer C F van der Peijl (over: Verkeer en Waterstaat) en dr H A Schuring (over: onderwijs), beiden lid van de Tweede Kamer 18.30 Amus muziek (gr). Hilvc 1 IL 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ocht* jeugd 8 01 8.50 Ochtendgym 9.00 De groenteman "lL05 Klass gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Lich te gram 10 50 Voor de kleuters 11.00 Nws 1.02 Voor de vrouw 12.00 Lichte gram 12.30 Meded ten behoeve van land- en 12.33 Voor het platteland 12.40 Beursberichten 1330 Licht ensemble 1 zangsoliste 14.00 Woedende welvaart van donderdag jram 15.30 Voor- i Amus orkest van Radio Bero- .pn) 16.00 Nieuws 16 02 Stereo- tzending Overijssels blaaskwin- iziek 16.30 Lichte gram 17.00 Voor de ner 17 50 Milit 18.15 Eventueel actueel 18 20 Licht semble met zangsolisten 18.50 Openbaar i 17 05 Jazz Cor- :ntaar 18.00 Nieuws

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7