Nieuwe Leidse Courant 10.000 doden in Z.-Vietnam Toxopeus: Amsterdam mag Bijlmer tien jaar houden Ernstig incident van Israël met Syrië Tal van dorpjes door overstroming weggevaagd Noodkreet om HULP Irene en Hugo naar huis Tsjoe (toch met lege handen?) naar huis tHoogeHuys Tyfusge vallen in Keulen Compromis-voorstel aan de Kamer Loonbeleid politiek in gevaarlijke situatie Geldinzameling voor Anita niet nodig R.E.M. kocht klooster niet Commentaar Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E WEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitigh ia ghebleve* mijn hert in leghen spoet" r~ Zatei'«lag 14 november 1964,45ste jaargang Wisselvallig De Bilt verwacht tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar nog regen, maar ook enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Matige Volgens een communiqué van de Zuidvietnamese regering, gepubli ceerd door het Zuidvietnamese con sulaat-generaal in Saigon, zijn bij de overstromingen in midden-Zuid- Vietnam bijna tienduizend mensen omgekomen. Honderdduizenden mensen zijn dakloos en tal van dorpen zijn vol komen weggevaagd. Het zwaarst getroffen zijn de pro vincies Koeang Tin, Phoe Bon, Phoe Yen en Koey Nhon. De regering, aldus het communiqué verder, doet een beroep op alle be vriende landen en organisaties voor het verlenen van hulp en bijstand aan de slachtoffers. Terwijl het land geteisterd wordt door een overstromingsramp hebben honder den Zuidvietnamese studenten gisteren in de hoofdstad betogingen gebonden tegen de nieuwe regering van premier Tran Van Hoeong. De betogers verza melden zich op het marktplein en schreeuwden lenzen zoals: „weg met de dictatuur, het communisme en het neu tralisme". Een poging van de politie de menigte uiteen te drijven mislukte. De agenten werden gewoon door de be togers onder de voet gelopen. Het Nederlandscbe Roode Kruis heeft zijn zusterorganisatie In Saigon laten weten, dat per eerste gelegenheid onge veer 21 ton kindervoedsel ten behoeve van de slachtoffers zal worden verzon den. Prinses Irene en prins Hugo zijn vanmorgen na een bezoek van een week aan ons land weer naar Madrid vertrokken. De afgelopen nacht heeft het prinselijk paar op paleis Soestdijk gelogeerd. De dagen ervoor waren zij te gast bij prinses Armgard op het kasteel Warmelo in Diepenheim. Prins Hugo is in die tijd nog enkele dagen in Oostenrijk geweest. Gistermiddag kwam hij terug op Warmelo. Een geestelijke uit Wageningen, de 48-jarige Dominicaner priester Wagens- veld is gisteren in Kesteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De door hem bestuurde auto kwam op de provinciale Noord-Zuid verbin ding in botsing met een vrachtwagen met aanhangwagen. Spiegelbeeld De Drentse gemeenten Borger en Roden gaan beide een tehuis met 94 bedden voor hun bejaarden bou wen. Om de kosten zo laag moge lijk te houden, hebben de twee ge meenten dezelfde architect, de heer W. Grunstra uit Bolsward aange trokken en deze opdracht gegeven één ontwerp te maken dat in beide dorpen kan worden uitgevoerd. De bejaardentehuizen mogen per stuk 2 miljoen gulden gaan kosten. Hoewel Borger en Roden een flink eind van elkaar vandaan lig gen, vond met het toch eigenlijk niet zo leuk om een jjnzcics eender gebouw te hebben. Ifi overleg met de architect is toen de volgende oplossing gevonden: dat in Roden zal naar het zelfde ontwerp, maar dan in spiegelbeeld worden uit gevoerd Tsjoe En-Lai, de president van com munistisch China, is gisteravond naar Peking teruggekeerd, zonder dat be kend werd gemaakt wat het resul taat van zijn besprekingen in Mos kou was. Volgens onbevestigde berichten zouden Tsjoe en Brezjnef, de Rus sische partijleider, overeengekomen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Vanuit een Amerikaanse heli kopter kijkt een zwaarbewapen de soldaat uit naar Viet-Cong- strijders in de onder water ge lopen vlakte van HauBon in Zuid-Vietnam, Als alles veilig is. zal het hef schroef vliegtuig landen om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de overstro- mina in het dorpje. Volgens deskundigen, is de overstroming de ergste die dit gebied, 500 kilometer ten noordoosten van Saigon, heeft getroffen, sedert 60 jaar. (Telefoto). Drie inwoners van Keulen zijn met tyfus in een ziekenhuis opgenomen, aldus s gisteren meegedeeld. Om uitbreiding van de ziekte te komen zijn verscheidene mensen onder quarantaine gesteld. Regering weet het ook nog niet (Van onze soc.-econ. redactie) I niet een te grote verwachting van het Naar vanmorgen algemeen werd gesprek moet hebben. verwacht, zal het gesprek tussen het bestuur van de Stichting van de Ar beid en een delegatie uit de minis terraad over het toekomstige loonbe leid weinig nieiiwe gezichtspunten opleveren. Het gesprek begon om half tien in het gebouw van het di rectoraat-generaal van de arbeid in Voorburg. Minister Andriessen. die waarschijnlyk het belangrijkste aan deel in het gesprek zal hebben, ant woordde op onze vraag standpunt van de regering, dat men Er gebeuren vandaag beslist geen won deren aldus de minister, de Stichting van de Arbeid is zelf nog niet uit de moei lijkheden. In dit stadium kan moeilijk verwacht worden dat de regering he* In een oogopslag Aantal leden verlaat vrij gemaakte synode pag. 2 Scheelzien verbeteren in de baby tijd pag. 5 NCRV-f eestcabaret met nieuwe composities pag. 7 Fluxus: flop pag. 7 „Eén tegen allen" anders pag. 7 Van M-brigade naar driepinters pag. 19 Fotoprijsvraag: minister Biesheuvel pag. 19 En in het ZONDAGSBLAD o.m.: Een tentenverhuurder Marienschwesterschaft Sprekende kanarie Willeke Alberti TV houdt spelende kin deren in de gaten Shakespeare films Proefballon, denksport, postzegelrubriek, foto boek, literatuur. Minister Toxopeus heeft een nieuw (compromis) plan voor de oplossing van de Bijlmermeer-kwestie: hij zal de Tweede Kamer voorstellen de pol der en het tussenliggende gebied van Ouderamstel tot de eerste dinsdag van september 1974 bij Amsterdam te voegen. Daarna zal dit gebied bij Diemen worden gevoegd. Dit blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Tweede Kamer. Hij hoopt het wetsontwerp over ongeveer vier maanden aan te bieden. voorkomen. Minister Toxopeus heeft ook overwogen om in het ontwerp de over gang naar Diemen mogelijk te maken op het tijdstip waarop aen agglomeratiebe- stuur kan worden ingesteld. Maar omdat onbekend is of een agglomeratieregeling toereikend zal zijn voor de Amsterdamse belangen, heeft hij van deze idee afge zien. Wél kan bij een wet tot het instel len van een agglomeratieregeling ver vroeging van het tijdstip van overdracht worden opgenomen. Bij gedeputeerden van Noordholland heeft de bewindsman al aangedrongen op het ontwerpen van zo'n regeling. Hij meent, dat de thans door hem ontworpen gemeentelijke in deling volkomen in een dergelijke rege ling zal passen. Tijdens het overleg met gemeenten en provincie zal de voorberei- Kennelijk wil de regering dus de ver antwoordelijkheid voor het loonbeleid nog zolang en zoveel mogelijk bij het be drijfsleven laten liggen. Zou de regering in het gesprek aan deze houding vast houden, dan is hiermee de poging van de werkgevers mislukt, de verantwoorde lijkheid voor het loonbeleid althans voor een belangrijk deel naar de regering to schuiven. De vakbeweging zal hierover minder rouwig zijn, want deze heeft de vorige week reeds gesteld, dat zij in dit stadium nog geen behoefte heeft aan contact met de regering. De vakbeweging wilde ech ter toch wel aanwezig zijn bij het ge sprek. en zo waren vanmorgen de werk nemers meer als toehoorders dan als nieuwe gemeente te deelnemers naai Voorburg gekomen De datum van overgang is zo gekozen. dat het houden van nieuwe raadsverkie- in Amsterdam en Diemen wordt Met dit nieuwe voorstel wil de mi nister uit de impasse komen, waarin de kwestie was geraakt nadat de Ka mer op 27 oktober het amendement- Scheps aannam, waarin werd gezegd, dat de Bijlmermeer bij Amsterdam moet worden gevoegd. Het ontwerp zal aan de gemeenten Amsterdam, Die men, Ouderamstel en Weesperkarspel, alsmede aan gedeputeerden van Noordholland worden voorgelegd. Onder het (tijdelijk) bij Amsterdam te voegen gebied vallen het westelijk deel van Weesperkarspel en het gebied van Ouderamstel tussen de rijksweg Amster dam-Utrecht en de grenzen met Amster dam, Diemen en Weesperkarspel. Op deze manier zou het Industriegebied var Ouderamstel, dat samenhangt met hei woongebied van Weesperkarspel, in eer gewenst verband komen, vindt de minis ter. Dit is van belang voor de industrieën die de hoofdstad moeten verlaten. De minister geeft de voorkeur aan hel stellen van een termijn boven de moge lijkheid van termijnloze overdracht het gebied aan een randgemeente, zoals vervat in het amendement-Scheps. Op die manier wordt een waarborg verkre- stedebouwkundige ontwik keling, die door latere samenvoeging met Diemen een krachtige randgemeente zal opleveren, aldus de bewindsman. De ter- ijn maakt het bovendien thans reeds mogelijk tot een definitieve gemeente lijke indeling te komen De minister schat dat de bebouwing in de polder op 1 januari 19'5 nagenoeg kan zijn voltooid. De gemeente Diemen zal binnen het bestaande structuurplan voortgaan met bouwen en dan v schyniyk 25.000 inwoners hebben. Diemense ambtelijke apparaat zal dan voldoende zwaar zjjn om het bestuur „Diemen nieuwe stijl" aan te kun- Hler ligt dus een belangrijk verschil eerder voorstel om een geheel (Voor vervolg zie pag. 19) Begaan met het lot van de driejarige Anita van Delft, die in het Sint- Elisabethziekenhuis te Tilburg herstellende is van de hondebeten, die zij maandag bij een aanval van drie honden opliep, zijn overal in den lande inzamelingsacties begonnen. Dit met het doel de financiering van eventuele plastische of cosmetische chirurgie mogelijk te maken. Hen centraal ziekenfonds te Tilburg, waarbij de familie Van Delft is aan gesloten heeft verklaard dat het alle bijkomende kosten zal betalen. De behandelende chirurg dr. J. Hage heeft meegedeeld, dat het nog lang niet vaststaat, dat plastische chirurgie zal moeten worden toegepast. Zou dit wel het geval zijn, dan wordt deze behandeling door hem zonder kosten voor de ouders verricht. Men oordeelt derhalve het inzamelen van gelden niet nodig. Er heeft nu een comité gevormd dat de binnenkomende gelden ten behoeve van Anita van Delft alsnog een passende bestemming zal geven. I ding van de bouw in de Bijlmermeer niet stagneren. Daarvan heeft de minister zich al vergewist. Amsterdam In een gisteravond uitgegeven commu niqué zeggen B. en W. van Amsterdam met grote belangstelling kennis te heb ben genomen van de berichten ove brief van de minister van binnenlandse zaken. Voorts verklaren zij biet diepe belangstelling de behandeling van de zaak in de Tweede Kamer tegemoet te zien. Zij zijn ten slotte van mening dat zij zich van verder commentaar moeten onthouden, aangezien zij dit een zaak achten tussen het kabinet en de Tweede Op de rijksweg Zutphen-Deventer in Gorssel is gisteravond de fysisch therapeut, de 52-jarige J. G. N. Post- humus-Meijjes, bij een botsing met een Duitse vrachtauto met aanhanger om het leven gekomen. zijn volgend jaar meer besprekingen te houden in Peking. Verder zou Mos kou de conferentie willen uitstellen, die op 15 december zou worden ge houden ter voorbereiding van een communistische wereldconferentie. Van andere zijde in Moskou wordt echter ontkend dat dit zo is. De nietszeggende verklaring, die in Moskou werd afgelegd, wekt dé indruk, dat geen vooruitgang werd geboekt op de hoofdpunten van het conflict, hoewel schien een aantal beslissingen werd geno men betreffende het verloop van het ver dere overleg. l'Unita, het orgaan van de Italiaanse communisten heeft tegengesproken als zou er in principe overeenstemming zijn bereikt tussen Chinezen en Russen over hervatting van het in de zomer tussen beide partijen afgebroken overleg. Zoals men weet hebben de Italiaanse commu nisten zich niet zonder meer neergelegd bij de verwijdering van Chroesjtsjef als regerings- en partijleider. In Moskou is voorts niets bekend ge maakt over de mogelijkheid tot herstel van de Chinees-Russische handelsbetrek kingen tot het peil van voor het uitbre- de geschillen tussen ae twee par tijen. Bij het vertrek van Tsjoe waren aan wezig: premier Kosygin, Andropaf, Kiri- lenko, Ponomaref en Grisjin. Honderden Russen en Chinezen, met bussen naar het vliegveld gekomen, juichten de vertrek- kenden toe. Tsjoe en Kosygin scheidden handdruk. Hun gezichten stonden ernstig. Het viel op. dat de partijtheoreti. Soeslof, van wie wordt gezegd, dat laar de achtergrond is geschoven, niet 't overleg heeft deelgenomen en ook niet bij het afscheid van Tsjoe tegenwoor dig was. De REM heeft niet onderhandeld met de paters van Marianhild in Eyaden over de aankoop van een oud klooster, zo wordt van bevoegde zijde in Limburg vernomen. Het klooster zal worden ver kocht aan een Nederlandse particulier. Het ligt wel in de bedoeling van de ko per het klooster te gebruiken als film studio /AP grootse wijze heeft onze Neder landse Christelijke Radiovereni ging inhoud weten te geven aan de viering van haar jubileum. Naast het jubileum zelf is dat een geluk wens waard. Maar de gelukwens geldt toch voorop het jubileum. Hel is een gelukwens waarin eigenlijk heel ons volk mag worden betrok ken; in het buitenland, waar men deze dingen mist, benijdt men ons het „bestel", benijdt men ons hel bezit van de N.C.R V. Het is als met de christelijke pers. Niet dankbaar genoeg mogen we zijn dat destijds, toen het nog mogelijk was, mannen en ook vrouwen de mogelijkheden hebben gezien èn gegrepen. Door hun visie, we mogen zeggen: door hun geloofsvisie, heb ben we vandaag bij ons nog een christelijke radio, hebben we ook een christelijke krant. Maar het begin, hoe belangrijk ook, was niet voldoende. Er moest wor den voortgewerkt. Dat heeft de pers mogen doen en dat heeft de radio, straks vergezeld van de televisie, mogen doen. De radio nu veertig jaar lang. En dit jubileum heeft ons, ook in de wijze waarop het is gevierd, laten zien welke mogelijkheden hier liggen. Kunnen we ons de samenleving nog denken zonder deze „media"? Nao- welijks immers. Ze leggen beslag op het kostbare bezit dat onze aandacht is. Radio en televisie ze dreigen zich aan ons op te dringen. Haar belangstellingssfeer is wereldwijd. Yan hoe grote waarde is het dan wanneer deze media zelf bereid zijn zich te toetsen aan de waarden van het evangelie. Bepaalde problemen waarvoor een christelijke hantering van radio en televisie zich ziet geplaatst laten zich vergelijken met die van een christe lijke krant. We menen er enig weet van te hebben. Maar vergelijkbaar zijn gelukkig ook de kansen en de mogelijkheden welke worden ge boden. Van een christelijke radio en van een christelijke televisie mag worden gezegd wat ook geldt van de christe lijke krant; bij erkenning van tekort komingen behoort men zuinig op ze te zijn. Want ze vormen een bezit dat men te sterker zou waarderen indien men ze moest ontberen. Ook met onze krant hebben we wel jubilea mogen vieren. Dat was dan voor ons een gelegenheid om dank baar terug te zien. om vervolgens des te meer bemoedigd voort te gaan. Zo zal het ook het geval zijn geweest bij dit jubileum van onze N.C.R.V- Het mocht worden gevierd in een tijd waarin nogal eens aan ons „bestel" wordt getornd. Dat is in feite een dwaze bezigheid, ook wanneer op onderdelen correcties noodzakelijk mochten blijken. Aanvallen op het bestel hebben echter dit goede uit gewerkt dat anderen zich te duide lijker bewust zijn geworden wat zij bezaten. Wij zijn dankbaar voor hetgeen de N.C.R.V. tot dusver voor ons volk heeft mogen zijn. En voor de toe komst wensen wij haar toe een wijs- heid~ en kracht die niet maar van mensen zijn. Haar hoge doel zal daarmee zijn gediend- Prins Bernhard heeft gisteravond zyn functie van inspecteur van de Koninklijke landmacht in Utrecht, de door hem voor de judokampioen van de Koninklijke marechaussee beschik baar gestelde wisselbeker uitgereikt aan wachtmeester J. H. Kallenbach uit Amsterdam. De Prins, net teruggekeerd hoe Kallenbach in de finalepartij E. privébezoek aan Noordbrabant, zag de Wilde uit Rotterdam overwon Vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht hebben gisteren Syrische grensstellingen vernietigd na botsing tussen tanks en artillerie op de Israëlisch-Syrische grens. Een woordvoerder van het Syrische leger deelde gisteravond mee, dat ze Syriërs om het leven zijn gekomen zesentwintig werden gewond. Van Israëlische zijde werd bekend dat drie Israëliërs zijn gedood en acht ge wond. Dit incident wordt beschouwd als Vanavond, in de aanwezigheid van de Koningin, neemt Albert van Dalsum in de Koninklijke Schouwburg afscheid als koning. Als Shakespeare's Koning Lear wel te verstaan, maar toch ook als Koning van het Nederlandse toneel. Immers van de 75 jaren, die Van Dalsum nu oud is. diende hij er 55 het toneel. Hij „diende" tcaarlijk, met hart en ziel, want toneel was voor hem niet een of ander amusement, een soort vak, maar een zaak van hoger geeste lijke waardewaarin de levens problemen van de mens, ook de religieuze, hun hoogste uitbeel ding verkregen. Zo heeft hij het toneel willen dienen en zo heeft zijn publiek hem altijd onder scheiden met zijn bewondering en dankbaarheid. Vanavond en in de komende voorstellingen van ,^Koning Learis men in de ge- een van de ernstigste sinds jaren aan de Israëlisoh grens voorgekomen. Waarnemers van de VN haddden gis termiddag aangedrongen op een staken van het vuren, maar hieraan werd volgens de Israëli's door de Syriërs geen gevolg gegeven. Syrië heeft naar aanleiding van dit incident een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad van de VN en de ge mengde Syrisch-Israëlische bestands commissie. Volgens de Syrische lezing was een Israëlische patrouille, gesteund door tanks en artillerie, de grens overgestoken. Daarna openden zij het vuur (Advertentie) Beter bont Enorme keuze Verantwoorde adviezen 3 4- punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. VAN EGMOND BREESTRAAT 173

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1