Marienschwesterschaft is uit schuldbesef geboren n MUTTER MATYRIA VERTELT Concilie-bisschoppen collectief verzekerd Dit is het gezicht van het Evangelie in New York DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 Zwakkelingen „Godsdienst is het lot van zwakkelingen. Eeuwen van armoede en wanhoop ten ge volge van exploitatie door de hoeere klassen leidden de ar beiders er toe troost te zoe ken in de godsdienstige my- tneD van een paradijs in een toekomstig leven". Deze woorden schreef de Rus Ko- lonitsky onlangs in het blad Molodoi Kommunist (de jon ge nist gelijk te geven. Alleen we zouden het woord „arbei ders" graag heel wat ruimer willen zien. Want het is be slist niet waar dat de „eco nomische factor uiteindelijk beDaalt wat de mensen den ken." Geloof wordt niet bepaald door do inhoud van de portemon- uaie, ook al zegt Christus dat het voor een rijke moeilijk is om het eeuwige leven te ont vangen. Geloof is niet in het bijzonder een vlucht voor economisch zwakken. Maar geloof is wel de oplossing voor moreel zwakken. En dan denken wij niet aan de mensen die in de gevangenis terecht komen, aan de een zamen die vergeefs hun in nerlijke strijd voeren, aan de n-socialen. Want dan zouden wij ons boven hen kunnen "erheffen met de gedachte: „Zo ben ik dan toch maar niet." En we zouden onszelf kunnen rekenen tot de ster? i morele dwerg uit de nigte naar voren te slepen, er naast te gaan staan en te zeggen: Ik ben gelukkig gro ter. Maar we moeten naast Christus gaan staan, onszelf met Hem vergelijken." Want God heeft gezegd „Weest heilig, want Ik ben heilig." En Christus heeft geëist: „Gij dan zult volmaakt zijn, gelijk uw hemelse Vader volmaakt is." Wij denken in termen van slechte en goede mensen. Er zijn hele slechte en hele beste. Maar we zullen nim mer mogen vergeten dat vol maakt niet de nog overtref- fender trap van goed is. Goed verbonden met slecht, zoals warm verbonden is met koud. Maar via beter en beste komt .men niet bij volmaakt. Nie mand is volmaakt dan God «Heen. Zelfs de besten onder ons zijn niet volmaakt ge noeg. En daarom zijn zelfs de sterk eten in wezen te zwak om het eeuwige leven te beërven. En daarom zijn de besten niet goed genoeg om tot God te gaan. Daarom moeten zowel He zwakken als de sterken, 'owel de slechten als de goe- Hen verzoend worden met God. Juist daarom wil God i 20:wel- de goeden als de slech ten genadig zijn. Ieder mens heeft behoefte aan genade, ongeacht de inhoud "van zijn portefeuille, ongeacht zijn sterke persoonlijkheid, onge acht zijn hoge moraal. (Van onze kerkredactie) Een opmerkelijke vrouw reist op het ogenblik door Nederland. Zij is de tweede moedervan de pro testantse „nonnen-gemeenschap" de Marienschwesterschaft uit Darmstadt. Mutter Martyriazoals ze wordt genoemd ze is van huis uit mejuffrouw Madaus vertelt van haar leven en dat van haar vriendinnen, die zich gewijd héb ben aan de taak om de ogen van de mensen te openen voor hun schuld voor God, hen tot bekering op te roepen en door eigen voor beeld te laten zien dat een leven met God aardse werkelijkheid kan zijn. De Marienschwester hebben in de naoorlogse tijd een eigen plaats gekregen in de veelheid vtfn kerkelijke vormen. De belangstel ling in Nederland is zo groot, dat ongeveer een derde van alle gasten die het „klooster" Kanaan bezoe ken uit ons land komt. Nederlandse vrienden van deze vrouwengemeen schap hebben dan ook een onoffi cieel comité gevormd dat Mutter Martyria" uitnodigde om over haar werk te komen vertellen. geving, riep i Marienschwesterschaft stichtten, moeder Basilea en moeder Mar tyria, die nn ons lnnd bezoekt, gebogen over een kaart, de plannen getekend staa ig. olk was schuldig hele volk moest geconfronteerd worden met zijn schuld. Het be sef leefde sterk dat een persoon lijke bekering moest leiden tot een oproep tot bekering. Dertig meisjes vormden de oorspronke lijke gemeenschap. Ze bezaten dertig mark met elkaar, maar waagden het in geloof. Ze bedel den niet, ze baden alleen. En langzaam maar zeker kon eerst een kapel gebouwd worden van de stenen van een verwoeste kazer ne. Er kon een tehuis komen. Ze kregen de beschikking over een stuk land van negen hectare dat ze Kanaan doopten. Ze richtten een drukkerij op en begonnen boeken uit te geven die Mutter Basilea schreef. Ze kwamen op geregelde tijden bij een om te bidden voor de Joden, voor de regering, voor de kerke lijke leiders. Er werden retraite huizen gebouwd en duizenden ko men leaer jaar een paar dagen rust zoeken, uiterlijk zowel als innerlijk. Ze noemden zich „zus ters van Maria," omdat God zelf Maria, de moeder van Jezus, za lig prees om haar geloof. GEMEENSCHAP Nu bestaat de groep uit zestig zusters, die in de leeftijd tussen de 18 en 30 zijn toegetreden. Zeven «n een half jaar moeten ze zich geheel geven eer ze hun gelofte kunnen afleggen. Eerst een half jaar op proef, dan twee jaar in los verband, dan vijf jaar als wat men zou kunnen noemen „novieten." Vele van deze meis jes hebben een academische vor ming genoten, maar er zijn ook boerenmeisjes en fabrieksmeisjes. Inmiddels is er een tweede groep gevormd van oudere vrouwen, die zich geheel aan dit werk willen geven en dan is er nog een kring van 500 vrienden die geheel ach ter hun idealen staan. Het is een kleine vrouw met Darmstadt met eigen ogen hebben grijzend haar dat bedekt wordt aanschouwd. Voor deze vrouw is door een kapje, zoals de Duitse God geen God van veraf, maar diaconessen dat dragen. Om haar een Vader die voor Zijn kinderen lange zwarte pij-achtige kleed zorgt, dagelijks, zorgt in de grote heeft ze een witte gordel in de en kleine dingen, stijl van de Franciscanen. Blijmoe dig getuigt ze van haar God. Ze \/FFI Dl ID FR mag dan eens aarzelen als het v'"t1- v^v^/L/urv i gaat .om, het. zbeken naar het juis- De organisatie, van de Mariën- te woord, ze aarzelt niet als het schwesters dateert van 1947, maar - ïiiZhHW*' nïn gaat om van Zijn leiding te getui- in wezen is zij veel ouder. Het ,d« opdrwht l«ts te moeten doen «tjehttai"Vuur. Dan trekken gen. Hij heeft gegeven. Hij heeft begon al vrij kort nadat Hitier voor de jonge mensen die stonden wir non" opgedragen... Hij heeft mogelijk de macht gegrepen had. De knappe ?n norm.t^t" tieazenten zich nauwel'liks durven gemaakt... En met een tikkeltje mejuffrouw Schlink met doctora- z'ch .Dar"ï?£adt .en v.r,„ni „m verbazing in hun stem. vertellen ten in de filosofie, theologie en D"e?.ee:n. 'iüf£ 15 en kinderen maar ook de mar Nederlandse vrienden van wonder- kunstgeschiedenis en haar vrien- spoedig waren er w,. lijke gebedsverhoringen, die z.j in din mejuffrouw Madau, voelden tan doen. De zuster, maken «cholen en jonge studentes. OM HET CONCILIE goed en vooral geruisloos te doen ver lopen, werkt er in Rome een zeer efficiënt apparaat, dat zijn medewerkers over de ge hele wereld heeft. Dit admini stratieve secretariaat van het concilie" zorgt voor het ver voer van de bisschoppen vluchten worden door het ad ministratieve secretariaat ge organiseerd. Een aantal Austra lische bisschoppen ontmoette bijvoorbeeld in Manilla Aziati sche collega's, om daar geza menlijk naar Rome te reizen. Een ongeval met zo'n vliegtuig de hiërarchie Rome, voor hun huis- j half dozijn landen uitschake- vesting, enzovoort. Het heeftlen. voor hen zelfs een collectieve Bij aankomst in Napels, Ge verzekering afgesloten. nua of Rome werden alle con- Ongeveer driekwart van de ciliedeelnemers verwelkomd bisschoppen ontvangt een fi- door een speciale vertegen- nanciële tegemoetkoming in w oor dig er van het secretariaat, hun reis- en verblijfkosten, die hen hielp bij de douane- Onder hen zijn bisschoppen uit controle en dergelijke formali- Zuid-Amerika en Afrika, uit teiten. de landen achter het ijzeren Voor hun verblijf werden gordijn, maar ook kerkvorsten contracten afgesloten met tach- uit Spanje en Italië. tig hotels, waarin de bisschop- Vooral met de vervoerkosten j pen om het onderling con- zijn geweldige bedragen ge- j tact te bevorderen zoveel moeid. Ongeveer 60 pet. van de mogelijk naar continenten bisschoppen reist namelijk per uierden ingekwartierd. In de vliegtuig. Speciale charter-1 Sint Picter heeft het admini stratieve secretariaat een aan tal eerste-hulpposten inge richt, waaronder één voor vrouwen. Het secretariaat beschikt voorts over een inlichtingenbu reau, waar men vragen kan stellen in veertien talen, die dan in dezelfde taal beant woord worden. De kosten van dit apparaat worden zorgvuldig geheim ge houden. Voor elke bisschop wordt echter alleen al voor lo gieskosten per nacht 18 tot 36 gulden betaald, en dat gedu rende meer dan twee maanden. De aanwezigheid van vijf duizend personen tijdens een conciliezitting is een extra meevaller voor Rome's econo mie. Toen gespeculeerd werd over de begindatum van de vierde sessie, waren buiten de muren van het Vaticaan de hoteleigenaars het best geïn formeerd. hen ge bruik van toneel, voor wat zij noe men hun „verkondigingsspelen". Maar misschien was uit dit De huidige toernee van Mutter werk nimmer deze geloofsge- Martyria is tegelijkertijd een voor- meenachnp ontstaan, ah niet in nft Ao ,n zusters in mei zullen brengen. Dan to.a An september hopen zij hetzij Es wird Freude 1944 Darmstadt binnen het kwar- sein" opvoeren, of het eschatologi- tier door een bombardement tot sche „Das Ende ist nah". Vooral een vlammenzee was geworden, in het laatste stuk willen zij dui- Deze jonge, gelovige vrouwen delijk maken dat het in de laatste voelden die nacht als nimmer te ».age? za* zÜn a^ de dagen van voren, dat er een schuld rustte Noach- op het Duitse volk. En sinds- En soms richten deze vrouwen dien is het besef gegroeid dat gch °°k dk "eerine. .chuUoitgedeigd moe, morden op'ïan lijk te komen tot diplomatieke be- „Wij hebben dat als natie er varen", zegt Mutter Martyria. „We hebben het ghetto van War schau uitgehmoord en nu is Ber lijn zelf een soort ghetto gewor den. We hebben synagoges plat gebrand, en toen stonden onze eigen kerken in lichterlaaie." i zich bekeerd heeft van de oude weg van Jodenhaat. BEZORGDHEID Op het ogenblik wordt er een actie gevoerd voor handtekeningen onder een request aan de regering, met het verzoek in te grijpen en een einde te maken aan sadisme en onzedelijkheid in films en voor de televisie. Er leeft in deze vrou wen een grote bezorgdheid over wat door theologen wel de „nieu we moraal" wordt genoemd. Bijna fel wijst Mutter Martyria een uit spraak van een bisschop af als: „Sinai heeft voor ons zijn schrik -v- verloren". Voor haar is de wet een vargevlng fa aoakan. En uit eeuwlg w00rd aan mensen. Wie deee inkeer ia de gemeenschap ge- meent'dc wet te kunnen overtre- boren- den komt in het gericht. Met be- Het besef van persoonlijke ver- zorgdheid lezen deze INKEER In de dagen na die verschrikke lijke nacht kwamen de meisjes var de verschillende kringen naar hel huis van deze belde vrouwen om- a dat ook zij het oordeel over zich spraak Kanaim, hebben de Marien schtvesler hun bezit genoemd. Het bevat een zusterhuis, een kapel. sommige theologen schrijven over homosexualiteit en Mutter Marty ria wijst op Romeinen 1 waar er zo geheel anders over gesproken Wordt het niet tijd dat we nu eens ophouden om over schuld te spreken, vroegen we. Moeten we het verleden niet eindelijk begra ven? Maar onmiddellijk ant woordt deze vrouw dat ook onze tijd zijn schuld heeft. Bovendien beseft de vorige generatie in Duitsland nog steeds niet dat zij schuld heeft gehad aan de gehe le politieke situatie en aan de moordaanslag op het Joodse volk. De tragiek is dat de jongere ge neratie, die er wel meer open voor staat, de schuld niet afleest uit de levens van de ouderen, maar deze moet ontdekken uit processen die nu gevoerd worden, uit boeken die geschreven wor- weet wat geloof betekent, dat den, uit het getuigenis van de hier een vrouw is die gebeds- weinigen. „En een schuld die niet verhoringen kent, die het durft vergeven wordt brengt ons in het f wagen zonder enige zekerheid Ehtd,nVn".d". kuninkV dar ha- fieldt voor de schuld van het ver- melen eerst te oeken en dan er- eden. dat geldt ook voor de vaart dat al het andere nodigt schuld van het heden. VRAGEN Er kunnen vragen gesteld wor den over deze gemeenschap, en zij worden gesteld. Er kunnen kritische opmerkingen gemaakt worden over de boeken die wor den uitgegeven. Men kan als Ne derlander wat onwennig staan tegenover de pij en het kapje en de gordel, of tegenover de litur gie in de diensten. We kunnen wat glimlachen als we horen dat deze vrouwen iedere morgen hun ontbijt staande nuttigen als ten herinnering aan de uren die Joden hebben moeten staan op de appéls in de concentratiekam pen. Maar wie Mutter Mqrtyria ontmoet ontkomt niet aan het besef dat hier een vrouw is die inderdaad wordt toegeworpen. Maar het gaat er Mutter Marty ria en de haren niet om iedereen op te wekken precies te gaandoen als zij. Een feit is dat veel meer meisjes die toe willen treden wor den afgewezen dan aangenomen. Deze gemeenschap wil alleen maar een teken zijn van de trouw van God, een oproep door leven en woord tot berouw en bekering, een vingerwijzing naar Christus. Waarschijnlijk is dat de reden dat de veroordelende stemmen ln de laatste jaren steeds minder heid gekomen is en dat zovele „nuchtere Nederlanders" op va kantiereis door Duitsland, maar wat graag een omweg langs Darmstadt maken voor een be zoek aan Kanaan en de Mariën- schwester. Op allerlei manieren pogen ze hun boodschap uit te dragen. Daar zijn natuurlijk de boeken van Mut ter Basilea. waarvan er verschei dene in het Nederlands vertaald zijn (uitgegeven door Hoenderloo^s uitgeverij in samenwerking met de (Van onze kerkredactie) Dat op de wereldtentoonstel ling te New York de versprei ding van het evangelie een niet gering aandeel heeft gekregen is reeds bij de opening in april van dit jaar bekend geworden. Dit is op zichzelf niets bijzon ders, want sinds de Amerikaanse evangelist D. L. Moody op de wereldtentoonstelling in Chicago de vorige eeuw er zijn geloof uitdroeg, is de kerk op ieder wereldtentoonstelling aanwezig. Nieuw is echter wel de wijze waarop de kerk steeds vertegen woordigd is. Vooral op deze laatste tentoonstelling, die tijdens de win termaanden tijdelijk gesloten is, blijkt de aanpassing van de evan gelieverkondiging aan de zoge naamde „nieuwe wereld". Dit geldt bijvoorbeeld voor Billy Graham, wiens filmvertoning een novum is. De film, op een cirkelvormig doek geprojecteerd, wordt in eigen om geving vertoond, waarbij gebruik gemaakt wordt van de modernste apparatuur. Billy Graham zelf is slechts zelden aanwezig. De Raad van de Protestantse kerken van New York, waarin zes tien verschillende kerken verte genwoordigd zijn, hebben dit ook op eigentijdse manier gedaan. Aan de raad nemen onder andere deel: de methodisten, baptisten, luthera nen, anglicanen., oosters-nrthodo- xen, het Leger des Heils en de adventisten. ..Reisbureau** De verschillende godsdienstige paviljoens zijn in de afgelopen maanden door duizenden uit alle landen bezocht. Voor Europeanen is vooral het protestants-orthodoxe paviljoen een merkwaardige uiting van christelijke eenheid in ge scheidenheid. Een Duitze bezoeker beschreef dit paviljoen onlangs als een soort „reisbureau naar de eeuwigheid, waar de vertegen woordigers van de verschillende kerken alleen aangename woorden over God spreken en de bijbelse uitspraken over bekering en oor deel overlaten aan bandrecorders. Catalogi tonen een glimlachende zoetelijke Christusfiguur, als Een, die te goed is om te straffen." De Amerikaanse kerken hadden gehoopt, dat het verkoolde houten kruis van de bij een bombarde ment verwoeste Coventrvkathe- draal velen zou trekken, maar de l'lllllllllllllllllllllllillllllllllllilliiiiliiiiiiiiiiiMiiiiiniu Op wereldexpositie il nilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllif belangstelling schijnt teleurstellend te zijn. Dit „zinnebeeld van men selijke vergeving" wordt nauwe lijks opgemerkt. Iq het speciale park voor meditatie komt slechts af en toe een amateurfotograaf De doorsnee bezoeker op de we reldtentoonstelling betaalt geen ho ge toegangsprijs om te mediteren, maar wil zo snel mogelijk zo veel mogelijk zien Opmerkelijk is de Duitse reactie op de pantomimefilm „Parabel". Van orthodox-protestantse zijde is fel geprotesteerd tegen deze poging om het evangelie op een bijzonde re wijze uit te dragen. De Duitse bezoeker meent evenwel dat er een duidelijke vergelijking is ge troffen tussen de geschiedenis van een clown en Christus. De film begint met de intocht van een circus in de stad. De onooglijke ln het wit geklede clown wekt door zijn goedheid de toorn van de eigenaar van het marionettentheater. Deze doodt zelfs de clown. De symboliek springt er niet uit. maar is toch makkelijk te zien. Het marionet tentheater heeft bijvoorbeeld de vorm van drie kruizen, terwijl na de dood van de clown allen hem verlaten, ook degenen die hem steeds trouw waren. De poppenspeler zet zich na de moord huiverend voor een spiegel neer. Dan richt hij zich met de clown op. En als de muziek weer door de straten klinkt en het cir cus de stad verlaat, heeft de pop penspeler zich in de rol van de clown op een ezel gezet. Deze ongewone manier, waarop de heilsgeschiedenis behandeld wordt is verbluffend schriftge- trouw, ook al meent de kritiek, dat de vergelijking met Christus on aanvaardbaar is. De pogingen echter om door het navolgen van het voorbeeld van Jezus het evangelie in gelijkenis sen te verkondigen en op die ma nier de mens nauwer bij het evan gelie te bepalen zijn echter ge slaagd te noemen. De Duitser meent dan ook, dat dat aan de kwaliteit van de filmstrook te dan ken is. dat per dag 12.000 bezoe kers het protestants centrum be- Ongewoon In ieder geval is ln „Parabel" gebruik gemaakt van voor de Amerikaanse en alle andere ker ken ongewone middelen. Misschien kan dit experiment de christenen aanmoedigen kunstzinnige talenten evenals psychologisch inzicht in tensiever aan te wenden voor het uitdragen van de blijde boodschap. Uitstel van executie - MLF wacht op Brits compromis plan - Strijd achter de schermen in Bonn UITSTEL van executie is het „akkoord", dat ex-kanselier Adenauer in Parijs heeft geslo ten met generaal De Gaulle. In het komende voorjaar zal in de twee belangrijke zaken, die op hun beloop worden gelaten, nl de MLF en de kwestie van de graanprijzen in de EEG. toch een beslissing moeten vallen. Wat betreft de graanprijzen zal dat wellicht reeds in februari het geval zijn. Maar ook over de MLF zal wellicht niet veel la ter een besluit moeten vallen, als het mogelijk zou blijken, de inzichten van de Verenigde Sta ten. Engeland, West-Duitsland en andere Navolanden met elkaar in overeenstemming te brengen. Wel uitstel dus. Of er ook afstel van zal komen wat generaal De Gaulle vurig hoopt hang! niet alleen af van de vorderin gen die gemaakt worden bij het uitwerken van een voor zoveel mogelijk Navolanden aanvaard bare vorm van een Multilatera le Kernmacht. Engeland Zoals de zaken er thans voor staan. is de med-deling van de Westduitse regering dat zij „niet speciaal zal aandringen op een snellere totstandkoming van de MLF. met het oog op het nog lopende overleg" helemaal niet opzienbarend. Als de moeilijkhe den tussen Parijs en Bonn zich niet hadden voorgedaan, zou de regering te Bonn eenzelfde hou ding hebben aangenomen. We hebben er deze week reeds uit voerig bij stilgestaan, dat het resultaat van de Britse parle mentsverkiezingen van invloed kan zijn op de uiteindelijke vorm die.de MLF zal krijgen. De Brit se socialistische regering heeft rle Verenigde Staten reeds op He hoogte gebracht van de wij zigingen, die zij wenst te zien aangebracht in het oorspronkelij ke ontwerp. En min'"-;'»" vn bui tenlandse zaken Walker, die een bezoek aan Washington heeft ge bracht, zou dezer dagen ook naar Bonn gaan om de Britse denk beelden aan de Westduitse rege ring voor te leggen. Voordat Adenauer maandag jl. zijn eerste gespr~k met genera-1 De Gaulle had, stond reeds vast, dat de verwezenlijking van de MLF met vele maanden zou worden vertraagd Uitstel Het zou dus onjuist zijn, als men in Parijs uit de jongste mededelingen uit Bonn zou con cluderen, dat Erhard heeft ge capituleerd voor de zware druk uit Parijs. De Westduitse graan prijzen blijven onveranderd, on danks het ultimatum van gene raal De Gaulle en hier staat geen wezenlijke concessie te genover, althans wat kanselier Erhard en diens m inister van buitenlandse zaken. dr. Schroe- der betreft. Wat Adenauer dus met de Franse president heeft bereikt is slechts een uitstel van het Frans-Duitse duel naar la ter datum. Hierbij moet worden Sedacht aan de mogelijkheid, at generaal De Gaulle net zo lang aan de graanprijzen zal blijven trekken, totdat de rege ring te Bonn afziet van deelne ming aan de .MLF of duidelijk is geworden, dat deze Multilatera le kernmacht geen levensvat baarheid heeft. Als kanselier Erhard aan het bewind blijft zal hij voor de ver kiezingen. die in de herfst van volgend Jaar in West-Duitsland gehouden moeten worden, niet in een verlaging van de Duitse graanprijzen toestemmen. En zolang kan De Gaulle nog pro beren, de regering te Bonn on der druk te zetten wat de MLF betreft. Een erfenis Intussen is het nog veel te vroeg, zich af te vragen, wat er zal gaan gebeuren, als de West duitse verkiezingen achter de rug zijn. In de eerste plaats is de mogelijkheid geenszins uitge sloten, dat de socialisten voor het eerst sinds het bestaan van de Bondsrepubliek de meerder heid in de Bondsdag in de wacht slepen. Daarnaast is zeker niet denkbeeldig, dat de SPD in elk geval als de grootste partij uit de bus komt cn dat zij in sa menwerking met de liberalen de leiding van de regering op zich zullen nemen. Dat zal allemaal afhangen van de wijze, waarop de grote moeilijkheden worden „opgelost", waarin dc zuster partijen CDU en CUS (Beieren) verkeren. De problemen, waar voor Erhard zich als regerings leider binnen zijn eigen partij geplaatst ziet. heeft hij geërfd van zijn voorganger, dr. Ade- Toen deze nog bondskanselier was. wist hij door zijn autoritai re optreden vrijwel tot het laatst toe het verzet in de eigen gele deren de kop In te drukken. Moeilijkheden met het partijbe stuur had hij nooit. Hij was zelf voorzitter en hij zorgde er wel voor. dat de CDU-CSU zich niet met de regeringspolitiek inliet. Ondermijnd De moeilijkheden begonnen pas echt. toen Adenauer gedwon gen werd, het kanselierschap aan Erhard over te dragen, maar men hem toestond, de lei ding van de partij in handen te houden. In het partijbestuur zit ten vogels van diverse pluimage en Adenauer heeft in het afge lopen jaar dankbaar gebruik ge maakt van de al dan niet op rechte gevoelens van teleurstel ling over het verkoelen van de betrekkingen tussen Parijs en Bonn. Een van de lastigste vo geltjes was Franz Joseph Strauss, de vroegere minister van Defensie, wiens eveneens nogal autoritaire optreden in de zgn. Spiegel-affaire het (voorlo pige?) einde van zijn ministe riële loopbaan veroorzaakte. Van Strauss is bekend, dat hij alles op alles zet om opnieuw een plaats in het Westduitse kabinet te krijgen. Strauss be vindt zich in een strategisch be langrijke positie, omdat hij voorzitter is van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU. Adenauer en Strauss hebben samen geprobeerd, Erhard in een dwangpositie te brengen. Adenauer deed dit, omdat hij Erhard ten val wilde brengen. Strauss zou al tevreden geweest zijn met een ministerszetel. Het gevolg was slechts, dat dc po sitie van Erhard als kanselier werd ondermijnd; eerst in zijn eigen partij en later ook bij „de gewone man". Socialisten Totdusver heeft Erhard zich staande weten te houden. Zijn tegenstanders in eigen partij c proberen nu de mening ingang te doen vinden, dat hij bij de verkiezingen van volgend jaar een verliezende kanselier zal zijn. Hierdoor wordt de positie van Erhard nog moeilijker dan zij al was. Aangenomen mag worden, dat de kanselier al voor de oppositie zou hebben moeten capituleren, als de CDU/CSU een meerderheid in de Bondsdag zou hebben gehad. Die heeft zij niet. En een kanselier kan al leen maar worden „wegge stemd". als van tevoren een meerderheid is gevonden voor een figuur, die hem zal opvol gen. Wat dit betreft zijn Ade nauer en diens aanhangers af hankelijk van de liberale coa litie-partners van de CDU-CSU of van de socialistische opposi tiepartij. Van de liberalen be hoeven zij geen medewerking te verwachten. Vandaar dat in Bonn geruch ten de ronde doen, dat contact zal worden gezocht of reeds Is gezocht met de socialisten. In dit verband wordt dc naam van Eugen Gerstenmaicr, de voor zitter van de Westduitse Bonds dag, voor het kanselierschap ge noemd. Het is echter zeer dc vraag, of de socialisten bereid zijn, zich met huid en haar aan een gaullistisch gezinde coalitie partner over te geven. Schroeder De naam van Gerstenmaier wordt ook genoemd als toekom stig minister van buitenlandse zaken. Onlangs verklaarde de Bondsdag-voorzitter dat dr. Ger hard Schroeder nog een kans moet krijgen om zijn leven als minister van buitenlandse za ken te beteren. Na zijn felle aan val op Adenauer in een inter view, dat de Allgemeine Zeitung te Mainz publiceerde op de dag dat de ex-kanselier in Parijs ar riveerde, werd het (gedwongen) aftreden van de minister als ge rucht de wereld ingezonden. Er hard heeft hem echter opnieuw gehandhaafd. En het is zeer de vraag, of hij er ooit toe zal be sluiten. Schroeder in de steek te laten. Per slot van reke ning gaat het hem er niet om, zijn optreden als kanselier te kunnen prolongeren. Bij de strijd achter de schermen in Bonn staat veel meer op het spel. nl. dc Atlantische een heid. Erhard heeft al enkele jaren geleden gewaarschuwd te gen de pogingen van Frankrijk. Europa van Amerika en Enge land los te weken om het tot een instrument van de machtspo litiek van generaal De Gaulle te maken. Dat heeft hem in Pa rijs niet bepaald geliefd ge maakt en dat was dan ook de reden, waarom Adenauer zich zo fel tegen Erhard keerde. Schroeder staat volkomen ach ter Erhard, hoe fel hij ook wordt aangevallen. Het is de zelfde Schroeder, die vorig jaar bondskanselier zou zijn gewor den, als Adenauer zijn zin zou hebben gekregen. Maar Schroe der liet zich niet tegen Erhard uitspelen. Hij kan nu ook geen goed meer doen...

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14