Nieuwe leidlse Courant Kabinet ne telig verkeert in situatie o BOOT fleXÏ Overstroming Vietnam: al 1200 doden Amsterdam gaat in 1968 ook een metro bouwen Werkgevers willen niet in tang Einde van overleg Stichting dreigt in Over drie jaar mogelijk CAS in enkele steden Nederland ging over (voorwaardelijk) Industrie en aardgas Impasse in de E.E.G. over lijst voor de Kennedyronde Commentaar IEMGO nv. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. t OIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvastigh it ghablever mijn hert in teghenipoet" Vrijdag 13 november 1964, 4.3ste jaargang Zacht weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige nu en dan krachtige tot harde wind tassen zuid en west. Zacht weer. (Opgemaakt te .J f 0,78, p.m. 3,35,* p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i (Van onze sociaal-eeonomische redactie) ,F de Stichting van de Arbeid in 1965 nog bemoeienis zal hebben met het loonbeleid in Nederland is op dit moment twijfelachtig geworden. Het stichtingsbestuur heeft vorige week in zyn Ioongesprek niets bereikt, of hierin voor de toekomst verbetering komt zal volledig afhangen van het resultaat, dat morgen bereikt wordt in het gesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid. Indien de regering niet bereid is bepaalde mogelijkheden als basis jvoor het loonoverleg te scheppen, 'waarvoor zij ook zelf mede-verant-B woordelijkheid wil dragen, dan lijkt 'het waarschijnlijk, dat de Stichting van de Arbeid in 1965 voor wat het .loonbeleid betreft buiten spel komt te staan en de regering zelf een loop maatregel zal moeten treffen. Het College van Rijksbemiddelaars dan zijn oude positie moeten her nemen en het loonbeleid in Neder land zal daarmee een aantal jaren zyn teruggedraaid. De werkgevers stonden ook vandaag nog duidelijk op het standpunt, dat zij van de regering willen horen, wat naar haar mening voor 1965 de maximale mogelijkheden op loongehied zijn. De werkgevers wensen geen verantwoor delijkheid te aanvaarden voor loons verhogingen, die de regering sterk ontraden. De werkgevers wensen dit niet, ook: al omdat de regering u cut. xelf .sterk, aandringt op magging hij de lonen, maar desr,. i>oi' is geweest met verhogingen can ov neidstarieven, met optrekking t overheidssalarissen. met verhoging x de AOW-uitkering en, met het hoger vaststellen van de sigaretten- e.i ben- zine-accijns, enz. Ook is aan de wo ningbouw door de overheid een hoge prioriteit gegeven, die veler instem ming heeft, maar waardoor het tekort op de betalingsbalans sterk is gestimu leerd. Minister Bogaers heeft reeds la ten weten, dat wanneer de besparingen Volgend jaar niet toenemen, zijn wo- ningbouwprogram niet uitvoerbaar zal ZentrA ORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Vraagt geïllustreerde prijslijst Neem geen risico...verf met j verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe-het zeiver In één oogopslag Veranderend getij voor gereformeerde gezindte pag. 2 „Oneerlijkheid" bij vrij zinnigen pag. 2 Kort na moord weer ge nezen verklaard pag. 7 Zwendel met bont pag. 7 „Recht van overpad": ge vaar op de weg pag. 9 Merit Rating een misluk king pag. 9 Autobanden met een kleurtje? pag. 13 Amerika-Rusland: wie heeft de beste raketten? pag. 13 De kikkervanger van Hensbroek pag. 15 Sport pag. 17 Te weinig ruimte Van de regering wordt morgen begrip gevraagd voor de uitermate grote lijkheden waarvoor het bedrijfsleven op loongehied is geplaatst, niet in de laatste plaats dotor het overheidsbeleid zelf. De werkgevers stellen zie voor de regering te doen verstaan, dat wanneer de rege ring geen andere duidelijke aanwijzingen geeft dan tot nog toe het geval is ge weest, er op loongehied vrijwel beuren kan. Niet meer dan de 3 procent, die de werkgevers aangeboden hebben er waarin dan de compensatie voor de stij ging van de AOW-premie is begrepen. De regering zal meer opening moeten geven om aan de loonwensen van de vakbewe ging tegemoet te komen, anders lijkt de kans groot, dat het bedrijfsleven zich elke verantwoordelijkheid onttrekt voor 1965 een eventuele loonmaatregel aan de regering overlaat, ue werkgevers gaan dan niet verder dan 3 procent vakbeweging zal dit percentage onder geen voorwaarde acce; teren. Ci, tül ^jkl het er <yv, itet vril de regering liet bc'rüfsleven iets armslag geven om tot reële loononderhan delingen te komen met name een soepe ler houding zal moeten worden aangeno men ten aanzien van het prijsbeleid. Naar onze indruk bestaat ook van kant van de werknemersvo^beweging be grip voor dit aspect can rle „<k. Men i hier de pryzen niet vry y dien geven, toch wel mogelijkheden tot prijs verhoging willen open ten, indi eengekomen loonsverhogingen in bepaal de bedryfstakke-i of bedrijven noodzake tot enige prijsverhoging moeten lei den. In het algemeen gesproken zou met de prijsstijgingen dan nog wel 'allen, maar voor de werkgevers zoi psychologisch klimaat, waarin over de lo- gesproken crc-t worden- heel wat prettiger worden. Starre prijzen Het prijsbeleid van r-'—' '2- Andriessen draagt naar veler mening een veel min der globaal karakter dan indertijd het be- van minister 7 -a. Minister Zijl stra hernieuwde elk aar zijn prijsafspra ken met het bedrijfsleven on elk jaar kwam tussen de min'-.'.-r en het bedrijfs leven een gentleman's agreement tot stand. Er waren geen prijsbindende maat regelen in opgenomen, zeker niet per onderneming. Aandacht wer gevraagd zowel voor prijsverlagingen als prijsver hogingen. Het g'otale beleid van toen, deed de ondernemers er nog niet van te rugschrikken een prijs te verlagen wan- dit mogelijk was omdat noodzake lijke prijsverhogingen ook gemakkelijk konden worden doorgevoerd. De thans stringente prijsoewakir leidt tot prijs- verstarring en doet de ondernemers uit bedrijfspolitieke overwegingen afzien elke prijsverlaging. He* resultaat van beleid op lange termijn is daarom hele maal niet gunstiger dan het meer globale beleid van voorheen. Minister Andriessen spreekt in zijn iviemorie van Antwoord de Tweede Kamer weliswaar van globaal bewakingsbeleid, maar ty perend voor zijn beleid is„ dat hij in de zelfde memorie hieraan toevoegt, dat „niets" aan zijn aandacht zal ontsnappen. Het apparaat van de prijsbewaking is on der minister Andriessen dan ook uitge- (Voor vervolg zie pag. 15) Nieuwe storm 111 aantocht Bij de overstromingsramp, die het midden van Zuid-Vietnam b°eft ge troffen, zijn meer dan twaalfhonderd mensen omgekomen, terwijl honderd duizenden dakloos zijn. Naar schatting hebben meer dan twee miljoen men sen van de overstroming te lijden. In sommige gebieden regent het al vijftien dagen lamg, terwijl uit de Zuid- chinese Zee een nieuwe storm in aan tocht is. De slechte weersomstandigheden blij ven hulpacties op grote schaal belem meren. Daarbij komt nog de vrees voor het uitbreken van cholera en andere epidemieën. Door de hulpacties zijn de operaties tegen de opstandelingen praktisch tot stilstand gekomen. De opstandelingen zelf daarentegen beschoten laagvliegende Amerikaanse hefschroefvliegtuigen. die vluchtelingen, voedsel en medicijnen vervoerden. De overstromingen deden zich voor enkele dagen nadat een goede rijstoogst was binnengehaald. Thans vreest men echter, dat het overstro mingswater de rijstopslagplaatsen zal binnendringen. Exploitatie door Nozema (Van onze parlementsredactie) MINISTER Van Aartsen acht het mogelijk, dat over drie jaar enkele steden in de Randstad Holland van een centraal antennesysteem (CAS) zullen zijn voorzien. Hij zei dit gisteravond bij de behandeling van de PTT-begroting in een openbare vergadering van de Tweede Kamer. De minister verwachtte niet, dat de héle Randstad eind 1967-begin 1968 al van het CAS zal kunnen genieten. En het zal nog vele jaren duren voordat van een landelijk systeem kan worden gesproken, zo voegde hij eraan toe. De bewindsman kon verder meedelen, dat de eedachten voorshands uitgaan naar exploitatie van het CAS door de Nozema Deze maatschappij heeft daar wel belangstelling: voor, zo is uit ree besprekingen gebleken. De aanleg van het CAS zou moeten geschieden door de PTT. Mr. Van Aartsen wilde niet uit sluiten. dat voor bepaalde streken ten plattelande gebruik zal worden gemaakt van het goedkopere systeem van de De- ventenaar Krebbers Dit wordt op het ogenblik nader bezien. Od een enkele uitzondering na bestond in de Kamercommissie wel begrip vooi het voornemen van de regering om de draadomroep geleidelijk te liquideren. Zo. als bekend ligt het in de bedoeling on: netten die aan vervanging toe zijn, niet meer te vernieuwen, maar de exploitatie ervan te staken. Bijna 11.000 abonnees krijgen binnenkort de mededeling dat over een laar geen draadomroep me zullen hebben. Nieuwere netten, die nog in behoorlijke staat zijn. zullen ovei In het bijzijn van zijn gemalin, groothertogin Joséphine Charlotte en zijn zoon, kroonprins Henri, legde gisteren groothertog Jan van Luxemburg de eed af als staats- De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Lymon Lemnitzer, is gisteravond enkele uren in Nederland geweest voor een privé be zoek. Hij was de eregast bij een diner in i hotel de Witte in Den Haag van Mars Mércurius, een vereniging van oud- officieren. die thans werkzaam zijn in handel en bedrijf. Nederland is voorwaardelijk overge gaan in de beraadslagingen van de minis terraad in de Euromarkt deze week te Brussel over de conjunctuur in de gemeenschap. Dit was althans de in druk van een lid der Nederlandse de legatie. De Franse vice-voorzitter van de Euro pese commissie, R. Marjolin, aanvaardde de door de Nederlandse ministers aange voerde omstandigheden, die Nederland hadden verhinderd zich geheel te houden aan de aanbeveling om de uitbreiding van de overheidsbegroting tot vijf pro cent te beperken. Hij wees er echter op dat in Nederland de prijzen van augustus 1963 tot augustus 1964 met 8 pet. waren gestegen, doch minister dr. J. E. Andries sen rekende voor dat de stijging in wer kelijkheid 6 pet. was tegen een loonstij ging van 16 pet. Hij hoopte dat Nederland in 1965 het evenwicht zou herstellen, al zouden de onderhandelingen over het loonpeil moeilijk zijn. Marjolin vatte zijn mening als volgt West-Duitsland: Tamelijke rust temid den van onweersbuien. Italië: Goede resultaten na sterke be perkingen. Nederland: Overgang, waarbij de ge beurtenissen van dit jaar zich niet moe ten herhalen. België-Luxemburg: Inflatoire neigin gen. waartegen wordt gewaarschuwd. Ten aanzien van de uitzonderingen op de verlaging van de douanerechten met 50 pet. wensen Duitsland en Nederland een zo klein mogelijke lijst, België en Luxemburg willen meer uitzonderingen, Italië heeft uitgebreide wensen en Frank rijk een indrukwekkende lijst. De Nederlandse Gasunie ls van me ning, dat in de noordelijke helft van het land, waar zij nu reeds aardgas kan le veren, de belangstelling van de Industrie voor aardgas goed blijkt. De steen- en keramische industrie die hun produkten lang moeten drogen, gaan graag over op aardgas en ook andere grote verbruikers zoals universiteiten en ziekenhuizen tonen veel belangstelling. Minder vlot gaat het met de grote be drijven, die grote hoeveelheden energie nodig hebben, vooral wanneer zij pas een oliestookinstallatie hebben aange schaft. De prijs van aardgas maakt de bouw van een aardgasinstallatie niet voordelig. Daar het net van de Ned. Gas Unie het westen en het zuiden van het land waar het grootste deel van de Nederlandse industrie gevestigd is nog niet heeft bereikt, is het nog te vroeg voor voorspellingein. Voor de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen is het aardgas te duur. Op voorstel van minister Andries sen zal de EEG-commissie een nieu we gemeenschappelijke lijst opstel len van industriële produkten. die uitgezonderd moeten worden van een tariefverlaging van 50 procent in het kader van de Kennedyronde. De mi nisterraad van de EEG zal deze nieu we lijst bekyken in een extra-zitting, die morgen zal beginnen. Het is waarschijnlyk, dat het een kleine „marathonzitting" zal worden. De lijst moet vandaag in Genève worden ingediend. Frankrijk wil zoveel mogelijk (Franse) produkten beschermen. Duitsland daaren tegen wil de lijst'zo klein mogelijk laten uitvallen. Italië staat dicht bij het Franse standpunt, Nederland dicht bij het Duitse en België en Luxemburg nemen een tus- senstandpunt in. De moeilijkheden doen zich met name voor ten aanzien van de textielprodukten, de machinebouwindus- trie, de auto-industrie en de papierindus trie. Tot morgenochtend half elf heeft de EEG-commissie tijd om oplossingen voor deze problemen te vinden. Dan is het woord weer aan de ministers. Intussen is het nu wel heel duidelijk, dat de Westduitse regering haar houding met betrekking tot de MLF in geen enkel opzicht heeft gewijzigd. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat het West duitse besluit, een afwachtende houding aan te nemen, begrijpelijk is, nu Enge land met nieuwe voorstellen is gekomen. Ook de Verenigde Staten willen genoe gen nemen met uitstel van een beslissing over de uiteindelijke vorm van het MLF- project. In een communiqué, dat in Wash ington werd verstrekt na een bijeenkomst van de ministers van defensie McNamara (VS) en Von Hassel (West-Duitsland). wordt de overtuiging uitgesproken dat de MLF de beste mogelijkheid voor een kelijke verdeling van de nucleaire verant woordelijkheid in NAVO-verband biedt. Deze strijdmacht zal tevens deze strijd macht beschermen tegen het gevaar var uitbreiding van het kernwapenbezit. In West-Berlyn heeft de omstreden mi- niter Schroeder gisteren bij de opening van de vierde Amerikaans-Duitse ferentie gezegd, dat zijn land zeer veel te danken heeft aan het idealisme, de voor zichtigheid, de kracht en de verantwoor delijkheidszin van de Amerikaanse lei ders. Schroeder zei, dat de Westduitse re gering van het begin af nauwe Duits- Amerikaanse banden als de hechte grond slag voor de Duitse politiek had be schouwd. Niet zeker dat De Gaulle zich weer herkiesbaar stelt Volgens het Franse gaullistische week blad Nouvelle Candide is het lang niet zeker, dat pres. De Gaulle zich volgend jaar herkiesbaar zal stellen. Vooral zijn echtgenote zou er sterk tegen zijn, dat haar man nog eens zeven jaar president is. Het blad voegt eraan toe. dat de pre sident mocht hij aan de wens van vrouw toegeven dan waarschijnlijk zijn geestverwant PomDidou weer naar voren zal schuiven voor de nieuwe pre sidentsverkiezingen. Overigens staat bet nog geenszins vast. dat de president zo maar afstand zal doen van zijn kandida tuur. Daarover zal het komende week einde in de huiselijke kring op zijn bui tengoed in Colombey-les-deux-eglises waarschijnlijk eerst nog wel het nodige moeten worden gesproken Nieuwe arrestaties 11a fraude bij Rotterdams cargadoorsbedrijf In verband met de malversaties bij een Rotterdams cargadoorsbedrijf zijn in Ma drid aangehouden de directeur van een expeditieonderneming uit Rotterdam, de 32-jarige WJ3.B., en zijn vijf jaar jongere broer G.B.. afdelingschef bij dit bedrijf. algemeen nog vijf jaar worden geëxploi teerd Mr. Van Aartsen wees erop. dat de verliezen van de draaflomroep enorm zijn opgelopen (in 1960 f 4 miljoen, in 1964 f 14 miljoen) en dat het aantal abonnees voortdurend terugloopt, hoewel praktisch geen tariefsverhoging heeft plaatsgevon den. Tariefsverdubbeling biedt geen op lossing. maar zal alleen een stroom van bedankjes tot gevolg hebben. Van het argument van dr Vermooten (soc.) dat de draadomroep óm zijn grote culturele waarde dient te worden gehandhaafd, kwam de minister niet onder de indruk. „Slechts een klein deel van het aantal abonnees is om deze reden aangesloten en in ieder geval rechtvaardigt het cul turele aspect niet het werken met op lopende tekorten. Deze tekorten laten geen andere beslissing toe dan die van geleidelijke liauidatie". aldus de minister. Telefoonachterstand Zoals te verwachten was klaagde de hele Kamercommissie steen en been over de enorme, steeds maar groeiende wacht lijst van aanvragen voor telefoonaanslui ting (het aantal wachtenden bedraagt nu 124.000JMinister Van Aartsen verhoog de de somberheid nog wat met zijn me dedeling, dat pas over ongeveer drie jaar de groei van de achterstand tot staan zal zijn gebracht Het vraagstuk vervult regering en PTT met grote zorg. Een lichtpuntje is, dat in 1964 meer aansluitingen tot stand zullen komen dan in voorgaande Jaren en dat het voor 1965 uitgetrokken investerings bedrag in elk geval verwerkt kan wor den. Voor de komende jaren is een in vesteringsplan opgesteld, waarbij uitge gaan is van 2,6 miljoen aansluitingen in 1972. Nu zijn er 1,3 miljoen. De mededelingen van de minister ver mochten de P.v.d.A.-woordvoerder dr. Vormooten niet mi'der te stemmen. Hij itbii'rigde aan uty lunaire behandeling van de PTT-begroting een motie ov> de telefoonachterstand te zullen indienen. Anita gaat vooruit Tilburgse honden in dierenpension De toestand van de driejarige Anita van Delft, die dezer dagen door een drietal honden werd overvallen en da nig gebeten, geeft geen directe aanlei ding meer tot ongerustheid. Als er geen infectie bijkomt, zal het meisje, dat intussen over de eerste schrik heen lijkt, langzaam opknappen. Alhoewel het kind ook beten kreeg in het ge zicht, zijn geen vitale delen daarbij ge- De honden zijn intussen op last van de politie uit hun eigen hokken, waarin zij onder beslag van de officier van jus titie in Breda waren opgesloten, over gebracht naar een meer geschikte om geving in het dierenpension in Riel. Omdat de honden niet meer konden worden losgelaten, waren de hokken aan vervuiling onderhevig. Over hun lot zal eerst worden beslist, nadat de dossiers zijn bestudeerd cn dc schuld vraag is opgelost. Frankrijk verlaagt invoerrechten De Franse minister van financiën economische zaken kondigt ter bestrij ding van de inflatie verlaging der invoerrechten uit de Euromarkt op 1 januari met 10 pet aan. bevriezing van prijzen van maaltijden in eetgelegen- heden op het peil van 1 oktober, van kleinhandelsprijzen voor varkensvlees op soortgelijke wijze als met rundvlees, gebeurt, ficale voordelen voor restau rants die menu's aanbieden tegen een vaste prijs beneden de 10 of 15 franken, beperking van winstmarges op pluimvee door een percentagestelsel met absoluut maximum, invoer van 200 ton verse vis uit Denemarken en Noorwegen voor Parijs en omgeving en vermindering boteruitvoer door verlaging van rege ringssubsidies. 'T'EGEN het einde van het jaar ple- gen op onderscheiden niveau be langrijke besprekingen te worden ge houden van niet zelden afmattend karakter. Dat is het geval in Europees verband met de dusgenaamde mara thondebatten te Brussel waar de ook lichamelijk sterkste schijnt te moeten winnen. Belangrijk en uiterst gecom pliceerd is ook het beraad dat mor gen te onzent zal plaats hebben tus sen de regering aan de ene. werkge vers en werknemers aan de andere zijde. Bovendien zijn er de verhandelingen binnen onze Tweede Kamer over de begroting voor volgend jaar, verhan delingen die ook al hoge eisen stellen aan wie eraan deelnemen. De laatste weken van het jaar zijn meer dan eens het juiste klimaat gebleken voor een dreigende crisis. Wat nu betreft het overleg met de regering, morgen te voeren, wordt de lezer omtrent de beperkte moge lijkheden die er zijn nader ingelicht door een beschouwing in onze krant van vandaag van onze sociaal-econo mische redactie. De lezer kent de situatie: het bestuur van de Stichting van de Arbeid is het onderling niet eens kunnen wor den over de ruimte op loongehied, en temeer waar de regering een niet te miskennen verantwoordelijkheid draagt voor de situatie van het ogen blik, lag het voor de hand dat beide partijen, werkgevers zowel als werk nemers zich eendrachtig tot haar zou den wenden. Hef probleem is dat de werknemers aan loonsverhoging meer wensen dan er volgens de werkgevers „in" zit. Niet aangenomen wordt dat de werk nemers tevreden zullen zijn met wat dan wel zou kunnen: maar dan kan inderdaad een oplossing liggen in een wat soepeler beleid met betrekking tot de prijzen. Dan immers kan aan loonsverhoging iets worden bereikt, ook in die sectoren van het bedrijfs leven waar de mogelijkheden mini maal zijn. Voorzichtigheid is hier uiteraard ge boden. Prijzen die in beweging ko men, moeten bij wijze van spreken nog beter in de hand worden gehou den dan prijzen die vastgelegd liggen. Met andere woorden: de problema tiek ondergaat een verschuiving naar het ministerie van economische zaken, waar immers de verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid berust. De burger zou er weinig mee opschieten, indien wat aan loonsverhoging wordt ge wonnen, verloren gaat aan prijsver hoging. Wer' -' vcrs en werknemers hebben thans derhalve de bal toegespeeld aan de regering. Er zat ook weinig anders op. Ook daarom omdat anders de Stichting van de Arbeid, een van de instellingen waarom het buiten land ons benijdt, aan te grote span ningen wordt onderworpen, ja zich in haar bestaan bedreigt ziet. Liever ontheffe men haar tijdelijk en voor zoveel nodig van een verantwoorde lijkheid die door omstandigheden te zwaar is. VOLAUTOMATISCHE VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER HHerenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 ALS de Rotterdamse bevolking er al lang aan gewend is in enkele minuten L tijd van het Centraal Station naar het Zuidplein te rijden, zal de hoofd stedeling zich zo langzamerhand gaan ergeren aan de opgebroken wegen in de omgeving van „zijn" Centraal Station. Want niet alleen de datum van ingebruikneming van de Maasstedelijke ondergrondse in 1967 maar ook die van het begin van de bouw van de metro door de Amsterdamse bin nenstad staat nu vrijwel vast. Het hoofd van het Amsterdamse gemeentevervoerbedrijf, ir. W. Ybema, heeft gisteren tenminste een streefdatum genoemd voor het begin van de werkzaamheden: 1968/'69. De heer Ybema merkte nog op op een bijeen komst van de Vereniging „Van Koningsplein tot Leidseplein" dat de finan ciering van de aanleg van een metro voor een belangrijk deel uit de algemene middelen moet komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1