Nieuwe Leidse Conranl Ommezwaai verwacht in woningbouwbeleid Schipper en zoontje (3) verdronken Brezjnef bezweert incident op receptie in Kremlin Minister wil bouwen wat zijn „klanten vragen Pleegouders begroeven vermiste" baby in bos Schroder waarschuwt „gezant" Adenauer tegen De Gaulle Mr. Luns: Nederland wil geen directoraat MLF Zeilboot sloeg mensen verdronken Studenten ontvoerden' zoon van minister Luns r- Maandag 9 november 1964, 45ste jaargang Aanhoudend zonnig De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer. Overwegend ma tige oostelijke wind. Vannacht licht* vorst, morgen overdag ongeveer dezelf- Dir.cteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mijn hert In teghenspoet" Gedwongen door ondersoek naar woningbehoefte: Drs. Bogaers en „werkloze" aannemers Minister Bogaers is gisteren n een rede op de kaderdag van de statenkring Helmond van de K.V.P. ingegaan op een artikel van onze sociaal-economische redactie over het probleem van de onbenutte bouwcapaciteit. Onze sociaal-economische re dacteur stelde in de krant van zaterdag 24 oktober, dat er on geveer 700 kleine en middel grote aannemers kampen met ..werkloosheid". Deze aanne mers willen graag hun steentje bijdragen om de woningnood te helpen verlichten, maar krijgen daar eenvoudig de kans niet toe. Den Haag verleent niet of zeer spaarzamelijk vergunnin gen voor woningbouw in de vrije sector. De ..werkloze" aannemers (met ieder vijf tot tien man personeel) houden zich nu onledig met het afdoen van kleine karweitjes, zoals het bouwen van kippehokken en varkensschuren, terwijl ze toch in staat zijn per jaar enige dui- zende woningen neer te zetten. Den Haag heeft te weinig in richt in de mogelijkheden die bier liggen. Drs. Bogaers verde digt zich tegen deze kritiek- Voor een uitvoerig verslag van zijn rede en voor commentaar zie elders in deze krant. (Van onze sociaal-economische redactie) ALS de voortekenen niet bedriegen zullen de resultaten van het officiële onderzoek naar de woningbehoefte de Nederlandse regering wel eens kunnen dwingen het huidige woningbouwbeleid, waarin de zwaar gesub sidieerde woningwetbouw nog steeds een uiterst belangrijke rol speelt, in zijn geheel op de helling te brengen. De enquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek op verzoek van bouwminister drs. P. C. W. M. Bogaers thans houdt onder ongeveer 16.000 Nederlanders (een wetenschappelijk bepaalde doorsnee van de gehele bevolking) zal namelijk met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid aantonen, dat in de zogenaamde vrije sector-bouw aanzienlijk meer vrijheid dringend noodzakelijk is. Een bouwbedrijf in het centrum des lands is, naar wij vernemen, de minis ter namelijk een slag „voor" geweest met het instellen van een onderzoek naar de woningbehoefte, zij het dan in beperkter omvang, en de resultaten daarvan bevestigen onomstotelijk het geen door vele voorstanders van meer vrijheid voor de - ongesubsidieerde bouw al jarenlang „tegen de draad in" wordt, betoogd. Deze sobere, maar ge degen enquête toont aan, dat een groot percentage van de woningwetwoningen bewoond wordt door mensen, die voor een betere woning een aanzienlijk hogere huur rriet alleen kunnen maar ook willen betalen. De enquête is door het bouwbedrijf opgezet, omdat voor een plan voor de bouw van 85 eengezinswoningen in Wou denberg. een forensenplaats in de buurt van Amersfoort, geen rijksgoedkeuring Arrest na voorwenden kinderroof 99 "LIET LIJKJE van de sinds vorige week woensdag vermiste Margrit Pfeiffer is gisteren in een bos, in Bonn gevonden. De pleegouders van het zeven maanden oude kindje zijn gearresteerd wegens „grove verza king van hun ouderplicht" en wegens het uitwissen van de „sporen van de misdaad". Het echtpaar Klaus en Inge Klein- knecht uit Bonn hebben kinderroof voorgewend, om de dood van de baby te verdoezelen. De politie in Bonn deelde mede. dat bet echtpaar na de bekentenis de plaats heeft aangs- wezen, waar het lijkje was begraven. De 29-jarige Inge en haar 33-jarige echtgenoot hadden woensdag gemeld, diat hun pleegkind in de binnenstad van Bonn uit een kinderwagen zou zijn geroofd. Zij bleken het echter op vijftig cen timeter diepte te hebben begraven en zo goed met takken en dorre bladeren bedekt, dat ontdekking vrijwel onmo gelijk was. Gisteren echter verklaarden zij tegenover de politie, dat het kind in hun woning in de nacht van 3 op 4 no- Aanvaring in Volkerak In het Noord-Volkerak ter hoogte van Oolt'gensplaat is zaterdag in dichte mist het met geladen binnenvaartuig Streven (216 brt.) overvaren door de uitvarende Westduitse tanker Eiltank-12 (1220 brt thuishaven Aschaffenburg). Daarbij zijn de schipper van de Streven, de heer A Kuilman <46) uit Hoogeveen en zijn driejarig zoontje Johan verdronken. Zijn vrouw en vijf andere kinderen konden worden gered. Het Westduitse schip, dal met benzine was geladen, had een rivierloods aan boord. Volgens verklaringen aan de po litie, werd hoofdzakelijk op de radar ge varen. Er zijn geen mistseinen gegeven De loods heeft meegedeeld, dat op het radarscherm een reflex is waargenomen, „die van bakboord naar stuurboord ging in de richting van de koerslijn" Daarop is direct de motor stopgezet en volle kracht achteruit gevaren. Niettemin werd de Streven ter hoogte van de mid scheeps aan stuurboord geraakt en onder water gedrukt. Mevrouw Kuilman en vijf kinderen konden nog overstappen op het Duitse schip. Zij zijn later overgezet op het schip van een bevriende familie. Vermoedelijk bevonden de verdronken schipper en zijn zoontje zich in de stuur hut.. De Eiltamk-12 heeft bij de aanva ring geringe schade opgelopen. Het echtpaar Kuilman had zeven kinderen een meisje van 19 jaar verbleef in Hoo- geveeo. vember plotseling was gestorven, en dat zij kinderroof hadden voorgewend, uit angst voor moeilijkheden na het over lijden. Het echtpaar had namelijk in Endenich een crèche geopend zonder toestemming van de gemeente en was bang dat dit bekend zou worden. De ouders van het kind, de 28.jarige stu dent Gerhard Pfeiffer en zijn 21-jarige vrouw Renate hadden het ter verzorging aan de Kleinknechts gegeven omdat zij enige tijd in Dortmund gingen werken. Drie andere pleegkinderen van de Klein knechts zijn naar een kindertehuis ge bracht. Hun twee eigen kinderén naar familieleden. Kleinknecht is als journa list werkzaam bij de regeringspersdienst. In Neuss (Noordrijnland-Westfalen) is gisteren een vijfjarig meisje ontvoerd, maar twee uur later weer ongedeerd gevonden. De ontvoerder, die het kind, dat met andere kinderen aan het spe len was, had gegrepen en er mee was weggereden in zijn auto, is nog niet aangehouden. kon worden verkregen, o.m. daar aan deze woningen volgens officiële instanties geen behoefte zou bestaan. Het ging hier om huizen, waarvan een gedeelte zal worden verhuurd voor f 135 tot f 170 per maand, terwijl de rest zal worden verkocht in de premie-B-sector voor f 30.500 tot f 33.500, en het bouwbedrijf wilde bewijzen, dat aan dergelijke huizen grote behoefte bestaat. Op enkele advertenties meldden zich rond 1.500 ge gadigden. waarvan rond 1.000 belang stellenden overbleven. Onder deze men sen werd de enquête gehouden. Meest „woningwetters" Uit de resultaten daarvan bleek, dat 53 procent in aanmerking wilde komen voor een huurwoning en 47 procent graag een woning zou willen kopen. Van de gehuwde aanvragers (79 procent) bleek 52 procent reeds over een huurwoning te beschikken, terwijl 20 procent een eigen woning en 28 procent geen woning heeft. Van de 52 procent huurders betaalt slechts 11 procent thans meer dan f 140 per maand, 25 procent „verwoont" tussen f 100 en f 140 per maand en niet minder dan 64 procent betaalt een huur beneden f 100 per maand, nl. tussen f 60 en f 100. Deze cijfers tonen aan, èat een groot deel van degenen, die thans een lage huur betalen, bereid zijn een aanzienlijk groter bedrag van hun inkomen voor meer woninggenot te besteden, de „wo- ningwetgroep" zelfs 40 tot meer dan 100 procent! Onder de aanvragers, die thans huurders zijn, verzocht 40 procent in aanmerking te komen voor het kopen van een woning, hetgeen betekent, dat deze mensen bereid zijn een sprong te maken naar een maandelijkse last van ca. f 180' Vals beeld De enquête heeft nog meer verrassende conclusie opgeleverd. Zo is bijvoorbeeld onthuld, dat de overheid thans een vals beeld heeft van de behoefte, die er aan woningwetwoningen bestaat, een beeld dat eenzijdig gebaseerd is op onjuiste gegevens, waarover de huisvestingsbu reaus der verschillende gemeenten be schikken. Wetende, dat in de huurklas- sen van bijv. beneden de f 100 per maand de meeste woningen worden aangeboden, laten vele woningzoekenden zich in die klasse inschrijven, ook al kunnen zij best en willen zij graag méér voor een betere en/of ruimere woning neertellen. Ook dit valse beeld heeft de enquête ontmaskerd, w Het bouwbedrijf heeft namelijk (by gebrek aan bouwwerk de moeite ge nomen om met medewerking van de be trokken gemeenten de ongehuwde gegi digden op te zoeken in de kaartenbak ken van de huisvestingbureaus. Opval lend veel van hen, die inschreven een huur- of koophuls in Woudenberg, staan bij de gemeenten officieel te boek voor een huurwoning van onder de f 100! En het zijn deze gegevens, waaruit de overheid tot dusver de behoefte aan goedkope woningen heeft afgelezen De directie van deze actieve bouw onderneming heeft de resultaten haar (in september jl. gehouden) quéte aangeboden aan minister Bogaers en aan prof. ir. H. G. van Beusekom. (Voor volg zie pag. 12) Bijenkorf kocht Heek-Den Haag De Bijenkorf heeft van het Zwolsman- oncern EMS-Continental Heck's lunch- x>m aan het Spui in Den Haag gekocht Aldus heeft de hoofddircetie van de Bijenkorf in Amsterdam vanmorgen mee gedeeld. Over de koopsom zijn geen nadere mededelingen gedaan. Volgens de EMS zou de lunchroom in ieder geval boven taxatiewaarde van de hand ge daan zijn, terwijl volgens geruchten van een verkoopprijs tussen één- en ander half miljoen sprake zou ziin. Het is nog onbekend otf het momen teel gesloten gebouw weer als restaurant zal worden geëxploiteerd Met deze transactie zou Zwolsman aan het eind zijn gekomen van een vrij lange reeks verkopingen van panden. De Zwolsmangroep exploiteert thans nog slechts vijf Rutecks-zaken in Den Haag. Rotterdam. Nijmegen, Arnhem en Utrecht De eerste yzel op de Belgische wegen heeft het afgelopen weekeinde achttien doden en 27 ernstig gewonden veroor zaakt. Een frontale botsing van slippen de auto's bij Kortrjjk veroorzaakte vilf doden, bij Froidmont drie en bij Waas munster twee Bij tientallen andere on gevallen. waarbij de chauffeurs door di gladheid de macht over hun wagen kwiit raakten, verloren nog acht mensen leven en werden er 27 ernstig en velen Als dr. Adenauer De Gaulle's droom van een Franse hegemonie 11 politieke wetenschappen. Schroder, die voorstander is van een hecht Atlaa- i i i tisch bondgenootschap tussen de Ver- over Europa steunt, brengt hu de|enigde slaUn en ai dat Aden_ auers wensen voor een allesomvattend bondgenootschap tussen Frankrijk en Duitsland de goede betrekkingen met veiligheid van Duitsland in gevaar. Dit verklaarde Gerhard Schroder, de Westduitse minister van buitenland se zaken, naar aanleiding van de ont moeting tussen de Franse president en de vroegere Westduitse kanse lier, die vandaag in Parijs zou plaats vinden. In een interview met de in Mainz verschijnende Allgemeine Zeitung waarschuwde Schroder Adenauer zich „niet al te bereid tot overgave te tonen". Het blad verscheen met het vraag gesprek. kort nadat Adenauer in Parijs was gearriveerd voor besprekingen met De Gaulle en zijn plechtige opneming in de Franse academie voor geestelijke Minister Luns is zaterdag op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontvangen door zijn ambtgenoot Dean Rusk (links) en diens onderminister George Ball (midden) Minister Luns vertoeft in Amerika om met een aantal hoge autoriteiten besprekingen te voeren naar aanleiding van de pas gehouden verkiezingen in de Verenigde Staten. Afwijzing Britse voorstellen O Bij de Hembrugpont in Amsterdam gisteravond een personenauto in vol vaart tegen een neergelaten slagboom g reden. De vier inzittenden werden met min of meer ernstige verwondingen r het ziekenhuis gebracht. Het zijn de jarige M. Gorter, de 19-jarige G. Mor- reau en de twee meisjes C. Nipoth (16) en G. Serlijn (17). Allen zyn afkomstig uit Amsterdam. De botsing was zo hevig dat dc slagboom afknapte. De personen auto werd in elkaar gedrukt. Tsjoc En-lai. de premier van commu nistisch China, wil nog een paar dagen Moskou blijven. Blijkbaar wil hij t naar Peking terugkeren, zonder uitvoerig van gedachten tc hebben ge- isseld met de nieuwe Russische lei ders. Naar men aanneemt werd in de afgelopen dagen reeds overleg gepleegd door de leiders van de dertien commu nistische landen, die de viering van de 47ste verjaardag van de oktoberrevolu tie hebben meegemaakt. Tydens een receptie in het Kremlin iel zaterdag op. dat partijsecretaris Brezjnef een eind maakte aan een ge sprek tussen president Mikojan en pre- Tsjoe En-lai. Een Chinese en een Russische tolk hadden geholpen bij de geanimeerde conversatie, die de aan dacht begon te trekken. Mikojan scheen voornamelijk het woord te voeren en werd vrij opgewonden. Na enige tijd be- een aantal gasten belangstelling te tonen voor het gesprek. Ook Brezjnef voegde zich bij Mikojan én Tsjoe. Nadat hij met een glimlach voor Tsjoe een eind aan het gesprek had gemaakt, sprak Brezjnef nog kort met Mikojan. Deze Op het Lenin Mausoleum in Moskou werd deze foto gemaakt tijdens de grote parades bij de herdenking van de Oktoberre volutie. Van links naar rechts Mikojan. Tsjoe En-lai en de se cretaris van het centrale partij- comité en lid van hef presidium van de Opperste Sowjet. Pod- schudde driemaal met zyn vuist om zyn woorden kracht bij te zetten. Daarna haalde hij tweemaal zijn schouders op. Brezjnef keek ernstig, terwijl hij Mikojan aanhoorde. Daarna begaven beide Sow- jetleiders zich weer onder de gasten Een ander incident deed zich voor. toen maarschalk Malinofsky. de Russische minister van landsverdediging, felle aan vallen op de politiek van de Verenigde Staten had gedaan. Op het Rode plein zei hij, dat de Sowjetunie niemand be dreigt en dat de Russen niet zijn als de Amerikaanse minister van defensie, die dreigt de Sowjetunie 5 la minute te vernietigen, Malinofsky keek grimmig, toen hij verklaarde dat elke poging „die de v(jand in deze richting onderneemt" op passende wijze zal worden beantwoord. Ervaren diplomaten weten evenwel, dat Malinofsky altyd grimmig kijkt, als hij een rede uitspreekt. Derhalve was er niets ongewoons aan zijn manier van op treden. Zo gewoon vond echter de Rus sische premier Kosygin het toch niet. Want nadat Malinofsky zich op de recep tie in het Kremlin opnieuw minder mooi over de Amerikanen had uitgelaten, be gaf premier Kosygin zich naar de Ame rikaanse ambassadeur om te trachten, het effect van Malinofsky's woorden zo veel mogelyk weg te nemen. Ook viel op dat de Prawda de woorden van Mali nofsky over de Verenigde Staten niet heeft gepubliceerd. Tijdens de parade op het Rode Plein toonde de Sowjetunie een zestal nieuwe raketten, de modernste die bij dit soort gelegenheden ooit werden „geshowd". In het verleden werden hoogstens twee nieuwe wapens tegelijk getoond. Een in tercontinentale ballistische raket was zesentwintig meter lang. Het was het grootste wapen dat ooit in Moskou werd aanschouwd Tsjoe En-lai stond erbij en keek er naar. Minister Luns heeft in Washington verklaard dat het voor Nederland bijzonder moeilyk zal zjjn zich te sluiten bij de MLF als deze kern macht slechts doqr een paar van de deelnemende landen zou worden be heerd. De minister wees de vorming Drama bij Perth 0111 De 36-jarige kapitein op de grote vaart J- Noordhoek, zijn zesjarige zoon Richard en zijn 58jarige schoon vader F. Hanse zijn verdronken toen hun zeilboot op het Parkkeyrringmeer 225 kilometer ten zuiden van Perth Austalië, omsloeg De 8-jarige John heeft het ongeval overleefd hij heeft meer dan zeven uur in het koude water gelegen. De heer Noordhoek, die ongeveer an derhalf jaar bij familie in Kortgene verblijf hield, was juist een kleine twee weken egleden weer naar Australië te ruggekeerd, waar zijn gezin woont. Hy was gehuwd met een Australische A.R.- en C.H.-leden Den Helder voor één partij De AR-Kamercentrale en de CHU- Kamerkring Den Helder hebben in een telegram aan de hoofdbesturen van beide politieke partijen aange drongen op de vorming van één par tij Het telegram luidtLeden van de AR-Kamercentrale en dè CHU-Kamer- kring Den Helder, in groten getale op 7 november 1964 te Alkmaar in verga dering byeen met als sprekers prof. mr. I. A. Diepenhorst en prof. dr. G. C. van Niftrik, dringen er met grote ernst by uw besturen op aan al het mogeiyke te doen om te komen tot eeniheid van bei de politieke groeperingen". van een directoraat als onjuist van de hand. Kennelijk doelde hü hier mee op de plannen die de Britse re gering in studie heeft. Minister Luns verklaarde dat hij niets afwist van concrete voorstellen maar wel van een „aantal geruchten". Minister Luns zei een en ander nadat hij de lunch had gebruikt met de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk. Hij verklaarde dat naar de ning van de Nederlandse regering alle landen een gelijke positie in de multila terale kernmacht moeten innemen De opmerkingen van minister Luns worden Washington beschouwd als een volkomen verwerping van de Britse plannen dienaangaande. De Nederlandse minister verduidelijkte nog dat Neder land zich beslist niet laat leiden door de afwyzende Franse houding inzake de MLF. Hij had trouwens niet de indruk dat Frankrijk de NAVO zou verlaten indien de MLF werkelijkheid zou wor den. Het gesprek met mr. Luns was de eerste van een reeks ontmoetingen die minister Rusk met westelijke ministers zal hebben over NAVO-aangelegenheden dan met name de voorgestelde reor ganisatie van de NAVO en de voorge stelde MLF. De Nederlandse bewindsman zal wor den gevolgd door de Belg Spaak (van daag), de Westduitse minister van de fensie Von Hassel (morgen) en de West duitse minister van buitenlandse zaken Schrüder (22 november). Washington en Londen bedreigen „Van zelfsprekend ben ik niet tegen innige vriendschap en samenwerking met Frankrijk. Maar sommige dingen, die wij de laatste tijd uit Parijs vernemen, zUn in strijd met de geest van vriendschap", aldus Schroder, op wiens aftreden de aanhangers van de groep-Adenauer in Bonn al geruime tyd hebben aangedron gen. Hegemonie Volgens Schroder moet Frans-Duitse vriendschap de grondslag blUven vormen voor een verenigd Eurooa. een te sterke as Bonn-Parijs roept echter de geestver schijning van een door Frankrijk en Duitsland overheerst Europa op. Nie mand wil de grondslag van de Eurooese politiek in gevaar brengen. We dienen zo zei Schröder echter te beseffen, dat onze buurstaten voor overheersing zou den gaan vrezen. Sprekend over Frank- rijks plotselinge oppositie tegen de Duitse deelneming aan de MLF (multilaterale kernmacht, zei de minister dit nieuw ste verzet niet te kunnen begrijpen. ..Onze Franse partners hebben vroeger in hun uitingen nooit twijfel gedemon streerd ten aanzien vas begrip voor ons standpunt met betrekking tot de MLF". aldus Schröder. die in De Gaulles nieu we bezwaren weinig heeft gevonden, dat blijk geeft van objectiviteit. In een laatste aanval od Adenauer vroeg Schröder zich af. waarom de ex- kanselier alles wenst te vernielen, waar voor hij eens gewerkt heeft: ..de een heid van het westen, het verkrijgen van de soevereiniteit van Duitsland, het deel genootschap van Duitsland met zijn vijanden van gisteren, het deelgenoot schap van Duitsland in een vooruitstre vende en vrije wereld". Bondskanselier Erhard verklaarde nog in een TV-ge- sprek. dat Adenauer geen officiële diplo matieke opdracht heeft, nu hij in Parijs is.^ Van zijn gesprek met De Gaulle wil hij echter gebruik maken om de Frans- Duitse betrekkingen uit de koele en bijna vijandige sfeer te halen, waarin zij de laatste maanden terecht zyn gekomen. Zoals men zich hterinnert heeft het partijbestuur van de CDU-CSU Adenauer vorige week nog tot de orde geroepen, toen hij zich tegen de politiek van Erhard had gekeerd. Graanprijs Men verwacht niet. dat Adenauer een erzoenend gebaar zal maken wat de MLF-kwestie betreft. Toen hij zelf nog kanselier was. had West-Duitsland al in principe besloten, aan de MLF deel te ;n. Wel zou met betrekking tot de graanprys een gebaar gemaakt kunnen orden. Dit zou kunnen betekenen, dat Duitsland zijn boerèn compensatie moet geven voor de verlaging van de graan prys, die men in Parys voor 15 decem ber verlangt. In dit verband maken we melding van een verklaring van Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de West- bondsdag, die naar men zegt Schröder graag wil opvolgen als minis- van buitenlandse zaken. Gersten- r verklaarde openlijk, dat Bonn moet toegeven aan de Franse eis betreffende de graanprijs. Hij sprak de beschuldiging uit. dat het economisch wonder (van Erhard) in gevaar is (Voor vervolg zie pag. 12) (rïta) JgERSTE JA AR SLEDEN van de R.K. studentenvereniging Albertus Magnus te Groningen hebben vrijdagmiddag de zoon van minister Luns, de 18- jarige Huib Luns, uit Roermond „ontvoerd". In een auto werd bij meegenomen toen hij op weg was van het internaat naar de school van het bisschoppelijk college, waar hij in de hoogste klas van de h.b.s. zit. Hij werd overgebracht naar Groningen. De studenten wilden met de „ontvoering" protesteren tegen de voorgenomen verhoging van het collegegeld De eerste jaars moeten voor inauguratie, die vrijdag sls. plaats heeft, een stunt uithalen. Het „slachtoffer" logeerde bij één van de ontvoerders. Mevrouw Luns werd 's avonds nog gewaarschuwd, dat zy zich niet ongerust behoefde te maken. Ook het bisschoppelijk college werd gebeld, maar daar was men reeds ongerust geworden en had men de politie gewaarschuwd. Het was de bedoeling dat de politie de ontvoerde zou komen afhalen op een door de ontvoerders bepaal de plaats en tyd: Academieplein, vanmiddag kwart over vier Maar de politie gaf te kennen dat zy maar op het bureau moesten komen. Dat deden ze ten einde raad. Huib Luns bleef met een van de ontvoerders achter in de auto. Toen zy in de gaten kregen dat een formele behandeling wel eens ingewikkeld kon worden, dropen ze maar af naar de mensa om te eten en om daarna de ontvoerd* op de trein te zetten naar Roermond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1