Na twintig jaar ontroerend en schokkend weerzien in Polen Geef het verkeer van links voorrang, dat is veiliger Veertien inbraken ineens opgelost „Niets was er meer over van het meisje van toen..." Zeven kinderenarmoede en heimwee Onveiligheid is op te heffen Revolutionair idee van pater-wiskundeleraar NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) ZE MOET TERUGKOMEN! Ze kwijnt weg van heimwee en armoede. Nog maar 39 is ze, maar ze ziet er uit als 60. Als ik niet had geweten, dat zy het was, had ik haar nooit herkend. Niets was er meer over van het meisje van vroeger, van twintig jaar terug, toen ze voor het laatst bij ons was". Moeder Grapendaal (63) zegt het met een trilling in haar stem. Natuurlijk, het weerzien met haar doodgewaande dochter op het stationnetje van het Poolse Oostzccdorpje Slupsk was schok- kend, maar alle vreugde werd overschaduwd door GRIETJE grapendaal dc «aarin Grietje eentrof. Met haar (Poolse) man en zeven kinderen bewoonde zij een armoedig huisje met twee kamers en een keuken- in sliepen ze. „Bijna twee weken zijn we er op bezoek geweest", zegt mevrouw Grapendaal. „mijn man. m\jn dochter Lina en mijn zoon Herman. Het was een heerlijke tijd maa. we waren allemaal blij, dat we weer naar Holland konden, al missen we Bob („zo noemden we haar altijd") natuurlijk erg. Ze moet gauw naar Beverwijk komen, want daér is het geen leven". .terug naar huis. tje. Daar woonden 7 Heel Beverwijk heeft de afgelopen maanden meegeleefd met het be jaarde echtpaar Grapendaal vai Cornelis Matersweg. De hele straat wist het nog diezelfde ochtend toen, op een dag in september, de kape laan een brief kwam brengen op no 5. Bob leeft!, ging het door de buurt, die ineens weer het vrolijke meisje van 19 voor zich zag want Bob ken de iedereen in Beverwijk. Sin de de avond van die 19de okto ber van 1944 bad niemand baar ooit meer geziien. Ze was apoorloos ver dwenen en voor bet bele dorp stond het vast. dat zij niet meer leefde. ..lik ga even naar tante Wirn in IJmuiden", had ze die avond gezegd. Daar kwam ze altijd graag. „Kind doe bet toch niet, je weet dat het gevaarlijk is 's avonds in het sperge bied". had haar moeder nog gewaar schuwd. Maar Bob was tóch gegaan. Niet naar IJmuiden. naar later bleek, maar naar Amsterdam Onderweg was ze een stel vrienden eo vriendinnen tegengekomen met wie zt naar de 'hoofdstad was gegaan. Daar was bet dat bet drama begon, dat nu pas. twintig jaar later zijn ontknoping zou krijgen. Een lijdensweg Voor het 19-jari- ge meisje langs gevangenissen en zieken huizen in Nederland en Duitsland. Arrestatie Volkomen onsohuldig was ze die avond in Amsterdam opgepakt door de Grime Polizei. evenals haar vrienden en vrien dinnen. In de buurt hadden verzetsmen sen telefoonkabels doorgesneden en de Duitsers 'hadden hén voor de saboteurs aange®ien. Zonder paridon waren ze in een overvalwagen geslagen en naar de Weteringschans gebracht. Twee van haai vrienden werden er kort na de arrestnie doodgeschoten. Van de anderen werd nooit meer iebs vernomen. Ook van Grietje niet tot september van dit jaar. Terwijl vader en moeder Grapendaal in Beverwijk in angstige spanning zaten, werd zij naar de gevan genis in Breda gebracht. Later werd zij op transport gezet naar Berlijn, waar zij vele malen werd mishandeld in de ge vangenis aan de Alexanderplatz. Meer dood dan levend werd- zij in 1945 door de Russen bevrijd. Ziek werd ze opgenomen in een ziekenhuis in Leipzig om vervol gens t<. worden overgebracht naar een Hamfourgs hospitaal. Daar was het dat zij haar man leerde kennen, de 25-jarige Poolse krijgsgevan- gene Stanislaw Widurski. Het werd liefde op he» eerste gezicht: nog op 15 oktober trouwden zij -met elkaar op bet stadhuis van Neustadt. Naar Holland Al gelijk besloten ze naar Holland te gaan. Daar wilden zij zich gaan vestigen Stanislaw zou er wel een baantje weten ic krijgen. Voor het vertrek reisden ze nog even naar Stettin om afscreid te Maar afscheid nemen was plotseling niet meer nodig. Nog voor z(j de reis naar Holland konden beginnen, werd het IJzeren Gord(jn neergelaten langs de Poolse, grenzen. Het jonge echtpaar, dat zoveel Idealen in Holland voor ogen had gehad, kon niet meer lerug. Stanislaw werd aangezegd, dat h\j In eigen land maar werk moest gaan zoeken. Er was genoeg te doen In het door oorlogsgeweld totaal vernielde Polen. Met. in gedachten de hoop ..'t is maar voor even" zocht hij een baantje. Maar weinig konden zij toen vermoeden, da! het twintig jaar zou duren voordat zij contact zouden krijgen met h«t land. waar zij zioh zo graag wilden vestigen. ,.'t Is maar voor korte tijd", zeiden Sta nislaw en Grietje nóg toen ze in Brusko- wo een dorpje bij de Oostzee, eên klein en armoedig woninkje vonden met, an derhalve hectare grond. Stanislaw kreeg werk in een fabriekje, waar schoenen wérden gerepareerd en Griobje zou als dat nodig was de grond bewerken. Dat leek een oplossing voor de paar maan den. die zij nog in Polen zouden blijven, dachten zij. Maar de werkelijkheid werd anders De grenzen werden door de nieuwe machthebbers hermetisch gesloten en op verzoeken om een visum kregen Stanis law en Grietje geen antwoord. Die ..paar maanden" werden vele ja ren. Van zeven uur 's morgens tot zes uur 's avonds moest Stanislaw op de fa briek werken en Grietje onderhield liet land. rooide bieten en aardappelen en zorgde dat er op tijd werd gezaaid gemaaid Dat was broodnodig, want het karige loon. dat de fabriek uitbetaalde, was nauwelijks voldoende om in leven te blijven, vooral niet toen er kinderen kwamen. Zeven heeft het echtpaar er In de afgelopen twintig jaar gekregen. De oud ste. Ania is nu 16, de jongste Stasia 3. En nog altijd wonen zij in datzelfde benauwde huiaje, waar in bwee kamers negen mensen moeten slapen. Onzekerheid Verscheidene malen heeft Grietje ge probeerd contact met huls te krijgen. Zeven brieven verstuurde z(j naar de BeverwUkse Cornells Matersweg. Twee ervan kwamen weer terug en vijf ver dwenen spoorloos en zyn ook nooit in Beverwijk afgegeven. Grietje maakte zich ernstig bezorgd over haar ouders. Zouden zc nog leven? Woonden ze nog in Holland? Of waren aar Amerika geëmigreerd, waar ze het al eens over hadden gehad? Jarenlang leefde dj ln angstige onze kerheid, maar toen dj op haar brieven geen antwoord kreeg begon ze langza merhand de moed op te geven. En gelei delijk aan verdween de hoop haar ouders broers en zusters nog eens levend te ont moeten geheel. Totdat zü twee maanden geleden voor het eerst sinds twintig Jaar weer een Nederlander ontmoette. In de krant had zij gelezen, dat In de ronde van Polen een ploeg Nederlandse wielrenners meerijden. Bruskowo zou een rust punt zün. la« z|J. Toen dc stoet het dorp erelkte zorgd? ,zjj ervoor dat zü erbij ras. En zy'krcëg haar kans: zij vond een landgenoot Jan Brink uit Lutjebroek. In moeilijk Nederlands ze was haar moedertaal bijna geheel verleerd kte zij de renner duidelijk dat zij landgenote was. Een brief aan Ühui6 had zij al klaar Jan Brink zou er wel voor zorgen, dat deze op het goede adres kwam. Tranen ..Pas zes weken later kregen wij de brief", zegt mevrouw Grapendaal. „De kapelaan kwam. hem brengen. Hij had e zouden komen. Wannéér, dat wis ten ze nog niet. „We hebben er avonden gepraat. m"n man en ik. onze trouwde dochter Lina uit Haarlem zoon Herman (421. Uiteindelijk be sloten we toen: we zouden met z'n vie- i naar Polen gaan". ,De volgende dagen reisden m'n man Herman naar Den Haag, naar de Poolse ambassade". „We werden er bij zonder vriendelijk ontvangen", zegt de heer Grapendaal. „ondanks het feit dat we na sluitingstijd kwamen. Nog diezelf de dag hadden we een visum. Dat heeft ons wel even verbaasd, want normaal duurt het veel langer voor je dat papier krijgt". Mevrouw Grapendaal: „Ruim 30 uur hebben we in de trein gezeten, bepakt en beladen. Zes kottere en drie grote week endtassen hadden we bij ons. Alles vol met cadeaus, kleding en levensmiddelen". „Op het stationnetje van Slupsk ston den Bob en Stanislaw met hun oudste dochter op ons te wachten Ik kende haar eerst niet. Nog geen 40 was ze. maar ze zag er uit als 60. Natuurlijk, het weerzien was schokkend en ontroerend." „Vader, moeder, wat ben ik blij", eei Bob alsmaar. In hun woninkje in Bruskowo zagen we de volgende dag de andere kinderen. Ze waren enthousiast over de geschen ken. Voor de kleine Stasia van 2 hadden we een grote speelgoedbeer megenomen. Maar die viel niet zo in de smaak. Zc was er bang voor en liep huilend de kamer uit. Zóiets had de kléine meid nog nooit gezien Afscheid De tien dagen van het bezoek waren gauw voorbij Het afsoheid kwam snel, want er is in die dagen veel verteld. Maar plechtig werd afgesproken, dat het geen afscheid voor goed was. „Wij ko men naar Holland", verzekerde Bob haar ouders. „Met ons hele gezin. Stanislaw wil graag een baan zoeken". ..Wij hopen dat dit spoedig zal gebeu ren". zegt moeder Grapendaal. „Eike week krijgen we nu post van Bob en telkens spreekt zij over terugkomen". De zaak is in Nederland inmiddels op ministersniveau gekomen nadat burge- Vader en moeder Grapendaal en hun (getrouwde) dochter Lina wachten in Beverwijk met spanning op de terugkomst van Grietje en haar gezin. Haar brieven worden gespeld. meester J. Bruinsma van Beverwijk zich er mee had bemoeid. Hij diende namens de heer en vrouw Grapendaal een rekest in bij nister Seholten (justitie) nadat hij al bezoeken had gebracht aan het ministerie van buitenlandse zaken en de Poolse ambassade Huis en tverk „De burgemeester heeft ontzettend veel jor ons gedaan". zegt moeder Grapen daal. „Dank zy zijn bemoeienissen heeft slopersbedrijf hier al een werk ver klaring voor Stanislaw gegeven. Zodra zij hier zijn, kan hy aan de slag". „En ook het huis is geen probleem ïer. Enkele dagen geleden kwam een gemeente-ambtenaar langs om te zeggen dat de gemeente een woning had gere serveerd voor het gezin". Het wachten is nu op de beslissing van minister Scholten. Maar heel Beverwijk rekent erop dat deze zijn goedkeuring zal verlenen aan de repatriëring van het gezin Widurski. Daarna zullen dan de nodige formaliteiten met de Poolse auto riteiten kunnen worden geregeld. Het enige probleem vormen nog de financiën. „Als zij komen zullen zij niets kunnen meenemen. Zij hebben trouwens niets. Naast de kostbare reis zal dus ook :n hele'nieuwe inboedel moéten worden ngeschaft". zegt mevrouw Grapendaal. Een dame uit Amstelveen heeft al aange boden hiervoor een bankrekening te ope- ?n. Zijzelf zou de eerste 25 gulden Na alle blijde verrassingen van de af gelopen maanden zal dit probleem ook el worden opgelost, hopen vader en moeder Grapendaal. Het belangrijkste is toch. dat Bob hier komt. Om er een v leven te kunnen beginnen Sa- met haar man en kinderen. Geef het verkeer van links voorrang. Dat bevordert een veilig verkeer. De doorstromingssnelheid (die vooral op de spitsuren tegenwoordig een probleem vormt) zal sterk kunnen worden verhoogd. Duizenden en dui zenden verkeersborden en -lichten zullen kunnen worden afgeschaft, zodat de weggebruiker zich geheel op het verkeer zal kunnen concentreren. Het rechts rijden zal worden bevorderd. Bijzondere bepalingen zoals „snelver keer gaat voor langzaam verkeer" kunnen vervallen. Met het afschaffen van de rechts-voorrang heeft men de bacil van de verkeersellende ge dood. Pater Ed Krekelberg SJ, 51 jaar oud en leraar wiskunde aan het St. Stanislascollege te Delft heeft het verkeersprobleem een jaar bestu deerde en in wiskundige formules vastgelegd. In woord en geschrift tracht hij zijn denkbeelden en die van voorgangers in brede kring ingang te doen vinden. Hij hoopt dat er tijdens de begrotingsbehandeling van Verkeer Waterstaat in de Tweede Kamer vragen over gesteld zullen worden. Met schone lei beginnen Pater Krekelberg wil dat Nederland. Europa, ja zelfs de gehele wereld met een schone verkeers-lei beginnen, het begin van deze eeuw. toen het keer nog maar pas op gang kwam. hebben heel wat landen de rechter voorrangsregel aangenomen Dat gemakkelijk te onthouden. Rechts rijden en dus ook rechts voorrang. Het koer was nog geen wetenschap. In de laatste jaren begint het i echter wel te worden. Hoewel het wetenschappelijke onderzoek zich tot toe voornamelijk heeft beperkt tot vereenvoudigen van wet en regels. be> gint steeds meer duidelijk te worden, dat de geschiedenis voor een zeer k' lijke misstand heeft gezorgd. Het rechts voorrang geven blijkt veel meer nadelen te hebben, dan het links voorrang geven. Met lapmid delen heeft men de rechter voor rangsregel verbeterd. De bepaling dat motorvoertuigen voorrang hebben bo ven ander verkeer is er een van. Het instellen van voorrangswegen ander. Voorrangkruisingen en -split singen. zij allen vormen uitzonderin gen op de rechts-voorrang regel Sterker nog: Zij voegen er een ge deeltelijke links-voorrangregel aan toe Een „wijziging van een wijziging' de regel dat het afbuigende verkeer het tegemoetkomende verkeer voorrang moet geven. Dit is namelijk de rechts- voorrangregel maar nu weer met opheffing van „motorvoertuig gaat anderen". ONLOGISCH Al deze wijzigingen hebben aange toond. dat de rechts-voorrangregel op zich onbestaanbaar is. Hij is onlogisch l wordt dus gauw overtreden. Wel behoort men voor een kruispunt te stoppen als het niet vrij is. maar de regel dat rechts voorrang heeft doet de opstoppingen toch ontstaan. De wan orde wordt er min of meer door gele galiseerd. En dat terwijl de kruispun ten toch zulke zwakken punten in he' verkeer zijn. Zij behoren aan twee stra ten toe en hebben dus slechts per straat de halve capaciteit. •Stoplichten zijn volgens" pater Krekel berg goede beveiligingen. Nog veili ger zou het zijn, wanneer men het gehele verkeer stillegde. De oplossing is het echter niet. Bij de steeds toenemende verkeers drukte is het onmogelijk alle kruispun- de toekomst van lichten te voor- r moet een oplossing gevonden worden die op natuurlijke wijze de kno pen voorkomt En dat is alweer de regel dat Grietje Widurski-Grapendaal temidden van enkele van haar kinderen Eindelijk post uit Holland hem gekregen van de kapelaan in Lutje broek aan wie Jan Brink hem bij thuis komst had overhandigd". „Ik heb een brief uit Polen voor u zei de kapelaan, die verder geen verklaring gaf Eerst dachten we. dat het een brief voor onze zoon Gerrjt was. Die organi seert elk Jaar Internationale Sportuitwis- setagen ,n Beverwijk en krijgt dus veel post uit het buitenland Maar toen we zagen, dat onze voorletters erop stonden hebben wc hem toch opengemaakt". „Er vielen een paar foto's uit van kinderen, die wü niet kenden. Nóg ver moedden we niets. Tót we de brief lazen. Seconden lang hebben we niets gezegd. Toen rolden ons ineens dc tranen over de wangen. Bob leefde! Onze dochter, die was doodgewaand, leefde! Ze was ge trouwd. had zeven kinderen en woonde in Polen! We waren er helemaal van overstuur". Direct werden plannen gemaakt Er werd een brief teruggestuurd, waarin vader en moeder Grapendaal schreven. Twee scholieren betrapt De Haagse politie heeft deze week een vangst gedaan, waardoor in één keer 14 „gevallen" werden opgciust. Twee scholieren van 15 jaar werden op heterdaad betrapt bij een inbraak in de Tcohn. School aan dc Da la Reywcg. Aangezien er in de laatste maanden een groot aantal vernielingen in scho len heeft plaatsgevonden, was dc kin derpolitie er zeer op gebrand de jon gens te verhoren. Weldra kwam vast te staan dat men goed had gezien. Alle schoolgevallen in de laatste Z maan den behoorden bij elkaar. Om negen uur gisteravond kreeg de po litie een telefoontje van een heer die te- genover de technische school woont er die de jongens naar binnen had zier klimmen. Via de woning van de concierge kon de politie in de school komen. De jon gens werden ingerekend voor ze nog kans hadden gezien om ook maar Iets te beschadigen of te stelen. Ze zeiden op zoek te zijn naar gereed schap. Bij het verhoor bekenden zy steeds naar gereedschap en geld te zoe ken. Het was voornamelijk hun zucht naar avontuur die hen tot hun daden aanzette. De buit viel in heel wat ge- keer van links voorrang moet hebben. STERKE ZIJDE FILES IN TACT Met een eenvoudige tekening weet deze wiskundeleraar, theoloog soof zijn standpunt en dat van andere deskundigen duidelijk <e maken. Hy neemt aan dat een verkeersfile zwakke en een sterke zUde heeft. Een file waar men van rechts de neus in kan steken, heeft zwakke zijde rechts ritten. De andere kant. waar men door de voorrangsre gel niet kan binnendringen, is de ster ke zyde. Bij de rechts-voorrangregel zitten de sterke zijden van de beide files binnenzijde, dus bij de weg-as de ene file binnengedrongen en gepas seerd, omdat men van rechts komt. het niet mogelijk om ook van de andere file voorrang te krijgen, aan gezien die van links en dus van de .sterke zijde" benaderd wordt. Men blijft dus steken zfiles in tact Bij verkeer van links dat voorrang vallen erg tegen. De vernielingen die zij aanrichtten vonden plaats dadigheid en teleurstelling. Op 21 september braken zy in in de ge meentelijke openbare lagere school aan de Viljoenstraat. Op 26 september In de de- termineerschool ln de Van Damstraat: 27 september in de sohool in de Gaslaan en daaruit in het wijkgebouw van de GGD; 1 oktober in de. lag school in de Schalck- burgerstraat; 5 okt. in de lagere school aan de la Reyweg; 10 okt. in de lagere rk technische school aan de Meppel- weg. Op 24 oktober bezocht men deze school voor de tweede maal. Er werd een waar waterballet aangericht door de brand- kranen open te zetten. Om de schade be- kommerde men zich niet: 12 oktober: school in de Kritzingerstraat De 13e oktober was de ongeluksdatum >or een bouwkeet van de bouwvcrenl ging VBZOS in dc Herzogstraat. Daar werden bouwtekeningen verbrand inkt besmeurd. De lagere school ln de Fischerstraat was de dag daarna aan beurt% De Viljoenstraat op 16 oktober. Op deze avond maakten de jeugdige vandalen „overuren" door ook nog een school in de Delagoastraat te bezoeken. Een dag later de rk school in de Nijkerk- laan. Het kantoor van de gemeentelijke krijgt is het geheel anders. Daar zit ten de sterke ondoordringbare) zijden van de files aan de buitenkant. Wan neer de wagens dus aangesloten blij ven. kan de file snel door blijven stro men met de maximaal toelaatbare snelheid. Geen stoplicht is er bij no dig. Ontstaat er in een van beide files een gat, of droogt de stroom geheel uit. dan kan er een auto zijn neus in steken die hierdoor de zwakke zijde van de andere verkeersstroom nadert. Hier voor komt hij van links en dus krijgt hij daar voorrang. Als nu een aantal auto's mee oversteekt en als van de overzijde het verkeer ook gaat stro men dan onstaan er twee dwars-files die op hun beurt weer blijven stromen tot er een leemte optreedt. Het wisselen van de stromen ge beurt dus „naar behoefte", zoals dat nu met dure installaties bewerkstel ligd wordt. De nieuwe verkeersstroom komt pas op als het kruispunt be zig is leeg te stromen. Een beginsel dat in het verkeer zeer belangrijk is. Afvoer gaat voor toevoer Dit laatste is bij „links-voorrang" ook het geval op verkeerspleinen. De rond- draaidende stroom drukt de toevoerwe gen dicht Pas als er geen rond draaiend (en dus van links komend) verkeer meer is. kan de volgende golf verwerkt worden. Weer geen verkeers regelaars nodig AFSLAAN VOORRANG Bij bet linksafslaan zou men beden kingen kunnen koesteren. Zij die voor het eerst met het denkbeeld kennis maken. dat het tegemoetkomende ver keer zal moeten stoppen voor het af slaande. schrikken. Dat is levensgevaar lijk. Men móét echter bedenken, dat een automobilist die een gat in de tegen- liggende verkeersstroom zieterop be dacht is dot er verkeer van links kan komen Ook kan hij rekening houden met afslaand verkeer, omdat hij te al len tijde een kruispunt moet naderen snelheid die hem in staat stelt tijdig te stoppen. Dat is niets. Volgens pater Krekelberg zal het afslaan daardoor niet gevaarlijker zijn. dan het van links komen. GEEN VOORRANGS- WEGEN Voorrangswegen en bijzondere voor rangsborden zullen dus overbodig wor den. Sterke verkeersstromen .houden zichzelf wel in stand. Wat echter blijven moet, dat zijn de waarschuwingen voor bijzonder gevaar. bijzondere situaties en de ge- en verboden De wiskunde heeft de pater in de gelegenheid gesteld aan te tonen dat bij gelijke veiligheid de linksvoor- rangsregel de doorstroming verveel voudigt. Houdt men de veiligheid op een bepaald getal, dat gaat in ver houding daarmee de veiligheid met sprongen vooruit. Hoe sterk de verbeteringen zijn ilechts in de praktijk te zien. Dat hangt geheel van de drukte af KNAC en ANWB sceptisch De KNAC en de ANWB. afde ling wegen en verkeer, hadden beiden hun bezwaren Beide insti tuten waren van oordeel dat da geopperde ideeën in wezen niet four waren, ja zelfs toe te juichen. Het overschakelen zou echter een dergelijk groot aantal moeilijkhe den met zich brengen, dat de voordelen niet tegen de nadelen op zouden wegen. Ook het denk beeld dat de voorrangsregel te al len tijde vlot zou functioneren vond men zeer optimistisch. De nieuwe wet. waarin men gedwon gen wordt het kruispunt vrij te houden als de doorgang niet vrij is (iets waar reeds lang op geha merd wordt zal volgens ANWB en KNAC de nodige verlichting op de kruispunten brengen. Nachtwaker overvallen Tegen jonge Duitser 21/2 jaar geëist Een 21-jarige fabrieksarbeider uil Darmstadt (Dstord gisteren vooi de Haagse rechtbank. Wegens inbraak met geweldpleging in een fabriek te Loosduinen, voor welk feit de officier van justitie tegen hem twee jaar en maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest eiste. Deze verdachte was drie jaar geleden te Rotterdam gearresteerd in verband met diefstal van een auto. HtJ wist even wel te ontsnappen en vluchtte naar Duitsland. In maart van dit jaar keerde htf naar is land terug en stal eerst f 60 uit een jukebox en pleegde daarna een inbraak een fabriek >e Loosduinen. HU werd door een nachtwaker betrapt, aarna de man deze met een beitel zo danig op het hoofd sloeg, dat hij enkele scheurwonden in zUn schedel opliep. Verdachte nam de vlucht en was op eg naar Spanje, toen hU aan de grens in Limburg werd aangehouden. In zijn bagage werden om. 46 scherpe- 6 gaspatronen gevonden. Verdachte beweerde vanmorgen voor de rechtbank dat zulks in Duitsland niet strafbaar is. De officier van justitie constateerde dat deze verdachte getoond heeft geen eerbied te bezitter, voor het leven van zUn medemensen, zodat een strenge straf op zUn plaats is. Uitspraak op 19 november. sociale belangen in de Van Beyerenstraat kreeg op 18 oktober een beurt. De LTS aan dc Meppelweg «loot de rU die slechts eenmaal een bult van f 150. opleverde. De jongens hebben bet niet an huis gezocht. Ze wonen in de Transvaalbuurt en hebben In de onmid dellijke omgeving geopereerd. De praktijk zal ongetwijfeld nog be tere resultaten geven, dan de theorie als mogelijkheid geeft! De verkeerspuz> zeiaar hield rekening met een verbete ring van dertig procent. De wegcapa citeit zou met dit getal toe kunnen ne- WEGGELD WEG De pater bracht gistermiddag tijdens ;n persconferentie de lachers op zyn hand door mede te delen, dat zijn re geling het weggeld overbodig zou ma ken. Het zou astronomische besparin gen mogelijk maken. De pater zag echter wel degelijk in, dat Nederland de regeling niet in zijn eentje toe kan passen. Europa zal hier bij aan moeten sluiten. En dat zal op hoog niveau dus heel wat moeilijkhe den geven. De mentaliteit en het auto matisme van de verkeersdeelnemer zul len geheel moeten veranderen- De eer- aanpassingstijd zal misschien een me chaos teweeg brengen. Maar toch is dit de enige oplossing. Afgezaagde hand weer bevestigd In het St. Hippolytus-ziekenhuis in Delft is gisteren een afgerukte hand van de 16-jarige J. P. van Wingerden door een chirurg opnieuw aan het lichaam be vestigd. De jongen was met die hand onder een cirkelzaag terechtgekomen, toen de beschermkap daarvan niet om laag stond. Drie doden bij botsing - maand geëist tegen chauffeur Een fractie van een seconde was de 32-jarige timmerman P van der V. uit Puttershoek. die op 29 mei met een auto busje op de provinciale weg bij Mijns- heerenland reed. afgeleid. Hij botste daardoor met zijn wagen tegen een ge. parkeerde vrachtwagen op. met als ge volg dat drie van de vier passagiers zo danige Verwondingen opliepen dat zij kort na het ongeluk overleden. De chauffeur, die gisteren voor de rechtbank te Dordrecht terecht stond, omdat hem verweten werd dat hij in dichte mist nog wel onoplettend had gereden, in elk geval met zo"n snelheid dat hij zijn wagen niét tot stilstand had kunnen brengen binnen de afstand waar hij de weg had kunnen overzien, vertelde dat een van de passagiers hem attent had gemaakt op een in een langs de weg lopende sloot liggende auto. Hij had even naar links gekeken om te zien of het gewenst was dat hy zou stoppen om hulp te verlenen. Op hetzelfde moment was de stilstaan de vrachtwagen uit de mist opgedoemd, waar hij met een snelheid van ongeveer 45 km/u tegen op was gebotst. De offi- cier van justitie eiste een maand. „Eigen-keuze-huis" voor f34.000 (Van een onzer verslaggevers) T^OLGENDE maand zullen in Overvecht cn in De Bilt de eerste zogenaamde „eigen keuze buizen" worden opgeleverd. In totaal worden bier 65 ongesubsidieerde en 27 preniiewoningen gebouwd. Het „eigen keuze huis" is een novum voor ons land: het kan worden aangepast aan de grootte en de woonbehoefte van bot gezin. De bouwer zet niet meer neer dan een. glas- en waterdichte romp met enkele vaste onderdelen, zoals trap. schoorsteen en ventilatiekanalen. Binnenwanden zijn er met by. Die worden pas geleverd als de koper zijn wensen heeft kenbaar gemaakt: hoe groot hij de kamers en de keuken wil hebben en hoeveel kamers hij wenst. Me», verplaatsbare binnenwanden kan de woning daarna geheel volgens de eigen inzichten van de koper worden richt. Voor deze binnenwanden ge bruikt men standaardwamd-units. Ook de elektra-voorziening is nieuw; geen houten plinten, maar plinten van polyes ter. waardoor o.m. het televisietoestel geen vaste plaats meer hoeft te hebben en er overal aansluitpunten zijn voor de vele elektrische apparaten. De woningen worden gebouwd volgens arbeidsbesparende methoden: door ge bruikmaking van fabrieksmatig ver vaardigde onderdelen wordt 50 procent M.O. EXAMENS BEN HAAG Geslaagd: wisk. M.O. A: C N J van Unen (Amsterdam), G Visser (Oosterbeek). L Kraag (Zevenbergen), A W den Houting (Alkmaar). L G Claessens (Berg en Terbljjt); wisk MO. B: A C Lcmstra (Gouda). N A G M van Reuth (Venlo) H Steur (Dieren). UTRECHT Geslaagd: staatshuiShoudk en statistiek MO PC Neele (Oldenzaalt". LnK Nicnhui* (Dordrecht), K Nieuwenkamp

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9