Geesink na rijtoer op raadhuis ontvangen UTRECHT HULDIGDE JUDO-REUS In Nederl. hoofdkwartier marihuanasmokkel NKV wil minister van ruimtelijk beleid Mist en kou Werkelijkheid en ideaal uiteengezet in Spiraal Triton krijgt acht cadeau FEEST Celstraf voor handelaren in kadavers 7 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Omstuwd door een dichte kluwen fans is Anton Geesink gisteravond rond kwart over zeven zijn rijtoer door de Domstad begonnen. Al geruime ttfd voor het vertrek van de kleine stoet dromden geestdriftige supporters rond het -domicilie van de kampioen aller categoriën. Met vlaggetjes zwaaiend en luide „Anton, Anton" scanderend werd het sein van vertrek afgewacht. Ondanks de gure november kou en de schrale wind hadden zich duizenden langs de route verzameld om maar een glimp van Anton op te vangen. Vooral in het centrum was het druk. Golven van applaus en toejuichingen begeleidden de stoet, die werd geopend door een vrolyk bla zend muziekkorps, dat op de voet werd gevolgd door in kleurige unifor men gestoken, solide bewapende jongemannen van de studentenweer baarheid. Het Academische element nam trouwens een zeer belangrijke plaats in, want in de open koets, waarin reus Anton was gezeten, zat de pracses van de senaat van het Utrechts studentenkorps in stemmig zwart. De stoet werd begeleid door fakkeldragers. Anton, die af en toe naar de enthou siaste menigte wuifde, werd in zijn lan dauer geflankeerd door 1 van de Triton roeiers, die op de Todabaan voor een derde plaats en daarmee voor een bron zen plak hadden gezorgd. Dat was Hart suiker. Zijn collega Ruoé kon de de huldiging niet meemaken. Enkele dagen geleden heeft htj een. overigens lidhte, operatie ondergaan, die hem noopte het bed te houden. Stuurman Bos wachtte de komst van Hartsuiker en Anton ten stadhuize af. 24-karaats „Een 24-karaats sportman" nomede bur gemeester jhr. mr. J. C. de Ranitz Anton Geesink tijdens de officiële ontvangst van de drie Utrechtse medaillewinnaars In de door kaarsen verlichtte hal van het raadhuis. Ruim 200 sportmensen en raadsleden, andere autoriteiten en ook WUk-C-bewoners waren daarvan getui gen. Geesink had de confetti van de fees telijke rijtoer nog in de haren, toen hij met luid hoera in de tsemming ver sierde stadhuishal werd ontvangen. Bur gemeester De Ranifcz was trots op de prestaties, van de Utrechtse medaille winnaars. die elf van de 46 door Neder land verzamelde medaillepunten ver gaarden. Bijzonder veel waardering had hij voor de prestaties, die de Nederlandse studenten-roeiers in Tokio hebben ge leverd en waarvoor één zilveren en twee bronzen medailles waren gekregen. Jam mer vond hij alleen dat het Leiase Njord er niet bij was Met de door de roeiers vergaarde dertien punten hebber, zij het sprekende bewijs geleverd, dat de Nederlandse studenten roeisport in het internationale vaarwater thuishoort. Hij bood de roeier Hartsuiker en Stuur man van de gestuurde twee Bos als aandenken aan deze prestatie namens het gemeentebestuur een kristallen glas op zilveren voet met een inscriptie aan en hing daarna beide studenten een krans om de hals. Gewroken Bernhard op de nieuwjaarsreceptie van het Nederlands Olympisch Comité nog moest worden gepleit voor de deelne ming aan de Olympische Spelen. Het onrecht van toen is nu gewroken, want Geesink heeft zich een op en top sport man getoond, aldus burgemeester De Ranitz, die gelooft dat in Tokio de dierbaarste sportwens van Geesink in vervulling is gegaan. Utrecht is blij en trots op deze prestatie en hjj deelde Geesink mee. dat zijn stad op 23 oktober Geesink de hoogste eer heeft gegeven door de vlaggen van de domtoren nlt te Burgemeester De Ranitz herinnerde eraan dat verschillende mensen zich heb ben afgevraagd, of deze eer van het gemeentebestuur wel juist was en of het, daardoor niet heeft meegedaan aan sport- verdwazing en overschatting van de sportprestatie. Hij is er evenwel van overtuigd dat een Olympische overwin naar iemand is die zijn lichaam tot de laatste vezel heeft onderworpen aan de wil en geestkracht. Dat heeft Gee sink gedaan ..En als het een nobel- prijswinnaar zou zijn geweest, hadden wij de vlaggen ook uitgestoken". Adel van aeesl Burgemeester De Ranitz had vooral bewondering voor Geesbiks gedrag voor en na de overwinning In Tokio, voor zUn eerlijkheid en vooral zijn Stijlvolle optreden, waarmee hij volgens de burge meester blijk gaf adel van geest en van hart te bezitten. Dat Is in Japan gebleken. „Je hebt ze In de houdgreep gehad en Japan heeft zich gegrepen ge- Hij vond dat de prestatie van Geesink vooral de jeugd heeft aangesproken, waardoor hij tot voorbeeld is geworden Burgemeester De Ranitz. die namens het gemeentebestuur aan Geesink een Perzisch kleedje aanbood zei ten slotte dat na de verkregen goedkeuring tien dagen geleden met de bouw van de niéuwe sportschool voor Geesink is voortgegaan de 66 heipalen zijn gesla gen. aan de kelder wordt gewerkt en volgens de bouwers kan de school uiter lijk volgend jaar augustus in gebruik worden genomen. Geesink was vooral met deze mededeling bijzonder blij. Dikke Dries Anton Geesink heeft zijn glorieuze intocht in Utrecht gisteravond beëin digd met het wassen van bierglazen in het café van Dikke Dries aan de Water straat in zijn geboortewijk C. Dikke Dries had dikke planken voor de ven sters van zijn ramen gespijkerd om de bestorming van de joelende en juichende Wijk C-ers te kunnen weerstaan. Uren lang bleef Geesink in het met guir landes. fotos en tekeningen versierde café. waar alle Geesink-tfeestliederen van de plaat en het voor deze gelegen heid door Bob Beyenberg gecomponeer de welkomstlied afwisselend weedklon- Geeslnk, staande achter de tapkast met het Olympisch goud en de versierselen van de koninkl. ridderorde op de borst bleef nuchter onder al dit feestgedruis. Om half elf stond dc auto al voor de deur gereed om hem naar huis terug te brenge. omdat Anion graag thuis de televisieopnamen van zijn terugkeer wilde zien. Maar van dit goede voornemen is niets terecht ge- Outillage voor sportschool als huldeblijk De op Initiatief van de hurge-' meester van Utrecht voor een huldeblijk aan Anton Geesink In gezamelde gelden, zullen worden gebruikt voor de outillage van een nieuw te bouwen sportschool, die onder leiding komt te staan van Anton Geesink. Zijn huidige school aan het Jansveld voldoet niet meer aan de eisen van de tijd en is ook veel te klein ge- De burgerij brengt hef geld bij een, maar ook het bedrijfsleven. De directeuren van een groot aan tal ondernemingen in Utrecht, Cu- lemborg en Zeist hebben hun collegas opgewekt een bijdrage te geven. Het huldeblijk wordt vol gende week zaterdag aangeboden tijdens de massale huldigings avond In de Irenehal van de Jaar beurs in Utrecht. Volgens Westduitse politie: Training Jong Oranje Voor de centrale training van Jong Oranje, die volgende week dinsdag ln Zeist wordt gehouden, zijn de volgende 15 spelers uitgenodigd,: Thie (ADOi. Stuy Telstari. De Groot Spartat. Eijkenbroek iSparta), Pijlman iDWS), v. d. Bogert (DOS). Van Gorp (NAC), De Vries (SC Enschede). Burgers (DWS). Adelaar .(Sparta). Nunlnga (Ajax>. Koens (PSV). Kleinjan (DFC; en Lenz (DWS). De algemeen secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, drs. Th. Coppes, is er voorstander van het ruimtelijk beleid in Neder land te brengen in één ministeriële hand. Op de studiedagen in Oud- Leusden van de districten Zwolle en Twente van het NKV, zei hij van morgen, dat het ruimtelijk beleid ook en eerder in aanmerking komt voor een ..eigen" minister dan het mid- denstandsbeleid. Ruimtelijke ordening wordt nu ge pleegd of niet gepleegd door de ministers van volkshuisvesting, economische zaken onderwijs, kunsten en wetenschappen, de. fensie, verkeer en waterstaat en indirect ook door de minister van binnenlandse zaken, aldus de heer Coppes. Hij meent, dat de regering het pro bleem van de ruimtelijke ordening veel meer centraal zal moeten stellen in haar beleid, Het- ruimtelijk beleid, zo voegde De geboren en getogen Utrechter Anton Geesink werd er door burgemees- taer De Ranitz aan herinnerd, dat tij dens een gesprek tussen hem en prins II'/at het weer betreft kon het wel de- cember zijn, art vanmorgen kwam er in het westen twee graden vorst voor en overdag is het bij vijf tot zeven graden ook te koud. De mist is de laatste dagen zeer hardnekkig, waardoor de zon in elf dagen slechts zes uren heeft geschenen. Een hoge- drukgebied houdt het weekeinde rustig en droog, met overdag op enkele plaat sen een paar zonnige perioden. Vooral in de nacht en ochtenc kan de mist vrij dicht zijn in welke situatie ook dit weekeinde maar weinig zal verande ren. ZON EN MAAN Zondag 8 november: zo- op 7.47, onder 17.00; maan op 12.00, onder 19.3^ Maandag 9 november: zon op 7.49. on der 16.58; maan op 12.52, onder 20.20. Donderdag 12 november: eerste kwar tier. HOOGWATER SCH^VENINGEN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde n De Bilt Locarno Belgrado Dr. Rozendal lichtte stelling toe Het verschil in verschijningsvorm en bijverschijnselen tussen de sport, zoals die door christelijke en door niet-christelyke clubs wordt beoefend, bestaat slechts daarin dat eerstgenoemde niet op zondag wordt beoefend. Met deze stelling heeft dr. R. H. Rozendal in zijn proefschrift, dat hy op 9 oktober bij zijn promotic aan de Vrye Universiteit verdedigde, een stand van zaken gesignaleerd, die hij betreurenswaardig acht. Dit blykt uit het oktobcr-nummer van Spiraal, het kaderblad van de NCSU. Dr. Rozen dal krygt in dit nummer gelegenheid uitvoeriger op deze stelling in te gaan en op de brochure „Ideaal en werkelijkheid?" die vier redactieleden van Spiraal op 7 oktober naar aanleiding van de toen nog niet verdedigde stelling het licht lieten zien. bij hieraan toe. wordt ondanks alles wa' ?r wordt gezegd, stiefmoederlijk be deeld: het is net als met de wegenbouw het verleden, iedereen wist al jaren dat het fout zai. maar pas dit jaar is een werkelijk plan op tafel gelegd Rekening houden Drs. Coppes heeft de Indruk, dat mo menteel niet altijd voldoende rekening met de in Nederland zo schaarse grond wordt gehouden, met het optimale nut dat deze kan opleveren. In het jaar 2000 zal de bevolkingsdichtheid in ons land zijn toegenomen tot 570 mensen per ierkante kilometer en de NKV-secreta- is acht het duidelijk, dat bij deze storm achtige ontwikkeling andere bestemmin gen van de grond dan landbouwgrond steeds belangrijker worden, zowel voor de industrie als voor de verkeersverbin dingen. woongebieden en recreatieruim ten. Ten aanzien van de landbouw merkte hij op, dat geen gezonde en zelfstandige boerenstand kan ontstaan met het huidi ge subsidie-marktordenende landbouw beleid. Volgens hem zal aan de slechtste marginale landbouwgronden een andere bestemming gegeven moeten worden. Marginale bedrijven zullen echter blijvjn bestaan, als de garantieprijs in de EEG Staatssecretarissen: Ongelukken zijn niet altijd te voorkomen windstil 10 -2 nno 3 12 6 windstil 5 -2 Dr. Rozendal gaat in zijn toelichting ervan uit. dat er van christelijke sport geen sprake is. wel van christelijk spel. Er bestaat sport door christenen be- i oefend. De belaagde valt dan sport in competitie-verband aan en gebruikt meermalen uitspraken van dr. Gordijn en de heer J. Kuilman, het redactielid, dat de promovendus het hardst heeft aangevallen. Dr. Rozendal heeft de bewijsvoering en de stelling uit Spiraal, onder meer ook getrokken uit de woorden van de heer Kuilman. Hij wijst zelfs op bedenkelijke aaamgevingen aan chris telijke sportverenigingen zoals Sparta en Excelsior. Juist in de organisatie van de com petitie. in het daardoor stimuleren van spelen om winst en niet om het spel. In de mogelijkheid om publiekelijk ln pers en gesproken woord eer te behalen, in de soms betreurenrwaardige accen tuering van deze aan het spel als zo danig vreemde elementen, juuist ln deze zaken is er geen verschil te ontdekken tussen de sport beoefend door christelijke en niet-christelijke clubs. Dr. Rozendal was echter verheugd over de bijdragen van de heren De Smit en Van Asch in de gewraakte brochure Met eigen woorden Het is natuurlijk nooit prettig om met eigen woorden te worden bestreden. Vandaar ook wellicht dat de heer J- Kuilman in een onmiddelijke reactie op het verweer van dr Rozendal schrijft dat het hem moeite kost vriendelijk te blijven. De heer Kuilman, die dr Rozen dal verweet dat deze de ..Spiraal-lezers" onderschatte, gaat er echter aan voorbij, dat een promovendus niet over zijn proefschrift en zijn stellingen mag pra ten vóór de promotie Hij verwachtte echter van de heer Rozendal, dat deze zijn stelling met toelichting reeds te voren had bekendgesteld Dr. Rozendal heef daarentegen juiust willen bewijzen, dat de theorie welis waar voortreffelijk is, doch dat hiervan in de praktijk heel weinig van terecht komt. Dr. Rozendal heeft die waarheid nog eens duidelijk willen zeggen. Daarom doet het ook vreemd aar de heer Rozendal, naar wie wij enige tijd hebben gespeurd op komen vrijwillige basis met de NCSU had afgesproken over deze kwestie niet met vertegenwoordigers van de pers te praten. Van beide zijden een en ander werd bevestigd door de heer De Smit van de NCSU vreesde men, dat in de kranten een hetze zou ontstaan. Het wantrouwen ten aanzien van het gebrui kelijke „hoor en wederhoo:*' was De staatssecretarissen De Meijer en Bartels (sociale zaken en volksgezond heid) zien in het ongeval bij de N.V. Shell Nederland Chemie in Pernis (waardoor een aantal dieren is over leden) geen aanleiding aan de gemeen tebesturen nadere richtlijnen te ver strekken voor de uitvoering van de hinderwet. Staatssecretaris Bartels deelt «Jit mede in antwoord op schriftelijke vragen ter zake van het Tweede-Kamerlid Lamberts (soc.). Hij zegt wel van plan te zijn. de praktiserende dierenartsen, die dieren met vergiftigingsverschijnselen in eerste instantie zullen zien. erop te attenderen, dat in verdachte gevallen inschakeling van geëigende instanties direct nodig Is om zo snel mogelijk een onderzoek te Nederlandse Leeuw kunnen instellen en zonodig maatregelen ma, vice-president te treffen in Den Haag. menwerking met Amerikaanse militaire politiemannen de afgelopen dagen een bende van tien Surinaam se marihuanasmokkelaars opgerold. De 21-jarige Eugene Mol Thuk Shung, de voornaamste leveran cier in Hessen, werd afgelopen week einde in Frankfurt gearresteerd. Vier andere Surinamers werden in Stutt gart, drie in Kaiserslautern en een in München aangehouden, een werd de Belgische grens gevangen ge nomen. Donderdagavond werd een 25-jarige Algerjjn, Laid Cheraga, in Bonn arresteerd omdat hy in het bezit w: Seizoensstijging werkloosheid vervroegd In oktober is de geregistreerde arbeids reserve van mannen gestegen van 19.778 tot 21,504. De bezetting op aanvullende werken nam met 104 toe Het aantal werkloze mannen steeg met 1622 tot 20.487. Het voor dit seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde arbeidsreserve steeg met 1000 en bedroeg aan het einde van de verslagmaand 26 000. Het aantal openstaande aanvragen oir mannelijk personeel verminderde met bijna 5000 tot 90.081. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve met 1700 kan met name te. ruggevonden worden bij de Horeca en d£ bouw, waarin de arbeidsreserve respec- tievelijk met ongeveer 800 en 600 toe nam als gevolg van seizoeninvloeden. Ook bij losse arbeiders, van wie in zeer vele gevallen de ongeschoolden in de bouw werkzaam plegen te zijn, «teeg de werkloosheid relatief sterk Dam voor riool in Oude Pekela verwijderd (Van een onzer verslaggevers) Een dreigende overstroming van dt riolering in Oude Pekela is gisteren voorkomen door een snel optreden van het gemeentebestuur: de dam. die het bestuur van het waterschap Scholtens- polder dezer dagen voor de uitmon ding van de riolering had aangelegd, werd 's middags door mannen van gemeentewerken verwijderd Het gemeentebestuur had het water schap gesommeerd de dam voor gister middag 2 uur weg te halen. Het stelde dat de dam onrechtmatig op gemeente grond was gelegd. Toen het waterschapsbestuur hieraan geen gehoor gaf stuurde de gemeente eigen mensen. De rekening voor het op- ruimingswerk zal het waterschap worden aangeboden. Zoals gemeld, ontstond het conflict doordat de gemeente haar rioolwater loosde in de poldersloten. Het water schap klaagde, dat de sloten vervuilden t het vee ziek werd. Om te voorkomen dat meer vuil water de sloten zou instromen liet het water schap dezer dagen ?en dam opwerpen voor de uitmonding van de riolering, waardoor de inwoners van Oude Pekela werden bedreigd door een overstroming. Dit gevaar kon nog tijdig worden af gewend, maar net conflict xs daarmes zeker nog niet tot een einde gekomen. Het waterschap heeft, zoals bekend, al proces-verbaal laten opmaken tegen da gemeente PERSONALIA In Koeweit is een Nederlandse am bassade te Bagdad opgericht. Jhr mr J D. van Karnebeek, Hr. Ms. buitengewoor en gevolmachtigd ambassadeur te Bag dad. tevens benoemd tot Hr. Ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de emir van Koeweit, met standplaats Bagdad. Benoemd tot ridder i i de Orde van d( G. L. W. Grata- het gerechtshof an 1.6 kg marihuana. De bende werkte oornamelijk in Rijnland-Palts. De Suri- amers hadden voornamelijk Rotterdam a Amsterdam als werkbasis. De politie ilde hun namen niet hekend maken. Een woordvoerder van de rechtbank Kaiserlautern had begin deze week geschat dat 260 mensen bij de organi satie betrokken zijn. Het hoofdkwartier bevindt zch waarschijnlijk in Nederland I\ew York De polite te New York heeft gisteren rivee woningen een hoeveelheid mari huana ter waarde van 635.000 dollar in tesiag genomen Vermoed wordt, dat dit erdovende middel uit Mexico afkomstig s. In een woning werd 69 kg aange troffen. Twee mannen werden gearres teerd. Even later werd in een andere wonng. niet ver daar vandaan, nog 13,5 kg aangetroffen. De politie meent, dat de marihuana uit' Mexico in New York sterk in trek is nu. na grote overvallen Europese en Canadese havens, heroïne in New York buiten ge wi schaars is geworden. Agenda Tweede Kamer 'Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal zich in de openbare vergadering van volgende eek dinsdag uitspreken over ontwerp inzake de verhoging van^AOW- AWW-pensioenen tot een „sociaal limum". Zoals bekend stelt minister Veldkamp (sociale zaken) in dit ont- i voor per 1 januari a.s. de AOW trekken tot f 3540 pc-r jaar gehuwde bejaarden en tot f 2478 ongehuwde bejaarden. De A.W.W. wordt tot dezelfde bedragen verhoogd voor resp. weduwen met en zonder kinderen. De Kamer behandelt dezelfde dag ook een aantal wetsontwerpen, die met de invoering van het sociaal minimum verband houden. Verder zijn er volgende week openbare vergaderingen van de begro tingscommissies der Tweede Kamer. De begrotingsbehandeling van verkeer i waterstaat zal worden afgesloten et een discussie over de Deltawer- ;n en de verkeersveiligheid. De Eerste Kamer behandelt dinsdag enkele wetsontwerpjes. waarover niet of nauwelijks zal worden gediscus- Van universiteit Naar aanleiding van de prestatie van de gestuurde twee van Triton bij de Olympische Spelen in Tokio, hebben de curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht in overleg met de rector-mag- nificus. aan Triton een bedrag ter be schikking gesteld voldoende voor de aankoop van een acht. De door Triton aanvaarde voorwaarde daarbij is, dat de nieuwe acht uitgeleend zal worden aan andere Utrechtse studentenploegen, die op grond van l.un prestaties daar voor duidelijk in aanmerking komen. Olympische film in maart in roulatie Niet minder dan 130.000 meter film een draaitijd van 72 uur is ge maakt van de Olympische Spelen in Tokio. Behalve regisseur Kon Ichikawa en zijn 42 produktieleiders werkten hieraan 562 cameramensen en assistenten mee. Het ruwe materiaal wordt nu ontwik keld. waarna hieruit een keus wordt gemaakt voor een film van 2V2 uur die een lengte zal hebben van 4200 meter. Men verwacht dat de officiële Olympische film in maart 1965 in rou latie zal kunnen worden gebracht. De kosten van de film zullen omstreeks vier miljoen gulden bedragen. Schaakolym piade Nederland doet het heel goed Nederland handhaaft zich uitstekend in de zestiende schaakolympiade te Tel Aviv. In de vierde ronde, tegen het ster ke Oostenrijk, namen onze landgenoten een voorsprong van 2 0: Bouwmees ter won van Beni en Langeweg versloeg Pramscuber. Hoe de kansen staan in de beide afgebroken partijen, is ons nog niet bekend. Wel bekend is, dat de leider in groep II Joegoslavië. Bolivië met 4 0 versloeg. Nederland staat op de tweede plaats. Gisteravond kwamen onze landgenoten weer achter de 64 velden om de afge broken partijen tegen Mongolië uit te spelen. Kuipers won van Niagmarsurlu en Bouwmeester en Zuidema speelden remise, resp. met Ujtman en Tsagan. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM prop. theol. M ir), P Hekstra (Leeu- irdenkand. Duits: J C Erbrink (Haar lem): kano wlsk. en nat.: mei W J Haars- ma (k) (Middenmeer). J A Jonker (e) (De Krim. Ov.>. mej. J G Roeleveld (k) (Den ag). K Visser (d) (Bloemendaal): doet. ...sk. en nat.; J G R Okel (Rotterdam). H Voorthuis (Amsterdam): doet. pedag.; mej. J Druk (Diemen); kand. Engels: mevr. G A Taekema-Brulns (Amsterdam). M Kruyt (tTiöioorn)semi-arts: L G Thijs (Amster dam) (cum laude). A Vermeulen (Mijdrecht) DELFT Geslaagd: kand. elektrotechn. ir.: J A J Aerts (Bussum). C M A van den Berg (Voorburg). R C G Bergmann (Don gen) H Blom (Hpendam) D J Bornebroek (Enschede). C A Bruijnis (Nw Vennep). F J C Bulte (Valkenswaard), F J Daalmans (Hoogerheide). C A Distelbrink (Amster dam). H A Eijlers (Woerden; - Gelde - - - thoyei A J 1 de Grind (Rotterdam). Holtz (Rot terdam). F J A Jost (Voorschoten) J E Koetsier (Arnhem), A H Koetzier (Heer den) J Koudstaal (Rotterdam), M J Lam- beek (Hilversum). H M J Mevtssen (Delft). N S van Nielen (Den Haag). B J M Over- goor (Raalte). H Ponssen (Den Haag), C H C van de Sandt (Den Haag). G H Schoo- newelle (Zwartsluis). G A Schwippert (Delft). M P Smid (Voorburg) R A Spaar garen (Den Haag). J N Vies (Leidsctaendam). H J M van de Vijved (Biervliet): elektro- techci. ir.: HEM Adriaansens (Dordrecht). L M G Beks (Amsterdam). J B M Berings (Den Haag). J F de Boer (Delft). J R Brandsma (met lof) (Rotterdam). J M van den Busken (Amstelveen), J P ten Cate (Delft) J W Draaijer (Huizen). J J M Dudok van Heel (Blarlcum). C Dujardin Papo (Den Haag) K Hoogcndoorn (post Monnikendam). K S Kam (Delft), J J de Koning (met lof) (Naarden). R J van Kroon (Den Haag). M Kunst (Hulzen). G J Langenkamp (D< deaaLoor I ÜB alk (Rotterdam). H L van Veen (Deventer) C A Vissers (Sneek), G A We zenberg (Hengelo). F A M M Zwartjes (Kol H N Smulders (Voorburg). DELFT Geslaagd: kand. P F L Bijlenga (Heemskerk). OT- Geef maar gauw een lichtje, 't is zó voor el- aar! Uit een buurtuintje scharrelen ze wat klimopslingers bij elkaar en slaan die losjes om twee stoelleuningen heen. Zo, en daar gaat het bruidspaar nou maar netjes zitten, vlak naast elkaar. Niet ondeugend worden, hoor opa Ap! Man. we zullen op jullie letten! Waar wij moeten zitten? Maak je daar geen kopzorg over. wij vinden wel een plaatsje. Er gaan immers eel makke schapen in een hokkie? En mak ijn we, reken maar! Twee bonte boeketten door de damesgasten meegebracht, staan nu al te zieltogen op 't zon dagse tafelkleed, geflankeerd door sigaren, siga retten en rookgerief. Frans, wiens hart zozeer aan bloemen hangt, zucht om deze verdwaalde tuinkinderen. Buiten drukt een lage lucht, maar hier hangt de lucht nog lager, verzwaard door blauwgrijze rooknevels. Hij rookt een pijpje van zijn eigen tabak cn bestudeert het gezelschap met moede, kritische ogen. Zijn Lynnehoek, Joke, Anjo! Ruimte, vrijheid, reinheid! Hij hun kert ernaar. Maar hij moet hier blijven, op zijn post, wachtend of er voor de tweede maal een wenk zal worden gegeven. Gerrit Appelaar heeft het voorbeeld gegeven door zijn colbertjasje uit te trekken. De heren Bloem en Beek hebben dit voorbeeld gretig gevolgd. Frans heeft het zijne demonstratief aangehouden, hoewel hij thuis op snikhete da gen ook sportief in zijn overhemd bivakkeert. De dames Bloem en Beek wissen zich onophou delijk het voorhoofd af en stropen hun mouwtjes nog wat hoger op. „Konden wij ook maar wat uitttrekken", klaagt de dikke vrouw van Bloem. „Mens, ga gerust je gang", zegt de bruidegom. „Ik zal niet kij ken, hoor." Hier laat Anna Appelaar haar eau de cologne rondgaan om de gemoederen wat af te leiden, 't Helpt even, maar de atmosfeer wordt er niet beter op. „Kan er hier geen raam open? We stikken om- „Dan aan de achterkant, aan de voorkant krijgen we te veel bekijks". in de Mussenstroat door MAM. Renes Boldingh 1 de Nu valt het oog van Frans op Gerdien en Cor. Toch een paar knappe meiden, ze lijken op elkaar. Cor heeft dus trouwplannen. En Ger dien? Zal die ooit nog een goeie man krijgen? Ireentje is er. Overigens, een liever en argelo zer kind dan Ireen moet er nog geboren wor den. Laat Ger maar oppassen met een eventuele man, aan een kind kan zoveel verknoeid wor den. 't Kan wonden oplopen, die nooit meer he- Anneke, 't knappe dikkerdje? Ze heeft 't di rect iets te goed gekregen, om niet oppervlak kig te worden. Joost is een reuzevakman, maar verder een sul. Enfin, ze moeten maar zien, hoe En daar zti Katrien. Kitty, 't Valt Frans moei lijk zich te realiseren, dat dit gore, breekbare ding in verwachting is. Blijde verwachting kun je 't niet noemen. Maar ze verwacht een kind. Hier balt Frans zijn vuisten. Waarom zij wel, en Joke niet? Hoe graag had Joke nog een kind, een paar kinderen erbij gehad! Ze heeft erom gebeden, vele jaren, Frans weet het ze ker. Twee harten, een huis vol liefde, een open, vrije Lynnehoek vol krachtige bloem- en denne- geuren hadden het kindje ontvangen. De zoon, die Frans zou heten, naar zyn vader! 't Heeft niet zo mogen zijn. 't Heeft zo moeten zijn, zou Broos zeggen. En uit dit verloren kind, met een nog niet eens volgroeid, toch al verdaan lichaampje, zal nieuw leven spruiten. Onbegeerd, met tegenzin be groet, bij ongeluk verwekt. Wie zou de vader zijn? Moeder heeft 't geval met geen woord meer aangeroerd. Natuurlijk, 't is feest, veer tigjarig huwelijksfeest. Zulke dingen laten zich kwalijk combineren. Frans krijgt een aanvech ting om Kitty door elkaar te schudden en haar dan naar bed te sturen. Ze zit tussen Beek en Bloem in. en maar giechelen en koketteren met die ouwe kerels. De lippen knalrood, gedurfde kleurtjes op de wangen, de zoveelste rangs filmster. En roken. Aan één stuk door. En tel kens een van de mannen nodig, om de nieuwt >igaret aan te steken. Moderne jeugd? Verrotte jeugd! Bah! En dat zal een kind krijgen! Zo iets wonderbaars als Anjo was, toen ze voor 'I eerst in Jokes armen lag! Frans moet zich afwenden. Voorzichtig be schouwt hij zijn moeder. Een sterke golf var erbarmen slaat over hem heen. Ze is moe, '1 kleine moedertje. Iedere vezel van haar be staan is moe. Wat een wonder! Aan 't eind var zo'n dag! Aan 't eind van deze veertig jaren, die in één dagbestek zijn over-beleefd! Gelukkig dat de tijd opschiet Kwart over tien, zegt de pendule. Hoelang zou deze komedie moeten du- En ginds, een eindje buiten de wereld, in 't grensland van tijd en eeuwigheid, ligt onbewo gen en eenzaam de heer van 't Lynneveldt. De klokken staan er stil, maar de rouw is niet op gehangen. Broos vond 't niet juist. Broos waakt over zijn meester en over het Huis. E11 andere machten van vrede en welbehagen, hèlpen hem waken. Of moeder ook aan jonker Joachim denkt? Aan de derde partner in dit macabere spel van mensenlevens? ,,'t Heeft zo moeten zijn", zegt Broos. „Van vloeken zou u later spijt hebben". Dat zegt Broos ook. Frans weet, dat de oude man gelijk heeft. (wordt vervolgd) A_ S Borstlap J.Den _Haa iBelfelc). R A Cocnders (Arnster- F M M Dukkers (Zandvoort). R C ;sen (Delft). T Goemans (Rotterdam) E Goudrlaan (Rotterdam). J H W Haan (Heerlen). L Herrebrugh (Amsterdam), L T M Hilvermann (Hilversum). J H M Jo- hanns met lof (Rotterdam), SAT Kapteljn (Rijswi,jk), W S A Klep (Utrecht). H J Koens (Den Haag). L W Koot (Delft). S Laan (Delft) R L J Lacroix (Maastricht), F Mas tenbroek (Rotterdam). R C van der Meu- len (Rijswijk). G J A M_Meijer i len (Riisw^.... (Didam). G P G Moeys (Rotterdam), C P Nie (Driebergen), A G A Nlermeijer da). J van Oosten (Delft). G W Over- (Den Haag). J P Pot (Eindhoven). Prins (Rijswijk). A P Pronk (Haar- B C G Proepper (Gouda). B J S Reulink (Doetinchem) L N Reyers (Den Haag). W R van Rosmalen (Den Haag). W F K Saher (Santpoort). F Samuels (Den Haag) M C Sanders (Eerbeek). A Vallianatos (Rot terdam). L H Vons (Delft). H J Wlepking (Apeldoorn). M de Wit (Delft): met. ir.: A C de Koning (Rijswijk), A Muller met lof (Den Haag). GRONINGEN Geslaagd: arts le ged.: mevr. A Gaaikema-Nieuwcnkamp (Noord- hom) mej. M J Heertjes (Harderwijk), mei. W W W Snijders (Delft): apoth. le ged A J Pasman (Haren. Gr.): bevorderd tot apoth.: H P M Kerckhoffs. A B Stef- fens (Groningen). R A de Zeeuw (Appin- gedam); doet. klass. lett.: J Lamein (Drach ten): bevorderd tot tandarts: K Dijkstra Rutten 1, R Schmidt (Groningen): doet. recht; mevr. R Nleman-Wolthers (Gronin gen». H C Prins (Leeuwarden). O J H Verbeek (Groningen): doet. soc. aard.; J J de Ruiter (Paterswolde). De economische politierechter In Utrecht veroordeelde dezer dagen de sedert twee weken gedetineerde 40-jarige vleesgros sier A. den H. uit Willcskop tot 'n week hechtenis. In een reeks van jaren zou h(j zich op grote schaal hebben beziggehou den met het handelen in ongekeurd vleea. (Eis: twee weken). Zoals bekend ontdekte men bij Den H. een enorme clandestiene slachterij, die van een alarminstallatie was voorzien. Hij kocht vlees op van kadavers en vaak zieke dieren en verkocht dit door onder meer aan restaurants en conservenfa- brieken. De politie trof er twee weken geleden een partij van 3000 kilo onge keurd met paratyïus besmet vlees aan. Men had Den H. al geruime tijd op het oog. Het ten laste gelegde, het vervoeren en te koop aanbieden van een ongekeurd geslacht rund. gaf hij grif toe. De koe was op de boerderij van een inwoner van Cothen bij het kalven doodgebloed Via een slachter belandde het vlees bij Den H. die er wel weg mee wist. Ook de veehandelaar G. van S. uit Linschoten moest zich vandaag even eens verantwoorden voor zijn bemoei ingen met ongekeurd vlees. In een diep. vriesceldie hij gehuurd had van Den H. trof men een hoeveelheid kalfsvlees aan, die niet gekeurd was. Men vond onder meer een twintigtal tongen en harten, waaruit men afleidde dat hy clandestien 20 kalveren had ge slacht. Het vlee-. had hij niet ter keuring aangeboden en naar zijn zeggen later aan familieleden verkocht. Ook dit vlees was voor een deel be smet met paratyfus-verweKkers. Van S. werd verder het achterhouden van destructiemateriaal ten laste gelegd. Hij had het slacht-afval in sloten latén verdwijnen. Hij werd veroordeeld tot een boete van 14 maal f 50 of 14 maal vijf dagen hechtenis voor het clandestien slachten, en twee weken heahtenis voor het in voorraad hebben cn verkopen van on gekeurd vlees. Het vonnis was conform

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7