Plan van Erhard is gezwa Rare spelling kost ons tijd, energie en geld Jjh een lij, Prinses Irene en prins Charles bij Adenauer IC Onderwijzer in Pretoria ter dood veroordeeld Kinderkruistocht Vroeg of laat geeft de protestanfs-cfiristelïiKe vrouw de voorkeur aafl PR.IISTSE S ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 hi 55 De Westduitse regering heeft giste ren in de E.E.G. weinig succes ge boekt. Bonn maakte haar voorstellen bekend om een nieuws impuls te geven aan de Westeuropese politieke samenwerking. Maar een lid van de Europese Commissie, die onbekend wenste te blijven, noemde het plan van Bondskanselier Erhard ronduit „gezwam". Immers, zo zei bij, de Westduitse regering is er eenstemmig over eens, dat de graanprijzen ver laagd moeten worden (zoals de E.E.G. landen willen). Maar de ministers hebben de moed niet te besluiten, om dat zij bang zijn voor de Duitse boe ren. Die graanprijs is een heet hangijzer. De voorzitter van de Europese Com missie. Walter Hallstein, zei, dat het geschil over een uniforme tarweprijs een ernstige toestand binnen de E.E.G. heeft geschapen. Hallstein legde deze verklaring af in een vergadering van de Duitse raad voor de Europese bewe ging in West-Berlijn. Ook de Nederlander dr. S. L. Mans- holt waarschuwde de regering in Bonn. Haar getalm om over de graanprijs te Al deze kritiek is er de oorzaak van. dat de nieuwe voorstellen van Erhard nauwelijks serieus kunnen worden geno men. Het belangrijkste punt uit het plan is de instelling van een deskundige com missie van advies, bestaande uit hoge functionarissen van de zes E.E.G.-lan den. Deze commissie moet de regeringen adviseren bij het bepalen van hun buiten landse politiek, het defensiebeleid en het culturele beleid. Bonn wil een midden weg tussen de losse statenbond van De Gaulle en het Nederlandse verlangen naar supranationaliteit. Het tweede deel van de voorstellen is Amerikaan is A dt Heu. geen naïeve dwaas De Amerikaanse onder-minister buitenlandse zaken Harlan Cleveland heeft het Amerikaanse volk gisteravond gevraagd voor goed een einde te maken aan „de karikatuur, die de Amerikaan afbeeldt als een naïeve dwaas, was schrandere vreemdelingen gebruik ken. als hij verlokt wordt tot het poker- spel van de internationale politiek." In een rede voor de universiteit Maryland betoogde Cleveland, dat de presidentsverkiezing van dinsdag eigen lijk een nationale volksstemming is ge weest over buitenlandse politieke kwes ties. Hij zei. dat het Amerikaanse volk zeven voorstellen goedgekeurd had, die van fundamenteel belang zijn 1 aard. Bonn doet de sug gestie met ingang van 1 januari a s. de binnen tarieven van de E.E.G. niet met mt twintig procent te veria- gen. De laatste twintig procent (voor industrieproduktenkan dan over twee jaar verdwenen zijn. Dat klinkt mooi. Maar over de graan prijs wordt in de voorstellen niet ge sproken. Wayne Hayes, lid van het Amerlkaan- congres en ex-prcsldent van de parlementaire Navo-conferentle. heeft gisteren als gastspreker In dc raad gevende vergadering van tie raad van Europa een uiteenzetting gegeven van de Amerikaanse buitenlandse politiek, die uitmondde In een requisi toir tegen de Europese politiek van generaal De Gaulle. Het Amerikaanse volk heeft zich deze week met grote meerderheid achter de wereld met West-Europa, aldus Hayes. Maar op hetzelfde ogenblik is een van de brandendste kwesties in Europa de vraag of de Atlantische samenwerking van de na-oorlogse jaren moet worden voortgezet en versterkt of dat de Euro pese landen een zelfstndige koers moe ten gaan varen, waarbij die zelfstandig heid wellicht voornamelijk bedoeld is als vrijheid om alleen maar nationale belangen te kunnen najagen. Voor Amerikanen die bereid zijn ge-I eest hun onafhankelijkheid van hande- j :n op te offeren ten behoeve van nauwe j samenwerking binnen een zich verenigd Europese onafhankelijkheid een irond E West-Europa, is deze nieuwe neiging tot Europese onafahankelijkheld een ironische speling van het lot, zo zei de Amerikaanse afgevaardigde. Nationalisme De raadgevende vergadering heeft gis teren aan het slot van een uitgebreid po litiek debat in een officiële resolutie on gerustheid uitgesproken over een fu neste herleving van het economische en politieke nationalisme ln Europa en De assemblee heeft voorts een aan beveling gericht aan het comité van ministers van de raad waarin de 17 lid staten vertegenwoordigd zijn. om regel matig de ontwikkeling van de Europese economische gemeenschap van de Zes en de Europese Vrijhandelsassociatie onder leiding van Engeland te bespre ken. zulks in tegenwoordigheid van de voorzitter van de EEG-commissie en de president van de ministerraad van de vrijhandelszone. We hebben m.c. en zijn „wèndiereri Hei wandelde op zein niwe bloue schoenen fluitent door een out statje. Alleen het geluit van de zachte lentewint di de bomen beroerde was te horen. Het leek wel of zein hant in brant stont; toch torste hei verheugt de zware vogelkooj, di hei ten slotte heigent in een raamkozein neerzette. Het metaal blonk in de maneschein als gout. Ziehier een korte proeve van een nieuwe schrijfwijze van onze taal, zoals deze wordt voorgr n door de Vereni ging voor wetenschappelijke spelling. We geven het toe een door ons geconstrueerde proeve, die zoveel moge lijk noviteiten er met de haren bij wil slepen, zodat het beeld niet helemaal eerlijk is (vandaar dat we er hier even op willen attenderen). Desondanks: een De zullei verwijld hebbi stukje-in-kader van jongstleden woensdag in onze krant, dat qua koppenwerk zich van waarlijk opzienbarende lokkertjes bedien de. Immers, wat dunkt u van bet volgende: VOORTAAN REIDEN OP DIREN. IS „IK VINT EEN HOET" GOED NEDERLANDS? Waren we helemaal consequent geweest dan luidden de laatste twee woorden: GOET NEDER- LANS? Het ging zoals u weet om een vereenvoudigde schrijfwijze van onze taal, die wordt voorgestaan door de Vereniging voor weten schappelijke spelling. Over de doelstellingen en activiteiten de zer vereniging hadden we een onderhoud met de Eindhovense neerlandicus dr. P. C. Paarde- kooper, inderdaad dezelfde die zich ook bijzonder voor de Vlaamse kwestie interesseert. van een zo consequent mogelijk vereen voudigde spelling. De VWS wil dus in zekere zin uw leven verlengen: behalve een sociale kant (kinderbescherming) is er dus ook een keihard economisch as pect aan deze zaak! Maar. zullen wellicht sommigen zeg gen. betekent zo'n nieuwe gedurfde spelling dan geen verarming van onze taal? Wie dat vindt verwart spreek taal met spelling. De (gesproken) taal is levend, maar de spelling is slechts af beelding van een taal, spelling is in feite een opnametechniek voor de taal, zoals een band-apparaat geluiden opneemt. Houden we dit beeld (spelling is zo iets als een bandrecorder) nog even vast. dan is onze huidige spelling een bijzonder slécht functionerende band recorder! En mogen we die techniek dan niet drastisch verbeteren? aldus V.W.S. Alleen dus dt spreektaal is levend. Vandaar dat een weldenkend mens er niet over zal piekeren iets aan de taal zélf te veranderen. Zelfs aan de bijzon der grote import van buitenlandse woorden in ons taalgebied kan hij niets doen. Hoogstens kan h; er, zoals Wim Kan, wrange mopjes en liedjes over maken: „Top hits horen op het Grand Men Gala du Disque", b5'voorbeeld. Wat is en wil die vereniging? Wat moeten we verstaan onder wetenschap- dezelfde letter wordt weergegev pelijke spelling? En wat is het principe noemt dit fonologische spelling, waarop de vereniging zich met deze Zoals gezegd gaat het de vereniging nieuwe spelling baseert? niet uitsluitend om het fonologisch zo De vereniging zou men heel para- consequent mogelijk verbeteren doxaal zowel een oude getrouwe als een bastaardwoorden (cadeau wordt ~.j«. r piepkuiken kunnen noemen. Een oude kado en bureau buro); het gaat haar voelens en gewenning manifesteert. Ge- getrouwe, omdat zij de voortzetting van evenzeer om de hoofdkwestie, die zij wennme-: och h*t i« mi «nmaii de ruim een halve eeuw bestaan heb- wel met „de tragedie van de werk- fc*»nde Vereniging voor vereenvoudigde woordsvormen" pleegt aan te duiden, spelling is, die in haar actieve leven niet Voorbeelden: de vergrote foto, hij ver- vergeefs haar best gedaan heeft om grootte de foto. vereenvoudigingen te bewerkstelligen Neen, zijn enige strijdmiddel in dit opzicht kan zijn het trachten te veran- deren van een hardnekkige mentaliteit bSSrfwoordmTcadrau "wordt bijv. sle voortdurend minderwaardigheid»,,- Hier zouden de dd, de dt of de tt zoals het doen vervallen van ch in vervangen moeten worden door respec- .me' 8 woorden als viss(?h)en. mens(ch)en, tievelijk één d, één t, en weer één t. Nederlands (ch) en het laten verdwijnen Bijvoorbeeld laadde wordt lade. breedte wenning: och, het is nu eenmaal i wéét niet beter. Minderwaardigheidsge voelens: dat we taalkundig immers maar een klein landje zijn. Maar laten de deeraoedigen dan weten dat het Neder landse taalgebied zonder Zuid-Afrika met "8 miljoen mensen nog altijd groter is dan alle Skandinavische taalgebieden wordt brete. en hij vergrootte wordt: hei vergrote. Genoeg echter over de door de ver eniging voorgestelde vereenvoudigde spellingsregels; meer vermag ons hier te interesseren wat de vereniging er no eigenlijk precies mee beoogt. Welnu, Een piepkuiken, omdat de organisatie met haar wetenschappelijke, dat is po- dubbele lettertekens in werkwoor den als lo(o)pen en he (e) ten alsmede in woorden als zo(o), stro(o), bre(e)de, ke(e)ten. Zinloos in januari 1963 onder haar nieuwe pulair gezegd zo logisch'en waterdicht z')n- naam. Vereniging voor wetenschappelij- mogelijke schrijfwijze van onze taal wil- !ke spelling van start ging teneinde te le- de leden aan ons allen gaan streven maar een zo volledig mo gelijk afrekenen met alle zinloze incon- het drukken. Voorwaarden Voorwaarden voor genezing zijn dus e- ons bewust (gemaakt willen) wor- en van ons eigen taai-minderwaardig heidscomplex èn het toch maar liever cultuurdrager dan „wèndier" willen Amerikaanse betrekkingen op lange ter- Cleveland, onder-minister voor zaken op het gebied van de internationale or ganisatie, zei, dat een van die voorstel len, die het volk goedgekeurd heeft is, dat „de Amerikanen groot en knap ge noeg zijn om in deze grote wereld, hoe ingewikkeld en gevaarlijk die ook is, voor zichzelf te zorgen". Het publiek heeft door de verkiezings uitslag bewezen, aldus Cleveland, dat het de premisse aanvaardt, dat de Ameri kanen voldoende intelligent, harde rijp en snel zijn om op de juiste wijze met vriend en vijand om te gaan. Ernstig ongeluk bij GP in Argentinië a Prins Charles Hugues van de I Bourbon Parma en prinses Irene, de volgwagens waarin drie ingenieurs van de Duitse Mercedes-fabrieken waren gezeten verongelukt. Een van de inge nieurs, Heinz Besswinger, kwam om hef leven, de beide anderen, Eric Wassenber- ger en Karl Heerling, liepen ernstigt verwondingen op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Rio Acatchay op ongeveer 200_km van het eindpiint van de etappe een botsing!woordvoerder die momenteel in Bonn verblijven zijn gistermiddag door de voor zitter van de Westduitse christen democratische partij en oud- bondskanselier, dr. Konrad Aden auer. ontvangen. Men zou van gedachten hebben ge wisseld over vraagstukken als toetre ding van Spanje tot de gemeenschap pelijke markt en over Spaans-Duitse samenwerking bij de ontwikkelings hulp aan Latijns-Amerika. Starfighters in W est-Duitsland aan de grond Het Westduitse ministerie van defen sie heeft voor 200 F-104-9 „Starfighter" vliegtuigen een vliegverbod uitgevaar digd na de ontdekking van tekenen van materiaalmoeheid in het neuswiel. Dit gisteravond meegedeeld door "J het Westduitse I nisterie van defensie. Wegens moord door bomaanslag De rechtbank van Pretoria heeft gisteren de 27-jarige blanke onderwijzer, John Harris, gewe zen voorzitter van het Zuidafri- kaanse niet-raciale Olympische comité (Sanroc) ter dood ver oordeeld wegens moord. In juli van dit jaar liet hij een bom ont ploffen op het station van Pre toria, waardoor een 77-jarige blanke vrouw het leven verloor en twintig andere mensen wer den gewond. Rechter J. F. Ludore wees er op, dat Harris, nadat hij de bom had geplaatst, de politie en twee kranten telefonisch had gewaarschuwd en gezegd, dat deze sabotagedaad het werk was van de Zuid- afrikaanse verzetsbeweging. Harris nam een krachtig politiek stand punt in, „omdat de zwarten in dit land aan vele onrechtvaardigheden onderwor pen zijn". Hij moet wel gedacht hebben, dat zijn activiteiten als hoofd van de Sanroc in niet geringe mate hebben bij gedragen tot de uitsluiting van Zuid- Afrika uit de Olympische Spelen va jaar. aldus de rechter. Verwoerd deze voorwaarden niet zou accepteren, „u ons zoudt dwingen aan te nemen dat u alleen getroffen kan worden door moord op blanken. Wij hebben plannen voor dergelijke moorden en zul len deze met grote tegenzin uitvoeren, als ons ultimatum verwerpt of negeert". Harris heeft voor de rechtbank bekend dat hij verantwoordelijk was voor de bomontploffing op het station. Als punt van verdediging werd echter aangevoerd, dat het niet in zijn voornemen heeft gelegen iemand lichamelijk letsel toe te brengen. Drie Afrikanen in Pretoria terechtgesteld In de gevangenis van Pretoria zijn gisteren de drie Afrikanen terechtgesteld, lie in maart jl. ter dood waren veroor deeld wegens moord op een getuige charge in een zg. sabotageproces tegen leden van het Afrikaanse nationale con gres (ANC), een ondergrondse organisa tie. Hun beroep tegen het vonnis BRIEF woerd, zei de rechter, dat daarin werd gevraagd om vrijlating van alle politieke gevangenen en een nationale conventie (mogelijk met deelname van alle rassen) om over de toekomst van het land te •preken. In de brief stond voorts, dat indien oktober door het Zuidafrikaanse opperste Baudouin", die van Has- Avonds wa de middelpunt Met dit bal wordt ieder jaar een lange reeks feesten geopend in West-Duitsland. Onder de ongeveer 2000 gasten in de moderne Beethovenzaal in Bonn bevond en zich de Westduitse president Heinrich Lubke, kanselier Ludwig Erhard, de pre sident van de Bundestag, Gerstenmaier, ;n groot aantal diplomaten waaron der de Amerikaanse ambassadeur George McGhee. De Prinses en haar echtgenoot waren )or het bal uitgenodigd door de West duitse journalist Wilhelm Wenger, die hen begroette toen ze de balzaal betra- Prins Louis Ferdinand, het hoofd het huis vn Hohenzollern, en zijn vi prinses Kyra waren de voornaamste Duitse adellijke gasten. "—nses Irene droeg een avondjapon :hampagnekleurig satijn met bijzon der laag uitgesneden rug, bezet met pa- Geruchten in Zuid-Amerika Peron zou naar Uruguay gaan Het blad La Razon maakt melding van geruchten, die de ronde doen „in geloofwaardige kringen", namelijk dat ex-president Peron een dezer dagen „als toerist" zou aankomen in Monte video, in Uruguay. j zou daar, gebruik makend va.. sensatiq over zijn plotselinge verschijning in Zuid-Amerika, een radiotoespraak wil len houden tot zijn volgelingen in Argen- fjóf~ en hen aansporen om tot daden te gaan. Voorts zou Peron dan de Peronistische afgevaardigden in het Ar gentijnse parlement verzoeken, en bloc hun ontslag in te dienen. Daarna zou aldus het blad Peron weer terugkeren naar Spanje om daar de loop der gebeur tenissen af te wachten. Volgens een andere Argentijnse krant. El Siglo, zou Peron zijn taktiek van „vredestichter" hebben verlaten en zou hij de huidige Argentijnse regering op een revolutionaire wijze ten val willen brengen. Waarnemers in Buenos Aires zijn ge neigd de mogelijkheid van een dergelijk sensationeel optreden van Peron niet zonder meer als onzin te bestempelen, omdat Peron weet, dat de tijd tegen hem Prinses Irene en haar echtgenoot zijn gisteren in Bonn ontvangen door oud-bondskanselier Adenauer en daarna waren in de Beethovenhal aan de Rijn de eregasten op het grote pers bal, dat daar werd georgani- TEE naar Genève en Miinchen Met ingang van de 30ste mei van het volgend jaar zal de Rheingold, die nu van Amsterdam/Hoek van Holland via Utrecht-Duisburg naar Bazel pleegt te rijden, met een zijtak van Duisburg naar München, als TEE-trein gaan rijden. Dat betekent tevens dat hij van Am sterdam/Hoek van Holland over de route Utrecht-Bazel-Bern naar Genève wordt doorgetrokken. Ook de zijtak van Duis burg naar München wordt een TEE- Met de nieuwe TEE-trein zal men 's morgens om half acht uit Amsterdam kunnen vertrekken om 's avonds voor zeven uur in Genève te arriveren. Een bijzonder snelle verbinding dus. RHODESÏË": SMITH BEHAALDE RUIME OVERWINNING De Rhodesische kiezers meest blan ken hebben gisteren premier Ian Smith bij een nationale volksstemming hun toestemming gegeven te beslissen of het land onder een blijvende blanke regering onafhankelijk van Engeland zal worden. Volgens de definitieve uitslag waren ei 58081 ja-stemmen tegen 6096 neen-stém- De grote massa van de Afrikanen mocht niet aan her referendum meedoen. De meeste van de 11.000 Afrikanen die wel kiesrecht hadden hebben de volks stemming kennelijk geboycot om zo doende hun tegenkanting tegen een blan ke regering onder Smith te demonstre- Blanken vermoordden staat Mississippi zijn twee blanken ge arresteerd wegens moord op twee ne gers in mei van dit jaar. Dit is meege deeld door de directeur van het F.B.I., Edgar Hoover. Een van de gearresteerden is lid van de Ku Klux Klan. Ze worden beschul digd van moord met voorbedachte ra de. De bovenlichamen van de vermoorde negers werden in juli ontdekt in een do de arm van de Mississippi. Alle vereenvoudigingen die tot nu toe zijn doorgevoerd, waarbij met .name te denken ware aan de spelling-Marchant, aan de spellingswijziging van 1947, wor den uiteraard van harte toegejuicht door de verenieinz. rr~— Kinderbescherming Welbewust wil men wat h< betreft kinderbeschermers zijn: ten de kinderen zeer veel tijd besteden hun hoofden pompen talen te pakken bij hun artikelen de binnenlandse markt en kunnen Vrienden van het Residentie-Orkest toe lichtingen bij een concert blijven rond- "aj het Frans ge- zij gingen haar die inconsequente spellingsregels. Bij- der dan een drukg-oep zijn (pardon: het j...ai ij taalverarmingsproces noodzaakt ons drukgroep met het beter bij u bekende ...pressiegroep" te verdr'delijken). Van daar dat zij niet alléén ijvert voor veranderingen in onze spelling, maar breed mogelijke voorlichting genoeg: zij droegen te- voorbeeld: wél hoed hoeden; ich het karakter van het com- vaas vazen; waarom derde pers. en- promis, dat juist daarom in de praktijk kelvoud stam plus t zoals laad hij niet bij laat hij laat? en overbodige spellings- miljoen kostelijke leer- .olie kon bevredigen. Men laadt, legge zijn oor maar eens te luisteren bij Do°r de het onderwijs, 20 sept V.W.S. regels gaan g De onmiddellijke aanleiding tot actie "ren voor de kinderen verloren, die vormde de oprichting van de Belgisch- 'n deze dynamische tijd wel aan wat Nederlandse commissie voor een nieuwe beters konden besteden. Niemand heeft bastaardwoordspelling, de z.g. commissie ook. maar iets aan deze geleerddoenerïj De Vos-Wesselings, waarin van Neder- zo 1S de redenering. (Genoemde landsc kant minister Cals (het vormde beelden kunnen met legio andere een van zijn laatste daden als minister) den aangevuld, zoals een werkzaam aandeel had. zal'- Het was meer in het bijzonder de vrees dat het bij deze ene opdracht aan de commissie zou blijven, die de veren>- gin» tot acuta activiteiten prikkelde. wil bevorderen. In dit licht moet u zien een tijdschrift dat de vereniging uit gaat geven, brochures die ze begrijpen gaat verspreiden, persconferen ties die zij reeds hield en nog w?' rzzal g?aïhouden en JHKHS ke sPelI,n.S zal besparen aan leren, le- Uitgebreide voorlichting die ze misschien hebben gecon- procent"vanen 1?" rd^11, 0n£eveef 1? op hun verzoek ook aan „indi- vereniging is te doen or een spelling die zuiver op de ui'spraak is afgestemd (het principe is dan: zoals je de taal uitspreekt schrijf je het allemaal op),de z.g. fonetische r-e'""" met zijn gevolgtr Neen, het gaat eenvoudiger logisc'-> systeem te komen, hetgeen onder meer betekent dat één-en- hetzelfde woord in alle gevallen op dezelfde manier moet worden gespeld, waarbij vervolgens alle niet uitgespro ken letters worden geschrapt en waarbij ten slotte elke klank altijd door épn-en- bespare bij het hanteren Zoals aan ons. Mariner mislukt omdat omhulsel bleef hangen Volgens deskundigen op Kaap Kennedy is de vlucht van de Mariner 3 naar Mars mislukt doordat een omhulsel van glasve zels zich niet van het ruimtevaartuig heeft afgescheiden. Dit omhulsel was er om de Mariner te beschermen tegen de grote druk tijdens de vlucht door de dampkring. Eenmaal uit de dampkring had het omhulsel van het ruimtevaartuig moeten afvallen. Deze onregelmatigheid zou er ook de )rzaak van kunnen zijn geweest, dat de tweede trap van de Atlas-Agena-raket te vroeg uitviel en dat de zonnepanelen aan het vaartuig zich niet hebben ontvouwd. Meer succes hebben de Amerikanen gisteren gehad met de lancering van een kunstmaan, die inlichtingen moet verza melen over het gevaar van meteorieten voor de ruimtevaart, De satelliet werd gelanceerd (van Wallops Island-Virginia) met behulp van een viertraps Scout-ra ket. Hij bevindt zich precies in de uitge stippelde baan. I De eerste supersnel weg, die het Belgische wegennet verbindt met de Duitse autowegen, is gisteren geopend in aan wezigheid van Koning Boudewijn en de West duitse president Lübke. Het is een stuk weg van 80 km van de „route roi gerechtshof afgewezen. De terechtgestel oen zijn Voejoesi" mini, Wilson Khavin- i en Zinakel Okaboe. Van vele zijden is dc al„elopen maan- en een beroep op de Zuidafrikaanse autoriteiten gedaan, de veroordeelden grat. te verlenen. Onder meer door de Sowjetunie en Oe Thant. In een communiqué van het Afrikaanse Nationale Congres dat gisteravond in Londen is uitgegeven wordt gezegd dat de terechtstellingen een oorlogsverklaring aan „ons volk zijn. Jat geen pardon zal hebben met d - blanke regering van Zuid- Afrika". de Belgisch- Duitse grens bij Lichten- busch loopt en een ver binding vormt met een stuk van 11 km, dat van Lichtenbusch naar de autoweg AkenKeulen leidt. De houten schommel stoel van wijlen presi dent Kennedy en een aantal persoonlijke docu menten en bezittingen zijn gisteravond uit de V.S. naar Europa verzon den, waar ze in een aan tal steden zullen worden tentoongesteld. De expo sitie zal het eerst worden gehouden in Dublin (van 10 tot 12 november) en later o.m. in Parijs, Brus sel, Londen, Berlijn en I Een actie, gevoerd in een populair Spaans ra dioprogramma van drie kwartier, getiteld „U bent geweldig", heeft reeds meer dan 12.000 gulden opgebracht om een 24-jarig Deens meis je, dat aan astma lijdt nog vier jaar in Spanje te laten blijven. Het meisje, Gerda Christofer- sen uit Kopenhagen, kwam twee jaar geleden naar Spanje om genezing te zoeken. De maande lijkse uitkering, waarmee zij haar verblijf bekostigt zou echter eind dit jaar ophouden. Dank zij de actie kan zij thans langer blijven. I „Als ik mij niet mag verdedigen, ga ik liever weg", zei de 43-jarige Amsterdamse bakkers knecht Fredericus M. gis teren tegen de president van de rechtbank in As sen. Verdachte, die voor de 27ste keer voor de ba lie stond (ditmaal wegens inbraak) voegde de daad bij het woord. Met enor me passen stapte hij op de deur van de rechtszaal af. De parketwacht hield hem echter tegen en bracht hem weer naar het verdachtenbankje. M. was kwaad geworden omdat hij vond dat de president hem niet liet uitpraten. I Een Britse firma heeft een nieuw krachtig ge neesmiddel in de handel gebracht, dat is ontwik keld uit een schimmel, welke op Sardinië wordt gevonden en dat beter zou zijn dan penicilline. De firma beweert, dat het geneesmiddel, „cep- porine", ziektekiemen zo snel doodt, dat deze geen kans krijgen ertegen be stand te raken, zoals met vele bacteriën ten aan zien van penicilline het TOCH IS "W ZO! 1660) Een paar jaar geleden heb ben we tijdens de aktie voor „Open het dorp" kunnen ervaren, hoe het fenomeen ontstaat, dat we het best met de naam „psychose" kunnen aanduiden. Om le kunnen begrijpen, hoe het ter wereld toch mogelijk is geweest dat onschuldige, weerloze kinderen er op uit werden gestuurd (omdat de volwassenen dit hebben toegestaan, kunnen we werkelijk geen ander M oord dan „sturen" gebruiken) om de deerniswekkende tocht naar het Heilige Land aan te vangen, moeten we om te beginnen dit ver schijnsel van de psychose in het oog houden. Maar in niet mindere male de onwetend heid. de hang naar het bijgeloof en het geloof in het wonder, dat in de middeleeuwen leefde. Daardoor kon in 1212 een gebeurtenis plaats vinden, die met uiets anders in de hele geschiedenis van de menselijke beschaving kan worden vergeleken: de jeugd van Duitsland en Frankrijk trok ter „kruisvaart". Een twaalfjarige herdersjongen, Steven van Cloyes, had, zo vertel de hij aan koning Philips van Frank rijk, een brief van Christns ontvan gen (zie u-at we destijds over de z.g.n. „hemeibrieven" hebben ge zegd) M-aarin hem opdracht werd gegeven een kruisvaart naar Jeru zalem te organiseren. In een visioen bad Christus hem voorts beloofd de zee te doen opdrogen, zodat Steven en zijn volgelingen zonder noemens waardige moeilijkheden Jeruzalem zou kunnen bereiken. Hierna kreeg Steven weliswaar niet direkt carte blanche, M'ant er waren velen die hevig ontsteld waren over de godslasterlijke woorden van de jongen, maar Paus Innocentius III verklaarde merkwaardigerM-ijs dat ..wij juist door de kinderen be schaamd worden" en uiteindelijk is dit het sleutelwoord geweest voor de toestemming die Steven kreeg. Bo vendien bezat hij een ongehoorde overredingskracht voor een onont wikkelde 12-jarige jongen en uit heel Frankrijk schaarden zich tenslotte duizenden (sommigen schatten het aantal op 30.000) kinderen achter deze met hypnotische krachten ge laden jongen. Zonder kaarten van de streken die zij doortrokken, zonder enig ander hulpmiddel, zelfs zonder eten. stelde deze kinder-horde zich te Vendöme in beM-eging, met be stemming het Heilige Land. Zelfs volwassenen en priesters, aangesto ken door de extatische geladenheid der kinderen, sloten zich bij de stoet aan. Met welk een treurig resultaat! Honger en ontberingen waren oor zaak dat vele kinderen langs de we gen stierven, nog vóór Marseille was bereikt. En in deze havenstad aangekomen, zagen zij tot hun te leurstelling, dat God de zee niet had drooggelegd te gen al Zjjn beloften inEen deel trok teleurgesteld terug, maar de meerder heid herkende in tM-ee figuren uit de onderwereld, bood schappers Gods. De ze helpers in nood boden de kinderen aan de hele horden in zeven schepen naar Palestina te vervoeren, zonder één enkele cent voor de overtocht te berekenen. Twee transportschepen leden reeds na enkele dagen schip breuk op het eiland San Pietro, in de buurt van Sardinië, waar praktisch alle kinderen de dood vonden. En de vijf overige schepen zetten koers naar Algerije, waar alle weerloze, onbedorven kinderen door de twee boeven als slaven aan de Saracenen werden verkocht. Dat was de bij drage van twee „christenen" tot de ze kruisvaart. Na een periode van onbeschrijfelijke ellende, werden on geveer 700 kinderen doorverkocht naar Egypte, waar de gouverneur al-Kamil, die een mild en beschaafd man was, geen enkele poging deed ze tot de Islam te bekeren, maar hen te werk stelde als tolk en/of secretaris. Van deze kinderen kan worden aangenomen, dat zü een be trekkelijk dragelijk lot ondergingen. Een ander deel werd naar Bagdad gevoerd, waarvan alleen bekend is, dat 18 van hen werden onthoofd, om dat zij weigerden zich tot de Islam te bekeren. Het verbaal gaat. dat van de hele groep Franse kinderen slechts één, t.w. een jonge priester, behouden in Frankrijk is teruggekeerd. En dan hebben we nog niet eens gesproken over het Duitse aandeel in de kinderkruistocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5