Concert in Waalse kerk Te kust en te keur J. Brouwer 40 jaar in de journalistiek Er zit nog maar weinig muziek in veehandel Prof. dr. v. d. echt: inaugurale rede NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1*5* j soneelsvereniging De Royalisten. Herv. jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44, 8 uur: jongerensociëteit, dr S Kooy- I man in woord en beeld over een van zijn j Wijkgebouw, De Goede Herder. Oude Vest 13, 7.30 uur: C. J. V. De Valk, ge- J spreksavond. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Na de zon deval" (première). Den Haag: Mauritshuis. 8.15 uur: con cert Hamburger Kammertrio. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: R.-K Residentiekoor. Oegstgeest: Patronaatsgebouw Rhijn- geesterstraatweg 35: pad-vindersmarki (commissie Oïgstgeest van het Ned Padvindstersgilde en de Ned. Padvinders) Maandag De Doelen. 8 uur: Leidse Amateurfo- i tografenvereniging. eerste ronde kleu rendia's V.O.. bespreking zwart-wit- bondscolleCtie. Ons Honk. Rooseveltstraathoek Tel- derskade. 7.30 uur: Tuinbouw en Plant kunde. cursus bloemschikken en -binden. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Les Productions Theatrales uit Parijs met „La Parisienne". Den Haag: Diligentia 8.15 uur- Nieuwe Komedie met ,,0nz» stad". Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.-voorstel- i ling, toneelgroep Centrum met „De scha duw in het dal" van J. M. Synge en ,.Dc eerbiedwaardige lichtekooi" van J. P Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten Geref. jeugdhuis. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: zitting Chr. Emigratiecentrale. Petrakerk. Surinamestraat. 8 uur: afd. Noord Ned. Christen-vrouwenbond, dr. G. P. J, van Alkemade. Amsterdam, over „De eenheid van Europa". Wijkgebouw Levendaal. 10 tot 12.30. 2.30 tot 5.30 en 7 tot 9.30 uur: Vereniging van vrijz. Hervormden, bazaar kinder- ■bioscoop van 4.30 tot 5 en 5 tot 5.30 uur Rest. Van der Heijden. Breestraat 85. 8. yur: afd. Leiden Kon Ned. Midden standsbond. ledenvergadering (actuele onderwerpen en gezellig samenzijn). Turk. Steenstraat 2. 4 tot 6 uur: recep tie van de heer J. Brouwer t.g.v. 40-jarig jubileum als journalist (bij Leidsch Dag blad). Museum Oudheden. 8 uur: dr. H J Franken over opgravingen in Deir 'Alla Den Haag: Kon. Schouwburg 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Faust". Den Haag: Diligent-.a 8 15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad" Scheveningen: Kurzaal. 8 uur: oosterse dansen, door Indonesisch gezelschap. Woensdag Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering Leidse Vereniging van Postzegelverzame- Schouwburg. 8 uur: K. en O.-voorstel- ling. toneelgroep Centrum met „De scha duw in het dal" van J. M. Synge en ..De eerbiedwaardige lichtekooi" van J P Geref. jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: afd. Leiden Chr. Plattelandsvrouwen- en -Meisjesbond. huishoudelijke vergadering. Wijkgebouw Levendaal. 2.30 tot 5.30 en 7 tot 9 30 uur: Ver. vrijz. Hervormden, bazaar, kinderbioscoop van 3 tot 3.30 en 3.30 tot 4uur. Academiegebouw, 8 uur: Centre Cul- turel Francais de Leyde André Cham- son (romancier) over „La genése d'une oeuvre: entree le hasard et la fatallté' (voor leder toegankelijk). Kleine zaal Gehoorzaal 8 uur: lezing ds K. V. van Oossanen (Adventkerk) over „Zijn wij op weg naar een een- heidskerk?" Museum Volkenkunde. 8 uur: Ver van vrienden museum Volkenkunde, prof. dr. A. A. Trouwborst over „Twee vormen van Christendon? in Afrikaanse gedaante", met lichtbeelden en geluids opnamen. Wijkgebouw Het Boshuis, achter Hof- laan 76. 7.30 tot 10 uur: sociëteitsavond Herv wijkgemeente Boshuizerwijk (ko men en gaan wanneer men wil) Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned Comedie met „Een afgehouwen hoofd". Den Haag: Diligentia 8 15 uur: Nieuwe Komedie met „Onzt stad" Scheveningen: Kurzaal 8 15 uur- Resi dentie-Orkest. met pianosolist Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur: afd Zuid West Christen-vrouwenbond, mevrouw A. M. F Batelaan van de Berg uit Leidschendam (gewestelijk presiden te) over facetten van het eigen bonds- Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.-con- cert, Tsjechisch ensemble Brolm o.l.v. J. Jurasek en B. Smejkal De Lakenhal. 8 uur: Oud-Leiden, ir. H H. Vos. directeur Gemeentewerken, over „Bodemvondsten binnen Delft en dc opgraving van het buiten de stad ge legen Kartuizer Klooster" (met licht beelden). Leiderdorp: gebouwtje Lindelaan: 7.35 uur: spreekbeurt ds. Van den Ent Braat Den Haag: Diligentia 8.15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Vrüdag Lakenhal. 8 uur: opening tentoonstel ling van werken ven Herman Dijkstra, door J. B. Charles Antonius-clubhuis, 8 uur: uitvoering Leidse mondaccordeon-orkestvereniging Crescendo. Gehoorzaal, 8 uur: Leidse gymnastiek en schermvereniging Excelsior, vijftigste uitvoering. Bevredigende samenwerking tussen O O sopraan, klavecimbelfluit en orgel LEIDEN Leny Stevens Ridder- hof, (sopraan), Ada van der Bent clavecimbel)Rien de Reede (fluit) en Theo ten Hooven (orgel) gaven, in combinaties of afzonderlijk, een concert in de Waalse kerk. De be langstelling was zeer bevredigend, als men in aanmerking neemt, dat het hier een manifestatie buiten enig groot verband betrof. Het orgel in de Waalse kerk is zekér aan revisie toe. Ten Hooven bleek echter het instrument in voldoende mate te kennen, zodat de door hem gespeelde werken zü het niet steeds even vloeiend en gebonden, toch duidelijk genoeg wer den gekarakteriseerd Een preludium en fuga van Ch. J. Stanley moge dan geen verbluffende compositie zijn. over het vakmanschap van de maker behoefde geen twijfel te bestaan. Met genoegen hebben we verder ge luisterd naar een keine reeks elegante variaties op het koraal ..Meinen Jesum lass' ich nicht" van Bachs neef Johann Walther. De laatste, wat ernstiger ge nomen dringt in een korte climax naar een overtuigd gelovig slot. Leny Stevens demonstreerde haar ge degen techniek in werken van twee Bachs en Telemann. De aria „Seele. deine Spezereien" uit cantate „Kommt. eilet und laufe" van Baoh is naar onze mening, niet meer dan knap vakwerk van te lange duur. Maar het specerijen- en het eilet"-motief heeft de grote meestér respektievelijk in de Matthaüs- en de Johannes-Passion met veel groter resultaat gebruikt. De wèlgevormde stem, de lenige fluittoon konden de tekorten niet ver bergen. Deze aria is niet rap en boeit weinig. Telemanns cantate .Locke nur". met de schilderachtige figuren was echter wél aantrekkelijk. Hoe vlot en behen dig kon deze veelschrijver componeren, hoe groot waren zijn absorbtievermogen en vernuft. Mevrouw Stevens voelde zich hier ook kennelijk meer geïnspi reerd en haar welluidende stem werd (Advertentie) Zoekt U een Gouden armband of collier voor 70.- en 100.- of 300.- en 800.- JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Grote keuze in all? prijzen. met veel effect door de sprankelende fluit begeleid. Ada van der Bent be speelde het clavecimbel correct en be scheiden. Een geheel andere, veel sterkere in druk maakte echter Bachs aria „Höch- ster was ich habe" (uit de cantate Brich dem Hungrigen dein Brot"). Deze muziek grijpt aan, vanaf het eerste akkoord: men voelt, dat er iets groots gaat gebeuren. Hiervan waren de uit voerenden blijkbaar ook overtuigd, want ze werkten in vaste eenheid en muzikale vreugde samen. Rien de Reede studeert nog altijd, maar zijn spel belooft reeds nü een heel gunstige verdere ontwikkeling. As obligaat-speler in de aria's trokken zijn levendige gave toon en goede frase ringen de aandacht. Opmerkelijk was ook de vertolking van een solo-sonate van Emanuel Bach waarin hij de schijnbare tweestemmigheid, het tegen spel. op gelukkige wijze reaiseerde. Ten Hooven besloot met één van de merkwaardig-beknopte koraal-bewer kingen („Freuèt euch, ihr Christen alle") van Ernst Pepping en de toccata uit Micheelsens suite over „Drei Engel sangen ©in' schonen Gesang". Het concert werd met aandacht en waardering beluisterd. Joh. van Wolfswinkel Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Anneke Yvonne, d v H Hoencamp en A J van Laar; Daniel Willem, z v D H v d Berg en M C Plu: Evert, z v H Heemskerk en S M Waleson; Elisa beth Johanna, d v J T de Haan en C J A Groenendijk: Johanna, d v P Slingerland en J v Eek: Monique An na Helene. d v W J Bull en B We ber: Nathalia Maria, d v A J Cue- lenaere en N S v Gelder: Patricia, d v H Solleveld en G N H Versluis Gehuwd: R Hoek en D Favier; N J Langezaal en D L Sjardin. Overleden: J Philippo. 67 j, man; M G E Spanjaard. 5 mnd.. dochter T.I.G. met „Pas op voor paddestoelen" LEIDEN Zaterdag 14 november zal de Leidse amateurtoneelvereniging „Tot ieders genoegen" haar jaarlijkse uitvoe ring geven in de Schouwburg. Hiervoor heeft men een geheimzinnig" spel in drie bedrijven ingestudeerd van mr. H. M. Planten, dat de naam draagt „Pas op voor paddestoelen". Kaarten zijn al leen verkrijgbaar op vertoon van de diploma's. LEIDEN. Onze collega de heer J. Brouwer, hoofdredacteur van Leidsch Dagblad, hoopt op 10 noA ber te herdenken, dat hij veertig jaar geleden zijn journalistieke loopbaan begon. Hij is altijd bij het L.D. ge weest Geboren in 1903 te Leeuwarden, kwam hij in 1924 bij deze courant als jongste redacteur. Hij wist spoedig het stads- redacteurschap te bereiken. Zijn persoon lijke en journalistieke kwaliteiten werden in 1946 gehonoreerd het hoofdredac teurschap. welke functie hij deelde met de onlangs overleden heer B W. Menk- horst. Toen de laatste in 1954 werd ge pensioneerd. werd deze hoogste redac tionele post hem alleen toevertrouwd. De heer Brouwer „begraaft" zich niet i zijn courant. Op z'n tijd weet hij er afstand van te nemen, getuige zijn be stuurslidmaatschap van de Drie-October- vereeniging, zijn bestuurslidmaatschap van de openbare leeszaal Reuvens. zijn voorzitterschap van de afdeling Leiden van de Ned. Journalistenkring en zijn deelneming aan het hoofdbestuur dezer organisatie, zijn lidmaatschap van he mité Dodenherdenking en regentschap van het Jan de Later-hofje, zijn voorzit terschap van de oudercommissie van de Louise de Coligny-hbs en zijn ere-lid- maatschap van de voetbalvereniging ASC (déze eer viel hem te beurt nadat hij vele jaren bestuurslid en lid van de elf talcommissie was geweest). Het is geen gelegenheidsuitspraak als wij zeggenmet de heer Brouwer een prettig collegiaal contact te onder houden. Dat stellen wij zeer op prijs. Wij hebben de jubilaris leren kennen als een rustig, bedachtzaam, serieus en rechtschapen collega, wie wij op zijn jubileumdag graag nog vele goede jaren hopen toe te wensen. Dinsdagmiddag van 4 tot 6 uur is er een receptie in de Turk. Haagse rechtbank Een 29-jarige spinner uit Leiden demonstreerde op 18 april zijn kwade dronk, doordat hij, toen twee politie- ïen in zijn woning verschenen omda' nan zijn vrouw mishandelde, een naar hen gooide. De agenten kon den het gevaar ontwijken, doch wegens bedreiging met doodslag, subs, zware mishandeling, moest' de spinner zich voor de Haagse rechtbank verantwoorden, waarbij de officier vier maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk. eiste. De rechtbank heeft de man nu coi> form die eis veroordeeld. Kerkdienst Bevrijdingskerk LEIDEN Morgenochtend 9 uur gar n de Bevrijdingskerk niet ds H J. var Achterberg voor maar ds. H. Aalbers »- Oegstgeest Dit betreft de Hervormd" Gemeente Weekoverzicht Leidse veemarkt LEIDEN Het is in de veehandel dit jaar nogal rustig en stil. Er is geen voldoende handel; er zit niet voldoende „muziek" in. Het is hierbij een wat vreemde zaak. Het wil niet met de prijzen, alle organisatoren ten spijt. Op de wolvee-afdeling is dit duidelijk te zien. In het voorjaar waren de aangeboden lammeren duidelijk duurder dan een jaar te voren en wil de weider er aan verdienen (en daar gaat het toch om), dan zouden de prij zen van de slachtlammer en nu ook hoger moeten zijn. En dit is nu weer niet het geval. Het buitenland wil die hoge prijzen niet betalen en aange zien de weiden er niet slecht voor staan, wacht de weider met verkopen, want de prijs zint hem (nog) niet. Ondertussen worden de lammeren niet zoveel zwaarder, maar ivel vetter en dit bevorderd de export weer niet. Op de kaasmarkt worden door de grossiers hoge prijzen betaald en terwijl in de kleinhandel de prijzen da len. allemaal onbegrijpelijke en vreemde zaken De rundveeafdeling deed het nogal Gebruiksvee: goede fcwaliteitsbeesten werden nogal goed verkocht de mindere soorten gaan wat langzamer. Bij eer mindere aanvoer werd alles goed ge plaatst, tegen de prijzen van de vorige week: fokstiertjes 600 '800; melkkoeien 1050(1275/1475: vare koeien 600/950/1250. Jongvee: Over het algemeen bij een gelijke aanvoer een kalme handel: toch zeker niet lager in prijs: pinken 500/650/ 700; graskalveren 325/425. Vette kalveren: In tegenselling met de markten in het begin van deze week gis teren te eiden een vlugge handel bij een iets mindere aanvoer. In korte tijd alles voor hogere prijzen verkocht: tering: 2.90 '3.40 3.75. Slachtvee: De handel in slachtvee mee. De verwachtingen waren niet hoog gespannen. Mogelijk daardoor een kleine aanvoer De handel was goed en de-prij zen trokken iets aan. Naar men ons mee deelde. komt Duitsland op de markten voor 2e en 3e soort koeien: notering: 2,95/3,65/4,15 per kg gesl gew. Wolvee: De aanvoer was minder groot en de handel verdeeld. De vette scrapen brachten de prijs nog wel op. hier daar zelfs nog iets hoger. Toch waren vette lammeren gedrukt, notering: vette schapen 90(110/125: vette lammeren 110' 125'140 Varkens: De slachtvarkensmarkt ver liep stroef en over het geheel geonmen gedrukt in prijs er is weinig export voor onderdelen en ook de prijzen daarvoor gingen voor de buitenlandse vraag om laag. Biggen en lichte varkens: Geen grote rnvoer. een matige handel en nauwe lijks prijshoudend: notering: zeugen: 325/ 375(425: lichte varkens 85/90/100; biggen 47,50/54/57. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Kederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. Kaas: Voor de tijd van het jaar -nog een goede aanvoer: notering: Goudse eer ste tot 3,13: Leidse eerste tot 3,10 handel „De Zanger' 40 jaar LEIDEN De eerste Leidse Vereni ging van Kanarieliefhebbers en Vogel bescherming, De Zanger", viert dit jaar haar achtste lustrum. Een afschaduwing van het in veertig jaar geleerde zal men op 11 en 12 december kunnen vinden op de tentoonstelling ter gelegenheid van dit jubileum. Op 10 december houdt de vereniging een onderlinge wedstryd. Honderden kwamen naar receptie van H.C.W. LEIDEN. Honderden mensen uit alle delen van het land hebben gister middag een bezoek gebracht aan het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel. In de Grote Pers van dit gebouw recipieerden namelijk de beide directeuren, ir. E. F. E. Bongaerts en ir. O. J. Schreuders. van de gouden N.V. Hollandsche Constructiewerk plaatsen. Er waren zoveel receptiegangers. dat de ceremoniemeesters niet meer konden verhinderen dat men een half uur moest wachten voordat men in de gelegenheid was de directeuren de hand te drukken. Een lange rij zakenrelaties vertegen woordigers van Leidse en omliggende ge meentebesturen, van instellingen en in dustriële ondernemingen, vrienden en kennissen wachtte geduldig in gangen en op de trap. Er bestond onder deze om standigheden uiteraard geen gelegenheid om toespraken te houden Om half vijf. direct na de aanvang van de receptie, kwamen de eersten binnen: omstreeks zeven uur (een vol uur na de officiële sluitingstijd) vertrokken de laat- Het personeel van de N.V. komt van avond in de Haagse Dierentuin voor een feestelijke felicitatiesamenkomst bijeen. „Taxonomen in conflict LEIDEN Gistermiddag heeft prof. dr. J. van der Vecht, hoogleraar i| systematishe dierkunde aan de Leidse universiteit in het Groot Auditorium zijn ambt officieel aanvaard met het uitspre ken van een rede over „Taxonomen ir conflict" nieuwe hoogleraar besprak het diepgaande meningsverschil, dat ontstaar als gevolg van de ontwikkeling var i nieuwe werkwijze op het terrein var de biologische systematiek. Bij de toe- ng van deze methode, de „nume rieke taxonomie', worden de ken merken van de te onderzoeken organis- uitgedrukt in cijfers, waarna langs statistische weg. met gebruikmaking computers, de graad van overeenkomst elk der organismen met alle andere wordt berekend. Op basis van de aldus ■erkregen gegevens wordt dan de clas sificatie opgesteld. De voorstanders van deze werkwijze »n hierin een revolutionaire benade ring van het probleem van de biologische classificatie, waarvan de betekenis zich Academiegebouw. 4 uur: inauguratie prof dr. H. J. Heering. gewoon hoog leraar in de wijsbegeerte van de gods dienst. zedekunde en encyclopedie der Godgeleerdheid. Logegebouw. Steenschifur. 8 uur; Ver eniging voor Pedagogiek, dokter V. Ste- ketee te Noordwyk over „Epilepsie" (met vertoning film). Zaal bij Koningskerk (Noord). 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Den Haag: Diligentia. 8 '5 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Zaterdag Restaurant Van der Heijden. 2.30 uur: najaarsvergadering A. R. kamercentrale Leiden, de heer J. Smallenbroek te Assen, voorzitter Tweede-kamerfractie, over „Van Wassenaar tot nu". Den Burcht. 8 uur: Ons Grunnegerlaand opvoering van blijspel. Clubgebouw sportpark Noord (Pieter Bothstraat Willem de Zwijgerlaan). 6.15 tot 8 uur: receptie bestuur Rooden- burg t.g.v. opening sportpark Antonius-clubhuis. 8 uur uitvoering Leidse mondaccordeon-orkest-vereniging Crescendo. Wijkgebouw De Goede Herder. Oude Vest 13. 7.30 uur: C.J.V De Valk". In stuif. Herv jeugdgebouw. Hoogl. Kerkgracht 44. 8 uur' jongerensociëteit, vertoning van film ..Bad day and black Rock". Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: Geref. Jeugdverband. ..Muziek voor mil joenen". inleiding en toelichting door de heer A. van Kapel Voorschoten: najaarsrit Bromotoclub Voorschoten. Den Haag: Kon. Schouwburg. 7.30 uur: Haagsche Comedie met gala-voorstelling van Shakespeare's „Kinr Lear" (t.gv afscheid van Albert van Dalsum). Den Haag: Diligentia. 8 15 uur: Nieuwe Komedie met „Onze stad". Scheveningen: Kurzaal 8.15 uur: Resi dentie-Orkest. met vioolsolist. Zondag Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 uur vertoning film „Traditionele muziek van Japan", ingeleid door dr C. Ouwehand Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen- apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. De apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en de apotheek Voor schoten zijn ook geopend. De Oegstgees- ter apotheek is zondag 8 nov. gesloten van 8 tot 24 uur Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Plantage Tamarinde (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Geen alibi voor moord (18 jaar). Luxor (2 en 8 uur): Het huwelijksle- Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): tot maandag: Goud voor de heersers (14 jaar); van maandag tot donderdag: Twee vrouwen Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Marnie Trianon (2.30, 7 cn 9.15 uur): Eddie slaat alles (alle leeftijden). Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonsie'J'ng tekenin ge.i aquarellen en grafi»:k van Abi ïaKin en H Yakin-van Kuist (va« 30 jk. (oi 30 nov) De Lakenhal: tentoonstelling van wer ken van Herman Dijkstra (van 14 nov 14 december). BENTHUIZEN Een man met een lange naam gaat eind deze maand „wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd" zijn werk neerleggen: de heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen, burgemeester van het landelijke Benthuizen (1441 inwoners) en- van Moerkapelle (1402 inwoners). Al verscheidene jaren ken ik deze frisse figuur en iedere keer, dat ik een gesprek met hem had in het voor een stedeling wat ver stilde Benthuizen, vond ik dat een bekoorlijke belevenis. Mag ik hem eerst wat nader bij u introduceren? Geboren op 20 november 1899 uit een oud predi kantengeslacht drie broers zijn of waren trouwens ook predikant. Zijn voorouders behoorden tot de Hugenoten, die zich in Zeeland vestigden en doordat verscheide ne families aan elkaar geparen teerdraakten, groeide de aan vankelijke naam Loijsen tot wat zij nu is. Dat „Steenbakker" is af komstig van een hugenoot, die steenbakker werd en zijn eigen Franse naam niet meer wilde of durfde gebruiken. DE heer Steenbakker Morilyon Loijsen, die er ronduit voor uitkomt, dat het altijd zijn opzet is geweest burgemeester te wor den, begon zijn loopbaan in over heidsdienst in februari 1917 te Rijssen als volontair. Hij maakte daar voedselopstootjes mee en klagende vrouwen. Toen hij op 11 oktober van dalzelfde jaar ver telde, dat hij in Schoonhoven ging werken, boden ze hem op slag een jaarwedde van 600 aan in Rijssen maar de jonge Steen bakker weigerde omdat hij terug wilde naar „het westen". Had hy dc familietraditie gevolgd, dan was de heer J. J. Steen bakker Morilyon Loijsen predikant geworden. Van jongsaf aan begeerde hy echter het burgemeestersambt en zo werd hy ten slotte in 1946 burgemeester van de gemeenten Benthuizen en Moerkapelle. Hieraan komt deze maand een eind: gewoon omdat deze afstammeling van de Hugenoten dan 65 jaar wordt. In 1929 werd hij Boskoop en op 16 november 1946 bereikte hü zijn ideaal in de vorm van een benoeming tot bur gemeester en secretaris) van Benthuizen en burgemeester van Moerkapelle, welke functies als een salariseenheid moesten wor den gezien. Om deze vluchtige biografie te completeren: op 29 mei 1929 trouwde de heer Steen bakker met mejuffrouw A. Kraaijesteijn uit Haastrecht, die zich net als haar man bijzonder goed thuis is gaan voelen in Bent huizen. Hun dochter werkt op de secretarie in Voorburg en binnen kort in Gouda zij bezit het vol ledige diploma gemeente-admini stratie en daf is voor een vrouw nogal zeldzaam Hun zoon is boekhouder. Burgemeester Steenbakker is beslist nog niet „rijp" voor het pensioen maar toch heeft hij er wijselijk maar naar toegeleefd omdat het nu eenmaal onvermij delijk is. „Je hebt van die men sen, die werken een soort straf vinden," filosofeerde hij. „Maar ik heb juist een ontzettende arbeids- lust." ,Nu, dat weten ze wel in Moer kapelle en Benthuizen, want waar spande de scheidende burgemees ter zich eigenlijk niet voor in? Hij kan het nu nauwelijks meer geloven, dat hij eens nog tijd had om korte verhalen te schrijven en een boek over Roskoop. Dit vond ik heel tekenend voor zijn werkdrift: „Dinsdag en vrij dag werk ik in Moerkapelle en daar heb ik me altijd streng aan gehouden. Daar had ik een on plezierige kamer en dan werk je des te beter IVfAT de toekomst betreft: „Ik LI heb nog geen enkel con creet plan want ik zit nog begra ven in 't werk. Maar m'n hobby is altijd geweest historische din gen uit te zoeken en waarschijn lijk zal ik in die richting wel weer voldoende werk kunnen vinden. We hebben een vierkamerflat ge kocht in Gouda, in de Tunnelflat, op de tweede verdieping en die hopen we binnenkort te betrek- Er komen mappen met papieren op tafel ter wille van de juiste ge tallen want burgemeester Steen bakker is verre van cijfervast. Belangrijk vind ik. dat de wo ningsituatie hier veel is verbe terd." praat hij ondertussen. ,.'s Kijken317 huizen, waarvan 241 vóór 1946 gebouwd ja de woningvoorraad is hier met 50 procent vergroot, want er zijn 120 huizen bijgekomen. En bovendien verdwenen 13 krotbehuizingen, échte krepeergevallen. Benthuizen is een agrarische gemeente, terwijl hier ook veel bouw- en grondwerkaannemers wonen, die vele ingezetenen werk verschaffen. Daarnaast is het prettig, dat de door mechanisatie afgevloeide landarbeiders werk konden vinden bij Nutricia en Brinkers in Zoetermeer. Ja, en dan hebben we hier de eerste halschool van ons land gekregen en ons nieuwe raadhuis, dat in 1955 klaar kwam. Wat het aantal inwoners betreft is Moer kapelle Benthuizen aan 't inha len; Moerkapelle is trouwens veel dichter bevolkt het is maar 725 ha. groot, tegen 1253 ha. Benthuizen." EN DAN, kijkend naar mijn ge schrijf: Alsjeblieft geen ikke, ikke, ikke! We hebben hier steeds prettig samengewerkt, met de wethouders, met de raadsleden, met het secretariepersoneelja eigenlijk met iedereen. De commissaris heeft ons bij zijn laatste bezoek toegezegd, dat Benthuizen weer een protestantse burgemeester krijgt. Van de bui tenwacht heb ik gehoord, dat er veel sollicitanten zijn. Dat komt natuurlijk vooral, doordat het se cretarisschap nu wordt losge maakt van het burgemeester schap. Daardoor kunnen nu ook mensen zonder gemeentelijk-ad ministratieve opleiding sollici teren, zoals wethouders van steden. Het zal nog wel even duren voordat er een nieuwe burge meester wordt benoemd want tegenwoordig streeft de regering er naar te grote contrasten tussen een gaande (meestal oude) bur gemeester en een nieuwe (meest al jonge) te voorkomen". Ter wille van de foto komt de gemeentebegroting op tafel. Ik zie een ongewoon fleurige omslag met een foto. „Ja, dat vonden we wel leuk om op deze manier de begroting wal aantrekkelijker te maken," voorkomt de scheidende burgemeester mijn opkomende vraag. Moesten alle gemeenten doen, de begroting in een fleurig jasje steken! uitstrekt tot ver.buiten de grenzen van de biologie. Zij wijzen op het voordeel van de grotere objectiviteit ten opzichte van de door hen scherp gecritiseerde ge bruikelijke methodiek en prijzen de com puter, die ons in staat stelt de gegevens van zeer grote aantallen kenmerken in korte tijd te verwerken. Uitgaande van gelijke waardering van alle kenmerken, beschouwen zij de op deze wijze te verkrijgen classificatie als een goede basis voor de studie van evolu- ticproblemcn. De tegenstanders hebben vooral be zwaren tegen die gelijke waardering van alle kenmerken. Zij streven naar een classificatie die zoveel mogelijk in over eenstemming is met de natuurlijke ver wantschap door afstamming en leggen daarom sterk de nadruk op het onder zoek van de waarde der verschillende kenmerken als criterium voor verwant- Na bespreking van de mogelijkheid de tegengestelde standpunten dichter bij elkaar te brengen, zei spr„ dat het nog zroeg is voor het uitspreken van een gefundeerd oordeel over de betekenis van de numerieke taxonomie. Men.mag echter verwachten, dat deze methode na over winning van de- thans nog aanwezige kinderziekten .yqor-, bepaalde ..fasen -van het systematische biologisch onderzoek en belangrijk hulpmiddel zal kunnen Geveilde percelen LEIDEN In het venduhuis der no tarissen werden de navolgende perse- len geveild t.o.v. notaris W. S. Jongs- Leiden woonhuis Haarlemmerweg 22 op f 17201, door J. C. G. Alkemade q.q.; woonhuis Timorstraat 29 niet verkocht: woonhuis Schutterstraat 18/18a op 5501, door de heer Van Reenen; woonhuis Schutterstraat 23/23a en 21 '21a op f 11000. door K. A. v. Aller: oonhuis Wilemstraat 12 op f 5550, door de heer Kühn; woonhuis Spaargarenstraat 42. Oegst geest op f 27301 door de heer Van Ree woonhuis Poelgeeststraat 16 op f 5300. door G. Hendriks: woonhuis Poelgeeststraat 18 op f 4600, door de heer Boussie; woonhuis Poelgeeststraat 20 op f 4700. door de heer Sloos: woonhuis Poelgeeststraat 22 op f 4900, door G. Hendriks: woonhuis Poelgeeststraat 24 op f 4600 door J. W. Goddijn. Lichtweek Leiden begint op 28 november LEIDEN Op uitnodiging van het Lichtweekcommité kwam een aantal straatcommissies bij een in een zaal van restaurant Van der Heyden om dc plan- te bespreken voor de komende Leidse Lichtweek. De opening van de Lichtweek werd vastgesteld op zaterdag 28 november. Kon. Neil. Grofsmederij LEIDEN Tot 1 november van dit jaar verkocht de Kon. Ned. Grofsmederij stuks Poolanker met een gezameliik gewicht van 238.000 kg. In geheel 1963 werden 803 stuks Poolanker verkocht gewicht van 216.000 kg. Het Poolanker is een door deze fabriek ont- 'orpen nieuw type anker, dat in de bin- envaart zeer wordt gewaardeerd. Ook oor jachten wordt het veel toegepast, terwijl de kustvaart langzamerhand ook belangstelling gaat ontwikkelen. Dezer dagen kreeg men een opdracht uit Irak voor zgn. paddestoel-ankers tot bedrag van £19.350, bestemd voor het loodswezen in Irak. Tevens ontving opdracht van S.P.I.C.A. in Na pels, een fabriek die ijs in het groot fa briceert. De opdracht bestond uit het ijzigen van de roestvrije stalen Ustrans. port-lcidingen. De in Leiden toegepaste pijpverbindingen waren de aanleiding om te besluiten, de grofsmederij deze op dracht te geven Hoogheemraadschap Rijnland LEIDEN Woensdag werd inhet 11e kiesdistrict (hoofdplaats Reeuwijk) een erkiezing gehouden voor een hoofdin geland-plaatsvervanger van Rijnland voor ongebouwde eigendom, ter voorzie- in de vacature, die per 1 januari zou ontstaan door de periodieke af treding van de heer M. D D. L. van Leeuwen te Waddinxveen. De heer Van Leeuwen werd opnieuw als hoofdinge land-plaatsvervanger benoemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3