Nieuwe LeMse Courant Loonoverleg muurvast- regering ingeschakeld Moskou blijft streven naar ontspanning met Westen Deskundigen gaan Indonesië helpen c Volgende week saterdag in ministerraad Stichting van de Arbeid na twee uur uitgepraat Moeder laat vijf kinderen in de steek Enschedese brandweer dacht aan loos alarm Breznjef roept op tot eenheid Commentaar tHoogeHuys Zaten&ag 7 november 1964, 4Sste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD -Stantvailigh m ghableven irt in toghenspoet" (Van onze sociaal-economische redactie) Zoals wy gisteren reeds verwachtten, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloten de regering in het volgend jaar te voeren loonbe» leid te betrekken. Reeds na ruim twee uur heen-cn-weer praten zaten de „onderhandelingen" muurvast en kreeg de secretaris van de Stichting van de Arbeid opdracht de ministerraad, die op dat moment in vergadering byecn was, te bellen om een gesprek met de regering aan te vragen. Dit gesprek zal de volgende week zaterdag plaats vinden in het gebouw van het Directoraat-Generaal van de Arbeid te Voorburg. Aan het overleg, dat 's morgens om tien 'uur begint, zal waarschijnlijk dezelfde regeringsdelegatie deelnemen, die vorig jaar eveneens met het bestuur van de stichting beraadslaagde, nl. dr. G. M. J Veldkamp (sociale zaken), prof. dr. J. E. lAndriessen (economische zaken), prof. dr. H. J. Witteveen (financiën), mr. B. W. 'Biesheuvel (landbouw en visserij), mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken) en drs. P. C W. M. Bogaers (volkshuisvesting en bouwnijverheid). Het besluit van de Stichting van de Ar beid om de regering in de loononderhan delingen te betrekken werd gistermiddag genomen op voorstel van de werkgevers. De vakbeweging Ihet standpunt van d« regering kennende!) gaf te kennen geen uitgesproken voorkeur voor zulk een overleg te hebben, doch de kloof in het stichtingsbestuur was zó groot dat er geen andere uitweg mogelijk bleek, temeer, omdat ook de vakbeweging wel vindt dat de regering mede-verantwoordelijk is voor de economische situatie, waarin wij thans verkoren. Van werkgeverszijde is nog gepoogd de datum van het overleg met de regering te Tervroegen, doch dit bleek niet moge lijk te zijn, omdat de ministerraad in zijn vergadering van volgende week vrijdag het op 30 oktober uitgebrachte advies van de Sociaal-Economische Raad nog moet bespreken. In de ministerraad van giste ren is daarover niet of nauwelijks gespro ken. Bovendien moet minister Veldkamp de volgende week meermalen in do Kamer zijn. Spelregels Na afloop van het beraad in de Stich ting van de Arbeid werd zowel van werkgevers- als van vakbewegingszijde |een persconferentie gehouden. Uit de ver- klaringen, die werden afgelegd, kwam duidelijk tot uiting dat beide groeperin gen hebben vastgehouden aan hun reeds in het S.E.R.-advies neergelegde stand- Op 30 november zal door de post administratie van de Nederlandse Antillen een bijzondere frankeer zegel zonder toeslag van 20 cent Antilliaanse munt (=40 cent Nederlandse munt) worden uit- uitgegeven. Dit ter gelegenheid van de vijfde vergadering van de Caribische Raad, het vertegen woordigend lichaam van de Cari bische Organisatie, die te Willem stad, Curagao, Nederlandse Antil len wordt gehouden. Het ontwerp voor deze zegel is van de hand van de Nederlandse kunstenaar S. L. Hartz te Haarlem. In één _j oogopslag 1 Oecumene heeft niets te maken met proselitisme pag. 2 Een nieuwe spelling pag. 5 1 Onderwijzer ter door ver oordeeld in Pretoria pag. 5 Geesink warm gehuldigd pag. 7 1 NCRV veertig jaar pag. 11 In het ZONDAGSBLAD o.m.: Nieuwe serie reportages: Turkije. Kerk in Neurenberg en in Kongo. Vervuiling van de natuur. Stedenspiegel. Ruimte voor ons: tiener exploitatie. punten. Hoewel de vakbeweging wel, zoals wij gisteren al meldden, een aantal en ter tafel heeft gebracht, is daar- niet of nauwelijks gesproken, omdat de partijen het over de uitgangspunten bij de spelregels voor de onderhandelin gen al niet eens konden worden. De werkgevers bleven vasthouden aan een „zeer beperkte loonsverhoging zonder vrijheid voor de bedrijfstakken" (peer komend op een algemene loonronde), ter wijl de werknemers uitgingen van „een nader te begrenzen loonsverhoging met vrijheid van handelen voor de bedrijfstak, ken". Hierop liep het beraad na ruim Wat met de prijzen Voor tot overleg met de regering beslo ten werd lieten de werkgevers duidelijk weten, dat zij er met name bij de minis ters op aan zullen dringen „open kaart' te spelen ta.v. het te voeren prijsbeleid. De heer H. H. Wemmers. voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers verklaarde hierover, dat de werkgevers er niet aan denken de lonen opnieuw laten uitlopen zonder dat zij vooraf weten wat er met de doorberekening daarvan de prijzen kan en mag gebeuren. En J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, zei dat het loonberaad in een heel andere sfeer komen te liggen, indien de regering be reid zou zijn een soepeler prijsbeleid te voeren. Aan beperking van lonen zowel als van prijzen moet echter de voorkeur worden gegeven. Ir. Bosma verklaarde voorts, dat de Verdeeld advies stakingsrecht Het bestüur van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag, vooraf gaande aan het beraad over het in te voeren loonbeleid, een advies het stakingsrecht vastgesteld, dat zal worden uitgebracht aan de minis- an justitie. t is geen eenstemmig advies ge worden Over diverse facetten blijken de werkgevers anders te denken dan de vakbeweging, hetgeen overigens nauwelijks anders verwacht kon worden De vakcentrales waren het over bijna alle punten eens. Een 34-jarige moeder heeft donder- dagovond in Den Haag haar vijf kin deren in de steek gelaten. Haar echt genoot had reeds in juli de woning verlaten. De politie heeft de moeder nog niet kunnen opsporen. Omwonenden meldden de politie, dat in de Jacob Catsstraat vijf kinderen al leen thuis waren. De politie kon via een aangrenzende woning in het huis komen, waar zij een mededeling vond. dat de moeder het gezin niet meer aan kon en dat zij was gevlucht. De politie trof de kleintjes aan in een onverzorgd huis. De kinderen zijn onder gebracht in Maris Stella in Scheveingen Meisje door auto doodgedrukt Een 19-jarig meisje, mej M.R. Dijks tra, is gis'ermiddag, terwijl zij bezig was de'ruiten van haar ouderlijk huis in Lioessens(gemeerte Oostdongeradeel) te lappen, door een vrachtauto tegen de muur doodgedrukt. De vrachtautobestuurder moest uitwij ken en remmen oor en tegenligger Het remmen gebeurde zo krachtig, dat de aanhanger de vrachtauto het trottoir op duwde,waar het meisje bezig was Het meisje was op slag dood. kgevers, gezien de nog steeds voort durende spanningen op de arbeidsmarkt, weinig of geen heil zien in het aan de bedrijfstakken overlaten van het bepalen van de loonruimte. De ervaring heeft ge leerd, aldus de heer Bosma, dat er in dat geval van matiging nauwelijks sprake zal zijn, want „iedere vakbond tracht met een zo hoog mogelijk percentage thuis te komen" en dan worden „alle deuren voor n iet-verantwoorde loonkostenstijgingen wijd opengezet". De heer J. van Eibergen. voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, bracht hier tegen in, dat het loonbeleid moet aansluiten bij de werkelijkheid. Er zijn nu eenmaal bedrijfstakken en ondernemingen, die behoorlijk wat kunnen doen en een gedifferentieerd loonbeleid kan de vorming van nieuw zwart loon voorkomen. Drs. D. Roe mers. voorzitter van het N.V.V.. zei hierover: „De werkgevers willen ken nelijk tot de laatste schans vechten voor een beperkte loonsverhoging". Hij verklaarde, dat een algemene loon ronde van drie procent, zoals de werk gevers op basis van het rapport van het Centraal Planbureau ten hoogste willen, in feite zou neerkomen op een reële loonsverlaging. Toegejuicht door duizenden arri veerde Anton Geesink gisteravond in het Utrechtse stadhuis, waar hij gehuldigd werd. (Zie ook pag. 7) De zware brand in een textiel bedrijf ie Enschede. Vijf hallen brandden geheel uit, waarbij verscheidene kostbare machnes verloren gingen. Griekse koningin in verwachting Koning Konstantijn van Griekenland heeft gisteravond op een receptie Fiorina, West-Macedonië. gezegd te loven dat hij en zijn 18-jarige echtgenote „een blijde gebeurtenis verwachten Het koninklijke paar reist door West. Macedonië om de nieuwe koningin (de voormalige Deense prinses Anne-Marie oun m. voik voor te stellen Iets te laat - schade f 6 min. De brandweer van Enschede ver keerde gistermorgen vroeg in de me ning dat er loos alarm werd gegeven, toen een mannenstem aan de telefoon kwam met de mededeling dal brand was bij Menko. Zoals gemeld heeft de brand een schade aangericht van zes a acht miljoen gulden in de De man wilde zijn naam niet zeggen, weifelde mee te delen aan welke straat de fabriek stond waar de brand was uitgebroken en gaf bovendien een tele foonnummer op dat niet klopte en toe behoort aan een Enschedese bloemen handelaar. De brandweerlieden hadden zich niet temin gereed gemaakt, maar toen bij verificatie het opgegeven nummer niet juist bleek te zijn. werden de voorberei dingen gestaakt, totdat ruim tien minu ten later het was toen kwart vier Menko opnieuw aan de lijn kwam en vroeg waar de brandweer toch bleet Toen rukte men onmiddel met acht spuiten en ongeveer vijftig man personeel, doch men kon niet voorkomen dat er vijf sheds uit- ,Goldwater moet ver dwij nen De gematigde republikeinse senator Javits. die de staat New York in de Se naat vertegenwoordigt, heeft voorgesteld Goldwater te ontheffen van de leiding in de republikeinse partij. „Indien Goldwater partijleider blijft zal de Republikeinse partij geheel ver dwijnen. De partij moet, onder leiding gematigde leden, worden gereorga niseerd". aldus Javits, die tijdens de ver kiezingscampagne afstand heeft genomen Goldwater c.s. TYE NIEUWE Russische leider Brez njef heeft hi een anderhalf uur durende rede tot communisten uit de hele wereld die in Moskou bijeen zijn om de verjaardag van de revolu tie te vieren, aangedrongen op ver sterking van de eenheid in het com munistische kamp. Maar tegelijkertijd benadrukte Brez njef 't belang van vreedzame coëxxis- tentie met het Westen om de wereld vrede te bewaren. Daarom achtte Breznjef het kernstopakkoord van Moskou een wezenlijke bijdrage om uiteindelijk te komen tot volledige en algemene ontwapening. Breznjef deed in zijn rede geen prin cipiële concessies aan China, maar zijn toespraak wordt wel beschouwd als een openlijke uitnodiging tot dit land om met de Sowjetunle tot een vergelijk te Verwacht wordt, dat na de militaire parade die vandaag' op het Rode Plein gehouden zou worden besprekingen tus sen de landen beginnen over het onder werp eenheid. Uit Italië kwam het be richt dat er Seen massale conferentie zou zijn, maar dat de delegaties bilaterale besprekingen zouden houden. De Chine zen hebben al enige malen met Kosygin Breznjef en Mikojan vergaderd. Tsjoe En-la i keek effen voor zich uit toen Breznjef gewaagde van de Russische bereidheid om de Russlsch-Amerlkaanse betrekkingen te verbeteren, maar hij deed enthousiast mee met het applaus toen de Russische partijleider zei dat het Russische leger ter wille van de veilig heid op het hoogste peil zal worden ge bracht. Uitnodiging aan Cliina om tot een vergeli jk te komen Opvallend was overigens het schil in spreektant tussen Breznjef en zijn voorganger Chrocsjtsjef. Nu geen geschreew, geen wilde armge baren en geen improvisaties. De Rus sische partijleider somde de succes sen op die op industrieel en op eco nomisch gebied waren behaald, al had hij kritiek op de landbouw, het stok paardje van Chroesjtsjef. Hij kondigde aan dat de besprekingen op de privé-arbeid van boeren zullen worden afgeschaft. In de Oekraïne is daar al een begin mee gemaakt. Andere maatregelen van Chroesjtsjef vorig jaar genomen juichte Breznjef toe, zoals ho gere lonen voor bepaalde arbeiders, hogere pensioenen voor boeren en gro tere produktie van consumptiegoederen. Naar zyn mening is de beste manier om de verjaardag van de revolutie te vieren zich te concentreren op de nog niet opgeloste zaken en de moeilijkheden op te lossen. Fouten zjjn onvermijdelijk vooral als men de vraagstukken subjec tief in plaats van wetenschappelijk be- Breznjef noemde het „socialistische ge menebest een bondgenootschap van vrije en gelijke staten". Het zou niet juist zijn eigen ervaringen aan anderen op te dringen. De resultaten moeten niet worden beoordeeld naar doctrinale over wegingen maar naar de praktijk. Breznjef gewaagde van het vurig ver langen van het Sowjetvolk om de inge zette internationale ontspanning voort te zetten. Daarom betreurde hij de plan nen voor de MLF. evenals de verbreiding van het kernwapenbezit. Hij uitte kritiek op de inmenging In aangelegenheden van andere landen, zoals nationalistisch China, Cuba en Zuid-Vietnam, zonder echter Amerika met name te noemen. Dc Sowjetunie hecht verder veel be tekenis aan de ontwikkeling van zake lijke banden met het Westen. Breznjef noemde in dit verband het onlangs ge sloten handelsverdrag met Frankrijk en hij zei dat uitbreiding van de betrek kingen ook mogelijk is met Engeland, Italië, Japan en West-Duitsland. Ove rigens zou het Russische standpunt me» betrekking tot dit laatste land onveran derd blijven: „Er zyn twee Duitslan- Tsjoe En-lai heeft, voordat het con gres begon, een krans gelegd op hel graf van Lenin. Daarna wandelde hij naar het grasveld waar ook Stalin be graven ligt. Hij bezichtigde het graf al leen. Vorige keren eerden de Chinezen Stalin ook. Er zyn ook enkele Amerikaanse com munisten naar Moskou gereisd. Zy kon den hiertoe vergunning krygen omdat het Amerikaanse hooggerechtshof deze zomer een bepaling in de wet op de bin nenlandse veiligheid, die het afgeven van paspoorten aan leden van commu nistische organisatie verbood, in strijd met de grondwet verklaarde. brandden met een bijzonder kostbare apparatuur, welke grotendeels was ge automatiseerd In deze hele afdeling werkten slechts vier personen. Menko is een der weinige grote Enschedese bedrijven die niet rechtstreeks zijn aan gesloten op de alarminstallatie. Boven dien beschikte het bedrijf in deze afde ling niet over zelfsluitende brandvrije deuren, die het vuur een uur hadden kunnen tegenhouden. Bij fabrieksbranden in Enschede is deze week schade aangericht van meer dan tien miljoen gulden. Weinig verandering De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of bewolking. Overdag enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Zwak- "Y^/'AT te verwachten viel is gebeurd: het bestuur van de Stichting van de Arbeid wil vóór alles met de regering praten over de huidige loon- problematiek, dus alvorens beslis singen worden genomen inzake de loonontwikkeling voor volgend jaar. De werknemersvakbeweging wenst niet met een al te geringe loonsver betering genoegen te nemen en de werkgevers vrezen, dat de loonsver betering bij vrije onderhandelingen inderdaad niet zo klein zal uitvallen. De laatsten hebben het niet met hun verantwoordelijkheid in overeen stemming kunnen brengen, buiten de regering om beslissingen te nemen. Tijdens het gesprek van gistermiddag in het stichtingsbestuur hebben de werkgevers de vakbeweging zo al niet van de juistheid van hun me ning overtuigd dan toch wel begrip hiervoor gekweekt. Het kan niet ontkend worden, dat, behalve partijen in het bedrijfsle ven, ook de regering verantwoorde lijkheid voor de huidige loonproble- matiek draagt en dus ook verant woordelijkheid behoort te dragen voor de beslissingen die genomen worden. Over het algemeen is niemand gaar ne bereid tot het nemen van impopu laire maatregelen, zeker de vakbe weging niet, wanneer het gaat om de hoogte van de loonsverbeteringen. Maar ook de regering zit hier niet op te wachten. Toch zullen er za ken gedaan moeten worden en wel op korte termijn, want de 31ste de cember, waarop in Nederland de meeste collectieve arbeidscontracten aflopen, komt al dichterbij. Het be stuur van de Stichting van de Ar beid heeft haast. Het was om deze reden, dat gister middag, staande de vergadering, reeds een telefoontje naar minister Veldkamp ging. Het lijkt niet uitgesloten, dat de re gering het onverantwoord zal vin den, dat volgend jaar langs de weg van vrije onderhandelingen loons verhogingen tot stand zullen komen. Het bedrijfsleven zal dan echter ook van de regering vragen, zelf de ver eiste maatregelen te nemen en niet het bedrijfsleven een aantal impopu laire maatregelen te laten nemen, waarvoor de regering in de eerste plaats verantwoordelijkheid behoort te dragen. Besprekingen geslaagd De besprekingen tussen een finan- cieel-economische missie uit Indone- sië onder leiding van de onder-mi nister van buitenlandse zaken, Umarjadi, en de Nederlandse dele gatie, die werd geleid door de rege ringscommissie voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, hebben op verscheidene punten tot overeenstemming geleid, zo blijkt uit een gemeenschappelijk uitge geven communiqué. Een door de Indonesische missie ge presenteerde prioriteitenlijst van projec ten, die in 1965 uit de door de Neder landse regering te verlenen kredietga ranties van ƒ100 miljoen zullen worden AOW-pensioenen vóór loonon t wikkelin g aanpassen Minister Veldkamp heeft de Tweede Kamer een zodanige wijziging van de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet voorgesteld, dat de automatische aanpassing van dc A.O.W.-pensioenen niet na. maar voor dt loonontwikkeling geschiedt. De voorge stelde wijziging opent de mogelijkheid de A.O.W.-pensioenen met ingang van enig jaar te verhogen met een aan de hand van de te verwachten loonontwik keling in het komende jaar vast te stellen percentage, indien daartoe in verband met de loonpolitieke toestand een bij zondere aanleiding bestaat. Soortgelijke wijzigingen zullen worden aangebracht in de aanpassingsbepalingen van de overige welvaartsvaste sociale- verzekeringsuitkeringen. Op deze wijziging van de aanpassings regeling was door vele leden van de Tweede Kamer aangedrongen. NAM gaat boren te Exloërzijl De Nederlandse Aardolie maatschappij gaat boren in Exloërkijl in de gemeente Odoorn (Drenthe). Enige tijd geleden is hier een voorlopig onderzoek ingesteld De voorbereidingen voor het boren zijn reeds in een vergevorderd stadium. Met het boren zal vermoedelijk volgende week begonnen worden. Verder bereidt de NAM borirgen voor Muntendam. De 83-jarige Amsterdammer H. Ste rnes wilde gisteren bij het oversteken van de Lutmastraat juist op de vluchtheuvel stappen toen hij struikelde en door een personenauto werd aangereden. Later is hy in het ziekenhuis overleden. gedekt, kon in zijn geheel door de Ne derlandse delegatie worden geaccep- De Nederlandse regering is !n princi pe bereid maatregelen te treffen om in 1965 verscheidene tientallen deskundigen naar Indonesië uit te zenden, overeen komstig de van Indonesische zyde inge diende verzoeken. Hetzelfde geldt ten aanzien van de ontvangst In Nederland van Indonesische „fellows". Nagegaan moet echter nog worden of bepaalde deskundigen beschikbaar zijn en/of de opvangcapaciteit voor bepaalde catego rieën „fellows" In Nederland voldoende is. Een eerste groep van Nederlandse deskundigen op het gebied van weten schappelijk onderwijs zal op korte ter mijn naar Indonesië vertrekken om de mogelijkheden in studie te nemen van samenwerking op het gebied van we tenschappelijk onderzoek en uitwisseling van wetenschappelijke werkers, zo werd besloten. De projecten, die onder de krediet- garantie zullen vallen, hebben hoofdza kelijk betrekking op rehabilitatie van bestaande industrieën, alsmede op ver beteringen in de infrastructurele sector van Indonesië. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1