EXPLOITATIE tieners Knnsi GRIJP "Ruimte voor ons.... Gjedickt van HART OP DE TONG"! TLlS kvbnsgi /e"sgrootj \\1&&IEDing ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 ~\i föpiïsi. jar^ ®l Dotfl Gratis bij eik pakfcat: deze relikwieën wordt dan ook grof geld verdiend. „Er zit goud in", vertelde een fabrikant, de lucratiefste ondernemingen zijn tegenwoordig de grammofoon platenmaatschappijen en de aan verwante industrie. Onze manager, nog steeds met leiband, knikt instemmend. Zo lang er nog mensen zijn die zich verkijken op het verguldsel van de sterrenwereld kan hij gerust zijn. En zo lang hij het leven heeft, zijn dat er een hoop. Ons antwoord Beste Anton, Punt 2: Wy vragen ons al zo lang af, of we op deze wyze met de „Proefballon" moeten door- Punt 3: Die enquête gaan we meteen houden. Punt 4: We nodigen je uit, lid te worden van onze Ruimte redactie, want je kunt eerst werkelijk oordelen als je Tegel- matig de bydragen onder ogen krygt die wd moeten afkeuren. Intussen dien je je te realiseren, dat de rubriek „Proefballon" is ingesteld om jonge lezers de kans te geven daarin een ballon op te laten een proef die kan mislukken. Punt 5: Al geruime tyd voor wy je brief ontvingen, waren wy bezig, een andere koers uit te zetten. Iets daarvan heb je kunnen merken in de jongste afleveringen van „Ruimte voor ons". En we zyn nog meer van plan. Ook voor de „Proefballon" hebben wy iets anders op het oog. Punt 6: Als je een vent met pit bent, mag je het niet laten by die ene brief; tot ziens dus aan onze redactietafel! JEUGDREDACTIE. Er gaan stemmen op die iets anders verlangen voor de rubriek „Proefballon". Wij laten hieronder ongewijzigd een brandbrief uit Seheveningen volgen. „Beste Redactieleden van proefballon", Het spijt me, maar nu moet ik toch werkelijk eens schrijven hoe ik over jullie rubriek denk. Om kort te gaan: Pet! Altijd die waardeloze „gedichten". Moeten die er nu echt in? Er schijnt geen jeugdrubriek, -krant of schoolblad te kunnen bestaan, zonder dat die prullen erin verschijnen. Ik vraag me af, of er werkelijk behoefte aan bestaat. Het lijkt me daarom interessant, eens een enquête onder de jeugdige lezers te houden, om te weten of ze werkelijk in een behoefte voor zien. Ik kan het nauwelijks geloven. Om m'n afkeuring over deze gedichteneens duidelijk onder woorden te brengen, ben ik ook aan het „dichten' geslagen. Zeker, het is sinterlaas-gerijmel, maar het geeft m'n mening over die rommel juist weer. Ik hoop dat jullie zo eerlijk kunt zijn, deze brief met gedicht in zijn geheel in jullie rubriek te plaatsen. Dan blijkt tenminste dat er ten minste één is, die het niet met jullie eens is. En denk nog eens over het idee van een enquêteO.K.? Hartelijke groeten en beterschap gewenst door Anton Elskarap Dichters van deez' noble krant, mijn hart staat voor Uw Kunst in brand. Ik val beslist welhaast in zwijmel, bij 't lezen van Uw groots gerijmel. 'k Geloof, Gij leeft in hoger sferen, geen aardse spot kan U daar deren. Gij dicht maar in Uw hemel voort, geen nietig schepsel dat U stoort. En 't resultaat is hartverheffend, T ontroerend schoon, en waarlijk treffend. De wereld is voor U een open boekje, Gij windt erom beslist geen doekje. Gij toont ons alles wat die biedt, Want Gij hebt wijsheid, is het niet? Gij blijft maar eind'loos klanken meng'len, en houdt niet op met sexen streng'len. Uw taal is overdadig gaaf. 't Zij daaraan dat mijn ziel zich laan'. Opdat zij, om geluk te krijgen, tot Uw niveau omhoog mag stijgen. Ik ben misschien wel heel erg stom, of op z'n minst toch wel erg dom als ik Uw hemelse produkten, (Welaan, ik moet er weer van zuchten.) niet dadelijk geheel begrijp. Ik ben dus blijkbaar nog niet rijp. Maar laat U daardoor niet weerhouden Uw Poëzie in duizendvouden te schenken aan het nageslacht. Ga door, met onverwinbare kracht. Dicht voort, dicht voort, o Dichterschaar. Dicht verder zonder dralen. En Muzen Gij, wil met Uw licht, deez? Dichters blijv' omstralen. Dicht voort, dicht voort, o Dichterschaar. Dicht verder zonder vrees. Maar sta mij toch genadig toe, dat IK ze niet meer lees. Anton Elskamp Alkmaarsestraat Seheveningen. ENQUÊTE Heb je er behoefte aan, gedichten "te lezen? Wat is je mening over de gedichten en andere bijdragen in „Proef ballon"? Wat verlang je van deze rubriek? Hoe denk je over de „Ruimtepagina"? (Niet te verwarren met de rubriek „Proefballon"). Welke onderwerpen zou je graag behandeld wil len zien in onze ..Ruimte- pagina"? Heb je belangstelling voor een aparte rubriek voor „tieners"? Zou je aan één van deze rubrieken willen mee werken en zo ja, hoe? Naam en leeftyd: Opleiding (evt. beroep): Telefoon: VUL EVEN IN: Pak de koe bij de hoorns vul dit enquèteformuliertje meteen in en stuur het naar het bureau van dit blad (zie frontpagina). Links boven op de enveloppe graag: „Ruimteredactie". Wij rekenen op een groot aantal positieve reacties, zowel van de generatie die weldra op eigen benen zal komen te staan als van de „tieners". De tiener die hier ten tonele wordt gevoerd, zullen we een griffel in de handen geven. Dat maakt hem dan bijm spreekwoordelijk. Maar wat is een griffel zonder lei? Geen nood: ook de lei is aanwezig en wel in de vorm van een band. Een leiband dus die de tiener in de mond heeft zoals een paard zijn bit. Volgen we langs de leiband het spoor terug, dan ontdekken we achter de schermen iemand die het uiteinde stevig in zijn hand hopdt, samen met nog een kluwen andere touwtjes. Hij is gezet, rookt sigaren, draagt een kostbare zegelring en pro duceert een lach die net zo onecht is als zijn gouden stift- tanden. Op zijn geruite pet staat „manager". Hij is een uitgeslapen man die nauwkeurig weet hoe hij de tiener aan zijn lijntje moet houden, zonder dat het breekt. Zo wil hij bijvoorbeeld dat de tiener op de hoogte blijft van het vele wel en het weinige wee van zijn sterren. Dus maant hij hem via radio Veronica, radio Noordzee en radio Luxem burg met dringende stem zo snel mogelijk naar de dichtst bijzijnde kiosk of boekhandel te lopen en daar één van de vele muziekbladen te kopen, waarin voor weinig geld alle sensationele foto's en reportages van alle grootheden wor den geboden. Bezweken onder zijn voortdurende vermaningen, heb ook ik mij onlangs naar mijn boekhandelaar begeven om mij de twee grootste muziekbladen in Nederland aan te schaffen: Muziek Express en Muziek Parade. SENSATIONEEL En opzienbarend was het nieuws. Een greep uit de Beatles wereldprimeurs: „Bij het jongste bezoek van The Beatles aan Amerika verloor Ringo Star zijn mascotte, een St. Christoffel- munt. Gedurende enkele uren was hij volslagen radeloos, maar gelukkig bleek men het dierbaar kleinood gevonden te hebben." „Colonel" Tom Parker, Elvis' manager had speciaal voor zijn bezoek aan The Beatles een das omgedaan. „Dat doe ik anders nooit", zei hy. Verder wordt nog gemeld dat Willeke Alberti het heerlijk vind om televisieshows te maken. Maar de kroon spant toch wel Jan Storm als hij mij speciaal uit Hollywood meldt dat' Doris Day weer terug is in Tunesville. Zo'n opmerking doet me iets. Het staat er zo simpel: „Doris Day terug in Tunesville", maar het breidt mijn troost aanzienlijk uit en dan betekenen de 75 cents die mij hiervoor in rekening ge bracht worden niets meer. de meest opzienbarende stunt. Onder de winnaars van de grote Elviswedstrijd zal zij eenzelfde motor verloten als Elvis Presley berijdt in zijn film „Roustabout". Ik geef toe: dit is het absolute einde. Van de grootheid van Presley werd ik eigenlijk pas goed doordrongen na het lezen van een meeslepend verhaal in deze laatste Goudmijntje voor handige zakenlui Muziek Parade, waarin Elvis wordt bezongen met Youth-For- Christ-achtige slogans als „Elvis is de grote overwinnaar" en „Surrender to Elvis". Ook niet mis waren de twee bladzijden met kleine adverten ties waar mij in het bestek van enkele vierkante decimeters ach tereenvolgens' werd aangeraden mijn verlegenheid te overwinnen via een schriftelijke cursus 2.50), zangles te nemen voor een komende talentenjacht, M.P.'s fantastische teenagerka lender te bestellen 2,50), te gaan corresponderen (variërend van ƒ1,50 tot ƒ3), elektrische gitaar te leren spelen (ƒ10,00), mijn body te builden (prijs zeer laag) en nog veel meer. Zonodig kan een tiener deze ad vertenties negeren. Onmogelijk wordt dat bij de annonces die in rode, door sterren omkranste letters vertellen dat iedere recht geaarde fan (en iedereen is toch wel bij één van de duizenden fanklubs aangesloten!) moreel verplicht is zich een halsketting of armband aan te schaffen met de beeltenis van zijn idool. Aan f*TRAI •b"»k.n voor ANIMALS Zo mogelijk nog opwindender dan het nieuws zijn de foto's. Zo is het mij vergund de Beatles te zien vissen, Z.Z. en de Maskers met ontbloot bovenlijf te zien boksen, uit de monden van The Animals een bel te zien opstij gen met het stuitende opschrift „Beatles, het is gedaan met jul lie" en Frangoise Hardy tijdens een wandeling met haar moeder te betrappen. Terecht was het onderschrift van dit plaatje: „Juist op het moment dat onze fotograaf zijn foto maakte keek Frangoise om en bemerkte zij dat ze zelfs in het park niet on bespied kon blijven." Toch glim lacht Frangoise. En terecht want wat heb ik aan huilende sterren? Een huilende ster wordt snel af gedankt en daarom zijn alle mu ziekbladdebiteuren gelukkig en lachen zij min of meer echt op één van de zestig pagina's van hun publiciteitsorgaan. Een stralende Ray Charles roept mij vanaf bladzij 27 toe dat hij zo dol is op zingen. Het be richt dat hij bij herhaling is ver oordeeld wegens het gebruiken van verdovende middelen vind ik ergens weggedrukt achter in een ochtendblad. Muziek Express gaat deze maand met de eer strijken van Prinses Margrcthc van Dene marken is verliefd op een Britse fotograaf en haar liefde wordt be antwoord, aldus een Belgisch week blad Nee déze fotograaf heet Patrick Lichfield. Prof. dr. J. \an Genderen sei op de bezinningsdag van Protestants Nederland: „Anti-papisme hoeft niet negatief te zijn". Gelijk heeft HOE LANG MAG ZIJ „STER" BLIJVEN YEAH, YEAH, YEAH, GEKKE PAPPIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 18