Neurenbergse Reformatie ZONDER BEELDENSTORM KERK IN KONGO DOORSTAAT ZWARE BEPROEVINGEN GEESTi DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 J)E GROOTSTE STAD in Duitslanddie reeds vroeg, nl. in 1525, de hervorming aan vaard en doorgevoerd heeft, is Neurenberg. Beroemde namen zijn hiermede verbonden: La zarus Spengler, de stadsschrij- ver, die het in 1519 in een „Schutzrede" openlijk voor Lu ther opnam en tegen wie Johannes Eek, hoogleraar te Ingolstadt en toen Luthers ge vaarlijkste tegenstander, de niet te onderschatten maatre gel nam, hem in de bul tegen Luther van 15 juni 1520 gelijk met de hervormer met excom municatie te doen bedreigen. Maar Spengler ging door: en nog worden liederen van hem in de Lutherse kerken gezon gen. Ook de naam van Willi- bald Pirkheimer, Neurenbergs raadslid, kwam in de bul voor; Is godsdienst goed? Een Nederlands echtpaar mag de Canadese nationaliteit niet ontvangen, omdat het niet in God gelooft. De rechter die de aanvraag moest behand^ len of deze man en vrouw het Canadese burgerrecht waardig waren, heeft de aan vraag afgewezen, omdat zij niet de eed wilden afleggen die eindigt met: Zo helpe mij God. We zijn er niet trots op dat het juist een Nederlands echtpaar moest zijn, dat zich atheïst noemt. Maar we kunn;n toch ook de rechter niet volgen die zijn beslissing grondde op het feit dat de Canadese con stitutie zegt: „Er is vrijheid van godsdienst." Zijn conclu sie was dat dat niet betekent dat zij, die geen godsdienst hebben, ook vrij zijn. Wie geen godsdienst heeft kan dus geen Canadees worden, tenzij het ministerie van justitie straks anders bepaalt. Deze rechter zegt in wezen dat „geen godsdienst" slecht is, maar dat „het hebben vart een godsdienst" goed is. Is dat waar? We zouden het vraagteken achter de vorige zin graag erg vet laten druk ken als dat kon. want wij betwijfelen het. In vele gevallen is „godsdienst" niet meer dan een bepaalde wijze, waarop mensen menen hun god te tnoeten dienen. In dat woord zelf ligt eigenlijk al een grote dosis menselijke activiteit. Laten we goed be seffen dat de bijbel duidelijk maakt dat we er met al onze godsdienst niet komen. Paulus zegt: „Indien een ander meent op vlees te kunnen vertrouwen, ik nog meer." En dan beschrijft hij zijn hele godsdienstigheid, tot hij zelfs zover komt. dat hij met de rijke jongeling kan' zeggen, „naar de gerechtigheid der wet onberispelijk". Hij gaat dan echter verder: „Maar al les wat mij winst was. heb ik om Christus' wil schade ge acht" En tegenover „godsdienst" plaatst hij dan „de kennis van Christus Jezus, mijn Here," die alles te boven gaat Als een staat de vrijheid geeft om te geloven wat men wil. dan moet men ook de vrijheid hebben om niet te geloven wat men wil. Een moderne staat kan in onze tijd moeilijk anders. Maar we zullen nooit mogen vergeten dat gods dienstvrijheid niet de eis van de bijbel te niet doet, dat niemand tot de Vader kan komen dan door Jezus Christus alleen. hij was een bekend humanist, die Eek in een Latijns pamflet in Duitsland voorgoed bela chelijk had gemaakt. Later keerde hij zich, in de geest van Erasmus en nog meer positief Katholiek dan deze, van de hervorming af. Bekend is van hem o.m. zijn uitgave van het leven van Hieronymus, met een titelplaat van de grote kunstenaar Albrecht Dtirer. Dürer, zoon van uit Hongarije naar Neurenberg geïmmigreer de ouders, was met Pirkheimer en Spengler bevriend; zij had den elkaar gevonden in hun belangstelling voor het huma nisme, dat de wereld van hun tijd in diepgaande beweging bracht. Zijn vele reizen bevestigden Dürer in zijn reformatorische overtuiging, die duidelijk spreekt uit de waarschuwing tegen de valse profeten in Bijbelteksten uitgedrukt, die hij aan zijn be roemde Vier Apostelen, Petrus en Johannes, Marcus en Paulus, heeft toegevoegd. Ze bevinden zich thans in de Alte Pinakothck te München en worden heel veel maar, jammer genoeg, altijd zon der deze teksten gereproduceerd, zodat bijna niemand die kent. Dürer schonk deze prachtige pa nelen in 1526 aan de Raad van zijn vaderstad Neurenberg. Hier tvas dank zij Lazarus Spengler en Andreas Osiander ruim een jaar te voren de hervorming doorge voerd. Zonder oproer Neg meer namen zijn hier im mers te noemen. Osiander. geen Neurenberger van geboorte, had te Ingolstadt, aan de universiteit van Eek dus, gestudeerd en werd in 1520 als priester aan de Sankt Lorenzkirche (Laurenskerk) te Neurenberg aangesteld. Daar heeft hij de grote overgang mede tot stand gebracht, waarna hij ook in andere plaatsen, in Zuid- Beieren, als hervormer heeft ge werkt en in 1533 de kerkorde tot stand bracht, die in Brandenburg overgenomen is. Wegens het In terim van 1547 heeft hij zijn plaats opgegeven om naar Ko ningsbergen d.i. Brandenburg, te gaan waar hij theologisch nog bijzonder veel van zich heeft doen spreken. Tenslotte klinkt door dit alles heen de heldere stem van Hans Sachs, de „Meis- tersinger von Nürnberg". een van de vruchtbaarste dichters, die ooit geleefd hebben. Schoenma ker, volkstype, onvergelijkelijk fris en begaafd, ging hij diep overtuigd met de hervorming mee. zoals o.m. uit zijn „Witten- bergisch Nachtigall" daar is Luther mee bedoeld duidelijk blijkt (1523). Het is voor ons. Nederlanders, iets bijzonders om hierbij te bedenken, dat de re formatie in Neurenberg, dank zij zulke door en door geestelijke, bekwame en onafhankelijke mannen met algemene instem ming. onder leiding van de Raad, zonder oproer en zonder beel denstorm tot stand is gekomen. En wat is daar nu nog van Restauratie Het is een zeer warme zondag morgen in de laatste zomervakan tie. De straten van Neurenberg, die in tegenstelling tot die in sommige andere Beierse steden op niet zo gelukkige wijze van de oorlogsverwoestingen worden hersteld, zijn nog leeg. Rustig verheft zich de burcht van Hen drik III (elfde eeuw) aan de overkant van de Pegnib hoog op de noordrand van de oude stad. De ochtendwandeling voert langs verschillende belangrijke oude bouwwerken, die bewaard zijn MIDDEN IN DE gure grauwheid van de novem- bermaand publiceren we een artikel waardoor een warme zomerzoelte waait. Enkele maanden geleden was de Leidse hoogleraar in de geschiedenis van het christendom, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink in Neurenberg. Daar bezocht hü een kerk waar voor hem een stuk reformatorisch verleden herleefde. In dit artikel ver telt hü van het bezoek aan deze kerk. en van de hervor ming die zich daar voltrok. gebleven of zo nodig gerestau reerd. Hiertoe behoren de Jo hannes-, de Sebaldus- en de Ln- renzkerk, eerstgenoemde de oud ste. buiten de oude wallen, met zijn treffend mooi kerkhof; de Sebalduskerk daterend uit de 13de eeuw. die vooral in de eer ste wereldoorlog zwaar bescha digd is. En dan de Lorenzkerk van Osiander. Deze staat in het hart van de stad. aan de Koren markt, op de plaats, waar even zeer reeds in het begin van d# 13de eeuw een Lorenz- en een h. Grafkapel stonden, die beide aan het eind dier eeuw in de grote nieuwbouw van deze kerk zijn opgenomen. Tot in de tweede helft van de 15de en zelfs nog in de 16de eeuw is er aan Sankt Lorenz gebouwd en het prachtige ruime koor moest ook weer na de laatste oorlog grondig hersteld worden. Dit is uitstekend ge slaagd. Alle drie deze kerken ziin Luthers en hebben driemaal per zondag dienst. Verstaanbaar D« Lorenz praalt met een van de mooiste westgevels van Duitsland, tussen twee vier kante torens met hoge spitsen. Deze gevel met zijn roosven ster doet denken aan die van de kathedraal van Straatsburg. Men gaat door een westelijke zij-ingang naar binnen. Tij dens de hoofddienst, om half tien, schaart zich het gehoor om de kansel, die tegen een Z- pilaar van het middenschip is aangebracht, maar de predi kant ds. Viebig verricht de liturgie aan het altaar in het koor. Onmiddellijk treft, dat ieder woord, terwijl ik mij zeker 40 meter van hem van daan bevind, volmaakt ver staanbaar is, ook wanneer hij zich, in de gebeden, naar het altaar toewendt; een geluidsin stallatie heb ik niet opgemerkt. Dan wordt de kerk onder haar hoge gewelven geheel gevuld door de muziek van twee jube lende orgels tegelijk, het oude in het westen en het nieuwe ongeveer in het midden. De 'iederen, die wij zingen, vin- ien we in een bundel met een merkwaardig „leerzaam" regis ter. Dit staat achterin het kerkboek en is in historische perioden ingedeeld: de voor- reformatorische de reformato rische, de contrareformatori sche, de tijd van de 30-jarige oorlog, het piëtisme, de herrit- hutters, de opwekking in de 19de eeuw, de moderne tijd. Het is wat waard de ook ons bekende Lutherse gezangen- dichters nog eens zo in hun historisch kader opgesomd te zien; en wat het kerkboek in dit opzicht geeft, strookt met het totaal van de gehele omge ving, waarin ik aan deze dienst deelneem. Het is de 9de zondag na Trinitatis en ds. Viebig ont leent zijn tekst aan Jacobus 1 68. Zij preek is echt bestemd voor deze tijd en dringt met haar opwekking om niet „on gestadig" te zijn door tot in de werkelijkheid van het Chris tenleven. De dienst woydt be sloten om over te gaan in een Avondmaalsviering. Wild man Zaterdag te voren had ik de kerk als toerist bezocht en haar architectuur en talrijke middeleeuwse kunstschatten bewonderd. Tijdens de dienst kan ik deze omgeving nu dus nog eens op een andere wijze rustig op mij laten inwerken: de Apos telen en de Drie Koningen aan de pilaren van middenschip en koor, de altaren, voor zover ik ze zien kan, in de zijschepen, de middeleeuwse koorramen ge schonken door oude families uit de stad, het kruis op de triomf boog en vooral de beroemde Verkondiging aan Maria, door Veit Stoss, in een enorme krans van rozen met een middellijn van 3.70 meter boven het wijde koor hangend. Veit Stoss was een wonderlijk, wild man, maar een groot kunstenaar. Het meest be kend is van hem het 13 meter hoge Maria-altaar te Krakau, waar hij een aantal jaren ge werkt heeft, om vervolgens naar Neurenberg terug te keren. Toen hier de reformatie er door kwam, had hij juist zijn andere Maria- altaar, nu in de dom te Bamberg, voltooid. Uit ongeveer 1500 reeds dateert zijn kruisigingsgroep. met Maria en Johannes, hier op het hoofdaltaar van Sankt Lorenz, zijn prachtigste houtsculptuur. Sommige andere kunstwerken zijn van elders in deze kerk ge bracht, die op haar beurt ook wel een en ander aan het Natio- nalmuseum heeft moeten afstaan. Zoals de goed verzorgde kerk er thans uitziet, maakt ze een prach tige, rijke, waardige en tegelijk levendige maar volstrekt niet on rustige indruk. De kerkganger voelt zich in deze hoge gothische en daardoor min of meer tijd loze ruimte met haar juist tot de tijd, nl.de late middeleeuwen, behorende kunstschatten, die in de daarop volgende reformatori sche periode beschermd en be waard zijn gebleven, waarliik in de Kerk van Christus. Hij is immers de koning der eeuwen, die Zijn Kerk in stand houdt, door alle wisseling der tijden heen. Ongeveer een kwart van de kerkbezoekers neemt deel aan de Avondmaalsviering. Wij begeven ons daartoe naar het koor eti zitten daar vlak voor het altaar. De viering begint met de „offene Schuld", de Schuldbelijdenis. door allen overluid wordt ingestemd. Het spreekt vanzelf, dat de Lutherse, onver anderde woorden: „in, met en onder het brood en de wijn waarlijk tegenwoordig" in de li turgie gelezen worden. Ook dit is bijzonder treffend om te horen en te overdenken, dogmatisch en historisch, als men gezeten is naast het beroemde ranke sacra mentshuisje van Adam Krufft (1498), dat tot in de hoogte van de gewelven reikt, een wonder van laat-gothische steenhouwers kunst, „die de steen Rijksdagen Een prachtige zondagmorgen. Wij bezoeken allen op onze va kantiereizen wel eens, misschien vaak, buitenlandse kerken. Wij bewonderen de architectuur, de beeldhouwkunst aan gevels, por talen en binnenin, de altaarre liëfs. de retables, andere schil derwerken en ramen, en laten dat alles vervolgens veelal weer aan het „Roomse" verleden over: niet meer voor ons bestemd. In Engeland, Skandinavië en in Duitsland op bepaalde plaatsen is dat geheel anders. Een van deze plaatsen is Neurenberg. Wat de vroomheid en de kunst van vroe- heden de Lutherse gemeente. In 1522, 1523 en 1524 hadden hier rijksdagen plaats, die voor de Evangelischen weinig uitzicht bo den. Maar de hervorming ging door. Toen in 1528 de kerkvisita tie plaats had, waardoor de re formatie er geconsolideerd werd, heeft men heel goed geweten op wat voor bodem men stond en hoe men op die bodem verder wilde gaan. In 1529 deed Neu renberg mee aan het protest op de rijksdag te Spiers en in 1530 waren er twee steden, die met de Evangelische vorsten de Augs- burgse Confessie hadden onder tekend: Reutlingen en Neuren berg. Geen afbraak, maar nieuwe opbouw wilde deze moedige stad, vasthoudend aan die „God, die droeg ons voorgeslacht". Op zon dagmorgen in zulk een omgeving verstaat men wat een enorme geestelijke kracht hier gewerkt moet hebben, die het definitief in reformatorische geest wist te winnen, en dat toch zonder beel denstorm. j\TU DE LAATSTE DAGEN de kranten gevuld zijn met nieuios over het aftreden van Chroesjtsjef, de Olym pische spelen eiuzekerniet in de laatste plaats de presi dentsverkiezingen in de Ver enigde Staten, zijn de feiten over Kongo en in het bij zonder over de christelijke kerken in dat land in de ver drukking gekomen. Een arti kel echter in het Engelse blad „Life of faith", geschreven door reverend Gilbert W. Kirby, schetst de verschrik kelijke situatie, waarin de kerk, de zending en de zieken huizen in Kongo verkeren. Bijna onbeschrijfelijk, zo noemt het blad de tonelen, die zich daar voordoen. STANLEYVILLE Ondanks het feit dat er veel zendelingen Kongo konden ver laten, zijn er in het gebied rond Stanleyville een aantal achter gebleven, die totaal geen contact hebben met de buitenwereld. Hoewel berichten ons bereiken van redding en bevrijding van zendelingen, wordt dit nieuws toch overschaduwd door dat van beroving en vernieling van de zendingsposten en de huizen van de zendelingen. In een brief aan de Africa Inland Mission (de Raad voor de inwendige zending van Afrika) te Londen wordt gesproken over de toestanden hier. Oicha, een groot medisch centrum is ge plunderd, hoewel de bewoners alle pogingen ondernomen heb ben om het uit handen van de rebellen te houden, door de weg te versperren met bomen, die zij omgekapt hadden. (In Oicha werden normaal enkele duizen den lepra-patiënten gehuisvest en kwamen dagelijks 1500 pa tiënten voor consult.) Ook hebben de rebellen Beni en Bunia omsingeld. Velen van de inwoners zijn daarbij gedood. De zieken werden uit de hospi talen verdreven, de verpleeg sters en andere leden van de medische staf vluchtten om hun leven te redden. Enkelen van hen zijn nu in Oeganda. De bellen kwamen in trucks en men alles mee uit de huizen van de zendelingen. Wat ze niet kon den gebruiken, werd vernietigd. Niets bleef over. Aldus luidde de brief. Uit andere bronnen wordt vernomen, dat van de tien zen dingsposten er zich vijf in de door de rebellen bezette gebie den bevinden. Twee zijn over vallen door jeugdbendes. Drie zijn in handen van de rebellen. In vijf andere is het ogenschijn lijk rustig, maar ieder ogenblik kan die rust verstoord worden HOSPITAAL Het hospitaal in Baringa is helemaal vernietigd, alle medi camenten zijn gestolen. De be woners zijn uit de omgeving ge vlucht en verschuilen zich nu in de bossen. De regeringspost, der tig mijl van Baringa is eveneens vernietigd. Een radioman en twee ambtenaren werden ge dood. Ook de rooms-katholieke missiepost is geplunderd. Alle vier de landrovers werden in beslag genomen. Enkele van de geestelijken wisten te ontsnap pen naar Oeganda. Anderen ech ter werden gemarteld. Veel christenen moesten het leven la ten in Adi, waar de missiepost werd beroofd en niets achterge laten werd door de onverlaten. ROOFZUCHT Rethy is het belangrijkste cen trum van de Africa Inland" Mis sion in noord-oost Kongo. Hier staat de school voor de kinderen van de zendelingen, een zieken huis, een drukkerij en de school voor de Afrikaanse kinderen. Bijna alles is hier nu wegge- roofd. En het lijkt wel of de zendingsposten in het bijzonder het mikpunt zijn van de roof zucht van de rebellen. stad zal worden aangevallen zul len de gevolgen verschrikkelijk zijn. Er bevinden zich hier on geveer veertig blanken en twin tig kinderen. AMERIKANEN Ook zijn er berichten binnen gekomen van de correspondent van The Times, dat een Ameri kaanse protestantse zendeling; reverend William Scholten. in Aketi aan de gevolgen van zijn verwondingen door de rebellen toegebracht, is overleden. Hoe wel het pas dezer dagen bekend is geworden, moet het eind sep tember reeds gebeurd zijn. Men had zich speciaal op hem gewor pen, omdat hij Amerikaan was en geweigerd had te spioneren. Zijn vrouw en kinderen zijn in leven gebleven. Zij zijn zelfs ongedeerd. Van de rebellen is nu ook het bevel uitgegaan, dat alle gods diensten vanaf 15 september 1964 afgeschaft zijn. Ooggetuigen, die de gruwelen beschreven, zei den, dat het bloed in de stad Bunia letterlijk over de straal stroomde. Ook ziet men er hoe langer hoe meer de dreigende hongersnood naderen. ONTSNAPTEN Een lichtpunt bij al dit ver driet en deze ellende is wel, dat nog maar kort geleden twaalf zendelingen uit Kongo, van wie de meesten vrouwen waren, naar Noord-Amerika konden te rugkeren. Veertien zendelingen, die gevangen hebben gezeten in Lulimba wisten te ontsnappen. Ook werden vijf andere zende lingen, die twee maanden ge vangenen van de rebellen wa ren, nu bevrijd. Wat de landen in de buurt van Kongo betreft: in het zuiden van de republiek Soedan zijn steden en dorpen met de grond gelijk gemaakt. Veel kerken zijn verwoest en duizenden, die de naam van Christus belijden zijn nu gevlucht naar Ethiopië. Ke nia en Oeganda. De situatie van de Soedan is in vele opzichten dan ook gelijk aan die in Kon go. In Roeanda is het daarentegen rustig te noemen en de christe nen kunnen hier ongehinderd hun werk uitbreiden. In Boe- roendi is echter een groot voed selgebrek en het is er erg onrus tig. In sommige delen van dit land is ook een avondklok inge steld. Dc toestand in deze landen is echter veel gunstiger, dan in Kongo, waar op het ogenblik wel dc dagen van de grootste beproeving voor de kerk aange broken zijn. Tsjoe En-lai komt in Moskou lastige vragen stellen - Kremlin had niet gerekend op een topconferentie - Val van Paz Estenssoro geen oplossing HET WAS deze week groot nieuws, dat Tsjoe En-lal, de premier van communistisch Chi na, zijn land zou vertegenwoor digen bij de viering van de 47ste verjaardag van de Russische ok toberrevolutie in Moskou. De premier is inmiddels in de hoofd stad van de Sowjetunie gearri veerd. Vandaag is het de grote dag waarop de feestelijkheden hun hoogtepunt zullen hebben. Volgens de New York Herald Tribune zijn de Sowjetunie en communistisch China overeenge komen, voor het eerst sinds drie jaar geleden de breuk tussen bei de landen ontstond, een topconfe rentie te houden. Verwacht wordt, dat aan dit gesprek ook de leiders van de Oosteuropese communistische landen zullen deelnemen, zoals Gomoelka van Polen, Kadar van Hongarije, Ulbricht van Oost- Duitsland en anderen. Ook voor landen als Roemenië en Joego slavië is hetgeen zich thans in Moskou afspeelt, niet van belang oniDloot. Roemenië veroorlooft zich, zoals men zich zal herinne ren. de laatste tijd een nogal groxe mate van onafhankelijkheid ten opzichte van de Sowjetunie. En Joegoslavië heeft reden om te vrezen, dat iedere toenadering tussen Moskou en Peking haar positie in het communistische ge zelschap nadelig kan beïnvloc- Niet terug Van Tsjoe En-lai was al be kend. dat hij de verwijdering van Chroesjtsjow uit diens func ties van regerings- en partijleider zag als een eerste stap naar her vatting van de dialoog tussen de Sowjetunie en Peking op het hoogste niveau. De laatste „ron de" werd vorig jaar in Moskou gehouden, maar op veel lager niveau dan thans weer het geval is. Toen werd de Sowjetunie ver tegenwoordigd door Michael Soeslof, de theoreticus van dc partij. De standpunten van de communistische partijen van bei de landen bleven echter lijnrecht tegenover elkaar staan. De breuk tussen Peking en Moskou leek toen volledig te zijn. Chroesj tsjow greep deze ontwikkeling aan om te kunnen aansturen op uitstoting van communistisch Chi na uit de wereldbeweging, waar van hij meende dat de Sowjet unie nog steeds het centrum was. Chroesjtsjow heeft toen alle schepen achter zich verbrand: hij W8s een weg opgegaan, waarop geen terugkeer mogelijk was. Capituleren voor dc eisen van Peking wilde hij niet. Hij kon het ook niet, zonder zijn positie in bet Kremlin in de waagschaal te stellen. Maar toen hij zijn besluit eenmaal had genomen, was hij volkomen afhankelijk van de gunsten van de commu nistische leiders uit de andere landen, in het bijzonder die van Oost-Europa. Overvallen Hij heeft ervaren, wat dit be tekent. Met Roemenië voorop veroorloofden deze Oosteuropese Janden het zich, Moskou en Pe king of liever Chroesjtsjow en Mao tegen elkaar uit te spelen De leiders van deze landen besef ten. dat er voor de Russische premier heel wat op het spel stond. Zij wilden daar zoveel mogelijk profijt van trekken Maar zij beseften niet, dat zij hiermede de positie van Chroesj tsjow zozeer ondergroeven, dat zijn val er door verhaast werd. Toen eenmaal duidelijk was ge bleken, dat niet alleen de grote Franse communistische partij, maar ook partijleiders in Italië zich van de plannen van de pre mier distantieerden, zagen zijn tegenstanders in het Kremlin hun kans schoon. En zo werd door de verwijdering van Chroesjtsjow de positie van de Sowjetunie in de wereld in één slag minder gecompliceerd. De nieuwe leiders verschaften zich de mogelijkheid, de toestand in de communistische wereld aan een herwaardering te onderwer pen. Ook al met het oog op het feit, dat communistisch China grorte vorderingen bleek te heb ben gemaakt in zijn streven, te komen tot de vorming van een eigen kernmacht. Naar thans blijkt, zijn de Chinezen echter niet van plan. de nieuwe leiders in het Kremlin veel bedenktijd te geven. Vragen Volgens Oosteuropese zegslie den was de Russische uitnodiging aan de Chinezen slechts bedoeld om te demonstreren, dat de poli tiek van Moskou ten aanzien van China minder stroef was gewor den. Men had echter niet ver wacht, dat de regering in Peking nu meteen premier Tsjoe En-lai aan het hoofd van een belangrij- Tsjoe-en-Lai, op verkenning in Moskou. ke delegatie naar Moskou zou afvaardigen. Het heeft niet in de bedoeling van de Russische lei ders gelegen, de viering van de 47ste verjaardag van de oktober revolutie aan te grijpen om met een maar een topconferentie met de Chinezen te houden. De reac tie van Peking op de terloops gedane uitnodiging heeft het Kremlin echter in een moeilijk parket gebracht. Want men kan met goed fatsoen nu niet meer weigeren, met de Chinese delega tie te praten. De min of meer overrompelde leiders van het Kremlin zullen wellicht een antwoord moeten geven op enkele lastige vragen, zoals die betreffende de Chinese aanspraken op delen van Rus sisch grondgebied, de hervatting op grote schaal van de handel tussen belde landen en last but not least het al of niet doorgaan van de communistische wereld conferentie, waarop de uitstoting van rood China zou worden be handeld. We zijn dan ook be nieuwd, wat er volgende week uit de rode bus komt. Bolivia Minder enerverend waren de gebeurtenissen, die deze week een eind maakten aan het bewind van de Boliviaanse president Vic tor Paz Estenssoro. Sedert het ogenblik, dat hij (in 1938) in de politiek ging, werd hij uitge maakt voor nazi, fascist, commu nist en dictator. Ook werd hij evenwel toegejuicht als een na tionale bevrijder. Hij werd op 2 oktober 1907 geboren in een mid denstandsgezin in Tarija in het zuiden van Bolivia. Aan de uni versiteit van San Andres pro- moveerde hij in 1927 in de rech ten en de economie. In 1938 werd hij tot afgevaardigde gekozen en drie jaar later behoorde hij tot de pioniers, die hun partij, de MNR aan de macht brachten. Paz Estenssoro heeft verscheidene Ja ren in ballingschap geleefd. Toen hij in 1952 nadat de bevolking een eind had gemaakt aan een militair bewind in Bolivia terugkeerde nationali seerde hij de mijnen en verdeel de hij het land onder de boeren. HIJ was de eerste president van Bolivia, die een volledige ambts termijn van vier jaar uitdiende. In mei van het vorig Jaar werd hij herkozen. Barrientos De 45-jarige generaal René Barrientos Ortuno, die een be langrijke rol heeft gespeeld bij de staatsgreep van de afgelopen week, is de jongste generaal in de Boliviaanse luchtmacht. Toen drie jaar geleden bij het in dienst stellen van het eerste Bo liviaanse parachutisten-regiment vier soldaten verongelukten, maakte hij onder luid gejuich van het publiek zelf een parachu tesprong. De benoeming van Bar rientos tot vice-president was destijds een verrassing. De Na tionalistische revolutionaire be weging (MNR) van Paz Estensso ro had liever de huidige ambas sadeur in Buenos Aires, Federico Sanjines op die plaats gezien. Over Barrientos' politieke instel ling is vrij weinig bekend. Wel heeft hü van meet af aan on enigheid gehad met de president. Generaal Barrientos. die nu de baas is in Bolivia. De meeste tijd heeft Barrientos gewoond in Cochabamba. het centrum van de (geslaagde) op stand. Toen Paz Estenssoro drie we ken geleden de censuur op pers berichten instelde, protesteerde Barrientos in een telegram, waarvan hij de tekst liet publice ren. Hetgeen op zichzelf ook al een ongewone daad was. Overi gens zijn de politieke moeilijkhe den van Bolivia met de verwij dering van Paz Estenssoro niet opgelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14