Istanbul MOOI ALS EEN DROOM; ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 MUEZZIN dus zaak dat de radio niet handen valt van diegenen, die o rust zouden willen zaaien en t oproer aanzetten. (door Pal Balazs) D» vlucht was mooi ge weest. Vooral toen wij over de onherbergzame stre ken van Joegoslavië vlogen, waar Belgrado als een com pacte stad aan onze voeten uitgestrekt lag. Een woest landschap, waar de mensen hard moeten zijn bij de eeu wige strijd om het dagelijks brood. Het was een genot om te zien hoe af en toe zoals bij Thessaloniki het water aan de oevers als een licht gevend groen edelsteen lich ter en donkerder werd. Bo ven de Zee van Marmora was hetzelfde verschijnsel te zien, alsof het water met een lichtgroene streep was afge zet. Wij naderden Istanbul bij een groenachtig blauwe hemel. En nadat de DC-8 Marconi van de KLM was geland, reed ik al spoedig van het vliegveld de stad in, waar de mensen zich als op een kermis in een provincie stad bij draaimolens en kra men vermaakten. ATTRACTIE Het Navo-hoofdkuartier in lz- ir, dat de aandacht trok door •t vertrek van de Griekse offi- eren tijdens het hoogtepunt van de Cyprische crisis. het moderne stadsdeel, een zo op het eerste gezicht a^hterbuurtach- tige wijk. leeft. Toch is het maar enigszins anders. NUCHTER Er werd gevoetbald op onver zorgde velden. Vele keren heb ik gezien, dat mensen als in vogel kooien zaten op een oude muur in het oude stadsdeel. Vaak zag ik soortgelijke woningen boven win kelpanden. Wij passeerden de nog steeds machtige overblijfselen van de oeroude stadsmuren van deze zeer oude stad door Byzas in het jaar 657 voor Christus gesticht voordat wij bij de Galata-brug kwamen. Rechts en links hiervan de bruisende bedrijvigheid van een haven met oneindig vele, als ha ringen op elkaar gedrongen kleine bootjes en grotere schepen. Aan weerskanten op de brug flaneer den de mensen in dikke rijen. De ondergaande zon overgoot de brug en de Gouden Hoorn, de wind- en stroomvrije haven, die in alle tij den „goud" betekende voor de be zitter van de stad Istanbul, met purperen en gouden kleuren. Het is ons duidelijk geworden waarom het bezi: van deze haven van zulk een grote betekenis is geweest en dat de Gouden Hoorn ook heden ten dage meer is dan een attractie voor het vreemdelingenverkeer. Wij passeerden het uiterst mo derne Raadhuis en hier en daar militaire colonnes, te voet en in hun auto's zittend, zwijgende of lachende soldaten, die, zoals ik la ter hoorde, gereed stonden om de orde bij een-aangekondigde, maar op het laatste ogenblik afgelaste demonstratie inzake Cyprus, te handhaven. Vervolgens bereikten wij het bureau van de K.L.M. Een bijzonder hulpvaardige K.L.M.- employé, heeft mij in een taxi gezet en naar het Hilton Hotel gereden, waar voor mij reeds een kamer besproken was. SPROOKJE Van achter mijn schrijfbureau zag ik door de geopende deuren van mijn balkon de duizenden lichtjes aan de overkant van de Bosporus. Zij flakkerden als onrus tige sterren in verschillende scha keringen. Enige feestelijk verlichte veerboten voeren heen en weer, en het tuffen van de kleinere mo tor-voertuigen was het enige ge luid dat tot mij doordrong. Het was mooi, als in een droom. Dc avond was gevallen, het was don ker. De sterren straalden vrolijk aan het firmament. Het panorama vanaf het balkoi op de Bosporus heeft mij zo gefas cineerd, dat het lang heeft ge duurd, alvorens ik kon besluiten alsnog een wandeling door de stao te maken. Ik liep door een groot, feestelijk verlicht park, waar op het terras aan de Bosporus eer orkest Turkse muziek speelde. Alk tafels waren bezet, rondom ston den en zaten de mensen in he* gras. Ik zag een vader met zijr kleine kinderen tegen een oud- boom geleund zitten. Een mar bood maïskolven aan. die hij bo ven houtskoolvuur roosterde. Ver volgens liep ik verder. Op straa hielden vrouwen buurpraatjes, sommigen van hen zaten op dc stoep met blote voeten. Het was «en merkwaardige gewaarwording, hoe namelijk enkele stappen van Deze nacht heb ik vele keren op mijn balkon gestaan en ge keken naar de overkant van de Bosporus met zijn ontelbare lichtjes, naar Azië. De weerspie geling in het water gaf de in druk alsof men langs de gehele oever kleurige tapijten in het wa ter had gehangen. Het was fasci nerend en zoals bijna alles, sym bolisch. Ten eerste voor de „ver schillende kleuren" uit de woon vertrekken van verschillende mensen, en toch de illusie van een groot feest wekkend, 's Mor gens, toen de lichtjes gedoofd Aziatisch deel van Istanbul hing, zag ik alleen de nuchtere werke lijkheid. Arbeiders, bouwend aan straten en huizen en sche pen die gelost en geladen wer- gastheer, de heer Memduh -,Tezel. wiens bureau in het gebouw van Radio Instanbul gevestigd is. Rechts en links van de ingang stond een soldaat, op wacht, in net uniform van de Militaire Politie. Op mijn vraag, waarom de Radio bewaakt wordt, heeft men mij ver teld, dat 708ü pet. van de bewo ners van het land analfabeten zijn. Zij lezen geen kranten, maar des te ijveriger luisteren zij naar de uitzendingen van de radio. Het is Na vriendelijke begroetings woorden stelde mijn gastheer mij voor om naar een echt Turks hotel, waar die middag een kamer vrij kwam, te verhuizen. Hij raadde mijn oprechte wens. want ik wilde niets liever dan dat In het Park Hotel had ik niet alleen de Bosporus, maar ook een groot deel van de Zee van Marmora, vanaf mijn balkon in het gezichts veld. Op goed vijf en twintig meter afstand stond een moskee, waar ik op een ochtend, tien minuten voor zes. de Muezzin hoorde roepen, en hem nog goed kon zien ook toen hij op de ballustrade van de slanke minaret de gelovigen opriep tot gebed. Van mijn balkon, rechts kijkend, zag ik twaalf rijen boven elkaar gebouw de huizen net als een bebouwde berghelling, "s Avonds straalt uit alle ramen licht naar buiten. Op de Bosporus varen de plezierboten en de veerponten zoals bij ons op het IJ. Dag en nacht is er een pontverbinding. De wonderlijkste dingen heb ik op mijn eerste rit door Istanbul waargenomen, waarbij het mij oprecht speet dat ik geen camera man ben of een geoefend fotojour nalist. Want... in de drukke Istaklal Caddesi, een van de grootste winkelstraten van Istanbul zag ik een man op het trottoir lopen met een bruingelakte dood kist op zijn linker schouder, erwijl hij in zijn rechterhand een oloemenkrans droeg.... BLOOTSVOETS Enkele minuten later liep een man van middelbare leeftijd blootsvoets. met opgestroopte broekspijpen, in looppas door de straat, met een grote mand drui ven op zijn rug, hard roepend. Een bekende figuur, vertelde men mij, die soms geluiden van vliegtuigen uitstoot.... De ontelbare verkopers van snoep, broodjes, geroosterde en gekookte maïs, vijgen, verse amandelen, vlees van een lood recht staand rooster; waarop dan voor een standaard met etages, op gloeiende houtskool geroosterd wordt, de drukke café's met de bedrijvigheid van een levensblije gemeenschap, taferelen, die men gefotografeerd of gefilmd had moeten hebben. onbekende, maar heerlijk uitziende vruchten, vissen, kreeften en vele soorten delikatessen voor spotgoedkope prijzen. Tegen het plan van mijn gastheer in, om mijn eerste middagmaaltijd in een van de duurste restaurants van de stad te doen gebruiken, stapten wij een klein en oud restaurant binnen, met de verlokkende naam „Wie gaat dat aan? Wij zitten onder groenten en vruchten, waarbij de aubergine een grote rol speelt. De prijzen zijn verrassend laag. Een vleesgerecht 2Vz3 lira, nauwelijks een gulden, een gulden twintig en de Raki 85 koeroes per glas, nog geen 35 cent. In een eerste klas restaurant betaalt men het dubbele IZMIR LEEUWENMELK Oude kopergravures in kleuren, met portretten van Grootviziers, sierden de wanden, terwijl van het plafond meloenen in netten in diverse kleurschakeringen naar be neden hingen. Hier leerde men mij. dat de Raki, de nationale drank, uit druiven gedestilleerd, met anijssmaak verrijkt, zodra ze met water in aanraking gebracht wordt, de kleur van melk aan neemt. en in de taal van de stoere jongens „ASPAN sutu" leeu- wenmelk wordt genoemdJouw mond ruikt naar moedermelk, mijn mond naar leeuwenmelk zeggen ze dan. De „Sis kebab", aan het spit geroosterd vlees, gegarneerd net oneindig vele soorten groenten, tomaten, paprika, jonge komkommers, meloen, noten- soorten, olijven en witte schapen kaas, zou alleen maar het voorge recht zijn, zoals i£ later onder- vónd. Men et hier minstens twee soorten vlees, weliswaar geen grote hoeveelheden, maar rijkelijk gegarneerd met de heerlijkste Het smaakt goed: er pijpje aan de Bosporn Terwijl Istanbul de grootste invoerhaven van Turkije is, ligt aan de kust van de Egeïsche Zee, aan de windbeschutte golf van Izmir, de belangrijkste uitvoerhaven van het land: het oude Smyrna, Izmir. Tegen een uur of acht 's avonds bereikte ik de luchthaven van deze fascine rende stad. De duizenden licht jes, bijna in een hele cirkel rondom de golf, leken op een kunstig gesmeed collier van fonkelende robijnen, turkoisen, saffieren en andere kostbare stenen. Zij schenen te ademen en door hun schitteringen en flikkeringen riepen zij herinne ringen wakker aan voorbije dagen, toen mij 's avonds voor het slapen gaan nog sprookjes werden verteld. Een sympathieke jongeman, de heer Bertan Gürsel, wachtte mij op het vliegveld namens het ministerie van Tourisme op en bracht mij meteen in een taxi naar een hoog gelegen punt, waar eens een door Alexander de Groote gebouwd fort stond, dat herhaalde lijk verwoest, afgebroken en op nieuw opgebouwd werd. Er is hier nu een café-restaurant gevestigd, van welks terras men een panora ma te zien krijgt, dat het hart tegelijkertijd stil laat staan en dan meteen harder doet kloppen. Eerst reden wij langs de golf van Izmir, met al de prachtige kleurrijke, schitterende lichtjes van de lamp jes aan de oever en in de straten en gebouwen, maar ook van de sterren aan het firmament. Wij reden onder wuivende palmen en pijnbomen; het was warm en iedereen scheen zich op stfaat op te houden. Tegen een uur of elf kwamen wij in het Cultuurpark aan. een welverzorgd park, waarin dit jaar de grootste Jaarbeurs van het Middenoosten werd gehouden. BIJBELSE GROND Onder hel raam van mijn kamer in het KILIM-hotel, aan de oude haven van Izmir, lag de altijd bedrijvige haven. Reeds in de prille ochtend begon het aanleg gen, het lossen en laden van schepen uit Italië, Roemenië. Is raël, Rusland en van Turkije, vracht- en passagiersschepen, die goederen en bezoekers brachten en alles ordelijk verloopt. Deze in druk heb ik overigens opgedaan in alle steden en dorpen die ik bezocht of passeerde. Alles loopt geregeld, zonder merkbare opwin ding en er is geen sprake van dat wat men soms vertelt daarginds alles zo hopeloos wan ordelijk is. Er heerst orde en regelmaat, de mensen zijn opge wekt, tenslotte schijnt de zon bijna elke dag. en verschuilt zij zich slechts zelden achter de wolken. Mijn korte verblijf in dit mooie land heb ik, voorzover mogelijk, goed willen besteden, en daarom heb ik vanuit Izmir bezoeken gebracht aan Ephesus en Perga- Wij reden door vruchtbare stre ken, waar vrouwen in rode broeken op de tabaksvelden en de uitgestrekte katoenvelden bezig waren De Lergketens die wij passeerden waren met olijfbomen jegroeid, en geen lapje grond was onbewerkt. Kamelen, roestbruin ran kleur, vier of vijf achter •lkaar, beladen met vracht en oorafgegaan door hun drijver, op :en ezeltje gezeten of te voet, rokken door de straten. De Galatabrug in Istanbul met op de achtergrond de stad van de minaretten. 'tide Opel en spelende kinderen onder de palm Dc Millet Caddesi, V\ARIA In Ephesus, in de grijze oudheid eeds een van de meest beroemde ,teden van de toen bekende rereld, waar in de eerste dagen an het Christendom de apostel 'aulus drie jaar verbleef en waar ij de eerste Christengemeente leeft gesticht, vertoefde ook Jo- unnes, die volgens de overleve- ing hier zijn Evangelie heeft geschreven. Ook Maria zou zich na de kruisiging van Jezus Christus naar Ephesus hebben begeven, waar zij volgens authentiek* ge schriften in het huis van Johannes zou hebben gewoond. Belaagd echter door opdringerige mensen, heeft zij zich later teruggetrokken naar de 420 m hoge berg Solmis- sos. waar zij haar laatste levens jaren heeft doorgebracht. In de 4e eeuw werd hier, op de plek waar Maria woonde, een kerkje gebouwd, waar elk jaar op 15 augustus door de aartsbisschop van Izmir een religieus feest wordt georganiseerd, waaraan duizenden pelgrims uit alle landen deelne men. Voor het huis van Maria is een bron, aan welks water gene zende kracht wordt toegeschreven. Voor het huis van Maria hebben wij met een lekenbroeder van de paters Montfortanen uit Nederland gesproken, die ons vertelde, dat er drie paters van die orde de dienst in de Kerk van Maria verzorgen. Volgens hem is ca. 1.5 pet van de bevolking christen en het regiem is uiterst tolerant Aangezien deze plek ook als toeristische attractie van de eerste rang van grote betekenis is, genieten de paters de volledige steun van de Turkse regering. DOOD VERBODEN Een wandeling door de straa van marmer, tussen de kolossak zuilengalerijen, sarkophagen. rui nes van tempels, theaters, biblio theken, was een genot voor oog er hart. Evenzo in Pergamon. r et zijn Akropolis, waar vooral net Asklepion een grote indruk op mij maakte. Over een gebied van 1 km2 strekt zich het Asklepion uit, dat zijn naam ontleent aan de god van de geneeskunst. Hier stond boven de hoofdingang geschreven; „In naam van de goeden, voor de dood is de toegang verboden." In reusachtige onderaardse ruimten werden toentertijds de patiënten, die hier van de geneeskrachtige bronnen genezing van hun kwalen verwachtten, ondergebracht. In het plafond waren openingen en hier door werden de patiënten door de geneesheren aangeroepen. Dezen verkeerden in de veronderstelling, dat de goden tot hen spraken, en door deze suggestieve methode werden vele zieken genezen. Sug gestie, dromen, zonne- en waterba den, geneesmiddelen welke uit heelkrachtige kruiden waren sa mengesteld en toneelvoorstellingen gunstige behan- SCHIMMEL Op weg naar Ephesus, in de prille ochtend, hebben wij gezien, dat een appelschimmel, door een vrachtauto aangereden, in de grep pel lag. Hij hief zijn hoofd op, keek hulpzoekend rond,legde dan. berustend in zijn lot, zijn hoofd neer. Wij wensten dat hij zou worden doodgeschoten om uit zijn lijden verlost te zijn. Toen wij op de terugweg, tegen het invallen van de duisternis dezelfde plek pasweerden, en er stopten, lag het paard dood, twee honden snuffel den aan het kadaver. „Zij hebben hem niet doodgeschoten. Hij stierf vanzelf", zei de heer Gursel. mijn begeleider, die mij vertelde, dat er in het land der Turken geen paardevlees wordt geconsumeerd. Ook het vlees van de ezel wordt niet gegeten. In de ondergaande zon werd alles goudgekleurd. De hemel was verguld, de bergtoppen boven de kruinen van de olijfbomen waren met goud overgoten. Een krachtige jonge man, op een ezeltje gezeten, dreef vijf rijk gezadelde kamelen, zwaar beladen met zakken. „Een kameel kost, wanneer hij jong is 1500 Lira", vertelde onze chauf feur. Zijn jaarlijks inkomen be draagt 15.000 Lira. dus de prijs van tien kamelen; hij betaalt daarente gen slechts 200 Lira aan belasting. ONDER PALMEN Terug in Izmir, waar het Hoofd kwartier van de Navo is gevestigd, hebben wij aan de zeeboulevard onder de palmen nog een glaasje heerlijk geurende thee gedronken. Het is verkeerd te geloven, dat de Turken steeds maar koffie drinken. Overal waar je komt, wordt je gevraagd of je iets wilt nuttigen: thee of koffie. Thee wordt uit sierlijke glaasjes gedronken, welke op een zwevend, rond koperen blad gebracht wordt. Reeds in Istanbul heeft men mij verteld en hier hoorde ik het opnieuw dat het nog steeds zo is in Turkije, dat alleen de vader iverkt, en de kinderen levenslang in het ouderlijk huis kunnen vertoe ven, wonen, eten en drinken. Dit zou een van de redenen zijn dat de levensstandaard verschilt van de bewoners van landen in Westeuropa, waar bijna iedereen in het produktieproces is inge schakeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13