Nieuwe Leidse Courant HET WOORD IS AAN DE REGERING Het gaat steeds beter met de KLM Stichting kwam vandaag niet met oplossing Amerikaans schot op Mars mislukt Loonstop te radicaal - loonronde onbillijk - vrijheid te gevaarlijk Loonronde van 3 procent minimaal Parijs bezorgd over 5as Bonn-Washington T oor feestdagen: Brood inslaan voor 4 dagen IEMCONV Veel liefs uit Peking Malvestiti (65) overleden CADEAU ƒ1.450- CALEX Autobedrijf N.V. Commentaren Directeur: F. DIEMER Dr. E DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in teghenspoet" Vrijdag 6 november 1964, 45ste jaargang s Weinig verandering De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist of bewolking. Overdag enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Zwak ke wind en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15).. V.. Waarom het gaat (Van onze soc.-econ. redactie) Hoewel officieel geen percentages (Van onze sociaal-economische redactie) van de Arbeid vandaag besluit met de bijzondere moeilijke loonpro- genoemd worden, waarmee de lonen blematick dit jaar maar meteen naar de regering te stappen. De afgelopen volgend jaar omhoog zouden moeten, dagen zijn de geluiden steeds talrijker geworden, die met nadruk wijzen worden hier en daar toch wel vrij- op de verantwoordelijkheid van de regering voor de thans ontstane econo- blijvende berekeningen opgezet. mische situatie. Door het financiële en economische regeringsbeleid zou In de eerste plaats is er de drie pro- een situatie geschapen zijn. die het bijna onmogelijk maakt met het huidige cent. waarmee de loonsom automatisch loonpolitieke systeem nog te werken, al omhoog gaat tengevolge van de over loop van loonsverhogingen van 1964 naar Met name de werkgeversverte- 1965 (c.a.o.'s, die niet per 1 januari 1965 genwoordigers binnen het bestuur 1 de Stichting van de Arbeid had- den er behoefte aan de regering haar Voorts stijgt de A O.W;prentie voor verantw00rdelijkheid in dit opzicht de werknemers met circa twee procent, T waarvan een procent wordt gecompen- luidelijk onder de aandacht te bren- seerd en het andere procent voor reke- gen. Het ging er vandaag om, of de ning van de werknemers zelf komt Voorts werknemersvertegenwoordigers be is er in het rapport van het Nationaal reid zouden zijn hetv erzoek tot een Planbureau sprake van een prijsstijging gcspl.ek me, de regering te steunen dUS a>v°-ns in eigen kring diepgaand ,e spreken over een oplossing van de Willen de lonen op het reele niveau van "1964 blijven, zoals dc werkgevers moeilijkheden. hebben gesteld, dan zal de A.O.W.-premie- Het leek vanmorgen niet omvaarschljn- stijging geheel moeten worden opgevan- lijk, dat de vakbeweging met het verzoek gen, evenals de prijsstijging van 4 pro- akkoord zou gaan, omdat in het tweede cent, wat tezamen in de gedachtengang punt van dc richtlijnen voor het loonbe- van de werkgevers reeds een loonstijging ^e'd dc bepaling is opgenomen, dat van 6 procent zou betekenen. Eventueel ^et uitbrengen zou de automatische loonstijging procent afgetrokken kunnen worden. 'zal plaats hebben over de aanduidingen -"TB Hl HÉ jUg m HiH de S.E.R. voor hel loonbeleid. het halfjaarlijkse -apport door de S.E.R. een gesprek tus- regerlng en Stichting van de Arbeid Drie IB dan zal toch altijd nog loonstijging van 3 procent moeten plaats vinden. Met een inflatoire loonontwikke ling in het buitenland is dan bovendien nog geen rekening gehouden. Er bestaan drie theoretische mogelijk- De 3 procent zou als een minimum be- heden voor de loonontwikkeling in de schouwd kunnen worden, waarboven dan toekomst. Het zijn echter alle drie moge- mei name de bedrijfstakken, die In 1964 "jkheden, waarvoor geen eenstemmig- rijn achtergebleven, uil .ouden moeien held bcstaa' buMen de Stichting, gaan. Vr(j algemeen wordt dit aangeno- 1 De eerste mogelijkheid, die ,wel bij- men voor de metaalindustrie. zonder theoretisch geacht wordt, is Voorts moet er rekening mee ioor- do loonstop. De vakbeweging meent zeei den gehouden dat vandaag van vak- beslist, dat hiervoor de economische si- beweqingszijde ook aandacht gevraagd tuatie niet ernstig genoeg is en ook de zal zijn voor verbeteringen zoals verhoging van de vakantietoeslag tot zes procent en verdere beperkingen of afschaffing van de gemcenteklasse-indeling. Ook de gelijke beloning voor mannen en vrouwen zal in overeenstemming met de E.E G.-bepalingen verder doorge voerd dienen te worden en zoals reeds aangekondigdzal de vakbeweging de mogelijkheid van vermogensaanwas- deling bij de onderhandelingen aan de orde willen stellen. Verschillende van deze punten zijn door de werknemers in de textielindus trie reeds genoemd bij de voorbereiding van het gesprek in deze bedrijfstak. De textiel wenst ook de ondernemingsgewij ze differentiatie meer mogelijkheden te geven en deze niet alleen te beperken tot het witten" van zwarte lonen. Voorts zal de vakbeweging de werk gevers te verstaan gegeven hebben dat de verbeteringen die tot stand komen, gevolgen zullen hebben voor het mini mum-inkomen van de werknemers, dat thans nog honderd gulden per week be draagt secundaire werkgevers geven toe. dai de bedrijfstakken die dit jaar achter gebleven zijn (metaalindustrie! wel iets zou moeten gebeuren. 2 De tweede mogelijkheid is een loon- ronde. Dus het fixeren van een per centage, waarmee alle lonen in Neder land omhoog zouden moeten gaan. Hier van moet gezegd worden, dat het in lijn rechte strijd is met de koers die de loon politiek de afgelopen jaren heeft geva ren. Men is immers van gedifferentieerde tot vrijere en vrije loonpolitiek gekomen met een toenemende verantwoordelijk heid van het bedrijfsleven voor loons verhogingen. Bovendien betekent een loonronde, dat bedrijfstakken die in 1964 te royaal voor de dag gekomen zijn vol gend jaar een te grote loonsverhoging moeten betalen en bedrijfstakken, die te kariig uit de bus gekomen zijn. zoals de ..metaal" toch nog blijven zitten met hun achterstand. De derde mogelijkheid is het vrijheid geven aan de bedrijfstakken tot on- deihandelen. daarbij in aanmerking ne mend de nationaal-economische situatie, die om beperking vraagt. Daarbij zou er scherp gewaakt moeten worden tegen het noemen van een algemeen gemid deld percentage, waarmee de lonen ver hoogd zouden mogen worden in 1965 Een gemiddelde functioneert in de prak tijk immers altijd als een minimum, zodat dan de lonen wiskundig zeker te- ver uitlopen. De vakbeweging voelt we! voor deze vrijheid, maar de werkgevers vrezen het ergste. De spanning op de arbeidsmarkt duurt namelijk nog onver minderd voort en in vele bedrijven be staat nog een onderbezetting. Vele werk gevers zullen pogen door het aanbieden van royale loonsverhogingen zoveel mo gelijk arbeidere voor eigen bedrijfstak aan te trekken. De heer H. H. Wemmers. voorzitter van het Verbond van Prot Het ziet er naar uit, dat in de dagen van kerst en nieuwjaar in vele gezin nen oud brood gegeten zal moeten worden. Op oudejaarsdag zullen de huisvrou wen voor vier dagen tegelijk brood moe ten nemeni omdat de bakker pas weer op maandag 4 januari komt. De bakkers- bonden hebben hun leden namelijk voor gesteld voor hun personeel van zaterdag 2 januari een vrije dag te maken. Ook op de donderdag voor kerst moet voor vier dagen brood ingeslagen worden. Frankrijk maakt zich grote zorgen over het feit, dat het plan voor multilaterale kernmacht zal leiden tot een Duits-Amerikaans verdrag. Deze ontwikkeling zou niet verenig baar zijn met het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, aangezien het min of meer tegen Frankrijk is ge richt. Dit werd gisteren medege deeld door de Franse premier Pom pidou, die ontkende, dat zyn land overweegt, zich uit het Atlantische bondgenootschap terug te trekken. Aanvankelijk nam 1 'rankrijk een af wachtende houding aan ten aanzien van de M.L.F Het zou zelf niet deel nemen, maar zich niet verzetten tegen deelname van andere landen. De laat ste tijd is er echter ee:i wijziging in de Franse houding gekomen Enkele da gen geleden gaf het bij monde van mi nister Couve de P'urville te kennen, dat het graag meer bijzonderheden t Advertentie) IHlHHBliilillliilMlMlillllüll VOLAUTOMATISCHE over het plan zou hebben. Gisteren verklaarde Pompidou tegenover jour nalisten, dat het pian aanvankelijk vaag en verward was en op een proef ballon leek. De laatst-' tijd ontwikkelt het plan zich echter tot een Duits- Amerikaanse zaak, v tgeen in Parijs grote onrust heeft veroorzaakt. Frankrijk acht dus de M.L.F. r cnigbaar met de noodzaak va- e< pees defensiebeleid. Het w'l dat lossing voor de huidige moeilijkheden wordt gezocht in een volkomen reorgani satie van de NAVO. Wat de M L F. be treft, verklaarde Pompidou nog. dat geen enkel bondgenootschap iets waard i: der gelijkheid. Het kan alleen bestaan wanneer een Verenigd Europa bestaat wanneer dit Verenigde Europa zijn eigen politiek volgt, die niet door anderen bijvoorbeeld de An.erikanen is opge legd. Deze felle verklaring va:i Pompidou valt te meer op. nu het Franse ultimatum aan het adres van kanselier Erhard niet heeft geleid tot de door Do Gaulle wenste capitulatie van de Westduitse geringsleider. Door o:a(in Een Westduitse woordvoerder ver klaarde naar aanleiding van de opmer kingen van Pompidou, daarin geen reden te zien voor een wi'ziging van het West duitse standpunt. Dit is dat de M L.F geen schending van het Frans-Duitse ver drag betekent, maar wel de Atlantische eenheid ten goede zal komen. Intussen is bekend gemaakt, dat de in Bonn fel om streden minister van buitenlandse zaken, (Voor vervolg zie pag. 7) GORDIJNSTOFFEN voor elk interieur Velours: effen of streep dessins Damast: zeer fraaie klassieke stoffen Draion: een geheel nieuwe gordijn stof in talloze kleuren Cretonne: import stoffen met bloem- en takdessins. Wanneer U een goed en persoonlijk advies op prijs stelt, bereikt U een gezellig en stijlvol interieur. BULTHUIS INTERIEURVERZORGING Botermarkt 23, tel. 20854. Chr Werkgevers in Nederland, zei het zo: De laatste paar werknemers waarom het een bedrijf gaat, kunnen nooit te veel kosten, want ze zijn in grote mate be slissend voor de onwang van het be drijfsresultaat. (Voor volg 1 i pag. 7| Ruteck's aan het Rembranr I tplein nu van Caransa De Exploitatiemaatschappij Caransa heeft het café-restaurant Ruteck's aan het Rembrandtplein in Amsterdam overgenomen van Zwolsmans E.M.S. Vannacht heeft de heer M. Caransa room van het restaurant was geroepen, meegedeeld. Het pand is eigendom van Heineken's brouwerij. De heer Caransa heeft het huurcon tract van de E.M.S. overgenomen. Het ligt in de bedoeling het bedrijf de eerstkomende tijd op dezelfde voet voort te zetten. Het ruimteschip Mariner 3 is van de Amerikaanse basis Kaap Kenne dy gelanceerd voor een vlucht naar Mars. Maar enkele uren na de spec taculaire start, bleek er nog al wat aan het experiment te mankeren. De tweede raket werkte onvoldoende en bovendien raakten de batterijen van het ruimtevaartuig uitgeput om dat de zonnecellen niet functioneer- De Mariner 3 zweeft nu zinloos in ae ruimte en niemand weet, waar ze zich ergens bevindt. Want elk radiocontact is onmogelijk. Het schot op Mars is»nu de stand van de planeet ten opziohte van dé aarde gunstig is, volkomen mislukt. Maar de Nasa. de Amerikaanse natio nale diicnst voor ruimte- en luchtvaart, houdt inmiddels een tweede ruimtevaar tuig gereed. Aan het eind van deze maand doet zich nog een keer een gunstige Naar In Brussel wordt vernomcr Piero Malvestiti voormalig president de Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal Luxemburg, gisteren op 60-jarige leeftijd onverwachts overleden. Malvestiti was voorzitter van het voerende college van 1959 tot 1963. Daar voor bekleedde hij in Italië verscheidene ministeriële functies. Hij werd het vorige jaar opgevolgd door zijn landgenoot Del Bo. Japanse professoren van de univer siteit van Nigala en van Tokio hebben gisteren gezegd, dat uit een analyse van de radio-actieve neerslag na dc explosie van de Chinese kernbom blijkt, dat de bom meer weg heeft van de waterstofbom van Bikini, die in 1954 werd beproefd, dan van dc kern bom van Hirosjima. Van de basis Cape Kennedy in Florida is liet ruimtevaartuig Mariner 3 in de richting van Mars gezonden. D<. lancering, waarvan de foto een beeld geeft, geschiedde met behulp van een Atlas-Agena- raket. Mocht ook deze poging mislukken dan zal men weer jaren moeten wachter, voor de afstand tussen de aarde en dc planeet, waarvan men vermoedt, dat er een of andere vorm van leven pp aanwe zig is. Aangenomen wordt, dat men ook in Rusland pogingen zal doen om een ruimtevaartuig in de richting van Mars te lanceren. Voorlopig alleen in Zandvoort Saturnespel Hoewel de rechtbank te Haarlem het Saturnespel als een behendigheidsspel beschouwt, dat in ons land is geoor loofd. zal men het spel voorlopig al leen in Zandvoort blijven spelen. De Chinese premier Tsjoe En-lai (links) werd gisteren op het vlieg veld van Moskou verwelkomd door de nieuwe Russische premier Kosygin. Tsjoe En-lai staat aan het hoofd van een Chinese delegatie, die naar de Russische hoofdstad is gekomen om de viering van de Oktoberrevolutie bij te wonen. Be paald hartelijk lijkt de verwelko ming niet. zelfs de Chinese glim lach mislukte eer. beetje (Zie pag. 11.) Zie advertentie bladzijde 16 KORT GALGEWATER 14-16 LEIDEN TEL. 33355 £JET WORDT vandaag geen gemak kelijke dag voor het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Misschien echter toch ook weer niet al te moei lijk. Men moet er gaan praten «ver de lonen. In de S.E.R. is men het al niet eens gebleken. In de Stichting zien veelal dezelfde gezichten elkaar terug. Niet aan te nemen valt, dat men het nu plotseling eens zal zijn. Het zit er niet in. Wat er wel in zit is. dat men zich gezamenlijk gaat wenden tot de regering. En daarop doelden we toen we schreven dat het misschien toch ook niet te moeilijk is. Het is in deze als met de drie zijden van een driehoek. De werkgevers vormen een zijde, de werknemers ook, maar de regering niet minder. Afgezien van het feit dat ze zelf ook werkgeefster is en geen kleine is ze niet vreemd aan het ontstaan van de situatie van het ogenblik die de oplossing van het loonvraagstuk zo uitermate Ingewikkeld maakt. Temeer nu het zich laat aanzien dat de (eigenlijke) werkgevers en de werknemers er op eieen kracht niet uit kunnen komen, lijkt het aange wezen dat de regering er bij wordt gehaald, desnoods voor een beslis send woord. Voorkomen wordt dan wellicht bovendien, dat de Stichting zelf onder al te zware spanningen wordt gezet. Zij is als waardevolle instelling Immers wel iets waarop alle betrokkenen zuinig behoren te "jyjET DEERNIS zal allerwege in ons koninkrijk kennis worden gen» men van het overlijden op nog be trekkelijk jeugdige leeftijd van de heer Pos. Vele jaren is hij in ons land gevolmachtigd minister geweest voor Suriname en hij heeft aan dit hoge ambt op alleszins verdienste lijke wijze inhoud weten te geven. Dat laatste was trouwens een ver eiste voor heel het samengaan in nieuwe vormen tussen Nederland en de landen in de west. Op papier was een voortreffelijke rechtsorde ont worpen die alle kansen behelsde voor een welslagen van de nienwe verhoudingen. Nu kwam het erop aan, hoe in de menselijke sfeer de opzet te doen slagen; aan dat wel slagen heeft de heer Post een bijzon der gunstige bijdrage geleverd en aan de versteviging van de band tussen dc landen van ons koninkrijk heeft hij het zijne willen doen. Een verkiezing tot gouverneur van Suriname leek in het naaste ver schiet te liggen. Het bleek anders be schikt. Heel velen zullen hem in eer* bied gedenken. Over 1964 maar 15-20 miljoen verlies (Van onze parleinentsredactie) /~\P GROND VAN DE bedrijfsresultaten van de eerste negen maanden A-T wordt het verlies van de KLM over 1964 geschat op 15 a 20 miljoen gulden. Dat is 35 a 40 miljoen gulden minder dan het verlies over 1963 (f 55,3 miljoen). „De KLM bevindt zich dus in een belangrijk gunstiger positie dan bijv. in 1962, toen nog een verlies van f 75 miljoen werd ge boekt". Dit zei minister Van Aartscn gisteren in de Tweede-Kamercom missie voor verkeer en waterstaat, die het openbare begrotingsoverleg voortzette. In antwoord op de vele vragen van de commissie gewaagde de mi nister uitvoerig van de bevredigende resultaten die het ingrijpen in de des tijds precaire situatie van de KLM heeft gehad. Sedert de wijzigingen aan de top is de samenwerking tps- sen hen en de regering uitstekend. Dit heeft een gunstige invloed op de gehele personeelssituatie, want er wordt nu weer met arbeidslust en -vreugde gewerkt. Dit alles weer spiegelt zich in de betere bedrijfs resultaten, al moet natuurlijk wor den betreurd dat nog steeds met verlies wordt gewerkt. De grote hoeveelheid ontslagen bij de KLM is nu, volgens dc minister, achter de rug. Drieduizend personeelsleden zijn de laatste jaren afgevoerd. ,Ze hebben overal wel een plaatsje kunnen krijgen". Het is niet uitgesloten dat ook in de toekomst nog mensen zullen worden ont. slagen, maar dat zal dan op meer be perkte schaal gebeuren, als gevolg van de toenemende mechanisering e.d. De KLM heeft 670 vliegers in dienst eerst 850), terwifl er behoefte is aan 500. De regering moet vóór maart van het volgend jaar een beslissing nemen over de vernieuwing van de KLM- vloot in 1966. Dc KLM dient het nieu we materieel tijdig in bezit te hebben Weliswaar is er al een optie op zes DC-9's genomen, maar de keuze tussen dit Amerikaanse toestel en de Franse Caravelle liet de minister nog open. De definitieve beslissing zal worden genomen los van de kwestie van de landingsrechten. Wel belangrijk is de vraag welke toestellen in Air ünion- verband zullen worden gekozen, maar bij de besprekingen over dc Air Union is nog niet ten gunste van de DC-9 be sloten. Voor het overige zullen econo mische overwegingen hier de door slag moeten geven. Behalve op de uitslag van het overleg over de oprichting van de A.U. moet een definitieve uitspraak over het meerja renplan van de KLM ook wachten op een overzicht van de bedrijfsresultaten over 1964. Intussen heeft de regering besloten aan de Kamer voor te stellen de tydelyke financiële steun aan de KLM met één Jaar te verlengen. Twijfel De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Keijzer, deed na dere medelingen over de Air Union- besprekingen. die nu al zes jaar aan de &.an.g ?Ün. Hij toonde zich bepaald pessimistisch over de mogelijkheid om de gewenste samenwerking op korte termijn tot stand te brengen ..Bij alle betrokken landen is de politieke wil tot samenwerking aanwezig, maar of dc zakelijke wil ook aanwezig is, meen ik te moeten betwijfelen", zei de staatssecretaris. Het overleg stagneert op twee punten: de verdeling van de quota over de deel- nemende luchtvaartmaatschappijen, en de bevoegdheden van de betrokken re- geringen. Op korte termijn zullen nu de ministers van buitenlandse zaken en van verkeer bijeenkomen om op basis van een voorstel-Spaak te spreken over mo gelijke oplossingen. Nederland zal echter geen quotum ac cepteren dat niet in overeenstemming is met de belangen van de KLM in de toe. komst. Bij vorige gelegenheden zijn de KLM quota aangeboden, die onaanvaard- baar laag moesten worden geacht. Ne. derland wil een quotum, dat gebasseerd is op de toekomstige groeicapaciteit van onze maatschappij. Met het oog op het supersonische tijdperk staan wij nog steeds een sterke Iuchtvaartsamenwer. king voor, maar niet tot elke prijs. Ver. der meent Nederland, dat de Air Union open zal moeten staan voor de buiten- wereld. (Voor vervolg zie pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1