Nieuwe Leidse Courant Tsjoe wil in Moskou poolshoogte nemen Komst zou een verrassing zijn Komt er nu al een topconferentie Ned. economie moet snel gaan groeien CALEX Wilson gaat naar Y.S. Wereld reageert opgelucht op overwinning van Johnson Niet alleen de slagers scherper controleren Leger houdt oefeningen op dure landbouwgrond ENracteur: F. DIEMER Dr. E. WEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantviitigh is ghablavan mi|n hert In teghenjpoat" Donderdag 5 november 1964, 45ste jaargang Zwakke wind De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog weer met tijdelijk bewolking of mist, maar ook plaatselijk opklaringen. Overwegend zwakke -wind, vannacht plaatselijk nachtvorst, morgenmiddag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur.) V WAT enkele maanden niemand zou hebben geloofd, gaat gebeuren. Nie mand minder dan premier Tsjoe En-lai van communistisch China zal in de komende dagen de feestelijkheden meemaken ter viering van de 47ste verjaardag van de z.g.n. oktoberrevolutie. Uit Peking werd gemeld dat de premier met volledige instemming van het centrale comité van de Chinese communistische party naar Moskou is vertrokken- De Russische regering had een uitnodiging aan Peking gezonden. GOF.O0^ Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Het is echter niet bekend, of de nieuwe leiders in het Kremlin er op hadden gerekend, dat Tsioe zelf zou komen en dan nog wel aan het hoofd van een grote en nogal „zware" dele gatie. De eerste reacties od het nieuws van de komst van de Chinese premier variëren dan ook van „een grote verzoening" tot het meer voor zichtige „begin van nieuwe peilin gen". In dit verband is het nog van belang te vermelden dat Albanië geen uitnodiging van Moskou heeft ontvangen. U»t hel aanvaarden van de Rus sische uitnodiging en het zenden van een belangrijke delegatie onder lei ding van Tsjoe En-lai blijkt in elk geval dat men in Peking grote be tekenis hecht aan de verwijdering van Nikita Chroesjtsjef uit de be langrijke functies van partij- en rege ringsleider. Zoals men weet heeft met name Tsjoe En-lai nog niet zo lang geleden ver klaard dat er van een verbetering in de betrekkingen tussen de Sowjetunie en communistisch China slechts sprake zou zijn, als Chroesjtsjef niet langer in Mos kou aan het bewind zou zijn. Er is nog altijd reden om aan te nemen dat de ver wijdering van de Russische premier in het midden van de vorige maand veel te maken heeft gehad met deze medede ling en met het feit dat de relaties tus sen Moskou en Peking een gevaarlijk karakter begonnen te krijgen. Ook de houding van de Oosteuropese landen die enerzijds volledig achter Chroesjtjsef stonden, maar anderzijds uit welbegrepen eigenbelang weiger den zich uit te spreken voor de uitslui- Sidney v. d. Bergh: Onvrede Vruchten plukken van soberheid rFWINTIG jaar na de hongerwinter is er ondanks ongekende wel vaart en lichamelijke en geestelijke vrijheid in plaats va>n dankbaarheid'-, ontevredenheid en gespannenheid. Dit zei vanmildidiaig de heer Sidney J. van den Bergh in een rede te Hengelo. „Ve len ervaren het economische en sociale klimaat niet zo miaaor als gunstig. Er is spanmling. Er zijtn exiplosies gewieest en men vreest nieuwe. Er zijn onvervulde wensen en beperkingen van prijizen en l'oen. De regering kor.idligt lastenver zwaringen aan en stelt lastenvermin dering uit. De arbeidsmarkt blijft krap. Odernemers die niet kunnen investe ren er» werknemers die niet-zoveel-als- zij-wensen in de welvaart kunnen de len, hebben een gevoel van geremd heid; vam frustratie". En toch gaat het er beter dan ooit. De werkelijke lonen zijn in 1964 8 pet ge stegen, de Investeringen zullen hoger zijn dan ooit, de consumptie eveneens. Het -C5L.RS- -t S P Fl Official dealer Leiden e.o. erkelijke verbruik is sinds 1950 gestegen met f 2000 per gezin. De heer Van den Bergh sprak van daag als voorzitter van de Centrale Ka- r voor Handelsbevordering op een -gartering van de Kamer van Koophan- voor Twente en Salland. Als oorzaken van de onrust noemde hij: de lichte inflatiekoorts, toeneming van behoeften, weren om de achterstand in te halen en eindelijk vruchten van ar beid en soberheid te plukken. Het bui tenland beïnvloedt ons. Het goedkoopte- ciland is bezig te verdwijnen. Nog ech ter verdient een Nederlands gezin per jaar f 2000 minder dan een Duits of En gels gezin. Men zal dus trachten het wer kelijke loon op het peil van omringende landen te brengen. Dit kan slechts gaan ten nadelen van investeringen en be drijfswinsten. Tenzij onze economie veel harder zou groeien dan in omringende landen. Dit laatste is echter niet zo maar te verwachten. Eerer kan men op afne ming van de groei rekenen. Het gevaar is daarom groot dat de spanningen duur zaam zullen worden en onze samenleving een krampachtigheid en onvrede zullen geven, die afbreuk doen aan ons natio nale welzijn. Werkgevers, werknemers cn regering moeten daarom één lijn trekken en daarbij uitgaan van de be perkte mogelijkheden om de welvaart te doen groeien. Het is niet mogelijk opnieuw een geest van zelfbeperking en soberheid te ver wachten. Er is slechts één andere moge lijkheid. Meer ruimte te schepen In onze economie om de groei te vergroten. GROEI NODIG Hoe komen wü aan meer kapitaal en meer arbeid? Moeten wij niet denken aan meer kapitaal en meer arbeid? Moeten wü niet denken aan het lokken van in ternationaal kapitaal en buitenlandse ar beid aan hcrgroeprlng van beschikbare arbeid cn kapitaal? Voor internationaal kapitaal hebben wü troeven In handen. Wü hebben ervaring, wü zijn niet over dreven chauvinistisch en er is geen pro tectie. Bovendien is Nederland letter- IÜk Europoort. (Voor vervodg zie pag. 15) dbe Oost-Euïopa Het is in dit verband interessant te ver melden dat verschillende Oosteuropese leiders aanvankelijk niet van plan wa ren de reis naar Moskou te maken. Men noemt de naam van Kadar, de man die in Hongarije de lakens uitdeelt sinds het neerslaan van de opstand van 1956 Zoals men weet heeft Kadar zich aarzelend neergelegd bij de verwijde ring van Chroesjtsjef, maar de Hon gaarse bewolking tevens laten weten, dat zij géén spijt behoefde te hebben, dat zij de premier nog maar enkele weken voordat hij werd afgezet hartelijk had toegejuicht in Boedapest. Van belang is ook te letten op de reactie van Joego slavië. dat al vele jaren het belangrijk ste doelwit is geweest van communis tisch China en in nog sterkere mate van de propaganda van Albanië. Het is de vraag of Tito de komst van Tsjoe En-lai zal aangrijpen om uit Moskou weg te blijven of dat hij en die kans is zeker niet uitgesloten nu juist zal besluiten, zelfs naar de Russische hoofd stad te reizen om te proberen te voor komen, dat Russen en Chinezen buiten hem om „zaken gaan doen". Conferentie Zeker is wel, dat de herdenking van de revolutie aangegrepen zal worden om inleidende besprekingen te voeren over de komende „wereldconferentie" waarop de eenheid van de communistische par tijen ter sprake zal komen. Men zal zich herinneren, dat Chroesjtsjef deze con ferentie omstreeks midden december had gepland en dat de bedoeling er van was. de uitstoting van China voor te bereiden. Verwacht wordt dat de conferentie' nu later dan december zal worden gehouden en dat zijn niet de verwydering van China maar integendeel het herstel van de eenheid in de communistische gele deren ten doel zal hebben. Tsjoe is een soepel en bekwaam onderhandelaar. Hy was voor het laatst drie jaar geleden in Moskou. Toen verliet hij het 22ste congres van de Russische communistische partij, omdat hij het niet eens was met de door Chroesjtsjef uitgestippelde poli tiek. Nadien heeft China volstaan met het zenden van minder belangrijke fi- Koningin Juliana en prinses Christine bekijken een schilderij van Van Dyck. voorstellende prins Willem II van Oranje en zijn bruid prinses Maria Stuart. Deze foto werd gisteren gemaakt tijdens het bezoek van de Koningin en de Prinses aan de „Orange and Rose"- tentoonstcllino in Lorden, die kunstschatten laat zien uit de zeven tiende e«uv uit Engelse- en Nederlandse verzamelingen. Weer betogingen Commentaar in Amerika voor rassengeli j klieicl Er uilen wederom betog- .gen tegen rassenongelijkheid orden gehowuden in een aantal zuidelijke staten van Amerika, met na in Alabama en Mis- Dit heeft negerleider ds. Martin Luther King woensdag bekendgemaakt. Hij zei, dat men geen gebruik van geweld wil maken. De drie grote organisaties die voor rasenintegratie ijveren zullen in Was hington een politiek bureau, een zoge naamde „Lobby-", stichten dat zal trach ten leden van het Amerikaanse parle ment voor ed zaak van de negers te Premier Wilson van Groot-Britannië heeft president Johnson laten weten dat hij voor een conferentie met het Ameri kaanse staadshoofd voelt. Men gelooft dat deze besprekingen tussen 15 decem ber en 5 januari in Washington zal wor den gehouden. Wilson zou van deze ge legenheid gebruik willen maken om te vens het algemene politieke debat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bij te wonen. In Parijs verluidde gisteren dat pre sident Johnson begin volgend jaar Pa rijs en andere Europese hoofdsteden zal bezoeken. De president is hartelijk wel kom als hij zou besluiten naar Parijs te komen, zo verklaarde een functionaris van het bureau van het Franse staats- Ree afgeschoten Op het vliegveld Eelde is gisteren een ree afgeschoten, die onverhoeds uit het bos kwam en de grasmat wilde oversteken. Enkele landbouwers, die de schoten hoorden, toonden zich zeer gebelgd. Volgens hen had men het dier ook met een lichtkogel kunnen weg jagen. TTET lijkt wel of heel de wereld op- gelucht is nu Lyndon Baines Johnson gekozen is als president van de Verenigde Staten. Dit blijkt wel uit de commentaren van pers en autori teiten in hel buitenland en uit de ge lukwensen die aan president Johnson zijn toegezonden. Zelfs Cuba, dat in vijandschap leeft met Amerika, heeft van zijn opluch ting blijk gegeven in ellenlange arti- Ldchend ligt senator Edward Ken nedy in het ziekenhuis van Bos ton. Hij heeft reden tot lachen, want ondanks zijn afwezigheid, na een vliegtuigongeluk, heeft hij zijn senaats-zetel voor de staat Massachusetts behouden. .Zijn vrouw Joan-, dochter Kara (4) zoontje Edward jr. (3) kwamen hem daarmee feliciteren. Alleen Formosa en Z.-Afrika teleurgesteld kelen in de nationale bladen. Ook kon men de blijdschap lezen uit het tele gram dat de Russische leiders, presi dent Mikojan en premier Kosygin, aan Johnson hebben gestuurd. In dit telegram zeiden de Russische lei ders dat het Amerikaanse staatshoofd wat de Sowjetunie betreft, kon rekenen op de goede wil om de betrekkingen tus sen beide landen in het belang van de volkeren en de versteviging van de vrede te ontwikkelen. Alleen Zuid-Afrika en Formosa schij nen niet blij te zijn met de keuze van de Amerikanen. Hoewel de Zuidafrikaan- se regering nog geen officieel commen taar heeft gegeven op het resultaat van de verkiezingen in de V.S., kon men in de premier Verwoerd-gezinde bladen merken, dat men gehoopt had op een overwinning van Barry Goldwater. Tekenen van teleurstelling kwamen ook uit officiële kringen in nationalis- tisch-China. Vele Chnezen op Formosa hadden graag de republikeinse senator aan de macht gezien, omdat zy van hem meer vrijheid in hun strijd tegen commu. nistisch-China verwachtten. Alle commentaren in de wereldpers over de glorierijke overwinning "van Johnson kunnen eigenlijk samengevat worden met een zinsnede uit een toe spraak van oud-president Truman, die gisteren zei: „De overwinning van pre sident Johnson is een zege van het ge zonde verstand". Kennedy Het Italiaanse blad II Messaggero noemt de overwinning van Johnson een „Kennedy-overwinning". „Er bestaat geen twijfel dat Johnson op zijn eigen naam de volksstemming heeft gekregen, die zeker John F. Ken nedy te beurt zou zijn gevallen, had de moord in Dallas zijn ambtstermijn niet afgesneden. Het buitengewone succes van senator Bob Kennedy in New York be- wijst de nauwkeurigheid van de volle dige Kennedy-operatie. Het orgaan van de Italiaanse commu nistische partij schrijft in een hoofdar tikel: Een verontrustend feit blüft echter dal de republikeinse kandidaat met een der gelijk verkiezingsprogram 38 procent van de uitgebrachte stemmen heeft kunnen krijgen TJET Christelijk Nationaal Vakver bond heeft zich als eerste werk nemersvakcentrale achter het sy steem van bezitsvorming door ver- mogensaanwasdeling geschaard. Het heeft althans in hoofdlijnen het ge lijknamige rapport van een werk groep van de drie vakcentralen voor zijn rekening genomen. Het christelijk vakverbond is hierbij voortvarend te werk gegaan, maar het heeft eveneens gedegen werk geleverd. Uit de gepubliceerde ver klaring blijkt, dat men zich diep gaand beraden heeft op de grote maatschappelijke vraagstukken, die achter een zaak als ..bezitsvorming door vermogensaanwasdeling" schuil Als twee principiële zaken zijn te noemen het vraagstuk van de parti culiere eigendom en de positie van de factor arbeid binnen de onder neming. Over het vraagstuk van de particu liere eigendom wordt opgemerkt, dat het CNV de particuliere eigen dom als een nuttig en noodzakelijk instituut beschouwt, maar zij wijst daarbij af het absolutistische karak ter van de eigendom, zoals dat in romeinse rechtsopvattingen tot uit drukking komt. Met deze stelling kunnen we het eens zijn, maar of op grond hiervan voor eidereen het systeem van de voor iedereen het systeem van de vermogensaanwasdeling aanvaard baar zal zijn, wagen wij nog te he in deze gedachtengang doordenkend is de opmerking juist, dat vermo gensaanwasdeling de particuliere eigendom zelfs zal verbreiden en versterken. Wij achten deze opmer kingen in ieder geval nadere bezin ning waard, omdat hieraan voor onze maatschappijstructuur positieve kanten zijn te ontdekken. Als een van deze positieve kanten noemt het CNV de positie van de factor arbeid binnen de onderne ming. Het verbond staat hier een ontwikkeling voor van arbeidscon tract naar deelgenootschap voor de werknemer binnen de onderneming. De onderscheiden elementen binnen de onderneming zijn allle waardevol en ook alle onmisbaar. Naar mate hier meer de gemeenschapsgedachte. dus het deelgenoot-zijn van de werk nemer ontwikkeld wordt, zal de on derneming meer beantwoorden aan de beginselen van de christelijk-so- ciale beweging. Het CNV ziet ook hier de bezitsvorming als een belang rijke wegbereidster. Het verdient naar onze mening aan beveling. dat ondernemersorganisa- 'ties en vakbeweging deze zaken op niet le lange termijn in gemeen schappelijk overleg aan de orde stel len, want de belangen waarom het hier gaat zijn niet gemakkelijk over te waarderen. Het maken van de on derneming tot een werkelijke ge meenschap, waarbinnen niet alleen arbeid gekocht en verkocht wordt is een kwestie van menswaardigheid en daarom noodzakelijk. Misschien dat dan ook andere zaken zoals de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, het instituut van de on dernemingsraden en de herziening van de rechtsvorm van de onderne ming spoedig wat meer uit de verf zullen komen- Mening in Produktschap: (Van redactie) Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees wenst de ontwik keling van de vleesprijzen goed in het oog te houden. Het meent dat de minister van economische zaken de eerst verantwoordelijke is vooi prijsbeleid, maar overigens acht het bestuur deze zaak dermate belang rijk voor de hele afzetpolitiek, dat binnenkort de prijzenkwestie op nieuw in het bestuur aan de orde zal worden gesteld. Zowel de minister van economische zaken als het Consumenten Contact Or gaan hebben het slagersbedryf in zijn to taliteit in gebreke gesteld, wat betreft het doorgeven van prijsverlagingen vooi varkensvlees aan de consumenten. Het gesprek hierover tussen de sla gersorganisaties en het departement zijn nog gaande. De heer C. Burger, vertegenwoordiger van het slagersbedriif wond zich ln de (Van onze soc. econ. redactie) Bij gebrek aan voldoende oefen terreinen zullen in de periode van 15 oktober tot 15 december militaire oefeningen worden gehouden op een aantal landbouwgronden. Het Land bouwschap heeft in zyn vergadering van gisteren zjjn goedkeuring ge hecht aan de vergoedingsovereen komst, die met het bureau oefengc- legenhedcn van het ministerie van defensie is getroffen. Het rijk zal voor het gebruik van de gronden aan de eigenaars/gebruikers f 175 per ha. betalen, aan de pachters f 150 per ha. en aan de verpachters f 50 per ha. De oefeningen zullen plaatsvin den op terreinen ten oosten van Wijster (400 ha) en bij Steenwykerwold (200 ha> in de provincie Drente, op het landgoed Deelerwoud (185 ha) in Gelderland, en op landbouwgrond bij Bergeyk (450 ha) en by Knegsel (350 ha) in Noord-Brabant. Laatstgenoemd terrein is eigendom van vele boeren, de overige gronden zijn be zittingen, die aan één familie toebeho- openbare vergadering van het produkt schap gisteren hevig op over berichten volgens welke het departement reeds een scherpere controle was gaan uitoefenen op het slagersbedrijf. Zo zou thans niet meer maandelijks, maar wekelijks aan de minister een rapport worden overge legd over de ontwikkeling van de sla- gerspryzen voor vlees. De heer Burger merkte op, dat dit onbehoorlijk zou zijn, indien het waar was. Hij wilde echter deze beschuldiging nog niet uitspreken, omdat de vertegenwoordiger van de mi nister van economische zaken in het pro- duktsohapsbestuur zich gisteren haastte geruchten over een verscherpte controle op het slagersbedrijf als onjuist af te wijzen. Alleen de gebruikelijke controle zal worden voortgezet. De heer Burger merkte nog op, dat wanneer de slagers aan een scherpere controle worden onderworpen dit ook zou moeten gelden voor de producenten, de groothandel en de fabrikanten. Hij wenste hier geen discriminatie te aan vaarden. Opmerkelijk was nog de verklaring van de voorzitter, dat de minister de be voegdheid heeft maximum-prijzen vast te stellen voor vlees. (Voor vervolg zie pag. 15) ,,Je kleine broertje zal nu zeker niet verdwalen, Tommy."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1