LAATSTE SLAG OM HET WITTE HUIS HOOFDSCHOTEL? VLEES! WIR KIEST AMERIKA? McNamara: Amerikaanse defensie superieur Geen „conflict" over Europese maatregelen De Gaulle ook naar Polen? Begin van Heilige Oorlog 5 DINSDAG 3 NOVEMBER 1961 wmmmmmmmrn (Van een onzer redacteüren) In de vroege ochtend zijn in de Verenigde Staten de eerste stembureaus open gegaan. De laatste beslissende slag om bet Witte Huis is begonnen en mor genochtend zullen we waarschijn lijk reeds weten, wie in de ko mende vier jaren de hoogste ver antwoordelijkheid in de Verenig de Staten zal dragen: Johnson of Goldwater. Tot voor enkele da gen werd vrij algemeen aangeno men, dat Johnson met aanmerke lijk verschil van Goldwater zou winnen. Met zekerheid viel over de talrijke opiniepeilingen echter niets te zeggen. De verrassende overwinning van Truman in 1948 was er als een waarschu wend voorbeeld om niet te vroeg te juichen. En de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam, die in de Ver enigde Staten door velen als een nationale schande worden gezien zijn een nieuwe onberekenbare factor in het toch al gecompli ceerde beeld, dat de „openbare mening" in Amerika de laatste tijd biedt. Voor vele van de onge veer 70 miljoen Amerikaanse kie zers is het thans de vraag, of zij in de vijandige wereld van van daag de voorkeur moeten geven aan de bedachtzame Johnson, of aan de vaak wat al te onstuimige Goldwater. Gevoelens De Amerikaanse kiezers staan vandaag voor de keus tussen twee tegengestelde wereldbeschouwingen een keuze die ver uitgaat boven het louter kiezen van een kandidaat van een der twee grote partijen, wier programma's en doelstel lingen in de loop der jaren sfeeds meer overeenkomsten zijn gaan vertonen. Over dit dramatische aspect van een verkiezing zijn Republikeinen en Democraten het wel eens, al lopen hun opvattingen, wensen en plan nen ook zo uiteen. De verkiezingsstrijd is zeer onoverzichtelijk geweest. Gevoelens speelden er een grotere rol in dan con crete probleemstellingen. De persoonlijk heid van de kandidaten stond op de voorgrond, de principiële kwesties wer den op de achtergrond geschoven. Beide hoofdrolspelers spraken veel langs elkaar heen, daar elk van hen het thema van zijn verkiezingscampagne zelf vaststelde. Zo stelde Johnson het behoud van de wereldvrede en de economische welvaart in het middelpunt. Goldwater legde sterk de nadruk op een „harde" politiek jegens de communisten en hekelde de toene mende macht van de federale regering in Washington en het morele verval. Het andere Johnson of Goldwater? Dat is dus de voornaamste vraag die het Amerikaanse volk wordt gesteld. Aan de verkiezing van de president is echter ook die van een vice-presidënt gekoppeld. Maar daar blijft het niet bij. Ook in het geding zijn 25 van de 50 gouverneursposten, 35 van de 100 senaatszetels, alle 435 zetels van het huis van afgevaardigden en tal van staats-, districts- en gemeentefuncties. Bovendien maken de plaatselijke autori teiten in sommige gevallen van de gele genheid gebruik om het volk zijn mening te vragen over kwesties van plaatselijk Van de 25 gouverneursposten die be schikbaar komen waren er 18 in handen van Democraten en 7 in die van Republi keinen. Tot de aftredende gouverneurs behoren de Democraat Faubus (Arkan sas), de republikein Romney (Michigan) en de Democraat Connally (Texas). De Senaat bestaat momenteel uit 67 Democraten en 33 Republikeinen. Van daag staan de zetels van 26 Democraten en 9 Republikeinen op het spel-(Zoals bekend worden senatoren voor zes jaar gekozen. Elke twee jaar stelt een derde van het aantal leden zijn zetel ter be schikking, terwijl dan tegelijkertijd wordt voorzien in bezetting van door overlijden of andere oorzaken ontstane vacatures.) De samenstelling van het oude Huis van Afgevaardigden is: 258 Democraten en 177 Republikeinen. De afgevaardigden worden voor twee jaar gekozen. De senatoren worden gekozen door de kiezers van de gehele staat, de afgevaar digden door de kiezers van hun distric- Kiesmannen De Amerikaanse president wordt eigen lijk niet rechtstreeks door het volk geko zen, maar door een college van kiesman nen. De Amerikaanse kiezer stemt name lijk niet op de kandidaat van zijn keuze, maar op de kiesmannen die door de partij van zijn favoriete kandidaat 1956 ■Gsenhcwer(prcsJj 1952 ME'senhowe^P'^I ■■Republikeinen mdemeertierteid [Democraten inde meerderheid elke staat afzonderlijk zijn aangewezen. De stemming van het kiescollege, die op 14 december plaatsheeft, is echter louter een formaliteit en dient slechts ter be krachtiging van de uitslag van de verkie zing van november. Wanneer namelijk de verdeling van het aantal kiesmannen in het kiescollege vaststaat is ook de uitslag bekend, daar mag worden aangenomen dat de kiesmannen op de kandidaat van hun partij zullen stemmen. De verkiezing van de kiesmannen ge schiedt per staat. Elke staat heeft recht en aantal kiesmannen dat gelijk is het aantal vertegenwoordigers van de staat in het Congres. Daar het aantal gedelegeerden in het Huis van Afgevaar digden afhankelijk is van het aantal in woners van een staat, wordt ook het aantal kiesmannen bepaald door het in wonertal. Zo heeft een grote staat als New York dit jaar 43 kiesmannen tegen bijv. de staat Nevada slechts 3. Alles van de presidentsverkie- staat krijgt alle kiesman die staat op een „alles- ir"-basis. Daaruit volgt dat het kan gebeuren- dat een kandidaat een meerderheid in het nationale kies college bezit en dus president wordt, terwijl zijn totale aantal stemmen van alle staten bij elkaar minder was dan van zijn tegenstander. Het stelsel r-enredigheid wordt hier immers niet toegepast. Dit is in de Amerikaanse geschiedenis slechts driemaal voorge komen en dan nog in de vorige eeuw. Vier jaar geleden was men er dicht bij. Kennedy kreeg toen slechts 112.803 stemmen meer dan zijn rivaal Nixon, in het college van kiesmannen zijn meerderheid 84 stemmen (303.219). net behoeft geen betoog, dat de kandi daten voor het presidentschap de mees te aandacht besteden aan grote staten, de staten die de meeste kiesman- leveren, zoals New York (43), Ca- lifornië (40), Pennsylvania (29), Ohio en Illinois (beide 26). In totaal bestaat het kiescollege dit jaar uit 538 kiesmannen. Zodra een partij dus de meerderheid in dit college heeft verworven (in dit ge val 270 stemmen), is de kandidaat die partij winnaar. Stemming Krachtens de grondwet hebben de ge kozen kiesmannen het recht, op een an der te stemmen dan de kandidaat die in hun staat de meeste stemmen heeft be haald, maar in de praktijk heeft zich dit zelden voorgedaan: 1960 vormde daarop eigenlijk een uitzondering, want toen stemden de 8 gekozen kiesmannen Mississippi op senator Harry Byrd van Virginia en waren de kiesmannen van Alabama verdeeld: vijf stemden op Kennedy en zes op Byrd. Het college van kiesmannen werd in 1787 door de ontwerpers van de grond wet ingesteld in verband met het ont wikkelingspeil van de bevolking in dit dagen. Men wilde de uiteindelijke keuze van de mannen voor de belangrijkste geringsfuncties in handen leggen van genen, die daarvoor de meeste kennis en ervaring bezaten. Deze methode werd in feite slechts bij de eerste vijf presi dentsverkiezingen gevolgd. Spoedig werd het zo, dat de keuze van de partij voor een bepaalde kandidaat voor het pre sidentschap bindend werd geacht vooi alle door de partij aangewezen kiesman nen. Daardoor werd de kiesbevoegdheid direct op de burgers overgedragen. De kieswet zoals die in de grondwet is neer gelegd is echter nooit gewijzigd, al zijn daar wel pogingen toe ondernomen. For meel is het nog steeds zo, dat de uitein delijke keuze geheel in handen is van he' college a kiesmannen. De formele stemming van de kiesman-1 ;n vindt plaats op de maandag na de tweede woensdag in december. Zij ko men dan niet als college bijeen, maar stemmen in de hoofdsteden van hun resp. staten. De uitslagen staan zoals ge meld reeds bij voorbaat vast. Als geen der kandidaten een meerderheid van stemmen van de kiesmannen krijgt, moet het Huis van Afgevaardigden uit de drie (in de praktijk zal dat meestal twee zijn) kandidaten die de meeste stemmen hebben gekregen een president kiezen. De stemming moet dan staatsge- wijs en niet per hoofd geschieden, zodat dan een meerderheid van 26 staten ver- Op 6 januari worden de stemmen van de kiesmannen, bekrachtigd door de sta ten, aan het Congres voorgelegd. De voorzitter van de senaat opent dan de door de staten toegezonden stembiljet- en laat deze in tegenwoordigheid beide huizen van het congres tel len. Het resultaat van deze telling vormt het wettelijk einde van de verkie zing. De president wordt dan op 20 ja nuari 's middags te twaalf uur te Wash ington geïnstalleerd. AMERIKAANS PRESIDENT WORDEN KOST VEEI GElIl Eisen Naar verwachting zal een recordaantal an meer dan 70 miljoen Amerikanen vandaag stemmen. Bij de verkiezingen van 1960 werden ongeveer 68,8 miljoen stemmen uitgebracht. Ruim 88 miljoen van de 190 miljoen inwoners van de V.S. zullen hun stem kunnen uitbrengen, hoe wel een veel groter aantal naar leeftijd stemgerechtigd is. Volgens officiële gege vens bedraagt het aantal Amerikanen van stemgerechtigde leeftijd nu ongeveer 114,4 miljoen, maar vele miljoenen ko men niet in aanmerking omdat ze zich niet als kiezer hebben laten inschrijven of niet aan bepaalde eisen, die per staat verschillen, hebben kunnen voldoen. Zo worden er eisen gesteld aan de duur van het verblijf, in de diverse staten varië rend van een half tot twee jaar, en worden er verschillende maatstaven aan gelegd voor registratie, als het kunnen lezen en schrijven (in twintig staten). In Alabama moet de adspirant-kiezer en „anti-communistische eed" afleggen n een vragenlijst bevredigend invullen. Over het algemeen zijn stemgerechtigd de burgers van boven de 21 jaar. In Georgia en Kentucky ligt de grens ech ter op 18 jaar, in Alaska op 19 jaar en in Hawaii op 20 jaar. Een aantal stemmen wordt van tevoren uitgebracht, zoals die van militairen en studenten of mensen die op de verkie- ingsdag buiten hun staat vertoeven. De- :e stemmen worden geteld op de verkie zingsdag of later. Soms kunnen ze een ommekeer teweegbrengen zoals in 1960, toen de 32 kiesmanstemmen van Califor- nië alsnog van Kennedy naar Nixon gin- De stemming is geheim en geschiedt HET BEGEERDE WITTE HUIS Soms betaalt ^en lavS. daat voor zijn verkie zingspropaganda 3.6 miljoen gldurt eigen zak Voor cfe verkiezingen v. congresleden.gouver. neurs en de president wordtindeV.S.totaal1-2 miljard gld.uitgegeven. De aktie v.d presiden een partij alleen al 80. 100 miljard gulden. W uw m up,. ^DOHNsWflTeilU> )iv0\rs*57^r\\ Aan verioezingspro. paganüa voerde tarrf. daatv.h.presidentsctaf wordt per grote partij ca.1mln.glcLuitgegeven uiteindelijke partij. sidentschap wordt ld. en1200art»dsuren 7 Heffeest"waarin gekozen kost SOo'otfo- via een stembiljet of een stemmachine, dit laatste vooral in de steden, waarbij de knoppen van de machine corresponde ren met de namen van de respectieve kandidaten. Er bestaat uiteraard nauw verband tussen de kandidaat het presidentschap en die voor het vice- presidentschap, omdat beiden uit dezelfde partij komen en hun namen meestal ge koppeld aan elkaar op de lijsten voorko men. De stembiljetten zijn per staat to taal verschillend. In sommige staten be vatten ze alleen de namen van de kies mannen, in andere alleen die van de presidentiële en vice-presidentiële kandi daten, in weer andere zowel die van de kandidaten als de kiesmannen. Gestemd wordt echter altijd op de kiesmannen. Sommige staten hebben dan bovendien nog aparte stembiljetten voor de federale de plaatselijke verkiezingen. s er sprake van een nek-aan-nekrace dan komt pas In de loop van de ochtend van de vierde november de uitslag vast te staan. Maar ook bestaat de kans, dat reeds in de nacht van dinsdag op woens- tan alle onzekerheid een eind komt. Wanneer de uitslag vaststaat is het ge bruikelijk, dat de verslagen kandidaat in het openbaar zijn nederlaag toegeeft, zijn aanhangers dankt voor hun moeite en zijn tegenstander met de overwinning feliciteert. Bijbelbibliotheek in Manhattan Het Amerikaanse Bijbelgenootschap is Dornemens een van de grootste biblio theken over de Bijbel in te richten in het we in aanbouw zijnde hoofdkwartier het genootschap in het centrum van Manhattan. Volgens dr. Robert T. Taylor, secretaris generaal van het genootschap hoopt men, dat het gebouw van 12 verdiepingen een centrum zal worden voor onderricht in de morele en geestelijke waarden van de Bijbel. In het gebouw zal men 100.000 boeken over de Bijbel onderbrengen, ge schreven in 1200 talen en dialecten. Het is mogelijk, dat in dit gebouw faciliteiten zullen worden geboden aan protestantse, rooms-katholieke en Joodse geleerden, die ernaar streven een ge meenschappelijke Hebreeuwse en Griekse tekst vast te stellen voor de Bijbel en wederzijds aanvaardbare vertaling te maken. Prins Norodom Sihanoek van Cambod ja heeft de communistisch Chinese leiders laten weten dat Cambodja op zal treden tegen wat hij noemt, de Amerikaans- Zuidvietnamese agressie. Cambodja zal terugslaan, wat de gevolgen ook zullen Chinezen doorschemeren geen onmiddel lijke militaire interventie te overwegen in het geschil Cambodja-Zuid-Vietnam. De conferentie van Genève zou passende maatregelen moeten nemen, aldus de Chinese leiders. Nazivlaggen in Westduits dorp Hakenkruisvlaggen van de nazi's die gisteren in het Westduitse dorp Neckarsteinacht wapperden, hebben korte tijd opschudding op hoog niveau Een automobilist die door het dorp reed, zag vijf nazi-vlaggen wapperen vanaf het gemeentehuis en particuliere ge bouwen. Hij belde de politie en vroeg of er misschien een nieuwe nationaal- socialistische beweging was ontstaan. Opgewonden ambtenaren van het minis terie van binnenlandse zaken van de staat Hessen belden de plaatselijke burgemeester, Heinrich Feurer, en vroegen wat er aan de hand was. „Alec Guinness maakt hier een film. Dertig jaar geleden had iemand zich zorgen moeten maken over dit soort vlaggen", zo antwoordde Feurer. Guinness maakt met Michael Connors en Robert Revord de film: Toestand hopeloos, maar niet ernstig. Oorzaak vliegramp Passagier schoot piloten neer Op 7 mei van dit jaar stortte in Cali- fornië een vliegtuig van de Pacific Air lines neer. Vierenveertig mensen kwamen om. Het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart en de federale recher che, die een onderzoek hebben ingesteld, vermoeden dat het ongeluk te wijten is aan een 27-jarige inwoner van de Philip- pijen, die in Reno (Nevada) speelschul den had gemaakt en de twee piloten var het toestel heeft neergeschoten. Het vliegtuig was op weg van Reno naar San Francisco. De Amerikaanse minister van lands verdediging Robert McNamara schrijft in een artikel in de Saturday Evening Post onder meer dat de Verenigde Staten in staat zijn een aanval met kernwapens te overleven en het aan vallende land te vernietigen. Hij voegt hier evenwel aan toe: „Een volledige oorlog met kernwapens is ech ter de minst waarschijnlijke vorm van militaire aanval, waarmede wij te maken kunnen krijgen. De leiders van de enige staat, die een verrassingsaanval mei kernwapens op de Verenigde Staten zou kunnen ondernemen, weten maar al te goed welke rampzalige gevolgen dit voor hun eigen land met zich zou brengen." Minister McNamara geeft vervolgens een overzicht van de Amerikaanse kern wapens, „waarvan buiten kijf vast staat dat zij die van Rusland overtreffen". Hij voegt hieraan toe: „Deze Ameri kaanse militaire meerderheid zal in de afzienbare toekomst worden gehand- kolonisatie-aangelegenheden heeft giste- haafd, daar in de afgelopen vier jaar vele ren een resolutie aangenomen waarin militaire projecten zijn opgezet of gereed gekomen". WAPENS De minister noemt dan enige van deze nieuwe militaire vindingen, zoals twee antisatellietstelsels, met behulp waarvan vijandelijke kunstmanen kunnen worden vernietigd, een radarstelsel, waarmede over de horizon peilingen kunnen den verricht, de „Nike-: Nederland en de piratenzenders In de eind september/begin ok tober in Straatsburg gehouden zitting van het comité van plaats vervangers der ministers van de Raad van Europa is van Neder landse zijde aangedrongen op ver betering van de tekst van de ont- werp-Europese overeenkomst tot bestrijding van radio- en televisie uitzendingen van zenders buiten nationaal territoir. In enkele dag bladen is van het verloop van de gedachtenwisseling een vertekend beeld gegeven. Er is geen sprake van een „conflict". Dit delen staatssecretaris De Block (buitenlandse zaken) en minister Schol ten (justitie) mede, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Kleijwegt (soc.). Van Nederlandse zijde, zo wordt ge zegd, is nogmaals de aandacht gevestigd; op bepaalde, reeds in een eerder stadium van het overleg gereleveerde, juridische bezwaren tegen enkele onderdelen het ontwerp. Deze bezwaren zouden beletsel kunnen vormen tegen het zonder enig voorbehoud aanvaarden van alle in het ontwerp voorziene verplichtingen. Daarbij is tevens aangegeven, op welke wijze aan die bezwaren zou kunnen worden tegemoetgekomen. Dit heeft ertoe geleid, dat op voorstel in de vertegenwoordigers van verschil lende landen is besloten de verdere be handeling van het ontwerp aan te houden tot de eerstvolgende zitting van het co mité om gelegenheid te bieden tot nade- bestudering. De publikaties in enkele dagbladen kunnen een verkeerde indruk wekken ta.v. doel en strekking van de Nederlandse bijdrage tot de discussie. Nederland heeft, evenals trouwens ver scheidene andere lid-staten, gebruik ge maakt van het recht tot het doen en ver- RED BAND ROOSENDAAL 7*i e&ft Kij, dedigen van voorstellen ter verbetering van de tekst van een ontworpen over eenkomst. Daarom was er, aldus staats secretaris De Block en minister Schol ten, geen aanleiding bij de behandeling van het wetsontwerp installaties Noord zee in de Tweede Kamer meer inlichtin gen te verstrekken over de stand van za ken bij de voorbereiding van het Europe se verdrag dan is geschied. Het Franse dagblad „TAurore" neemt dat generaal De Gaulle voc mens is in 1965 een bezoek aan Polen te brengen, dat mogelijk tevens de inleiding zal vormen tot een reis naar Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije. Het Fran se staatshoofd zou dan later eventueel een bezoek aan Rusland brengen. Chroesjtsjof heeft indertijd De Gaulle reeds voor een bezoek aan de Sowjetunie uitgenodigd. De nieuwe leiders, premier Kosygin en eerste partijsecretaris Brezj- nev, hebben de uitnodiging hernieuwd en wel bij monde van de Russische ambas sadeur in Parijs Vinegradov, die de Fran se president verleden week heeft uitge nodigd Rusland „in de zeer nabije toe komst" te bezoeken. De Gaulle's ant woord hierop was evenwel ontwijkend. toe door welk volk ook is uitgevonden", e „Ex-10"-torpedo, die dient voor ge bruik tegen snelvarende, diepduikende onderzeeërs, welke door kernenergie werden voortgedreven en de „F-lll"- jachtbommenwerper, „die een twee maal zo groot bereik heeft en verscheidene malen de nuttige belasting kan vervoeren van het vorige Amerikaanse toestel van deze soort." VN-commissie Onafhankelijkheid voor de Britse protectielanden De bijzondere VN-commlssIe voo* Groot-Britannië wordt verzocht direct stappen te nemen om de macht over te dragen aan het volk van B&soetoland, Beetsjoeanaland en Swaziland. De resolutie werd aangenomen met 18 stemmen voor, geen stemmen tegen en vier onthoudingen (Australië, Britannië, Denemarken, Italië en de V.S.). De Britse afgevaardigde, Cecil King, noemde de resolutie, waarin ook wordt betreurd dat de Britse regering geen doelmatige maatregelen had getroffen om de Zuidafrikaanse gebieden onafhanke lijkheid te verlenen, „onevenwichtig en onwerkelijk". Voorspellen van aardbevingen Amerikaanse geleerden gaan een on derzoek instellen naar de mogelijkheden om aardbevingen te kunnen voorspellen. Dit onderzoek zal twee jaar duren. Aanleiding hiertoe is het gevaar van een aardbeving in de nabije toekomst in Californië, waar de Sint Andreus-breuk over een lengte van ruim 1000 kilometer over driekwart van de lengte van deze staat loopt. De breuk is een enorme barst in de aardkorst. Geleerden zijn van mening dat de bo dem aan de westelijke kant van de breuk zich noordwaarts beweegt met een snel heid van ongeveer 5.08 centimeter per jaar. De spanning tussen beide breuk vlakken is reeds gedurende honderdjaar voortdurend groter geworden en een krachtige aardbeving is zeker niet denk- I De dertig kikvorsman nen die in de buurt van het Noorse eiland Runde de zeebodem hebben af gezocht in de hoop schat ten te zullen vinden van het in 1588 in deze omgeving gezonken Spaans galjoen, Castillo Negro, hebben hun po gingen gestaakt. Zij heb ben niets kunnen vinden. Het galjoen maakte voor dat het bij het eüand Runde zonk deel uit van de Spaanse Armada. Ook hebben de kikvorsman nen hun poging om een Nederlands koopvaardij schip dat in deze buurt in 1725 was gezonken te vinden, opgegeven. I Het symfonie-orkest van San Antonio (Texas) was zaterdagavond in een verkiezingsstemming en liet het publiek stemmen welke muziek het wilde horen. De naar schatting 3.000 aanwezigen hadden de keus uit zeven ouver tures, zeven symfonieën en nog een aantal andere werken uit het repertoire van het orkest. De bezoe kers die bij het betreden van de zaal 25 kaarten kregen mochten een keus doen. De kaarten werden daarna in een sorteerma- chine gezet en de meest gevraagde werken wer den dan door het orkest gespeeld. I In Keulen zal van 11 tot 14 november een belangrijke kunstveiling worden gehouden. Op de ze veiling zullen name lijk onder meer worden aangeboden de „Oester- eter" van Pieter de Hoogh, de „Waterval" van Jacob van Ruysdael, twee doeken van Aert van der Neer en een portret van Luther van Lucas Cranach de Oude. Deze schilderijen komen uit de particuliere verza meling van een Zwitser die wegens een boedel scheiding uiteen zal val len. I Burgemeester W. Tho massen van Enschede zal zaterdag samen met zijn vrouw in een A-Ford 1929 naar Amsterdam rij den om daar de periodie- ke bijeenkomst van bur gemeesters (en echtgeno- ten) van gemeenten met meer dan 100.000 inwo ners bij te wonen. Het is dezelfde auto, die iedere maand van Enschede naar Den Haag rijdt om daar bij de Tweede Ka mer brieven voor de Kamerleden te bezorgen, waarin de versnelde aan leg van de Europa-weg 8 (Enschedewesten van het land) wordt bepleit. 1657) Het is niet waar, dat de gingen voeren, inplaats van een oor aanhangers van Mohammed na hun log die de macht van de Byzantijn- grote veroveringen in Klein-Azië de se keizer moest verstevigen. Christenen hebben belet het Heilige Dit verzoek van keizer Alexius Graf te bezoeken. Ouderwetse ge- (er was al eens eerder een derge schiedenisboekjes willen ons dit wel lijk verzoek tot de Paus gericht) doen geloven maar dat is tegen be- vond bij Paus Urbanus een willig ter weten in. De Arabieren waren oor. De Paus besefte, dat een op betrekkelijk ruim van opvatting en dergelijke motieven steunende groot- de Christenen in het Nabije Oosten scheepse militaire hulp hem in de mochten vrijelijk en ongestoord hun ogen van de hele wereld tot leider erediensten verrichten zonder noe- van de Christenheid zou maken. Bo- menswaard te worden vervolgd. Hi werd echter wat moeilijker toen de Turkse Seldsjoeken in 1071 Jeruzalem in handen kregen (in hetzelfde jaar had hun geduchte krijgsmacht het leger van de By zantijnse keizer bij Manzjikjert beslis send verslagen) vendien a TOCH IS HCT ZO! i dergelijke onderne ming het Byzan tijnse rijk Grieks Katholieke kerk aan hem on dergeschikt maken, waardoor de R.K. kerk een machts positie in het Nabije Oosten zou verwer ven. Op het in 1904 Piacenza bezoek houden Concilie werden de afge bet Heilige Graf werd de Chris- zanten van keizer Alexius dan ook tenen ook toen niet onmogelijk ge- officieel ontvangen en het jaar daarop maakt. Dat velen in het westen nog riep Urbanus te Clermont, in steeds geloof hechten aan dit uit- Auvergne, de Christelijke wereld op vloeisel van de destijds gevoerde de Kerk in het Oosten te bevrijden, oorlogspropaganda, moet geweten üi de betreffende proclamaties wordt worden aan de buitengewoon kundi- Jeruzalem alleen in zoverre aandacht ge en geslepen Byzantijnse keizer geschonken, dat deze stad als einddoel Alexius Comnenus, die terdege be- van de militaire onderneming wordt sefte dat hij zonder steun van de genoemd, westelijke wereld nooit of te nimmer zijn aan de Seldsjoeken verloren ge- Mocht de Byzantijnse keizer hier- bieden zou kunnen terug winnen, na de komst van een zeer beperkt Ook koesterde deze keizer (terecht) aantal troepen hebben verwacht, de de overtuiging dat het Westen nooit geestdrift waarmee de westelijke we- warm zou lopen voor een oorlog die reld gehoor gaf aan dit appèl van Ur- ailéén ten doel had de bezittingen banus, dat door de priesters van iede- van de Byzantijnse keizer veilig te re stad en ieder dorp werd doorgege- stellen. Toen hij dus de hulp van ven, heeft hij. noch Urbanus ooit Paus Urbanus H inriep, liet hij dui- kunnen voorzien. Zou de leus „Deus delijk uitkomen, dat nu de Seld- lo vult" en het aan de schouder sjoeken het Heilige Graf in hun be- bevestigde kruis, ten teken dat men zit hadden de Europese pelgrims zich verbonden had tot de strijd te- aan zulke vervolgingen blootstonden, gen de ongelovigen, ons willen doen dat een weerga daarvan onder de geloven dat bij de kruisvaarders uit- vroegere heerschappij der Arahie- sluitend edele motieven hebben voor ren niet te vinden was. Dit was het gezeten, de gruwelijke werkelijkheid begin van de schaamteloze poging van deze geïdealiseerde tochten heeft de feudaal ingestelde Europeanen ons anders geleerd, te overtuigen dat zij een Heilige Oorlog, een oorlog voor Christus, Nadruk verboden. H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5