Nieuwe Leidse Courant Frontale aanval van Adenauer mislukt Ministerie gaat scherper op vleesprijzen letten Partijbestuur achter Erhard Ook nederlaag voor Franse president Naam ds. King onrechtmatig gebruikt Legerjeeps vertonen een constructiefout Heel dorp (8 man): Goldwater Beschikking hof inzake pierprijs vernietigd Commentaar (tüta) „Mensen van morgen" uit de roulatie Engeland blijft Navo en Europa trouw CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in taghenspoet" r~ Dinsdag 3 november 1964, 45ste jaargang Droog weer De Bilt verwacht tot woensdagavond: Bewolkt en droog weer met plaatselijk enkele opklaringen en voornamelijk ge durende de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke in hoofd zaak noordoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 i In Atlanta (Georgia) verklaarde dr. Martin Luther King, dat in de zuidelijke staten pogingen zijn gedaan, de neger- bevolking wijs te maken, da zij de naam van dr. King op hun stembiljet moesten schrijven als hun keuze voor het Ame rikaanse presidentschap. King noemde dit een complot, omdat de biljetten op die wijze ongeldig gemaakt zouden wor den. Hij meent, dat aanhangers van Gold- water voor deze „gemene daad" verant woordelijk gesteld moeten worden. HU raadde de negerbevolking aan, hun stem uit te brengen op een van de twee kan didaten, waarvan de namen voorkomen op hun stembiljetten. „Op mü moet u dus niet stemmen", aldus dominee King. Intussen heeft Billy Graham ongeveer 60 000 telegrammen ontvangen waarin van hem verlangd wordt, dat hij zich achter een van de presidentiële kandi daten schaart. Bijna alle telegramman zijn afkomstig van aanhangers van Gold- water. De evangelist heeft echter geen gevolg gegeven aan dit verzoek. 9 Op de autosnelweg Arnhem-Nijmegen is vannacht onder Eist de 33-jarige J van Hoorn uit Nijmegen, toen hij met hoge snelheid reed, geslipt op het natte weg dek en tegen een boom beland. De auto werd totaal vernield. De bestuurder is onderweg naar het ziekenhuis overleden. heeft bewezen, maar dat hij er ook zijn partij schade mee heeft berokkend. Het partijbestuur (blijkbaar door Erhard en de minister van buitenlandse zaken, dr. Schroder, onder zware druk gezet), heeft dan ook niet anders kunnen doen, dan zich als een man achter Erhard te scha ren. Typerend is wel, dat Adenauer zelf het communiqué heeft moeten onderte- keuen, waarin vertrouwen iin het beleid van Erhard wordt uitgesproken DE gezamenlijke poging van president De Gaulle en ex-kanselier dr. Adenauer, bondskanselier Erhard in zynn eigen party onmogelijk te maken, is opnieuw mislukt. De Gaulle deed zijn frontale aanval op Erhard via zijn dreigement met betrekking tot de gemeenschappeiyke landbouw politiek. Adenauer leverde in het Westduitse blad Bild am Sonntag felle kritiek op zijn opvolger, die hy verantwoordelijk stelde voor de verkoeling, die in de verhouding tussen Parijs en Bonn is ingetreden. Men zegt wel, dat Adenauer ge meend heeft, in de plaats van Erhard bondskanselier te kunnen worden. Zelf meent hij, dat zijn populariteit in de bondsrepubliek groter is dan ruim een jaar geleden, toen hij het kanselierschap moest neerleggen. Erhard heeft gisteren echter toege slagen en Adenauer heeft beterschap moeten beloven. Nadat Erhard kennis had genomen van de aanval, die Adenauer via eer interview in een weekblad op zijn be leid had gedaan, heeft hij onmiddellijk een nadere verklaring van Adenauer verlangd. Op vezoek van de kanselier kwam gisteravond het bestuur van dt Christelijk Democratische Unie (waar van Adenauer voorzitter van is) bijeen om de crisis in de betrekkingen tussen de ex-kanselier en zijn opvolger te be spreken. Na afoop van deze bijeen komst werd in een communique ver- klarad, dat Adenauers kritiek zeker niet door de bestuursleden CDU en ook niet door die Beierse zusterorganisatie (de CSU) wordt gedeeld. Ook de Westduitse pers had reeds in een voor Adenauer on gunstige zin op diens uitlatingen ge reageerd. Onveranderd Als Adenauer op een come back als kanselier heefl gehoopt, dan heeft hij die volgens politieke waarne: Aangenomen wordt, dat hij niet alleen de zijn kritiek op Erhard een slechte dienst oppositiegroep binnen de CDU-CSU met Bonn nu voorgoed onmogelijk gemaakt. Adenauer zeide, Erhards regering te zul len steunen „met al de kracht", waar over hij beschikt. In het communiqué wordt met nadruk naar voren gebracht, dat het bestuur var ,de CDU eensgezind zijn steun blijft ge ven aan de regering van Erhard, wie: buitenlandse pólitiek met inbegrip van het bondgenootschap met Frankrijk onveranderd zal blijven. Een woord voerder van de Bondsdagfractie van d CDU verklaarde nog ter toelichting, dat dit besluit in geen enkel opzicht eer tie van wantrouwen tegen Adenauer be tekent. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de ex-kanselier bij zijn komende ont moeting met president De Gaulle op 9 november in Parijs, de Franse president de grondslagen van de Westduitse po litiek zal maken. Naar verluidt ligt het in de bedoeling van de Franse president, van het bezoek van Adenauer aan Parus een demonstra tie tegen Erhard en diens politiek te ken. Het is de vraag, of daar nu nog veel van terecht kan komen, omdat thans de besturen van de CDU en CSU, die tot voor kort tegen Erhard gebruikt werden door de voorzitters Adenauer en Strauss, zich op ondubbelzinnige wUze va kritiek van de ex-kanselier op het beleid zUn opvolger hebben gedistancieerd. Kapotte versnellingsbakken (Van i onzer redacteuren) De ongeveer achthonderd leger jeeps, door de Nederlandse land macht onlangs van de DKW-fabrie- ken in Duitsland betrokken, blyken niet in alle opzichten aan de ver wachtingen te voldoen. In 72 geval len is van een ernstige constructie fout in de versnellingsbak gebleken, waardoor terwyl het voertuig in voorwaartse beweging was, de ver snelling in haar achteruit schoot. Daarbij bleef van de versnellingsbak natuurlijk maar weinig over. Een half jaar geleden werd het manke- ient aan de vergrendeling van de ver snellingsbak voor het eerst waargeno men. De oudste van de in series afgele verde jeeps waren toen twee jaar in ge bruik. Het euvel bleek evenwel niet al leen bü de oudste, maar ook bij de pas afgeleverde voertuigen voor te komen. Defensie nam contact op met de DKW- fabrieken en men moest daar erkennen, dat inderdaad van een constructiefout sprake is. DKW zal een ernstig onder zoek instellen naar de oorzaak en probe- ;ot een oplossing Van de technische moeilijkheid te komen. Specialisten Intussen zal een uit drie tot vier man In één oogopslag Kan kunst geen volksver gif zyn? pag. 2 Kandidaat Pruim gaf 26 verzen op pag. 2 Niemöller emeritus pag. 2 Amerika kiest pag. 5 Brugwachter gaat vrijuit pag. 7 Abe in dienstpag. 7 Ontmoeting verdwynt pag. 9 Najaarsprysvraag: van daag de derde etappe pag. 9 Vlucht naar de wal pag. 11 Schoenmakersvak op nieuwe leest pag. 11 Eerste stemmen voor Republikeinen De acht kiezers van het bergdorpje Dixville in New Hampshire hebben vanmorgen vroeg al hun stem uitge bracht. Zij steunden allemaal de repu blikeinse kandidaat voor het presi dentschap- Barry Goldwater. President Johnson kreeg geen enkele stem. Het stembureau werd geopend, toen het In Dixville nog nacht was. Dit is blijkbaar een poging van Goldwater-aanhangers geweest, de kiezers in de Verenigde Staten te beïnvloeden, die pas vele uren later naar de stembus zouden gaan. New Hampshire is in het noord oosten van de Verenigde Staten gele gen. ten noorden van de staat Massa chusetts. Overigens is het zeer de waag, of men zich In Amerika door deze „voortijdige" verkiezingsuitslag zal laten beïnvloeden. Aangenomen mag worden, dat men in de afgelopen dagen over het algemeen toch wel een definitieve beslissing heeft ge nomen. President Johnson is nu in Texas, de staat waar hij vandaan komt, om de uitslag va de verkiezingen af te wachten Gisteravond hield hu een laatste rede voering. waarin hij een beroep dee op de kiezers, de ..kleine minderheid, die zich van de republikeinse partij meester heeft gemaakt" op ondubbelzinnige wijze terug te wijzen. De grote Newyorkse bladen hebben zich opnieuw voor Johnson uit gesproken. Wat een van de Newyorkse senaatszetels betreft, spraken zij zich uit voor de republikeinse kandidaat Keating en tegen de democraat Robert Kennedy. bestaand ploegje van technische specia listen uit Duitsland voor rekening van DKW in Nederland worden gestationeerd. Deze technici krijgen een groot aantal versnellingsbakken mee en op het eerste bericht zullen zij uitrukken om een nieuwe versnellingsbak aan te brengen, wanneer er waar dan ook in Nederland weer één in elkaar draait. De DWK-jeeps, die ook in gebruik zijn bij het Duitse leger, dienen ter gedeeltelijke vervanging van d< jeeps, die onder de MDAP-hulpvoor- waarde door de Amerikanen aan het Nederlandse leger zijn geleverd. Deze jeeps werden in licentie ge bouwd te Rotterdam. Daarvóór ge bruikte men Willies-Overland-jeeps afkomstig uit de tweede wereldoor log. In totaal zyn by de landmacht ongeveer 2000 jeeps gestationeerd. Gisteren arriveerden op Schiphol 42 spijtoptanten. Met de machine uit Djakarta werden de families near ons land gebracht. Zij waren een van de laatste groepen die nog naar ons land kwamen. Hier komt een oud vrouwtje, ondersteund door haar man de trap van het vliegtuig af. Prins Bernhard bij zijn dochter Een breedlachende prins Bernhard arriveerde gisteren op het vliegveld Barajas te Madrid, waar hij enthou siast werd verwelkomd door prinses Irene en zijn schoonzoon. Voor het eerst sinds hun huwelijk bracht de Prins een bliksembezoek aan Madrid, waar het paar een flat heeft. Volkomen onverwacht gistermiddag streek het straalvliegtuig van de Prins, dat hij zelf bestuurd had, neer. Behalve prinses Irene en prins Char les, was ook de Nederlandse ambassa deur in Spanje, jhr. mr. W. E. van Panhuys ter begroeting op het vlieg veld aanwezig. In een donkere wagen begaf het gezelschap zich vervolgens naar de flat van Irene en Charles. De Prins was naar Spanje geko men op uitnodiging van enkele vrien den voor een jachtpartij in het zuiden van het land. Omstreeks vijf uur 's middags verschenen prins Bernhard, zijn dochter en schoonzoon plotseling in de deuropening van de flat, waar hij zijn dochter vaarwel kuste en op Spaanse wijze afscheid nam van prins Charles. Minister wacht no geven af (Van een onzer redacteuren) De Hoge Raad heeft in het belang der wet beslist, dat het gerechtshof in Den Haag op onjuiste grond het door de officier van justitie aan Zwolsman gegeven bevel inzake de pierprijs heeft opgeheven. Deze uitspraak mag geen nadeel toebrengen aan de door partijen verkregen rechten. Voorlopig verandert er dus niets. Alleen is dus „in het belang van de wet" uitgemaakt dat in volgende ge vallen de minister kan handelen zoals hij heeft gedaan. Voor het pierprijs- geval zal de officier van justitie ech ter als hij dat wenst, met een nieuwe maatregel moeten komen. De minis ter wacht in elk geval waarschijn lijk met vertrouwen de uitspraak van het college van beroep voor het bedrijfsleven af. Op het beroep van de procureur-gene raal bij de Hoge Raad tot cassatie in het belang der wet heeft de Hoge Raad de beschikking van het gerechtshof in Den Haag van 9 oktober vernietigd. De Hoge Raad overwoog, dat het hof ten onrechte van oordeel is, dat een be schikking, als bedoeld in artikel 3a van de Prijzenwet, nimmer door de minister van economische zaken alleen kan wor den vastgesteld, omdat dit artikel de be voegdheid daartoe toekent aan „onze ministers", waaronder ingevolge artikel 1, lid 1, der prijzenwet moet worden ver staan: „onze minister van economische zaken en onze minister die het mede aangaat tezamen". (Op 10 augustus werd door de minis ter van economische zaken, dr. J. E. Andriessen, de individuele prijsbe- schikking vastgesteld: met ingang van 12 augustus mocht de toegangsprijs voor de pier in Scheveningen maxi maal f 0.55 per persoon bedragen, na dat de EMS op 26 juli de toegangsprijs van f 0.50 op f 1 per volwassene had gebracht. De EMS gaf geen gevolg aan wat in de prijsmaatregel was be paald. Zij tekende protest aan bij het college van beroep voor het bedrijfs leven. Dit protest is nog in behande- Op grond van een proces-verbaal van de economische controledienst greep de officier van justitie in Den Haag op 14 augustus onmiddellijk Hij trof voorlopige maatregelen. De arrondissementsrechtbank in Den Haag wees op 24 augustus het protest van de EMS tegen de voorlopige maat regelen van de officier van justitie af. De EMS ging in beroep, het ge rechtshof in Den Haag vernietigde op 9 oktober de beschikking van di rechtbank. Dezelfde dag nog ver hoogde de EMS de pierprijs weer toi fl per volwassene. Tegen de beschik king van het hof vorderde de u__. nemend procureur-generaal bij de Hoge Raad, op 13 oktober cassatie i\ het belang der wet. Hij vorderde ver nietiging van de beschikking van het gerechtshof, zonder dat het arrest van de Hoge Raad nadeel zal toebrengen aan door de partijen verkregen rech ten). Vüf produktlehallen van het isolatie- en asbestbedrijf gebr. Kooy te Enschede zün gisteravond door brand verwoest. De schade wordt geraamd op enkele miljoe- guldens. De produktle ls nagenoeg stilgelegd. A LLES wat leeft verandert, ook een maatschappij. Zeer duidelijk valt dit waar te nemen bij de veranderen de verhoudingen in onze maat schappij. Een van dergelijke veran deringen is aan de orde gesteld in een rapport van de zogenaamde Stuurgroep Sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Op duidelijke en overtui gende wijze wordt hier betoogd, dat de onderscheiding arbeider-beambte al lang tot een voorbije tijd behoort en zeker niet meer past op de ar beidsverhoudingen binnen het be drijfsleven van dit moment. Het is inderdaad niet meer waar, dat een handarbeider niet in belang rijke mate met zijn hoofd werkt en dat een beambte alleen werk doet van hoger niveau. De mechanisering en automatisering heeft de positie van de beambte ingrijpend gewijzigd. Stond hij in het verleden op het ni veau van de directe uitvoerder van het ondernemersbeleid, thans omvat zijn werk veelal een deeltaak van het berijfsbeheer op betrekkelijk laag niveau. De arbeiders hebben zich bovendien door scholing in vele gevallen weten op te werken tot hooggekwalificeer de werknemers. De grote verschillen in sociale status en in behandeling worden dan ook door de feiten niet meer gerechtvaardigd. Dat binnen het bedrijfsleven deze op vatting steeds meer veld wint, be wijst het rapport van de Stuurgroep, dat is samengesteld door een groep deskundigen uit het bedrijfsleven zelf. Gaarne herinneren wij er hier ook aan, dat de heer J. Lanser, voor zitter van de beambtengroep van de Christelijlfe Bedrijfsbond voor de Metaal- en Elektrotechnische Indus trie, reeds eerder op deze verschijn selen wees en aandrong op het weg nemen van de verschillen die in sta tus en behandeling nog tussen beide groepen gemaakt worden. Het opheffen van afzonderlijke or ganisaties voor beambten en hand arbeiders en het opstellen van een enkele c.a.o. voor beide groepen zouden vele onderhandelingsge- sprekken overbodig maken. Boven dien zouden y®I® onbillijke verschil len uit de beloningen worden weg genomen en de organisatorische ver houdingen zouden meer in overeen stemming worden gebracht met de feitelijke situatie. Haakon Stotijn (49) overleden Vannacht is in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam na een langdurige ziekte overleden de heer Haakon Stotijn, eerste solo-hoboïst van het Concertgebouw- De 68-jarige frater A. van der Leek gisteren toen hij de drukke rijksweg BoxtelVught wilde oversteken eerst door een personenauto en daarna door een vrachtwagen met oplegger aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. (Van onze soc.-econ. redactie) Het ministerie van economische zaken heeft de Economische contro ledienst opgedragen wekelijks plaats van maandelijks, zoals tot dus ver geschiedde, een rapport samen te stellen over het verloop van de prijzen van varkens en varkensvlees. Deze maatregel is genomen om nauwkeuriger na te kunnen gaan of de slagers een daling van de var- kensprijs wel snel genoeg aan de consumenten doorberekenen. Zoals bekend, is de Nederlandse con sumentenbond van mening dat dit niet het geval is. De slagers zijn het daarmee echter niet eens. ZU erkennen dat lagere prijzen op de varkensmarkt niet van dag op dag in de winkel merkbaar zijn, doch dit is naar hun mening ook het geval met prijsverhogingen indien er sprake is van hogere inkoopprijzen. Het ministerie van economische zaken wil, zo werd ons vanmorgen van de zijde van het departement meegedeeld, nu wel eens weten hoe de vork precies in de steel zit. Gram mofoonplaten De fabrikanten van stofzuigers en grammofoonplaten zullen na 1 de cember gewoon kunnen doorgaan met het voorschrijven van vaste wankel- prijzen voor hun produkten, omdat deze artikelen door bijzondere om standigheden vrijgesteld moeten wor den van het verbod van individuele prijsbinding, dat staatssecretaris drs. J. A. Bakker voor een twintigtal duurzame gebruiksgoederen, waaron der stofzuigers en grammofoonplaten, heeft afgekondigd. De oorzaak hiervan is dat deze pro dukten reeds getroffen werden door het in april uitgevaardigde verbod van de collectieve verticale prijsbinding. De producenten van stofzuigers en gram mofoonplaten behoren tot de ongeveer vijftig kartels, die hiervan ontheffing hebben gevraagd over welke aanvragen de commissie economische mededinging advies aan de staatssecretaris moet uit brengen. Drs. Bakker heeft tot spoed aange drongen doch, zo vernamen wij ten de- partemente, het staat wel vast dat er om. ten aanzien van stofzuigers en grammofoonplaten voor 1 december a.s. geen beslissing kan worden genomen. Zolang over deze ontheffingsaarwrage niet is beslist, zullen deze produkten niet door de individuele verticale prijs binding kunnen worden getroffen Donderdag a.s. wordt de vertoning van Kees Brusses film „Mensen van Morgen" gestaakt. Heden en morgen vinden de voorstellingen nog gewoon doorgang, maar onderdag worden in deze theaters andere films in f zet. De filmproduktiemaatschappü N.V. Sapphire gaat hiertoe over naar aanlei ding van de beslissing van de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. U. In de Engelse troonrede, die van daag door koningin Elizabeth is voor gelezen. wordt een spoedige nationali satie van de staalindustrie aangekon digd. Er zal ook zo spoedig mogelijk commissie worden ingesteld voor de nationalisatie van de bouwgrond. Er zal een vrije parlementaire stem ming worden gehouden over afschaf fing vatn de doodstraf. De medische verzorging wordt weer geheel gratis. Er komt weer controle op de huren. De wetgeving aangaande de sociale verzekering wordt herzien. De uitke ringen worden verhoogd. Engeland blijft de NAVO trouw en zal voorstellen doen betreffende het ge meenschappeiyke gebruik van kernwa pens. Engeland blijft zijn rol spelen in de Europese organisaties waarvan het deel uitmaakt en zal bovendien een nau were Europese samenwerking nastreven. De regering zal alle pogingen in het werk stellen ter verdediging van het pond sterling. Zij zal vakverenigingen en werkgeversorganisaties verzoeken sa men te werken bü de afschaffing van praktijken die schadelijk zijn voor de economische ontwikkeling. W. H. Stheeman, dat dit moet gebeuren tenzij alle beelden en de stem van de 20- jarige Amsterdamse jongen Loeki G. uit de film worden geschrapt Met dit vonnis heeft de president voldaan aan de eis van Loeki's vader in het kort geding dat deze tegen de filmproduktiemaatschappü had aangespannen. Het vonnis is bü voorraad uitvoerbaar, dat wil zeggen dat de ge daagde er in ieder geval gevolg aan moet geven. Op iedere overtreding van het vonnis is een dwangsom van 50.000 gulden ge steld De producer van de film Rudi Meyer, heeft meegedeeld dat dè N.V. Sapphire appèl aan zal tekenen. Mr. Stheeman overweegt In zün vonnis dat hem niet is gebleken dat Loekl bij het sluiten van de overeenkomst door zün vader was vertegenwoordigd en meent dat ook niet kan worden gespro ken van een behoorlyke mondelingen of schrifteiyke machtiging, dan wel ultdruk- kelijke of stilzwijgende toestemming of bekrachtiging van de vader achteraf. Voorts stelt de president dat als de vader had geweten dat het in de film ging om door de jongen zelf gebracht portret zichzelf en het ouderlijk huis. deze geen medewerking had verleend en de arbeidsovereenkomst derhalve nietig zon zijn geweest. Mr. Stheeman besluit zyn vonnis met de conclusie dat het vorenstaande een onrechtmatige daad oplevert op grond van de in het Burgerlijk Wetboek neer gelegde grondbeginselen van ons fami lierecht. De gedaagde werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1