Trafiek: geen enkele pretendent heeft kans Doven journaal technisch een ingewikkeld karwei Boeinde studie over Carlisme Luisteraars in paniek door KRO-klankbeeld FEEST 7 MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 IN 1956 W5 CARLOS HUGO NOG „GFOON" HUGUES (Van eonzer redacteuren) Indien drs. J. varfjl. leraar aan het christelijk ly ceum van Zwolle, \g jaar in de „roerige" dagen vol overdadige publiciltrondom de verloving en het hu welijk van prinses he en haar echtgenoot bereid zou zijn geweest één fouit zijn collectie van 20.000 stuks te verkopen aan (buitenlandse sensatie-pers, zou hij zeker vele dollars, nden of francs rijker zyn gewor den. De heer Van Dheeft dit nietg edaan: hij bewaarde die prent van prii£harlcs Hugucs voor de illustratie van zijn boek, da&ndaag verscheen by de Uitgeverij J. H. Kok N.V. te frpen. Die" ene foto hadl- op dat ogen blik schijnbaar alleiysteries over de naam van de echfcoot van prinses Irene kunnen onthin. Met een ste vige onderlijning telde de prins van Bourbon-Parma eejdoor „professeur Van Dijl" gemaaktfoto met Hugues de Bourbon. Dat s reeds in 1956. Door zijn studie he drs. Van Dijl het verzamelen van poftten van vorstelij ke personen als aby gekregen. Hij bezit een collection 20 000 stuks. De meeste gesigneerd") van een vrien delijke opdracht vjzien. Dat de Zwol se leraar een speiist geworden is op het gebied van Europese vorsten huizen. daarvan uigt ook de gede gen studie, die hihans onder de titel „Op en om de Spse troon De ge schiedenis der jrlisten" het licht heeft doen zien s paper-back. Deze foto maakte drs. Van Dijl in 1956 van prins Charles Hugues de Bourbon, die toen nog „gewoon" Hu gues heette. Pas in 1962 kwam Charles er als eerste voor naam officieel bij. devaam Nog even ovedie naam van prins Hugues. Drs. 1 Dijl noemt hem prins Carlos Hi, omdat (zoals schrijft) „Xavieivoor zijn zoon de naam gekozen 1 van de eerste ko ning van Franbk uit het huis Capet; in 1962 is lan; de wettelijk voorge schreven weg paald. dat de jonge man tevens de tam Charles zou dra gen, en wel alferste naam. zodat hij voortaan Charl- Hugues heette. In het Spaans werd .Carlos Hugo', en zo hadden de Caitcn weer een nieuwe Don Carlos". De heer Vari>ijl graaft in zijn stu die heel diep ide historie. Om de ge compliceerde ik. die de mogelijke troonopvolging i Spanje en het Carlis me nu eenmt" vormen, te verduide lijken, zet hije stamboom van het huis Bourbonuitvoerig uiteen. Die stamboom is nder onderbreking te rug te voereriot Lambert, een Fran kisch edelmaidie omstreeks 630 leef de. In 987 vd iemand uit dit ge slacht (Hugo ipet) koning van Frank rijk en naar ze Hugo heet de echtge noot van prins Irene. aaspraken Hoe het Casmc gegroeid Is en wel ke takken aknaal aan deze ene boom zjjn ontsprot. wordt door de schrij ver ook helf en op interessante wij ze ulteengezien als hij bij de nieuw ste geschiedis is beland, laat hij al die takken, velke aanspraken op de Spaanse tra menen te kunnen ma ken, de revupasseren. Prins Xaér (de vader van prins Charles Htfes) is één der gegadig den. Hij is sn van de 24 kinderen uit de twee ht'elijken van hertog Robert van Parma^n als zwager van de Oos tenrijkse kzer Karl speelde hij (met zijn broer Sctus) een bèlangrijke rol i de zgn. Sius-affaire, waarbij Xavier en zijn br<r in 1917 voor de Oosten rijkse keizi bemiddelden met Frank rijk om (li van Duitsland) een afzon derlijke vrie te bewerkstelligen. Cle- menceau lt die poging openbaar ma ken en demdruk, die dit in Duitsland Oostenrijk maakte was verplette rend. De Sixtus-affaire droeg in niet geringe mate by tot de val van het huis Habsburg. Prins Xavier wordt, in het boek ge schilderd alé een zeer nuchter mens. En met waardering memoreert de schrijver, hoe de vader van Charles Hugues in het concentratiekamp van Dachau weigerde een „elite-behande ling" te krijgen, omdat hij geen privi leges van de Nazi's wenste. „Niet ten onrechte", zegt drs. Van Dijl, „hebben de Carlisten de naam, op gespannen voet te leven met de beginselen van de democratie; in Dachau zien wij hun leider, die niet door fraaie woorden, door een waardige houding, blijk /an een instelling, die niet alleen waarlijk vorstelijk, maar. zijns on danks, in wezen ook waarlijk demo cratisch genoemd mag worden". Hoe Ingewikkeld dc leden van het Huis Bourbon met alle Europese lan den verbonden zijn, blijkt uit het feit, dat in beide wereldoorlogen vertegen woordigers van dit geslacht zowel aan de zijde der geallieerden als aan die der Duitsers vochten. Prins Xavier diende bijvoorbeeld twee maal in het Belgische leger. Eerst in 1914 en daar in 1939 Bijbdse Inspiratie in lijk! ismuseum Raad voor de Kunst in openbare zitting De Raad voor de Kunst heeft zater dagochtend een plenaire openbare zit ting gehouden, waarbij achtereenvolgens het woord gevoerd werd door staats secretaris drs. L. J. M. van de Laar. de voorzitter van de Raad, mr. J. M. L. Th Cals en prof. dr. J Pen te Groningen. De staatssecretaris sprak van het .uitermate gecompliceerde en chaoti sche beeld", dat de kunst in onze he dendaagse maatschappij toont maar •aohtige kunst zal er steeds toe bijdragen, dat de verhouding van mens wereld wordt verhelderd. Oud-minister Cals zei, dat het inder daad moeilijk is in deze tijd een ver antwoord oordeel te geven over artis tieke verschijnselen, maar de raad heeft ook betrekking op het door de regering voeren beleid. Prof. Pen behandelde de wijze waar op de kunst economisch in de maat schappij is geïntegreerd. Subsidies voor het ondersteunen van noodlijdende kun stenaars noemde hij een van de minst overtuigende vormen van kunstbeleid. was van mening, dat te weinig aandacht wordt besteed aan de moge lijkheid tot het opbouwen van een con sumptiecapaciteit. Ter huldiging van mr. dr. P; J, Witte- man, de in maart van dit jaar afgetreden en door oud-minister Cals opgevolgde voorzitter van de Raad voor de Kunst, deelde staatssecretaris Van de Laar in de Rolzaal van het Binnenhof in Den Haag mede, dat het in opdracht van het depar tement door Frits van Hall geboetseerde portret in brons gegoten in het gebouw van de Raad voor de Kunst geplaatst zal worden. Voorzitter Cals deelde mr. Witteman mede, dat de Raad voor de Kunst hem een tekening van het thans door hem bewoonde huis als bewijs van erkente lijkheid ten geschenke zal geven. Minister Luns had vandaag een on derhoud met de eerste minister van Trinidad, dr. Erio Williams. Minister Luns is zaterdag voor een officieel bezoek op Trinidad aangeko- men. Na zijn bezoek aan Trinidad reist hij door naar de Verenigde Staten. na 1956 Ter geleenheid van het 150-jarig be staan van het Nederlandsch Bijbelge nootschap zal in het Rijksmuseum te Amsterdai van 19 november tot 7 fe bruari ee: tentoonstelling worden ge houden oder de titel „Bijbelse Inspi- De expsitie zal zijn samengesteld uit Bijbele prenten en tekeningen Lucas va Leyden en Rembrandt. Opklaringen T\E voihtige lucht die dagenlang bo- ven Nederland aanwezig was, is vandaar, met noordwestelijke tot noordelrjke winden verdreven en ver vangen door aanzienlijk drogere lucht, h deze lucht zijn het komende etmaal opklaringen te verwachten en slechts in de kustgebieden op enkele plaatsen een bui. Samenhangend met de opklaringen worden de minimum temperaturen lager In de middag blijft de temperatuur ongeveer gelijk aan die van de afgelopen dagen De weersverandering is veroorzaakt door een kleine depressie, die via Scandina vië naar het zuiden bewoog en een krachtig hogedrukaebieddat van de oceaan naar Schotland trok. Daardoor wakkerde in het Noord zeegebied de noordelijke wind aan en kwam de drogere polaire lucht in be weging. ZON EN MAAN Dinsdag 3 november: zon op 7.38, onder 17.09; maan op 6 19, onder 17.13. 4 november: nieuwe maan. Drs. Van Dijl toont ook vór 1936 slechts één Carlistische pre tendent was naar de Spaanse troon. Na dat jaar verschijnt er plotseling aantal Carlistische pretendenten ten tonele en prins Xavier en Charles Hugues zijn er slechts twee lange rij. De schrijver kan geen ant woord geven op de vraag, hoeveel Carlisten elk van de pretendenten ach ter zich heeft. Wel wijst hij er op, dat de Carlistische beginselen blind zijn de ontwikkeling der laatste twee •en. Hij twijfelt er aan, Carlistisch Spanje plaats een andere dan de r.k. gods dienst, hij wijst er op, dat de traditio nalisten vakbonden willen verbieden er terug willen naar een op middeleeuwse leest geschoeid gildewezen, een at lute macht van de koning voorstaan oude, verkregen rechten willen handha- „Dat zij (de Carlisten) hun politieke denkbeelden onlosmakelijk verbinden hun aanspraken op de troon, die zeker recht van bestaan hebben, momenteel geen enkele kans maken om door het Spaanse volk te worden erkend dat Is de tragiek, van een ietwat „gemoderniseerd" Carlisme", zo besluit drs. Van DUI zijn boeiende studie. Sugestieve fictie over atoomoorlog ter's nieuwe wereld", geschreven door de aan een Amsterdamse krant verbon. den journalist Jan Rogier, heeft de KRO gisteravond een flink aantal luis teraars boos en verontrust gemaakt. Hoewel in het programmablad en voor de uitzending duidelijk was ver klaard dat het om een zogenaamd fic- tion-verhaal ging, een soort „histori sche vooruitblik", heeft lang niet iedereen dat vernomen of wel goed in zich opgenomen. In het verhaal ging het nogal bont toe, zo zelfs, dat men hoorde hoe Goldwater een atoombom liet gebruiken. Hierover zijn verscheidene luisteraars zeer boos geworden; men achtte het niet reëel om een dergelijke daad van Goldwater ook zelfs maar veronderstellenderwija als waarschuwing te noemen. Maar vooral was men zeer veront waardigd, dat regisseur Leon Povel zo ver was gegaan, dat hij een bekende lezer van de radio-nieuwsdienst de schokkende berichten daarover liet uit. spreken. Sommige luisteraars meenden een ogenblik met realiteit te doen te hebben, anderen hebben dit opgevat als spotten met een afschuwelijke wer kelijkheid. Op zondagavond kan men de KRO slechts summier telefonisch bereiken: er zijn dan zo weinig mogelijk employés in het gebouw en er wordt slechts één tele foonlijn aangehouden. Daardoor stond deze lijn van half tien tot half twaalf ..roodgloeiend", in totaal belden twintig luisteraars op. Er kwam zelfs een foongesprek uit Duitsland van een dame die juist over de grens woont en voldoen de Nederlands verstaat om goed begre pen te hebben wat zij hoorde Wie de KRO niet spoedig aan de lijn kon krijgen, begon de grote kranten op te bellen en zo kregen ook verscheidene nachtredacties verontwaardigde luiste, raars aan de lijn. De auteur van het gewraakte klank beeld is de zoon van de Nijmeegse hoog leraar-historicus Rogier. Het was, naar de KRO ons meedeelt, zijn eerste bijdra ge aan de radio. De programmaleiding heeft meer dan gewone aandacht aan dit klankbeeld besteed omdat men wel voel de. dat het in veronderstelling en in na bootsing van realiteit zeer ver ging. maar men besloot het uit te zenden als ern stige waarschuwing voor wat zou kun nen gebeuren, wanneer Goldwater het presidentschap van de Verenigde Staten zou verwerven. De KRO betreurt het, dat niettegen staande de zodgvuldige toelichting voor en na de uitzending gegeven, toch ont stemming Is gewekt. Van officiële zijde is echter geen enkele op- of aanmerking ge. maakt. De uitzending was expres op zon- dagavond geplaatst omdat men dan slechts een selectief publiek aan de radio verwacht en de mogelijkheid, dat auto mobilisten tijdens de rit onverwacht op een alarmerend moment jn de uitzending zouden vallen, dan gering is. personalia Op de in Den Haag gehouden jaar vergadering van de orde van advocaten bij de Hoge Raad is mr. Y. H M Nijgh afgetreden als deken. In zijn plaats werd gekozen mr. A. Mout. Mr. S. L. Buruma is gekozen tot lid van de raad van toe- Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. Koster, te 's-Graven- hage, administrateur bij het produkt- schap voor margarine, vetten en oliën. Benoemd tot directeur bij het Rijks instituut voor de volksgezondheid dr. H. H Cohen, voordien werkzaam op ar beidsovereenkomst. Bevorderd tot vice-admiraal de schou ten-bij-nacht P. Cool en L. E. H. Reeser. Tijdelijk benoemd en aangesteld bij de dienstgroep van de officieren van de Kon luchtmacht tot commodore de kolo nel G. van der Wolf, commander van sector Operations Centre Broek-zetel. Eervol ontslag ui* de mil. dienst ver leend aan de generaal-majoors: T. H. Bakker (generale staf), C. J Vermeulen (infanterie met dank voor de veeljarige en belangrijke diensten, aan den lande bewezen. Dick Simons over „de achtergrond'" „O, dat is aardig!" hebt u wellicht vluchtig gedacht, toen u het be richt las dat met ingang van dins dag 3 november a.s. de NTS een geworden speciaal voor doven en slechtho renden bewerkte samenvatting van het journaalnieuws uit de afge lopen week gaat uitzenden. Maar waarschijnlijk is het niet tot u doorgedrongen, welke zeer subtiele aspecten zulk een televi sieprogramma bezit en hoeveel zorg er aan tepas komteer men een doeltreffende uitzending voor stomme film gebruikt: het tussenvoe- kunnen opvangen en doven dikwijls geluidstrillingen kunnen voelen. Ten slotte ook nog omdat men aanneemt, dat wellicht andere kijkers de uitzen ding zullen volgen. Maar de twee overblijvende banden moeten gelijk met de film in stukken Maar er zijn ook heel veel jon- WOrden geknipt, opdat de tussenge- geren en volwassenen, die nooit heb- voegde woordbeelden ruimte krijgen, ben kunnen horen of het moeten Er zit dus montagewerk aan doen met geringe gehoortesten. Die vast op speciale scholen met grote moei te hebben leren lezen en spreken Prrv> fffmnimi en daardoor een beperkte woordkeus u'uul^11 hebben en vrij langzaam lezen, om elk woord zoed in zich op to kunnon ne- "IviM van dn. Berkhout hee/t tnen. Voor dezen is ondertilclinr len d« tourmaldienst dezer dagen eerst enenmale onvoldoende. pmelgedraatd Daarvoor waren „Daarom kozen wij een ander systeem leerlingen uit de hoogste ulo-klasse:i namelijk dat. wat men vroeger bij de elkaar heeft. De heer Dick Simons, hoofdredacteur van de NTS-journaaldienst. hebben wij terèn' er eens naar gevraagd en hij had heel wat te vertellen. „Na maanden van voorbereiding zijn wij nu al enkele weken bezig met proefprogramma's te maken. Je hebt er geen idee van, wat daarbij allemaal komt kijken nr_ Om te beginnen is er veel overleg der (Het bleek dat aan de uitvoering van het plan vooraf gegaan. Daarbij heeft dr. P. R. Berk hout, directeur van de Amsterdamse Joh. C. Ammanschool voor doven en slechthorenden tal van aanwijzingen en adviezen gegeven. „Zo oppervlakkig zou je denken, dat het voldoende is, wanneer je duidelijke onderschriften maakt: de dove kan lezen wat er gezegd wordt door de commentator Maar daarmee kunnen wij lang niet volstaan", ver telt Dick Simons. korte toelichtingen met wit te letters op een zwarte achtergrond. Dat bleek veel meer effect te sor- Eerst kiezen bewerken voor deze speciale krijgen. de Ammanschool r hun directeur naar Hilversum ge- De leerlingen waren verrukt over wat zij te zien kregen. Driekwart van het aantal had het weekjournaal 's zaterdagsmiddags al gezien, maar meestal niet begrepen, waar het over ging. Zij vonden het niet in 't minst bezwaarlijk, dat zij later in de week nog de nieuwssamenvatting voorgezet ETHERGOLVEN daarvoor geschikt is. Soms is iets te ingewikkeld of niet aansprekend ge noeg. Dus moeten wy zorgvuldig kie- Maar de samenstellers leerden veel van deze proefvoorstelling, Zo byv. ble ven de tussen titels toch nog tekort op het scherm: er moet mstig kunnen worden gelezen. Ook besefte men. dat er tijdens die woordbeelden voor enige achtergrond moet worden gezorgd. Voor slechthorenden krijgt de film an ders teveel „dode plekken en het was opmerkelijk, dat, hoewel er nu nog geen achtergrond muziek was, verschei dene leerlingen die nog over gehoor- Oor steunt oog Om te beginnen komt er van een ge wone televisie-uitzending van het jour naal veel minder tot de niet-horende als de wel horende zou denken. Wij horen zeer veel geluiden en vernemen daaruit van alles, zonder het te be seffen. Men zou dat de „begeleidings geluiden" kunnen noemen, die gebeur tenissen illustreren, ook al wordt er niets gezegd. Horen wij buiten bijv. gierende men en een machtige klap, dan wij al een concrete voorstelling van een autobotsing. Horen wij voetstap pen en het geluid van een kamerdeur, plus het rinkelen behoeven wij niet om te kijken weten, dat de koffie wordt binnenge- Voor een dove ontbreekt al deze „Gaat een speciaal team deze uit- resten beschikken, meenden dat er wel zendingen maken?" geluid was. „Neen, daarvoor hebben wij reen Me" 2al 2<,5k®" na!r mensen renner. Wij werken in ploe- v°7" om de bij de film behorende ren en bet team dat teren het einde muz.eWragmenten te overbruggen ü,- van de week het weekoverzicht sa- dens het projecteren van de woordbeel.. mcnsteld, gaat dat daarna ook be- .et? a w€er een arwei op werken voor de uitzending op dins- Z1C dagavond. Maar daar schuilt weer het Een andere ervaring was, dat men gevaar in, dat men geneigd is om toch nog leveel moeilijke, althans bepaalde onderwerpen wel of niet niet dagelijks voorkomende woorden in het gewone overzicht mee te ne- gebruikt. Geheel doven, die men, omdat men al denkt aan de woord voor woord hebben moeten bewerking ervan- Dat mag in geen leren, kan men in geen geval met geval gebeuren". „stadhuistaal" dienen. De bewerking op zichzelf heeft ook ..En zo zullen wij nog veel ervaring hebben heel wat voeten in d« Een moeten opdoen, eer wy de routine t normale journaaluitzending bestaat uit de techniek te pakken hebben", zegt D. een film en drie geluidsbanden, welke Simons, .maar wij houden de steun alle tegelijk draaien. van dr Berkhout en zijn school, zy zul- Op één band staan w. by de film len ons wel op de goede weg helped, porselein dan behorCnde stemmen van prekers, waar. Trouwens, wij verwachten en hopen. - b.. de journaaldienst de benodigde ge- dat alle gehoorgestoorden, die naar onze luiden heeft gevoegd: gieren van rem- wekelijkse uitzending kijken, ons op- en men knetteren van vuur, klappen e.d. aanmerkingen laten weten. Daar leren Op de tweede staat het bij de film wy van en het is onze bedoeling, dit geluidsillustratie. Zo gaat het hem ook ge8proken Nederlands commentaar, programma zo goed mogelyk te bewust zijn, is weggevallen. beelden. Wij zouden U willen aan raden: neem eens een proef. Draai het geluid van Uw televisietoes'H uit en kijk alleen. Tot Uw verrassing zult U veel minder begrijpen van wat U ziet. dan U nu denkt. Bovendien gaat het allemaal heel vlug voorbij. Bezint U zich op het ene beeld, dan komt het andere al voor en U kunt ook niet weten, wan neer er een nieuw onderwerp wordt aangesneden. In korte tijd is de nieuws- melding een chaos geworden. i niet of nauwelijks mentaar wordt bij de speciale bewer king, weggelaten, de andere blijven, vanavgnë Commentaar Onvolwassen pole-orkest: amus miuilit 19.55 Op de man af, praatje 2000 Zigeunft-orkest (gr) 20.20 De man in de Palmboom, hoorspel 21.20 Weens Filharmonisch orkest: klass muziek (gr) 21.50 Wergldpanorama 22 00 Oude Ne- 22.20 Boekbespre- het geluid e -landse kamermuziek king 22 3o Nieuws 22 40 Avondoverdenking 22 55 Lichte gram 23.10 Moderne orkest- ^olana de samenstellers en presenta- werken 23 40 Het Evangelie in Esperanto toren van het programma „Zo is het" w 00 Nieuws. zelf nog zo moeten lachen om de grapjes Hilversum II. 298 m. 19 00 Wat zegt en vooral om niet-groppltlheden welke bSÜÏÏÏ! zij opdissen hun satirisch bedoeld oratorium 21.00 Vijf eilanden, lezing 21.15* commentaar op actuele gebeurtenissen, Vervolg Belshazzar (deel 2) 22.l6__Nleuw» blijft deze uitzending (voor de VARA- °"T inplaats televisie) de indruk van onvolwassen- de commentariërende heid maken. Wie harde en ongezouten Meer tekst stem eenvoudig bij alles ondertiteling kritiek wil geven moet getuigen geeft. doordrongen zijn van geestelijk „Neen," antwoordt de heer Simons, wicht en kritisch-vermogend ovei „dat is het principe dat de BBC in Maar „Zo is het" blijft, ook n zijn tweede programma volgt. Dat is onder „verantwoorde supervisie t de enige andere omroep ter wereld programmaleiding" staat, teve< die een journaal voor doven en slecht- allure van feestneuzenpret op familie- Televisie. k,i horenden uitzendt. Met die ondertite- avondjes behouden. Daarom komen medy Caper (Hot hulpj. ling is men een eind weg, maar in feite spitsvondigheden niet voldoende tot voedoet het met" rech! „oorde„ brutale indruk van kijk eens wat ik macht wel durf". De satirische toon, welke (Belde V AR A-medewerkers in het voormalige documei radioprogramma JVfarimba" jarenlang 22 50 Pr wisten te treffen, missen de jongens van „Zo is het" ten enemale. Een stuk beter zou het zijn. vanaventf Men telt 1 gehoor hebben verloren, maar zich nog allerlei bijgeluiden kunnen indenken en snel kunnen lezen. Andere bejaar den echter hebben ook last van de ogen en kunnen het woordbeeld niet meer zo vlug in zich opnemen. Dit komt veel voor. Men telt er jongere kinderen onder, die door ziekte of ongeval doof zijn 19.è5 Openbaar Kunstbezit weeroverzlcht 20 20 Po- P.v.d-A 20.30 Geld la (Les grandes families), speelfilm ireportage van 57 „Ik zal helpen, zoveel ik kan, dat heb ik ook aan Kitty beloofd. Ze kan nu nog bij me blij ven, maar niet heel lang meer. Ik heb een zoon en een dochter en veel aanloop. Kit ziet er zo getekend uit." „Ja", zegt Anna Appelaar weer. „Ik kom dus nog wel eens aan, hoor. Ver liest u maar niet de moed." „We hebben 't al eens bij de hand gehad" zegt Anna, ,,'t is de eerste keer niet. 't Was met een Canadees. Maar dit is erger." „Ik vrees 't ook." Dan gaat de gast weg met 't gevoel, dat ze een misdadigster is. „Is er wat met Kit?" vraagt Anneke in span- „Katrien verwacht een kleine," zegt Anne Ap- „Als ik 't niet dacht! Ik was er al bang voor. Jakkes bah, nou krijgen we dat weer. Of 't ook nooit ophoudt! Je begint je gewoonweg te schamen voor je familie. En wat moet dat nou moeder, kan ze trouwen?" „Nee", zegt de moeder, „een vader is er Corrie denkt: „Leeuwarden Gerben hoe moet ik dat doen! Gerben kan hier niet komen als dat kind hier zo rondloopt." En Frans zegt: „Joke had 't er ook al over. Ze vertrouwde Katrien al lang niet meer." Opeens staat Anna Appelaar weer op de bres, om ook dit laatste van haar kinderen in be scherming te nemen. „Maar 't blijft onder ons! Laat vader 't niet weten, ik vertel 't hem wel. Op een geschikt ogenblik. Hij heeft 't toen met Ger ook al zo slecht gehad." „O, nog lang zo slecht niet als u. moeder", valt Frans bitter, uit. „Ik, meen me te herinne ren, dat uiteindelijk alles op u neerkwam en op u gewroken werd. Pak die man toch niet altijd met handschoenen aan! Hij heeft 't nog lang niet slecht genoeg gehad in zijn leven!" Er slaat een vuist op de tafel dat de kopjes op springen van hun schotels. in de Mussenstraat door M. A. M. R«n«s-Bold1r>gh „Ajakkes !Frans!" roept Anneke verontwaar digd. „Ga niet zo te keer, zeg!" „Precies, ajakkes! Dat is 't altijd geweest! Dat is 't altijd geweest met allemaal! Hoewel met jou 't minst. Langs jou gleed alles af, jij kon alles naast je neerleggen. Maar wij! Denk je dat Aart voor niets in de illegaliteit is ge gaan? Dat was geen vaderlandsliefde, we heb ben thuis nooit vaderlandsliefde geleerd. Aart wou de terreur die hier altijd geheerst heeft wreken. En hij deed dat op de Nazi's. En Toon, die sluipen en kruipen geleerd had, werd een Nazi-vriend. Gerdien zocht wat vertier en kwam bedrogen uit. En nu Katrien in 't ongeluk. De stakker. Als we haar eens bij ons namen, moe der. Ik weet zeker, dat Joke 't goed vindt." „Als dat kon", zegt Anna Appelaar moe. „En Anjo, Frans? Durf je dat aan? Anjo is nog zo'n kind, wat weet die van 't leven af. Ik zie er met mijn eigen kinderen al tegenop, dat Kitty hier zo zal rondlopen." „Anjo moet 't natuurlijk weten. Dat wordt haar verteld zonder schade. Laat dat maar aan Joke over. Wie veel met bloemen omgaat, weet meer dan je denkt. Maar die weet 't zui ver. Ik kom wel eens, samen met Joke. Kit zou dan ook uit 't geklets van de buurt weg zijn." „Ja", zegt Anna Appelaar weer. En dan bemerken ze opeens, dat er een sa menscholing van kleine mussen voor 't houten hekje is ontstaan. „Fruit dan, jonges!" roept de bendeleider schor. „Lang zei ze leven! Fruit dan!" 't Gezang barst los; niet helemaal onaanvecht baar: maar geladen met spirit. „In de gloria! In de gloria!" ,,'t Is waar ook, we hebben feest vandaag", lacht Frans opeens. „Moeder, die lui hebben wat verdiend, ik zou ze maar gauw wat geven." Anna Appelaar neemt de grote zak met snoepgoed en gaat ermee naar het mussen- volkje toe. Pijlsnel komen er nog meer aange fladderd. Opoe Ap trakteert! Eindelijk! Ik ook, opoe Ap! Ik heb nog niet gehad! En Anna Ap pelaar deelt uit, met bevende handen en een lachende mond. Ze meent, dat de volheid van deze dag haast niet te verwerken is. Maar de kleine mussen zingen en joelen: „In de gloria, in de gloria!" XV Frans kijkt eens op zijn horloge en rekt zich demonstratief uit. Zijnbenen hebben lang tevoren al de kriebel gekregen. Als Joke hier was ge weest, zou ze de symptomen hebben herkend. Hij houdt 't niet langer uit, hij moet in bewe ging, naar buiten. De frisse lucht vermag mis schien wat anders Jokes taak is: de opkomende storm bedwingen. Hij staat op, een lang eind mens naast de belachelijk kleine crapaudjes. „Mensen, praten jullie nou samen verder over al die vrouwenzaken. Zo meteen komt Ger thuis, dan kun je weer van voren af aan beginnen. Ik ga er nog even vandoor, tegen zessen ben ik weer terug." „Allemensen, wat ben jij een gentleman in dat donkere pak", zegt Anneke bewonderend. „Zal tijd worden, hè? Nou tot straks dan maar Moeder u kunt op me rekenen, hoor." „Dat weet ik immers wel. jongen." Eenmaal buiten, ademt hij diep de zuivere lucht in en laat zich dan bewust dryven naar het doel, dat hem de hele middag reeds ge trokken heeft. (wordt vervolgd) het 1 eens langdurig bestudeerde aleer er over te gaan praten. Wie verstandig is, erkent de onvolwassenheid van het programma en laat de speelse hondjes blaffen: zij bijten niet werkelijk, zij happen maar wat, en dat kan niet echt wonden. Op deze zaterdagavond waren er ver der, pal achter elkaar, op Ned. 1 en 2 7.i*o"hi muzikale shows met tienerallures te zien. De NCRV kwam zeer pover voor den dag met een nogal stijf geval, dat weer helemaal het „liedje met manie ren" van Kitty Knappert was. Men hoeft bij het kijken daarnaar het pro grammablad niet op te slaan om te weten, wie de regisseuse is, die altijd op het zelfde stramien borduurt. Alleen Supercar, nleu- e aflevering, met marionetti ur: Mr. Magoo, tekenfilm; pl Vist u dat?", popu' seks; pl.m. 19.19 uu ir: 87TH Precinct. Programma voor morgen 1 I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuwe rende Woord 7.15 Ouverture vroege mensen (7.55 Overwe- ruws 8 15 Voor de Jeugd 8.20 (verv) 8.50 Voor de huie vooruit praatje 12.00 Angelus 12 04 Volks la nden 12.30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 123 Voor de boeren 12 45 Actualiteiten of gram 12.55 Katholiek nieuw» 13 00 Nieuw» '3 15 Lichte gramm et Aart Brouwer bracht een klein stukje Voor de plattelandsvrouwen 14.10 Muadêeta vakwerk teweeg in een zee van zoet J°Pn> 14 50 L-nLichtbaken, lezing 15 00 Rleleksen: amus kabbelende golfjes. programma (herhaling van zaterdag Jl) Stukken beter kwam de VARA op het scherm met hddr showbijdrage. Iets ?odfP!e heel nieuws en fris, met Rob de Nijs als centrale figuur tusen meer tiener idolen van het ogenblik. Goed geva- ieerd, bijzonder aardige vondsten en vlot gepresenteerd. Intussen voerde de NCRV de kijkers mee naar Ceylon in een weer prima documentaire waarin vooral de geeste lijke ontwikkeling van een zich opwer- t kend jong land werd belicht en waarbij Llchtë"Vrajn 8.50* 'Óehten^-rn'^o'oo °De het moeizame loskomen van oude waar- groenteman 9.05 Klass gram 9 40 Morgen- den die zich u-onderlijjt vermengen met 11.00 Nlïïw, u lÏÏnï nieuwe inzichten, duidelijk werd aan- ma voor de zieken 12 00 Licht lnstrumen- getoond. Van fotografie was de doeU- 1381 ensemble met licht vocaal ensemble mentaire -per anerl en 12.20 Uitzending voor de mentatre zeer goed. landbouw 1230 Meded ten behoeve van Op Ned. 1 was het sluitstuk van de land- en tuinbouw 12 33 Lichte gram 13.00 avond, de familie WaldenKievits in Nituws 13.15 Mededelingen, eventueel ac- ..Theme, ihtiU», iets beter dan de eerete '^SmSS'u.m'vooI'S -40 Voor de kinderen 15 00 Radio- jeugd 17.50 Regërlrigsuitzending: Colu doop I J.OO LlchI 18.20 Uitzending Katholieke Volkspartij. Kaarten Een uitzending over politieke de aandacht verdienen 18.30 Radio-VÓlks- Univereitelt: Schijnwerper op het toneel, door drs G J de Voogd. 7.50^ Dagopening1 AVRÖTT ^euten 1 zangsolisten 12.20 uitzending idbouw 1"*" id- en tu Nttuws 13.11 1 tafel. aflevering nog alt\jd geen toneel. Hoger dan ko mieke voordracht voor één dame en twee heren" komt het niet en dan ver langt men wel eens zuchtend naar het de. phllhai muziek 15.4s Van 1 16.00 Nieuws 18.02 Lichte gram voor de jeugd 16 30 Voor de Jeugd 17 30 New Vork calling 17.35 Voor de Jeugd 18 00 Nieuws 18.15 Eventueel actueel 182o Promenade-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7