DRUM Uw probleem is het onze Echte antipapisten haten rooms-katholieken niet Een kanttekening Humanistisch verbond verliest zijn geduld9 Jonge kerken moeten eerst op eigen benen staan Een woord voor vandaag Elke dag duizend gulden voor kinderhuis in Genk Ongebruikelijke vorm van dankbaarheid HALF ZWAAR-HEEL LEKKER I H 2 MAANDAG 2 NOVEMBER 1964 NIET ALLEEN BIJ SPAARBANKEN 30ste oktober, wereldspaardag, is weer achter de rug. Op die dag hebben wij ons opnieuw bezonnen op de grote waarde van het sparen: voor het gezin en voor onze samenleving. De laatst bekend zijnde cijfers van alle spaarbanken in ons land bewijzen dat er volop gespaard wordt. In de eerste negen maanden van dit jaar is bij al die spaarbanken tezamen een bedrag van 6.136 miljoen ingelegd. Dat was goed 1000 miljoen meer dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. Teleurstellend was voor de spaarbanken alleen, dat het bedrag dat in de afgelopen negen maanden werd opgevraagd 6.245 miljoen) veel groter was dan een jaar geleden 3.999 miljoen). De oorzaken zijn niet precies bekend. Ten dele speelt de hogere rente die de belegger op obligaties kan krijgen of die hij kan maken als hij zijn rente bij een handelsbank zet, een rol. Ten dele oefenen ook de stijgende prijzen invloed uit: hij die iets van waarde moet kopen, is geneigd die aankoop te vervroegen, om later niet nog meer te moeten betalen. Wat ook precies de oorzaken zijn, het resultaat was in elk geval dat er in de eerste negen maanden van dit jaar 892 miljoen werd gespaard tegen 1.134 miljoen in diezelfde periode van vorig jaar. Samenvattend kunnen wij zeggen: de spaarlust is dit jaar toegenomen, maar desondanks wordt er meer opgevraagd dan een jaar geleden. Als wij het over sparen hebben, denken de meesten van ons in de eerste plaats aan de bekende spaarbank. Toch is dit niet de enige vorm van sparen. Het is zelfs, sociaal-economisch gezien, niet de belangrijkste vorm. Dat komt onmiddellijk tevoorschijn als wij de cijfers van het nationale I sen. Daarvoor zijn de controver- inkomen en van de totale consumptie tegenover elkaar stellen. Volgens het! sen te ernstig. En alleen dan zal Centraal Planbureau kan dat nationale inkomen voor 1964 op bijna 53.000 j het reformatorisch christendom miljoen gesteld worden. De Nederlandse gezinnen besteden dit jaar bijna i sterk staan als het leeft uit de Bezinning op Hervormingsdag Het conflict met Rome duurt nog steeds voort. Het is met vriendelijkheden niet op te los- 34.500 miljoen aan levensmiddelen, genotmiddelen, duurzame gebruiks artikelen of andere zaken die aangenaam of noodzakelijk zijn. Maar ook de overheid had uitgaven in de consumptieve sfeer, dit jaar bij elkaar ruwweg 9.000 miljoen. De totale consumptie kan dus globaal op 43.500 miljoen gesteld worden, zodat 82% van het nationale inkomen voor de consumptie wordt aangewend. Maar dat wil ook zeggen, dat 18% dit jaar niet voor dat doel wordt uitge geven, maar dat het werd en wordt opzij gelegd. Duidelijker gezegd, dat hel wordt gespaard: een bedrag van liefst 9.500 miljoen. Laten wij er direct bij zeggen, dat dit bedrag niet door de gezinnen alleen wordt gespaard. Het nationale inkomen stroomt namelijk niet voor 100% naar de gezinnen. Een belangrijk gedeelte blijft bij de ondernemingen achter. Zij keren het niet uit maar zij houden het geld in bedrijf om het produktie- apparaat te vergroten en te moderniseren. Dat gespaarde geld wordt benut voor investeringen. Maar het geld dat wèl naar de gezinnen vloeit en daar niet onmiddellijk wordt uitgegeven, dat dus in feite wordt gespaard, gaat lang niet allemaal naar de spaarbanken. Het wordt gebruikt om een levensverzekeringspremie dan wel een pensioenpremie te betalen. Maar het dient ook om de premie voor de sociale verzekering te betalen. Zo op het oog zijn dit geen bespa ringen, maar economisch worden deze premies wel degelijk tot besparingen gerekend. Het verschil is alleen, dat als men eenmaal besloten heeft tot een verzekering of een pensioen, men verplicht is regelmatig een premie te betalen. En dan moeten wij natuurlijk ook denken aan het spaargeld dat wordt gebruikt voor de aankoop van obligaties en aandelen. Dit zijn dan de meest voor de hand liggende voorbeelden. Er zijn er meer. Het gaat in al die gevallen om grote bedragen. Om dit te illustreren kunnen wij geen beroep doen op de cijfers van 1964 (omdat die niet beschikbaar zijn), maar moeten wij onze toevlucht nemen tot cijfers van 1963, die wij vonden in het jaarverslag van de Nederlandse Spaarbankbond overheid 2.280 miljoen 4,9%) pensioen- en verz.fondsen 2.050 miljoen 4,4%) spaarbanken 1.700 miljoen 3,6%) n.v.'s en overige bespar. 2.730 miljoen 5,9%) totaal besparingen 8.760 miljoen (18,8%) Volgens deze cijfers waren de totale besparingen in ons land vorig jaar dus 8% miljard, hetgeen (de cijfers tussen haakjes) 18,8% van het nationale inkomen uitmaakte. Wij zien ook, dat er naar de pensioen- en verzekeringsmaatschappijen meer geld stroomde dan naar de spaarbanken. Dat de overheid nog iets meer spaarde en dat de n.v.'s en gezinnen tezamen nog iets meer spaarden. Bij die gezinnen moeten wij er dan aan denken, dat de besparingen in de vorm van premies en geld voor de spaarbank al afgetrokken zijn. Een splitsing tussen n.v.'s en gezinnen is voor 1963 nog niet bekend; voor 1962 was de verhouding 2.200 miljoen voor n.v.'s en 220 miljoen voor gezinnen. Kijken wij nog even naar de spaarbanken en dat bedrag slaat dan op de besparingen bij de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boerenleenbanken tezamen dan blijkt dat de besparingen bij die instel lingen (waar overigens de rente bij is geteld) iets minder dan 20% van de totale besparingen uitmaakten. En hiermee komen wij dan weer terug op ons uitgangspunt: de besparingen bij de traditionele spaarbanken zijn heel belangrijk voor ons land. Maar er wordt meer gespaard dan bij de spaarbanken alleen. kracht van het Woord Gods. Dit betoogde prof. dr. J. van Gende- ren zaterdagmiddag op de grote bijeenkomst, die Protestants Nederland" ter gelegenheid van Hervormingsdag belegd had in Utrecht. Begrip gevraagd voor 21.000 Ambonezen De Stichting Interkerkelijk Contact Comité Ambon-Nederland (ICCAN; heeft een brochure uitgegeven om de Nederlanders een beter begrip te ge ven van het Ambonese volk. Deze brochure, die 71 pagina's telt, is geti teld „Amboina-Ambon". De schrijver is ds. G. Heeringa, die geruime tijd als zendingsarbeider in Indonesië gewerkt heeft. ICCAN is een protestantse stich ting, die zich geestelijke, culturele en sociale arbeid met en voor de Ambo nezen in ons land ten doel stelt. Jammer is het, dat slechts een kwart van de brochure is gewijd aan de Ambo nezen in Nederland. Wij ontlenen hier aan, dat er in 1951 3578 KNIL-militairen met hun gezinnen, in totaal 12.500 Zuid- Molukkers naar ons land kwamen. Eind 1963 was hun getal uitgegroeid tot 20.560, waarvan er 8.300 niet meer in woonoor den wonen. Tot 1962 zijn slechts 818 Zuid-Molukkers naar Indonesië terugge keerd. De Ambonezen in ons land zijn voor 93 procent protestant Het groot gebrek aan predikanten is echter een enorme handi cap. De schrijver konstateert, dat de jeugd in de leeftijdsgroep van 12 tot 20 jaar nog voor de helft voortgezet onder wijs volgt, waarmee de Ambonese jeugd gunstig afsteekt bij de Nederlandse. Slechts een kwart van de kinderen gaat op eigen lagere scholen, waar Maleis gesproken wordt, hoewel Maleis nog in vier van elke vijf gezinnen de voertaal In allerlei opzicht is deze brochure een waardevolle vraagbaak. In het voor woord wordt de strekking aangegeven Het secretariaat van het ICCAN is gevestigd te Nunspeet, Paddestoelweg 4. Conflict nog onverminderd (Van onze kerkredactie) Nadat de voorzitter van deze vereni ging, ds. L. Lagerwey uit Den Haag, de samenkomst geopend had, sprak de Apeldoornse hoogleraar over ,.De kracht van de Reformatie". De Hervormers hebben de bevrijdende en vernieuwende kracht van Gods Woord persoonlijk leren kennen. Toen zij de strijd aanbonden tegen leringen en instellingen van men sen. die in de kerk overheersend waren geworden, was dat voor hen een heilig moeten. De overmacht van het Woord drong hen er toe. Het anti-papisme werd vervolgens ver dedigd door prof. dr. S. van der Linde •an Utrecht. Wel te verstaan het échte ntlpaplsme, niet de blinde haat tegen alles wat rooms is. Dat laatste verdient geen goed woord. Hot echte antipapisme wijst de paus (in het latijn „papa") af en de mispriester (vroeger „paap" ge noemd). Christus hééft geen stadhouder, omdat Hij beloofd heeft altijd Zelf bij ons te blijven. In de met pracht en praal over laden oaus kunnen wij geen beeld van Christus zien, aldus prof, Van der Linde. Ook de priester staat Christus in de eg. Christus heeft ons zo geheel met od verzoend, dat priesterlijke bedie ning uitgesloten is. Waar die zich toch aandient, dringt ze (onbedoeld) Christus Boekenhoek Geschiedenis van de kerk, redactie irof. dr. G. P. van Itterzon en prof. dr. Nauta, delen VII en VIII. Boeket reeks. Tweede herziene druk. Uitgaven J. H. Kok N.V., Kampen. (157 en 155 blz.. per deel 1,75). Verhalen, Aleida G. Schot. Derde druk. Uitgave M. Meulenhoff, Amsterdam. (191 blz., 5,50). Moord Is kindertpel, door Agatha Christie. Vertaling H. Tromp. Accolade reeks. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden - 3,25). Laat Europa kiezen brochure T. Knecht Protestants Nederland heeft als extra nummer een brochure doen verschijnen, getiteld „Laat Europa kiezen". De schrij ver. de heer T. Knecht, beschrijft daar in de autoritaire voornamelijk rooms- katholleke stroming in de Europese politiek. Deze „beweging" is geïnfiltreerd heeft zeer invloedrijke posities bin nen politieke groeperingen, d: tief zijn ingesteld. Nodig is het, aldus de heer Knecht, dat zulke politieke groepe ringen desnoods gedwongen worden om tegenover het rooms-conservatisme kleur te bekennen. Hij noemt vooral de Opus Dei in Spanje en de Abendlëndische Aka- demie met haar invloed op de Westduitse CDU. De brochure is te verkrijgen bij de propagandacommissie van Protestants Nederland. Noordeinde 48a te Delft. Eén organisatie voor hts-ers Voor het eerst in de geschiedeni.' het hoger technisch onderwijs zij Den Haag besturen vnn alle HTS-corpo- ra bijeen geweest. Onder auspiciën de stichting Het landelijke HTS-orgaan ting op de organisatie van afgestudeer den NIRIA te bereiken. Het landelijk HTS-orgaan heeft zijn medewerking toegezegd aan een alles overkoeDelende organisatie van stude renden aan de Nederlandse hogere tech nische scholen. Voorzitter Van Praag: Discriminatie Het geduld van het Humanis tisch Verbond raakt uitgeput, heeft zijn voorzitter de heer J. P. van Praag zaterdag verklaard. Hij sprak op een landelijke con ferentie waar het feit herdacht werd dat tien jaar geleden de hu manistische geestelijke verzor ging voor gedetineerden werd in gesteld. Volgens de heer Van Praag is deze echter nog steeds niet gelijkberechtigd met de gods dienstige geestelijke verzorging van de gevangenen. Niet alleen het werk onder de gede- neerden is moeilijk, zo zei hij, maar ook de positie waarin het zich bevindt, De geestelijke raadsman is niet benoemd, maar toegelaten. Het werk verkeert in een ietwat gediscrimineerde situatie. Volgens de heer Van Praag heeft de geestelijke raadsman niet. zoals de godsdienstige verzorgers, de vrijheid zelf contacten met de ongodsdienstige gedetineerden te leggen. De gedeti- Dan maar geen dure objecten (Van onze kerkredactie) De bekende Amerikaanse zen deling dr. David L. Vikner, secre taris voor Oost-Azië van de Zen dingsraad van de Lutherse Kerk in Amerika, heeft aangedrongen op een ingrijpend onnderzoek van de grote en kostbare objecten van de zending. De huidige ont wikkeling maakt het zijns inziens onvermijdelijk enkele grote in richtingen te sluiten of aan de regering over te dragen. Dr. Vikner. die sprak op de tweede Panazlatische Lutherse conferentie in Ranchl ln India, gaf drie grondbeginselen voor de financiën van de jonge kerken: alle plaatselijke gemeenten moeten fi nancieel onafhankelijk zijn en zichzelf kunnen onderhouden: de belangrijkste taken van de kerk moeten volledig door de leden vai kerk zelf gedragen worden; de jonge kerken mogen alleen geld van buitenaf accepteren voor een nauwkeurig bepaalde tijd en voor de uitvoering van :n bepaald konkreet doel. Geen standaardgeloof Een andere Amerikaan, dr. George W. Forell, waarschuwde de deelnemers aan conferentie voor een overschatten de theologische consensus in nene. „Het bestaan van verschillen de soorten christenen", zo zei de hoogle- in de dogmatiek van de universiteit Iowa, „is op zichzelf niet zondig. Het wordt zondig, zodra die verschillen leiding worden tot onenigheid." Wie probeert een officiële standaard- versie van het christelijk geloof te schep pen, beperkt daardoor de steeds nieuwe dynamiek van de Heilige Schrift tot een bepaalde uitspraak van één generatie in één situatie. Dr. Forell noemde voorbeel den in de Verenigde Staten van groepen, die alleen maar christen" wilden zijn en zich beschouwden als de „erfgenamen van alle denominaties". Steeds weer wer den deze groepen zelf weer denominaties met hun specifieke eigenaardigheden. neerden moeten humanistische ging hebben afgew „Als verbetering heeft de minister onlangs toegestaan dat aan ongodsdien stige gedetineerden die godsdienstelijke geestelijke verzorging hebben afgewe zen een door het Humanistisch Ver bond geschreven folder wordt uitge reikt. Waarom zo'n gebrekkig contact middel ingevoerd in plaats van een persoonlijke kennismaking? Uit deze gang van zaken blijkt dat de humanis tische geestelijke raadsman in de we reld van het gevangeniswezen wordt geduld in plaats van aanvaard". De heer Van Praag wees op het zijns ziens teleurstellende debat in de Tweede Kamer tijdens de openbare be handeling van de begroting van justi tie. „De minister noemde de werksitu atie bevredigend. Argumenten werden niet gebruikt. Bevredigend is de huidi ge regeling blijkbaar voor de regering, maar beslist niet voor het Humanis tisch Verbond en zeker ook niet vooi de ongodsdienstige gedetineerde". Het Humanistisch Verbond, aldus de heer Van Praag, is tien jaar lang ge duldig geweest. Het heeft alle begrip gehad voor de ontwikkelingsmoeilijk heden: ..Dit geduld raakt echter uitge put. Wij vragen geen gunst van de overheid. Wij bieden onze diensten aan en verlangen het recht op een ge lijkwaardige positie van de Humanis tische geestelijke verzorging als ei volwaardige bijdrage op het vlak vt de levensovertuiging. Dr. Feenstra nam afscheid van Rotterdam De gereformeerde predikant ds. van Andel heeft gisteravond in de Pnlöl- kerk van Rotterdam-Charlois enkele woorden gesproken tot dr. en mevrouw IJ. Feenstra die voor de zending op 11 november vertrekken naar Leopold- ville voor het oprichten van een chris telijke universiteit. Dr. Feenstra is al reeds eerder door Baarn uitgezonden geweest naar Kame roen en ook nu leek het er nog helemaal niet op dat het vertrek naar de Kongo reeds zo spoedig zou volgen. Ds. Van Andel preekte tijdens deze dienst over Psalm 145:10. Als woord van afscheid gaf hij dr. Feenstra de woorden van het 20ste vers mee. „De Here bewaart allen die hem liefhebben." Verder wees hij er nog op dat Charlois ook al zit u in de Kongo u niet zal ver geten. In het gebed zullen wij altijd bij u blijven. Hierna zong de gemeente hem staande toe het gezang „Blijf bij mij Heer". Na afloop van de dienst maakte velen gebruik van de gelegenheid persoonlijk van de familie Feenstra afscheid te nemen. die geluk bracht, door Agatha Christie. Vertaling H. Tromp. Accolade reeks. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. (179 blz., 3,25). De fatale grapjas, door Nicholas Blake. Vertaling John M. Vermeys. Accolade reeks. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. (192 blz., 3,25). Moordplan nummer zes, door John Bingham. Vertaling Johan W. Schotman. Accolade-reeks. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. (166 blz., 3,25). Groot Vertelboek voor de bijbelse ge schiedenis, deel II Nieuwe Testament, door Anne de Vries. Veertiende druk. Illustraties Hermine F. Schafer. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen (340 blz., 16,90). Davy Crocket wordt volwassen en De terugkeer van Davy Crockett, door Tom HilL Vertaling ir. P. Telder. Tekeningen Peter van Straten. Kernpockets voor de jeugd. Uitgaven H. ten Brink N.V., Am- sterdam/MeppeL (128 en 127 blz., per deel 1,75). Agaton Sax en de dubbelgangers, en Agaton Sax en de zeeroversbenae, door Nils-Olof Fronzen. Vertaling Jacqueline Nahuys-Duvivié. Omslagen Kees Kelf- kens. Tekeningen Ake Lewerth. Kern- >ockets voor de jeugd. Uitgaven H. ten van Zijn unieke plaats. Het echte papisme leeft niet uit haat tegen rooms- j katholieken, maar uit liefde voor Chris tus en Zijn kerk. aldus de Utrechtse hoogleraar Prof. dr. L. W. G Scholten van de Vrije Universiteit sprak over ..De Ne derlandse staat als objectivering van het protestantisme" De Nederlandse staat is ontstaan in de Unie van Utrecht, waar van de belangrijkste bepaling was „mits dat een ieder particulier in zijn religie vrij zal mogen blijven". Met een wolk van getuigen toonde prof. Schollen aan, dat dit beginsel van godsdienstvrijheid in ons land juist door de protestanten (gereformeerden) werd beleden. Aan de predikanten werd in de beken de Synopsis voorgehouden, dat de leerde hetzelfde. Slechts harde noodzaak in de oorlog tegen Spanje verhinderde soms dit in praktijk le brengen. De geestelijke vrijheid biocide in ons land zo op. dat vervolgden om het geloof, Joden, doopsgezinden, independenten en hernhutters van heinde en ver toestroom den. Zo is Nederland Nederland gewor den, een staat, die de objectivering is van het protestants beginsel van gods dienstvrijheid. Na twee hervormde sprekers (één ge- reformeerdebonder en één confessioneel) een gereformeerde en een christelijk ge reformeerde, sprak ds. A. Vergunst, pre dikant van de Gereformeerde Gemeente van Rotterdam-Centrum een slotwoord. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem: H. Bouter te Aangenomen naar Nieuw-Buinen: C. Vijfhuizen te Noordbergum; naar Wou- drichem (toez.)P. Kampstra te Wate ringen; naar Tzum: A. P. Peschar te Bal- lum-Hollum (Ameland). Bedankt voor Ermelo (4de p.p.): A. J. de Jong te Scheveningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Krommenie: C. E. v. d. Broek te, Nieuwleusen. Aangenomen naar Voorburg (vac. ds. mr. W. S. de Vries): H. J. v. Duinen te Zwijndrecht; naar Rotterdam-Overschie (vac, J. Ribberink): J. v. Dalen te Frane- ker. Bedankt voor 's-Gravenhage-Oost (vac. K. Welbedacht) en voor Veenendaal (vac. J. Overduin): drs. J. v. d. Zanden te Zwolle; voor Leeuwarden (vac. C. de Kruijk): P. Poosse te Barendrecht. Beroepbaarstelling: De heer J. Paksy, kand. te Kampen. Volcmarstraat 4, al daar, is na gehouden préparatoir exa men beroepbaar verklaard. GEREF KERKEN (VR1JGEM.) Beroepen te Appingedam en Over- schild (in comb.): J. Strating te Alkmaar. Aangenomen naar Goes: T. Dekker, kand. te Hattem, die bedankte voor Twee de Exloërmond-Valthermond, Ruiner- wold-Koekange en Vrouwenpolder. Rotterdam-Centrum. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Aangenomen naar Musselkanaal: Harkema te Den Haag. De Here Jezus vaart met Zijn discipelen naar de overkant van het meer. Plotseling betrekt de hemel. De wind steekt op. En storm barst los. Golven slaan wild over het scjiip. De discipelen spannen zich tot het uiterste in. En ondertussen slaapt de Here Jezus rustig op de voorplecht alsof een zacht briesje de zeilen doet bollen. Het verhaal wordt ons door Matteus, Marcus en Lucas ver teld. Maar Marcus voegt er één kleine wetenswaardigheid aan toe. Het is het korte zinnetje: „En er waren andere sche pen bij Hem." We denken meestal aan het bootje met de Here Jezus; aan de angst van de discipelen. Maar eigenlijk waren die andere reizigers in een veel gevaarlijker positie. Als de roerganger onder de discipelen de roerstang met beide handen moet om~ klemmen om de boot met de kop in de golven te houden, heeft hij onder het zeil door uitzicht op de rust van Christus. Maar de andere stuurlieden zien alleen de hoge golven wild op hun boot toespringen. Als de discipelen van angst niet meer weten, wat zij moeten doen, kunnen zij naar Christus gaan. Maar in de andere boten klinkt alleen maar de angst kreet boven het geweld van wind en water uit: „Wij vergaan." Terwijl Mattheus en Lucas een tekening geven van de macht van Christus over de storm laat Marcus tegelijkertijd ook de nood van mensen zonder Heilandzonder hoop, zonder Heer zien. Het is goed een nieuwe week te beginnen met een ge dachte aan de mensen zonder Christus, niet om te zeggen: „Wat zijn wij goed af," maar om te weten: Ook zij moeten Christus leren kennen. Ook zij moeten weten dat Hij hun storm kan stillen. En u bent misschien wel de enige die hen dat kan vertellen. We lezen vandaag: Romeinen 16 vers 17 tot einde. Gebedsdag uitgeschreven r verslaggevers) „Vrienden t Genk" die de bouw van het nieuwe protestantse kinderhuis van de Vereniging ,,Ons Kinder huis" in de Belgische industrie stad Genk financiert, heeft in de maand november elke dag een bedrag van du'izend gulden nodig om de aannemer de derde termijn te kunnen voldoen 30.000). De bouw is thans gevorderd tot en met de eerste verdieping. Aan de twee de verdieping is men reeds begonnen. Voor de afwerking zullen te zijner tijd nieuwe aanbestedingen moeten wor den gedaan. De Stichting „Vrienden van Genk" heeft reeds twee bouwtermijnen kunnen vol doen, maar nu de derde vervaldag na dert is de kas nagenoeg leeg. In het kinderhnis is tegen donderdag 12 november een gebedsdag uitgeschre ven in verband met deze zorgelijke toe stand. De directrice, mejuffrouw M. de Jong heeft in het maandblad ELIËZER GOLDFARB, portier van de artisteningang van de grootste schouwburg van New York, is een dankbaar man. Maar hU toonde zijn dankbaarheid on langs op een ongewone manier. HU besteedde 996,60 dollar (ruim 3600 gulden) aan een advertentie in de New York Times, waarin hU een gedicht plaatste, getiteld „Dank U". Goldfarb, die 77 jaar oud is en uit een oud rabbUnengeslacht stamt, had al vaak Psalm 57 10 en 11 gelezen: „Ik zal U loven, o Here, onder de volken, ik zal U psalmzingen onder de natiën; want hemelhoog is Uw goedertierenheid, tot aan de wolken reikt Uw trouw". HU besloot dit letterlijk te doen. De advertentie, die een kwart van zUn spaargeld kostte, was de manier, die hU gekozen had, om God en mensen te danken. „Het afgelopen jaar is voor mU zo vol wonderen geweest," zo zei hy tot verslaggevers, „dat deze advertentie dit feit wil gedenken en tevens een gedenkteken ls voor mUn vader en moeder". mee te bidden voor de voortgang van het werk. Voor dit gebed geeft mej. De Jong het vele dat reeds tot stand kwam: een mannelijke hulp die zich voor een jaar aanbood; de offers {lie werden ge bracht; de voorziening in alle dage lijkse noden. Bid voor elke dag 1.000: het kennen van Gods wil; meer be kwame vakmensen die zouden kunnen helpen bij de aanleg van elektriciteit, sanitair en verwarming; de actie die gedaan wordt door het christelijk ly ceum in Arnhem." Intussen heeft ds. J. Gravendeel het voorzitterschap van „Ons Kinderhuis" neergelegd. Hij verhuist binnenkort naar Antwerpen in verband met zijn benoe ming tot predikahtin algemene dienst bij de Belgische Evangelische Zending: De evangelische predikant van Genk, ds. J. Lukasse, heeft het voorzitterschap van het kinderhuis van ds. Gravendeel (Gfften voor het bouwfonds kunnen overgemaakt op postrekening 1150 ten name van de Stichting „Vrienden van Genk" te Hilversum.) MARIATOCH MIDDELARES Maria heeft op het concilie toch de titel van Middelares gekregen. Vele bisschop pen hadden hierom verzocht tijdens dè discussies, die enkele weken geleden plaats vonden, over het Maria-hoofdstuk in het schema over de kerk. De titel is daarom alsnog in de tekst opgenomen, maar volgens woordvoerders zo, dat het voor bijna ieder aanvaardbaar is en be slist niet op een nieuw dogma vooruitge lopen wordt. Het hoofdstuk werd daarna aanvaard ftiet slechts tien van de 2100 stemmen tegen. De paus heeft verklaard, dat de liturgi sche hervormingen, die door het concilie werden goedgekeurd, moeten worden toegepast met overeenstemming tussen het nieuwe en het traditionele. Alles moet in harmonie gebracht worden met de erfenis uit het verleden, anders is er geen sprake van vernieuwing, maar van revolutie, zo zei de paus. De voornaamste vernieuwing in de li turgie is de invoering van de moderne talen. Vraag: Is het juist van de naam Jo hanna als roepnaam José af te leiden? Welke roepnamen kunnen er al zo van Johanna afgeleid worden? Antwoord: Officieel is dit niet juist. Van de naam Johanna zijn vele roepna- afgeleid maar uitgerekend deze haar man zekerd w, Vraag: voor deze uitkering niet bij de grootouders Voor het verband laten wij hier vers 14 tot 20 volgen: „Daarom, hoort het woont met zijn woord des Heren, gij spotters, heersers dit volk in Jeruzalem. Omdat hij zegt: Wij hebben een verbond met de ~t. d°0d gesloten en n 'gootsteen gemaaktr Zij verdrag gemaakt; wanneer de voortstor- - vliering. De mende gesel doortrekt, zal hij ons niet niet. Een mens behoeft zich echter niet doen samen met de WC vu«u.B. - officiële afleiding te storen als woning is eigendom van de grootouders ?e zodat het echtpaar geen huur behoeft te hij een bepaalde roepnaam aardig vindt- Afleidingen van de naam Johanna zijn betalen. Met zijn gezinsinkomen valt de j. r_ T-,-- tman onder (je weistandsgrens voor de inkomstenbelasting. Moet hij nu inkom stenbelasting betalen? (Omdat de huur waarde van de door hem bewoonde wij hebben schuilplaats gesteld en uv verborgen daarom, dg Here Here: Zie, Ik leg in Sion Jeanne, in het Engels: Joan, Jane, Jan net, Jinny, Jone en in het Italiaans; Giovanna. Jo6é is een afleiding van Josephlna, maar als u die naam aardig vindt, waarom zou u die niet gebruiken? Vraag: Een vrouw heeft al 18 jaren in Engeland gewoond. Zij was daar ge huwd. Maar 16 maanden geleden is haar kamers als inkomsten gerekend kunnen ^al lllt,.reuht- worden of geldt dit laatste niet bij de inwoning?). kostbare hoeksteen van een vaste c slag; hij, die gelooft, haast niet. meetsnoer maken tot i Ik Geheimhnudtg gen, die nlel onderling mei elbaai in verband staan moeten In at zonderlljke brieven worden ge steld. Per brlet dient eeD gulden aan postzegels te worden Ingeslo- «nge- :ien de huurwaarde wel hoger zal zijn wezenpensioen? Zij dan het voor-niet-berekening van in komstenbelasting geldende maximum moet hij dus aangiften doen voor de Antwoord: Zij heeft in Engeland ge- Inkomstenbelasting gerechtigheid tot paslood; en de hagel zal de leugen-schuilplaats wegvagen en het water zal de toevlucht wegspoelen. Dan zal uw verbond met de dood uitge- u". het laad als inkomen met betrekking tot de dodenrijk zal geen stand houden, Antwoord: De huurwaarde van de Waarop ik altijd boven blijf, Al ga ik ook ten onder"? Vraag: Graag had ik een levensbe schrijving van Anna Seghers. Antwoord: Anna Seghers is de schuil naam van Netty Radvanyi Reiling, ge boren te Mainz in 1900. Zij studeerde kunstgeschiedenis en woonde na haar - i* „ij a a huwelijk met een Hongaars schrijver te ■..ï1'.?,1 d?ard?°r vertrapt Berlijn. In 1933 week rij uit naar Parijs kitTlStwLVl™ e» 19« vertrok rij naar de Vereniüde :gde: die Ut Bijbel man, die 16 maanden geleden overleden geloven, haasten niet' is en heeft de Britse nationaliteit. Als zij voor? naar Nederland komt. komt zij niet in Antwoord: Dit gezegde is kennelijk aanmerking voor de uitkering van de afgeleid AWW, daar men i de voortstormende gesel doortrek ken zal, dan zult worden. Zo dikw trekken, zal hij u grijpen; want aan morgen zal hij doortrekken, bij dag en bij nacht, en het verstaan van de openbaring zal louter verschrikking zijn. Verzoek van lezer: Wie kan medede lingen doen over een gedicht, dat moet gaan over de Bijbel en waarin de vol- n: „Hij die gelooft, haast niet". 16: laatste gende regels voorkomen; „Dit is het vlot, waarop ik drijf, zijn „Dat siebte Kreuz", „Transit" .Die Toten blieben jung". Vraag: Waar komt de term: „Partir c'est mourir een peu" vandaan? Antwoord: Dit is een strofe uit een gedicht van Edmond Haraucourt „Ron del de l'adieu".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2